H. DE LA SALLË Lager Onderwijs Üriedaagsche Plechtigheid Burgerwacht. Kampstrijd van 1888. Uitsla; Wij laten hier den uitslag volgen van den Kampstrijd van het lager onderwijs, voor wat de stad Aalst betreft De volgende leerlingen hebben het di ploma behaald rije school der St-Joris Ir aal, bestierd door de EerwBroeders der christelijke scholen 1. Dc Nacycr Karel-Philenion 2. De .Nil Victor-Emiel 3. De Saedelecr Alfons 4. I >o Spiegclecr C.imicl-Jaak Sterck Prosper tl. Vander Sclieiiren llilarius 7. Van Schuylcnbcrgli Constant 123. Aangenomene School, bestierd door M Van Üamme 1. De Smet Jozef-Constant. 128. punt. op 200, Stadsschool A'° 1bestierd door M. J. Jteyniers 1f.ocsscns Pietcr 2. De Neef karcl-Lodewijk (ieardi karcl-£dg. ;oirCamicl 119.7 punt. op 200. 112.9 142.2 136. 131.7 132.4 pui.t. op 200. 124.3 Hifi Sjiacns Antonius-Prosper Vanden Steen Picter 143.1 x 133.7 136. 128.4 Vandc Vondel August-Lodw. 134.3 o. Van Vperzeele Alberlus 113.0 9. Verhecren Polydoor 130.1 KERKELIJK NIEUWS. KERK VAN ST-MARTINUS TE AALST ter eere var. den gelukzaligen Instel Ier van de Broeders der Christelijke Scholen, op 17, 18 en 19 November 1888. ORDE DER PLECHTIGHEDEN. Vrijdag, 16 November. 8 ure, Lol Sermoon door den Z. H E. PONNET. W ijding van het beeld des Gelukzaligen Zaterdag, 17 November. Van o 1/2 tot 8 ure. Missen aan In Hoogaltaar. Communie, tot dewelke de leerlingen der KaUiülijke Scholen bijzonderlijk uit- genoodigd worden. 9 ure. Plechtige Hoogmis, door den Z. E. II. WILLEMS, Pastoor van St. Jozefskerk. Sermoon, door den Z. E. H. STERCK 6 ure. Plechtig Lof. Lofrede van den Gelukzalige, door den Z. E. H. COLLIN. (1«*« deel.) Zondag, 18 November. Van o tot 8 ure. Missen aan het Hoog altaar. Communie, tot dewelke de Oudleerlin geu der Broeders bijzonderlijk uitgenoo- digd worden. 9 uie. Plechtige Hoogmis, door den Z. E. II. Kanunnik DE BL1ECK, Pastoor- Deken. 1 ure. Plechtig Lof. Lofrede van den Gelukzalige, door den 1. E. II. H. COLLIN. (2de deel.) Maandag, 19 November. Van 5 12 tol 8 ure. Missen aan hel Hoogaltaar. Communie, waartoe de Oud leerlingen van St.-Livinusgeslicht bijzonderlijk uil- genoodigd worden. 9 ure. Pontificale Hoogmis, door Zijne Doorluchtige Hoogw. Mgr. LAMBRECHT, Bisschop van Gent. Na de mis, aan liet gesticht van de Broeders, uitdeeling van brood aan de armen. 6 ure. Plechtig Lof. Lofrede vau den Gelukzalige, door den Z. E. IICOLLIN. (od deel.) Te Deum. Deze drie dagen, zal men zegenen met eene Reliquie van den Gelukzalige. GEESTELIJKE VOORDEELEN. Rescript Sac. Rit. C mgreg. 25 Februari 1888.) Ie Eenen vollen aflaat, mils tot de HH. Sakramenten te naderen, de St Martinus kerk te bezoeken en er te bidden tot meening van Z. H. den Paus. 2- Eenen Aflaat van honderd jaar, een. per dag, op voorwaarde de bovengemelde kerk te bezoeken en er te bidden lot meening van Z. II. den Paus. Deze aflaten kunnen toegepast worden aan de zielen nes vagevuurs. Gezien en goedgekeurd V HENRICUS-CAROLUS, Bisschop van Gent. Gf.nt, den 51 October 1888. GELUKZALIGE JOHANNES 15APTISTA DE LA SALLE, BID VOOR ONS. LETTERNIEUWS. Au Congo. Zijne Majesteit den koning heeft de opdracht aanveerd van een va derlandse!! lied getitteld Au Congo, dat rond 10 dezer zal ie koop gesteld worden door de Belgische Maatschappij ter be strijding van den Slavenhandel. Het lied is gedicht door M. Alfred Ducarme en getoonzet door M. Adolphe Wouters, lee- raar in de koninklijke muziekschool te Brussel. Twee uitgaven worden te gelijk gedaan, eene pracht uitgave van 20 ge- numerde exemplaren, die elk 15 frank zullen kosten, nevens eene gewone uitga ve, aan fr. 1,50 per post fr. 1,60. Num mer 1 der prachi-uitgave wordt aan den koning geschonken. Au Congo is te koop in het lokaal der Maatschappij voornoemd,Moeskruidberg straat, N1 1, te Brussel. Vooruit, liet gentsche socialistische orgaau, deed dezer dagen de volgende on bewimpelde verklaring Al moesten wij nog wel lien jaren het gehate papen regiem ondergaan, wij heb~ ben het nog liever dan de overheerschiug der doktr,naire kliek, ilieiiitaeliïjn- heilighesd en nog niet is overtroffen. Wat bewijst deze verklaring Zij bewijst volgens ons ontegensprekelijk dat allen tot zelfs de roode kliek over de politieke gedragslijn onzer ministers vrede zijn. CORRESPONDENTIE Aalst, den 4 Nov. 1888. Mijnheer de Hoofdopsteller van Den Denderbode. In twee nummers van uw geëerd blad, spreekt Gij van eene onderhandeling die zou plaats gegrepen hebben ten mijnen huize, lüsschen den heer Voorzitter de liberale associatie en mij, en waarin <ii heer mij zoude gezegd hebben dat ik nl mijn invloed moest gebruiken om de kie zers ie dwingen voor mij te stemmen, ja zelfs hen den spoeling te ontzeggen dien zij ter stokerij zouden komen halen. Nu, Mijnheer, dit gezegde is volstrekt onwaar, en om u te doen zien dat uwe korrespon- dent Ued in dwaling heeft gebracht, zal ik u enkel zeggen dat de lieer Voorzitter der associatie, sedert den 25 juni 1886 ter mijner woning, 't zij op de vaart, 't zij ter stokerij niet meer is geweest. Ik denk dit bewijs voldoendeen bied u mijne groetenissen aan. V. VANASSCHE Een enkel bemerkingske Deze brief bevestigt ons eens te meer, 't gene wij overigens sedert lang wisten, namelijk, dat de heer Valerius Van Assclie een goed hartig menseh is. Wilt gij nu eens weien, geëerde lezers, waarom de liberalen tegen de geldigheid der laatste Kiezingen onzer Burgerwacht niet hebben geprotesteerd, luistert Omdat, zegt ons, Snapsmans, de libera leu van de onpartijdigheid der Bestendige Deputatie niet verzekerd waren. Want... zegt hij verderindien er slechts de minste twijfel nog bestaan had bij onze vrienden nopens de partijdigheid der Permanente Deputatie, zij zouden zich verhaast hebben tegen de kiezing te protesteren en hare verbreking te vra- gen. Kan men zich nu ellendiger pogi den slag te trekken Nu, heer Snapsmans geene betere ge legenheid kon nogthans ontmoet worden, om gelijk wij het u zegden, de Bestendige Deputatie tussciien twee vuren te stellen. Immers gij hebt beweerd dat talrijke meer dan veeriigjarige klerikalen die nooit van de Burgerwacht deelgemaakt hebben, aan de Kiezingen hebben deel genomen. Hoe namen zij er deel aan Geen twij fel, volgens u, zonder eenig recht... Maar, heerschap, vergeet het niet, 't is juist omdat aan do vroegere kiezingen tal van van personen, zonder eenig recht, hebben deelgenomen en niet wegens de verdeeling der compagniëu dat zij ver broken werden. Zie eens Ju'er Snapsmans, welke schoone gelegenheid om de Bestendige Deputatie in nesten te brengen. Ze moest de laatste kiezingen in de welke onze catholieke vrienden, de meerderheid bekwamen verbreken wilde zij zicli onpartijdig toonen, daar zij om de zeilde reden de kiezingen verbroken had in de welke de liberalen triomfeer denEr viel dus niet te twijfelen Ja, ja, waarum hebben de liberalen die schoone gelegenheid laten ontsnappen, heer Snapsmans Waarom? wij gaan het u zeggen omdat zij niets konden bewijzen van uwe dwaze beschuldigingen, om dat de druiven te groen zijn, niet waar, heerschap Wij herhalen het al wat gij, heer Snaps mans, over de oqlippuvqos verdeeling der compagniëu neerbribbelt zijn dwaashe den en oud w ij venpraat. Immers geen enkel bepaald feit wordt duidelijk aange klaagd... Leg eens die zoo o^fqapueqos verdee ling der compagniëu met ap- en depen dentiën uil, wij zullen u dan kunnen ant woorden en dan zal men ook kunnen oord cel ei.*. Maar ge zult zeker liefst den bek in de pluimen houden en om reden En nu Snapsmans, beklaagt zich over persoonlijkheden. Wel, heerschap, ge ziet weer den splin ter en ge gevoelt den balk niet. Onthoud van persoonlijkheden gelijk die in uw post scriptuum van 28 Oct. II. dan zal men ook met de zelfde maat niet raken. Be grepen, Heerschap Herinnert u dat wij ook wapens bezitten en wij u volgens verdiensten moesten vergelden gij en uwe vrienden het leelijkst zouden staan te kijken Geknipt uit Den Dendergalm. 3* Ontwerp van Kieshervorming. De bekwaamheidskiezers van rechtswege die openbare ambten vervullen, zouden behouden worden doch de handels- en nijverheidsbediendedie nu Kiezers wor den als zij bewijzen eene jaarwedde van 1800 franks le hebben, zouden niet meer beschouwd worden als bekwaamheidskie zers van rechtswege. En jannen die zulke domme streken uitkramen, hebben de pretentie van hun ne tegenstrevers voor nietweters, slim- mekens enz. uit te schelden Nooit heeft een handels-of nijverheids- bediende. al bewees hij duizend maal dat hij eene jaarwedde geniet van 1800 franks hierdoor kiesbekwaauiheid van rechts wege verkregen. Volgens u, groote kneukels uil Den Dendergalm, zou men nu iets «aan af schaffen dat nooit bestond Gaat maar voort, heeren, ge zijt op den goeden wegnaar G. ALLERHANDE NIEUWS. -Valst. Maandag heeft Z. H. Mgr. Lambrechts nogmaals een bezoek aan onze stad gebracht. Zijne Hoogvveer- digheid kwam alhier de patronage voor meisjes wijden welke op de Moorselsche- baan komt geslicht te worden. Verdere inlichtingen ontbreken ons over deze plechtigheid, welke ons ganschonbekend was. Z. H. Mgr. Lambrechls bracht daarna een bezoek aan do Bewaarschool der Moorseischebaan, bestierd door de Eervv. Zusters van den H. Vincentius,Z. Hoogw. werd door de Eerw. Zusters en hare leerlingen hartelijk verwillekomd. Z. Hoogw. hield eene toespraak tot de meesteressen en leerlingen. Twee koek jes werden te dezer gelegenheid aan eiken leerling gegeven en Z. Hoogw. deed hen de belofte, binnen korte dagen, aan elk een godsdienstig prentje te zullen gun nen Na dees bezoek begaf Z. H. zich naar t Begijnhof om de verkiezing van de Grootjuffer van 't Hof voor te zitten. In den namiddag oefende Z. Hoog werken van Bermhertigheid uit door 't bezoeken van zieken. Dijnsdag morgend droeg Z. Hoogw. hel 11. Misoffer op ter kapel aer Zwarte Zusters. Talrijke dames en juffers waren aanwezig. Z. Hoogw. verliet daarna onze stad. Inde Klok. Magazijnen van Lakens en Nieuwigheden, Aalst, Molenstraat 8, Antwerpen, Groote Markt, 58. Onvergelijkbare keus van stoffen voor Pardessus, als Beavers, Moskowas, Peig- nés en Cheviotten in alle kleuren. Aanvaarding op maat, snede gewaar borgd. Burgerwacht. Bij de kiezing van zondag II. werd de lieer baron Felix Belhune tol het ambt van major-bevelhebber onzer Burgerwacht verkozen. Als bataljon-geneesheer werd gekozen den heer Claus Frans en als adjunct- geneesheer den heer Laurent Wauth er. Schouwburg. Zondag aanst. I I dezer zal door 't Gezelschap 't Land van Riem eene luisterrijke Vertooning gegeven worden. Een groot drama De dochter van den muzikant en een blijspel V. K. en P. K. zullen opgevoerd worden. Verder nog twee openingstuk ken voor symphonie. Bureel om 5 uren. Gordijn om 5 5/4 ure heel stipt. ffuziekgchool. Ter gele genheid der prijsdeeling zal op maandag aanst. 12 November, om 6 uren stipt des avonds, een openbaar Groot Con cert gegeven worden ter groote feest zaal van het Stadhuis. Deuren open om 5 1,2 ure gedurende de uitvoering der muziekstukken zullen zij gesloten blijven. Socialisten. Zondag 11. hebben de gentsche socialisten alhier op de Hoogstraat, ter danszaal van De Schrijver Modest, mutsenmaker, wonende Lange-Zoutstraat, eene openbaremeeting gehouden. Buiten de gekende Aalstersche socialisten hadden bitter weinig onzer werklieden aan den oproep van Vooruit beantwoord. De roode kliek wil dus voor de tweede of derde maal beproeven of haren haring hier toch niet braden wil. Wij gelooven dat het nu zoo min zal pakken dan vroeger. Onze werklieden zijn in overgroole meerderheid kristene menschen en wat vertrouwen kunnen zij stellen in lieden die uilroepen dat er geen God is, dat na de dood alles dood is Dit wil immers in andere woorden zeggen men mag stelen, branden rooven zooveel men maar kan na de dood is er geene straf te vreezen men moet alleenlijk zorgen zich uit de handen der endarmen te houden. Ten anderen onze werklieden hebben de socialistische gelukkigmakers aan i werk gezien.Eene samenwerkende bak kerij werd alhier in de Nieuwstraat, een huis toebehoorende aan eene liberale familie ingericht en na weinigen tijd werd, op eenen schoonen dag,de kas ge roofd en er meê de plaat gepoestDe ezel, de domste onder de dieren, stoot nooit twee maal tegen den zelfden steen, hoe zouden onze deftige werklieden zich nu heden door de zonderlinge, gelukkig makers van Vooruit willen laten beet nemen Zekere Nichels onzer stad, destijds een kopstuk ^der Aalstersche socialisten die tot 5 jaren gevang werd veroor deeld wegens moordpoging op eene agent van policie te Brussel, ter gelegen heid eener woeling aan het Volkshuis, gaat, zoo wij vernemen, kortelings voor waardelijk in vrijheid gesteld worden, in belooning van zijn voorbeeldig gedrag in de gevangenis. Eene domme eri boosaardige leugen, hier of daar uit eene liberale bron voort komen, werd zondag onder het publiek verspreid, en verontrustte, ten onrechte gelukkiglijk, de talrijke vrienden van M. Stroobant. Men beweerde dat de beminde en volksgezinde vertegenwoordiger van Brussel, overleden was. Ik kan u verzekeren dat M. Stroobant, vader, ie goede gezondheid verkeert de ongesteldheid, waaraan hij over eenige dagen geleden heeft is zelfs geheel voorbij. Is het geene schande valschegeruchten van dien aard te verspreiden, met liet eenige doel al de vrienden van die alge meen geachte en beminde familie, te verschrikken (Handelsblad.) i Zaak Engelbeen. Zater dag hield de Gentsche Gemeenteraad zich onledig met de zaak der ontvreemdingen en verduisteringen ten nadeele der Stads kas. De lieer De Vigue, schepen van financiën deed bemerken dal er voor 't looperide dienstjaar een verlies van 250 duizend franks is beraamd geworden. De eerlijkneid van den Stadsontvanger is boven alle verdenking verheven verklaar de spreker. Doch de ontvreemdingen moeten toegeschreven worden aan zijne overdrevene zorgloosheid. Eindlijk ver wierp M. De Vignealle verantwoordelijk heid. J M. Lippens, burgemeester volgde zijn voorbeeld na en riep ook uit: ik moet er de verantwoordelijkheid niet over riemen. M. Voituren, oudscliepen van financiën riep op zijne beurt ook uit dat bij er met verantwoordelijkheid kon over be steld worden... Dus niemand heelt'er schuld aan dan de ontvanger die zorg loos is geweest volgens die heeren. Maar hoe gebeurde de drie maandelijk- scbe verificatie der gemeentekas M. Gesquier heelt zijn ontslag van Stadsont vanger ingediend. Groole Dilernationale Prijskamp Brussel 1888. De bekendmaking der belooningen is oi-wederroepen vastge steld op zondag 11 November 1888 om 2 uren indefeestzaal der tentoonstelling en zal vereerd worden door de tegenwoor digheid van zijne Hoogheid de Graaf van Vlaanderen. Het feest ter eere van M. L. Somzée voorzitter van het uitvoerende comiteit van den grooten Prijskamp' is insgelijks vastgesteld op zondag 11 No vember om 8 ure 's avonds. Men schrijft uitCharleroi, 5 Novem ber. De socialistische leider en kleer maker Conreur, die onlangs voor belee- diging aan den Koning veroordeeld werd is naar Parijs vertrokken. Het schijnt dat hij zicii daarvoor goed zal vestigen om er in een groot kleergoedmagaziji werkzaam te zijn. het vertrek van Cou reur, zegt de Indépendance, stelt aan de socialistische beweging een einde, daar zij thans haren voornaamsten aanvoer der kwijt is. De andere meetinghouders hebben niet het minste gezag. Die/slallen in 't stadhuis te Brussel. Over het schandaal in het brusselsolie stadhuis, treffen wij nedere bijzonderhe den aan in de Chronique des Travaux publics. In de bureelen van het stadhuis, Brussel is ervan niets anders spraak'dan van aanzienlijke dielstallen welke zouden ontdekt zijn bij het nazicht der werkzaam heden van de konversie, 't Wordt inder daad eene besmettelijke ziekte Ziehier wat wij over deze ontvreemdin gen hebben vernomen: De titels van leeningen, bij de trekking met redelijk hooge premiën uitgetrokken, twee zelfs van 25,000 fr. zouden tweemaal betaald zijn. Anderzijds zouden ingeleverde en uitbetaalde koepons terug in omloop zijn gebracht. Deze ontvreemdingen, zegt men, dag teekenen van over acht tot tien jaar, en de voornaamste schuldigen zouden ge storven zijn. Ziehier hoe zij te werk gingen. Men had hun titels io blanco ter'hand gesteld om, zoo noodig, verscheurde of bemorste titels ie vervangen. Wanneer een titel uitgelot met premie, niet ter betaling was aangeboden binnen de drie jaar na de trekking, nummerden zij den blanco- titel met liet uitgetrokken nummer, deden het bedrag inkasseeren en vernietigden bet nummer van den titel. Het bedrag der ontvreemdingen ten nadeele der stad zou, naar men ons be weert, meer dan 100,000 fr. bedragen. De Chronique des Travaux publics denkt te mogen verklaren dat hare inlichtingen zoo nauwkeurig mogelijk zijn. Men heeft den kardinaal reeds meer maals in de gelegengeuheid willen stellen eene nieuwe groote kathedraal te bou wen maar altijd antwoordde bij met deze woorden. Zoo lang in Engeland nog zooveel katholieke kinderen hunne eigene scholen niet hebben, zal ik niet met hel bouwen van eenen dom begin- nen. Het gewichtigste is het oprichten van katholieke scholen voor onze kin- deren, die anders voor het heilig geloof verloren gaan. Wat een enkel man goeds in zijn leven tot stand kan brengen, toont ons deze nu o6jarige prins der Kerk. Door zijn toedoen en onder zijne leiding werden in de laatste 20 jaar opgericht niet min dan 1200 kerken en kappelen 90 kloosters, 352 gestichten van vrouwe lijke conregat ën9 priester-seminariën, 10 hoogere onderwijsinrichtingen, 50 arbeiders-genootschappen en rond de 10 liefdadige instellingen. Mgr Manning stichtte de Vereeniginu ter bestrijding van de dronkenschap, die meer dan 100,000 leden telt, en hij nam deel aan bijna alle liefdadige strevingen der wereldstad Londen. De Etoile bevestigt de inlichtingen der Chronique des Travaux publics, en voegt er zells nieuwe bij. Niet alleen hebben de ontrouwe be dienden zich premiën toegeeigend die hun niet toekwamen, maarzij hebben het bedrag eener groole hoeveelheid valsche obligatiekoepons binnengesmokkeld, Voor de leening van 1879 alleen zou de stad 21,000 fr. meer hebben betaald aan koepons dan zij moest betalen Volgens de schattingen van bevoegde personen zou de stad zoo maar de klei nigheid van 200,000 fr. bij de zaak ver liezen. In de zitting van den gemeenteraad van 12 november aanstaande zullen er open bare uitleggingen gegeven worden. Het blad doet opmerken dat al deze lieve dingen gebeurden onder 't vroegere beslier, toen M. Delecosse schepene van financiën was. FRANKRIJK. De toren van Eiffel heeft thans eene hoogte bereikt van 178 m. 122 meters zullen er nog bijkomen, en deze hoogte, rekent men, zal tegen liet einde van januari bereikt zijn. Sedert den 5 october, den dag toen de te Parijs gevestigde vreemdelingen hunne aangifte bij de prefekluur begonnen te doen, hebben 53,000 zich laten in schrijven. De Belgen maken het grootste deel er van uit (12,000), dan volgende Duitschers en na dezen de Italianen. ENGELAND. Kardinaal Manning. Kardinaal Manning viert dit jaar zijnen gouden priester-jubilé, en zijne vereerders heb ben eene som van 5000 pond sterling bijeenverzameld, welke hem zal over handigd worden voor het bouwen van de pro-kathedraal. OOSTENRIJK. Eene vrouw te trouwen. Volgens een dagblad van Buda-Pesth, heeft dezer da gen eene liongaarsche dame een verzoek gericht tot liet oosienrijksch-hongaarsche ministerie van financien, orn toestemming te verkrijgen tot het houden eener lote- rij. De dame wil 100,000 loten uitgeven, ieder van één florijn de eenige prijs is de dame zelf, die zich verplicht, den win ner van liet lot te huwen. Van de 700,000 11. die de verloting moet opbrengen, zijn 40,000 11. voor bruid schat bestemd, en 60,000 ff. voor dekking van de kosten en voor liefdadige doelein den. Alleen ongetrouwde mannen, die ouder dan 20 en jonger dan 40 jaren zijn, mogen oten nemen. Bericht aan de liefhebbers ITALIË. Valsche bankbriefjes. In Italië heerscht tegenwoordig eene ongelooflijke vrees voor valsche bankbriefjes. De men schen, die in zulke zaken niet goed 't li nis zijn, ontvangen slechts sidderend en bevend papierengeld in betaling, lntusschen heeft een fijne schelm te Napels zich die vrees op meesterlijke wijze ten nutte gemaakt. Een reiziger, zeer deftig gekleed, zegt de Piccolo, kwam over eenige dagen in een hotel, vroeg eene kamer en verlangde iederen dag zijne rekening te betalen, daar hij elk en oogenblik kon gedwongen zijn te vertrekken. Hij kwam enkel in het hotel slapen, zooals liet bij de Italianen veel het ge bruik is, en betaalde regelmatgi voorop meteen nieuw bankbriefje van 5 lire. Eenige dagen nadien vroeg de steeds reisyeerdige reiziger aan den bediende, of hij de bankbriefjes aan den baas gege ven had. Neen, zegde de bediende, ik heb den baas met ander geld betaald en de schoone nieuwe banknoten voor mij ge houden. Zoo zegde de reiziger lachend, welnu ik wil het u in vertrouwen zeggen, de banknoten zijn valsch. Ik heb ze zelf ge maakt, maar vrees niets, zij zijn zoo goed nagemaakt, dat niemand ze voor onecht zal erkennen. Daarraeê verliet hij heel vroolijk het hotel. De bediende, die als uit de wolken viel, liep aanstonds naar den baas en zegde hem wat er gebeurd was. In het eerste oogenblik wilde de pa troon naar de policie loopen, hij bezon zich echter en ging met de nieuwe reke ning zelf bij zijnen zonderlingen gasj. De vreemdeling ontving hem rustig en kalm, ging in den zak, haalde wéér een fonkelnieuw briefje van 5 lire voor den dag en reikte liet den baas over. De haas, in de hoogste mate verrast, onderzocht de banknoot zorgvuldig langs alle kamen, hield ze tegen het licht, keurde ze nog eens en zegde eindelijk bescheiden die banknoot is valsch, De gast lachtev en antwoordde Dat zegt gij, omdat ik het gezegd heb maar ik vraag u in allen ernstzoudt gij de banknoot voor valsch gehouden hebben, indien ik u niet zelf opmerkzaam had ge maakt, Neen, antwoordde de baas. Goed dan, ging de valschmunter voort, ga bij vier wisselaars, laat de banknoten onderzoeken en ik verzeker u dat men ze zonder achterdocht zal goed keuren. Voor het overige ben ik voor alles verantwoordelijk. De patroon beproefde hel, nam de briefjes en bood ze bij de verschillende wisselagenten aan, die ze allen zonder de minste moeilijkheid uitwisselden. Hij keerde nadenkend naar huis terug verdiepte zich raet den valschmunter in een lang gesprek en vroeg hem op ern stiger. toon, waarom hij zich toch voor zulke kleinigheid in gevaar stelde en niet liever groole banknoten maakte. Dat had ik al lang gedaan, ant woordde de andere, eiyzou voornamelijk briefjes van 1000 lire'gemaakt hebben, wat eigenlijk nog gemakkelijker is, maar om de waarheid te zeggen, ik had tot hiertoe geene banknoten van 1000 lire, en het zal cenigen tijd duren eer ik zoo veel vijflire briefjes zal kunnen uitwisse len, zonderde aandacht op te wekken, tot ik 1000 lire bijeen iieb.

De Denderbode | 1888 | | pagina 2