Aan de dooven. Een persoon genezen van 23 jaren doofheid en tuilingen der ooren door eene eenvoudige remedie, zal er de be schrijving gratis van toezenden aan al wie er de vraag zal van doen aan M. Ni cholson, 4 Drouotstraat Parijs (4 rue Drouot, Paris.) Godsdienstig onderwijs in de middelbare scholen. De minister van binnenlandsche zaken heeft een omzendbrief aan al de oversten van middelbare scholen gestuurd, waar in de volgende voorschriiten worden be volen De tafel van werkzaamheden bevat voor elke klas twee uren godsdienston derwijs per week. Het behoort aan de bedienaars van den eeredienst, te beslissen of de leergang dit jaar zal gegeven worden in alle klas sen ofwel in de lagere klassen alleen maar in elk geval mag niets het inrichten dezer leergangen in hoogere klassen be letten in geval de geestelijkheid zulks zou goedvinden. De twee uren moeten dus op de werklijst behouden blijven, ten ware de geestelijkheid zich voorloopig bevredigde, met het geven van godsdienstonderricht in de lagere klassen alleen. Gedurenden den tijd dat het gods dienstonderwijs niet gegeven wordt, kun nen de daarvoor bestemde uren besteed worden aan de gymnastiek- of andere oefeningen. Alzoo dringt men andermaal aan op het uitvoeren eener wet, die door de li beralen zelf gemaakt werd en die zij niet willen uitvoeren. Bericht aan de werklieden. Aan vele werklieden welke te ver van hunne woning verwijderd zijn om er het noenmaal te gaan gebruiken, wordt het door iemand van hun gezin gebracht. Ten meerderen deele zijn deze menschen verplicht dit noenmaal,in de opene lucht, dikwerf aan regen, wind, sneeuw of koude blootgesteld, te gebruiken. Wij vernemen dat de Vereeniging der Dames onzer stad, welke tot doel heeft goedkoope, gezonde, smakelijke en voe dende soep tegen 10 centiemen den liter aan de werkende klas te bezorgen, hel besluit komt te nemen dat voortaan het lokaal der"Vrïjlieïclst.ra®tI,V0£5O, alwaar desoep gekoekt en bedeeld wordt, ten dienste zal gesteld zijn der werklie den om er hun noenmaal te gebruiken. Dus, de werklieden die den tijd niet hebben om des middags huiswaarts te gaan, doen hun noenmaal brengen ten lokale der Vrijheidstraat, daar zal men het dan toch ten minste kunnen gebrui ken op zijn gemak en beschut tegen alle onguurigheden des weders. Nu wij van de Soep gewagen, mogen wij verzekeren dat zij van beste hoeda nigheid is en men geene betere kan be reiden voor den prijs van 10 centiemen. Men neme eene proef en mtn zal er van overtuigd wezen. Wij hebben De Denderbode zelf in een vorig nummer doen bekennen, schrijven de Dendergalmers, dat wij niet aarzelen niet zeldzame schandalen bekend te maken die in onze rangen voorvallen. Inderdaad wij hebben bekend dat de Dendergalmers over de dieverijen van Engelbeen, de voorzitter van 't Genische liberaal Willemsgenootschap, hebben ge sproken, maar wij hebben tevens bewe zen dat zij over dit schandaal slechts ge waagden om aan 't publiek wijs te maken dat die liberale dief niet als een schurtig schaap van de liberale kudde maar wel als een van de klerikale moet aanschouwd worden. Wij bewezen verder, nog dat De Dendergalmers over tal van andere vuile liberale zaken zoo stom bleven als karpers. Ten andere het is oude gewoon te bij de liberale schrijvelaars hunne schurftige schapen in onze catholieke kudde pogen te jagen. Nu dat spel lukte wel eens vroegere jaren, maar nu heden is 't miskadéééë En om een voorbeeld aan te halen, spre ken wij over zekeren Du Soleil, officieele onderwijzer te Wetteren, voorzitter van 't liberaal Willemsfonds en een der ergste geusche haantjesvooruit der streek, die, beschuldigd van vuilbaarderij, door 't Ge recht wordt opgezocht Deze kerel die naar Holland schijnt ge vlucht te zijn, naar alle waarschijnelijk- heid om er een bezoek te brengen aan zijnen Confrater Van Kuyssevelt van Moorsel, die destijds tot 288 jaren gevang werd veroordeeld voor de zelfde fei ten, wordt door zekere liberale schrijve laars aan 't publiek voorgesteld als tot de catholieke partij te behooren. En waarom behoort Du Soleil tot de catholieke partij Omdat hij vroeger koster is geweest... Goed maar in 1879, verliet hij zijn kostersambt om zich met lijf en ziel aan 't inaconniek bberalismus te verschacheren.. Du Soleil verkeerde se dertdien in de liberale kudde waar de on afhankelijke zedeleer nageleefd wordt, die reeds zoo vele schapen met zijn be vlekkend schurft heeft besmet en die be smetting taste hem op zijne beurt aan Ja, de liberale schrijvelaars spreken soms over de schandalen door hunne partijgenoten gepleegd maar 't is mees tendeels om de plegers als catholieken voor te stellen De Dendei'galmers stellen ons voor alle de ernstige veroordeelingen tegen libera len uilgesproken, die wij (Denderbode) hen zullen aanwijzen af te kondigen, op voorwaarde dat wij, van onzen kant, alle de veroordeelingen tegen catholieken uit gesproken en door hen aangewezen, ook zullen afkondigen. Wij begrijpen u, heeren, de veroor deelingen door ons aangewezen zouden nooit ernstig zijn, ofwel, de dader zou een catholiek wezen T« dom, hee ren 1 Voor 't overige, het valt in onze aard en goesting niet gansche dagen gelijk ze kere vliegen op vuiligheid te aazen, of van vuilbaards die, dank zij de princiepen der liberale onafhankelijke zedeleer, in de moddergooi tuimelden er uit op te vis- schen.... Bedankt voor de pensen, libera le schrijvelaars, wij, laten dit werk aan.u alleen over Overigens, 't valt immers in uwen aard en goesting want sedert de stichting van den Den Dendergalm, hebt gij dagen en nachten aan uwe geliefkoor- de vischpartij besteed. Gaal maar voort, wij volgen u niet RIG H TER LIJ KE KRONIJK. De volgende heeren on/.es arrondisse ment» zijn door 't lot aangewezen gewor den om deel te maken van de jury der Assisen van Oost Vlaanderen voor den eersten zittijd van 1889, welkezal geopend worden te Gent op 14 Januari aanst. MM. F. Goelens, brouwer te Meerbeke P. Van Langenhaecke, eigenaar te Appelterre E. Goubert, fabr. te Denderhautem B. De Clippele, burg. te Vleckem C. Anneessens,fab.te Geerardsbergeri J.-B. Cosyns, provinciaalraadslid te Geerardsbergen. Een blinde moordenaar. Het hof van assisen van Limburg heeft bezig zich ge houden met den broedermoord, gepleegd in den avond van 7 October leslleden te Bitsen, door Renier Tilkin, in de omstan digheden die wij reeds verhaald hebben. Het openbaar ministerie hield eigen lijk debeschuldigiug van den doodslagop Jan Tilkin en de moordpoging op AUons Tilkin slaande, welke beiden het voor werp waren van den broederhaat en tegen wien nog doodsbedreigingen door Renier Tilkin op den dag der misdaad werden uitgebracht. Het hof, na de bevestigende antwoor den van de jury gehoord te hebben en verzachtende omstandigheden aannemen de, veroordeelt Jan Tilkin, tot 20 jaren dwangarbeid. STERFGEVALLEN. Te Buggenhout, zijne geboorteplaats, is Zondag laatst, op 74 jarigen leeftijd, zeer godvruchtig overledende Eerw. Heer Joannes Josephus Van Assclie oud-pas toor van Vleckem, alwaar bij zes en twintig jaren lang met vroomheid, iever en minzaamheid de herderlijke bedienin gen uitoefende. Op 12 vlei 1886 gaf hij zijn ontslag hij doorstond met voorbeel dig geduld eene langdurige ziekelijkheid. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijn onderpastoor benoemd te Oude naarde in Sinle Walburgade Eerw Heeren Janssens, onderpastoor te Sint Pauwels, en Rommel, onderpastoor te Oudegem te Sint Pauwels, de Eerw. Heer Ghee- raertte Oudegem, de Eerw. Heer De Blieck, priester in het Seminarie. De Zeereerw. Heer kanunnik Lacompte vervangt den Zeereerw. Heer kanunnik Verscheuren als geestelijke schoolopzie- eer voor de stad Gent. De Eerw. Heer Siercke, Directeur van het Hospitaal te Oudenaarde, is schoolopziener benoemd voorde dekenij Audenaarde. Ce Eerw. Heer Van Cauwenberghe, Directeur der Zusters Capucinersen, volgt den Zeereerw. Heer Kannnnik van Mal- leghem op, als schoolopziener der twee dekenijen van Gent-biiiien. Volkskamer. - De vergadering zette woensdag de beraadslaging voort over het wetsontwerp nopens het ge bruik der Vlaamsche taal in strafzaken. De beraadslaging werd donderdag on derbroken, om lot het onderzoek over te gaan van 't wetsontwerp tot vaststelling van 't contingent des legers in 1889 te leveren. Het getal te leveren manschap pen is bepaald op 13,300. Volgens de liberalen is het contingent nog niet groot genoeg en zou men jaarlijks een grooter getal jongelingen naar de kazern moeten sleuren. M. d'Oultremont, afge- veerdigde van Brussel, kondigde aan dat hij met een nieuw ontwerp van alge- meenen verplichtende» dienst, 't is te zeggen, alle man soldaat, zal voor den dag komen, 't Is spijtig dat deze voorstaander van een overdreven milita- rismus die verklaringen vóór de Juni-kie zingen niet heeft gedaan, ongetwijfeld zou het Brusselsche kiezerskorps hem eene klinkende antwoord gegeven heb ben. Het is onbetwistbaar dat de heer d'Oultremont buiten den weel des mi nisteries handelde docli zekeren bewa ren dat men er in hoogere sferen niet vreemd aan is. Men belooft ons wel dat de priesters zullen vrijgelaten worden maar er staan ook nog andere belangen op 't spel, namelijk die der burgers- en landbou werszonen die het niet noodig heb ben van de schoonste ja,ren hunner jeugd te gaan verslijten in de kazern. En daarbij men zou nu beden de priesters vrijlaten, maar niet zoo gauw waren de liberalen •pnieuw aan 't bewind of de ransel zou hen op den rug worden geworpen. De liberalen roepen immers dagelijks luid genoeg dat de priesters naar 't leger moe ten. Domme kneukels allen kunnen zich hieraan laten vangen. Wal er dan ook van zij, 't volk is vij andig aan die vermeerdering der militaire lasten en zal het weer eens bij de eerste gelegenheid nog veel luider dan in juni 11. laten hooren. In zitting van vrijdag hernam de Ver gadering de beraadslaging over 'tgebruik van 't Vlaamsch in strafzaken. Het gou vernement trad de wijzigingen bij door de heeren Fris en eor.soorten voorge steld. Na eene langdurige doch eenig- zins verwarde bespreking, werden de ar tikels o en 6 en eindelijk gansch 't wets ontwerp aangenomen met 71 stemmen tegen 25. De liberale linkerzijde met M. Bara aan 't hoofd hebben weêr hel en aarde bewogen om te beletten dat er eindelijk recht aan de Vlamingen zou wedervaren. Senaat. De Vergadering beraad slaagde over het wetsontwerp van ver andering aan 't art. 9 van 't burgerlijk wetboek op de inburgering. Meeting onder de opene lucht. De genaamden Frans Vande Meersche, voorzitter, J. Nerinxk en P. Vonck, kassier, der Socialisten alhier te Aalst, komen den heer Burgemees ter te berichten dat zij morgen zon dag 23 December, om 4 uren des namiddags eene openbare meeting zullen houden alhier ter Groote Merkt en dit met de medewerking der gentsche Socialisten. Wij sporen onze medeburgers tot de kalmte aanmen late de socialistische redenaars maar be gaan zonder zich om hunnen dwazen klap te bekreunen. Het zal dus, volgens ons, 't best en 't voorzichtigst wezen, dat nie mand zich ter Merkt begeven. ALLERHANDE MEUWS. Te. verkrijgen ten Bureele van Den Denderbode Le Congo Beige illustré, ou 1' Etat indépendant du Congo par le frére Alexis M. G. Prix broché fr. 2.50. Percaline gauffrée dorée, tranche jaspée fr. 3.40. Percaline gauffrée, tranche dorée fr. 4.00. De Groote bende van Jan De Lichte fr. 2.00. Vrachtvrij met Post fr. 2.50. rrr^rrr-nT^ m©n zie nota rianle verltoo pinden op vierde bladzijde. Botermarkt. Heden zaterdag werden 927 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 5600 kilogr. Prijs 72 a 82. DavidlondH/lfdeeling Aalst. Wij vernemeu dat de heer Jalius Lammens, Senateur voor Kortrijk, alhier in de Werkmanskring op 't ver zoek van 'tBestuur des Davidsfonds, eerie voordracht zal houden op zondag 13 ja nuari aanst. Kerstboom. Wij verne men dal op Kersimisdag, in de Zaal van den Werkmansknng, eene prachtige en welbeladen Kerstboom zal geplant wer den. Burgerwacht. Woens dag aanst. 2e Kerstdag, zullen de nieuw gekozen heeren Officieren onzer Burger wacht, in handen van den heer Burge meester, den eed afleggen, voorschreven bij art. 60 der wet. Een Banket wordt ter dezer gelegenheid aan Burgemeester en Schepenen en heeren Officieren door den heer Baron Felix Bethune, Major bevelhebber, ten huize zijner ouders, aangeboden. Ottergem. Van Mieghem die veertien dagen geleden, in een gevecht, zijn broeder heeft dood geschoten en die naar Frankrijk was gevlucht, heeft zich dijnsdag, bij de gendarmerie onzer stad gevangen gesteld. VLAAMSCHE SCHOUWBURG, La kenstraat, fiirussel.Op Kerstdag 25 De cember, dagvertoonirig (ten 1 1/2ure) van het vaderlandsch drama De kleine Datriot. Dit stuk, dat immer den *rooisten bijval bekomt, zal ook des avonds gespeeld worden, van Zondag 23 tot Donderdag 27 December. Zondag 30 December, dagvertooning. Op de markt te Brussel werden te koop gesteld 590 ossen,280 stieren, 570 koeien en veerzen, te samen 1440 stuks vee. Men betaalde per kilo op voet tossen fr. 0.69 a 0,89 stieren, 0,49 a 0.73 koeien en veerzen 0.49 a 073 Ter veemarkt van Waver werden aangeboden 128 melkkoeien, 24 ossen, 23 veerzen, 42 jonge ossen, 52 varkens, 128 jonge varkens. Hiervan zijn verkocht: 109 koeien, 19 ossen, 15 veerzen, 21 jonge osspn, 51 varkens en 113, jonge varkens. Middelbare prijzen koeien, fr 225 ossen, 330 veerzen, 240 jonge ossen, 110 varkens, 100 jonge var kens, 7.00. Het gebeurt wel eens dat huismoe ders ongerust zijn wanneer hare echtge- nooten 's avonds wat laat uitblijven, maar een avontuur gelijk dat van zekere dame V., uit de Ursilinnenstraat, te Brussel zal wellicht zeldzaam zijn. Deze vrouw droomde dat haar man op straat aangerand werd en zij hem om hulp hoorde roepen. Zij sprong op, opende het vensier, maar boog er zoo ver buiten, dat zij het evenwicht verloor en viel. Zij kon echter de leuning grijpen en zoo blijven hangen, tot een policie-agent, na (F» straatdeur ingestampt te hebben, haar uit dien gevaarlijken toestand kon verlos sen. Korts nadien kwam de man thuis. De vrouw is ziek van schrik en moest in het gasthuis verzorgd worden. Detcestand van M. Janssens, volks vertegenwoordiger van St-Nikolaas, is zeer bedenkelijk. Men vreest voor eene noodlottige ontknooping in den loop dezer week. M. Noteltiers, volksvertegenwoordiger te Lier, is volkomen buiten gevaar. Zijn toestand hiezemt geene de minste onrust meer in. De minister van oorlog heeft eenen omzendbrief gezonden aan de overheden van hel leger, om huu te bevelen hem onmiddelijk en rechtstreeks bekend te maken met de zelfmoorden die in het leger gebeuren. Zij moeten ook een on derzoek instellen om de wezentlijke re denen van de zelfmoord le doen kennen. Het is te hopen dat de minister tot liet doel kome dat hij beoogt, te weten de zelfmoorden te doen kennen. Op 26 deeember, tweeden dag van het Kerstfeest, viert feLokereri, de wedu we Vermeire, geboren Rosalie Vyt, haren honderd en vijfden verjaardag. De vrouw bezit nog al hare geestver mogens. Hare gezondheid is opperbest en de weduwe Vermeire is een dei- neerstigste huismoeders die men droomen kan. De gebeurtenissen, van welke zij in haar ieven getuige was,leveren stof op voor be langwekkende verhalen, waarin zij bewijs geeft van een buitengewoon geheugen. Verscheidene malen in de week gaal vrouw Vermeire zelf haren voorraad groenten uitdoen in een naburigen moes tuin. De vrouw leest en schrijft soms nog zonder bril. Met Nieuwjaar zendt zij aan vrienden en kennissen een kaartje, waar op zij eigenhandig haren naam schrijft. Vrouw Labaere, het slachtoffer der moordpoging, te Leke, is zaterdag aan hare wonden bezweken, na gedurende vier weken de schrikkelijkste pijnen te hebben uitgestaan. Het parket van Brug ge, vergezeld van wetsdoktors, is zon dag ter plaatste geweest, voor de lijk schouwing. Men weet dal deze euveldaad gepleegd werd in den nncht van 25 op 30 novem ber laatst, op Sophie Haerynck, echtge- noote van Karei Labaere. De moord werd gepleegd door Philip De Schoolmeester met inzicht van te stelen. De ongelukkige vrouw, docr hamersla gen het hoofd doorkloven, heeft geduren de vier weken als eene martelares gele den. De romp zal als overtuigingsstuk voor de aanstaande assisen liggen. Het kasteeltje van Ledeghem bij Meenen was bewoend door zekeren Ba ron Plom, zijne vrouw- twee kinderen en twee dienstboden, Racou, genaamd Jacques, en Walteyne. Niemand wist waarmede die kerels leefden, noch van waar zij kwamen somtijds kwamen er daar voor verscheidene dagen andere heeren om breed te leven de baron en de dienstboden gingen dikwijls geheele dagen naar Brussel, er waren den nacht door, geheel veel afwezig. Vrijdag laatst kwam er een order van het parket van Brussel, om de bewoners van het kasteel aan te houden. De gen darmen hielden in het kasteel den dienst knecht aan, Racou Jacques, die alleen ihuis was en die niettegenstaande zijne loocheningen, in den bak gedraaid werd. De baron met zijne vrouw en kinderen eu Watteyne waren weg, zonder dat iemand wist waar naar toe. Zondag avond vernamen de gendarmen dat de haronnes met hare twee kinders in het Hotel du Nord, bij de statie van Meenen, vernachte en maandag wierden zij bij hun opstaan gevat door gendarmen, die alle de deuren van het hotel besvaakten. Zij werden onmiddelijk naar Brussel gestierd. De baron Plom was aan de statie ge komen maandag morgend, om zijne vrouw en kinders te zien,en als hij hoorde dat zij gevangen waren, had hij zich gauw van kant gemaakt. Maar de gendarmen hebben hem gevonden maandag noen, te Meenen, bij een metsersbaas, waar hij verborgen zat in den kalkkelder. Hij zit nu ook vast om weldra naar Brussel ge zonden te worden. De dienstknecht Wat teyne is nog niet gevangen, niemand weet waar hij is. Het kasteel van Ledeghem is rondom bezet met gendarmen, Watteyne ging gewoonlijk naar Roubaix, en kwam 's avonds weder, zoodat men hoopt van hem in den avond misschien te grijpen hij het uitstappen van de treinen van Frankrijk, te Meenen. Al die mannen schijnen betrokken in de kerkdieften, als medewerkers,ol ten minste als verheelers en vcortverkoopers. Nadere bijzonderheden. De aanhou dingen sciiijnen ook in verband te staan met de uitgifte van valsche Amerikaan- sche banknoten te Brussel. De zoogezegde baron is niemand an ders dan de genaamde Pluntz, vroeger de koopman in oudheden, op den Berg van het Hof te Brussel. Na ccnen brand, wel ke in zijne woning plaats had, had Pluntz van de verzekeringsmaatschappij eene som van 400,000 frank getrokken. Die Pluntz werd later te Spa aange houden en door twee gendarme-' naar Brussel gebracht. Daar ging hij met hen dejeuneeren in een hotel aan de statie, en terwijl de gendarmen aan tafel zaten, nam Pluntz de vlucht langs eenen bij- zonderen ingang van het hotel. Aanrandingen te Gent. Het wordt gevaarlijk, zich 's avonds alleen te wagen in de eenzame wijken onzer stad, zegt dc Gazette van Gent. Zondag avond, ten elf ure, word M. Th. Van Imschoot, in den Bonlevard der Heirnisse aangerand door eenen persoon, die geld van hem wilde hebben. Gelukkig hoorden wakers zijn gejoep, die toesnelden en de aanrander kon aangehouden worden. Denzelfden avond werd bij de Vleesch- huisbrug een voorbijganger aangehouden door vier kerels, die hem zijn geld en zijne horlogie wilde ontnemen. Hij ver weerde zich en werd nog al ernstig gekwetst Eene derde aanranding greep op den Dendermondschen steenweg plaats. De genaamde Batsier, van Gent, werd door eenen onbekende vastgegrepen, de hem in eenen grooten mantel wikkelde en op den grond wierp, Wanneer eenige per sonen, op de kreten van het slachtoffer kwamen toegeloopen, nam de dief de vlucht. 't Wordt recht aangenaam te Gent. Zulke dingen geven een schoon gedacht over de policie van M. Lippens. (Nadere bijzonderheden.) Diefstal te Schooten. (Nadere inlichtin gen). Er is tot hiertoe nog maar altijd eene aanhonding gedaan in de zaak van den diefstal van het geldkoffer in de sui- kerrafineerderij Meeus, le Schooten, en namelijk die van den genaamden B..., op het Eerkeveld, te Deurne. Een werkman is komen verklaren dat hij verleden vrijdag zes jonge mannen heeft gezien in den omtrek der gemeente. Zaterdag zag hij vijf van die mannen terug, doch nu waren zij anders gekleed. Zouden dat de dieven zijn, waarbij na tuurlijk de aangehoudene B.... ontbrak Deze leste blijft nog altijd beweren dat hij zijne meêplichtigen enkel bij toenaam kent, Het is de brugwachter der vaart te Schooten, die de kerels in hun werk heeft gestoord. Zooals men weet hadden de dieven het ijzeren geldkoffer in eene'n naburig bosah gebracht, waar zij het met een zwaren hamer verbrijzelden. Tengevolge van die hamerslagen werd de brugwachter wak ker, en niet wetendevan waar dat helsch gerucht kwam. of wat het beteekende, greep hij zijnen revolver, opende zijne deur en loste een schot. Juist op dit oogenblik sprong het koffer. In aller haast grepen de dieven wat zij grijpen konden en namen de vlucht in alle richtingen ;B. die op schild wacht stond, deed ook nog een greep in eenen hoop vijffrankstukken en ging daarna loopen. In hunne haast hebben al de dieven van hunnen buit verloren, want in het busch heeft men overal bankbriefjes, gouden en zilverengeldstukkengevonden. Van de 3000 fr., die het koffer bevatte, zijn er ongeveer 1900 fr. verdwenen. Een sigaren kistje, inhoudende 500 fr. briefjes en een rol goudstukjes, voor 600 fr., werden meégenomen. Tijdens zijn leste bezoek te Oosten de heeft de koning, in gezelschap van M. Demey, ingenieur, te voet eene wande ling gedaan naar de badplaats Den Haan.Het schijnt dat de koning groote plannen voor heeft, en van Den Haan veel goeds verwacht. Leefregels bij koud weer. Leun nooit met den rug tegen iets dat koud is. Begin nooit eene wandeling vóór het morgend eten. Ga nooit, onmiddellijk na iets verwar mende genomen te hebben, in de koude buitenlucht. Houd den rug, voornamelijk tusschen de schouderbladen, wel bedekt ook de borst moet goed beschut zijn. Slaapt ge in een vertrek, dat niet verwarmd wordt, gewen er u dan aan door den neus te ademen en niet met open mond door den neus ademen is allijd beter. Ga nooit te bed met koude of vochtige voeten. Na lichaamsbeweging moet men nooit in een open rijtuig rijden, of zij het ook maar voor een oogenblik onder het rij den aan een open portel gaan zitten het is gevaarlijk voor de gezondheid en kan zelfs eene doodelijko ziekte ten ge volge hebben. Zijt ge heesch, spreek dan zoo weinig mogelijk, tot de heeschheid geheel ver dwenen is, want anders kan men voor altijd de stem verliezen of herhaaldelijk last hebben van pijn in de keel. Als gij den nigverwarmt, ga dan nooit voort met dezen aan de hitte bloot te stellen, wanneer hij voldoende verwarmd is, want dit is zeer verzwakkend. Wanneer ge uit een warm vertrek in de koude komt, houd dsn de mond dicht, opdat de lucht door den neus verwarmd worde, eer zij de longen bereikt. Blijf nooit op straat staan, wanneer het koud is, vooral niet, indien ge u ver moeid hebt vermijd steeds het stilstaan op ijs of sneeuw, of waar ge aan kouden wind zijt blootgesteld. Holloway's Pillen en zalf. Verzwerin gen van eiken aard, wonden, zweren, kwade beencn Wanneer door bezeering. zwakken bloedoinloop, slecht bloed en verwaarloosde koude, eene onsteking. gevolgd van verzwe ringen, de lagere ledematen heeftaaBgevallen, kan de lijder zonder vrees van te leur gesteld le worden op verlichting bopen door bet ge bruik van Holloway's beroemde Zalf, welker naam en faam ter genezing van zulke kwalen over den gehe6len bewoonden aardbol heeft weerklonken getuig schriften in alle talen zijn onlvangea geworden,waarin hare wonder lijke beelende eigenschappen algemeen gepre zen worden. In alle verouderde gevallen mee- tcn Holloway's Pillen ingenomen worden, ter wijl zijne Zalf gebruikt wordtbeiden hebben de beste werking, en bezorgen eene pijnlooze er. snelle genezing Onder hunnen vereemgdea heilzamon invloed nemen de slimste wonden of verzweriugen spoedig een veel gezonder karakter aan, ec zij worden weldra guvuld of saamgetrokken, lot dat de huid geheel her nieuwd is, en gezondheid en kracht terugkee- ren.

De Denderbode | 1888 | | pagina 2