NIEUWS- EN AANKO DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. ZEEROOVERS Donderdag 15 December 1888, 10 centiemen per nummer. 45sle Jaar, IV0 2518. Oproep. ABONNEMENTPRMS ANNONCENPRIJS Bericht. Politiek overzicht. tot Liefdadigheid. MM. Vlaamsche belangen. Wal de geuzen zullen doen Landbouw. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars r. 3,2b voor zes maanden fr. 1,73 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, No 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen Bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Posl ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cuiqae Saam. AELST, 12 DECEMBER 1888 jgp De personen welke een abonnement nemen aan Den Denderbode voor het jaar 1889, zullen ons blad van heden af tot 81 December kosteloos ont vangen. Men seint uit Brussel aan den Temps Koning Leopold, in zijne hoedanigheid van vorst van den Congo staat, heett van geene enkele mogendheid een voorstel ontvangen tot bijeenroeping eener inter nationale conferencie ter afschaffing van den slavenhandel. Onderhandelingen in dezen zin werden ook met door hem met andere mogend heden aangeknoopt. Het Witte boek (betreffende Oost-Afri ka), in den duitschen Rijksdag uitge deeld, handelt over hel tijdperk van mei tot 4 december 1888. Het bevat 44 stukken, waaronder 21 verslagen van den duitschen konsul-generaal op Zanzibar, en onder anderen eene aanschrijving van den rijkskanselier van 6 October. In dit stuk geeft deze zijne afkeuring te kennen over de handelwijze bij het hijschen der vlag, welke manier van handelen volstrekt onnoodig en onraad zaam was, ook niet in overeenstemming mei den zin van het verdrag, volgens hetwelk het bestuur over het kustgebied moest worden ingevoerd onder handha ving van de souvereiniteit des sullans. Naar zijn inzien had de duitsch oostafri- kaansche maatschappij wegens de zwak ke stelling van het duitsche bestuur aldaar, met inachtneming van alle natio nale vooroordeelen der bevolking, moeten trachten, door eene geschikte behande ling van den sultan en zijne wall's, juist deze dienstbaar te maken tot haar doel. Overigens bevat het boek meest reeds bekende meêdeelingen omtrent de ge beurtenissen aan de kust van Zanzibar, en de onderhandelingen tusscbenDuitsch- land en Engeland, alsook omtrent de in geroepen meewerking van Portugal den Congostaal, Italië en Frankrijk. De Times verneemt uit Zanzibar dat zaterdag het opperhoofd Vishir met twee kanonnen en 2500 man, gewapend met geweeren, er in gelukt is Bagamoyo te bezetten. Op geringen afstand zijn de agenten der duitsche maatschappij ver schanst. De vijand heeft hun den aftocht naar de zee afgesneden en belet het lan den van troepen uit de duitsche schepen. De oorlogschepen hebben twee steden gebombardeerd, waarbij de huizen van eenige Hindoes, engelsche onderdanen, DE VAIV 8IAT-MALO. (54e Vervolg.) Léila wachtte liet gunstig uur af om de in vrij heid stelling der twee gevangenen te vragen, maar Baba-Hasscn wilde den kommer der staats- kundc in het vrouwenverblijf vergeten. Hij ver bood dikwijls aan dc jonge vrouw zulke ge sprekken te houden. Zij gaf toe, herbegon, hopende van beter te gelukken en ten volle verzekerd dat zij den gcvrcesden meester eene onuitsprekelijke liefde inboezemde. Op zekeren dag, terwijl Léila zich baadde, vertrouwde zij Orphy aan de zorgen cener vrouw en beval haar ten strengste het kind niet te ver laten. Dc vrouw, door eene andere slavin geroepen, liet Orphy een oogenblik op liet rustbed liggen als zij weerkwatn schommelde Zorah het kind in hare armen cn zong een duintje van haar land. De jonge dochter verschrikte plotseling, ont- vernield werden. Een beslissend gevecht is ophanden. VAR. De generaal der Commune, Cluseret, is gekozen. Pouah Londen, 10 dec. In de omstreken van Jwedone, graaf schap Doulgal, waar uitdrijvingen moes ten plaats grijpen, werd ondanks de waakzaamheid der policie eene meeling gehouden waar de priester Mac Fadden gesproken heeft over de scheidsrechten. Er werden besluiten gestemd, vragen de dat het gouvernement openbare wer ken zou bevelen om de volksellende te bestrijden. De armoede groot zijnde en het getal der behoeltigen dagelijks vergroo- tende, hebben eenige Damen zich veree- nigd om te trachten uitdeelingen van sop in te richten gelijk dit reeds, sedert vele jaren, in andere steden bestaat. Wij roepen hier de aandacht in uwer edelmoedigheid en durven hopen dat gij ons zult willen bijstaan, 't zij met eene gifte in geld om de kosten der inrichting te dekken, -t zij met andere gillen zooals, rijst, erwten, witte boontjes, aardappe len, allerhande groensels, vet, rund-of varkensvleesch, brood of bloem, het zij nog met sopbons te koopen, om door iedereen aan zijne behoeftigen uit tedee- len. Deze sopbons zullen 10 centiemen per liter kosten en men kan ze zich ver schaffen bij alle de Damen en Juffers hier onder aangeduid. Eindelijk roepen wij de aandacht in der welwillend.! Damen en der liefdadige Juffers en hopen dat zij ons wel zullen ter hulp komen voor het bestuur en de handhaving van 't werk, Wij smeeken degene, welke genegen zijn eenige uren per week aan dit liefda dig werk te besteden, van ons haren naam te laten kennen, ten einde zoo aan iedereen eenen bepaalden dag per week aan te duiden, De uitdeeling van sop zal alle dagen geschieden van 10 1/2 tot 12 1/2 uren te gen aanbod der bons of betaling van 10 centiemen per liter. Zij zal gehouden worden in de Vrijheidstraat 1\'° 59, te be ginnen van Maandag 17 December. Wij hopen dal. iedereen zal bijdragen volgens zijn vermogen aan dit liefdadig werk en zal willen medewerken aan de troosting die wij trachten te brengen aan de armoede. rukte liet kind aan dc armen der negerin en wierp hare ontstelde blikken op Zorah. Deze bad hare gewone mijmerende houding hernomen, als Léila van het had terugkwam. Dan rolde zij Orphy met zich op het rustbed en gaf den kleinen dc tecdcrste namen. Deze nam echter gecü deel aan dc spelen zijner moeder. Op zijn aangezicht verschenen schielijke bleekheden cn smartelijke stuipen. Hij leed klaarblijkelijk hevige pijnen. Weldra deden zijne wecrklachten het hart van Léila breken. Zij riep dc vrouw, die zich best aan de genees kunde verslond, maar noch dc spijzen, welke men hem deed innemen, noch de. zorgen, welke men hem toediende, steldcu een einde aan zijne folteringen. Een schrikkelijk vermoeden drong opeens door dc ziel van Léila. Met een gebaar riep zij dc slaviu, aan wie zij het kind overgelaten had. Spreek, zegde zij, spreek, heken dc waar heid, of ik doc u onder den stok bezwijken. Gij hébt mijne hevelen niet trouw nageleefd, gij licht Orphy alleen gelaten... Genade Genade Hanoum Zoo luttel tijds I Eene minuut misschien. Waar was Orphy dan Daar, op datzelfde kussen. En als gij weerkwaafnt Dc lippen der ongelukkige heefden, cn met De giften in geld mogen aan de vol gende Damen gezonden worden Van Wambeke. Leirens-Eliaerl, De Pauw, Karet Cumont, Karei Liénart, Désiré Levionnois, en aan de Juffers Fanny van der Noot en Albina Leclercq. De andere giften zullen moeten naar het lokaal van 't werk gezonden worden in de Vrijheidstkaat, alle dagen van 9 tot 10 uren 's morgens, de Zon- en Feestda gen uitgezonderd. De toestand waarin wij,Vlamingen, ons thans bevinden door de verwerping der voornaamste schikking van het wetsvoor stel Coremans, eisclit dat een krachtda dig protest gansch 'tVlaamsche land door opga en dat dit protest onverwijld aan de Kamer van Volksvertegenwoordigers bekend gemaakt worde. Geen enkel Vlaming mag achteruit wijken om dit protest luide te laten weêrgalmen Achteruitwijken ware de hand leenen aan dezen die den Vlaming zijne gehei- ligdste rechten willen ontzeggen, name lijk deze van in zijne moedertaal beschul digd, geoordeeld en veroordeeld te wor den Meer dan eene halve eeuw worden wij als vreemdelingen in ons eigen vader land behandeld.. Hieraan moet een einde gebracht wor den Wie, ware vlaming is, make dien eisch aan de Volkskamer bekenden zende haar het volgende verzoekschrift toe. Dat in onze Vlaamsche gemeenten waar men tot hiertoe geen verzoekschrift aan de Kamer heeft toegezonden, een man van goeden wil het volgende af- schrijve, late onderteekenen en aan de Kamer toesture. De verzending mag vrachtvrij gebeuren, in andere woorden, geen postzegel is noodig. Wij treden den tekst bij van het ver zoekschrift door het dagblad tHet Landt» voorgesteld (Gemeente en datum.) Den Heeren Voorzitter en Leden der Kamer van Volksvertegen woordigers. Mijne Heeren, Ondergeteekenden verzoeken eerbiedig de Kamer bij de tweede stemming, het wetsontwerp-Coremans onverminkt aan te nemen. De verplichting van de verde diging in het Vlaamsch voor te dragen, zou desnoods kunnen voorbehouden wor den voor de Vlaamsche advokaten die later hunnen eed zullen afleggen. Vertrouwende op uwe genegenheid voor het Vlaamsche volk, bieden wij U de betuiging onzer diepgevoelde hulde. (Daarna de handteekens.) het voorhoofd op Léila's voeten, voegde zij er bij Ik vond hein wéér in dc armen van Zorah. Ongelukkige ongelukkige mijn kind is vergiftigd Het gehuil cn gekerm van Léila vervulden hel vrouwenverblijfZij, die anders zoo zacht was, sprong nu lol Zorah, die haar deze woorden toe stuurde Welnu, ja, ik heb het kjnd vergiftigd, waar gij uwe vreugd cn uwen hoogmoed van maaktct, De Pacha zal gcencn erfgenaam hebben van dc vrouw die hij boven mg verkozen heeft. Wat scheelt mij hetgeen er thans van mij zal gewor den Mijne wraak is volbracht, zij is nier wccerd dan al dc kastijdingen welke men mij kan doen uitstaan De beulen zijn gereed, ik loop erbij En Léila met hare struiscbe armen wegstou- tend, vluchtte zij de zaal uit en verdween in den hof. In een oogwenk omsingelden de serailwachters de voorplaatsen en de hoven cn Léila riep wan hopig met eene bijna versmoorde slem Dood dood aan Zoruh Op dat oogenblik trad Jocelync de zaal binnen. .Aanschouw mijnen zoon sprak Léila, haar kind in de handen van Jocclyne leggende. Men heeft het vermoord, Zorah lieefl.fiet vergiftigd, Dc Pacha, door den overste der scrailwochtera verwittigd, kwam vol wanhoop en woede naar het vrouwenverblijf gesneld. Dus, Vlamingen, onverwijld aan 't werk. Wij treden hier op als den tolk van de Vlamingen onzer stad en arron dissement, wanneer wij de hoop uitdruk ken dat onze achtbare Volksvertegen woordigers het bovenstaande verzoek schrift uit alle hunne krachten zullen ondersteunen. Wat zullen wij doen, voor 't onder- wijs, vraagt La Chronique wanneer a wij het bewind zullen veroverd hebben, in andere woorden wanneer wij op- nieuw zullen meester wezen Zullen wij den priester iu de school a behouden of hem verzoeken dezelve te verlaten Het antwoord zal kort en duidelijk wezen. Wanneer wij,de geuzen, zullen mees- zijn, zullen wij maar een dingen te a doen hebben, den priester vierkant naar zijne kerk terugzenden alle overeen- komst zou voor gevolg hebben den priester den middel te verschaffen om van de leerlingen dommerikken te ma- ken. Ja, 't is kort en duidelijk, en elkeen zal gemakkelijk begrijpen dat LaChronique ons verwittigt dat wanneer de geuzen of liberalen zullen meester wezen de open bare ol officieels scholen openlijk godde loos, zonder schijnheiligheid zullen zijn. Catholieke ouders, teekent dat goed aan en herinnert het u op tijd en stond en vooral wanneer het kiezing is Het nut der Biëen. Iels dat ongelukkiglijk te vele verwaar loosd wordt in Vlaanderen, 't is het kweeken der bieën. Eertijds waren er veel meer biehallen als nu en in al de landen waar de land bouw meest bloeit, wordt het biekwee- keu bezorgd, zelfs in vele lan 'en wordt het door het bestier aangemoedigd, na- menlijk in Oostenrijk, Duitsclnand, Zwitserland, Hongarie, Italië, Rusland en in de Vereenigde Stalen van America. Die landen hebben gelijk. Immers hoe gemakkelijk en hoe goed koop is het niet bieën te kweeken En welke voordeden Wilde een landbouwer er hem op toe leggen, boe gemakkelijk zoude liet hem niet zijn jaarlijks eenige lionderde franken te trekken van zijne bieën die zelve voor hun onderhoud zorgen en bijna geenen oppas vragen, geen werk leveren In Noord-America alleen bestaan er 30 maatschappijen die uitsluitelijk met bet biekweeken bezig zijn en daartoe elk Hij ging de straf tegen de ongelukkige uitspre ken, maar Zorah sliep reeds onder het water van een meer. Te smart van den pacha was schrikwekkend cn aandoenlijk. Hij beminde die vrouw en dat kind met eene onweerstaanbare, vurige, driftige liefde. De tiegers beminnen hunne jongen. Baha-Hassan was een tieger met een mcnschelijk voorkomen, doch op decs oogenblik was zijn hart met eene bittere droefheid vervuld. Och riep hij, dc helft mijner schatten aan den redder van Orphy. Reeds waren er vele iurkschc gcneesbecrcn toegesneld, maar zij schudden met het hoofd als zij den toestand van hel kind zagen en verwij derden zich uit vrees dal Orphy in hunne armen zou bezwijken. Jocclyne voelde eene schielijke hoop in haar hart ontstaan. Zonder zich te bedenken cn mcégesleept door de geestdriftige cn verkleefde vrouwen, wierp zij zich voor dc voeten van den Pacha Prins, zegde zij met bevende stem, cr is ccri man die uw kind kan redden. Kent gij hem Ga hom spoedig roepen.... Fortuin, eer, hij zal alles hebben Zijn naam, zijne woonplaat Zijn naam Robert de Miniac.... zijne woon plaats Uwe kerkers. Wat 1 hier in liet palcis 1 Een geneesheer waar gij mij de kunst ven verzekert. van b' tot 6 millioen frank in verhandelen. Dat is een onmiddelijk nut. Maar de bieën hebben bovendien nog een on- rechtstreeksch nut dat men uit de ooge niet mag verliezen: zij maken de plan ten vruchtbaar. Verschillige landbouwers hadden be merkt dat het koorn dat dichst bij de biebruiken stond, altijd het beste graan opleverdede aaren zijn zoo schraal niet, zij zijn zwaarder en schooner dan al de andere. Velen hadden ondervonden dat de rijk ste vruchten opgedaan werden rond de plaatseu waar men biëennesten ontdekt heelt: In Saxen zijn er verschillige streken waar de landbouwers bijzonder schoon zaaigraan opdoen, In al die streken he- zitten de landbouwers biebruiken die op wagens gesteld worden en binst den bloeitijd van het graan te midden de koornvelden gevoerd worden. Voor de fruitboomen is het ontegen sprekelijk bewezen dat de bieën de boo- men vruchtbaar maken. De pastor van Ninville (Vrankrijk) had in zijnen hof 30 fruitboomen staan die sedert 20 jaar om trent niets op brachten. Hij begon er bieën in te kweeken, en sedert dien heeft hij fruit in overvloed. Ten anderen er zijn vele landbouwers en hoveniers die hetzelfde bestatigd heb ben. Hun invloed op koolzaad en klaver ig even wel bewezen. De vermaarde engel sche natuurkundige Darwin heeft een nauwkeurig onderzoek gedaan op de klaver en gevonden dat de klaverblom men door de bieën bezocht van 50 tot 60 meer, dat is gewillig nog zooveel zaad bevatten dan de andere, en daarenboven dat het zaad dier planten veel grooter is dan het andere. Sommige peizen misschien dat de bie, met liet zeem uit de planten te trekken, iets aan de plant ontneemt dat deze noo dig heeft voor haren wasdom. Ehwel Darwin heeft volstandig bewezen dat het zeem integendeel iets is dat de plant overlast en dat het wegnemen van het zeem de plant voort doet groeien zelfs na het bloeien, daar eene plant die door de b;ëen niet bezocht wordt ophoudt van groeien van zoo zij in volle blomme staat. Voor verschillige andere planten nog is het bewezen dat zij weinig vruchten opbrengen indien zij van de bieën niet bezocht worden. Het is geweten dat eene blomme maar vruchten goeft wanneer zekere deel tjes der blomme, die men het stuifmeel noemt, in aanraking komen met andere deeleu te weten de eieren. Gewoonlijk wordt die bestuiving door den wind te wege gebracht, doch dikwijls moet zij door diertjes gedaan worden, gelijk de bieën. Deze zetten hen neder op de blom men om hel zeem er uil te halen alzoo doen zij het stuifmeel op de eitjes neder- Zijne kunst is groot, en indien Orphy kan gered worden, zal hij het doen. Welke banden verccnigen u met dien gevan gene Het is mijn vader. Ik ga gebieden hem seffens hier te brengen. Laat mij liever in den kerker dalen, waarin hij reals zooveele jaren zucht.... Ik zal hem tot u brengen. Wie zegt dat gij mij geenen strik spant? Ik verpand u mijn woord van kristcne, ant woordde Jocclyne. Ik ken deze jonge dochter, zegde Léila de handen samon vouwende.... Zij heeft mij reeds hare geschiedenis verhaald. Aanhoor ze... Red het leven mijns zoons - au hel kind wendde de pacha zijne oogen tot Jocclyne, die met uitgestrekte handen, het besluit des meesters afwachtte. Aan dc borst van den prins, ontsnapte eene doffe kreet van woede. Die kristenhonden, riep hij. die Franscheu at geven hun vaderland cn hun godsdienst, als zij de noodigc kunst bezitten om Orphy te red den, riep Léila uit. Ik zou dc genezing mijns zoons aan de boozc geesten vragen. Slaat gij in voor de kunst van dien man vruagdc de pacha aan Jocclyne. Mini vader was beroemd in zijn land voor zijne uitgestrekte kennissen. (WOROT VMRl'SKZKT.

De Denderbode | 1888 | | pagina 1