NIEUWS- EN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. ZEEROOVERS Zondag 25 December 1888, 10 centiemen per nummer. 45ste Jaar, N° 2521. AB0.\.\EME\TPHIJS ANNONCENPRIJS Bericht. Politiek overzicht. Vlaamsche belangen. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekeningvan den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars r. 3,2b voor zes maanden fr. 1,7b voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Sunn. AFXST, 22 DECEMBER 1888. yTgif De personen welke een abonnement nemen aan Den Denderbode voor het jaar 1889, zullen ons blad van heden af tot 31 December kosteloos ont vangen. Frankrijk. In den franschen Senaat begon woensdag de algemeenebespreking der begrooting. M. CHALLEMEL-LACOUR sprak eene geestdriftige redevoering uit. Er is thans geen spraak meer van de toekomst der financiën, doch van de toe komst van het land. Hij laakt de schoolpolitiek der regee ring, die de familie-overleveringen ge krenkt heeft, en bestrijdt vooral het radi kalismus, dat de stichters der republiek hatelijk vervolgt. Frankrijk na afgebroken te hebben met de roemrijkste monarchie, is verplicht thans 'een "toevlucht te zoeken in de armen van den leste der menschen. De regeering jaagt het land naar den algrond, en het is lijd dat zij tot het gezond verstand terugkeere. Spreker doet een oproep totgehecl den Senaat, zoo rechter- als linkerzij, om het vaderland te redden. (Heel de Senaat stond recht om M. Challemel-Lacour toe te juichen. M. Léon SAY vraagt dat de redevoe ring van M. Challeme! Lacour in alle ge meenten van Frankrijk worde aangeplakt. M. FLOQUET spreekt tot antwoord eene hatelijke redevoering uit. Hij zegt dat M. Challemel-Lacour den Senaat heeft aangezet over ie loopen tot de rechterzij. (Algemeene protestatien.) Hij verdedigd de politiek der regeering die eene wijze republikeinsche, hervor mingsgezinde politiek volgt. Spreker besluit met te zeggen dat hij een ontwerp zal indienen tot herstel der stemming per arrondissement, ten einde nog meer de rechterzij te bestrijden. (M. Floquet verlaat de tribuun, midden van eene doodsche stilte). M. Leon SAY betreurt dat de woorden van den minister niet op dehoogte waren van de vaderlandslievende redevoering van M. Challemel-Lacour. (Aanhoudend gerucht.) Nadat M. Tolain, namens de radikalen de politiek der regeering had verdedigd werd de zitting geheven te midden eener onbeschrijfelijke ontroering. Stemming per lijst of per man Ter wijl in Frankrijk iedereen met de handen DE VAN HINT-HALO. «o»— (57* Vervolg.) Afgezanten naar den Pacha zenden, trakta ten tcekenen verloren moeite, vruchtelooze po ging. De Pacha van Algiers aanveerdt altijd de voorwaarden welke hem gesteld worden, doch bij het minste voorwendsel verwerpt hij dezelve. Soms spant de Sultan met hem, zooals in de zaak van Chio. En noglans, zegde Colbert, volbracht du Qucsmc moedig zijnen plicht. De koning had hem gezegd verniel de zceroovers van Tripoli. Hij verdreef ze tot in de haven van Chio, wier kusten hij verwoestte. De Kapoudan-pacha nam het be vel over acht en veertig roeischepen hij dacht de fransche vloot te verdelgen, doch gelukte er niet in. Onze ongelukkige afgezant, M. de Guillerag- ncs moest het voor allen uitboeten en werd in het Kastcel-der-zevcn-Torcns opgesloten.... Hij inochl het niet verlaten dan na zich verplicht te hebben de schade aan de inwoners van Chio gedaan te in het haar zit over de kwestie van de grondwetsherziening, is nu het vraagpunt van het herstel van den scrulin d"arron dissement of scrulin unonominal stem ming per bepaald aantal kiezers voor één algeveerdigde de warboel nog wat in gewikkelder komen maken, Vele vroegere aanhangers van de stem ming per lijst, zijn nu totaal bekeerd en zijn met pak en zak in het kamp der één stemmers overgegaan, namelijk de oppor tunisten of Ferrysten. En toen de radikaal Ranc insgelijks over eenige dagen de stemming per lijst over boord wierp, dan kon men gemak kelijk voorzien wat nu gebeurd isM Floquet heeft in den ministerraad de her invoering der stemming per arrondisse ment voorgesteld en de raad is zijne zienswijze bijgetreden met algemeene stemmen, min de onthouding van M. Goblel, Aanleiding tot deze maatregelen is natuurlijk de vrees voor den sabel van Boulanger, en de weinige uitslagen door de stemming per lijst opgeleverd. Boulanger over de Panamakwestie. Slechts ééne dommigheid kon de Kamer nog begaan, en die eene heefl zij nu begaan Aldus sprak Boulanger over de ver werping van hot Panama-ontwerp door de fransche Kamer. De verslaggever van een der parijsche bladen,wel begrijpende dat de generaal de moeilijkheden der Panama-maatschappij zal exploiteeren om zijnen aanhang met een nieuw leger van ontevredenheden te versterken, heeft hem geinlerviewden toen de boven staande uitspraak van hem vernamen. Hij, Boulanger zelf, had voor het ont werp der verdaging van betalingen ge stemd, omdat het voorstel der Regeering werkelijk in het belang was van hon- derddui/.ende renteniers, vooral kleine burgers, werklieden en landbouwers. Het land zal nimmer vergelen, «zegde hij, dat de Kamer de oogen heeft geslo ten voor de dreigende ramp en roekeloos een millioen Franschen aan de gevolgen heeft blootgesteld. Indien de Panama maatschappij ten gronde gaat, heeft de Kamer dan ook een millioen kiezers van zich afgedonderd. Blijkbaar spekuleert de generaal op dit millioen stemmen en is hij dus eigen lijk verheugd over de zoogenaamde dom migheid. Wat het Kanaal zelf betreft, daarvan koestert hij al zeer geringe verwachlin gen. Toen hij iu 1881 in Amerika reisde, had de toenmalige onder president der amerikaansche Unie hem reeds gezegd, dat de Franschen geen plezier zouden hebben van hun Panama-kanaal, daar de Amerikanen terstond na de voltooiing een paar forten zouden bouwen aan de beide uiteinden, ten einde in oorlogstijd het Kanaal ie kunnen sluiien. Niemand, meende de onder-presidant, zou dit kunnen beletten dan de republiek betalen. En de som werd verminderd lot zestig dui zend piasters. Ditmaal, hernam Colbert, zal Algiers be talen. Zal du Quesme de vloot besturen Ik hoop hetmaar ik zal hem cenen helper toevoegen. Wie Oh het is een onbekende hoe nederig zijn naam vandaag ook zij, zou het mij niet verwonde ren dat hij weldra met roem beladen was. Wie heeft hem u aanbevolen V Vauban. Wanneer moet hij komen Mijne poort was dezen morgend voor ieder een gesloten, behalve voor hem. Moet ik u verlaten Waarom Twee gedachten zijn meer waard dan een en het komt er op aan eenen man te bc- oordeclcn. Volgens hetgeen Vauban mij geschre ven heeft is cr enkel spraak van een zeldzamen ondckkingsgccst. d'Aunoy wilde antwoorden, doch op hetzelfde oogenblik ging dc deur open en een man van omtrent vijf cn twintig jaren trad binnen. Hij zag er zelfs nog jonger uit. Hij begroette den minister met eenen eerbied, wcike deed zien, dat hij tot de begoede klassen der samenleving bekoorde. Het onthaal van Colbert was aanmoedigend. van Columbia, maar juist van dezen Staat viel zulks geenszins te verwachten. Nihilisten. Een bericht uit Odessa meldt dat 15 personen aangehouden zijn, onder verdenking van verstandhouding met de Nihilisten. Twee kisten dynamiet en 1000 gelitho- graphieerde programs zijn in beslag ge nomen. Ook te St Petersburg zijn twee jonge lingen, zonen van groote ambtenaars aangehouden. Eene depeche uii Soeakim meldt dat Crentell met 4000 manengelsche troepen ëene viktorie behaald heeft en de vijan delijke verschansingen innam. De zegepraal werd in een half uur tijds, met weinig verlies behaald. De verhezen van den vijand bedragen meer dan 1000 man. Wij denken het noodzakelijk de rede voering meê te deeleu welke de heer L.De Haedeleer, onze Volksver tegenwoordiger, in zitting van woensdag, heeft uilgespreken. Wij hebben het beknopt verslag 't welk hier en daar woorden had daarge laten en de gedachten te veel verkorte, volgens de fransche handelingen zooveel mogelijk verbeterd. De heer De Sadeleer. Ik ver klaar het amendement van den heer Fris te ondersteunen en wenscti levens te antwoorden op zekere persoonlijke aan vallen van den heer Bara. De heer Bara. Van mij Ik heb u niet aangevallen Ik heb slecht herin nerd dat men u had aangerand in de meetings De heer De Sadeleer. Ik begrijp uwe woorden niet indien uw doel niet is mij te beletten de amendementen van den heer Fris en anderen te stemmen. Op demeetingte Antwerpen werd door een spreker, een jonge student, gevraagd dat men de wapens zou opnemen. Hij heeft aan de Vlamingen hunne werkeloos heid verweten, terwijl de Walen sedert drij jaren plunderen en branden om het algemeen stemrecht te bekomen. De heer Bara verwijt ons tegen zulke taal niet op te komen. Is het dan niet voldoende der gelijke dwaasheden te misprijzen? Maar de heer Bara verder gaande, heeft be vestigd dat mijn naam en degenen van andere leden op die meeting zijn uige- jouwd geworden, op voorstel van zelfden student Wij zouden dus stemmen onder de drukking dier bedreigingen Ik houd er aan te verklaren dat het denkbeeld hetwelk in de amendementen van den heer Fris weêrgegeven wordt, door mij niet alleen bij de eerste stein ming, maar sedert 4884 in den school der middenafdeeling werd verdedigd. Toen was ik ongelukkiglijk alleen van mijn M. dc Vauban heeft u warm aanbevolen, zegde hij. Hij beweert dat gij in de tegenwoordige omstandigheden, groote diensten aan den Staat zoudt kunnen bewijzen. Ik zal mijn best doen om tot de grootheid van mijn land bij te dragen en dc bescherming van M. dc Vauban weerdig tc worden. Spreek mij dus van de zaak waarom gij wenschtet eerst door mij cn later door Zijne Majesteit ontvangen te worden.... Of liever, spreek mij over u zclvcn. Alvorens liet werk te kennen, is liet goed dat wij den uitvinder beoor- deelen. Mijn naam is Bernard Hcnaud. Ik woonde dc belegering van Philipsbourg bij en ik mag u zeggen dat ik cr mijnen plicht deed. Inderdaad, dc briefwisseling van M. de Vau. ban spreekt er van. Welke is uwe uitvinding Mijnbeer dc minister, antwoordde Bernard Bcnaud, ik heb bommen uitgevonden, die, door de schepen des konings tegen dc stad uitgeworpen pen in weinige uren liet paleis van Baba-IIassan, de turksciic tempels cn de rijke kwartieren van dit zeerooversncsl zouden in puin leggen. Waar de kanonballen niet kunnen gcrakcii, daar vinden mijne bommen den weg. Zij zaaien moord cn brand. Niets weerstaat aan hare verwoesting. De proefnemingen, wcike ik gedaan heb, zijn won derwel gelukt en ik ben bereid ze onder uw oog tc vernieuwen. Ik smeek den koning mij eenige gevoelen maar nauwelijks was deze discussie geopend, of de heer Jacobs vroeg dat het wetsontwerp beperkt zou worden tot de bepalingen rakende hel openbaar ministerie en de proceduur welke, volgens mij, de eenige aanneme lijke was, in de tegenwoordige omstan digheden ten minste, en welke, hoop ik, met groote meerderheid zal gestemd worden. De heer Bara heeft de zeer fantastische gevoelens van de sprekers der meeting aangehaald, maar hij zelf drukt er al even faniastische uit. Gisteren, bij het eindi gen zijner redevoering, heeft hij onder andere gezegd, dat onze wet eene wet was, opgedrongen door de meerderheid, eene clericale wet. 't Is altijd hetzelfde liedje In 1882, toen de Kamer het wets ontwerp op hetgebruikvan'tViaamsch in 't middelbaar onderwijs besprak, be weerde de heer Bara dat wij dat onder - wijs wilden vernietigen. De tegenwoordige toestand bewijst dot wij geenszins met een politiek doelwit handelen, maar wel om wettige grieven te herstellen. Verleden jaar heeft de heer Bara op dezelfde wijze de maatregelen betreflende den toegang tot de militaire school beknibbeld, ofschoon zijn collega, de heer Hanssens, een waal als hij, het met hem over die kwestie niet eens was. De heer Bara blijft dus zijn verleden getrouw. Wij weten dat telkenmale er hier een maatregel ten voordeele der Vlaamsche bevolking voorgesteld wordt, wij iu hem eenen onverzoenbaren tegen strever zullen vinden. Welnu, ziehier hoe de Vlaamsch libe ralen de houding van den achtbare volks vertegenwoordiger beoordeelen. De Bond der Vlaamsche liberale maat schappijen teGent, bestaande uit achttien der voornaamste volkskringen en die meer dan 5000 leden telt. heeft zich ge wend tol de parlementaire linkerzij en stelt onder andere met levendige spijt vast dat de taairechten der Vlamingen door haar miskendworden De toestand der liberale partij, zegt hel stuk, legt aan de Walen der linkerzij een plicht van politieke kieschheid en van vaderlandsche reclitveerdigheid op. Zij die tegenwoordig de eenige libe rale Kamerleden zijn, zouden moeten ver mijden van in de besprekingen aangaande de taalrechten der Vlamingen,eenen toon aan te slaan, die de liberalen in de Vlaam sche gewesten maar al te dikwijls grieft en aan onze gemeenschappelijke partij in Vlaanderen eene onberekenbare schade toebrengt. De Vlaamsche bevolking is meer en meer besloten dat men haar eindelijk in de moedertaal besture, vonnisse en on derwijze, zooals zulks altijd met de Wa len het geval is geweest. De twee partijen erkennen in Vlaan deren de rechtmatigheid van deze natio nale beweging. Wanneer de leden der linkerzij dit in zeelieden toe te vertrouwen, aan wie ik zal lecrcn hoe zy zich van die schrikkelijke oorlogstuigen moeten bedienen daarna zal ik toelating vragen mij op cch der vaartuigen te mogen inschepen van de vloot, welke met het beleg van Algiers zal ge last worden. Indien gij doet wat gij mij aankoudigt zegde dc minister, zal dc belooning van Zijne Majesteit oneindig zijn. Ik vraag niets dan den koning wel te mogen dienen. Gij zult mij vandaag naar den Baad verge zellen. Wie weet of uwe inzichten gecricn invloed op de beslissingen zullen uitoefenen. Kom in liet aanpalende vertrek, gij zult er a' het noodige vinden om uwe hommen af te teeke nen. Wij zullen alles aan den koning onderwer pen. Bernard Rcnaud verwijderde zieh. Wat denkt gij er over vraagde Colbert aan zijnen vriend. Het is een man, antwoordde d'Aunoy. En zulke mannen zijn zeldzaam, zelfs onder dc regccring van onzen grootcn koning, volledigdc dc minister. Een uur later bracht bet rijtuig des ministers den beschermeling van de Vauban naar Versail les. Het bof verbleef er sedert eenigen tijd. Wanneer Colbert, van Uenaud vergezeld, er de Kamer schijnen te vergeten, schtiden zij zich blijkbaar van hunne eigene partij in Vlaanderen af en nemen zij eene hoogst gevaarlijke houding aan voor onze natio naliteit en voor het liberalism. De heer Eeman. Dat is wel juist niet zooals de achibareheer Bara gisteren in zijne redevoering beweerde De heer De Sadeleer. Wat ik daar even heb gelezen, bewijst dat het ons gedane verwijt als /.ouden wij eene clericale en politieke wet maken, geene reden van bestaan heeft. De wisselvalligheden der politiek kun nen den heer Kara terug aan 't bewind brengen maar hij zou de wet, die wij zulleu stemmen, niet durven intrekken, want dan zou hij werkelijk eenen opstand in het Vlaamsche land verwekken. (Rechls zeer wel De uitleggingen door den heer Fris gegeven, reclitveerdigen zijn amendement. Dergelijke bepalingen bestaan in alle be schaafde landen van Europa en men be grijpt niet dat men daar eenig bezwaar kan tegen inbrengen. Zekerlijk, indien de wet gestemd wordt zullen de magistraten van 't parket meest altijd de Vlaamsche taal moeten bezigen maar nu reeds bestaat gedeeltelijk die toestand hij spruit voort uit de wet van 4873. Men verheft zich tegen den toestand van een openbaar ministerie dat de toe passingder wet zou vragen in 't Vlaamsch, terwijl de verdediging in 't Fransch ge beurt. Maar dat geschiedt nu reeds zoo bij vele rechtbanken sedert 1830 Nooit heeft iemand bevonden dat het gebruik der beide landstalen op eene rechtszitting onregelmatig was. De Vlaamsche conferentieder Gentsche balie, welke uil magistraten en advokaten bestaat, heeft in 1885, de kwestie onder zocht en stemde toen bijna eenparig eene beraadslaging in den zin van de amende menten der heeren Fris en medeonder- teekenaars. Men vreest dat het zou kunnen gebeu ren dal een Waalsche advokaat, in 't Vlaamsche land pleitende, zou genood zaakt worden op een Vlaamsch requisi- torium te antwoorden. Doch hier ant woorden de amendementen van den heer Fris op de tegenwerping. Wanneer een advokaat verklaart geene Vlaamsche pro ceduur te verslaan, dan geschiedt de proceduur iu 't Fransch. Hoe zal men dat ter rechtszitting kun nen vaststellen De wet van 1873 voor ziet het geval dat de rechter zich verze keren moet van de echtheid der verkla ring van den betichte. De verzoenende amendementen der heerenFris en medeleden zullen,hoop ik, door al de Vlaamsche volksveru gen woor- digers worden gestemd. Ik hoop insge lijks dat een aantal waalsche medeleden zich bij ons zijllen aansluiten en dit blijk van genegenheid schenken aan onze Vlaamsche bevolking. (ReclUs, zeer wel aankwam, had Lodewijk XIV juist in zijn kabinet den raad van hel zeewezen en de generaals tc lande vereenigd. De monark, schrikkelijk op den Pacha van Al giers verbitterd, aanschouwde den oorlog als on vermijdelijk. Hij herinnerde in bittere woorden de vernederingen welke de fi-ansche vlag had moe ten verduren. Baba-IIassan is een man zonder éer en zon der hart! riep Lodewijk XIV uit, mijn geduld, mijnhcercn, is ten einde, ik vorm slechts nog éénen wensch de oorlog 1 de oorlog 1 Colbert cu het grootste aantal opperhoofden juichtig geestdriftig toe. Signelai slond bedroefd recht en zegde met zekere plecht in «le stem Sire, dc woorden welke gij zooevcn uit spraakt, zijn die van eenen grooten koning, een hcldhaftigen prins. En nogtans, welk ook uw ongeduld zij om u over de onbeschoftheden van den pacha te wreken, denk aan de rampzalige les sen, welke het verleden ons gegeven heeft, Voor zeker beklaag ik het ellendig lot onzer gevangene landgenooten, iuaar, mijne overtuiging is dat wij moeten wachten totdat wij nieuwe krij .smiddclcn ter onzer beschikking zullen hebben. N'ooit antwoordde Lodewijk XIV ik heb gezegd dat onze eer den oorlog vcreischt, wij zulleu den oorlog do«n. (Woiun vmrtzzET.

De Denderbode | 1888 | | pagina 1