7** De c( .andbouwkredict. De commissie, gelast met het beslu- deeren der verschillige soorten van lan delijke Banken, hel bepalen van slandre- gelen hiertoe betrekkelijk en liet versprei den derzelve, werd samengesteld als volgtMM. Woeste, voorzitterLeo T'Serslevens, ondervoorzitterbaron Surmont de Volsherghe, senator Van Overloop, senator; baronPitleurs, volks vertegenwoordiger baron van der Brug gen. volksvertegenwoordiger; Dumont, volksvertegenwoordiger Brants, profes sor bij de Hoogeschool van Leuven H. Francotte, professor bij de Hoogeschool van Luik Descamp provinciaal raads heer baron Hellalaille, provinciaal raadsheer Tykort, tuinbouwkundige Alf. Serdobbel baron d'Oiroppe de Bou- vette Ch. Tiebauld, advokaatL. Core mans en Paul Lefebvre, secretarissen. Deze commissie heeft de standregelen der landbouwbauken vastgesteld en ze doen drukken. Men kan er exemplaren van bekomen bij den secretaris, M. L. Coremans, Dupontstraat, 77, Brussel. De commissie houdt zich nu bezig met een ontwerp van maatschappij van land bouwkrediet" en zal zich vervolgens met de inrichting van een grondkrediet onle dig houden. Landbouwbelangen. Een land waar er voor den landbouw gezorgd wordi, waar de belangen van den landbouw beschermd worden, dat is Pruisen. De minister van oorlog van Pruisen beeft aan de besturen van alle garnizoe nen bevel gegeven om de levensmiddelen te aanveerden welke de pachters hun komen te koop bieden. Elke pachter mag daar, bij de intendencie, een zak met graan of eene kar mei aardappelen aan brengen, en ze wordt aansionds gekocht tegen den prijs van den dag. Men mag zelfs bij de groothandelaars geen waren bestellen, dan wanneer de aanbiedingen der landbouwers niet toe reikend zijn voor den dienst. Iedereen bevindt zich wel met dat stel sel de soldaat die goed eten bekomt, en de landbouwer, die zijne waar aan den prijs van den dag verkoopt en dus niet verplicht is een deel zijner winst te laten in de handen van de groothande laars en de opkoopers, Het ware te wenschen dat dit stelsel ook hier in België gevolgd werd. Xot 't welk tl© l>ïeelit dient. L'Etoile Beige deelt mee dat een officier der grenadiers op den weg naar 't paleis van Laeken eene brie ventesch verloor met 2000 franks. Een werkman van Ternath vond ze, stopte ze in den zak enzestakiu't drooge. Maar zie die werkman heeft religie en ging op lijd te bieenteen depries ter weigerde hem de absolutie hij moest eerst restoor doen. Onze werkman kon er eerst niet over, zegtLEloile 2000 franks is voor de grootste menigte een schat. Maar het feweten van onzen werkman begon te nagen, want hij handelde in strijd met 't zevende gebod, i)ij ging opnieuw te biechte nieuwe weigering der absolutie. Eindelijk kregen de christelijke gevoe lens van eerlijkheid de bovenhand en de tesch met de 2000 franks werd terugge geven. En zoo zegt L'Etoile Beige kwam de officier terug in bezit van zijn veloren geld. De biecht welke, volgens de liberalen, tot niets goed is en tenen de welke zij de schandelijkste uitdrukkingen uitbraken, is dan tot vele zaken goed. Maar vraagt Le Courier cle Bruxelles wat zou er gebeurd zijn, waren de 21)00 franks in handen van eenen vrijdenker gevallen, van eenen persoon die beweert dat er noch God, nog tien geboden, noch hemel, noch hel enz, enz. beslaan Honderd tegen een zouden zij voor den officier voor altijd zijn verloren geble ven Zou het soms niet wezen dat vele libe ralen tegen de biecht zijn omdat zij niet houden van teruggeven De Vlaamsche taal aan 't Fransche Klol. Een twaalf tal jaren geleden, zegt M. Coomans, be vond ik mij, te Parijs, aan tafel met eeriige dagbladschrijvers. Aan 't dessert vroeg mij een der orga nen van die vierde of vijlde macht in den Staat ('twas een geleerd man) of men in België nog Vlaamsch sprak. Ja, zegde ik hem. 't Is verwonderlijk, wedervoerde hij, want het is geene taal. Bah zegde ik, het moet wel eene taal zijn vermits men ze reeds zoolang spreekt. Oh zegde hij, *l is eene kromtaal of boerentaal, eene afschuwelijke boeren taal, hoe kan men zich in 't Vlaamsch verstaan Maar, lieve confrater, ik zal u zonder twijfel verbazen, indien ik u zegde dat die afschuwelijke boerentaal, gelijk gij 't Vlaamsch betittelt, gedurende 500 jaar aan 't Fransche Hof gesproken werd. Oh riep hij, de scherst is te sterk. Ik had hem schoon to bevestigen dal ik niet soberste, ik had er hem schoon de nederige overtuiging van te geven, hij bleef ongeloovig en ik stelde hem eene wedding voor bestaande in een middag maal gelijk aan 't deze 't welk men mij zoo vriendelijk kwam aan te bieden. Hij aanveerde en wij kozen tot rechters geleerden, professors en leerlingen der Gliarterschool te Parijsdeze rechters door mijnen tegenstrever aan le duiden. 'S Anderdaags, bevinden deze hoeren der Charterschool zich aan tafel, 't is de goede manier om te redetwisten, en zij erkenden dadelijk dat ik gelijk had en dit om deze eenvoudige redendal sedert Clovis tot de troonbeklimming van Hu- gues Capet, alle de souvereinen germu- nen waren welke slechis weinig latijn kenden en die, de eene of de andere taal moetende spreken, natuurlijk hunne eigene, hel Vlaamsch spraken. En inderdaad, het Vlaamsch is de eeni- ge taal geweest die aan 'l Hol van Frank rijk, in vollen Louvre van alsdan, van de S® lot de 10* eeuw gesproken werd. Van welke andere taal zouden zij zich kunnen bedienen hebben Hel was de Iransche taal niet die alsdan nog niet bestondl. Het was 'i latijn ook niet dat zij te dom •varen om te begrijpen. Dus, was het 't Vlaamsch Do. geleerden hebben het erkend, de dagbladschrijvers voldeden met uitersten goeden wil aan de wedding, doch niet zonder verwondering en vaderlandsche smart en men heeft opnieuw gesmuld ter eere der Vlaamsche taal. Het ééne Italië. Over eenigen lijd ontleenden wij aan een republiekeinsch blad van Parijs, le petit Journal een somber tafereel van den ellendigeu toestand waarin Italië zich bevindt. Opdat onze inlichtingen niet van par tijdigheid zouden verdacht worden, laten wij thans liet geuzenblad la Chronique spreken, over de landverhuizing in Italië. Sedert eenige jaren zegt deC/no- nique heeft de landverhuizing in Italië eene onrustbarende uitbreiding genomen. In 1876 beliep liet getal der landver huizers lot 20,000. Dit jaar beloopt hun getal lol 130,000 't is te zeggen dat het datgene overireft van al de andere landen van Europa. Duilschland niet uitgezon derd, waarvan de bevolking nogthans veel grooter is dan die van Italië. Tot hiertoe waren de uitwijkelingen uitsluitend landbouwwerklieden, die in dagloon werken, de bracciati zooals men ze daar noemtmaar sedert een jaar of twee laten de kleine eigenaars hunne eigendommen varen en verlaten op hunne beurt het land. Gedurende de laatste maanden hebben gansche dorpen het laud verlatenmet den pastoor en den Burgemeester aan 'l hoofd. liet gouvernement wil die beweging tegenwerken bij middel van een wetsont werp tegen de werking der landverbui- zings-agenten. Doch het middel zal zijn doel missen, want indien eenige land bouwers hebben toegegeven op het aan dringen van niet zeer nauwziemle agen ten, de ware oorzaak der la dverhuizing is le vinden in de afgrijselijke ellende die op den buiten heersclit. Italië, in plaats van met zooveel ge rucht in het drie voudig verbond ie tre den, iets wat hem duur te slaan komt, moest zicli met meer nederigheid en voorzichtigheid toegelegd hebben op de verbetering zijner natuurlijke hulpbron nen handel, nijverheid en landbouw. De landverhuizing, zooals zij thans in Italië plaats heelt, is verre van eene wel daad te zijn. Zij is daar niet, gelijk in andere landen, eene veiligheidsklep tegen de overbevolking, want de landverhuizers komer. juist uii de armste en minst be volkte provinciën. De landverhuizing, zooals zij daar plaats heeft, is eene wezenlijke plaag, welke de natie verarmt en vernietigt. Ziedaar wal de gelukkigmakers der re volutie van het vroeger zoo bloeiende Italië hebben gemaakt. Welke bekente nissen vam wege een geuzenblad En welke waarschuwing voor Belgie RECHTERLIJKE KRONIJK. Moet de Staal belasting betalen De stad Brussel eischie betaling van belastingen voor het justiciepaleis, door den Slaat op bet grondgebied van Brussel gebouwd, Het beroepshof geeft de stad Brussel gelijk en verplicht den Staat tot betaling van stedelijke lasten, bedragende voor dit paleis alleen de som van een mil joen De burgerlijke rechtbank had het te genovergestelde beslist. Lijkrede uitgesproken door den heer baron lJaul Bethwie, Voorzitter van bet Bestuur der Burgerlijke Godshuizen, ten sterfhuize van den heer Edmond D'IIondt Mijne Heer en. Als Voorzitter van het Bestuur der Burgerlijke Godshuizen kom ik hiereenen droeven plicht vervullen, en een laatste vaarwel zeggen aan onzen diepbetreur den collega, Mijnheer Gd mond D'hondt. Sedert 12d«n Januari 1877 had de waar- do overledene met de grootste zelfopoffe ring de bediening van medelid van ons bestuur aanvaard, Onmiddelijk nam hij op hem een hard en bezwaarlijk werk, en gelaste zich met het toezicht der onroerende goederen loebehoorende aan de Godshuizen. Met eenen onvergelijkbaren ie er, en met eene bevoegdheid die wij menigmaal bewonderden, vervulde hij tot deze laat ste (lagen toe deze belangerijke en heden daags zoo moeilijke laak. De diensten die de heer Edmoud D'hondt in deze hoedanigheid aan de Godsbuizen en aan de armen heeft beweren zijn ontelbaar. Ik ben hier de getrouwe tolk der Aalsier- sche bevolking wanneer ik eencopenbare en, eilaas eene laatste hulde breng aan den geest van onverpoosde zelfopoffering waarmede den achtbaren collega, wiens vroegtijdige dood wij zoo bitter betreuren, bezield was. Mijne Heeren, en hier spreek ik met eene diep gevoelde ontroering, Edinond D'Hondt was niet alleen onze collega, hij was nog, en bijzonder voor ons allen, een vriend ja, een vriend, in den vollen zin van het woord nochihans onze olïi- cieële betrekkingen met hem lieten ons beter dan anderen toe te bestaiigen met welke uitmuntende hoedanigheden de voorzienigheid hem had begaafd. Het zij voor die zonen die de eervolle voorbeelden van hunnen vader reeds hebben gevolgd, hetzij voor geheel deze treurende familie een troost ten minste, te zien hoezeer al wie in betrekking is geweest met den overtuigden christen die daar ligt, hoe zeer bijzonder de leden van het bestuur der godshuizen deel ne men aan hunnen rouw God heeft ons dien boezemvriend, en tevens dien verdieiistvolleu medewerker ontrokken om hem zander twijfel de be- looning zijner deugden en zijner liefda digheid te schenken Hoe pijnlijk het verlies dat wij onder gaan ook zij, de godsdienst geeft ons inderdaad de verzachtende hoop dat Edmond D' Hondt reeds de kroon des levens heeft ontvangen ALLEHHANDE NIEUWS. Uien zie not^ vïeele verkoo pingen op vierde bladzijde. Te verkrijgen ten Bureele van Den Denderbode Le Congo Belg© illustré, ou 1' Etat indépendant du Congo par le frére Alexis M. G. Prix broché fr. 2.30. Percaline gauffrée doi'ée, tranche jaspéc Ir. 3.40. Percaline gauffrée, tranche dorée Ir. 4.00. De Groole bende van Jan De Lichte fr. 2.00. Vrachtvrij met Post fr. 2.30. yVlmanak van Den Den derbode. Onze geachte abonnen- len van de stad zullen morgen Don derdag eenen sierlijken tt*laU-Nl- manak voor het jaar O. H. i. 1889, in kleurdruk ontvangen. Aan onze geachte abonneriten van de buitenwijken onzer stad en der vreemde steden en gemeenten zal onze Plak-Alma nak vrachtvrij toegestuurd worden na den 6 Jauuari aanstaande. Wij hopen dat allen ten uitersten zul len te vrede wezen. Aan onze oude en nieuwe lezers wen schen wij een zalig en geluk kig Nieuwjaar. Lakenmagazijn DE KLOK, Antwer pen Groote Markt 38, Aalst Molenstraat 8. Tekoopstelling van meer dan 300 Cou pons Sloffen voor Pardessus, Costumes, Broeken, enz. tegen halve prijzen. I>a vidtdonds, Nfdceling Aald. Wij hebben reeds aange kondigd dat door de zorgen der Afdeeling Aalst, op Zondag 15 Januari 1889, in de ruime zaal van den Werkmanskring eene Voordracht zal gehtuden worden, door den achtbare heer Julius Lammens van Gent, senaieur voor 't arrondissement Kortrijk. De achtbare redenaar heeft tot onderwerp gekozen De welda den der Fransche Devolu tie in "Vlaanderen. Deze Keus is allerbest nu dat de liberalen zich be reiden om het honderdjarige jubelfeest van 't begin des sansculottentijds te vie ren, zal het voor velen leerzaam wezen de zonderlinge weldaden te vernemen waarmee de fransche ratten ons kwamen beladen. De Koormaatschappij Sl-Cecilia zal hare welwillende medewerking ver- leenen. De leden van den Burgerkring, des Werkmanskring en van den Bond der Catholieke Bekwaamheidskiezers zullen tot fiel Feest uitgenoodigd worden. Nationale Militie. De zittingen der drij zittijden van den mili tieraad zullen voor hel arrondissent Aalst, gehouden worden, te Aalst, op de vol gende dagen. Eerste en tweede vereenigde zittijden 23* kanton Maandag 4 Maart 1889. 26® Dijnsdag 3 dito. 27® Woensdag 6 dito. 28° Donderdag 7 dito. 31° Vrijdag 8 dito. 30° Zaterdag 9 dito. 29® Maandag 11 dito. 34® Dijnsdag 12 dito. 32* Woensdag 15 dito. 33" Donderdag 14 dito. 33® Vrijdag 13 dito. 36® Zaterdag 16 dito. Derde Zittijd. Dijnsdag 2 April 1889, voor de militia- nen van al de kantons van hel arrondis sement. Uiesexaam. De voorbe reidende avondlessen ingericht door den Bond der Katholieke Bekwaamheidskiezers onzer Stad, zullen op do volgende dagen en uren gegeven worden Ten lokale van den Catliolieken Kring Groole Merkt, dijnsdag, donderdag en vrijdag van iedere week, om 8 uren 'g avonds stipt. Ter Vrije Aangenomene School, Moor- selsche Baan, dijnsdag, woensdag don derdag van iedere week, om 7 uren 's avonds stipt. De lessen zullen aanvangen op dijns dag 8 januari uanst. ter school van de Mqorselsche baan en op woensdag 9 janu ari aanst. ten lokale van den Catliolieken Kring. Wij sporen onze catholieke vrienden ten clriiigeiiste aan deze avondlessen met iever en vlijt te willen bijwonen. Wie eenige geleerdheid bezit, kan, indien hij het wil, het kiesrecht verkrijgen want men moet er geene bergen voor verzetten. Willen is lieer kunnen Wij zouden voorbeelden kunnen aanhalen van per sonen, in reeds gevorderden leeftijd en met bitter weinig geleerdheid weike dank aan moed en onverpoesde vlijt er in ge slaagd zijn hunne pogingen met liet kies recht te zien bekronen. Men volge hun voorbeeld na en even als zij, zullen zij ook eindelijk hunne pogingen bekroond zien Preek. Op Nieuwjaardag, des nachts is er ter estaminet La Maison de Commerce Groote Merkt alhier, eene preek gehouden door demine Mil M. De klapzieke redenaar heeft zoodanig veel gezeeverd dat de serieuse lieden er compassie mcè hadden. Kwest of de liberale groot spreker niet veeleer zou grooten kou krijgen dan de kloosterlingen die hij bedoelde In alle geval die groote liberale Jan (achter de piui) gelijkt aan eenen zebedeus wanneer hel de assurantie van een klooslerge- ouw geldt De Zaak der valsche banknoten. Het schijn-t bewezen te zijn dat de be ruchte Pluntz in betrekking was met den niet minder beruchten Portier-Duplessis, op het oogenblik dat in Frankrijk .Ie uit gifte plaats had der valsche bankbrielkmis van 300 fr. Pluntz woonde toen te Vin- een nes, doch hij vond het garaadzaam niet in Frankrijk te blijven. Hij kwam zich dan in hel kasteeltje van Ledeghem vestigen. De Italiaan Rocca, die daar met hem was, is een zeer behendig photograaf. Die kerel had vooral de kunst bestudeerd om valsche bankbriefjes te maken. Op het oogenblik hunner aanhouding, waren Pluntz en Rocca van zin het kas teeltje van Ledeghem te verlaten. Een deel van hun mobilier was reeds naar Brussel geslierd, waar het in beslag ge' nomen is in de statie der Groendreef. Men heelt er onder anderen, giavcerpla- ten en eene drukpers bij gevonden. In den loop van 't onderzoek ten laste van Potier-Duplessis, vernam het parket dat er valsche amerikaansche banknoten in omloop gebracht waren te Brussel, te Antwerpen eri te Gent. Veertig dier val sche bankbriefjes zijn thans in de handen van liet gerecht. Pluntz, zijne vrouw en Rocca zijn zaterdag voor de raadskamer der recht bank van Brussel verschenen, die het aanhoudingsmandaat ten hunnen laste bekrachtigd heeft. Zonderlinge dief. Ons Heer heeft al aardige breugels den kost le geven Zoo melde men dat over eenige maan den een jongeling, R. genaamd, er eene specialiteit van maakte hij de ge- neesheeren, heelkundige voorwerpen, bij de advokaten, dossiers of wetboeken, bij de boekbandelaars, boeken enz. te stelen. Deze jongeling werd door de brussel- sclie rechtbank beschouwd als bezeten door den drift tot stelen en men deed hem in ,t geslicht van Fioidmont opslui ten. Hij ontsnapte, maar werd weldra op nieuw aangehouden onder verdenking van aflruggelarij. Hij was liet namelijk, die in sommige sterfhuizen wapens, or- deteekens enz. wist in zijne macht te krijgen, zeggende dat hij door het minis terie gezonden was. R. is naar de gevangenis van St-Gillis overgebracht. Afschuwelijke Kindermoord. Te Brages, bij Hal, heeft het gerecht eene misdaad ontdekt, waarvan wij tot nu toe nog geen voorbeeld vonden. Eene vrouw kwam 't huis en vond de kleêren van haar zoontje verbrand naast de stoof liggen. Niet wetende wat er voorgevallen was, ging zij hel kind op zoeken en vond eindelijk op eenigen af stand van de woning het half verbrande lijkje van het kind tegen eene haag lig gen. Wat was er gebeurd Men weet het niet. Althans, zoodra de gendarmerie de zaak vernam, werd de vader aangehou den en naar Brussel gevoerd, waar hij in 't paleis van justitie ondervraagd werd. Het schijnt dal hel kind tegen de gloei ende kachel gehouden werd tot de beenen en het onderdeel vari zijn lichaam geheel en al verkoold waren. De vader is reeds meer dan eens voor mishandelingen op zijne vrouw veroor deeld. De stoof en de verbrande kleêren zijn in beslag genomen. I)e leesten, welke dees jaar in Augusli zullen plaats hebben ter her innering aan den 100" verjaardag van den roemrijken slag van Turnhout, belo. ven echt schitterend te zullen wezen. Van heden af maakt men toebereidse- lén en de bevolking schijnt met weerga- loozen iever bezield om die feesten te doen gelukken. In verschillende wijken worden reeds comiteileu gevormd, die, in overleg met het gemeemebesiier, alle middelen in het werk zullen stellen, om de feesten zoo grootfccii en luisterrijk mo gelijk te makeu. Tol in andere steden slaat men de hand aan het werk. Te Antwerpen name lijk hebben de aldaar verblijvende Kern- penaars eene maatschappij tot stand ge bracht, de Turnhoulsche Patriotten, die reeds meer dan 100 leden telt en uil al hare macht zal medewerken tot de op luistering onzer recht vaderlandsche feesten. jaar 1889 'twelk wij komen in te treden is dit van de lOOjarige verjaring van 't begin der Iransche revolutie, van den sanscullottentijd, die velen doei hui veren wanneer men denkt aan de moor- derijen, brandstichtingen en diefstallen die in Frankrijk en in België, ons vader land, alsdan in naam der vrijheid werden gepleegd, maar het 1889 is ook de 200ja- rigo verjaring der openbaring aan de Gelukzalige Margareta-Maria om aan Frankrijk het geluk te beloven door zijne toewijding aan liet goddelijke hert van 0. II. Jesus-Christus. Eene schandige belooging, inge- richt door de geuzen, had te Zout-Leeuw plaats in 1887, ter gelegenheid der ge meente kiezingen en beoogde» vooral MM. Galuwaerts, geneesheer, en J. Geuns, molenaar, tot de katholieke partij behoo- rende. De correctioneele rechtbank van Leu ven heeft zich onlangs met deze zaak be zig gehouden en M. Verdyen, hoofdon derwijzer der gemeentescholen van Zout- Leeuw en gekenden geus, werd veroor deeld tot 30 (ranken boete of 15 dagen gevang. Schoon en stichtend voorbeeld voor zijne leerlingen Zekere herbergier van de gemeente Petegliem (Deynze) vond dat zijn drank winkel niet genoeg draaide om den win ter door te steken, en vond eene gansch nieuwe manier uit om geld te winnen. Hij ging verleden week naar Rijsel en kocht daar voor eenige franken eenen ezel, die len minste 100 jaar oud was. Hij liet hel beest meêkomen met de ka- juten, die allo donderdagen de gemeente voorbijtrekken naar Gent, waar zij in cervahs veranderen. De ezel nu moest hier zijne gezellen verlaten en meetrekken met hel baaske, die er 's avonds meê thuis kwam. liet beest was zeer tevreden als liet zag hoe baaske hem in zijne beste kamer leidde. Maar och Heere Schoone liékens duren niet lang Baaske stropte op eens de keel van den eeuweling Dat was nog niets, want de ezel dacht nog los te kunnen geraken, als baaske met vrouw en kinderen zou in diepen slaap gedompeld zijn. Maar neen Daar! zie de zie, zegt baaske en brengt den ouden grijze drij slagen op den kop toe dat deze dood De- dervalt. Dan springt baaske er op. trekt hem het vel af (ge kunt wel denken hoe liet moeten trekken heeft) snijdt de lange ooren tot in den kop af, zaagt de lippen en tanden weg en onzen stokouden hiha is veranderd in een jong, ftisch veerzeke De poets is gespeeld Baaske trekt zijnen kiel aan en loopt met de tranen in de oogen, dat zijn veer zeke hel been gebroken is, en dat hij hel heeft moeten slachten Hij mocht bij Jan en alleman vleesch brengen en 't veerzeke was uitverkochten baaske laciitte in zijne vuisten, omdat bij slim mer was dan geheel Petegem te zamen, Maar nu gaai de kat op de koorde. De menschen beginnen hun vleesch to koken ze stoken, ze koken en ze rokelen, maar de veerze wordt van langs om harder. Maar opeens stijgt er ingde lucht een schrikkelijken hihaan en geheel de ge meente springt op. De hihaan klonk lot in de ooren der policie en nu gaat moeder Justicia eens zien ol zij Baaske zal zoclite krijgen. In afwachting lacht iedereen zich kreupel. Levend verbrand. Alweer schrijft Het Handelsblad van Antwerpen, is een der volkrijkste straten de Si-Jan- straat zaterdag morgeml dooreen ver schrikkelijk ongeluk in opschruddiug gebracht. Op eene kamer van het huis n. 34. woont liet huisgezin Van den Bergli. De vader was 's morgens naar zijn werk en de moeder uit leuren gegaan, de twee kinderen thuis latende. Ongetwijfeld moet het oudste, Francisca genaamd, 4 1/2 jaar oud, met vuur gespeeld hebben want toen men dezen middag de kamer binnendrong, vond men het arme kind verkoold liggen. Hel andere kind, dat nog in de wieg lag, was ongedeerd. Nu de werkstakingen, brandstich tingen en dynamietaansiagen in 't Gen trum hebben opgehouden, spreekt men van niets meer dan van gansche reeksen diefstallen, die in ongehoord getal en met voorbeeldelooze stoutmoedige wor den gepleegd. Men besteelt er de kerkhoven, de wo ningen, de winkels, en men neemt alles meè wat maar de geringste weerde heeft. De policie van La-Louvière hield woensdag een man aan,die meteen peerd en rijtuig leurde en dit voor weinig geld te koop aanbood. De man had ongeluk kiglijk de naamplaat van den eigenaar op het rijtuig gelaten en de diefstal werd ontdekt. Bij zijne aanhouding bood de dief hevi- gen weerstand en bracht zells eenen policie-agent een gevaarlijken messteek toe. In de gevangenis heelt hij twee zijner meêplichtigen verraden. Verder teekent men diefstallen aan van werktuigenen machineriën veor koolmij nen. In een dezer leste stool men niet minder dan duizend kilos koperen kus sens coussinels Een voornaam nijveraar, M. Finetis voornemens op de Maas, hallwege Char leroi en Luik een groeie fabriek op te richten uitsluitelijk bestemd voor bet verveerdigen van ijzeren bruggen. De socialisten vnn Luik hebben andermaal gepoogd eeiu.iceting onder de opene lucht te houden. De poging mislukte even als de vorige. Een gemeen- r leraadsheer van Eusival ciloyen Maigrey j wilde liet woord voeren met kracht tegen de p hem verboden de meeting voort t ïsivai cuoyen ami grey eren en verzette zich j a polieiedienaars, diel eeting voort te zetten.

De Denderbode | 1889 | | pagina 2