Vlaamsche belangen. Eerherslelliug. En men bemerke wel dat ondanks deze lastenverminderingen van meer dan ÏO millioen, de staatsfinanciën in eenen hoogst bloeienden toestand verkeeren, bij zooverre dal ©en boni van 14L millioen komt bestatigd te worden. Ziedaar hoe de lastenverminderingen eene blague zijn, heeren liberalen En nu ten slotte, nog een woord. Gij beweert, heeren liberalen, dat'tcatholieK ministerie van den eenen kant de belas tingen verminderde en ze langs den an deren kant verzwaarde en tot bewijs haalt gij aan dat de belasting op 't vreemd vee twee millioen heelt opgebracht. Aangenomen, voor de twee millioen op 't vreemd vee, maar dan werden de belastingen toch voor meer dan 8 mil lioen verminderd. Dat is onbetwistbaar Maar wat is 't, laat de liberale schrij- velaars maar liegen en bedriegen, het volk weet bij ondervinding dat de übe ralen altijd de staatsfinanciën in gevaar brengen en de belaslingen moeten ver zwaren, terwijl de catholieken ze altijd door een wijs en gespaarzaam bestuur in evenwicht brengen en de belastingen verminderen De wet - De Lael over 't gebruik 'er Vlaamsche taal voor't gerecht, is dank zij de tegenwerking van tal van rechters en advokaten eene doode letters gebleven 6R wij, Vlamingen, worden en blijven heden als een veroverd volk behandeld. Het wetsvoorstel -Coremans wilt hier aan een einde brengen en heeft dus geen ander doel, dan te waarborgen dat de Vla ming voor 't gerecht in zijne eigene volks taal zou beschuldigd verdedigd en gevon- nisd worden. Is die eisch onrechtveerdig Neen, want in geen enkel land der wereld ten zij in den Congo gebeurt wat wij hier, sedert 1850, hebben zien gebeuren, na melijk, dat de Vlaming die te recht staat in eene vreemde landstaal waarvan hij geen letter begrijpt beschuldigd, verde digd en gevonnisd wordt. De beraadslagingen over het hooger bedoelde wetsvoorstel hebben ons an dermaal ten duidelijkste aangetoond dat de liberale kamerleden de gezwoorne vijanden der Vlamingen zijn. Waaroii Ongetwijfeld omdat wij in overgroote meerderheid Catholieken zijn. Wij, Vlamingen, hebben, volgens de liberalen der Kamer, geen hoegenaamd recht van in onze volkstaal bestuurd te worden Onze contributiebrieven, ja, deze alleen mogen in onze taal opgesteld zijn. Dus in T vlaamsch bericht worden dat wij onze centen moeten afduimen, en daarmeê amen. En noghtans is er iets schreeuwender, iets wraakroepender ter wereld van be stuurd en vooral van beschuldigd, geoor deeld en veroordeeld te worden in eene vreemde taal, van niet te begrijpen wal er gezegd wordt op 't oogenblik dat uwe vrijheid, uwe eer, uw leven op 't spel staan De Vlamingen gaan te ver, zeggen de liberale schrijvelaars. Is het te ver gaan wanneer men eischt of liever vraagt dat zijne geheiligste rechten zouden gewaar borgd worden Is er iets overdreven in te vragen dat wanneer men voor de rechtbank moet verschijnen men geoor deeld verdedigd en gevonnisd wordt, in de taal die men spreekt en verstaat, in zijne moedertaal Alle de tegenkantingen spruiten ten meerderendeele hieruit voort dat zekere rechters, oude en jonge advokaten de taal van 't Vlaamsche volk weigeren aan te leeren. En noghtans zij weten dat het onrecht ons aangedaan niet kan, niet mag blijven duren. De houding van het ministerie en van eenige vlaamsche leden der meerderheid, heeft bij de Vlaamingen eenen onbeschrij- felijken indruk gemaakt. In Vlaanderen rekende men op hunne vlaamsche volks gezindheid en men ziet zich bedrogen, ja, men waant zich zelfs als verraden, omdat zij meêstemden met de liberalen die ons als vreemdelingen op eigen bo dem willen behandelen, die ons alle rechten ontzeggen en ons aanschouwen als slechts goed om de lasten te betalen j Dat liberalen onze rechten miskennen dat begrijpen wij, oude haat is moeilijk te dempen, maar dat Catholieken en Vlamingen het doen, dat gaat ons ver stand te hoven Wij eindigen met een welverdiende hulde van dankbaarheid te brengen aan de vier Volksvertegenwoordigers van ons arrondissement welke onze Vlaamsche rechten met moed en krachtdadigheid hebben voorgestaan. Onze dankbetuiging is voorbarig, ja, maar wij hebben overi gens de overtuiging dat zij in hunne houding zullen blijven volherden De heiligschendende diefstal, onlangs in de kerk der paters Recolletten te Schaarbeek gepleegd, en waarvan de daders niet gevreesd hebben de H. Hos tiën mee te nemen, die men op korten afstand van de kerk op den grond terug vond, eischte voorzeker eene plechtige eerherstelling. Die plechtigheid heeft zondag morgend in de kollegiale kerk van 'Ier Goelen plaats gehad, en zij werd door Mgr den Aartsbisschop zelf voorgezeten. Van af half acht 's morgends verdrong zich eene massa volks in de basiliek, en bijna allen namen deel aan de algemeene Communie, waartoe de geloovigen uitge- noodigd waren. Mgr Goosseus heeft gedurende een ge heel uur het II. Sakrament uitgedeeld, en men heeft meer dan twee duizend mannen en evenzooveel vrouwen geleld, die ter H. Tafel genaderd zijn. Toen de Communie geëindigd was, en terwijl de aartsbisschop voor het altaar geknield lag, sprak den eerw heer deken Jacobs, op den preékstoel, de woorden van eereboet qit aan het Allerheiligste. En het volk herhaalde de woorden des priesters met luide stem. 't Was een grootsch en aandoenlijk schouwspel, dat volk in de kerk knielend te zien bidden, om door de vurigheid zij ner gebeden de oneer te herstellen, die men der goddelijke majesteit had aange daan. Wat zijn onze vrijdenkers, tegenover die openbare betoogingen van geloof, klein en wat moeten zij zich verlaten ge voelen De algemeene Communie van 2 De cember zal eene schitterende plaats bekleeden in de godsdienstige annalen van Brussel, want zij heeft bewezen dat de godsdienstige iever onzer voorvaderen nog in hunne nakomelingen voortleeft. (Han delsblad.) PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijn Onderpastoor benoemd te Loo- chrisli, de Eerw. Heer Smet, onderpas toor te Adegera te Gaver, de Eersv. Heer Bombeke onderpastoor te Appelterre te Adegem. de Eerw. Heer Claeys onderpas toor te Gaver te Appelterre, de Eerw. Heer Scholten onderpastoor te Dender leeuw ie Scheldewindeke, de Eerw. Heer De Pau onderpastoor te Doorselare; te Denderleeuw, de Eerw. Heer Braeck- man onderpastoor te Scheldewindeke te Exaarde, de Eerw, Beer Roegiers on derpastoor te Wachtebeke te Doorse lare, de Eerw, H. Vael vroeger coadjutor te Aaigem; te Wachtebeke, de Eerw. Heer De Feyter coadjutor te Herdersem, Te Zulte wordt coadjutor de Eerw. Heer Colpaert onderpastoor te Elzegem. Hij vervangt den Eerw. Heer Em. Claeys die onderpastoor wordt te Astene. Zondag op de MerktCies. Zoo- dan, Jan, de Oude Garde gaat zeker ook naar de kerk om er te spelen. Jan. Waarom niet.... Ah! ge be grijpt dat niet, Cies? Gies, Wel, Jan jongen, op tien übe ralen ziet men des zondags slechts een enkel in de Mis en nu gaan ze naar de kerk om er onder de Mis een voosken of twee te laten hooren Jan. En ge begrijpt dat niet, beste jonge Cies. Wel neen, dat kan ik niet be grijpen. In andere steden immers gaan de liberalen met de Ceciliafeest ter kerk niet om er een voosken aftegeven Jan. Wel, jandorie Cies, jonge, weet ge dan niet dat onze liberalen den ken dat er hier te Aalst met muilentrek- ken nog iets te winnen is Cies. Als 't maar dat is Miska- déééééé Miskadéééééé, zulde Jan.... Jan. Ja, vriend Cies, dat is gekend en geweten, kom laat ons 'nen pot gaan scheppen bij Albert ALLE R hTiTDEnTeÏÏWS Tf. verkrijgen ten Bureele van Den Denderbocle Le Congo Beige illustré, ou 1' Etat indépendant du Congo par le frére Alexis M. G. Prix broché Ir. 2.50. Pcrcaline gauffrée dorée, tranche jaspée fr. 5.40. Percaline gauffrée, tranche dorée fr. 4.00. De Groote bende van Jan De Lichte fr. 2.00. Vrachtvrij met Post fr. 2.50. VT7f--'ZZ-~rrr^, Uien zie nota illriaale verkoo pingen op vierde bladzijde. Akte van toewijding. Eenige woorden zijn bij misslag wegge laten geworden in de akte van toewij ding, in ons nummer van Donderdag afgekondigd. Wij voegen dus, als herstel ling, een afdruksel dezer akte als bij voegsel aan ons nummer van heden. Botermarkt. Heden zaterdag werden 915 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen •ngeveer 5600 kilogr. Prijs 66 a 82. Bond der eatliolieke Bekwaaniheidskïezers. Morgen zondag om 3 uren namiddag, in den Kring Korie Zoutstraat. Algemeene vergadering der Leden: Dagorde Gedeeltelijke vernieuwing van den Be stuurraad. In den nacht van Woensdag tot Donderdag, zijn alhier, ten nadeele van sieur Polydoor Luyckx, wonende Gent- sche steenweg, rechtover de Kapel van O. Z. L. Vrouw ter Linden, 16 konijnen gestolen, hebbende eene waarde van ongeveer 60 franks. De daders zijn onbe kend. De Maatschappij St. Rochus en de Aalstersche en Vreemde Syndikaten van den Hophandel in onze stad werden in den Grooten Kampstrijd met drij eerlijke onderscheidingen vereerd. Zij verkregen: t Een gulden eeremetaal. 2° Een zilveren eeremetaal. 3' Een prijs van vooruitgang. Vlaamsche SchouwburgLakenstraat, Brussel. De bijval door De Twee Weezen 11. zondag bekomen, spoort den Beheerraad aan op Zoi.dag 9 December nog eene dagvertooning te geven van dit boeiend drama, In 't vervolg, alle zondagen dagvertoo ning. uitgenomen den 16 December. Deze volksvoorstellingen aan halve prijzen, zullen ten 1 1/2 beginnen (Bu reel open ten 1 uur). De Vlaamsche Patriet, 6 fr. per jaar 3 fr. per 6 maanden. Te verkrijgen bij alle gazetverkoopers. ÏO centiemen de nummer. INHOUD, Tbekeningen Het konink lijk gezin van Holland. Het recht van doorgang. De gelijkheid en broeder lijkheid in den tegenspoed. De oogst in het gezin. 'S Vaders woonst. Een oud-schoolmakker. De laatste wil van M. Meeson, 26November te Brussel. Tekst Kronijk der week. Meester Hans Pauwel en zijn zoon (vervolg en ein de). Aan de werkstakers. Taalkiesch- heid. Wat het is vast te zitten in de Beggijnen, te Antwerpen (vervolg). De laatste wil van M. Meeson (vervolg.) Sint Niklaas met... 31. Edison. Onze platen. Baadsels. Ditjes en datjes. Op de markt te Brussel werden te koop gesteld 635 ossen,190 stieren, 650 koeien en veerzen, te samen 1475 stuks vee. Men betaalde per kilo op voetossen Ir. 0.65 a 0,95 stieren, 0,47 a 0.71 koeien en veerzen 0.47 a 071 Ter veemarkt van Waver werden aangeboden 128 melkkoeien, 24 ossen, 23 veerzen, 42 jonge <ssen, 52 varkens, 128 jonge varkens. Hiervan zijn verkocht: 109 koeien, 19 ossen, 15 veerzen, 21 jonge ossen, 51 varkens en 113, jonge varkens. Middelbare prijzen koeien, fr 225 ossen, 330 veerzen, 240 jonge ossen, 110 varkens, 100 jonge var kens, 7.00. Er loopt een gerucht als zou de de zaak van den notaris D., te Laeken, verre overdreven zijn. Er is, zoo het schijnt geene spraak meer van oneerlijke feiten, maar van eene verregaande on achtzaamheid die de ergste gevolgen kon hebben. Een doodvonnis. Koning Leopold II heeft een doodvonnis geteekend en de strafuitvoering zal weldra plaats hebben in den onafhankelijken Congostaat. Een fetisch- of afgodspriester werd be schuldigd de vergifproef te hebben toege past op een man, die door tooverij een stamhoofd gedood te hebben. Men moet weten dat, wanneer een opperhoofd sterft, een priester moet on derzoeken welke dé oorzaak zijner dood is. De giftproef wordt dan ook op den eenen of anderen verdachte toegepast. De priester geeft hem het middel in. en staat de ongelukkige de preef door, dan is hij onschuldig. Is de uitslag anders, dan wordt hij als plichtig aanzien, en het lijk van den vergiftigde wordt op de erger lijkste wijze gesmaad en mishandeld. Sedert de inrichting van den onafhan kelijken Congostaat waren die proef en slrafpleging verboden, wat niet belet dat beide in 't geheim blijven voortbestaan. Eindelijk kwam de rechtbank van Con- goland er tusschen een voorbeeld moest gesteld worden, en de afgodpriester werd ter dood veroordeeld. Daar er tot biertoe in den onafhanke lijken Congostaat nog geen doodvonnis werd uitgevoerd, meldt men er niet bij hoe de veroordeeldezalter dood gebracht worden. Misschien zal het gouvernement van Congoland de guiljoiien van België wel tegen eenige prijsvermindering wil len overnemen. Wij nebben die toch niet meer noodig. Hier mag men vrij dood schieten, steken, kappen en kerven. In Congo dat is wat anders In den trein van Oostende naar Brugge zat deze week een jonge geus, gij weet wel, een van dieJannen gelijk de goede oude stad Brugge er eenigen bezit. Dat heerschap had het hooge woord en vond geen kwaad genoeg te zeggen van de pastoors en van die domme men- schen die op hunnen tijd te biechte gaan. Eene jonge dame, uit de omstreken van Brugge, die recht tegenover hem zat, gaf hem op alle punten gelijk. Mijnheer, zeide zij, daarover zal ik u eens iets vertellen wat bij ons in huis gebeurd is. Wij hadden eenen ouden ge trouwen dienaar, die ons in onze buurt geboren was en die van jongs af bij ons woonde. Nooit heeft hij eenen anderen dienst gehad en nooit had hij zoeken weg te gaan. Wij, van onzen kant, waren zoo zeer aan hem gehecht, dat nooit iemand d<; gedachte gehad heeft hem te doen vertrekken. Hij was ons zou getrouw dat hij voor ons zou gestorven zijn, maar naar de kerk gaan, mis hooren, paaschen houden ol biechten, daar was geen kwes tie van. Van zijne jongste jaren af, heeft hij bij ons ingewoond, iedereen beminde hem, hij was als van de familie, maar nooit heelt hij een voet in de kerk gezet. liet heerke. En gij hebt hem nooit aan gespoord om naar de kerk te gaan. Üe dame. Nooit. Wij zei ven gingen naar de mis, maar wij lieten hem gerust t'huis. liet heerke. Dat bewijst dat gij verstan dige en verdraagzame lieden zijt, die uwe dienstboden hunne vrijheid niet wilt ontnemen. De dame. Nu was eindelijk onze getrou we en beminde dienaar oud geworden hij kon niet meer werken en het was ge makkelijk te zien dat hij nog slechts wei nige dagen te leven had. Het heerke. En toen is zeker de pastoor komen aangeloopen om den man tegen w'l en dank te biechten De dame. In 't geheel niet, de pastoor heeft zelfs niet naar den stervende ge vraagd. Hij kende hem noglhaus heel goed, hij beminde he a zelfs en hij wist ook dat hij aan T sterven was. Het heerke. Dat loont dat gij eenen ver- standigen pastoor hebt. Zoo moesten ze allemaal zijn. En toen. De dame. Ja, toen is de oude brave die naar gestorven. Op eenen ongelukkige» morgend vond men hem dood. Ons gansch huisgezin was er over bedroefd. Het heerke. En toen kwam zeker de pastoor om er eene lijkmis aan te ver dienen. De dame. Geenszins. De pastoor heeft zich r.iet met de begrafenis gemoeid. Het heerke. Dat is ten minste een pas toor die zijnen wereld kent. Die moest gedekoreerd worden En toen zijn zeker alle deftige personen van de gemeente achter het lijk nagegaan om den braven man eer aan te doen De dame.Hoe Een man Maar, mijn heer, wie heeft u gezegd dat liet een man was. Het was een oude langharige hond die den kruiwagen trok. Arme, Fideel, ik ben nog bedroefd als ik er aan denk. De gansche wagon schoot in eenen lach en aan de eerst volgende statie trok liet geuske er uit om ergens anders plaats te gaan zoeken. De minister van binnenlandsche zaken heeft, met det oog op de beslissing van liet kongres, dat te Chatelet gehou den werd, den gouverneur van Hene gauw verzocht de gendarmerieposten van Chatelet, Charleroi, Lodelinsart en Bas- coup te versterken, De gendarmerie der plaatsen, die een middenpunt van werkstaking of wanorde kunnen worden als Namen en Jemappes, is insgelijks verwittigd zich op alle mo gelijke gebeurtenissen voor te bereiden. De beslissing, door het kongres der socialisten genomen, heeft den hevigen indruk niet gemaakt, dien men er van verwachtte, en men gelooft zelfs niet dat de grève noire ooit zal uitbersten. Er is geen geld in kas en door oproe rige middelen te werk gaan, dat is niet mogelijk. Dinsdag werd er ter oorzake van het Sint-Barbarafeest nergens gewerkt. Dit zal eenige dagen voortduran. vooral bij degenen die aan de leste gedeeltelijke werkstakingen geen deel namen. Het schoone, zachte weêr, dat de be stellingen van steenkolen vertraagt en dus de stocks voorzien laat, werkt de od- roersgezinden sterk tegen. Immers deze zouden wenschen dat de overvloed van werk de mijnbesturen dwonge tot groote opofferingen. Het parket heeft nog op geen enkel vermoeden kunnen voortgaan in zake van opzoekingen, te doen naar den ple ger van den dynamietaanslag te Carniè* res. Men heeft enkel uit de sporen der voetstappen kunnen opmaken dat de pleger een volwassen persoon is. Socialistische bewe ging. Dynamietaansla- gen. Zooals wij reeds meldden, heb ben sommige woelmakers er naar het schijnt vermaak in, de bevolkingen te verontrusten door kleine dynamietaan- slagen, die echter nu en dan gevolgen hebben, welke min of meer ernstig zijn. Eene school, eene herberg, een kerk hof, een policie-kommissariaat, een jrsuieteti-collegie, waren reeds de mik punten dier aanslagen thans heeft men het op den spoorweg gemunt. Evenwel voegen de bladen er bij dat de bevolginge» er niet veel door veront rust worden en alle bedreigingen hun effekt totaal missen. De Ste-Barbaradagen zijn kalm voor bijgegaan en al het gepraatovergrève noire en andere schrikaanjagende dingen heb ben de werkliê niet belet, weêr den weg naar de mijn in te slaan. De Gazette melde vrijdag dat twee milicieklas8en zullen worden opgeroe pen. 't Is misschien wel om dat nieuwske voedsel te geven dat de liberale bladen de verontrustende tijdingen uil het Walenland in de zwartste kleuren af schilderen Wat er van zij, de parketten van Ber gen en Charleroi hebben ernstige onder zoeken ingesteld. De bevolking van 't Gentrum en van den Borinage zijn eerder verbitterd en verontweerdigd dan verschrikt, en kon men den plichtige of plichtigen ontdek ken, 't zou zeker niet goed met hen afloe- pen. In sommige groote gemeenten heeft de burgerwacht eene nachtwacht ingericht. In andere is het herbergreglement stren ger gemaakt, zoodat al de lokalen ten 10 ure moeten gesloten worden en geen enkele inwoner zich na dit uur nog op straat mag vertoonen. Wanneer nu de woelmakers niet tevre den zijn over die maatregelen, mag men hun gerust antwoorden Gij hebt gevon den wat ge gezocht hebt. AANHOUDINGEN Volgens de Rélorme werd donderdag zekere Mignon van Chètelet aangehouden. Deze persoon is lid van den algemee- nen raad dersocialistisch-republikeinsche partij. Hij werd onmiddelijk naar de celgevan- gevangeuis gevoerd. Desiré Maroille, hoofd-opsteller van La Libertéhoofdman der socialisten in den Borinage werd te Frameries aan gehouden. Het getal der werkstakers in den Bori nage beloopt beden tot 3000. De meeste kalmte lieerscht. Frameries is het brand punt van 't soeialismus, 't is van daar dat alle de bevelen uitgaan en waar men het wachtwoord gaat nemen. Gedurende den verleden nacht, heelt men gepoogd de woning van den bestuur der der koolmijn Vernoiste Carnières te doen springen. Dinsdag morgend is er brand uitge borsten in de kerk van Lorabartzijde. 'tis in bet hoogzaal dat hei vuur aanvang genome» heeft. Dit gedeelte der kerk heelt ook bijzonderlijk door den brand geleden. Op bet hooren van de alarmklok zijn al de parochianen toegeloopen en heb ben moedig gewrocht de eenen om het vuur uit te dooven, de anderen om het goed te redden. Het meestendeel der ge redde goederen zijn nugtans verbrijzeld en zullen maar dienen voor brandhout. Het vuur heeft zich voortgezel tot den toren maar heeft de klokken niet aange raakt die nog boven de puinen hangen. De schade wordt geschat op zoo wat 10 duizend Irank. Wij weten niet of er verzekering is. De kleine gemeente Heyst-aan Zee bij Brugge was maandag in feest, ter ge legenheid der inwijding van den nieuwen gothischen toren. Eene plechtige mis werd gecelebreerd, en gelegenheidskoren werden gezongen. Het uurwerk, verveer- digd door M. Prémereur, van Ninove, heeft dit merkweerdigs, dat het behalve de gewone slagen van uur en half uur, nog driemaal per dag den Angelus klept en daarenboven 's avonds de herbergklok luidt. Eene belangrijke smokkelarij mislukt. In den loop van de verleden week ont ving de statie overste van Yper, het be zoek van een franschman, deftig in pel sen en vellen gedraaid, die zij dat hij eene nieuwe nijverheid wilde aangaan. Het belgisch brood, zoo begon hij, be taalt geene rechten om de fransche gren zen over te gaan. Ik ben voornemens alle dagen te Yper, Komen. Wervicq en Mee net), van 500 tot 1000 brooden te laten bakken. Het believe u mij voor morgen een gesloten wagen voor 1000 brooden te bezorgen. 's Anderendaags deed de irannche heer 750 brooden laden. Gister kreeg de statie overste de mare, dat wagen en brood, door de fransche tolbeambten in beslag genomen waren. Ieder brood bevatte eene platte doos buskruid. Een onderzoek is ingespannen. HOLLAND. Zondagrusl. De minister van oorlog in Nederland, de kolonel der artillerie, Bergansius, heelt aan de militaire over heden een omzendbrief gezonden, waarin de sankoop van levensmiddelen voor de troepen op Zon en feestdagen wordt verboden. Deze aankoopen zullen voortaan 's za terdags moeten worden gedaan. Ook het bureelwerk zal op gemelde dagen niet mogen geschieden, ten zij in geval van hoogdringendheid. Bovendien zal er geen enkel werk mo gen verricht worden in den loop van den morgend, gedurende de uren welke door de verschillende eerediensten aan de godsdienstige plechtigheden worden toe gewijd. Een wondervogel Wat wordt er in den tegenwoordigen tijd niet al uitge dacht om aan den kost te komen Dezer dagen liep in de nederlandsche stad Helmond een man rond met eenen vogel in eene kooi, waarover hij eenen doek had gehangen. Van tijd tol tijd nam bij den doek af, om den vogel te laten zien en eene klei nigheid daarvoor te ontvangen. Die vogel, zoo beweerde onze man, had hij gevangen in de binnenlanden van Afrika. De vogel had dan ook eene bleek roode kleur. Weldra ging de vogelman ook een koffiehuis binnen, waar hij zijn wonder aan een paar heeren liet zien. Een dier heeren scheen nog al 'goed vreemde vogelsoorten te kennen. In alle geval, na den vogel van alle kanten te hebben bekeken, scboot hij in eenen grooten lach, waarvoor de anderen hem verwonderd aankeken* Onze vogelkenner had namelijk ge merkt dal de wondervogel niets an ders dan eene geverfde duif was, hetgeeu hij dan ook rondweg aan den eigenaar te kennen gaf. Deze wilde echter zoo spoedig niet be kennen doch na veel praten, viel hij eindelijk door de mand, en zeide koel tjes weg Nu ja, mijnheer, gij hebt ge lijk maar men moet tegenwoordig al wat doen om aan den kost te komen. Mer. gaf den sukkel op den koop nog eenen borrel, en vroeg hem of de duif die verf goed verdragen kon, waarop hij ant woordde Neen, mijnheer maar als de eene dood is, vert ik maar spoedig eene andere... En hiermede vertrok hij, om elders nog meer geld uit zijn wonder te slaan. frankrijk. Een arme rijke. Te Charolles i» een man gestorven, die 78 jaar oud was en eene hut bewoonde, niet beter dan de ton van Diogenes. Die oude gierigaard, door liet volk de Martelaar genoemd, laat zijne erfge namen een fortuintje na van 140,000 fr. in gelden en in eigendommen. Sedert vele jaren sliep hij op een hoop bladeren en ging sledus in lompen ge* kleed. Arme cresus

De Denderbode | 1888 | | pagina 4