6 ure. Plechtig Lof. Lofrede van den Gelukzalige, door den Z. E. IJ. COLLIN. (3d* deel.) Te Deum. Deze drie dagen, zal men zegenen met eene Reliquie van den Gelukzalige. GEESTELIJKE VOORDEELEN. (Rescript Sac. Rit. Congreg. 25 Februari •1888.) 1' Eenen vollen Aflaat, mits tot de HU Sakmmenten, te naderen, de St-Murlinus- kerk te bezoeken en er te bidden tol meening van Z. 11. den Paus. Deze aflaten kunnen toecepast worden aan de zielen des vagevuurs. Gezien en goedgekeurd j- 11ENRICUS CA ROLLS, Bisschop van Gent. Gent, den 51 October 1888. GELL'LZALIGE JOHANNES BAPTISTA DE LA SALLE, BID VOOR ONS. Naar wij vernemen zullen gedurende de pontificale mis van maandag aanst. de volgende muziekstukken door de hee- ren van den Kyrie worden uitgevoerd Gedurende de mis Kyrie Gloria on Credo (Marcadanle) Sanclus Benedictusen Agnus Dei{\anden Heuvel.) offertorium Lux orla estBaryton solo en Koor (De Doss). Tantum ergo. (Zehet- ner.) Onder liet Lof Surrexit Christus (Mendelssohn). Aoe Maria, solo voor baryton. (Coraliirc). Benedictus, qua- tor(Radoux), Tantum ergo. (X.) WETGEVENDE KAMERS. Dijnsdag werd de wetgevende zittijd 1888 1889, zonder troonrede geopend. Het Senaat ging over tot het on derzoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden. Verscheidene kiezingen werden geldig verklaard en de gekozenen tot den grondwettelijken .*ed toegelaten. De h« eren Senators voor Koririjk, Brug ge, Antwerpen, en Veurne-biksmuide legden den eed al in de Vlaamsche taaj De Volkskamer bepaalde zich tot het aanhooren van mededeelingen, de uitloting van zes commission van ze ven leden gelast met het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozen le den en de vaststelling harer dagorde voor de volgende zitting. Ten 11 ure ving in de St. Gudula kerk de plechtige Mis aan, die jaarlijks voor de opening van den wetgeveriden Zittijd gecelebreerd wordt. Drij ministers de heeren De Volder, Vanden Peereboom en De Bruyn waren aanwezig. Verder be merkte men ook verscheidene Senateurs en Volksvertegenwoordigers der rechter zijde on namelijk de heeren Verbrugghen ev Woeslc. In ons voorlaatste nummer knipten wij cane domme streek uit De Dendergalm. De lihftralft gHlp.erit« holl&ii rli« dit blad aaneenflansen, beweerden immers dal de handels-en nijverheidsbedienden diefeene jaarwedde genieten van 1800 franks het kiezersschap van rechtswege bezitten. En wat antwoorden die geleerde bollen ons Luistert, geëerde lezers, en ge zult waarlijk verwonderd staan over 't be- wonderensweerdigvernuft der diep ge leerde Deudergalmers De liberale jongens hadden bet, zicde wel azoo, uit een klerikaal blad geknipt, zij hadden de misgreep ontdekt en het artikeltje zells uitgesohrabd.... maar de zetter, ziede wel azoo beeft hel toch overgenomen.... En de correctie of verbetering dan groot» slimmerikken En zonder bet te vermoeden, ziede wel azoo heelt De Denderbude op den kap zijner eigene vrienden bezig ge weestHoe mirobofaul, niet waar O gi armzalige pochers Ah gij poogt u aldus uil don slag te trekken?.... Miskadeéóéé zulde, heeren, uwen numero is bier te go«;d gekend. Men herinnert zich nog te wel al de liberale dwaasheden door uwe mannen in kieszake bedreven om met recht riet te mogen veronder stellen, dat de eene of andere rare vogel van 't wijd vermaard liberaal kieskomi- leiije deze nieuws dwaze streek beeft neérgeschreven. Maar, Dendergalmars, zoudl gij ons dan het katholiek ol klerikaal blad met nummer date niet kunnen aanwijzen waaruit gij beweert die dwaze streek ge knipt te hebben Allons, heeren, laat eens hooren, wij zijn oprecht nieuwsgie rig dien klerikalen conlraterle kennen In ons voorlaatste nummer kondigden wij eenen brief af ons door den beer V. Van Assche toegezonden. De Dender- galmeis besluiten hier uit dat wij aan de waarheid te kort bleven wanneer wij be weerden dat de liberale Associatie en baren voorzitter zicli met de kieziugen der Burgerwacht hebben bemoeid en vraagt eindelijk Welk geloof lunnen nu nog de lezers van lienderbode aan de ver- lelsclkens van dit blad hechten. Wij zouden op deze zaak uimmer zijn teruggekeerd, maar gezien de omstan digheden waarin wij ons door de bemer kingen der Dendergalmers bevinden, is het onze plicht te spreken Wij verklaren geen enkel woord, geen punt, geen komma in te trekken van't gene wij geschreven hebben aangaande de bemoeiingen van de liberale Associatie en inzonderheid van baren Voorzitter in Je laaisto kiezingen voor onze Burger wacht. Dat is klaar en duidelijk Wij zouden verder in de zaken kunnen treden maar punctum, want zwijgen is soms eene deugd.... Burgerwaehf. Niet meer wetende waai* zich te draaien of te kee- ren in de zaak van do Kiezingen onzer Burgerwacht, zijn de Dendergalmers ein delijk verplicht zich op ne uitnoodigings- brieven te werpen. Na de Burgerwacht, schrijven de Dendergalmers, reorganiseert M. Gheeraerdts de fransclie spraakleer. De bemerkingen van de Dendergal mers toonen ons klaar en duidelijk, dat zij in de fransche spraakleer zoo ervaren zijn als in kieszaken. Indien de groote liberale geleerden zich de moeite willen geven het woor denboek van Beschercile te raadplegen,dan zullen zij ondervinden dal hunne kritie ken over de woorden officiers clans la Garde civique dommer als dom zijn en zij beter zouden gedaan hebben te zwijgen. Dan zouden zij zich toch min belachelijk hebben gemaakt Wat hel tweede punt betreft de liberale kritiek toont aan dat wij jannen voor handen hebben, die weinig of nooit met bestuurlijke stukken hebben omgegaan. Geen nummer van 't Staatsblad of van 't besturend Memoriaal immers of den ge- liekelden vol/in komt er meermalen in voor. Maar zegt eens, heeren Dendergalmers, waarom dien uitnoodigingsbrief weer verminkt, ja, waarom 't stuk in 't lang en in T breede niet meegedeeld Omdat, wij zullen het u maar zeggen, omdat deloyale tegenstrevers altijd handelen gelijk gij hier weêr gehandeld hebt Wij noodigen udus uit dan door u zoo gehekelden uitnoodigingsbrief in 't lange en in 't breede aan uwe lezers meê te deelen. Wij zullen dan op onze beurt de ellen dige faclums, de monumenten van ezela- rijen en dommigheden afkondigen, die uwe liberale vrienden hebben neêi'ge- kribbeld tot staving hunner beroepen tegen de beslissingen van den onder zoeksraad en in hunne antwoorden be trekkelijk de punten die werden vooruit gezet om lot de verbreking der eerste kiezingen geraken. En dan zal 't publiek kunnen oordeelen, groote geleerde bollen Maar nu wij 't kapittel der Burger wacht zijn, gaan wij met de zaak voort. Wij hebben feiten aangehaald die bewezen hoe schandelijk hier de ver- deeling plaats had der Compagniënenz. zegt Sna psmans. Wanneer of in welk uwer nummers hebt gij welbepaalde feiten aangehaald, dat zouden wij eens willen weten Wij herhalen het haalt feiten en voor beelden aan dan zullen wij u kunnen antwoorden. Daar zult gij u wel van wachten niet, waar, heeren Gij ontvlucht liever den strijd en geeft de pijp aan Merten, gelijk oprechte broeksch ALLERHANDE NIEUWS. Tön Burecle van Den Denderbocle te verkrijgen De Groote bende van Jan de liciixe P"js 2 franks. Franco per p0st fr. 2.30 Inde Klok. Magazijnen van Lakens en Nieuwigheden, Aalst, Molenstraat 8, Antwerpen, Groote Markt, 38. Onvergelijkbare keus van stoffen voor Pardessus, als Beavers, Moskowas, Peig- nés en Cheviotien in alle kleuren. Aanvaarding op maat, snede gewaar borgd. Openbare "Verllebtin^. Er wordt op 't oogenblik in zekere wijken wéér bitterlijk geklaagd over bet te vroegtijdig uiidooven dergaslanteerns. Hel reglement bepaalt de uien op de welke de gaslanteernen moeten aansto ken en uitgedoofd worden en naar men ons ten stelligste verzekert wordt bedoeld reglement dikwerf overtreden. Niet lan ger dati maandag geleden was bet weer 'l geval. Van 11 lol 21 november mogen de gaslanteernëii des inorgends slechts oin 6 uren 30 minuten uitgedoofd wor den en maandag 12 dezer waren zij. in de Korte-Zoulstraai, reeds van vg:r (5 uren uitgedoofd. Wanneer tiet heel duis ter is, gelijk maandag, is hel hoogst on aangenaam en zelfs gevaarlijk voor per sonen welke zich vroegtijdig ter kerk of ter siatio begeven. Wij roepen hierop de aandacht in van den lieer Bestuurder des Gasgestichts en onzer Stedelijke Politie, Wij kunnen niet aannemen dat dit te vroegüj üng uiidoo ven <it;i* lanteernun gebeurt op 't uitdruk kelijk bevel van den beer Bestuurder. Wij gelooven veeleer dat men zijne be velen beeft overtreden. Wat er dan ook vau zij, men is ver wittigd. Burgerwacht. Zondag 11. zijn de heeren officieren onzer Bur gerwacht overgegaan tot de benoeming van eandidaien voor de ambten van luite nant-adjudant-majoor en luitenant-kwar tiermeester. Werden als eerste candida- teii aangewezen Adjudant majoor M. Paul DeClippele- Kwartier-meester M. Victor Renders. lUuziekachool. De Prijs- dceliiig en 't openbaar Concert heeft maandag een talrijk publiek in de groote feestzaal van ons stadhuis vergaderd. Deskundigen welke bet feest hebben bij gewoond,verzekeren ons dal de merkbare vooruitgang onzer Muziekschool ander maal is bestatigd geworden, 't gene ter eerc strekt van den heer bestierder Van den Bogaerde en der overige leeraars. Een edelman, dief, schriftvervalscher en valschmunter. Dupleix de Cadignan, zoo als men weet, goed vriend van de Etoile, was een edelman en dit is ook met Pottier du Plfssis, het geval, ten minste volgens de levensbeschrijving dia hetzelfde blad van dien menheer geelt. Zijn vader bekleedde een hoogen rang in bet fransclie leger an was er omringd door de achting van al wie hem kende. Hij werd in 1838 te Mascara (Algerië) geboren, deed uitmuntende studiën en trad op 21jarigen ouderdom in 't leger. Hij had bel ongeluk eenen kapitein eene oorveeg te geven en de gevolgen vreezeude, vluchtte hij met eene jonge vrouw naar Brussel. Dat was in 't mid den van 1882. Zijne ouders, zijn peter, die niemand anderg was dan generaal Cliauzy, smeek ten hem om terug te komen, maar du Plessis bleef doof voor dat alles. Evenwel had hij het niet breed en moest, om der. mond open te houden, eenen wijnhandel oprichten, hierin ge holpen uoor een anderen persoon. Maar 't duurde niet lang of de firma werd in falliet verklaard. Toen richtte bij een. huwelijks- en handolsagentschap in, onder den naam van Pirson en C'c (Pirson was de naam der vrouw, met welke bij in België was gekomen). Hel was een dier agentschappen, zooals de fransche samenleving er schijnt noodig te hebben om de morale indèpendante welig doen vooit le groeien. Voorts leefde bij in de wereld der book makers, spelers, leeners en verders in de demi monde. Hij reisde naar Oostende, naar Londen maakte kennis met een Mexikaan in die leste stad, vond met dezen de kunst uil om platina met goud te mengen, zondrr dat de weerde van het leste metaal er door verminderde eu bood zelfs zijne kunst aan bij het muntwezen.... Hij wist den Mexikaaneone eerstegeld- storting te bezorgen eri deze, zijnen hel per te s'im zijnde, trok er van door, na Pottier eene som van 23,000 fr. te heb ben ontfutseld. Hij moest dus uitzien naar nieuwe hulpmiddelen. Hij kocht twee prachtige russisohe peerdon, eene clarace, en ver kocht dit span, eer bet betaald was, voor 15,000 fr. Toen kocht hij van de stad de eigen dommen der Arenbergslraat, altijd zon der eenen halven knop te betalen, en zonder dat .de stad wist dat hij een in failliet verklaarde was. Op 19 Juni werd bij aangehouden voor meêplichtigheid in eene zaak van afïrug- gelarij, maar bij gebrek aan bewijzen werd bij weêr losgelaten. De Etoile, die wat los over dien men heer scheen gesproken te hebben, werd door hem gedaagd voor laster.Hij eischte eene schaêvergoeding van 100,000 fr. Men ziet bij deed de zaken in 't groot. Maar 't duurde niet lang of bij werd op nieuw in de doos gesteken, namenlijk toen de zaak der valsche fransche bank biljetten op T tapijt kwam In zijne woning nogtbans ontdekte men niets. Maar bel schijnt dat heel belang wekkbinle overluigingsiukken aan bel onderzoek ontsnapten. Deze lesten had den namelijk alles doorzocht, behajve een borstbeeld in welks bolle zeer belang rijke papieren staken en dat Pollier ver zocht aan zijnen vader terug te zenden, van wien bet voorlkomslig was. Dit werd toegestemd. Evenwel werd de toestand van Pottier du Plessis moeielijker, door de tusschen- komst van den fransche» gezant te Brus sel, welke deed ontdekken dat de aange houdene hem bad aangeboden het geheim van de vervalsching bekend te maken. Men weet het overige. Du Plessis bleef in echtenis, bij kocht zijne gevangenbewaarders om en met behulp var: zijne vroegere maUresse, zette bij zijn oneerlijken handel metliet buiten land voort. Zooals men denken kan zal de zaak, wanneer zij voor de rechtbank komt zeer ingewikkeld zijn, daarer uit verschillende landen getuigen moeten ontboden worden. Ook zal men cr in te zien krijgen hoe serieus bet brusselscb stadsbestuur te werk gaat in het verkoopen van stadsei- geudommeii. (Handelsblad.) Twee vriendinnekes. Augustine R. en Elisabeth D., twee dienstmeiden van Brussel hadden elkander eeuwige vriendschap gezworen en ziende dat zij stillekens aan in de Sint Annaschapraai geraakten, het vaste voornemen gemaakt nooit te trouwen. Die plechtige eed gezworen zijnde, huurden de twee vriendinnen tc samen eene kamer, waar zij meubelen eu alles plaatsten, dal baar zou kunnen dienen, wanneer de eene of andere eens builen post was en waar zij dan elkander kwa men troosten. Maar... niet steeds is den mannen haat bestendig van duur. Elisabeth liet zich de ooren volblazen dooreen galan ten huisknecht en deed trouwbeloften. Toen zij baar voornemen aan Angus- tine bekend maakte, berstte zij in ver- ontweerdiging uit Weihoe trouwelooze, gij hebt uwen eed gebroken en u door de verleidelijke taal van eenen huisknecht laten betoove- veren Foei Kom nu maar naaronze kamer, opdat wij onze meubelen deelen, en dan is alles gedaan tussehen ons. Zoo gezegd zoo gedaan. Do twee ge wezen vriendinnen gingen naar bel ge meenschappelijk verblijf, maar daar ge komen, trok Augustine eensklaps eene schuif open, baalue eenen revolver voor den dag en cie andere er meé dreigende, vroeg zij of deze in haar voornemen vol hardde. Hier keert de comedie naar de tragedie. Maar de policie, altijd prozaïsch, op de hulpkreten van Elisabeth toegesneld, kwam er lussciieit en maakte aan het stuk een einde. De gordijn viel en de t-vee hoofdper souen werden naar...... 'i poïiciebureel gebracht. 'l Ergste van al is dat Augustine voor doodsbedreigingen, zal vervolgd worden, Ten gevolge van een onderzoek, te Brussel, door de krijksoverheid inge steld, is er be- el gegeven een on Jer-offi cicr en een soldaat der artillerie alsook een kaporaal van liet lc linie aan te hou den voor diefstallen, die zij in den Groo ten Wedstrijd gepleegd hebben, gedui en- do den tijd dat zij als wakers in de tentoonstelling waren aangesteld. In de tentoonstelling. De plech tigheid vau de uiideeling der bdoonin- geu van den Groolen Kampstrijd werd voorgezeten door den graaf van Vlaande ren en niet doo<* den koning. Verder waren er verscheidene ministers aan wezig alsook bet diplomatisch korps en eene menigte officieel» personen. De geïegenhvidsredevocririg werd ge houden door M. De Bruyn. De minister wijst op den invloed en de goede uitsla gen van den Grooten Wedstrijd. Daarna volgden redevoeringen van MM. Belpaire en Somzée. Vervolgens uilvoering van kooren en uildeeling der dekoratiën en benoemin gen in de Leopoldsorde. De imisselsche bladen deelen de lijst der gedckore.erd.en meê. Van hot algemeen commissariaat, wer den M. Ch. Pecher tot officier en M. L. Wodon tot ridder der Leopoldsorde be noemd. Vau de naamlooze maatschappij van den grooten wedstrijd werden enkel tol ridders benoemd MM. Dupres en Mon- noyer, bestuurders. Al de anderen zijn vreemdelingen. Na deze uitdeelingen bad de uitvoering der cantate Van Artevelde plaats eu de graaf van Vlaanderen, die met prins Baudewijn de plechtigheid to.t liet einde bijwoonde, verliet de zaal, onder de luide toejuichingen van liet talrijke publiek. Voor, gedurende en na de plechtigheid leverde de omtrek der tentoonstelling een levendig gezicht op, ofschoon tiet gure winterweer straten, hoven en toiletten treuriger gemaakt had. De paviljoenen in den hof waren ge sloten en het was alleen, het gaan en komen der officieele personen, die het treurig landschap eenig leven bijzette. De komst van den graaf van Vlaande ren werd begroet met het spelen en zin gen der Brabangonne. De redevoeringen werden in de ovor- groole feestzaal slecht verslaan. Men spreekt met veel lof over de muzi kale uitvoeringen, die het feest opluister den. Behalve de bovengemeldegedeekoreer- den werden de commissarissen-generaal, voorzitters en andere hoofden dér afdee- lingen Duitscbland, Oostenrijk, Hongarië, Vereenigde-Staten, Frankrijk en colonïën, Engeland, Italië, Nederland en colonïën. Spanje eu Rusland, tot commandeurs, officiers en ridders benoemd in de Leo poldsorde. De eereteekens werden beu door mi nister De Bruyn overhandigd, terwijl hun terzelfder tijd een album ter band gesteld werd, bevattende de namen van «■tl de tenlooristcllers hunner afdeelingen, waaraan bclooningen zijn toegekend. 's Avonds bad in de feestzaal een raout plaats, door de lentoonstellers M. en Mev. Somzee aangeboden. Kieuwstorlige baanslrooperij. M. B., van Sehaerbeek, ontving over eenige dagen een naamloozen brief', waarin bij voor bet slechte gedrag van zijne aan staande bruid gewaarschuwd werd. De brief raadde hem aan op aangeduide plaats en uur zich te komen overtuigen van de waarheid der beschuldiging. Hoewel M. B. alle vertrouwen in de eerlijkheid en achtbaarheid der juff-ir stelde, begaf bij zich naar de aangewezen plaats, om te weten met welke soort van slechterik hij te doen bad. Daargekomen bevond bij zich tegen over een grooten struisehen kerel, die van hem eischte van Mej. X. af te zien, zoo niet, dan zoo hij hem op staanden voet wurgen. M. B. verzette zich tegen den kerel, maar eer bij zulks bemerkte, kwamen twee andere personen uit eenen schuil hoek te voorschijn gesprongen en waren er geene voorbijgangers toegesneld het zou slecht met bet slachtoffer afgeloopen zijn. De policie heeft de zaak in handen. Dat een miijonnair zich zelfmoordt, zal men gewis niet dikwijls zien. Dit geval heelt zich evenwel verleden week te Laeken voorgedaan. Zekere Benjamin P., verhing zich in zijne kelderkeuken. Na onderzoek van den vrederechter v'ond men in de verschillige kassen en kisten voor 983,900 franks weerden. Er zijn slechts twee erfgenamen. Een huis leeg gestolen. Een Franschman, de genaamde V. wonende op den Boulevard Lalaing, te Doornik, was sedert juni op reis met geheel zijn huisgezin. Al de kamers zijner woning zorgvuldig gesloten hebbende liet bij bet buis zonder bewaking en bevredigde zich, met nu en dan eens te kernen zien. Dit was den 22 September ook het ge val en toen werd hij gewaar dat liet slot moeilijker werkte dan gewoonlijk, llij schreef dit toe aan eene kwajongens grap. Verleden Dinsdag kwam de meid naar huis om de woning gereed te maken voor hare meesters, die een of twee dage- later moesten aankomen maar nauwe lijks binnen, stond zij als van de hand 'iods gelagen. A! dn deuren opengebroken, de meu belen 't onderste boven geworpen, de schuiven waren leeg gerooid, pendulen en kandelaren verdwenen, papieren ver scheurd kortom, 't was niet alleen eene plundering rnaar eene ware verwoesting. Op de boven verdieping, er niet in ge lukt zijnde de spiegelkas open te breken, hebben de dieven deze op den grond ge worpen en langs achter open gestampt om er liet liunen uit te balen. In de keuken stonden leege en voile wijnfleschen en eene menigte voorwer pen gereed ingepakt, alsof een nieuw be zoek van de dieven te verwachten was. De dieven zijn zoodanig op hun gemak gewee>t bij bun werk, dat zij zelfs de ka mers doorloopen hebben, terwijl zij de pijpen en den tabak van den beer des buizes rookten. Natuurlijk heeft de verschrikte meid al les aan de policie verleid, die onmiddel lijk een onderzoek beeft ingesteld. Er wordt te Brugge eene maat schappij geslicht, ter bestrijding van het drankmisbruik, tiet is de v gilde der ambachten die zich met de laak gelast. Een dief werd dezer dagen op zon derlinge wijze bestolen, lc Charleroi. Hij wist van zékeren reiziger eene brieven- tescii m11 2500 fr. te ontfutselen en die in den zak van zijnen overfrak te steken, die in een koffiehuis aan den kapstok hing. Ongelukkiglijk stak bij bet voor werp in een verkeerden frak en-toen de bestolene, den diefstal gewaar wordende bij den kommissaris van politie kwam, ontmoette hij cr ook den persoon in wiens zak de dief bij vergissing de ge- stoleue som had geborgen. Er was gezegd dat drie leden van den gemeenteraad te Luik zouden voor stellen bet godsdienst-onderwijs in de gemeentescholen af tc schaffen. Zij zijn thans op dit voornemen teruggekomen, daar lielcollegie van zin was zijn ontslag te geven indien dit voorstel gedaan werd. DUÏTSCHLANO. Ka dertien jaren. Vuor de rechtbank van Keulen staat een man terecht, die in 1875 in de Maximinenslrasse eene mis daad beging, welke veel opschudding verwekte. Een jong bouwmeester, Ueinrich Fir- menich, bad zich in een in opbouw zijnde buis eenige kamers doen gereed maken, en was die spoedig gaan bewonen. In den nacht van 14 tot 15 november werd bij 61' in vermoord. Lang bleef men zonder spoor van den moordenaar tot men eindelijk vernam, dat een werkman, die aan het buis ge werkt had, verdwenen was De vermoedens vielen natuurlijk op hem, maar boe men ook zocht, men kon hem niet ontdekken. De zaak geraakte dan allengskens in den vergeetboek. Onlangs werd een man in eene herberg te Hamburg aangehouden, en liet bleek weldra den vermisten werkman, veron derstelden moordenaar van Firmenicb te zijn. Toen bij zaterdag voor de rechtbank verscheen en de voorzitter hem vroeg of hij zich schuldig bekende, antwoordde hij rustig Ja. De ongelukkige was moordenaar ge worden uil liefde de vader zijner ge liefde wilde niet in zijn huwelijk toe stemmen omdat hij geen geld had. Hij was naar het huis van den bouwmeester gegaan om te stelen, maar nauwelijks was bij binnen of bij voelde berouw hij wilde lerugkeeren, maar plots stond Fir menicb voor hem en sloot de deur. Vruchteloos smeekte bij temogen heen gaan Firmenich sloeg hem met grooten haak op de handen, dat het bloed er uit sprong, dan ontrukte bij hem den ijzeren haak en wat er verder gebeurde weet bij niet. Hij vluchtte de straat op en bij bet licht van de lanteern, zag bij dat zijne Kleêren met bloed bevlekt waren ook had hij geen geld om te vluchten. Hij keerde dan in de kamer ierug en nam al les meê wat hij vond. SPANJE. Zonderlinge geschiedenis. Twee Span jaards namen onlangs den trein, van Pa rijs naar Dijon. Eenige minuten voor zijn vertrek had den zij in een rijtuig van 1° klas plaats genomen, waarin een drietal Engelschen zaten, hunne pakken zorgvuldig geschikt, en het nummer van den wagen opge schreven. De beide vrienden gingen alsdan een glas bier drinken, en toen het uur van vertrekken gekomen was, meenden zij eenvoudig het rijtuig in te stappen, wan neer zij bemerkten dat hunne pakken verdwenen waren en de Engelschen zor geloos op de banken uitgestrekt lagen. De treinwachter deed bun een ander rijtuig nemen, waar bij hun goed had in geplaatst de bediende namelijk, wilde tegen goede betaling van wege de Engel schen, de lastige reizigers uit liet 1° rij tuig verwijderen. Aan de statie van Villars ontriggelde de trein, en het rijtuig n. 20977 kreeg zoo'n geweldigen schok, dat bet in stuk ken vari een geslagen werd en al de rei zigers, die er in zaten, dood bleven. Dat n. 20977 was nu juist betzelfde rij tuig, waaruit de Engelschen, om meer op hun gemak te zijn, de twee Spanjaards hadden verwijderd.

De Denderbode | 1888 | | pagina 2