Tot nu toe, is er niets gedaan ge weest om de ontvangsten van liet Ge meentefonds te doen aangroeien. Al onze gemeenten bevinden zich te dien gevolge in eenen moeilijken geldelijktn toestand. Daarom ook, roepen wij. gaat <le heer Leo Gheeraerdts voortde bezondere aandacht in des Gemeenteraads op dezen stand van zaken en destermeef nog, om dat wij de eer hebben tusschen onze leden twee Volksvertegenwoordigers en twee Senators tellen. Wij sporen deze heeren dringend aan het goevennement te willen aanzetten tot eetie daad van gerechtig heid, 't is te zeggen, tot het ruimschoots vermeerderen, van de opbrengst des Gemeentefonds. Immers daarvan hangen het welzijn en de vooruitgang onzer stad af. De feiten door den heer Gheeraerdts aangehaald zijn maar al te waar. Talrijke steden en gemeenten bevinden zich in eene benauwelijken financieelen toe stand, dank zij de ontoereikendheid van haar aandeel in het Gemeentelonds. Wij hopen dat onze achtbare Volksvertegen woordigers en Senators de zaak zullen ter harte nemen en aan minister Beer- naert den huidigen toestand voor •ogen leggen Het ware wenschelijk dat steden en gemeenten zich vereen igden en eene machtige beweging ten voordeele der vermeerdering van 't Gemeentelonds ver wekten. Wanneer velen te gelijk de stem verheffen, luidt de eisch krachtiger en wordt hij beter aanhoord K.ESKRONIJK. De kiezing, in vervanging van M. de Buisseret,Senateurvoor't arrondissement Mechelen, zal plaats hebben op lnjanuari aanstaande. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Van den Driessche be stuurder der catholieke scholen te Eecloo, is schoolopziener benoemd voor de deke nij Nevele, in vervanging van den E. H. Menschaert ontslaggever. Te Gothem is coadjutor benoemd de Eerw. Heer Van Wassenhove, onlangs priester gewijd. CORRESPONDENTIE. Onlv. van M. J. D. W. te Sl-Joost-ten- Noode fr. 6 00 over 1888. Onlv. van M. D. C. te Üeynze Ir. 6.00 over 1888. Ik zal u schrijven kortelings. Senaat. De senaat heeft zich in zitting van donderdag onledig ge houden met de beraadslaging over 't wets ontwerp het contingent des legers bepa lende voor 1889, 't welk aangenomen werd met 41 stemmen tegen 5, De tegen stemmers zijn de heeren baron Bethune, baron De Conii.ck-De Merekem, Van den Bemden, Van Put en graal Legrelle. Vrijdag ving de hooge vergadering de beraadslaging aan over 't wetsvoorstel Coremans-De Vigne betrekkelijk hel ge bruik der Vlaamsche taal in strafzaken- De achtbare heer Van. Vreckem, onze senator, legde woensdag een merkweer- dig verslag neêr. M.M. Baron Bethune J. Lammens en Baron De Coninck spra ken overtuigende redevoeringen uit ten vooideele van 't wetsontwerp. De heeren Cornet, Baron Huart en All ar d, alhoewel zij walen zijn, verklaarden het wetsont werp te zullen stemmen omdat den eisch der Vlamingen rechtveerdig is. De beraadslaging zal lieden zaterdag voortgezet worden en denkelijk zal bet gansclie wetsontwerp zonder wijziging aangenomen worden. ALLERHANDE NIEUWS. Te. verkrijgen ten Bureele van Den Deiiclei*l>ocl© Le Congo Iïelge illustrë, ou 1' Etat indëpendant du Congo par le frére Alexis M. G. Prix broché fr. 2.50. Percaline gauffiée dorée, tranche jaspée Ir. 5.40. Percaline gauffrée, tranche dorée fr. 4.00. De Groote bende van Jan De Liable fr. 2.00. Vrachtvrij met Post lr. 2.50. CfTf"^ Uien zie nota illy ï-ïeele verkoo pingenop vierde l>laclzljde. Botermarkt. Heden zaterdag werden 1075 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 6500 kilogr. Prijs 78 a 90. Lakenmaijazijn DE KLOK, Antwer pen Groote Markt 58, AalslMoleostraat 8. Tekoopslelling van meer dan 500 Cou pons Sloften voor Pardessus, Costumes, Broeken, enz. tegen halve prijzen. Liefclaclifglieulsconrert. Onze koninklijke Harmonie® 'Al groei end'Bloeiend' zal op zondag 20 Januari aanst. een luisterlijk Concert geven met de medewe.iking van verscheidene be faamde kunstenaren ten voordeele van 't Bureel van Weldadigheid onzer stad. Diefstal in onze St. Marlinus- kerk. Donderdag onder het Lof werden verscheidene ofl'erbeelden (ex-\oto) ont vreemd ter kapel van O. L. Vrouw van Lourdes. De offerbeelden waren geplaatst in een glazen kasje 't welk slechts met twee werreltjes is toegemaakt. De dief bad dus maar het kasje van den muur af te nemen en to openen. Alles wat van eeuige waarde was gouden en zilveren hartjes, oorringen, ringen, enz. zijn ge stolen geworden. De dader is lot hiertoe onbekend. llofstade- De diefstallen van kiekens zijn menigvuldig op deze ge meente. Geen nacht bijna gaat voorbij of bier en daar zijn k;ekens gestolen. De inwoners zijn verplicht tot eene bezon dere waakzaamheid, Rondde stad Ninove huist eenen dievenbende, die van dag tot dag met meer stoutmoedigheid haar stieltje uil- oefent. Te Iddergem, waar nochtans alle nachten zes inwoners de wacht houden, had er in den nacht van zaterdag tot zon dag alweer een diefstal met braak plaats. Ditmaal was bet te doen iri de woning van den landbouwer Leopoldus Haese- leer. 't Is te hopen dal de overheid er in gelukte de hand op de kwaaddoeners te leggen. Brand te Geeraardsbergen. Een zeer hevige brand heeft, in den nacht van 26 tot 27 December, gewoed in de steksker.sfabriek van heer W. Merten, te Overboelaere. Het vuur ontstond rond 21/2 ure 's morgens in de droogerij en breidde zich zoo spoedig uit dat, in min dan twee minuten, twee gebouwen van drie ver diepingen van onder tot boven in vuile vlam stonden, Duizenden kaders met slekskens gevuld stonden in brand. De bewaarplaatsen van solfer en fosfoor waren in brand- ovens herschapen, waaruil een verpes tende reuk opsteeg. Op korten tijd waren de twee aange taste gebouwen ingestort. De brandspui ten der fabriek, alsook die der stad Geer- aardsbergen waren spoedig ter plaatse. Men moest zich bepalen bij de bescher ming der groote gebouwen die nog niet aangetast waren. In min dan een uur tijds was de brand gebluscht. De oorzaak ker ramp is onbekend. De stoffelijke schade is zeer groot, doch men denkt algemeen dat alles verzekerd is. Over eenige dagen liep te Dender- monde, een spook 's avonds door de straten. Het eerste is verdwenen, maar er zijn er nu twee in de plaats gekomen. In den nacht van Kerstdag en 2e Kerst dag, hchben zich twee kerels, in spoken verkleed aan de vestingen der stad ver- leond, en getracht eenen schildwacht vrees aan te jagen die de poedermagazij- nen bewaakt. Ziende dat hunne spookbewegingen niet gelukten, trokken zij teweeg recht naar'den schildwacht. Deze verloor zijne tegenwoordigheid van geest niet, deed de noodlottige op- eischingen, ep welke de spoken niet antwoorden, laadde zijn geweer en wach- te de spoken af. Deze schenen van hun stuk gebracht door die beradene handelwijze, zij sloe gen raad en gingen. De schildwacht legde aan Een stap verder en ik schiet, riep bij. Een schot weerklonk, maar 't was een revolverschot door eenen der aanvallers gelost, waarop beiden de vlucht namen. Zij verscholen zich eerst in eenen in sprong van hei doodenhuisje, verlieten dan de stad langs den Gentsehen steen weg, qm langs eenen anderen kant weêr binnen te komen en eenen anderen sehildwacht aantevalien, hetgeen bun evenmin gelukte. Het parket is onderricht. De policie waakt dag en nacht. De gendarmerie is verwittigd. lie Vlaamsche Patriot6 fr. per jaar 5fr. per 6 maanden. Te verkrijgen bij alle gazetverkoopers. ÏO centiemen cl© nummer. INHOUD. Teeke.ningen MgrdeHaer- ne. Nieuw stelsel om schepen te sle pen in de K-malen. De lente. Zeevo gels op de schotschc rotsen. De laat ste wil van M. Meeson. Alle heil en zegen Eene grap van den vriend Champagne (Caricaturen). Tekst Kronijk der week. De kerk hofblommen. De weerwolf. De laat ste wii van M. Meeson (vervolg). Hel visscbersliuisje. Een lied. Onze platen. Raadsels. Ditjes en datjes, Vlaamsche Schouwburg, Laken straat, Brussel. Op Zondag, 30 December laatste dagverlooning ten 1 ilü ure van hel vaderlandsch drama De Kleine Pa triot 'S avonds, hetzelfde stuk. Op Nieuwjaarsdag, Robert en Berlrand. Prins Boudeuiijn. Het Staatsblad van lieden bevat aan het hoofd van eene lange reeks bevorderingen in het leger, de benoeming van prins Boudewijn, lui tenant der infanterie, met de bepaling dat hij in de kaders van het regiment Carabiniers zal ingeschreven worden. Huwelijks ontwerp. Een telegram uil Rome aan den Temps, een republie- keinsch blad van Parijs, zegt dat het ont werp van huwelijk tusschen den italiaan- sehen kroonprins en prinses Clementina van Belgie, opnieuw boven water komt en dat het kontrakt in de maand mei te Brussel zal geteekend worden. De Courrier de BruxeUes verzekert dat d« Temps slecht ingelicht is. Koninklijke Vlaamsche Academie. In de zitting der Koninklijke Vlaamsche Academie, die maandag namiddag plaats had, werden de volgende heeren tot brief wisselende leden benoemd MM, Van Even, archivist, Leuven Scherpenzeel, algemeen konsul, Trans vaal Clacs, leeraar, Namen Janssens. Aan de deur. De Brusselsehe dagbladen melden dat MM. Warocpué en Lescarts, in de laatste zitting der Kamer, zich a!s echte duiveljagers hebben gedra gen. Toen M. Coromans zegde dat het eene eerloosheid is, in een vrij land, eenen beschuldigde te vonnissen in eene taal welke hij niet verslaat, riepen die twee beleefde heeren A la porie Aan de deur Dat zijn de mannen die M. Coremans verwijteu dat hij een onbeschofterik is. Zij, daarentegen, zijn de welgemanierd heid zelve Eene overgroote menagerie is uit Leuven te Brussel aangekomen. Deze reist langst de groote banen, met een aanzienlijk getal rijtuigen, welke door een vijftigtal peerden worden voortge trokken In deze diergaarde worden niet min dan 500 wilde beeste i opgehouden, waaronder 32 leeuwen, 4 koninklijke tijgers, enz. Deze engelsclie menagerie reist alzoo reeds meer dan eene halve eeuw lang op het vaste land. Zij kan gemakkelijk 3,000 personen bevatten. Üe volgende volzin op liet prospectus, doet veel teergevoe lige personen kiekevleesch krijgen De oude peerden, die gezond, doch versle ten zijn, worden opgekocht om als voed sel te dienen voor de dieren. Zich te wenden tot het bestuur. En waarom dit afgrijzen Moeten de 500 verschrikkelijke bewoners dezer me nagerie dan niet eten Op de markt te Brussel werden te koop gesteld 600 ossen,200 stieren, 575 koeien en veerzen, t« samen 1375 stuks vee. Men betaalde per kilo op voet ossen fr. 0.69 a 0,95 stieren, 0,49 a 0.73 koeien en veerzen 0.49 a 073 Ter veemarkt van Waver werden aangeboden 158 melkkoeien, 36 ossen, 30 veerzen, 35 jonge ossen, 70 varkens, 142 jonge varkens. Hiervan zijn verkocht 145 koeien, 32 ossen, 24 veerzen, 24 jonge osseri, 50 varkens en 135, jonge varkens. Middelbare prijzen koeien, fr 210 ossen, 352 veerzen, 230 jonge ossen, 100 varkens, 100 jonge var kens, 7.00. De rechtbanken van Parijs hebben zich anlangs bezig pahoudcn met eene nieuwe zaak van handel in blanke meis jes. Zekere kerel vroeg door aankondi gingen in de dagbladen, meisjes als win keljuffers, gouvernanten of gezelschaps dames, gewoonlijk voor eene stad in het Zuiden van Frankrijk. Het schijnt dat die kerel medeplichtigen had in ons land, onder ander een per soon, wel gekend te Brussel, waar hij in het center der stad een belangrijken win kel hield. Eene juffer, uit eeirn kleine stad van Brabant, die op een dier aan kondigingen geantwoord had, was ge zonden geweest naar Nizza, en daar bracht men haar in een slecht huis. Zij kon er gelukkig aanstonds uit ontsnap pen, en verwittigde de policie. Het onderzoek heeft bewezen dat de kerel, te Brussel, waarvan wij spreken, geassocieerd is met gezegdhuis. Opgepast dus voor alle aankondigingen van dien aard. Schandige zaak. Mishandeling van een kind. Op den Ninoveschen steen weg., te Molenbeek bij Brussel, wonen de eehtgenooten X... De vrouw heeft uit haar eerste huwelijk een jongenlje dat nu juist 4 jaar oud geworden is. De kleine wordt gedurig door zijn schoonvader en bijzonder door zijne moeder mishandeld. Deze laatste werd verleden jaar, voor hare slechte behandelingen jegens het kind, tot 8 dagen gevangenisveroordeeld. Dijnsdag morgend moesten de eehtge nooten X... naar Antwerpen gaan. Alvo rens le vertrekken, sloten zij den kleine in een kelder op en legden twee stukken droog bdood nevens hem. Daarna gingen de wreedaards weg. Eenige voorbijgangers, die de pijnlijke zuchten van het arme kind uit het kel dergat hoorden opgaan, verwittigden terstond de politie. De officier van dienst. M. Massart, begaf zich onrniddelijk naar de woning der eehtgenooten X..., en deed de deur door een slotmaker openen. Een schrikkelijk schouwspel deed zich voor zijne oogen op. De kleine jongen lag daar, meer dood als levend, uitgestrekt op eenen ellendigen stroozak. De kleeren die hij aan had, waren gansch gescheurd en konden hem tegen den koii niet beschut ten. Het ongelukkig kind was bleek als een lijk, en zag met verwilderde oogen in bet ronde. Zijn lichaam was met wonden be dekt. Aan het hoofd bemerktomen ereene van twee centimeters diep. De kleine martelaar werd naar het gasthuis van Molenbeek overgebracht. De geneesheeren verklaarden, dat er weinig hoop is om het kind van de dood le redden. Onrniddelijk werd een onderzoek inge- sleld.Er werden ten laste van vronwX..., zaken aan 't licht gebracht, die waarlijk schandig en alstooteu.d zijn. Sommige getuigen verklaarden dat over eenige dagen, de ontaarde moeder haar kind verplicht had, zich met vuiligheid te voeden De eehtgenooten X... werden bij hunne terugkomst aangehouden. Zaak Engelbeen. Maandag is En gelbeen opnieuw voor de raadskamer verschenen, om zijn mandaat van aan houding te hooren vernieuwen. Er was veel volk om hem te zien. Sinds zijne opsluiting is hij weinig of niets veran derd. De experten hebben hun werk geëin digd zij hebben hun verslag in handen van den onderzoeksrechter gegeven, die het onderzoek ernstig voortzet. Men verzekert dat het eerste verslag vaststelt dat de ontvreemdingen in een enkel jaar begaan niet min dan 90,000 fr. beloopen. Het tweede verslag, dat voor- namenlijk van de gemeentelijke belasting gewaagd, is nog niet gekend. Meeting in de opene lucht, le Eecloo. Men schrijft uit die stad De socialisten hebben weer van zich doen spreken. Zaterdag avond zijn er in het geheim 22 afgeveerdigden van Gent over gekomen. Gansch den nacht hebben zij zich onledig gehouden onder bijna alle deuren propagandadruksels te steken, met eene daaringesloiene uitnoodiging tot eene groote meeting in de opene lucht, op de Groote Markt te houden, om 10 ure des morgens. Zondag morgend reeds vroeg waren zij vertrokken. Men verwachtte nog ongeveer 80 Gen tenaars, met den trein van 10 ure uit Gent. De burgemeester, M. De Wachter deed zoodra men alles ontdekte, groote druk sels langs alle kanten aanplakken waar bij alle samenscholing van meer dan vijf personen verboden werd dsarenboven werd de aangekondigde meeting insge lijks verboden. De gendarmen waren gekonsigneerd in hunne kazernen de dag- en nachtpolieie was te been de burgerwacht verwachtte alle oogenblikkeu hare te wapenroeping, vermits op bevel der stedelijke overheid gansch liet officierskorps op hel stadhuis vereenigd was, en de tamboers op de groote markt gereed stonden, op het eerste bevel de manschappen samen te trommelen Na de negen uren mis was bet eene ware begankenis naar de statie. Duizende menschen trokken de Gentscbe helden le gemoet. Deze hadden echter lont gero ken, vreesden voor Jantje klopt erop cn hebben het geraadzaam gevonden de zen namiddag twee arme drommels naar hier over te zenden, om te zien hoe het werkvolk hen zou onthaald hebben. Het zal met de centen van het Eekloosoh werkvolk niet zijn, dat die mannen van Vooruit zich zullen vet mesten. Brutale diefstal. Een diefstal, die eene ongehoorde stoutmoedigheid ge tuigt, heeft woensdagavond hetKlapdorp en omliggende stralen te Antwerpen in opschudding gebracht. De horlogie- en goudwinkel van M. Edm. De Jongh, Klapdorp, n. 79, werd sedert eenige dagen twae of drie keeren bezocht dooreenen Duilscher, die telkens eene almoes kwam vragen. Een andere kerel kwam verleden week op een heel ongewoon uur naar eene goedkoope horlogieketting vragen. Daar liet laat in den avond was, en de vreemde kalant tamelijk veel last verkocht, zette M. De Jongh hem zonder komplimenten aan de deur. Nu woensdag had hooger genoemde Duitscher den lieelen dag door het Klap dorp geslenterd en in de herbergen der nabijheid nu en dan een borrel gedron ken, maar toch hield hij gedurig het huis van M. De Jongh in 't oog. Rond half negen ging M. De Jongh met zijne echtgenonte uit, om aan zijne fami lie een bezoek te brengen. De meid en een lieer, die op het kwartier woont, ble ven alleen thuis. De eerste, die juist in de keuken met haar avondmaal bezig was, hoorde eens klaps de spiegelruit der vitrien met eenen kasseisteen inslaan. Zij snelde naar bui ten en achtervolgde den pleger van die baldadigheid, te samen met een groot getal geburen en voorbijgangers. Een jongeling, M. Jan Frans Schroyen, dekoratieschilder, die zich in de straat bevond, poogde den kerel tegen te hou den, maar hij werd bijna door den vluch teling omver geloopen. Eindelijk kon men hem bij de Houten brug aanhouden, met behlup van eenen politie agent. Naar het politiebureel gebracht en on derzocht, vond men bij hem niets dan 7 centen. En nogthans bestatigde M. De Jongh, die men in-allerhaast verwittigd had, dat er voor meer dan 2000 fr. gou den kettingen van de haken waren afge rukt. Het gat in de spiegelruit was gemaakt aan den kant waar juist het meest voor warpen van dien aard tetoon gesteld wa ren. Terwijl men den dief wegleidde, bracht M. Schroyer den zakdoek van den dief terug, dien bij had weg geworpen en waarin voor omtrent 11 tot 1200 fr. gou den voorwerpen gewikkeld waren. Er worden echter nog voor rond de 600 fr stukken van kettingen gemist, die in het afrukken gebroken en wellicht verloren geraakt zijn. Onder de vermiste kettingen is ook eene gouden chatelaine met brelo- que, verbeeldende een wereldbol, vast gehouden door eenen arendsklauw. De gebrokene spiegelruit had eene weerde van 250 franks. Deze was verze kerd. De dief werd door M. De Jong oogen- blikkelijk herkend voor den Duilscher, die meer dan eens in zijnen winkel was geweest. Hij is 21 jaren oud, te Elberfeld gebo ren en nog maar drie weken in Antwer pen, Hij is naar zijne eerste ondervraging ter beschikking van het parket gesteld. Zijn naam is Robert Wernick. Zsoals men wel denken kan, heeft dit fait veel opschudding in de buurt ver- wekt. Een belangwekkende proeftocht heelt den 20 dezer te Oostende plaats gehad, met de nieuwe stoomboot La Flandre, op bevel van de rogeering door de maatschappij Cockerill gebouwd. De proef is uitnemend goed gelukt. Een soort van wedloop had geplaats tusschen deze boot en de Princesse Josephine, wel ke zooals men weet in Engeland gebouwd werd. De belgische nijverheid moet voor de engelsclie niet wijken. Bejde booten doorstonden de proef opperbest en de staatspostdienst mag thans met rede fier zijn over de twee booten, de beste welke tusschen Engeland en het vastenland varen. M. de baron de Yrière te Lophem heelt de verledene week bedrogen ge weest door eenen aftroggelaar. Ze!: re A. V. H., werkman te Aertrycke, ging bij dezen heer en gaf zich uit voor een landbouwer, te Snelleghem, wiens naam hij noemde. Hij kwam om zijn land te verpachten. Het verdrag werd gesloten en M. de baron pachte de jacht. Binst bet gesprek, verklaarde de boer dat hij in de nabijheid eene hoeveelheid hespen kwam le koopen, hij moest met gereed geld betalen, doch hij kwam 100 fr. te korf. Wilde de baron ze hem geven... hij mocht verzekerd zijn dat hij liet zou wederkrijgen... ten andere de pachtprijs... enz. De baron viel in den strik. Hij gaf de honderd frank en deed den boer een kwijtschrift geven. Deze teekende, doch 't was een naam verschillend van dezen, dien hij eerst op gegeven had. M. de baron wierd wantrouwend en hij zond een knecht achter den pachter en de dienstbode vernam in eene herberg aan de statie van Zedelghem dar de kerel een arbeider was van Aertrycke. Dit werd overgebracht aan den baron, die seffens den veldwachter achter den dief zond. Deze werd 's avonds aange houden op zijn geboortedorp, docli de helft van de som was reeds weg. Rechterlijk verslag is opgemaakt ten laste van den aftroggelaar, die aan zijn proefstuk niet is. Moordpoging. Inden nacht van 24 op 23 dezer is er eene moordpoging gepleegd te Zedelghem op den persoon van Louis Hollevoet, timmerman in deze gemeente. Hollevoet was gaan zien of zijn bakhoven goed le brande was, toen al met eens een geweerschot op hem ge lost werd dat hem in zijn been trof. Hol- levoet heeft hierna iwee manskerels zien wegvluchten. Men heeft groote vermoe dens op twee personen der gemeente, als daders van den moordaanslag. Het ge recht zoekt. Alhoewel de wonde niet ge vaarlijk schijnt, ligt het slachtoffer te bed. Afgrijselijke misdaad te Gheluwe, Een kind vermoord. Zaterdag is te Ghe luwe eene verschrikkelijke misdaad ge pleegd. Een meisje vau 11 jaar, het doch- lerke van den landbouwer Nuytten, is vermoord geweest terwijl het zich naar de school van het gehucht Terhand begaf. Het kind was ongelukkig alleen in een bosch dat het moest doorgaan, toen het aangevallen werd. Haar broeder en hare zusiers waaen eenige oogenblikken te voren naar de school gegaan. 's Middags vernamen de ouders tot hunnen grooten schrik, dat Auralie niet in de school geweest was. Zij zetten zich aanstonds op zoek. Het was de vader die omtrent 3 ure namiddag, het lijk van zijn dochterke vond gelegen onder eenen boom op eenige stappen afstand van den weg, die door bet bosch loopt en die veel bezoeht wordt. De kousen en de schoenen van het kind waren verdwenen, terwijl de kou senbanden aan de voeten van het slacht offer lagen. Het geld, dat vrouw Nuytten aan baar dochterke gegeven had om eene boodschap te doen, werd teruggevonden in den zak van het kind. De dader van den moord is niet gekend. Te Gilly had de policie een bal ver- bodeu doch ondanks dat verbod'danste men er lustig op aan. Toen de policie de zaal binnen kwam, werd zij door de 200 aanwezige mijnwerkers aangevallen en zoo zeer afgetakeld, dat de agenten revol verschoten moesten lossen om zich te verdedigen. Een dynamielaanslag heeft te Se- raing plaats hehad op de woning van eenen dienstoverste der gestichten Coc kerill. Zijne woning werd gedeeltelijk vernield. De socialistische vrouwen hebben te Luik eene meeting gehouden. De citoy- ennes hebben gezegd dat zij zich van het juk der Kerk moeten vrijmaken, dat de godsdienst vrouwen vormt zonder inge wand en anderen gekken praat Een jonge handelsreiziger is op rampzalige wijze aan zijn einde gekomen. Naar eene buitenstatie gaande, sloeg hij in de duisternis den verkeerden weg in en viel op het dertig voet diepe plat van eene stoengroef. Met gebroken voet zocht hij eene uitkomst, maar in de duisternis verloor hij andermaal grond en viel in bet diepe der mijn. Daar vond hij in eenen plas water van een meter diep een ellen digen dood. Schoon gedrag van een protestantschen predikant. Onze lezers zullen met ge noegen iets vernemen, onlangs voorge vallen met Pater Damiaan, eeiféelgdie heldhaftig zijn leven wijdt aan de melaat- scheri van het eiland Molokaï. Hij ontving namelijk op 14 december jonstleden, van een protestantschen pre dikant, den eerw. beer Chapmans, angli- caansclien vicaris van den Heiligen Lucas te Camberwell, de som van 1,000 pond sterl. 25,000 franken, vergezeld van een brief, waarin de edelmoedige gever lucht geeft aan de gevoelens van bewondering en toegenegenheid, waarvan zijn hert voor onzen landgenoot overstroomt. In den nederigen katholieken priester, die zich lot dienaar der arme verlaten melaaischeu maakte en zijn leven aan hun zielenheil toewijd!, erkent hij den echten navolger van den Goeden Herder, hij knielt, in den geest, voor zijne voeten neder en groet hem als zijnen overste. Hij verzoekt zijn deel in de gebeden van pater Damiaan, dat hem zeer zeker zal geworden, en geen twijfel öf de goede God zal hem 't naar Molokai gezonden kerstgeschenk hoog aanrekenen, eene gift. die hem en pater Damiaan evenveel eer aandoet.

De Denderbode | 1888 | | pagina 2