Landbouw. tijd maar eenen keer meer alle vier of vijl dagen, tot dat ze geheel droog zijn. Wonder is het, maar na dien tijd is hunne bittere smaak geheel verdwenen ze zij-n eerder zoetachtig geworden. liet is in dien staat dat hij aanraadt ze aan de koeien en schapen toe te dienen doch is van zin dat men wel zou doen ze altijd met eenig ander voederte vermengen, als beeten, hooi,kaf enz. Voor de verkens kan men ze laten koken in hunne andere spijs, hetgeen alsdan eene lichte gissing zal te weeg brengen, die maar aan die beesten voordeelig kan zijn. V. {De Landman.) Door de zorgen der Maatschappij De Vereenigde Landbouwers van Aalst, zal op Zaterdag .1(1 Moveinher aannt,, om 9 1/2 stipt des voormid tiags, ter Stedelijke Schouwburgzaal, eene belangrijke Voordracht, gehouden worden door den heer Frederic Burvenichleeraar aan Staatshofbouw- school te Gent. Spreker zal handelen over den Boomgaard, het aankweeken en den keus der boomen tot den zeiven bestemd, de planting en het onderhoud dezer boomen van hunne jongheid af tot hunne volle dige ontwikkeling, als ook tot de voordeeligste benuttiging van den tusschengrond. Geen twijfel of deze voordracht zal tal rijke toehoorders uitlokken, Op Zaterdag 10 en Zondag 11 Novem ber, zullen ten lokale der gezegde Maat schappij De Meiboom te Aalst, ten toongesteld worden de voortbrengsels van het Proefveld. Den Zondag 11 November om 11 uren voormiddag zal de heer Am. Van Mosse- velde, alle inlichtingen geven over de voor- en nadeelen der tentoongestelde voortbrengsels. RECHTERLIJKE KRONIJK. Celina Dissy beschuldigd van te Mar- chiennes-au-Pont hare schoonmoeder vermoord te hebben is door het Hof van Assisen der provincie Henegauw vrijge sproken geworden. KlESKRONIJK. Zondag moest er te Laeken eene kie zing plaats hebben voor drie leden van den gemeenteraad. Twee lijsten stonden tegenover elkan der, eene liberale lijst met de namen van MM. Jouart, Salvator en Lieben, en eene independente mni h» nam®.» van MM. Gellens, Van Santen en Ectors. De independenten zijn gekozen met eene meerderheid van ruim 200 stemmen. Ziehier den volledigen uitslag Onafhankelijken M. Ectors, 618 stem men M. Gellens, 636 stemmen Van Santen, 615 stemmen. Liberalen Libert, 112 stemmen Go- fard, 429 stemmen Salvador, 435 stem men. Ofschoon de orde niet gestoord werd in den namiddag, heeft de burgemeester het noodig geoordeeld de burgerwacht te doen optrommelen Bij de herstemming Maandag te Brussel zegepraalt den conservatieven candidaat, den heer Powis de Ten Bossche. Ziet- hier den uitslag M.M. Powis 8047 stemmen Graux 7843 zij eene meerderheid van 204 stemmen. Deze zegepraal is een der grootste en schoonste welke men kon behalen. Mees ter Graux. een sterk te duchten liberale candidaat, ligt weer in eens in 't zand. De uitslag dezer kiezing is eene nieuwe goedkeuring van de politiek des catho lieken ministeries door 't kiezerskorps uitgedrukt, 't welk onze ministers toe roept Blijf den ingeslagen weg volgen, blijf onze zaken beneerstigen gelijk gij ze tot hiertoe beneerstigd hebt De buitenlieden, alias de barbaren ge lijk de liberalen hen betiltelen,waren tal rijk opgekomen en hebben ons een groot aandeel in den triomf van maandag. Eere zij hen LETTERNIEUWS. De Bode van O.-L.-V. van het II. Hert te Averbode, en de geïllustreerde Haria-Almanak. De laatste aflevering van den Bode van O.-L.-V. van het H. Hert, geïllustreerd tijdschrift, dat te Averbode alle veertien dagen verschijnt, bevat eene mededeeling, die onze aan dacht ten zeerste heeft getrokken. De Maria-almanak, tol nu toe door andere drukkers in het licht gezonden, gaat voor het toekomende over tot de drukkerij van den Bode van O.-L.-V. van het II. Hert, bij C. Compiet te Averbode, en zal als een aanhanger en eene bijlage van dit verdienstelijk en godvruchtig tijdschrift zijn. Zooals de Bode van O.-L.-V. van het H. Hertaan zijne lezers mededeelt, zal de almanak in liet schoon en groot for- maaf (groot octavo) van den Bode. op ge satineerd papier verschijnen friezen, beeldletters en afzonderlijke platen zullen hem opluisteren, zoodat oog en geest tevens voldoening zullen vinden. De Maria almanak behelst al het nood zakelijke, wat men in eenen almanak hebben moetde kerkelijke overheden, de koninklijke familie van Belgie, de nationale verjaarfeesten, de roerende, verplichtende en afgestelde feestdagen enz. een gedenkblad voor dagen van vreugde en smert, schoon versierd, en eene menigte verhalen, beurtelings stich tend, leerzaam, opbeurend, ja, vervroo- üjkend, welke meest allen door schoone platen zijn opgeluisterd. Daarna volgen verschillige nieuwstijdingen over het belgisch Aartsbroederschap van O.-L.-V. var. 't H, Hert, door Z. H. Leo XIII te Averbode opgericht en eindelijk de wekelijksche merkten, demaandelijksche veemarkten, de jaarmerkteu enz. De Maria-almanak zal dus verre over treffen al wat in dien aard in België ver schijnt, en mag gerust op de pronktafel liggen nevens andere geïllustreerde wer ken. Om heel den let van dezen Maria- almanak in een woord samen le vatten, is het genoeg, te zegen, dat het onder de hoofdredactie staat van den zoo gunstig gekenden schrijver, den Eervv. Heer S. Daems, lid der vlaamsche academie. Al de geabouneerden aa» den Bode van O. L.-V. van het H. Hert, alsook allen, die een abbonnement nemen voor 1889 ontvangen den Maria-almanak gratis, alsook den Bode van nu tot nieuwjaar. Voor andere personen is de prijs van den geïllustreerden Maria-almanak 0,40 fr. Prijs van het abonnement op den Bode: voor België 2 fr. per jaar, op voorhand betaalbaar voor andere landen 2,50 fr. De aanvragen voor een abonnement op den Bode of voor den Maria- almanak worden gezonden aan den uitge ver van a Den Denderbode «ofwel recht streeks aan den Eervv.Heer V. VAN TON- GEL,terabdij Averbode,Sichem-bij-Diesl. N. B. De Maria-almanak geeft ook aankondigingen van godsdienstigeri of zedelijken aard goede boeken, kerk gewaden, Mariabeelden of heiligen beelden, handel in voorwerpen van godsvrucht enz. De aankondigingen worden bij over- eenskomst genomen. Zich te bevragen bij G. Compiet, Averbode. Wij kunnen deze zoo goedkoope uitgave niet genoeg aanbevelen, in onze gewes ten vooral, waar de eeredienst van Gods Moeder eene zoo bevoorrechte plaats in de herten heeft ingenomen. De klerikalen, schrijft Snapsmans in den Dendergalm, hebben hunnen triomf in de kiezingen der Burgerwacht aan bedrog en allerhande oneerlijke middelen te danken...., En tot bewijs wordt aangehaald dat talrijke meer dan veertigjarige kleri- kalen die nooit van Hp RiiworinoiiVt deelgemaakt hebben, zijn gaan kiezen. En verder nog dat talrijke liberale jongheden die vroeger bij de Burger- te wacht waren, en die toekomend jaar, de kiezing voorbij zijnde, door de stedelijke overheid op bet cöntrool van den werkelijken dienst zullen gebracht .t worden, zich thans als vrijwilligers afgewezen zagen. Eindelijk tot bekroning een twintigtal regels dwaasheden en oude wijvenpraat over de verdeeling der compagniën. Maar zeg eens, lieer Snapsmans, als de klerikalen ofte catholieken hunne verkiezingen slechts aan bedrog en aller hande oneerlijke middelen te danken hebben, waarom hiertegen bij de Besten dige Deputatie niet protesteerd en de verbreking der kiezingen gevraagd Immers als ge uwe beschuldigingen door bewijzen kunt staven, is de verbre king overrnijdelijk. Juist om de zelfde feiten dan die door u heden aangeklaagd werden de kiezingen van 't begin dezes jaars op rekwest der klerikalen verbro ken. De Bestendige Deputatie zou tus- schen twee vuren gesteld worden en,wil zij hare reputatie van onpartijdigheid bewaren, ze moet opnieuw de kiezingen verbrekenEn, daar is geen lieven- heeren aan, de Deputatie moet of bet haar leed of lief is, de kiezingen verbre ken. En zie wat triomf dan voor de liberalen en wat leelijken neus voor den heer specialen Commissaris Dat zou een olielje wezen Komaan dan,heer Snapsmans,gauw een rekwest opgesteld en aan de Bestendige Deputatie overgemaaktvoor de kiezin gen van 22 October hebt gij nog gansch den 1 November tijd en voor deze van den 23 October tot 2 November. Laat de gelegenheid niet ontsnappen... Ja, doe die uauqoqos van catholieken eens beschaamd staan zou bet nog nooit gebeurdeWaarom dit niet gedaan g'hebt er niets bij te verliezen, terwijl gij er alles bij te winnen hebt Vooruit dus En nu heer, Snapsmans, genoeg voor heden tot zaterdag, gij, mtogt er op rekenen, zulde, jonge ALLERHANDE NIEUWS. Ten Bureele van Den Dcnderborie te verkrijgen De Groote hende van JAÜ DE LICHTE prijs 2 franks. Franco per Post fr. 2.50 Prijsdeeling esi .lutiilé. Zondag jl. heeft in onze St. Murtiuus kerk, de plechtige prijsdeeling plaats gehad aan de leerlingen onzer Zor,dag scholen onder voorzitterschap van Z. li. Mgr. Lambrecht, onze Bisschop. Desauderdags, maandag vierde de eer zame heer Judocus M er tens zijn Jubilé van 50 jaren leermeester aan de Zonda school der St. Martinus-parochie. Om 9 uren werd ter St. Martinuskerk eene mis gecelebreerd welke door de achtbare Jubilaris en de meesters meesteressen onzer Zondagscholen word bijgewoond en onder de welke door de heeren Zangers der Jongelingen Congre gatie verscheidene lofzangen werden uit gevoerd. Na de mis werd aan den alom geach ten Jubilaris zijn portret in lichtprent aangeboden. Des middags eetmaal ten huize van den heer E. Van Itterbeek door de jubi laris aangeboden aan onze Geestelijkheid, vrienden en de voornaamste meesters der Zondagschool. Z. H. Mgr. Lambrecht was ook genoodigd, doch Z. 11. heeft zich gedwongen gezien te weigeren, daar, naar men ons verzekert, zijne tegen woordigheid elders dringend noodzake lijk was. Om vijf uren ving het jaarlijksche eet maal der heeren meesters der Zondag school aan in de groote zaal des Werk- mauskrings, waarna het zang en tooneel kundig feest 't welk als gewoonlijk een talrijk en deftig publiek uitlokte. -- Snelle luchtreis De ballon, waar- meêMej. Leona Dara en M, Spelterine verleden zondag uit den hof van de Wereldtentoonstelling opstegen, is neêr gedaald te Lichiaert. De reizigers hebben die 70 kilometers afgelegd in 55 minuten. Onze sneltreinen doen het niet op dien tijd. De dagbladen zeggen dat de lucht reizigers bij de Kempenaars een uitmun tend onthaal genoten. Volgens Le Peuple is de policie van een der voorsteden te Brussel, in rep en roer zij loopt dooreen als een uiteenge- stampte mierennest. Een afgestelde po- licie-agent heeft dingen uitgebracht, waar een reukske aan is. Komaan, liberale heeren, geeft een woordje uitlegging. De policie van Brussel heeft zondag eene gewichtige aanhouding gedaan. Zekere Schwarzkopf, Oostenrijker gebo ren, Amerikaan genaturaliseerd,door de iransche justicie vervolgd is nu door de belg'sehe politie aangehouden en uitge leverd. Hij werd in Frankrijk in 1886 veroordeeld voor misbruik van vertrou wen. Hij was thans sekretaris van de amerikaansche afdeeling der tentoonstel ling, logeerde als groot heer, ging met ministers en diplomaten om, en stond zelfs op den rang voor het ridderkruis der Leopoldsorde. De Etoile geeft in een groot artikel de biographic van Schwarz kopf. Het Journal de Gand meldt dat M. Delmotte zijn ontslag als gemeenteraads- tixL- Looft innotr/>kka'< u--l;—aincr zou ingegeven zijn, zegt het blad, door de uitleggingen welke de katholieke dagbla den getracht hebben aan dit ontslag te geven. Er wordt gezegd dat een metsers knaap, op logist in het straatje van Bc rouw, aangehouden is, als betrokken in de zaak van het verdrinken eens guescheti nachtwakers aan de Brugschepoori, een moord die velleden winter gepleegd is. Na eenea twist, die te Leuven in eene herberg der Maria-Theresiasstraat ontstaan was werd een hunner bij het verlaten van lokaal door eenen mes steek getroffm. De plichtige nam de vlucht en lietzijn slachtoffer aan zijn lot over. Drie pesonen, die een uur later daar voorbij kwamen, vonden den ge kwetste bloidend en kermend liggen. Een dokter ward in aller haast ontboden en deze verklarde dat de steek met een doik werd toegebracht in de richting van het hart. De gkwelste weigert volstrekt zijnen aanraner te doen kermen. Men dekt dat M. Begeren), van Gent, tot secBtaris der Kamer zal be noemd worde, in vervanging van M. de Burlet. Ontvreeulingen in de Gemeentekas. Het onderoek der boeken van de ge- meetekas is zo goed als gedaan, zegt de Journal de Gad. Zij laat nu ieds toe omtrent het cijfer der outvreeiilingen vast te stellen, ten nadeele van du ontvanger gepleegd. Dit cijfer overtrelde vooruitzichten. Ziehier in rade cijfers Op de chterstallige rekeningen 35,000 fr. Op zekere uren van den dag en zelfs in de stilte des nachts, zou het toestel een regen van tonen over de slapende stad zenden. Hoe dichterlijk Het ware een gedurig koncert, waar voor noch iurichtingskommissie, noch specialisten zouden noodig zijn, en zeven kinderen, was reeds van in den waarvan het program volgens den wind vroegen morgend aan den arbeid, toen zou veranderen. De gemeenteraadszitting, waarin de burgemeester uitleggingen moet geven, is alweer uitgesteld. Ongeluk te Lier. Een droevig on geluk is donderdag morgend te Lier voorgevallen. Eene vrouw, moeder van een der kinderen de lamp van de tafel stiet. Zij viel op den rug der vrouw, die in een oogwenk door vlammen omringd was. Huilende liep de vrouw de straat op, doch, ondanks de onmiddelijke hulp der geburen, werd zij zoo erg over het gansehe lichaam verbrand, dat men haar in wanhopigen toestand naar het gast huist moest brengen. Ofschoon er weinig hoop op redding bestaat, was de vrouw maandag morgend nog niet overleden. Hel ongeluk gebeurde in afwezigheid van den echtgenoot dus slachtoffer Een werk van Maerlant. Wij heb ben reeds gemeld dat de boekerij der siad Brugge in bezit gekomen is van een fragment van Maerlants Spiegel histonael. De uitgave van dit stuk, hetwelk van de bekende drukken afwijkt, zal denkelijk door de koninklijke Vlaamsche Akademie bezorgd worden. Wij weten intusschen dat M. Karei Deflou, briefwisselend lid der Akademie te Brugge, er afschrift van genomen heeft en thans aau de opbelde rende en vergelijkende notas arbeidt. De Bond tegen het misbruik van sterke dranken houdt binnen eenige dagen eei congres te Doornik. Mgr Du Rousseaux. bisschop van Doornik, die in een zijner herderlijke brieven ook de bestrijding der dronkenschap tot onderwerp gekozen had, iieefi de leden van het kongres uit- genoodigd op een diner in het bisschop pelijk paleis. Men zal dus binnen eenige dagen, bij den bisschop te Doornik, aan tafel zien zitten een protestantschen dominé, een israëlieten rabbijn en ver scheidene gekende vrijdenkers, welke aan gezegd kongres deelnemen. Nog altijd brandrampen in 't een trum. Ditmaal zijn er to Carnières bij Charleroi, drie huizen totaal afgebrand. Hel gebrek aan bluschmaterieel is de oorzaak dat de gebouwen tot in den grond vernield werden, zonder dat men het vuur te keer kon gaan. Men herinnert zich dat het beroeps hof van Luik geweigerd heeft, den bijge- voegden vrederechter Lejeune voorloopig in vrijheid te stellen, oin hem toe te laten orde in zijne zaken te stellen. Die weige ring was gegrond op het volgende Le jeune had eene vraag ingediend om tot lid der balie van Parijs aangenomen te worden. Het toestemmend antwoord was juist den dag der veroordeeling aangeko men. Moord in eene koolmijn. Het par ket van Luik heeft zich naar Tilleur be- csavait«onnm nndowAol i.» to epannu naar eene misdaad, die in de koolmij van Tilleur gepleegd is. Twee werkliê hadden twist gekregen en een hunner, een zeventienjarige jon gen, bracht zijnen tegenstrever met haveresse, een scherp werktuig, eenen steek toe, die zijnen hals dwars doo boorde. Hei slachtoffer stierf een uur later. De moordenaar werd onmiddellijk aan gehouden. Op de koep)s der sladsloten, 100,000 fr. Op de titelsier leeningeu, 120,000 fr. Dus in hetpheel bijna 250,000 fr. Het nazie der vervallen koepons, door het kolgie ondernomen, is inseg- lijks geëindii. Wij weten niet welk de uitslag is. en verzekert dat men voor een jaar eemkort van 1600 en voor een ander van 10 koepons heeft vastgesteld. Wij weten nt of dat echt is. In dit geval zijn het ontvemdingen, niet ten nadeele van den ovanger, maar ten nadeele van de stad. Het onderek over de uitgaven door Engelbeen gaan, heeft aan 't licht ge bracht, datiij in één jaar tijds voor 50,000 fr. tls en onroerende goederen aankocht. En hoe zoiets lukken wil, hetzelfde jaar werd uïe stadskas een geprimeerd lot... per abs tweemaal betaald. Men vraagich af hoe het mogelijk is dot zulke souit de kas verdwijne, zon der de aandit van den ontvanger op te wekken. Men moe wel veel vertrouwen in dien Engelbi gesteld hebben. FRANKRIJK. Het republikaansch -protestanlsch blad van Parijs, de lempshekelt met veel gezond verstand, het besluit van den baatlijken gemeenteraad, over de heg ra fenissen. De raad gelast dat er eenre gister zal opengelegd worden, waarin men verklaart, hoedanig men wil begra ven worden, kerkelijk of niet kerkelijk. De burgerlijke begrafenissen zijn no: met talrijk genoeg, zoo hel schijnt De gemeenteraad treedt op om hier aan de hbré pensée een bandjen te helpen, en als apostolisch collegie der nieuwe kerk op le treden, zegt spottend de 1 emps. Alzoo hebben de familiën nieis meer in de zaak tusschen te komen dat is voor de dooden de gemeenteraad ex ploiteert verder, met dat register, de po litiekdat is voor de levenden. Komt gij iets vragen in de mairie, de eerste vraag zal zijn Hebt gij bet register al geteekend en naar gelang uwe begra fenis zijn zal, wordt ge aangehoord. Dat zal inderdaad een schoon knoei werk worden Ongelukkig, zegt het blad, gaat de zaak niet zonder eene nieuwe inrichting die kolossaal veel geld kosten zal. Ja maar, daar is iets anders flet handteeken is eene testamentaire schik king en er is een testamentuitvoerder noodig. Deze rol kan niet vervuld wor den door eenen ambtenaar, enkel omdat hij amhtcnaar is, zelfs al was hij mair. Dit wil zeggen 1. dat de mair, na ze kere verklaringen te hebben ontvangen slechts handelen zal als hij het goedvindt; 2. dat, als hij verdwijnt, zijn opvolger, geen kwaliteit heeft om hem in de zen-, ding te vervangen. Zoo is nu de toestand, en om dezen te veranderen is er eene wet noodig. 'i En hielp niets De partij derfanatie- ken heeft de meerderheid behaald met drie stemmen. O vrijheid, zegde Mevr. de Roland, wat al misdaden begaat men in uwen naam De Eiffeltoren. Men is voorne mens, zegt M. Ernest Reyer, op den top van den Eiffeltoren een lucht orkest te plaatsen uit eolische harpen, gongs en groote trompetten saamgesteld, welke door den wind, op die hoogte tamelijk hevig, bij middel van een vernuftig toe stel zouden bespeeld worden. De god der winden alleen zal die luchtkoncerten besturen. Het nut van den Eiffeltoren is nu ten volle bewezen Tachtig mijlen per uurDe Figaro geeft het volgende verbazingwekkend en ongelooflijk nieuws Men heeft eene zeer zonderlinge en wonderbare ontdekking gedaan, en in dien zij de aangekondigde uilslagen ople vert, zal zij een totale omwenteling in het verkeer teweegbrengen. Donderdag avond is de zaak haarfijn uitgelegd in hei syndikaat der fransche uitvinders. Er is namelijk kwestie van een be- weegstelsel, dat tot hiertoe totaal onbe kend was en dat eene snelheid van 400 kilomeiers per uur kan bereiken. Men kan zich gemakkelijk de gevolgen van die uitvinding voor oógen stellen j een reiziger bij voorbeeld, zou zich met l den trein in 6 minuten van Antwerpon naar Brussel kunnen begeven in 18 I minuten van Oostende naar Brussel en j in 48 minuten van Oostende naar Arlon, enz, enz. Voegen wij er bij dat, met die onge-I looflijke snelheid, de reiziger niet het j minste gevaar zou loopen. Noch onttrig- geling, noch schok is te vreezen. De uitvinder heeft zijn ontwerp door: de beste inginieursdoen onderzoeken,die het eenparig hebben goedgekeurd en er: al het praktische van erkend hebben. De proef zal er zoohaast mogelijk van genomen worden, want de uitvinder zou geerne zijneuitvinding ten dienste stellen van de bezoekers der aanstaande ten-1 toonstelling. De gansehe zaak heeft eene nieuwe toepassing der elektriciteit voor grond slag. In de fransche Kamer is thans een I wetsontwerp neêrgelegd, waardoor, op j straf van afzetting, aan de notarissen verboden wordt, 't zij zelf, 't zij door tus-1 schenpersonen, geld te ontvangen, tenzij voor loon, voorschotten of betaling van kosten. De voorstellers dier wet willen een einde stellen aan het gebruik, dat in voe ge gekomen is, van de notarissen geld toe te vertrouwen, om het bezetten en te doen rente dragen. De notarissen zijn j aldus een soort van bankiers geworden, J en zooo komt het dat door sommige fal- j lieten van notarissen, gansehe familiën j ten onder gebracht worden. ENGELAND. Aardig proces. Vrijdag werd er voor de schepenbank van Glasgow eene zaak behandeld, die de cigaarrookers be lang zal inboezemen. Miss Maggie Lockhead Watson, wo nende in Bucclech street te Glasgow, eischte eene schaêvergoeding van 500 pond, van M. William Kirkland, omdat hij weigerde met haar te trouwen. Kirkland, die een rooker was, ontving i eenen brief van zijne verloofde, de klaag- ster, waarin deze zegde Gij moet kie zen tusschen mij en de sigaar Hij koos de sigaar in plaats van Miss Watson en vandaar het proces. De subsntuut van den sheriff, besliste in het voordeel van Kirkland, en vrijdag bekrachtigde de oppersherilï het vonnis. VEREENIGDE-STATEN. Een gemeente ontvanger. 'tSchijnt dat de schandalen, die "sedert eenigeri tijd te Antwerpen, Brussel, Luik en Gent aan 't licht gekomen zijn, zelfs in den lande van over zee de zucht tot navolging opwekken. De gemeente-ontvanger van Cleveland j Ohio, is er van door getrokken in gezel schap van de gemeentekas, die ten min- I ste 500,000 dollars bevatte. (2,500,000fr. De ontrouwe ambtenaar heeftgoederen nagelaten, die aanstonds aange:4 zijn. Die zaak maakt te Cleveland veel op schudding, daar men in den schuldige een onbepaald vertrouwen stelde. AFRIKA. De Zoeloes en hunne koeien. De Industrie laitière geeft eenige inlichtingen over de wijze waarop de Zoeloes hunne koeien melken. De Zoeloes zwijgen gedurende die be werking geen oogenblik, maar houden voortdurend een zonderling en helsch lawijd zij schreeuwen, roepen, slaken kreten van schrik en vreugd, afgewisseld door gefluit en een gemurmel van be wondering, dat toe of afneemt, naarmate de melk vermeedert of vermindert. Die doenwijze heeft voor gevolg, dat een blanke pachter, die van de Zoeloes ee koopt, verplicht is eenen inboorling enemen om de koeien te melken, daar zij niet willen stil staan zoo zij den onria- volgbaren charivari der inlanders niet hooren. Een Europeaan kan die geluiden hoe genaamd niet nabootsen. Om de kudden vee saam le roepen hebben de inboorlingen slechts te fluiten, want het gerucht dat zij met hunne lip pen kunnen maken is ongelooflijk. Wan neer de dieren losgelaten zijn om hun voedsel te zoeken, komen zij van over- groote afstanden op het welbekende tee- ken toegeloopen.

De Denderbode | 1888 | | pagina 2