NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. ZEER00VERS Donderdag' 27 December 1888, 10 centiemen per nummer. 45ste Jaar, N° 2522. Landverhuizen. ABONNEMENTPRIJS AJVIYÖIVCE1VPRIJS Bericht. Politiek overzicht. Hdsch boek. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars r. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PÜTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Saam. AÏJ.ST, 26 DECEMBER 1888. jggf De personen welke een abonnement nemen aan Den Denderbode voor het jaar 1889, zullen ons blad van heden af tot 31 December kosteloos ont vangen. In Spanje. Senaat en Kamer hebben zich bezig gehouden, alvorens in Nieuw jaarsverlof te gaan, met de kwestie van eenige hoogere officiars die, wegens eene perspolemiek, in de bureelen der Corres pondencia militar binnendrongen en den hoofdredecteur mishandelden. Op eene vraag of hij al of niet de Correspondencia goedkeurde, antwoordde de minister van oorlog dat bij de dagbla den goedkeurde, antwoordde de minister van oorlog dat hij de dagbladen goed keurde, die de militaire hervormingen ondersteunden en dat hij geen andere inlichtingen kon geven. M. C VSTELAR zegde dat men, in zaken van tucht onverbiddelijk moet zijn, en onder dit opzicht is hij minder toegevend dan M. Canovas. Soldaten moeten geen stemrecht hebben. Spreker, ofschoon republiekein, geeft den voorkeur aan eene traditionneele monarchie boven de militaire dictatuur. Generaal COSSOLA antwoordde door den lof te maken der maatregels, door de fransche regeering tegen generaal Boulan- ger genomen. Doch bier is er van geene dictatuur spraak. M. Castelar wil een leger van slaven vormen. De minister verontschuldigde ten slotte de officiers, gezien de uitdagende pole miek der Correspondencia. In de Vcreenigde-Staten. De geruch ten over het ministerie van den toekom- stigen president, beginnen zich rondom enkele namen saam te vallen. De voornaamste leider van de republie- keinsche partij. James G. Blaine, van wien voor de verkiezingen gezegd werd dat hij het eigenlijke hoofd der regeering was en generaal Harrison slechts als huisbewaarder op het kapitool dulden zou, wordt gedoodverfd als gezant te Parijs of te Londen. John Wanamaker, een schatrijke fabri kant van gemaakte kleeren, zal eene plaats in het ministerie bekomen als post meester-generaal. Deze leste benoeming zou eenig schan daal kunnen maken, indien zij niet tot de gewone verschijnselen in de politiek der Vereenigde Staten behoorde. VAI¥ SIMT-MALO. (58e Vervolg.) Wij zullen oorlogen, sire, vollcdigde Col bert, en wij zullen terzelfder tijd de voorzichtig heid van M. Signelay bevredigen. De Voorzienig heid, die op tijd komt. zendt ons ecnen man,eenen uitvinder die het middel gevonden heeft mij te overtuigen, dat, dank aan hem, de verwoesting van Algiers mogelijk geworden is, Gij moest hem meebrengen naar Versailles zegde de koning. Sire, hij wacht op uwe welwillendheid. Lodcwijk XIV deed een tccken en Colbert ging Bernard Rcnaud halen in de voorkamer, waar hij wachtte. Wanneer Renaud voor der koning verscheen, werd hij ontsteld cn bleek hij herstelde zich ech ter spoedig cn bleef eerbiedig staan totdat de vorst hem ondervroeg. Zoodus, mijnheer, begon de koning, het schijnt dat gjj tegen Algiers een plan van bclcegc- ring hebt gevonden beter dan de middelen tot Wanamaker is iemand van wien men vroeger nooit gehoord heeft, doch die een overwegend gewicht in de schaal gewor pen heeft bij de financieele bereddering der presidentsverkiezing. Door hem is de senateur Quay in staat gesteld tot de thans openlijk erkende groote aankoopen op de stemmenmarkt, welke Harrison's ver kiezingsveldtocht bestuurd heeft, is thans bezig aan het samenstellen van het mi nisterie en de kleerenkoopman is de eer ste, die waar voor zijn geld moet hebben. Te Soeakim. Uit de leste tijdingen uit Soeakim blijkt dat de Derwischen rond de stad er zich niet aan verwacht hadden te worden aangevallen en dus letterlijk overrompeld werden. In het engeisch-egytisch leger wordt fel geklaagd over de hoedanigheid der wapens. De sabels en bajonnetten braken af en de revolvers waren spoedig on bruikbaar. Vrijdag werd eene herkenning gedaan tot 6 mijlen buiten de stad. Arabische ruiters kwamen insgelijks de bewegingen der Engelschen bespieden. Naar uit Soeakim aan de Standard ge meld wordt, heeft de ruiterij, eenen ver kenningstocht makendein den omtrek van Handoeb, daar slechts weinige Arabieren aangetroffen. Daarentegen bericht het eskader in de Roode Zee, dat er eene vijandelijke troepsbeweging plaats heeft. Osman Digma heeft zijne troepen bij een getrokken te Handoeb. Hij verwacht eenen aanval van het engelsch leger. Handoeb ligteen weinig noordwestelijk van Soeakim, aan den weg die langs Tamboek, Kokreb, Raway, enz. naar Berber leidt. Ziehier eene aankondiging, die men niet lezen kan zondereenslechien indruk gewaar te worden Een verschrikkelijk boek, de Indica- teur anarchiste, is de parijzer policie in handen gekomen. Het is ongeveer 40 bladzijden dik en waarschijnlijk gedrukt te Londen in de geheime internationale anarchistische drukkerij, die natuurlijk, in "t geheim werkt. De handboek is met helsche uitvoe ring geschreven. De schrijver moet een bekwaam chimist zijn, want met de grootste nauwkeurigheid geeft hij meer dan honderd recepten voor verwoestings- en moordtuigen Wat hetmenschelijk ver nuft slechts kan bedenken op hel gebied van verwoesting en vernieling, wordt in dit boek gevonden, kort en zakelijk be handeld. Nitroglycerine, dynamiet, benzine, poeier, lijkenvergif, petrool, schietkatoen, enz., dat zijn de elementen waarmeê de anarchisten de wereld op den weg naar hel geluk willen brengen. hiertoe gebruikt Uwe Majesteit zal er over oordeclcn, indien zij geweerdigd mijnen raad te volgen. Dc schepen tot hiertoe gebruikt, waren te groot cn te zwaar in hunne bewegingen. Ook hun vorm zal ik wijzi gen. Ik zal Algiers in brand schieten, indien uwe Majesteit eenige van die schepen wil do«n tim meren cn mij eene groep bombardiers geven ge last met het aanlceren der behandeling van dien mortier. Grootspraak 1 hcrsscnschimmen riep Signc- lay niettegenstaande de vlugheid der vaartuigen, zullen de bommen haar doel missen. Lodewijk XIV ondervraagde Colbert met den blik. Ik keur nooit af wat ik niet ken, antwoord de de minister. Renaud heeft verdiensten Vau- ban beschermt hem, ik acht hem weerdig van 's komngs ondersteuning. Welnu hernam de koning, wij zullen M. du Quesmc over de zaak spreken. Indien hij uwe plans goedkeurt, zult gij op mijne dankbaarheid en op diegene van Frankrijk rceht hebben. De lieer van uwe goedheden verdiend te hebben, sire, is mij voldoende. Na de zitting legde Renaud zich in de voorka mer met het hoofd over ecnen hoop papieren cn was in zijne berekeningen zoo verdiept, dat hij nauwelijks de hand gevoelde, welke Colbert op zijueu schouder legda. Er worden machienen beschreven, die in staat zijn om in ééns lieele troepen kavalerie in de lucht te laten vliegen, dynamiet patronen, die men ongemerkt aart een vijand in den zak kan steken, lijkenvergil, om kogels en wapens le vergiftigen kortom; met duivelsche volledigheid wordtdaariri alles opgesomd wat dood en vernieling op de gemakke lijkste manier om zich been kan versprei den. Een geheel hoofdstuk is gewijd aan het verveerdigen van bommen, een ander aan de revolutie taktïek, vooral aan het opwerpen van barikaden en de middelen, die men met een gunstig gevolg bij een straatgevecht kan bezigen. Dit verschrikkelijk boek, dat zijn ont staan aan een blinden, feilen haat te danken moet hebben, is bij duizendlallen onder de arbeiders van Parijs verspreid, zonder dat de polioie er tol nog toe niet in gelukt is de leurders te ontdekken. Grootte en bevolking van den Kerkelijken Staat. Wij lezen in de Maasbode Toen Z. H. Pius VII na den val van Napoleon weêr in het bezit kwam van de Kerkelijke Staten, bestonden deze uit de volgende twintig provinciën, te weten: Rome en de Comarca, Ancona, Ascoli, Benevent, Bologna, Camesino, Givita- Vecchia. Fermo, Ferrara, Forli, Froci- uone, Macerata, Orvieta, Perugia, Urbino, Pesara, Ravenna, Rieti, Speloto, Velletri en Viterho. In deze provinciën zijn, behalve Rome, zeer vele belangrijke steden gelegen: als: Bologna, Ferrara, Perugia, Forli, enz. Genoemde provinciën hadden eene op pervlakte van 723,59 vierkante mijlen volgens de volkstelling van 1855 hadden die provinciën eene bevolking van 3,124,6(58 inwoners, waaronder zich 237 niet-katholieken en 9237 Israëlieten be- vonden. De Pausen hebben deze Kerkelijke Staten van af bovengenoemd tijdstip tot het jaar 1860 geregeerd, niettegenstaande erzoowel als in de meeste andere lauden van Europa in dat tijdvak vele woelingen hebben plaats gehad. In het reeds genoemde jaar 1860 heeft Victor Emmanuel II, bij dekreet van 18 meert, de geheele Romagna bij zijne eige ne Staten ingelijfd, zoo mede, bij dekreet van 17 december van hetzelfde jaar. eveneens de Marken en Umbrië, zoodat de P;ius het grootste gedeelte van zijn grondgebied ontnomen was. Na deze willekeurige en onrechtveerdige inlijvingen bestond de Kerkelijke Staat nog slechts uit eene oppervlakte van 117,90 vierkante mijlen met 725, 161 in woners, volgens de telling van het jaar 1863. Onder genoemd getal waren de nietkatholieken en Israëlieten begrepen. Ik hoop dat gij nu voldaan zijt. Wat ben ik u niet verschuldigd, monseig neur. Nog niets, doch ik heb volle vertrouwen in u. Eens zal men u Renaid de Bombardier noemen. Du Quesmc volgde de raadgevingen van Lode wijk XIV dc groote man verstond den uitvinder cn riep hem naar Toulon, Vijf schepen werden gemaakt twee in Duin- kerkc, en drie in den Ilavrc bombardiers oefen den zich dagelijks onder het bevel van Bernard Renaud. Nauwelijks waren die oorlogstocbcreidselcn be gonnen, of Baha-Hassen werd er van onderricht. Zijne gramschap kende geene palen. Door zijne vroegere zegepralen gerust gesteld, besloot bij den oorlog aan te nemen, cn wilde zelfs veinzen den- zelven bet eerst te verklaren. Pater Vaclier, fransche Konsul tc Algiers, werd bij den pacha ontboden. Zeg aan den Sultan van Frankrijk, riep hij uit, dat ik ecnen vrede verbreek, dien ik onwil lig droeg. Ik herneem het recht van oorlog cn plundering. Twaalf schepen zullen weldra de haven verlaten. Denkt hij my dan te verschrikken De Profeet zal uwen Christus nogmaals overwinnen. Voor heleinde van den oorlog zullen mijne kerkers met gevangenen opgevuld zijn en dc hoofden der oproerigen zullen vastgehaakt zijn aan dc muren van mijn palcis. Dit lestgenoemd gebied bestond uit de provinciën Rome en de Comarca, Vi- terbo, Civita-Vecchia, Velletri en Frosi- none, zonder Ponle-Corvo. Rome zelf had volgens de telling van 1868 toen 247,388 inwoners, waaronder 457 niet katholieken en 4650 Israëlieten onder de andere steden had Viterbo 14,000, Velletri 13,000 Civila Vecchia 10,000 in woners, volgens de telling van het jaar 1853. Zoowel dadelijk bij de inlijving der Romagna, als later bij die der Marken en Umbrië, heeft Z. H. de Paus, als recht matig bezitter, nadrukkelijk geprote steerd en van deze handelingen de vor sten en regeeringen van Europa, zoowel daarbuiten, in kennis gesteld. Ook na de belegering en inneming van Rome en het andere deel der Kerkelijke- Staien, is dit protest herhaald, zoodat Z. H. Paus Pius IX niets nagelaten heeft, om zijn recht op al de Kerkelijke-Staten te handhaven. De «pvolger vau Paus Pius IX, de nu regeerende Paus Leo, XIII, heeft van af den aanvang zijner regeering steeds ge protesteerd en blijven protesteeren tot op den dag van lieden, tegen de voor noemde wederrechtelijke inbezitneming dier Kerkelijke Staten. De bevolking dezer landen kan men nu gerust op meer dan drie en half millioen schatten. Velen zullen vermoedelijk niet weten, dat deze ingelijfde landen van zulk be lang waren en eene bevolking hadden, zooals aangegeven is. Het is om die re den, dat bovenstaande statistiek opgege ven wordt. Men ziet uit voorgaande opgave, dat deze wederrechtelijke inlijving geen on belangrijke zaak betrof, maar wel een Rijk, nagenoeg van gelijke bevolking als Nederland. Het Land, 't nieuw katholiek dagblad van Brussel, geeft in zijn nummer van 13 December eenen brief dien het uit Rio-de Janeiro heeft ontvangen. Daarin wordt de kwestie van het landverhuizen behandeld, en wij nemen er bet volgende uit over Het ware niet mogelijk, Mijnheer de Opsteller, iets redelijks in te brengen tegen de wijze op welke uw geacht dag- b.ad dit onderwerp in het algemeen be oordeelt. Neen, men mag die neiging tot land verhuizen niet volstrekt vijandig zijn;.... doch men mag ze enkel onder zekere voorwaarden goedkeuren, en hier, zoo als in elk ander geval, moet het lijdelijke aan het eeuwige, het stoffelijke aan het zedelijke ondergeschikt wezen. Vervolgens, wat in het bijzonder de Argentijnsche Republiek aangaat, waar naar zich de algemeene stroom der land verhuizing richt, bemerkt Het Land, «dat Pas op, klonk het antwoord, gij loopt uwen ondergang in. Te vergeefs zult gij u later met den Sultan van Frankrijk willen verzoenen, hel zal te Iaat zijn. Indien gij twaalf schepen licht uitgerust, denk dat vaartuigen, die moord cn brand inhou den, weldra uwe stad zullen bedreigen. Pater Vaclier verwijderde zicli cn liet den pacha aan zulke hevige gramschap ten prooi, dat deze gedurende verscheidene dagen verzuimde Léilc cn zijnen zoon tc bezoeken. XXII. DE ZENDING VAN REGÜLUS. Een groote schrik lieerschfe gedurende verschei dene dagen in het paleis. Yacoub, de beul, heeft den tijd niet meer zijn zwaard tc kuisclicn, waar liet bloed afdruipt. Men beeft in liet vrouwenverblijf. De wanhoop van Baba-Ilassan vermeerdert, naarmate bij zich dc verschrikkelijke oorlogstuigen voorstelt, welke men legen hem in gereedheid brengt. Voor den eersten keer heeft hij als het voorgevoel eencr nederlaag. Hij vraagt zich af wat hij doen zal indien dc Fraiischcn zieh van Algiers meester maken. En Léila En Orphy Bij die gedachten klopt zijn hart feller, hij verdiept zich in sombere ge peinzen. daar overvloedig middels van leefte den uitwijkeling wachten maar dat het er tevens een ware dwarreldamp is van zeden, gansch tegenstrijdig met deze van den Vlaming, en van talen die hem tee- nemaal onbekend zijn. (1) Voor wat don godsdienst betreft, gaat uw achtbaar blad voort, is er nog niet» bepaald ingericht. Het is voer dengenen die er zich begeven, als de verzaking van al wat hun heilig en duurbaar is. Nu, Mijnheer do opsteller, laat mij toe aan uwe lezers eenige regels mede te deelen uit eenen brief die mij dezer dagen uit Rio-de Janeiro werd geschreven, en die over dezelfde vraagderlandverhuizing handelt, voor zoover het Braziliën aan gaat. Naar deze streek ook begeven zich hedendaags vele onzer landgenooten, die zich te dikwijls daartoe laten aanhitsen door mannen die enkel en alleen bezorgd zijn uit de landverhuizing zelve eenig nut te trekken. Ik moet u zeggen, eerw. Heer,dat ik besloten heb mij met de kolonisten niet meer bezig te houden. Behalve dat mijn ambt mij geenen tijd overlaat om aan hun te besteden, hebben degenen aan welke ik eenigen dienst heb trach- ten te bewijzen, mij anders niets ver- oorzaakt dan onkosten en... ongenoe- gen. Gelukkig nog was het, als zij mij niet beschuldigden hen te hebben be- drogen. Onze lieve landgenooten komen hier aan, hel hoofd vol. kasteelen in de lucht zij zijn overtuigd dat ze binuen eenige maanden fortuin zullen gemaakt hebben. Doch, daar de wezenlijkheid verre is van aan hunne verwachtingen te beantwoorden, kunnen zij zich op niets toeleggen zij klagen over alles, j> zij beweren hetzelfde leven als in Europa te leiden, enz. Kortom, 't Is genoeg. zijt er zeker van, eerweerde He«r, gij «zult er niet lang naar wachten, of gij o zult veel belgische landverhuizers ia Belgenland zien weêrkeeren gij zult ze over alles en over allen hooren kla- gen, en bij hoog en leeg hooren houden staan dat zij zich niet meer zullen laten vangen. De landbouwers zijn zulke on- meetbare afstanden van malkander, iu de Fazendas verspreid, dat het bijwo- nen der goddelijke diensten voor eeni- gen van hen nauwelijks mogelijk is. ik zeg het u gansch openhertig,Iiet is met eene hevige droefheid, dat ik onze katholieke bevolkingen hun vaderland zie verlaten. Gewichtige redens van stoffelijke belang, ol z»lfs de noodzake- lijkheid kunnen hen daartoe dwingen doch, gij kunt er overtuigd van zijn, de drie vierden van hen en de helft van den overschot, zullen nooit meer de IIH. Sakramenten kunnen ontvangen, noch te Paaschen, noch vóór hunne dood En om te bewijzen dat ik de waarheid niet overdrijf, zal ik u enkel zeggen dat in het bisdom Rio-de-Janeiro, meer dan vijftig parochiën zonder eenen en- De woede van den paclia groeit aan, zonder dat hij liet middel vindt liet gevaar af te weren. Hij vreest dat hij zich door Léila zou laten ver wijven cn daarom begeeft hij zich niet meer naar het vrouwenverblijf. Eens dat bij er, na eene lange afwezigheid bin nentrad, bemerkte bij Joeclyne, die met een kind speelde. Voor dc eerste maal gevoelde bij eenen afkeer voor baar Joeclyne was eene Fransche. Waar gaat gij been vraagde de Pacha met eene barsche stem. Joeclyne aanschouwde hem met goedheid. Het is vandaag dat ik, dank aan dc goedheid Uwer Hoogheid, gebruik maak van de toelating om in de kerkers le dalen, ik ga er van het vader land spreken aan degenen wier armen plooien onder het gewicht der ketenen. De mccsten dier gevangenen zijn Franschman, allen zijn christenen, vijanden van mijn geslacht cn mijnen godsdienst. Gij, uw vader, gij zijt ook tegen mij. Die haal licht in het bloed. Léila wierp zich voor de voeten van Baba- Hassan. Zij zijn onplichtig I kermde zij. Waarom Jo. cclyne cn haren vader beschuldigen Beiden zijn bereid u bewijzen hunner verkleefdheid te geven.. Geene wreedheid, ik smeek er u om, zij zouden op liet hoofd van Orphy neerkomen. (Woner votzrcEtir.

De Denderbode | 1888 | | pagina 1