December 1766, In dese maend is lot Aelst in bet begynbof solemnelyk gevieri het hondert jaerig jubelé van hun ordre. Aangaande den winter van 1766-4767 verhaalt onze dagboekhouder liet volgen de January. Tot hier toe en heeft het sedert 't begin van Augusty 1766 maer twee keer wat geregenl als altyd getemperd weder, omtrent Kerssemis heeft het beginnen wat te vriezen, en te snieuwen, maer met het nieuw jaer heelt het schromelyk gesnieuwt en daer op gaen vriezen soo sterk dat het by naer onlydelyk was, want te Den- derhoutem, syu twee frische jongens t op het veld versteven den eene te weten den sone van den borgemeester comende vaD Aelst met een maei zaut, c ende den andere komende uyt de Wa tt len synde op den cauter tot Oultre is daer blyven liggen ende den snieuvv a soo dik op gevallen dat by omtrent dry weken daer heeft gelegen eer het li- chaam is ontdekt geweest, ook synder tot Mechelen twee jongens in een bedde n vervrozen, den 28 january heeft het be- ginnen te doyen alle de slooren die lank waaren en boven den snieuw quaemen syn dood. In Meert 1767 werd de oude pastorij van Nieu werkerken afgebroken en in 't be gin van April werd de opbouwing eener nieuwe pastorij aangevangen. e Den 31' Mey 1767 is tot Gendbegons1 het seven hondert jaerig jubelé van den H. Macharis besonderen patroon tegen de peste waer ook is geweest b prince Charle ende syn suster ende met duysende andere koetsen en peer- den ontelbaere menschen want lot Aelst heeft de praterye van Nieuwer- t kerken moeten leveren 100 peeiden ter assistentie van posterye. En nu nog iets ten slotte voor heden In dese maend (December 1767.) is tot Brussel sekeren operateur met naeme Lambert met syn twee sonen b ende gilleken verbrand te welen den b vader en den oudsten sone levendig b naer eerst hun regte hand afgekapt te syn, d' ander twee eerst geworgt, synde pligiig van vele kerkdieverijen b want sy verscheydene reysen de H. Hostiën hebben in haegen en canteu gesmeten, en de renionstrantien en b siborien mede genomen en in Hollant verkogt Gelijk men ziet werden de kerkdieven in de verledene eeuw met buitengewone strengheid gestraft. miteit van den Vlaamschen Landdag bij eengeroepen. Zij stemden een besluit in den zelfden zin. De beraadslaging in de Kamer was nauwelijks begonnen of de heer Victor Jacobs, volksvertegenwoordiger van Ant werpen, nam het woord om het zeilde stelsel warm te verdedigen. Hij zegde onder andere in zijne merk- weerdige redevoering van 27 >ovember Ik ben geen partijganger in dit punt van al de gedachten van mijnen achtba ren collega van Antwerpen. Hij was vol gens mij op beteren weg wanneer hij, in zijn eerste voorstel van 1875, zich alleen lijk bezighield met het openbaar ministe rie en niet alles wilde regelen wat de verdediging aangaat. Er is dan voorgevallen hetgeen maar te dikwijls gebeurt met te veel te vra gen eindigt men met niets te bekomen. Nu wat geschiedde er Na zes dagen beraadslaging over een tal bepalingen waaronder verscheidene van weinig belang, is het bijzonderste voorstel, de grondslag zelf der wet aldus luidende e De beschuldiging zal niet tegen staande, zich moet bedienen van de taal die door den betichte verstaan wordt. in de zitting van 30 November met 45 stemmen tegen 40 verworpen Ten slotte begeer ik te doen opmerken dal in de menigvuldige stemmingen die ilaatsgrepen de grootste eensgezindheid ïeerschte bij de afgevaardigden van ons arrondissement. Ik wil niet spreken van de stemming over een amendement aan artikel 2 die plaats had in de zitting van 28 November. Voor degene die zich de moeite geven de handelingen der Kamer te doorblade ren blijkt het genoeg hoe dubbelzinnig dit amendement voorkwam. Volgens ons, met het in artikel 2 te plaatsen, moest men tot verwarring ko men. Hetgene gebeurd is. ïk zal er bijvoegen dat die wijziging door den Heer Coremans niet werd voor gedragen. Aanveerd, Heer Opsteller, de uitdruk king mijner hoogachtende gevoelens. 14 December 1888. L. DE SADELEER. CORRESPONDENTIE. De volgende brief wordt ons met ver zoek vau afkondiging toegezonden door M. L. De Sadeleer, Volksvertegenwoor diger onzes arrondissements Heer Opsteller Een vriendenhand behandigt mij een aanplakbrief in Antwerpen gedrukt en geteekend a Vlaamsche Kiezers van Aalst. Het schrift eindigt met den vol genden oproep Gij zult stemmen dat de beschuldi ging in het vlaamsch moet geschieden Gij zult niet willen dat het volk, dat uwe kiezers U voor verraders aanzien Ik was vooreerst geneigd de naam looze opstellers van dit zonderling plak kaart als lasteraars te aanzien. Maar ik bemerk dat zij de handelingen der Kamer niet gelezen of ze niet verstaan hebben en zij dus uit eenvoudige onwetendheid handelen. Dit is hun misschien te vergeven Want zelden is de Kamer van eene meer duistere beraadslaging getuige geweest, dan die over het wetsontwerp door mijn achtbare collega Mr Coremans voorge dragen. Ik vergenoeg mij met het feit daar te stellen. Ik wil er de menigvuldige oor zaken niet van doorgronden. Maar daar men mijne houding bij de bespreking zoo verkeerd als onbeleefd beoordeelt, is het eene plicht hier de waarheid te her stellen. Hetgeen die naamlooze schrijvers van mij eischen te doen met de tweede stem ming, dat heb ik reeds gedaan, uit eigen beweging en met diepe overtuiging, niet alleen bij de eerste stemming maar ook in de beraadslagingen der middenafdee- ling waarvan ik de eer had deel te ma ken. Ik spreek dus niet van gisteren of eergisteren, want de middenafdeeling werd samengesteld in 1884. Ik heb er doen opmerken dat het wetsontwerp te ver ging met den be schuldigden of betichten vlaming letter lijk te dwingen in alle omstandigheden zijne verdediging in hel vlaamsch te doen voordragen. Ik wil hier niet wijzen op de moeie lijkheden van allen aard die dit gewich tig vraagstuk inhoud. Zij zijn bekend aan al wie dit punt, niet oppervlakkig, maar grondig, onderzocht heeft. Maar tevens ook, en onder voorbe houd, ondersteunde ik uit al mijne krach ten de verplichting aan het openbaar mi nisterie opgelegd, de beschuldiging uit te spreken in de taal van den betichte. Twee jaren later werd het wetsont werp besproken in de vlaamsche confe rence der balie van Gent. De zelfde zienswijze werd or met bijna eenparigheid van stemmen door de leden bijgetreden, met verzoek het wets ontwerp Coremans in dezen zin te wij zigen. Over veertien dagen had er in Brussel eene plechtige bijeenkomst plaats der afgevaardigden van het Vlaamsche Land, door de zorgen van het uitvoerende co- Volkikamer. Na de begroo ting van inkomen en middelen aange nomen te hebben, ging de Vergadering over tot de beraadslaging der wetsont werpen rakende de vermindering der re gistratierechten op de akieu van eedafleg ging en van naturalisatie. Het eerste wetsontwerp werd aangenomen en het tweede verworpen. Verder hield de Verga dering zich onledig met het wetsont werp van wijzingen aan de wetgevende bepalingen rakende de werkrechlersra- den. Verschillige leden bestreden de voorstellen des gouvernements en stel den verscheidene wijzigingen voor PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijn benoemd Directeur van het hos pitaal te Oudenaarde, de Eerw. HeerC. Sterck onderpastoor van Sinte Walburga in dezelfde stad. Onderpastoor te Elzegem, de Eerw. Heer De Schryver priester uit het Semi „arie. 2Sjarig Jubelfeest. Op Zondag 6 Januari aanst. zal de Kring b L'Union ter Groote Merkt, de 25 verjaring zijner stichting herdenken. De caiholieke kring L'Union is de eerste kring die in ons arrondissement werd gesticht en dit namelijk, op 8 December 18- 2, onder het Eerevoorzitterschap van den betreurden heer baron Hippoliet dela Faillealsdan Senateurvoor onzes arron dissemenls en onder't Voorziltersch van den achtbaren heer Leo Leirensonze oudsenateur, en welke sedert dit tijdstip onafgebroken aau 't hoofd des krings is gebleven. Ten einde, zegt de omzendbrief, dien heugelijken Jubeldag weerdiglijk te vie ren, zal op Zondag 6 januari, eene plech tige Mis gezongen worden in de hoofd kerk om 10 uren en om 1 1/2 ure zal plaats hebben een feestmaal ter groote zaal van den Kring. De leden der verschillige kringen des arrondissements zijn uitgenoodigd ge worden om aan deze broederfeest deel te nemen. Geen twijfel of zij zullen eenen nieuwen blijk wil.en geven van hunne aangekleefdheid aau de caiholieke en bewarende denkwijze. ALLERHANDE MEUWS Te verkrijgen ten Bureele van Den Dendcrbode Le Congo Beige illustré, ou 1' Etat indépendanl du Congo par le frére Alexis-M. G. Prix broché Ir. 2.50. Percaline gauffrée dorée, tranche jaspée fr. 3.40. Percaline gauffrée, tranche dorée fr. 4.00. De Groote bende van Jan De Lichte fr. 2.00. Vrachtvrij met Post fr. 2.50. Men zie nota i'iaale verkoo pingen op vierde bladzijde. Botermarkt. Heden zaterdag werden 015 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 5600 kilogr. Prijs 66 a 82. Ten voordeele der Ar men. Op Zondag 23 December aanst. om 6 uren 's avonds, stipt ter Groote Feestzaal ten S'adhuize, zal de Koormaatscbappij Sie Cecilia a Vlijt "Velt Nijd een Groot Concert geven ten voordeele van 't Bureel van Welda digheid, onder de leiding van M. V. De Gheest en met de welwillende medewer king van Mevrouwen Lacompte en Dal- schaert en der heeren Paul d' Acosla, toondichter, L. De Loose muziekliefheb ber en E. Scheerlinckx pianist. Wij laten hier 't programma volgen 1*DEEL. Duo op Guillaume Teil, voor pia no en harmonium. (MM. Km. Scheerlinckx en P. d' Acosta). Rossini. Aria uit Frans Ackermau, (M. J. Gocthals). Minv. Introduction et Rondo, voor viool. (M. L. De Loose). Vieixtemps. Jota aragoncsc uit Les Noces de Fcrnande (Mevr. Lacompte). Deffés. Le Trouvère, groot aria voor ba- ryton met koor. (Solozanger M. D. Mavart). Verdi. 2* DEEL. [a) Ave Maria. Schubert. [b) Valse lente uit Svlvia, voor harmonium en piano. (MM. L. d'Acosla en Km. Scheerlinckx). Dei.ibes. Lied uit Mignon (Mevr. Dal-3# schaert). Thomas. 3' Driezang uit Gu llaume Tell.'j^v voor tenor-baryton en basstem. Rossim. (MM. F. De Hert, D. Mayart en E. Limpcns 4e UngariseheTanzc (naar Brahms) voor viool. (M. L. De Loose). Joaciiim. DEADLBMAAGD Feestcantate voor soli en kooren met begelei ding van harmonium en Piano, muziek van Paul d'Acosta Solozangers MM. J. Goetlials en D. Mayart. INGANGPRIJS lersle plaats, 2 frs. Tweede plaats, 1 fr. Wij roepen de bijzondere aandaeht in der liefdadige herten op dees Concert de lijden zijn hard, vele eerlijke en deftige werkersgezinnen lijden uit hoofde van gebrek aan werk en verdienen onder steund te worden. Wie den armen geeft leent aan God Soep- Maandag aanst. 17 dezer zullen de verkoop en bedeeling van soep, ten, lokale der Vrijheidstraat, 59. aanvangen. De prijs is bepaald op 10 centiemen den liter, en naar wij verne men, zal de kwaliteit niets te wenschen overlaten. Dit liefdadig werk door de Dames onzer stad ingericht, verdient aanmoediging en ondersteuning en, wij twijfelen er geenszins aan, zij zullen haar niet geweigerd worden. He Vlaamsche Patriot, 6 Fr. pe jaar 5 fr. per 6 maanden. Te verkrijgen bij alle gazetverkoopers. ÏO centiemen Je nummer. INHOUD. Tiekeningen De vrouw advokaal. Eene familie van patriciërs. In de Hallen. De laatste wil van M. Meeson. Wetenschappelijke verschei denheid. Caricaturen. Tekst Kronijk der week. Eene les van Jesus te Nazareth. Wat het is vast te zitten in de Beggijnen, te Antwer pen, (einde). Moederliefde. De droom van den ouden eik. De laatste wil van M. Meeson (vervolg). De wéér- komst. Wetenschappelijke verschei denheid nieuw riemtoestel voor ple- zierbooten. Onze platen. De eerste rimpel. Diljes en datjes. Raadsels. Op de markt te Brussel werden te koop gesteld 635 ossen,190 stieren, 650 koeien en veerzen, tt samen 1475 stuks vee. Men betaalde per kilo op voet i ossen fr. 0.65 a 0,95 slieren, 0,47 a 0.71 koeien en veerzen 0.47 a 071 Ter veemarkt van Waver werden aangeboden 128 melkkoeien, 24 ossen 23 veerzen, 42 jonge ossen, 52 varkens. 12S jonge varkens. Hiervan zijn verkocht 109 koeien, 19 ossen, 15 veerzen, 21 jonge ossen, 51 varkens en 113, jonge varkens. Middelbare prijzen koeien, fr 225ossen, 330 veerzen, 240 jonge ossen, 110; varkens, 100; jonge var kens, 7.00. Een persoen, die zegde door de minister van oorlog gezonden te zijn bood zich aan in de woning van eenen oud-opperofficier die gestorven was. IJij vroeg, namen» den minister en in rui van eene som van 50 fr. aldeeereteekens van den overledene. Zonder achterden ken gaf men hem het officierskruis en het ridderkruis der Leopoldsorde, een kruis van 25 jaar jaar dienst en berinnerings kruis van 1830. Onnoodig te zeggen dat men met een behendigen aftruggelaar te doen had. Wij lezen in het Fondsenblad van GentVan de leening der stad Gent (1880), zijn twee loten in vroegere trek kingen uitgekomen met eene premie van tien duizend frank, en zijn nog ter uitbetaling niet aangeboden gewor den het zijn de nummers 3S1G3 en 1118SO Men zie verder de lijst van nog een groot getal andere loten, die in vroegere trekkingen premiën gewonnen hebben en nog niet uitbetaald zijn. Wij deelen deze lijst meê, na den uitslag der gewone trekking. Onze lezers die stadsloten van Gent hebben, moeten die lijst eens goed nazien. De algemeene vergadering van den Si-Pieterspenning te Gent gehouden, heeft op voorstel van M. Lammens, lid van den Senaat, eene motie aangenomen, waarbij verklaard wordt, dat de belgische catho lieken den onverdraaglijken toestand be treuren, waarin de Paus is geplaatst, en den wensch uilgesproken, dat de groote moogendheden, in kongres vergadejd zich met elkaar zullen verstaan omtrent het herstel der wereldlijke souvereiniteit van den Paus, in het belang van de orde en de beschaving. De bisschoppen van Luik, Gent en Doornik woonden de ver gadering bij. OngelukMen schrijft uit Vlamer- tinglie Drie kinderen, in weerwil het strenge verbod hunner moeders, stelden hen aan 't smelten van lood om er smijtkluiien van temaken. Zij gotenhet in eenen ijze ren ring, die zij op den grond vastge maakt hadden, en. om het spoedig te doen verkoelen, brachten zij er koud water op Maar ziet, het vocht is nauwe lijks op het vloeiende metaal of plotse lings spuit dit met geweld naar omhooge. Hel jongste kind, een jongentje van acht jaar, dat daar dicht bij zat om 't werk goed af te zien, krijgt alles in het aange zicht. De oogen zijn geheel toegebrand. Verscheidene stukjes lood liggen nog in de wenkbrouwen en in de wimpels vast. Men hoopt dat de kleine hel gezichte zal terug krijgen. Zulks ware te wenschen. Te Berchem. Reeds verleden maandag was een gerucht ter kennis gekomen, als zou er te Berchem een er gerlijk leit zich hebben voorgedaan. Wij hebben niet vroeger over het ge beurde willen spreken, daar er, in geval- zsoals deze, meest altijd overdreven wordt. Thans zijn wij in staat volledige en zoo nauwkeurig mogelijke inlichtingen le ge ven. Talrijke soldaten van het 5e rigiment artillerie, brigade van kolonel Dupont, gekazerneerd te Berchem, front 9-10, hadden verleden zaterdag, ten 4 ure hun eetmaal genomen, bestaande uit gestomp te patatten het gekende ratatouille met kleine stukjes amerikaansch spek daartusschen gereed gemaakt. Zondag morgend was geen enkel der manschappen, die van deze spijs genoten hadden, in staat uit bet bed te komen. Allen waren ziek en hadden bovendien een dik, gezwollen hoofd. De militaire dokter werd geroepen. Toen deze de jongens wilde doen opstaan, kon geen enkel aan deze vraag voldoen. Gezien de ernstigheid van het feit werd nu ook de dokter-majoor geroepen, en weldra kwam men tot de overtuiging dat niets d^n het eten van den vorigen dag deze ongesteldheid kon veroorzaakt heb ben. Ongeveer 80 kanoniers, 20 brigadiers en eenige trompetiers zijn door de onge steldheid aangedaan en worden in de ka zerne verzorgd. De prokureur des konings en de mili taire auditeur zijn van de zaak verwit tigd. Natuurlijk werd er van heel deze zaak veel meer verteld dan er eigenlijk ge beurd is, Men sprak van een doode en van vier soldalen, die naar liet hospitaal werden overgebrachtvan dat alles is niets waar. Men had het feit in den beginne zeer geheim gehouden, want, in den omtrek der kazerne zelf, was er niets van gewe ten. De kommissaris van policie had zich op last van gemeentebestuur naar de ka zerne begeven om inlichtingen te nemen en proces-verbaal op te stellen. Er werd hem gezegd dat er eenige man nen ziek waren. Een proces-verbaal werd in dien zin opgemaakt en naar den pro kureur des konings gezonden. Maar men vertelde verder dat alleen de soldaten en de kaporsals, die van de aardappelen gegeten hadden, ziek waren geworden, alsof zij slechte mosselen hadden gegeten. De onder-officieren, die alleen soep hadden gegeten uit de keuken, waren niets gewaar geworden. Men zegde dat het amerikaansch spek, voor iets in de zaak was, wijl men van vierkante stukskens van dat spek, saus maakte. Volgens andere geruchten, zouden het de aardappels zijn, die de oorzaak der ongesteldheid waren. Hoe het zij er is een streng onderzoek begonnen. in de nabijheid der kazerne schijnt m»n het ordewoord gekregen te hebben, le zeggen dal de zaak bijlange zoo erg niet is als men wil doen gelooven. In sommige herhergen aldaar was men in den middag nog in de overtuiging dat eene typhuszieke in de kazerne heerscht. Ongeluk. Twee kinderen versmacht. Op eene kamer van bet huis n. 29, Scheldeken, te Antwerpen, wonen de echtelingen Virgile Legrand, waal van oorsprong, 28 jaar oud, leurder met krijt en Rosalie Michel, 30 jaar oud, alsook hunne beide kinderen, 5 jaar en 31/2jaar oud. 'f is er alles behalve weelderig in hun ne schamele woning eenige bussels strooi om op le slapen, eene sloof en, op de schouw, een dooske stekskens zie daar alles. De vrouw Legrand ligt in het gasthuis, waar haar een doebterken geboren werd. Dijnsdag nu, ten 8 ure 's morgends, was Legrand, zijne krijtmaud op den rug vertrokken om het dagelijkscbe brood te verdienen. Als naar gewoonte sloot hij de beide kinderen op, zoodat zij niet op de straat konden geraken, Wat is er nu in zijne tegenwoordigheid gebeurd 1 Dat weet God alleen Althans, toen Legrand ten 5 ure 's na middags naar huis kwam en de deur dei- kamer opende, pakte een verstikkende rookwalm hem in de keel. Hij liep bin nen, doch het loon oei dat zich aan zijne oogen voordeed, deed hem verschrikt achteruitgaan en het vertrek ontvluch ten. Het strooi,dat tot bedsteêdiende,stond in brand, de planken vloer vonkte reeds; aan den ingang der deur lag iiel eene, in eenen hoek der Kamer lag het andere kind...-. Op hel hulpgeroep var. den ongelukki ger! vader, kwamen de niets vermoedende huisbewoners toegesneld. Dr Stoop, ter plaats gekomen, besta- tigde dal de kinderen reeds een uur ver smacht waren. Arme kleinen Arme familie Een dwangbeveldrager te Oostende, was door den ontvanger gelast in de Na tionale Bank eene som van 5700 franks te gaan storten. De kassier ontving het geld, gaf de kwiitancie maar werd 's avonds, bij hel nazien zijner kas ge waar dat hij 1752 fr, le kort kwam. Hij ontdekte thans dat hij de 17 bankbiljetten van 100 fr. die hij de hooger gemelde som moesten zijn, niet ontvangen had. Er volgde eene aanklacht, een onderzoek, en weldra eene aanhouding. De dwang- veldrager zit op dit oogenblik te Brugge in de doos. Eene nieuwe badplaats. Wij ver nemen dat het gouvernement voornemens is de vergunning toe te staan voor 90 jaren van een gedeelte der duinen gele gen tusscben den Haan te Clemskerkeen de zee. Het gouvernement zal binnen kort het lastenboek der voorwaarden aan de goedkeuring der vragers onderwer pen. De nieuwe badplaats zal van geheel bijzonderen aard zijn. Het zal geene ver zameling van huizen zijn, gebouwd langs eenen dijk gelijk te Oostende, Blanken- berghe, Heyst, Nieuwpoort. Men zegt dat het een zeer groot bosch zijn zal in hetwelk men een groot getal villas zal aantreffen, niet de eene nevens de ande re, maar op zekeren afstand van elkan der, zooals in Arcachon. Daar men in de badplaats van Clems- kerke beschut zal zijn tegen den zeewind, die verre van aangenaam is buiten de eenige weken die de zomer ons verleent, en daar de vreemdeling een tijdverdrijf zal vinden in de boschrijke natuur, zou het verblijf te Clemskerke dubbel aange naam kunnen zijn. Socialistenbeweging.— Een der briefschrijvers van de lndépen- dance deelt het volgehde meê over den toestand in het Centrum en den Rorinage Rond Charleroi zijn al de putten volle dig aan het werk, en vlijtiger dan ooit. Te La Louvrière is het 't zelfde met uitzondering van den put Franco Beige waarvan een dërdeop het getal ontbreekt, maar waar een verschil is ontstaan tus- schen de werklieden en patroons. Dit zal echter weldra bijgelegd zijn. 't Is dus hel oude liêken eenigedagen verlet voor de werkliê en alles zal ge daan zijn. Eenige aanhoudingen hebben er plaats gehad, maar ik weet niet of de plegers van de dynamietaanslagen tusschen de aangehoudenen zijn. Uit den Borinaqe is niets dan goed nieuws meê te deelen. De werkherne- ming is om zoo le zeggen algemeen,voer- namelijk te Wasmes, Hornu en Flénu- Produits. De ploegen van Levant en Couchant-du-Flènu zijn bijna volledig. De mijnen van het Westen hebben niet opgehouden te werken. In de mijnen Sainte-Félix en Seize Actions, zijn nog slechts eenige achter blijvers. Het kan gebeuren dat de loonsbetaliug van donderdag nog eenige schreeuwers en drinkers van hun werk houdt maar binnen eenige dagen zal alles in zijn normalen toestand terug gekeerd zijn. Mijn optimism, zegt, de korrespondent verder, bedriegt mij niet. Ik heb die groote kinderen dikwijls aan 't werk ge zien en kan u verzekeren dat de baro meter waar naar ik den toestand bereken, onfeilbaar is Wanneer een vreemdeling in den Borinage in eene herberg komt en er een borrel vraagt, mag men het een teeken van r goed weèr beschouwen wanneer de vrouw des huizes hem een las koffie aanbiedt. Is dit niet het geval, biedt men hem niet ongevraagd een tas koffie aan, dan mag men verzekerd zijn dat er iets broeit. Welnu tegenwoordig zal men u, in al de buitenherbergen waar ge binnen treedt op een tas koffie onthalen. Het weer is dus schoon en goed. De Réforme verneemt uit Gent dat in eene vlasfabriek het werkvolk den arbeid gestaakt heeft, doch de socialistische werking is hier voor niets tusschen. De werkstakers blijven heel kalm. De Gazette de Liège zegt dat ondanks al de pogingen van troebelwaiervisschers de koolmijnen van Luik en Seraing in volle werkzaamheid blijven. HOLLAND. Oproer in den stal. Wij lezen in het hollandsch blad DcMaasbode, de volgende zeer curieuse gebeurtenis De landbouwers gebroeders R..., te Opheusden gemeente Resteren, werden dezer nachten gewekt door een onge woon rumoer in den beestenstal. «Menging met licht naar de schuur, om te zien wat er gaande wns, en vond daar den geheelen stal in opstand. De koeien maakten zulk een leven en geweld, dat men het op vijftien minuten verre kon hooren. Eene melkkoe had zich zoodanig be zeerd, dat zij den volgenden dag, op raad van den veearts, werd afgemaakt, terwijl andere stalbewoners de horens hadden afgestooten eene zelfs had de achterpooten kruiselings over elkander en kon zich niet meer bewegen. Die buitengewone oproerigheid werd alleen veroorzaakt door eenen vreemden bezoeker in den stal, dien men met moeite en levensgevaar gedood heeft. Hei was...., eeu groote uil Uilen doen toch uilewerk, ziet ge wel

De Denderbode | 1888 | | pagina 2