NIEUWS- EN AANK0MD1GIMGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. ZEEROOVERS Donderdag 8 November 1888, 10 centiemen per nummer, 45ste Jaar, N° 2508. ARONNEMEIXTPRIJS W.XO.VCEAPRIJS Politiek overzicht. Onderlinge bijstand. Serpenten. Landbouw. eene belangrijke Voordracht, Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars r. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, naDij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3= bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Ueeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Saam. AKI,ST, 7 VOVEtIISF.lt 1888. Frankrijk. Jules Simon vindt aanlei ding in de boulangistische beweging om in den Malin eene verlijking te maken tusschen 1848 en 4888 en zijne land- genooten harde waarbeden voor oogen te leggen. 1848, Louis Napoleon, schrijft hij, 4888, Boulanger in 1848 riep men dat Napoleon niet gevaarlijk was, en dat zijne bespottelijkheid hem zou dooden. Hierna wijst de schrijver op de over eenkomst van den toenmaligen toestand met den tegenwoordigen, en hij laat er op volgen In één opzicht echter mag men aannemen, dat de regeering van Boulanger niet gelijken zal op die van Louis Napoleon. Als Boulanger gekozen wordt (tot president), dan zal de oorlog geen achttien jaar op zich laten wachten; de oorlog zal waarschijnlijk reeds onmid dellijk volgen, vooreerst omdat Boulan ger onvoorzichtig en uitdagend is, ten tweede omdat zijnen naam allerwege klinkt als eene bedreiging. Reeds voor eenige jaren zegde men in Europa Als hij minister blijft, komt er oorlog Wat zal men nu zeggen als hij president is Hij heelt de Ligue des Patriotes is zijn leger het hoofd der Ligue aan zijn hof bij zijn eptreden als volksleider heeft hij zich doen kennen als den man der revan che. Hij zegt wel is waar nu, dat hij den vrede bewaren wil. Het kan zijn dat hij den vrede wenscht, maar hij is de oor log. Eenmaal heer en meester, zal Bou langer tol gevoelige verbanningen over gaan. Een dikiator, die zijne maatrege len met neemt, is een ezel want zonder deze zou zijne diktatuur geene week blijven bestaan. j) Wie voor Boulanger is, is voor den oorlog met'tbuitenland en voor het schrik bewind in het binnenland. Eindelijk noemt Jules Simon degenen, die Boulanger volgen of hem ondersteu nen, misdadigers als zij weten wat zij doen, en zinneloozen als zij zulks niet weten. Duitschland. De volgende meêdee- ling in de Reichsanzeiger heeft te Berlijn eene onbeschrijflijke ontroering te weeg gebracht Het openbaar gemaakte antwoord van den keizer op het adres van het magi straat en de vertegenwoordigers der stad Berlijn heeft, ondanks de ondubbel zinnige duidelijkheid daarvan,aanleiding gegeven tot even tegenstrijdige als kwaad willige verkeerde voorstellingen in een VA« 8IAIT-MALO. «O» (44* Vervolg.) XVI. HAAT VAN SOBÉIA. Gedurende eene week dwaalde Abdallah van de toppen der bergen tot in het diepste der vallei en rond. Eindelijk bemerkte hem een grijsaard, dien de Kabijlen voor ecnen wijze, voor een heilige hiel den en dien zij Marabout noemden. Sidi-Salem legde zijne uitgemergelde hand op den jongeling. Kom in mijne hut, sprak hij, zij is armzalig maar herbergzaam. Abdallah volgde hem. Hij had zich niet bedrogen. Het scheen hem een mirakel tusschen het gebergte een jongen, ver- standigen, rijken kabyl te ontmoeten en begreep ook seffens welke soort van smart Abdallah kwel de. Hij aanhoorde zijne vertrouwelijke mcdedcc- ng met eene uiterste goedheid. deel van de Berlijnsche pers, namelijk in de organen dei' zoogenaamde vrijzin nige en ultramontaansche partijen. Daar het den schijn heeft, dat de be doelde bladen volgens een afgesproken plan eene poging hebben beproefd om de strekking der keizerlijke woorden scheef voor te stellen, zoo heeft Z. M. de keizer en koning uitdrukkelijk bevolen te ver klaren, dat het de inhoud en de toon der vrijzinnige Berlijnsche bladen zijn, die zijn gevoel gekwetst hebben. Bij de betrekking, waarin de stede lijke overheden van Berlijn juist tot dit deel der pers slaan, heelt Zijne Majesteit gemeend, dat zij in staat waren om meê te werken lol het bestrijden van het aan geduide kwaad, en steunende op de door hem uitgesprokene gevoelens, daartoe ook geneigd zouden worden bevonden. Een dergelijk officieel optreden van den monark in de aangelegenheden der pers doet iedereen verbluft staan. Oostenrijk. Men schrijft dat keizer Frans Jozef verklaard heeft geen politiek karakter te willen geven aan 't huwelijk van aartshertog Leopold met prinses Blanca, dochter van don Carlos. Ais keizer van Oostenrijk herkent hij in Spanje geen andere wettige vorst dan de jonge Alfonso XIII. Frans Jozef voegde er bij dat, moest don Carlos «enige vijan delijkheid tegen Alfonso XIII begaan, bij hem over de oostenrijksche grenzen zou doen zetten. Rusland. Berichten uil, Odessa aan Daily News melden dat de ontriggeling van den keizerlijken trein te Borki, wel degelijk aan eenen nihilistischen aanslag moet toegeschreven worden. Dit ten minste is algemeen gevoelen, ondanks de stellige officieele berichten. Ook loopt het gerucht dat dè policie van Sebastopol ontdekkingen heeft ge daan, die weldra de samenstelling van een komplot zullen doen kennen, dat voor zending had den czaar bij zijn ver blijf in Caucasië te dooden. Kiezingen in de Vereeniyde-Staten. Dijnsdag was het de groote dag in de Vereenigde-Staten. De kiezers van eersten graad zullen die van tweeden graad benoemen en deze zullen, op hunne beurt, iu december den president aanstellen. Men berekent dat al het bnlangvan den kiesstrijd zit in de Staten New-York, In diana en West-Virgiriie. Deze staten zijn inderdaad de eenige waar liet mogelijk is te voorzien wie de'zege zal behalen. De andere twijfelachtige Staten, doch in minderen graad, zijn Connecticut, Mi chigan en Nevada, veeleerrepublikaansch en New-Jersey, waarschijnlijk demokra- tisch. Mijn zoon. zegde hij hem, die vreemde heeft noch hetzelfde vaderland, noch hetzelfde geloof als gij. Die fransclic maagd is schoon, verbannen, ongelukkig zij versloot u, omdat gij de vijand zijt van hare godsdienstige overtuiging. Op de verwondering die Abdallah gevoelde van zulke raadgevingen uit den mond 'van den Marabout te hooren, volgde ccnc vurige dankbaar heid. Hij geloofde dat de heilige der wildernis het middel gevonden had om voor altijd liet hart van Jocclync te winnen. Na drie dagen lang dc herbergzaamheid van Sidi-Salem genoten tc hebben, keerde hij naar de tcntcnomlicining weer, Sedert zijn vertrek, was Sobcia aan eene vrcesclijke onrust ten prooi en deed al het gewicht van haren cllcndigcn toestand op Jocelyne terug vallen. Zij kende dc aanvraag van haren zoon cn de weigering van den gevangene. Zij overlaadde Jocelyne met verwijlingcn cn be dreigingen. De kinderen treurden Jocelyne leed geweldig; ook dc sjeik die door een gewichtig nieuws zijne gewone bezigheden ontrokken was, voelde zijn verdriet vermeerderen. Plotseling verschijnt Abdallah aan den ingang der tent. De moeder valt op de knieën. Oh 1 bloem van mijn bloedzegde zij, ik Er is geen twijfel of al de verstandige kiezers zullen hunne stem uitbrengen op M. Cleveland. Doch, men verlieze niet uit het o®g dat er minstens 40 lot 42 millioen kiezers zullen opkomen om den president te be noemen. Iedereen zal gereedelijk beken nen dal er op zulk getal geene rekening meer te maken is. De republikanen hebben in de leste da gen vooral geschermd met het incident Sackville en met den vrijhandel. Aan den Heer Opsteller van Den Den- derbode. Mijnheer Uwe genegenheid voor de werkende klas ons bekend zijnde, hebben wij be sloten u te vragen om van uw geëerd blad gebruik te mogen maken, om eenige uit leggingen te geven over onze Maatschappij van onderlingen bijstand bijzegd Alge- gemeene Bond van Werklieden en Burgers der Stad Aalst. Het zal ook dienen om het doel bekend te maken van de onlangs geplaatste bussen in de bijzonderste drinkhuizen der Stad, met toelating, van het Stedelijk Bestuur. Op het einde van 488G en in 't begin van 4887, hebben wij hier menige zon dagen, woelige bijeenkomsten gehad, geleid door dejkopstukken dersocialisten der Stad Gent. Hun zoogezegd doel was de werkman aan te bitsen, instellingen tot stand te brengen even als de hunne, om het lot van de werkende klas te ver beteren. Het volk stroomde toe en deelde over versehilligepunten hunnedenkwijze. Oogenblikkeüjk kregen de mannen van Vooruittegenstrevers en wij zagen de c Lichtstraal verschijnen, waarvan de leden ook alhier meetingen gaven en pogingen deden om ook die instellingen tot stand te brengen, maar bijzonderlijk, de princiepen van Vooruit te bevech ten. Van beide kanten hebben wij de redenaars aanhoord en ondervonden dat het hier onmogelijk was dergelijke in richtingen te vestigen. Nochtans was er middel den werkman te helpen gedurende den tijd zijner onbekwaamheid tot den arbeid, door ziekte of kwetsuren, en eenige mannen vergaderden zich ten dien einde. Door vele pogingen en na menige tegenkantingen overmeesterd te hebben, werd alhier op zondag 27 februari 1887, onze Maatschappij van onderlingen bij stand ingericht. Onze eerste bekommernis was ons onder de bescherming te stellen van den Staat, om de bekrachtiging te bekomen onzer statuten. Vervolgens hebben wij de goedkeuring zien geven door ons Stedelijk Bestuur en de Bestendige Depu tatie, tot dat eindelijk op 34 December 1887, de goedkeuring onzer statuten verscheen in het Staatsblad. Wij achten het onnoodig. Heer Opsteller, uitleggin- daclit u nooit meer te zien. Abdallah richtte zijne moeder op en liet vervol gens zijne blikken door de tent dwalen. Gij zoekt dc vreemde 1 Ik zoek degene die ik bemin, antwoordde hij. Sobéia strekte den arm uil cn toonde hem Joce lyne, die, onder ccden vijgeboom gezeten, bet zustertje van Abdallah op haren schoot in slaap schommelde. Jocelyne hoorde dc stappen van Abdallah niet, maarzij beefde bij zijne stem. God zij geloofd gij komt weer Heb gij mijne afwezigheid betreurd Bitterlijk, antwoordde zij. En nogtans gij bemint mij niet. De liefde, welke gij mij inboezemt, is met medelijden en bewondering gemengd. Moge God door een mirakel uwe zedelijke hoedanigheden in cliristcnc deugden veranderen. Stoot mij van u niet afblijf cbristcnc, en, voor ten gronde gebogen, zweer ik u christen tc worden, indien gij mij bemint. Jocelyne schudde met liet hoofd. Ah riep hij uit, gij bcdroogt mij dus wan neer gij mij verzekerdet dat ik u gecnen afkeer inboezemde. Vruchteloos trachtte zij hein te doen begrijpen welke soort van vriendschap en dankbaarheid zij voor hem gevoelde hel kind der wildernis wcigecde er geloof aan tc geven en ging tot bedrei gen te geven over onze statuten. Al wie ze begeert wend zich lot den sekretaris of een lid van 't bestuur. Bovendien bij elke bus hebben wij een afdruksel gevoegd. Over de bussen onlangs geplaatst met opschrift «Onderlingebijstand »hegeeren wij te handelen om het volk onze instel ling te zien ondersteunen. Hoofdstuk VII. Art. 34 zegt Het maatschappelijk fonds bestaat uit 4° De geldstortingen der werkende leden 2° de opbrengst der boeten en bussen. Het reglement van inwendig orde verplicht elk bestuurlid, wekelijks, bij voorkeur des zondags, met de bus rondtegaan in de aangeduide her berg. Om alle misbruik te beleiten is het streng verboden aan het lid meer dan een maal per week de bus aantebieden. Nochtans aan liefdadige personen, vreemd aan den bond en die belang stellen in onze zaak, is het toegelaten in alle om standigheden met de bus rond te gaan. De opbrengst der bussen dient uitsluite- lijk tot onderstand der zieke leden. Wij hopen dus dat de oproep tot milddadig heid door het volk zal begrepen worden. Hel zal ons aanwakkeren om met moed en iever te werken om den beproefden deftigen werfman in nood te ondersteu nen. Om te eindigen, Heer Opsteller, ont vangt onze nederige maar rechtzinnige bedankingen, voor de vrijheid die gij ons verleent van uw geeërd blad gebruik te maken. Het is ook eene ondersteuning waarvoor de leden u dankbaar zullen blijven. Het Itestuur. De ondervoorzitter, De Voorzitter. Michel Coessens. Leopold Boone. De Sekretaris, De Schatbewaarder, Alfons Willems. Victor Renders. BESTUURLEDENArthur Ghyselinckx, Jan De Vos, J.-B. De Vos, Leopold De Wolf, Karei Gits, Donatus Boxsiael, Gustaaf De Buysschere en V. Van den Steene. Het nummer van Het Land van Aalst van zondag 28 October jl. behelst zekere vragen in het ronde gedaan, die de gal van de Dendergalmers hebben doen opbruisschen. Wat beteekenen al die vragen? roe pen de liberale schrijvelaers vol woede uit. Zeg ons, Landwelke personen gij bedoeltwie zijn die tnaunen laag en valschvan hertdie zich vroeger als liberaal uitgaven en nu de katholieke overlieden gaan vleien Doe ze ons kennen, lever ze over aan de verach- ting der liberalen Maar neen, dat zult gij niet, omdat gij geene bewijzen hebt om uwe be- schuldigingen te slavendat zult gij niet, omdat gij weet, dat gij lastert, omdat gij weet dat gij geen ander doel hebt, dan deftige en overtuigde libera- gingen over. Op dat oogenblik nam dc sjeik hem bij de hand. Abdullah volgde zijnen vader. Mijn zoon, zegde bij, de Bkdouins overvallen en plunderen een deel van ons grondgebied. Zij stelen dc kudden van onzen stam cn dooden vrou wen cu kinderen. Het is tijd dat wij een einde aan hunne hcuvcldadcu stellen. Breng een klein leger te been, achtervolg dc roovers en kom in de va derlijke tent terug, als gij zult kunnen zeggen dat die ellendelingen naar behooren gestraft werden. Ik zal u gehoorzamen, vader, antwoordde dc jongeling. Hij berichtte zijne moeder van zijn aanslaande vertrek, cn zonder zicli rechtstreeks tot Jocclync tc wenden voegde hij er bij dat bij zijne wapens noodig bad. Jocclync zag met afschrik dat bet gelaat van Abdallah eene smartelijke uitdrukking bekomen bad en zegde hem daarom met zaclittc stem Doe uwen plicht, maar zoek de dood niet. Abdallah befte dc schouders op, als wilde hij zeggen Wat geeft u dat cn verwijderde zicli om strijders le gaan aanwerven. Na drie dagen was alles gereed. Sobcia sloot baren zoon tegen haar hart cn omhelsde hem vuriglijk, vooraleer zij hein liet vertrekken. Wees niet wanhopig, duurbaar kind, zegde zij, bij dc liefde, welke ik u toedraag, zweer ik len bij hunne vrienden te doen verden» ken. Mis, man Gij doet gelijk de serpenten gij kruipt onder grasen bladeren en steekt verraderlijk uw slachtoffer daarna kruipt gij gelijk dit ongedierte in uw hol. baar ligt ge nu voldaan te sluimeren, omdat gij van een deel uwer giftige gal ontdaan zijt en brouwt en stookt eenen nieuwe voorraad, om bij de eerste gelegenheid, wederom uit uwe schuilplaats te komen en een nieuw slachtoffer op te zoeken. Welk n eerlijk bestaan Foei Ja dit schrijven de Dendergalmers.... Voorwaar nooit schilderde iemand beter zijn eigen afbeeldsel af dan de schrijvelaars van den Dendergalm. Wij vragen bet, is het niet de handel wijze meesterlijk afgeschetst die de Dendergalmers tegen over onze zoo deftige en eerlijke beambten en bedien den onzer Weldadigheidsgeslichten sedert deze drij laatste jaren gehouden hebben Ja. dit serpentig gedrag door de Den dergalmers beschreven is bel hunne ten opzichten der beambten en bedienden onzer gestichten van Weldadigheid.... Behoudt dus uwen foei voor u, eigen zeiven eervergetene handlangers der liberale kliek, aan niemands gedrag past hij beter aan dan bet uwe M Door de zorgen der Maatschappij De Vereenigde Landbouwers van Aalst, zal op Zaterdag ÏO Nlovember aanst., om 9 1/2 stipt des voormid dags, ter Stedelijke Schouwburgzaal, gehouden worden door den heer Frederic Burvenich, leeraar aan Staatshofbouw- school te Gent. Spreker zal handelen over den Boomgaard, het aankweeken en de keus der hoornen tot den zeiven bestemd, de planting en het onderhoud dezer boomen van hunne jongheid af tot hunne volle dige ontwikkeling, als ook tot de voordeeligste benuttiging van den tusschengrond. Geen twijfel of deze voordracht zal tal rijke toehoorders uitlokken. Op Zaterdag 40 en Zondag 4 4 Novem ber, zullen ten lokale der gezegde Maat schappij De Meiboom te Aalst, ten toongesteld worden de voortbrengsels van bel proefveld. Den Zondag 41 November om 41 uren voormiddag zal de heer Am. Van Mosse- velde, alle inlichtingen geven over de voor- en nadeelen der tentoongestelde voortbrengsels. dat gij de vreemde bij uwe terugkomst veel ge dweeër vinden zult. Abdullah steeg tc peerd cn vertrok. De vcronlwcerdjging van Sobéia was groot. Dc muzclinanschc dwccperij vuurde baren baat legen Jufvr. de Miniac nog aan. Sobcia besloot tc beginnen met Jocelyne van Gancttc tc scheiden. l)ezc leste, buiten dc tent geroepen zijnde, keer de niet meer weer. En wanneer Jocelyne naar hare vriendin vraagde, antwoordde de vrouw van den sjeik kortaf De slavin is ver van bier aan 't werk. Dat was slechts liet begin van eene wreede ver volging inct het dubbel doel van haren zoon te wreken cn Jocclync aan baren wil te onderwer pen. Men wierp Jocclync iu een donker kot. Dc jachthonden zouden liet voedsel geweigerd hebben, dat men baar aanbracht. Eenige lappen deksel moesten haar tot kleèrcn verstrekken. In dc eerste dagen zweeg Jocelyne, maar door dcu honger gekweld cn van alles ontbloot, vroeg zij zich af of die moeder niet in staat zou zijn haar te dooden. Wat heb ik u toch misdaan zegde zij voor Sobcia kruipende. Gij bemint mijnen zoon niet antwoordde deze. (Woedt Voobtoezet

De Denderbode | 1888 | | pagina 1