J.BJILAÜLLE Peerdenkweekerij. Dnedaagsohe Plechtigheid Weer eens de splinter en de balk Groote mijnramp in den Borinage. 30 slachtoffers. Een persoon, die zich veel bezig houdt met de belangen van den landbouw, deelt aan het Handelsblad bijzonderheden meè, welke onzen landbouwers welkom zullen zijn. Zij betreffen, onder ander, de uitbreiding welke de peerdenkweekerij in België genomen heeft, sedert den grooten wedstrijd van het peerdenras in 1885, te Antwerpen. Destijds namen 496 peerden aan dien wedstrijd deel, waarvan 283 hengsten en 213 merriën 20,000 fr. werden onder de eigenaars als premiën verdeeld. De belgische statistiek over in- en uit voer van peerden, in 1887, geeft den vol genden uilslag INVOER Peerden Veulens Totaaj 1.098 Engeland 2.301 2,304 Frankrijk. 9,238 763 10,003 Groothertogdom Luxemb. 113 26 439 Nederland 2,527 611 2,914 Ander lauden 36 36 13,416 14,05 16,821 UITVOER Duitschland .11,697 774 12,571 Engeland 132 132 eie(.ni"dc-Staten 86 86 Frankrijk. 1,892 216 2,138 Groothertogdom Luxemb. 6,363 336 6,721 129 1,168 Andere landen 65 21,376 1,505 22,881 Wij hebben dus 6060 peerden meer uit dan ingevoerd, en hel is Frankrijk dat de meeste peerden bij ons binnenbrengt. M. Etiënne de Toul/a merkt op, in den Monitear Universel, dal Frankrijk in 1887 54,512 peerden heeft uitgevoerd, en het er slechts 10,212 invoerde, liet voordeel van dien uitvoer wordt gerekend op 31 millioen. De landen, die in Frankrijk het grootste getal peerden gekocht hebben, zijn Belgie 11,000 stuks, Duitschland 6300 stuks, Italië 5080 stuks, Spanje 3600 stuks, Zwitserland 5328 stuks. Die statistieken bewijzen dat de bel gische landbouwer en het grootste voor deel bij heeft, de peerdenkweekerij te ontwikkelen, vooral die van zware trek- peerden. Deze lesten worden goed ver- koaht in Duitschland en in Amerika. Het tramwegpeerd, dat men nu gaat koopen in het noorden van Frankrijk, zou insge lijks goeden aftrek vinden. Sedert hel inrichten van het Stud-book door de Nationale Maatschappij der belgi sche Kweekersis de verkoop bijna ver dobbeld, en vele vreemde koopliê, die vroeger naar Frankrijk trokken, bezoeken heden de belgische markten. KERKELIJK NIEUWS. Kerk van Sinl Martinus te Aalst. ter eerc van den gelukzaligen Insteller van de Broeders der Christelijke Scholen. op 18 en 19 November 1888. Zondag, 18 November. Van 5 tot 8 ure. Missen aan het Hoog altaar, Communie, tot dewelke de Oudleerlin gen der Broeders bijzonderlijk uitgenoo- digd worden' 9 ure. Plechtige Hoogmis, door den Z. E. H. Kanunnik DE BLIECK, Pastoor Deken. 4 ure. Plechtig Lol. Lofrede van den gelukzalige, door den Z. E. H. COLLIN, (2de deel.) Maandag 19 November. Van 5 1/2 tot 8 ure. Missen aan het Hoogaltaar. Communie, waartoe de Oudleerlingen van St- Livinusgesticht bijzonderlijk uit genoodigd worden. 9 ure. Pontificale Hoogmis, door Zijne Doorluchtige Hoogw. Mgr. LAMBRECHT, Bisschop van Gent. Na de mis, aan het gesticht van de Broeders, uitdeeling van brood aan de armen. 6 ure. Plechtig Lof. Lofrede van den Gelukzalige, door den Z. E. H. COLLIN. (3dc deel). Te Deum. Deze drie dagen zal men zegenen met eene Reliquie van den Gelukzalige. GEESTELIJKE VOORDEELEN. (Rescript. Sac. Rit Congreg. 25 Februari 1888). l°Eenen vollen Aflaat, mits tot de HH. Sakramenten te naderen, de St=Martinus kerk te bezoeken an er te bidden tol meening van Z. H. den Paus. 2° Eenen Aflaat van honderd jaar, eens per dag, op voorwaarde de bovengemelde kerk te bezoeken en er te bidden tot meening van Z. H. den Paus. Deze aflaten kunnen toegepast worden aan de zielen des vagevuurs. Gezien en goedgekeurd i I1ENR1CUS-CAROLUS. Bisschop van- Gent. Gent, den 31 October 1888. GELUKZALIGE JOHANNES BAPTISTA DE LA SALLE BID VOOR ONS. Naar wij vernemen zullen gedurende de pontificale mis var maandag aansl. de volgende muziekstukken door de hee- ren van den Kyrie worden uitgevoerd Gedurende cle mis Kyrie Gloria en Credo (Meicadenle) Sanclus, Benediclus eu Agnus Dei (Vanden Heuvel). olfertonum Lux orta est, Barylon solo en Koor (De Doss). Tantum ergo (Zehet- ner). Onder het Lol Surrexit Christus (Mendelssbonn), Ave Maria solo voor Baryton. (Comhire.) Benediclus, qua- Jor (Radoux). Tantum ergo. (X.) Vrijdag avond vingen de Driedaagsche Plechtigheden aan ter eere van den ge lukzaligen J.-B. De la Salie. Onze St- Marlinuskerk is prachtig versierd gewor den. De muren en vout zijn met gekleurde stoffen en talrijke vlaggen en wimpels behangen. Op de pilaren treft men tropheë» aan met spreuken en naamcij fers die de deugden en bezonderheden uit bet leven van den Gelukzalige herinneren. In hei choor hangt op tamelijke hoogte eene overgroote schilderij den Gelnkzali- ge verbeeldende. Aan den linkerkant der choortrappen bevindt zich met lauweren en kandela bers omringd, het beeld van den Gelukz. De la Salle. In een woord, onze St-Mar- linuskerk levert eenen overoerlijken aan blik op en wij mogen er bijvoegen dat wij baar nooit zoo prachtig, zoo schoon en met zooveel smaak versierd zagen dan heden. De heer Alfons De Bolle, tapissier alhier te Aalst, welke met deze versie- ringswerken is ge ast geweest, haalt waarlijk eere van zijn werk. Het sermoon om 8 uren door den E. H. Pounet werd door eene talrijke menigte geloovigen bijgewoond. Onze hoofdkerk was, om zoo te zeggen, proppend vol, gelijK op de groole feestdagen. Het is ons onmogelijk het Sermoen van den E. li. Onderpastoor te ontleden, tijd en plaats ontbreken ons. Na het Sermoon werd het beeld van den Gelukzalige gewijd door den beer E. H. De Blieck, Kanunnik en Pastoor- deken onzer stad. Zaterdag zijn de Missen ondanks bet den dag onzer wekelijksche markt was, van vroeg in den morgend door talrijke geloovigen bijgewoond geweest. Vele leerlingen onzer Catholieke Scholen na derden tot de H. Tafel. De plechtige mis om 9 uren gezongen doorden E.H.Willems, Pastoor van St-Jo- zef en onder de welke sermoon gepredikt door den E.H. Sterck, werd door de leer lingen onzer Vrije Catholieke Scholen en vele geloovigen bijgewoond. Vele buitenlieden nemen ook de gelegenheid waar om oze St Marlinuskerk te bezoe ken en allen staan verwonderd over de allerprachtigste versiering. Morgen ZondagCommunie tot de weike de Oudleerlingen der Scholen van de St Jonsstraat en der Stadsschool destijds bestierd door de Eerw. Broeders bezonderlijk uitgenoodigd worden. Ter gelegenheid dezer Driedaagsche plechtigheden heeft zich alhier tot be kroning, een komileit van Oudleerlingen des St-Livinusgestichts gevormd, met het doel de Vrije School der Eerw. Broeders in de St-Jorisstraat ter hulp te komen en te vergrooten. Dank zij de goede opvoeding en 't on onderwijs welke er aan de jeugd wordt gegeven, geniet deze school bet vertrou wen der ouders en ziet men het getal leerlingen jaarlijks vermeerderen. De onderwijzers zijn dus overlast en de lokalen worden altijd meer en meer ontoereikend. Het is dus noodzakelijk in 't belang derchristene opvoeding en van 't onderwijs der kinderen van onze volks klassen dat de school der St-Jorisstraat eene krachtdadige ondersteuning vinde. Bewijzen voor jaarlijksche inschrijvin gen zijn in de stad rondgestuurd en wij sporen onze geachte lezers aan om jaar lijks het hunne bij te dragen volgens bun vermogen. Zondag en Maandag zal er ten voordee- le dezer school onder de plecli- tige Mis en Lol eene omha ling gedaan worden door de heeren leden van het Komiteit. Wij richten eenen warmen oproep tot onze catholieke medeburgers en zeggen Den geelt uwen penning, draagt bij in 't werk't welk aan de zonen onzer am bachts- en werklieden eene christelijke opvoeding en een deugdelijk onderwijs zal bezorgen, 't welk ben zal wapenen tegen de verleidende leerstelsels van 't soeialismus en der Vrijdenkerij Ja, werkt meê om er brave en deugd zame medeburgers van te vormen welke nuttige wezens in de samenleving zullen worden Ja, werkt mede roepen wij u eindelijk toe, om ons H. Geloof in Vlaanderen te bewaren opdat zij eens, gelijk on/e voor ouders, als echte toonbeelden van ge hechtheid en trouw aan Godsdienst, Vrij heid en Vaderland door gansch de wereld zouden aangewezen worden Mi n lierinnere het zich veel kleinen maken een groot uit De Dendergalm doet opmerken dat wij :n onslaatstènummer hebben vergeten te spreken van een student aan de Catholie ke Hoogesehool van Leuven die zich bij 't verlaten van een huis van ontucht, heeft plichtig gemaakt aan moordpo ging op een zijner makkers. Welk belang waarlijk zouden wij nu hebben om die zaak te verzwijgen Een jongeling die een misstap beging En wie weet, is die jongeling niet een der dungezaaide liberalen die de leergan gen van Leuven volgen Maar is het wel aan Den Dendergalm ons den steen toe te werpen, hij, die zwijgt als een graf over de schandelijke dieverijen die te Antwerpen, te Gent, te Brussel komen ontdekt te worden, dieve rijen, die men allen heeft konnen plegen dank zij de zorgloosheid van liberale be stierders De Dendergalm vraagt ons rekening over onze stilzwijgendheid aangaande 't hooger bedoeld misdrijf te Leuven, doch op onze beurt vragen wij hem Waarom zwijgt gij als een graf, Den dergalm, over de schandelijke bedriege rijen in 't Armbestuur te Antwerpen door liberale bedienden gepleegd Waarom zwijgt gij al eenen arduinen pilaster, Dendergalm, over de dieverijen van 230 duizend franks ten nadeele der gentscbe stadskas gepleegd door Engel been, den Voorzitter van 't Willemsge- nootschap Waarom zwijgt gij als een karper, Den dergalm, over de liberale bedienden van Brussel die met hunne lange vingers vol gens schatting 200 duizend, uit de stads kas hebben gesnipt Waarom zwijgt gij als een kasseisteen, Dendergalm, over den liberaal Max. de Molinari, bestuurder der Godshuizen te Dinaut, sekretaris der liberale associatie, luitenant-kwartiermeester der Burger wacht, die te Givet werd aangehouden omdat hij zich plichtig heeft gemaakt aan schriftvervalsching en aftroggelarij Waarom zwijgt gij als eene klomp aarde, Dendergalm, over de zaak van den liberalen notaris Petit van Edinghen. oud-voorzitter van 't schoolkomiteit on der Piet Van Humbeeck, die zoo leeiijk door de mand is gevallen en het geld van zoovele arme werklieden beeft verbrast of verspeeld Waarom zwijgt gijmaar al genoeg, waat de litanie zou niet eindigen. En De Dendergalm die over die schan dalen door zijne partijgenoten gepleegd noch kikt noch mikt, durft ons rekening komen vragen, omdat wij geen melding hebben gemaakt van een misdrijf door een student te Leuven (wellicht een libe raal) gepleegd... De Dendergalm ziet hier weêr, gelijk gewoonlijk, den splinter in de catholieke oog, maar ontwaart den dikken balk niet die uit deze der liberale steekf !j Indien De Dendergalm wel ooit hoefde te zwijgen dan is het hier wel 't geval. Immers voor weinig dat er nog dieverijen ontdekt worden door liberale bediende en ambtenaren gepleegd, zal men het liberalismus cle partij der lan ge vingers mogen heeten Eerbiedigt ten minste de vrouwen, Den dergalm In ons nummer van donder dag der verledene week, spraken wij over 't bezoek datZ. H. Mgr.Lambrechts alhier deed en deelden under anderen meê dat Z. Hoogw. des dijnsdags, het H. Misoffer had opgedragen ter kapel van de Zwarte Zusters en 't welkdoortalrijke dames en juffers werd bijgewoond. En wat zegt De Dendergalm daarover Luistert Dat is nog al verstaan baar l%lgr. Lambreehts is zoo ne sclioone mans persoon. Wij vragen het aan al wie, rechtzinnig is, katholiek of liberaal, is dat geene allersnoodste beleediging naar 't hoofd van deftige Dames en Juffers onzer stad geslingerd Maar wal is 't, men moet zich toch niet al te zeer verwonderen over de scheld woorden die miskweekle kerels, vaart kapoenen, genevertuiten en straatjon gens u na schreeuwen Gebrek aan plaats noopt onze ant woord op 't schrijven van de Dendergal- mers over ons Pompierskorps, enz. tot ons naaste nummer te verschuiven. RECHTERLIJKE KRONIJK. In den grooten wedstrijd. Vijf perso nen waaronder twee vrouwen, allen Duitschers, verschenen voor de recht bank van Brussel, beticht van diefstallen in de tentoonstelling. De drie mannelijke dieven werden ver oordeeld tot 7, 2 en 3 jaren gevangenis, 150 lot 100 fr. boete en 5 jaren bewa king. De vrouwen werden voor verheeling gestraft met 6 en 3 maanden gevange nis. De Handelsrechtbank van Brussel heeft te oordeelen over eene vraag tot recht herstelling van eenen lentoonsleller, die de inrichtende maatschappij wil verant woordelijk stellen voor de diefstallen, in de tentoonstelling gepleegd. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Is onderpastoor benoemd te Gent in Sint Michiels, de Eerw. Heer Bonner, onderpastoor op Sint Stephanusparochie. ALLERHANDE NIEUWS. Ten Bureele van Den Dendcrbode te verkrijgen Dp Groote bende van JAM DE LICHTE prijs 2 franks. Franco per Post fr. 2.50 Botermarkt. Heden zaterdag werden 927 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 5800 kilogr. Prijs 66 a 81. Wij vernemen dat onze medebur ger, de heer Emiel Meganck, apotheker, wonende alhier te Aalst, Leopoldslraat N° 7 (Kattenstraat) nabij het Oudstadhuis, eene hooge onderscheiding komt te be halen in de Internationale Tentoonstelling van Ge zondheidsleer te Oostende als ook in den Grooten inter nationalen Kampstrijd der wetenschappen van Brus sel, voor zijne uitvindingen, brevetten en verbeteringen van het materieel en artsenijkundige voortbrengsels. Acht- en zestig Belgische Apothekers hadden aan de Kampstrijd der weten schappen deelgenomen en zes bekwamen eene onderscheiding. Zilveren eermetaal. Met voldoening zal in onze stad verno men worden dat de aangenomene vrije meisjesschool van St-Jozef onzer stad, bestierd door juffer Emma Van Geer- truyen, in den internationnalen kampstrijd van Brussel, met een zilveren eermetaal is vereerd geworden voor het handwerk. Te Deum. Donderdag voor middag werd in onze St-Martinuskerk het jaarlijksche Te Deum gezongen ter gele genheid der patroonfeest van Z. M. Leo pold II, onze koning, 't welk de burger lijke en militaire overheden onzer stad werd bijgewoond. Na deze kerkelijke plechtigheid defileerden de leerlingen der Pupillenschool des legers ter Groote Merkt, voorde overheden. Heden had er op onze hopmerkt eensklaps eenen samenloop van volk plaats. Men hoorde een gekijf en elkeen stak het hoofd bij om te zien wat er gaande was. Dit ongewoon gerucht werd veroor zaakt door eenige landbouwers van Moor- sel die aan eenen dikken koopman in hoppe vroegen de rede te kennen om de welke hij weigerde hunne hoppe in leve ring te nemen. De koopman antwoordde op barschen toon Zwijgt of ik doe u in den bak steken Maar de landbou wers bekommerden zich weinig met zijne dreigementen en gingen maar voort met, gelijk men zegt, duchtig op bunnen poot te spelen. Onze dikke koopman die wel licht de vraag der landbouwers waarom weigert gij ons hoppe 1 niet zocht te be antwoorden, herinnerde zich dal in zulke gevallen schampaviespelen den koristen middel is om zich aan eenen neteligen toestand te ontrukken en... hij trok er van door recht naar de groene weide Het fabriek van militaire uit rustingen, 48, Fabriekstraat, te Brussel, heelt de hoogste onderscheidingen be komen in den Grooten Kampstrijd van Brussel Prijs van Vooruitgang, Eeredi ploma en gulden eermetaal. Succursalen Brussel, 14 Berg van 't Hofstraat, oudhuis Melotte Antwer pen, Kammenstraat, 31 Luik, Cathe- draalstraal Aarlen, Croote Merkt. De Vlaamsche Patriot, 6 fr. per jaar 5 fr. per 6 maanden. Te verkrijgen bij alle gazetverkoopers. ÏO centiemen de nummer. INHOUD. Teekeningen Mgr Car- tuyvels. De groote schouwpijp der spinnerij van Clarke (Kearney, Vereenig- de-Staten), hoogte 102 meters. Het nieuwe krijgsgaslhuis. De laatste wil van M. Meeson. Priester Crozes. Caricaturen. TekstKronijk der week. Kleine Pol. De doode schildwacht (vervolg en einde). Meester Hans Pauwel en zijn zoon, (vervolg). Iwein van Aalst (vervolg). De laatste wil van M. Meeson (vervolg,). Onze platen.De hooveerdige kik- vorscb. Raadsels. Ditjes en datjes. Een edelman, dief, schriftvervalscher en valschmunterDe Etode zette Dijns- dag hare berichten voort over dit belang wekkend personnagie. Het onderzoek, nadat Pottier Duplessis aangehouden was, ging moeielijk voor uit. Het parket had de zekerheid bekomen, dat de valscke bankbiljetten ie Londen verveervigd werden, dat Duplessis de verveerdigejs kende en in hetrekking met hen was, maar alle in 't werk ge stelde middelen om hen te ontdekken bleven vruchteloos. Nu eens zou een Rus, dan weer een Duitscher, dan weer een Engelschman aan 't hoofd der zaken staan. Wat er van zij, Dnplessis wiit dat de bankbiljetten, bij een brusselschen wisselaar ter uilbe taling aangeboden, valsch waren. De kamer van inbeschuldigingstelling, het zoeken moé zijnde en alle hoop opge vende, zou reeds verklaard hebben dat zij bet mandaat van aanhouding niet meer kon verlengen, toen eensklaps als een donderslag voor den dag kwam, wat er in de gevangenis van St-Gillis gebeurde. Hierover is niets meer meê te deelen. Wij hebben, hetgeen er van gekend was, punt voor punt aan onze lezers gemeld maar toch is het merkwaardig terug te komen op de omstandigheden, die tol het ontdekken der briefwisseling leidde, door den gevangene, met lusschenkomst van zijne bewakers, gehouden. In 't begin van augusti werd zekere Revilly, een Franschman gelijk Duples sis, voorloopig met hem in dezelfde cel opgesloten. Twee landgenoolen, die elkaar in der gelijke omstandigheden ontmoeten, heb ben spoedig nadere kennis gemaakt. De nieuweling was eveneens deserteur, slim en goed onderricht, en toen de nieuwe gezellen na eenige uren scheidden, had pen zij eikender verstaa en waren zij overeengekomen om bij latere gelegen heid de korrespondencie te houden, wel ker ontdekking later zooveel gerucht in de rechterlijke wereld moest maken. Revilly, die slechts voor een klein feit en dus maar tot lichte straf veroordeeld werd, kon spoedig de gevangenis verla ten. Daar hij volstrekt zonder bestaan middelen was, aanveerdde hij de voor waarden, hem door Duplessis gesteld, om onrechtstreeks van het komplot ver- valschers deel te maken, mits meêdee- ling van de winsten, die echter voor hem niet groot zouden zijn. De lijd, dien hij in de gevangenis door bracht was echter lang genoeg om ook kennis met pen adjudant Kerstens te ma ken, dien zij beiden in hun geheim in wijdden en die, te tarnen met Delmotte aannam in de gevangenis de b© dschape pen tusschen die twee heeren over t brengen. Bij zijne ontslaging moest Revilly te Londen een onderzoek instellen nopens zekeren Carnoi, die aangehouden zijnde, bekentenissen bad gedaan, welke voor Duplessis verpletterend waren. Nog andere opzoekingen moesten door hem worden gedaan. Brieven werden ge wisseld, telegrammen verzonden, altijd door lusschenkomst der gevangenbe waarders. Een der lelegrammen riep Revilly terug naar Brussel, eene nilnoodiging waaraan hij, ondanks een uilbanningsbevel, vol deed, om in de gevangenis eene samen komst met duplessis te hebben. Het was gedurende een dezer samen komsten, dat het parket Bevilly en Kers tens de antwoorden ontlokte, die de ge- heele boel aan T licht brachten. Onze lezers kennen verder de midde len. die de gevangenbewaarder in T werk stelden om de briefwisseling te onder houden, hel vinden van weerden in de cel van den gevangene, enz. Ter veemarkt van Waver werden aangeboden 128 melkkoeien, 24 ossen, 23 veerzen, 42 jonge ossen, 52 varkens, 128 jonge varkens. Hiervan zijn verkocht: 109 koeien, 19 ossen, 15 veerzen, 21 jonge ossen, 51 varkens en 113, jonge varkens. Middelbare prijzen koeien, fr 225; ossen, 330 veerzen, 240 jonge ossen, 110 varkens, 100 jonge var kens, 7.00. Eene tijding uit Bergen meldt dat de gemeente Dour in rouw is gedompeld door eene grauwvuurontploffing in de put Frederic, van de mijn Grande machine a feu. De ontploffing had plaats dinsdag rond li ure des avonds en werd veroorzaakt door eene instorting. Er waren 35 werkliê in den put aan wezig. Bij het verzenden der eerste tij ding waren er reeds 15 lijken opgehaald. 15 tot 20 anderen moeten nog in dsn put liggen. Men wanhoopt nog een enkel werkman levend te vinden. De overheden, de gouverneur der pro vincie, hertog van Ursel, het parket en de bestuurraad der mijnen en verschei dene priesters waren reeds woensdag morgend op de plaats der ramp aanwe zig. De mijn, waar het ongeluk plaats had, is eene der beste van de streek. Men werkte er bij middel van grisoutite, eene stof, die de werkliê naar men meende voor alle ontploffing vrijwaarde. De lijken, die men ophaalt, zijn afgrij selijk verbrand. De schier naakte licha men zijn geheel zwart. Het tooneel is hartverscheurend. De gendarmerie houdt de menigte op afstand, die treurend en weenend de lijken van ouders en echtge noten tracht te herkennen. Een der korrespondenten van de Bé- forme meldt over die ramp het volgende In de mijn, gelegen op omtrent 20 mi nuten van de statie werkten op het oogenblik der ramp 35 personen, waar onder verscheidene vrouwen. Men heeft van buiten geene ontploffing gehoord. Alleen zag men de vlammen der gasbekken dansen en eene dikke stofwolk uit deu put opstijgen. De tijding der ramp was spoedig door geheel den omtrek verspreid. De bewo ners verlieten hunne huizen en snelden ter plaatse, en, gelijk het altijd bij zulke gelegenheid hel geval is, hadden er van toen af, reeds hartverscheurende loonee- len plaats. Men troostte zich ecliter nog eenigzins met de gedachte dat er slechts een klein veertigtal werkliê aanwezig waren. Hadde de ontploffing gedurende den dag plaats gehad, dan ware het getal dooden veer- tiendubbeld geweest, aangezien er alsdan rond de 400 werkliê in den put gebezigd worden. De eerste werkman die opgehaald werd leefde nog, maar stierf na eenige oogen- blikken. Men is thans zeker dat er twee gered den escappésen drie gekwetsten zijn. Aanzienlijke instortingen bemoeielijken het reddingswerk en de bestuurder vreest dat al degenen, die nog in den put zijn helleven zullen verloren hebben. De lijken zijn verschrikkelijk om te aanschouwen. Van velen is den hoofd schedel verbrijzeld anderen zijn verstikt en verbrand. Van een der escappés waren de hoed en al de kleereu verbrand. Zoodra de opgehaalde lijken door hun ne bloedverwanten herkend zijn, worden zij naar hunne woning gebracht in wa gens, die lol dat einde aan den ingang der mijn gereed staan. Men kan de stoffelijke schaê nog niet schatten. Tusschen de dooden bevinden zich twee porions of ploegbazen. De policiekommissaris en andere, zelfs welingelichte personen komen niet over een in de tijdingen over den toestand der gekwetsten. Altijd is het zeker dat degene, die nog eenig leekeu van leven geven, met den dood worstelen en gruwelijke pijnen lijden. De korrespondent verhaalt het tooneel van lijden dat hij bij het sterfbed van een dezer martelaars van den arbeid bij woonde. 't Is een jongeling van 19 jaren, die met geheel verbrand hoofd, met witte doeken omwonden op een klein bed ligt uitgestrekt. Van tijd lot tijd hooreu de

De Denderbode | 1888 | | pagina 2