NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. ZEEROOVERS Zondag 9 December 1888, 10 centiemen per nummer. 45ste Jaar, 3\° 2517. Oproep Aan de dooven. ARONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS Bericht. Politiek overzicht. tot Liefdadigheid. MM. Geldverspillingen en lasten verminderingen. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars r. 3,2b voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cuiqne Sanm. AFJ.ST, 8 DECEMBER 1888- jggf De personen welke een abonnement nemen aan Den Denderbode voor het jaar 1889, zullen ons blad van heden af tot 31 December kosteloos ont vangen. Volgens oude gtwoonte heeft de fran- sche Kamer Donderdag weêr eene woe lige zitting beleefd. Het ging zelfs zoo verre dat de afge- veerdigen de Susini en Basly zich voor zeker in het hair zouden hebben gevlogen, hadden verscheidene leden zich tusschen hen niet geworpen. De voorzitter ver klaarde beschaamd te zijn voor de Ka mer dat zulke schandalige incidenten zich kunnen voordoen. De vraag van vervolging tegen Wilson werd gestemd. Het budjet der eeredien sten werd verder besproken.De voorstel len van afschaffing der bezoldiging van alle pastoors en onderpastoors en ook der geestelijke pensioenen en hulpgelden werden met groote meerderheid verwor pen. De gansche begrooting der eere diensten wérd eindelijk aangenomen. Duitsche RijksdagIn den Rijks dag heeft de Staatsminister van Bötticher, bij de eerste lezing, het wetsontwerp tot verzekering tegen ongeschiktheid tot ar beiden wegens ouderdom met eene groo te redevoering in zijne hoofdpunten ver dedigd, de daartegen ingebrachte bezwa ren weêrlegd, en eene zorgvuldige over weging beloofd van de voorstellen, welke tot de wijziging van de artikels gedaan mochten worden. Keizer Wilhelm I, zegde spreker, heelt eens gezegd, dat het totstandkomen van deze wet de grootste vreugde zijns levens zou zijn de edele keizer Freidrich was van dezelfde gevoelens doordrongen, en de tegenwoordige keizer wenschte ook de voleinding te zien van het werk, waarvan wij eene bevestiging van den binnenlandschen vrede en van de wel vaart des Rijks verwachten en welke eene der schoonste bladzijden zal zijn in de ontwikkelingsgeschiedenis van ons vaderland. De spreker eindigt met den wensch, dat de Rijksdag zich bij zijne beraadsla gingen mocht laten leiden door de leuze Hebt uwe broeders lief Minister von Bötticher verklaarde ten slotte dat door de wet op oude en gebrek kige arbeiders, ongeveer 13 1/2 millioen duitsche werkliê verzekerd zouden wor den. De socialist Grillenberger antwoordde, zijn mistrouwen uitdrukkende jegens de DE VM SIMT-MALO. (03" Vervolg.) XX. HET SCHELMSTUK VAN ZORAH DE ZWARTE. Lcila zegevierde in hel vrouwenverblijf. Zij 'ou in hel kort moeder worden en de Pacha deed schitterende feesten bereiden om die gelukkige gebeurtenis te vieren. De grootste vreugde heerschte onder de vrouwen. Eene enkele bleef droefgeestig, mijmerend, en de razernij, die het hart van Zorali verslond, bleef niemand onbekend. Léila kon zich niet bedwingen te sidderen, als zij voelde dat die sombere blikken, wier uitdruk king baar een geheimzinnige» schrik inboezem den, op baar gevestigd waren. regeering en de door haar voorgestelde maatregelen. De socialisten kunnen de hand niet kussen, die hen, in plaats van brood uit te deelen, met sleenen werpt. De beiersche bondsgevolmachtigde, vrijheer von Marshall zegde dat liet eeni- ge doel der socialisten is het wetsont werp bij de arbeidersbevolking in onmin te brengen. De socialistische partij in den Rijksdag heeft een voorstel ingediend tot afschaf fing van invoerrecht op tarwe, rogge, meel. peulvruchten, gort en bakkerswa ren. Het is meêonderteekend door vier leden der vrijzinnige partij. Leo XIII of Leopold den II. De cor respondent van den Daily Chronicle, te Rome, meldt dat het italiaansch gouver nement den wensch heeft uitgedrukt, koning Leopold II als aanlegger van de internationale conferencie tot bestrijding der slavernij te zien optreden, en niet Z. H. den Paus Leo XIII. Italië zou reeds voorstellen in dien zin aan Duitschland hebben gedaan. Het italiaansch gouvernement verzet er zich insgelijks tegen, dat de H. Stoel officieel bij die konfërencie vertegen woordigd zij. Eene diplomatische nota zou insgelijks naar verschillige europeesche kabinetten worden gezonden, om te protesteeren tegen de katholieke beweging, die in verschillige landen ontstaat ten voordeele van het tijdelijk pauselijk gezag. Dit stuk verzekert dat de bestaande toestand de geestelijke rechten van het pausdom volledig waarborgt. Men ziet, Grispi maakt nog al veel van zijnen neus. Een land waar er overschot in kas is, ziedaar wel het achtste wonder van de wereld Geld te weinig is lastig maar te veel is ook niet goed. Dat ondervindt men in Amerika, waar sinds geruimen tijd de spaarpot over loopt. De Staats-spaarpot, wel te ver staan want de Yankees zeiven kunnen over het algemeen hunne dollars nog al op krijgen. Uit het verslag van den minister van financiën blijkt, dat het overschot den 29 september bedroeg 96,444,840 dollars. De minister verklaart tevens dat, indien de imkomsten even hoog blijven, de schuld voor i960 gedelgd zal zijn. Ten slotte toont hij aan, dat eene hervorming van den grondslag der staatsinkomsten en het belastingstelsel dringend noodig is, daar men anders te Washington geen raad zou weten met de milltoenen, waar elders zoo vurig naar verlangd word Reeds tot dusver hebben over hel loopen- de jaar de inkomsten alweer 8 millioen dollars meer opgebracht dan er geraamd was, en tevens, bleven de uitgaven 8 mil lioen beneden de raming. Dat maakt een nieuwen vooruitgang van 16 millioen. Zij kon Zorah uil het vrouwenverblijf doen jagen en haar tot den nedcrigen staat van dienst meid verlagen, maar zij wilde het ongeluk der zwarte niet vergrootcn. Zij poogde zelfs haar lot zich te trekken, haar te bedaren en te bevredigen, maar zij bad weldra de overtuiging dat zulks vruchteloos was. Lcila trachtte zich dan zoo weinig mogelijk met het dreigend figuur te bekommeren, dat eene scliaduwc op den bcbloemden weg baars levens w ier. Léila, die Fathma altoos bemind had, verkoos ze voor bare vertrouwde. Deze hoorde dat de Pacha aan den wil zijner jonge gemalin gehoor zaamde, en vroeg zich daarom af of de dag niet zou aanbreken, waarop de weigering van den dwingeland door den invloed van Léila zou over wonnen worden. Jocclync keerde dus weêr naar het vrouwenver blijf. Zij was bleckcr geworden, verzwakt cn bare droefheid trof Léila's hart. Ik weet niet wal mijn invloed te uwen voor deele vermogen zal, zegdezij baar maar ik zal voor u bij den Pacha optreden, wanneer gij zulks zult verlangen. Men moest wachlcn tol dat de Pacha de onder handelingen met de paters van Barmliarlighcid vergeten had, totdat men hem in volle vreugd door een onverwacht gebed kan verrassen, totdat Voor liet volgende jaar zijn de inkom sten geraamd op 377 millioen en de uit gaven op 373 millioendus alweer vier millioen vermeerdering van overschot. Reeds zou men kunnen zeggen, dat er een overschot is van 100 millioen maar ook na aftrek van alle ingekochte en nog in te koopen schatkistvorderingen blijft er minstens 30 milKoen zonder bestem ming over. De toestand, zegt de minister, vereischt noodzakelijk eene spoedige voorziening. Ook de president der republiek, Grover Cleveland, is van die meening en heeft daarom in zijne boodschap aan het Con gres nogmaals met allen nadruk op dien toestand gewezen. Hij, wat hem aangaat, ziel slechts heil in vermindering der inkomende rechten, welke, zegt hij, het amerikaansche volk schijnen te beschermen, maar feite lijk in duurder levensmiddelen door het volk zelf moeten opgebracht worden. Cleveland vind daarin een communism van verbonden rijkdom en kapitaal, dat de vrije instellingen ondermijnt, en acht dit niet minder gevaarlijk dan het com munism van armoede en gebrek, dat door ontevredenheid en oproer orde en veilig heid bedreigt. De president verklaart, dat hij het be spottelijk vindt te willen, dat de regee ring de rijken zou beschermen, opdat deze op hunne beurt voor de armen zou den zorgen, en wees er op, dat tusschen het volk en de regeering geene Lusschen- personen mogen zijn. Zijne plannen tol vermindering der invoerrechten werden uitsluitend in 't belang des volks ontwor pen. Met genoegen verleenen wij eene plaats aan den volgenden oproep der Dames onzer stad, ten voordeele onzer noodlij dende medeburgers De armoede groot zijnde en het getal der behoeftigen zich dagelijks vergroo- tende, hebben eenige Damen zich veree- nigd om te trachten uitdeelingen van sop in te richten gelijk dit reeds, sedert vele jaren, in andere steden bestaat. Wij roepen hier de aandacht in uwer edelmoedigheid en durven hopen dat gij ons zult willen bijstaan,'t zij met eene gif te in geld om de kosten der inrichting te dekken, 't zij met andere giften zooals, rijst, erwten, witte boontjes, aardappe len, allerhande groensels, vet, rund- of varkensvleesch, brood of bloem, bet zij nog met sopbons te koopen, om door iedereen aan zijne behoeftigen uit te dee len. Deze sopbons zullen 10 centiemen per liter kosten en men kan ze zich verschaffen bij jufier Albina Leclercq, Nieuwslraat. men zijnen hoogmoed kon streelen en zijn hart geweld aandoen. Op zekeren dag, vernam Jocelyne bij haar bin nenkomen in het vrouwenverblijf, dat Léila een kind in hare armen schommelde, dat men den naam van Orphy gegeven en op voorband den scepter van Algiers beloofd had. De soldaten werden op buitengewone wijze goed betaald, feesten verecnigden den Paelia cn zijne vrienden, terwijl de vrouwen zich aan den dans overgaven. Zorah was door sieraden overladen, doch in plaats van er zich, evenals bare gezellinnen over te verheugen, zegde zij tot Léila Moge het leven van dit kind, waarover gij fier zijt, gelijk deze speelpoppen gebroken wor den. Ditmaal zegepraalde de ontsteltenis van Léila over bare goedheid. Zij lichte zich op en met een verschrikt gemoed, riep zij om hulp Zij verwensebt mijnen zoon zegde zij, Zorah bedreigt mijn kind Léila viel bedwelmd op haar kussen neer, ter wijl men Zorali meesleepte. Wanneer Léila besefte wat cr rond haar omging, viel haar eerste blik op haar kind, liure eerste vraag was om zich te verzekeren van hetgeen er builen gebeurde. Men kastijdt Zorah, antwoordde ccnc jonge vrouw. Eindelijk roepen wij de aandacht in der welwillende Damen en der liefdadige Juffers en hopen dat zij ons wel zullen ter hulp komen voor het bestuur en hand having van 't werk. Wij smeeken degene, welke genegen zijn eenige uren per week aan dit liefda dig werk te besteden, van ons haren naam te laten kennen, ten einde zoo aan iedereen eenen bepaalden dag per week aan te duiden. De uitdeeling van sop zal alle dagen geschieden van 10 1/2 tot 12 1/2 uren te gen aanbod der bons of betaling van 10 centiemen per liter. Zij zal gehouden worden in de Vrijheidstraat N. 39, te be ginnen van Maandag 17 December. Wij hopen dat iedereen zal bijdragen volgens zijn vermogen aan dit liefdadig werk en zal willen medewerken aan de troosting die wij trachten te brengen aan de armoede. De giften in geld mogen aan de volgen de Damen toegezonden worden Van Wambeke, Lnrens-Eliaert, De Pauw, Karei Cumont, Karei Lienart, Désiré Levionnois, en aan de Juffers Fanny van der Noot en Albine Leclercq. De andere giften zullen moeten naar het lokaal van 't werk gezonden worden in de Vrijheidstraat, alle dagen van 9 tot 10 uren 's morgens, de Zon- en Feestda gen uitgezouderd. Een persoon genezen van 23 jaren doofheid en tuitingen der ooren door eene eenvoudige remedie, zal er de be schrijving gratis van toezenden aan al wie er de vraag zal van doen aan M. Ni cholson, 4 Drouotstraat Parijs (4 rue Drouot, Paris.) Wij zouden wel eens willen weten, roept De Denderqalm uit, wat het libe- raai ministerie meer verspild heeft dan het tegenwoordig bestuur. Maar men kome, in 's hemels naam, met de eeuwige zaag van de school verkwistingen niet meer voor den dag. Wij weten het, heeren liberalen, de schandelijke geldverspillingen die ter oorzake der ongelukswet van 1879 door uwe meesters gepleegd werden, drukken u loodzwaar op de schouders... Wij begrijpen het ook maar al te wel dat uw vurigste verlangen is, dat er over deze zaken zou gezwegen worden, omdat zij niet te verdedigen zijn. Gij stelt de vraag, heeren liberalen, wat het liberaal ministerie meer heelt Jk verbied het t Geef baar genade 1 sprak Léila. De straf zal haren haat vergrootcn in stede hem uil te dooven. Dat men ophoudc met te slagen, het gekerm van Zorah doorsnijdt mijn hart. Men gehoorzaamde de geeseling hield op doch Zorah wilde hare wonden niet laten verma ken. Zij nam een wil dekkleed, omhulde cr hare gekneusde schouders meé en het bloed scheen in groote roodc plekken door den neteldoek. Zoo trad zij fier het vrouwenverblijf binnen. Zij bezag de jougc moeder zelfs niet, weigerde te eten en bleef geheel den dag aan wreede gedach ten ten prooi. Léila was daarover meer verschrikt, dan over bedreigingen, welke Zorali haar zou toegestuurd hebben. De wonden der zwarte genazen allcngskcns doch haar hart, dat zwart vrouwenhart, waar een ongcnccsbaren haat ingeslopen was, veran. derde niet. Van dan af vond men ze dikwyls in dc hoven zij ademde cr den geur der bloemen in, plukte bladeren of trok wortelen uit. Hare gezellinnen gevoelde voor baar eene bijgeloovige vrees, cn ofschoon men zou gezegd hebben dat dc reinste kalmte in bet vrouwenverblijf heerschte voerde men cr een der grootste huiselijke treurspelen uit die de Oostersche hoven zoo dikwijls ontroeren. verspild dan het tegenwoordig catholiek bestuur Denkt gij dan toch dat het volk alle geheugen heeft verloren Denkt gij dan waarlijk toch dat het volk vergeten beeft dal de onrechtveerdige schooloorlog de staatsfinanciën zoo zeer deden verteeren dat ondanks de 12 1/2 millioenen nieuwe belastingen, de tekor ten van jaar tot jaar, zoodanig zwollen dat het staatsbankroet onvermijdelijk was Het volk herinnert zich nog de nutte, looze schoolpaleizen die in bijna elke gemeente, tot zelfs in kleine gehuchten werden opgericht Het volk herinnert zich nog de onder wijzers, zonder leerlingen die alsdan ten koste der gemeenten retenierden en waarvan er heden nog duizenden een jachtgeld genieten, 'tgene hare finan ciën in eenen droevigen toestand doet verkeeren Het volk herinnert zich ook het school- enkwest met zijnen nasleep van schanda lige braspartijen en uitkooperijen 't welk honderden duizenden franks heeft ver slonden En de liberale heeren zouden willen dat er over die schandalige zaken eenen dichten sluier geworpen en er nooit meer over gesproken worde Neen nooit zal het volk dat vergeten Geen enkel verwijt van geldverspilling kan legen het huidige catholiek ministe rie in gebracht worden, integendeel, wij mogen zijnen lof luidop verkondigen, om dat zijn wijs en gespaarzaam bestuur merkelijk verminderingen van lasten heeft toegelaten. Wij willen hier de lastenvermindering door liet hedendaagsche catholiek mini sterie toegestaan eens opsommen en te zelfdertijd de schrijvelaars van Den Den der galm uitdagen de echtheid ervan te konnen of te durven betwisten. Ziehier dus die lastenverminderingen Vermindering van het accijnsrecht op het planten van tabak. 300,000 Vermindering der tol, brug- en sluisgelden op de rievie- ren en vaarten 680,000 Vermindering der registra tierechten op de huurcedulen en verwisselingen. 200.000 Afschaffing der belasting op de verzekeringen 1,000.000 Afschaffing van het aandeel van den Staat in de rechten op den koffij. 850,000 Vermindering der accijns- rechten op de genever, ge bracht van 73 op 64. 2,647,000 Vermindering van het ac- cijnrecht op de suikers. 3,000,000 Vermindering op de tarie ven der ijzerenwegen. 1,300,000 Te samen fr. 10,197,000 Jocelyne was terug gekomen. Door de goedheid van Léila jegens baar bewo gen, cn begrijpende dat jonge vrouw voor baar eene ware cn verkleefde vriendin was, zegde zij haar op zekeren dag haren naam, haar vaderland, de reden die haar Frankrijk hadden doen verlaten, liet doel dat zij te Algiers najoeg. Dat is schoon, dat is grootscb, zegde Léila, wat voor eenen vader, voor eenen verloofde; hebt gij zoovele beproevingen onderstaan. Ik zal er een einde aan makenGij zult den grijsaard, die gij beweent, wederzien, gij zult in den echt treden met den man van uwe keuze. Ik zal Zijne Hoogheid zoolang smeeken, dat hij eindelijk zal toegeven. Gij zijt goed sprak Jocelyne cn zij bracht de hand van Léila aan hare lippen. Ik ben eene gelukkige moeder, cn ik zou willen dat iedereen gelukkig ware, ziedaar alles. Wees verzekerd dat ik van het eerste gunstig oogcnblik gebruik zal maken om uwe vraag aan te bieden. Kom mij alle dagen bezoeken, want uwe 'tegenwoordigheid verblijdt mij. Jocelyne beloofde het met tranen in de oogen. Orphy werd kloek cn schoon. Hij geleek wel can Léila, wier groote, vleiende oogcu hij recds had. Dc Pacha scheen uitzinnig van blijdschap om dat kind en verscheidene uren van den dag hracht hij bij Léila en Orphy door. (Wordt voori-sezst.

De Denderbode | 1888 | | pagina 1