NIEUWS- EN AANKONDIQIftGSBLAO VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. ZEEROOVERS Zondag 16 December 1888, 10 centiemen per nummer. 45ste Jaar, I\° 2519. ABONNEMEIVTPRIJS ANNONCENPRIJS Bericht. Politiek overzicht. W ie draagt de verantwoordelijkheid Het Vlaamseh voor de Recht banken. Aan de dooven. Zondagrust. Landbouw. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars r. 3,2b voor zes maanden fr. 1,7b voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijlt in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Snaai. MUST, 15 DECEMBER 1888. De personen welke een abonnement nemen aan Den Denderbode voor het jaar 1889, zullen ons blad van heden af tot 31 December kosteloos ont vangen. Het Journal de Débats, van Parijs, deelt een hevig artikel meê over den Congo- Staat. Het blad vraagt wat ervan dien Staatge- worden zal, als koning Leopold van opof feringen moede er de hand zal aftrekken. Frankrijk schijnt aangewezen om dezen Staat te bekomen wanneer hij een be paalde en machtige beschermer zal be hoeven. Duilsche Rijksdag. In den duitschen Rijksdag kwam dijnsdag hel wetsontwerp betreffende de voorbereidende werkzaam heden tot het oprichten van een nationaal gedenkteeken ter eere van keizer Wilhelm 1, in beraadslaging, De bondsgevolmaclitigde minister von Bötlicher droeg het omwerp voor, dat ondersteund werd door M. Römer, en ten slotte, in tweede lezing, aangenomen werd met algemeene stemmen, min die van de twee aanwezig zijnde socialisten Bebel en Liebknecht. Het nieuwe spaansche ministerie. Het nieuwe spaansche ministerie zal het pro gram van het vroegere volgen er is dus maar cenc verandering van poppen, die zullen dansen zooals M. Sagasta fluit. De militaire hervormingen en de eco nomische vraagpunten staan op liet voor plan, terwijl het herstel van het algemeen stemrecht zoowat in een achterhoekje gezet is, tot groot ongenoegen vandemo- kraten en republikeinen van alle slach. Vooral de nieuwe minister van finan ciën zal de handen vol hebben de man moet de belastingen totaal hervormen zonder ze te vermeerderen. Noch de tol tarieven, noch de handelsverdragen, zul len gewijzigd worden. Doch de buitenge wone uitgaven, vereischt voor openbare werken, zeewezen en oorlog, zullen hem wel dwingen de leening te sluiten, door M. Pingcerver gereed gemaakt. DE VAM SÏMT-MALO. (5 1 Vervolg.) Dat hij kome, antwoordde Baba-Hassan. Welke bclooningen geeft gij mij, als hij uw kind redt Al wat gij van mijne schatten zult vragen. Ik verlang zooveel niet. Spreek. De vrijheid mijns vaders.... Uw vader zal het gevang verlaten. En diegene van een anderen gevangene. Wie is dat Pieter Porcon de Ja Üarbinais. Nooit I sprak de pacha, nooitzijne vrijheid zou mijn rijk in gevaar brengen... Uw vader zal vrij zijn, vrij en met eer beladen. Overigens, wat belang boezemt die jonkman u in Jufvrouw de Miniac wendde bare oogen tot Leila. Deze verstond baar beter. Bemint gij hem vraagde de vrouw van De toestand in den welken België zich thans bevindt door d werkstakingen en geweldadi^heden die zich bijna van maand tot maand opvolgen, maakt de aandacht der naburige landen gaande. Een nederlandsch blad deelt over on zen toestand een hoogst belangrijk schrij ven meê waarvan wij de voornaamste deelen aan onze geëerde lezers willen meêdeelen België leverl daarvan ongetwijfeld een zeer sprekend voorbeeld. Onder de jarenlange heerschappij van liberalisiuus en vrijdenkerij is het katholiek land allengs op schromelijke wijze van zijn alouden godsdienst ontaard. De anticlericale pers en de school zonder God hebben samongewerkt om het volk van den voorvaderlijken godsdienst te vervreemden en alle begrippen van geloof en zedelijkheid in de gemoederen te verslikken. Vooral in de Waalsche nijverbeidsdistricten heeft de onge loovige propaganda schrikkelijke verwoestin gen op godsdienstig en zedelijk gebied aange richt. Werkgevers en werklieden getuige Bau- doux, die zelf zijn werkvolk voorging in de revolulionnaire beginselen, welke hen lot op stand en brandstichting zouden drijven zijn door deze kwaal aangetast. Het geloof, de christelijke liefde, bet onder ling vertrouwen zijn heen, en beiden staan tegenover elkander als vijandige machten, slechts door een wankelenden wapenstilstand tol een bedriegelijkeu vrede gedwongen, maar altijd gereed elkander le bespringen. Afgunst, nijd en verbittering hebbende vioegerevrienü- scbappelijke betrekkingen tusschen werkman en pairoou vervangen. Van waar die onwil en oproerigheid van den arbeider, die zich niet meer verkiest to schikken in hel lot. dat toch de groote meer derheid der mer.scben is opgelegd Vanwaar, zoo dikwijls bij den patroon dat onbermhertig exploiteercn van zijn werkvolk, waardoor zelfs de besten tot ontevredenheid en verzet worden geprikkeld en gemakkelijk een slacht offer der volksleiders worden Vanwaar, in eén woord, die verbittering en haat, welke als eene diepe klove gegraven heeft tusschen arbeid en kapitaal, waarin beide gelijkelijk hun ondergang vinden De groote oorzaak der heelc socialistische beweging is en blijft te zoeken inde onlchris- telijking en dientengevolge de ontzedelijking der maatschappij Deze hier bovenstaaude regelen toonen aan dat men in den vreemde onzen be- denkensweerdigen toestand zeer goed beseft. Aan wie anders dan aan 't maconniek liberalismus hebben wij al die socialis tische woelingen al die werkstakingen, al die dyuamielaanslagen, al die gewel- dadigheden, die brandstichtingen en ver woestingen van 1886 te danken Ja, de verderfelijke leerstelsels van 't liberalismus zijn het die de oorzaak zijn van al het kwaad dat wij heden te betreuren hebben.... De ehristene samenleving moet vol gens de liberale leerstelsels vernietigd worden en om dat doel te bereiken be- Hassan. Jocclyne boog hel hoofd. Men zal hem u later weergeven, ik zweer het u.... Dring vandaag niet verder aan.... Jocelyne daalde korts nadien, door vier wach ters beschermd en voorafgegaan van twee mannen die toortsen droegen, de trappen der ondcraard- sche kerkers af. Ileur hart klopte geweldig en hare oogen scho ten vol tranen. Wanneer de deur der gevangenis geopend was, bleef zij een oogenblik onbeweegelijk staan. Zij kon niets duidelijk onderscheiden. Eensklaps liet zij een ontzettenden schreeuw. Mijn vader, mijn vader ik ben Jocelyne Dan een anderen PieterPieter Twee stemmen antwoordden en Jocelyne liep tot den grijsaard, dien dc zeeroover vasthield. Hobcrt de Miniac trok Jocelyne tegen zijn hart en overlaadde haar voorhoofd en hare oogen met kussen en tranen. Pieter dc la Barbinais had de hand der jonge dochter vast genomen en drukte zc zacht. Gij gij hier zegde M. dc Miniac, het aan gezicht en de klccderen van Jocelyne betastende. Wat beteekenen deze klccderen en.... Gij zult later alles weten, vader Gij zijt vrij, ketens zullen weldra vallen. En Pieter vraagde dc grijsaard, Pieter, mijn sloten onze maconnieke liberalen dat God eu den Godsdienst uil de school, uit het familieven, uit de hospitalen en aldus eindelijk uit de samenleving zouden ver bannen worden. De liberale drukpers zou verder het hare bijbrengen om door, laster, logen- taal en bespotting der H. Zaken het volk te vergoddeloozen en het duor de ver spreiding van vuile schriften en romans in zedeloosheid te doen vervallen. En het liberalismus heeft vooral in de groote nijverheid-centrums zijn helsche doel bereikt; de overgroote meerderheid aldaar weet noch van God noch zijn ge bod en de kanker van 't zedeverderf woedt er gelijk eene besmettende plaag... 't Zijn allen vrijdenkers maar ook vrij- levers Geen wonder men heeft aan dat volk den eenigsten teugel, ontnomen die zijne slechte driften en neigingen kon intoo- men. En nu wil men dat vergoddeloosde en verzedeloosde volk in bedwang houden door 't verbod van meetingen in de opene lucht te houden en 't geweld der wape nen. Dat gelukt voor zekeren tijd de rust komt terug maar 'tis slechts schijn,want, na eenige maanden, herbeginnen de woe lingen, de werkstakingen, de gewelda- digheden en soms nog erger opnieuw.... Indien men vrede, rust en orde op vaste gronden wil vestigen men geve aan 't volk zijn geloot terug 't welk hem door de liberalen werd ontrukt. Ja, men boeseme aan de volsklassen bunnen vroegeren eerbied voor God, Godsdienst en Geestelijkheid in en de plaag onzer ;dagen zal aldra verdwenen zijn. Men herinnere zich de woorden van den liberaal Lebeau een pastoor ver mag meer op zijne gemeente dan 10 gen darmen Zoo wij het reeds aangekondigd heb ben zal de tweede bespreking over het wetsontwerp Goremans dijnsdag plaats grijpen. Dit wetsontwerp is gansch ver morzeld uit de eerste bespreking geko men. Het Journal des Trilmnaux van donder dag laatst gaat voorzeker te verre met te zeggen dat de wanorde die in de de batten voorkwam monsterachtig was. Wij mogen toch doen opmerken dat de bespreking in klaarte en juistheid veel te wenschen liet. Een groot deel der ver antwoordelijkheid ligt hier op de liberale linkerzijde die geene gelegenheid miste waar te nemen om de beraadslaging ge durig van de schikkingen van het wets ontwerp zelf te doen afwijken. Twee stelsels werden vooruitgezet het stelsel van den heer Goremans dat de plicht oplegt aan het openbaar minis terie en aan de verdediging altijd en in alle omstandigheden nederlandsch te spre ken voor de beteugelende rechtbanken in deVlaamsche gewesten. Dan het stelsel verdedigd door den heer Jacobs dat de keus der taal vrijlaat aan den beschuldigde, mits zekere waar borgen, en voor zijnen verdediger, maar zelfs wanneer de verdediger zich van de fransche taal bedient, het openbaar mi nisterie verplicht zijn rekwisitorium in het Vlaamseh te doen. Dit tweede stelsel heeft de bijtreding genoten der heeren Woeste, Eeman en van bet grootste getal leden der rechter zijde. Het is nogthans bestreden geweest door den heer minister van Justicie. Wij vernemen dat onze vier achtbare vertegenwoordigers het eens zijn om het voorstel van den Heer Jacobs krachtig te ondersteunen. Meer denken wij niet te kunnen beko men de huidige samenstelling der Kamer ingezien. Men mag inderdaad uit het oog niet verliezen dat voormelde wijziging aan de wet van 1873 reeds de tegenkan ting ontmoet van heel de liberale linker zijde, van de meerderheid der afvaardi ging van Brussel, van een groot getal katholieke afgeveerdigden uit de walen, zoo de laatste stemmingen het bewezen. Voegen wij er bij dat de vlaamsche conferencie der balie van Gent, en de meeting over veertien dagen gehouden te Brussel door de afgevaardigden van het Vlaamsche land, het voorstel van den heer Jacobs hebben bijgetreden als een minimum in het herstellen der Vlaamsche grieven. zoon. Dat hij mij verschoone antwoordde Jocely ne, indien ik hem lieden niet kan vrijkoopen. Denk eerst aan uwen vader, dat is uw plicht, meende dc kapitein. Edel en moedig kind Gij hebt alle gevaren getrotseerd om hem te ver lossen. N'ooil hield ik op aan u te denken, Pieter.... God laat toe dat dc dwingeland ons noodig heeft, al mijn invloed zal dienen om uwe vrijheid te he komen Mijne edele dochter I mijn zoon I Gij weet niet, Jocclyne, hoe goed dat hart voor mij is En voor mij dan riep Jocelyne. Vreezendc hare zwakheid te verraden, ontrukte zij zich aan de handen van dc la Barbinais en trok haren vader meê. Tot wederziens tot wederziens riep zij terwijl zij de vlucht nam. M. de Miniac leunde op dc schouders van Joce lyne hij kon zich nauwelijks op zijne beenen recht houden. Bij het beklimmen der trajipen, moest hij om zoo te spreken, gedragen worden. Bij het ccrsre licht, was hij schier bedwelmd en met. moeite ademde hij dc frissche lucht in. Eindelijk kwam hij aan den ingang van het Vrouwenverblijf. Plotseling overmeesterde hem de gedachte Uwe moeder 'l Een persoon genezen van 23 jaren doofheid eu tuitingen der ooren door eene eenvoudige remedie, zal er de be schrijving gratis van toezenden aan al wie er de vraag zal van doen aan M. Ni cholson, 4 Drouotstraat Parijs (4 rue Drouot, Paris.) De hollandsche minister van oorlog heeft eenen omzendbrief gestuurd aan de krijgsoverheden, om te verbieden op de zon- en feestdagen aankoopen te doen' voor de voeding der troepen. Al zulke aankoopen zullen den dag voor de feestdagen moeten gedaan worden. De omzendbrief schrijft te zelfder tijd voor, dat het bureelwerk slechts op zon en feestdagen zal mogen verricht wor den in geval van hoogdringendheid. In het protestantsche Holland verwerft zulke maatregel de algemeene goedkeu ring. In het katholiek België schreeuwt gansch de geuzenpers dat hooren en zien Ik ben hier alleen, antwoordde Jocelyne. Liet hare gezondheid haar met toe u tc ver gezellen Bij die vraag was hij zeer ontsteld en beefde in al zijne ledematen. Jocclyne wierp zich in zijne armen. Zonder u ware ik alleen in dc wereld. Dood dood mijne lieve Blanche Zij is gestorven mij smcekende u te verlos sen. Beweenen wij haar te zamen..., N'u moet gij uwe vrijheid verdienen. Een kind is op liet punt van te sterven.... de zoon van den Pacha.... Herin ner u uwe ondervinding en uwe kunst.,,. Gij zuit drie levens redden datgene van het kind, het mijne en het uwe. Bidt sprak hij, God hclpe ons. Beiden traden in de zaal, waar dc pacha, Léila en het zieke kind den gevangenen afwachtten. Dc ellendige toestand van M. de Miniac ontrukte eenen schreeuw van medelijden aan dc lippen van Léila. Dc Pacha sprak Uwe dochter heeft mij de verzekering uwer bekwaamheid gegeven. Het hangt van u af nwe vrijheid tc verkrijgen, eer en fortuin.... Bezie dat kind. Ik zie het nauwelijks, antwoordde dc gevan gene, ik ben schier blind, beschrijf mij den toe stand, waarin zicli het kind bevindt. De geneesheer luisterde met aandacht en voegde vergaan, als de minister van spoorwegen de zondagrusl uitbreidt. Nochtans, zondagwerk verrijkt niet.» Waarom heeft men hier die gouden spreuk vergeten Wij lezen als volgt in een hollandsch blad Een veehouder te Ooststellingwerf kuilde dezen zomer gras in, of beter ge zegd, miek van plaggen (hier resschen genoemd) eenen dichten kelder boven den grond, legde daar in't gras, en daar op eene zware laag aarde, zoo dat het gras sterk in elkaar geperst werd. Dezer dagen heeft men den kelder geopend, en is men begonnen 't vee met dit voedsel te voederen. In plaats van groen, is de kleur bruin; het heeft eenen aangenamen reuk en wordt door het vee met graagte geëten, terwijl de koeien meer melk geven dan bij toediening van het boste hooi. Daar deze proef zoo goeden uitslag geeft, heeft de veehóuder besloten 't vol gende jaar op dezelfde wijze met het win tervoeder te handelen. «Inkuilen in den grond is zoo goed nietmen heeft dan meer last van broei ing, door geheele afsluiting. DAGBOEK. Als eene merkweerdige bezonderheid treffen wij aangeboekt dat op den 27 o April 1766 inde capelle van S^Jobs is g'offert een nieuwe ciborie met zes candelaerts synde uytgeleyd bij de opwoonders van Ste Job. Den 18 juny 1766 is'er een dondcr- vlage gekomen en maer eenen slag ge- geven maer soo groot dat alle men- schen meynden dat de werelt vergonk, 't cappelleken aen de dry linden on- langs nieuw gemets is ten gronde toe geplettert. 't L. V. beid lag verre in het a graen gesmeten en alle de kleederen in stukken. Op 16 Juli van 't zelfde jaar is den eersten minister van Brussel comen visiteren de sassen op den Dender, De zomer van 1766 is buitengewoon nat geweest. Het regende van Mei tot 't begin van Augusti. Onze dagboekhouder schrijft er 't vol gende over Alles is wederom duer, want met den natten en slappen somer o is alles gevallen en ten schiet niet want men moet hebben 23 schooven tarwe voor een vat, 't vlas en deugt niet. de tarwe geld 27 28, 't koren 18 17 st. schoekeloen 15 16 't houd vlas 2 guld. dit jaer hebben wij véél appels. De zomer van 1888 mag dus onder vele opzichten aan dezen van 1766 vergeleken worden. er bij Het kind is vergiftigd. Bestaat er geen tegenvergift dat eene hciL zame werking op den zieke zou uitoefenen T In mijn land, ja hier, dat weet ik niet. Mijn kind riep Léila, geef mij mija kind weer. Dc geneesheer vraagde eenen taalman en dic teerde een recept. Hij nam het kind in zijne armen en verzorgd* iict met de teederheid eens vaders. Twee uren later was Orphy buiten gevaar, het kind stak zijne handjes naar Léila uit en glimlach te lot haar. Jocelyne zat in eenen hoek der zaal bidden le wcenen. De pacha nam zijnen pelsmantel en legde hem op de schouders van den gevangene. Dan sprak hij tot Jocelyne Men gaat bevelen geven opdat uw vader goed verzorgd worde Als gij hem zult wederzien, zult gij hem mocielijk herkennen, jonge dochter, Has san houdt altijd zijn woord. M. dc Miniac werd naar de baden geleid. Daarna gaf men hem nieuwe klccderen. Dc pacha wilde zich inderdaad dankbaar tooucn. Hij deed juweclcn voor Jocclyne brengen. Tegen den avond verwijderde zich dc pacha en verzocht M. de Miniac hein te volgen. (W*r»t vaaar«EZir.

De Denderbode | 1888 | | pagina 1