NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. ZEEROOVERS Donderdag 10 Januari 1889, 10 centiemen per nummer. 45ste Jaar, ]V° 2526. ABONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS Poliliek overzicht. Jubelfeest. KRING DE EENDRACHT. DE Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars r. 3,2b voor zes maanden fr. 1,7b voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone lü centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond. De onkosten der kwitantiën door°de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Kaam. tllST9 JANUARI 1889. Frankrijk. De kiezing der Seine. Parijs is reeds volop in woeling en de kiezing heeft eerst binnen drie weken plaats. Het republiekeinsche kongres, zondag bijeengeroepen, heeft den kandidaat aan gewezen die de republiek zal verdedigen tepen Boulanger het is M. Jacques, voorzitter van den gewestelijkcn raad der Seine. MM. Hovelaque en Vacquerie hadden, na de eerstestemmingverklaard, van alle kandidatuur af te zien. Na het kongres werd M. Clemengeau door dc menigte erkend. In min dan twee minuten waren op de Place de la Bourse twee duizend personen vergaderd, mees tendeels Boulangisten, die M. Cléinen- ceau uitjouwden en onder de vensters van zijn hotel bleven roepen Leve Boulanger. De politie joeg ten slotte de menigte uiteen. Een lief begin De generaal heeft op behendige wijze de Panamakwestie geëxploiteerd. Hij heeft eene groep aandeelhouders ontvan gen, hun al het belang doen kennen dat hij stelt in hunne vaderlandslievende onderneming en op staanden voet inge- teekend voor 25 aklies van 500 fr. der nieuwe Panama-maatschappij, die onder het bestuur van M. de Lesseps gevormd is. In de vergadering der aandeelhouders in 't lokaal der maatschappij, rue Cau- martinwerd de naam van Boulanger geestdriftig begroet. Het bonapartistische middenkomiteit vergaderde zaterdag morgend, onder voorzitterschap van generaal du Barrail. Het komiteit besloot al de Bonapartisten der Seine aan te raden te stemmen voor generaal Boulanger. wiens kandidatuur de krachtdadigste proteslatie is tenen het afschuwelijke bestuur en de noolot- tige politiek der regeering. Geldoorlog. Volgens eege depeche uit Rome aan de Times zal de italiaan- sche regeering eene leening van 100 millioen uitschrijven, welke zal gedekt worden door Duitschlahd. Dit zal het duitsche antwoord zijn op het onthaal dat de russische leening in Frankrijk heeft genoten. Het is nog niet zeker dat M. Gladstone te Rome komende, een gehoor in 't Vati- kaan zou vragen. Indien hij het doet, zal zijne denkwijze over de belangen van het Pausdom, hem stellig een hartelijker onthaal doen te beurt vallen, dan dit vroeger het geval zou geweest zijn. DE VA» SIVT-HAI O. (62* Vervolg.) Ziedaar wat Hassan denkt en gevoelt, ziedaar hoe die onmensch gesteld is, Dit is dus het bewijs dat hij in dc wreedheid is verhard Vooraleer dc oorlogsverklaring gedaan zij, zal ik mij aan boord van een schip, dat naar Al giers moet zeilen, inschepen, ik zal mij in dc han den van den pacha overleveren. Gij zult uwe ketens hernemen Neen, sire, ditmaal zal ik den heul afwach ten. Pieter de la Barbinais zegde die woorden niet dc gelatenheid van oenen martelaar. Dc ontroering begon den koning de keel toe te nijpen, en het was met traagheid en op bedroefden De Kring De Eendrachtvierde Zon dag 11. de XXV verjaring zijner stichting en tevens ook het 25jarig jubelfeest van zijnen achtbaren Voorzitter, den heer Leo Leirens-Eliaert, oudsenator onzes arrondissernenis. Om 10 uren werd in onze St-Martinus- kerk eene plecluigeMis van dankbaarheid door onzen Z. E. deken en eere-kanun nik De Blieck opgedragen, en welke door talrijke leden werd bijgewoond. De Koofmaatschappij Sint-Cecilia, welke hare medewerking nooit weigert wanneer het de opluistering der godde lijke diensten geldt, heeft het hare dees- maal ook willen bijdragen. Als gewoon lijk werden de verschillige lofzangen meesterlijk en tot stichting van de aan wezige geloovigen uitgevoerd. Eere en dank zij aan de heeren Leden van Sint Cecilia. Om 2 uren des namiddags, ving, ten lo kale van den Kring, liet Jubelbanket aan onder voorzitterschap van den achtbaren heer Leo Leirens-Eliaert. Aan de eeretafel trof inen verder aan den E. H. De Blieck, AIM. Van Vreckem en Liénart, onze senateurs, Van Wambe ke, Verbrugghen, Woeste en De Sade leer, onze volksvertegenwoordigers, A. De Glippele, distrikt-commissaris. Baron Paul Bethune, senateuren voorzitter van onzen Burgerkring, den E. H. Tbibaut, Regent onzer Godshuizen, M.M. De l'Ar- bre, Burgemeester van Geeraardsbergen, Van der Baegen Karei en W. De Clippele, schatbewaarder en sekretaris van den Kring v De Eendracht enz. enz. Verder besiatigde men de tegenwoor digheid van bijna al de Provinciale Raadsleden onzer vijf cantons, talrijke Burgemeesters, Schepen en voorname catholieken uit alle gewesten onzes ar rondissernenis. Allen kwamen onze blijde feest meé'ieren en vooral hunne hulde brengen aan den waardigeu voorzitter, welke, gedurende 25 jaren, den Aalster- sctien Kring met den meesten iever en wijsheid beeft bestierd. Men betreurde de afwezigheid van den heer G. Mussely van Sottegem, welke uit hoofde van dringende zaken was belet. De bereiding der spijzen toevertrouwd aan den heer Temmerman, tafelhouder, Kerkstraat alhier, beviel, om de waar heid te zeggen, aan de eenen doch aan dc anderen niet. In meerderheid was men 't accoord om te verklaren dat, in Vlaan deren't Vlaamsche,dient verkozen te wor den zelfs tot in de keuken !.-.. Nu, daar stemmen wij meê in Aan het dessert bracht de heer Leirens den eersten heildronk aan Z. H. LeoXIII Paus en Koningen den tweeden aan Z.iM. den Koning der Belgen en de Koninklijke toon, dat hij aan den kapitein vroeg Welken raadt geeft gij mij Sire, Uwe Majesteit weet beter dan iemand wat hare eer en de eer van Frankrijk uitmaakt. iS'ccn neen, spreek Ik weet wat men schrijft, wat men mij vertelt. Gij komt van Al giers, gij zijt zeeman. Ik wil welen wat gij zoudt doen indien gij Lodcwijk XIV waart. De oogen van La Burbinais vlamden. Indien ik de koning was Ik zou zweren Algiers te verpletteren en er niets van over te laten dan de rookende puinen. Er zou van dat roovers en beulennest geen steen overblijven. En ik zou geheel de kust moeten hebben, die vrucht bare kust, die voor u de sleutel van het Oosten zou zijn en dc koningin uwer koloniën zou wor den. Ah! Sire! indien het noodig is; verdubbel het getal uwer zeeschepen, zend tien legers op de barharijsehc kuatcn aan wal, vermenigvuldig ongehoorde pogingen, roep uw moedigen adel te wapen, uwe zeeroovers van Sint-.Malo en Dieppe. Gij zult niet alleen koning van Frankrijk en IVa- varre zijn, maar ook van Algerië. Pieters oogen fonkelden. In zijne stem lag iets verhevens, iets plechtigst, dat den koning trof. Kapitein, antwoordde Lodcwijk XIV. Algiers zal weldra aan Frankrijk tocbehoorcn Gij hebt gelijk, dat land moeten wij veroveren, een deel ervan zal u toekomen, het edelste, het heiligste toestemmen onder zijne bevelen te «taan. Eens Familie. Hij vereenigde deze beide heil dronken in eene diepdoordachte toe spraak vol van eerbied voor het opper hoofd des Christendoms en vol van ach ting voor onzen Koning. Deze beide heil dronken werden geestdriftig toegejuicht. Daarna bracht de heer Van Wambeke, Burgemeester onzer stad, eenen heil dronk aan den waardigen voorzitter des Catholieken Krings. Met eene zichtbare ontroering zegde de achtbare redenaar in eene hoogst geluk kige bewoording, dat zoolang de lieer Leirens aan 't hoofd des Krings zal slaan geene tweedracht ie vreezen is. Spreker wees vervolgens met nadruk op den heilzamen invloed welken de stichting der katholieken kringen onder politiek opzicht heeft gehad, op den toe stand der catholieke partij in 1863 verge leken aan den hedeudaagschen, op den strijd gedurende dit lang lijdverlooop met moed en zelfsopoffering onderhouden, op de verdrukking van allen aard en de dwinglandij der liberalen ten opzichte der catholieke gemeentebesture». van 1878 lot 1884, en eindelijk op den schitterenden toestand van .884 tot heden, toestand, welke men uitsluitelijk verschuldigd is aan de vereenigde pogingen van moedige mannen, vast besloten hel juk der libe rale partij af te schudden. Dees juk, gij moet het u nog herinne ren, voegde de achtbare redenaar er bij, heelt zich vooral doen gevoelen geduren de de ongelukswet van 1879. In de Volkskamer heeft men ons op standelingen geheeten, omdat wij, uwe lasthebbers, niet anders wilden dan 'l gene gij zei ven wilder. Nooit hebt gij de opvoeding uwer kinde ren aan de onzijdige school willen toever trouwen, gij hebt integendeel gewild dat uwe kinderen zouden opgevoed worden in 't geloof hunner vaderen. Indien wij in opstand zijn geweest, wij waren het met u,en nooit zouden wij het hoofd heb ben gebukt voor de dwinglanden die ons geweten wilden verdrukken. (Uitbundige toejuichingen). De heer Van Wambeke herinnerde als dan wat de Aalstersche Catholieke Kring verschuldigd is aan wijlen de heeren Delia Faille, vande Woestyne, De Nayer, Albert Liénart en zoovele anderen gedu rende dit 2ojarig tijdverloop overleden, maar wier nagedachtenis onder de leden altijd levendig is gebleven. Bij het eindigen zijner welsprekende rede bood den heer Van Wambeke, in naam van alle de leden, den heer Leirens- Eliaert 2 gedenkenissen der feest aari, bestaande in eene prachtige vaas in porselein van Sèvres met bloemtuil en zijn potret onder deze treffende woorden Bewaar, mijn lieve Voorzitter, deze ge denkenissen, herinner u altijd dat zij u geschonken werden door toegenegene vrienden die u liefhebben en welke nooit de diensten zullen vergeten welke gij aan de catholieke partij hebt bewezen. Op dit oogenblik worden de beide de veldlucht geëindigd, wanneer de lelievlag op de muren der stad van Baha-Hassan zal wapperen, zult gij een brevet van admiraal ontvangen. Sire, antwoordde Pieter, wanneer het uur der zegepraal zal slaan, zal ik met mijn hoofd de waarheden betaald hehben, welke ik u kom te zeg gen. Gij zult naar Algiers niet weêrkeercn dan met dc wapens in de iiand, met du Qucsine en Trouvillc. Uwe Majesteit vergeet dat ik gezworen iieb aan den pacha verslag over mijne zending te ma ken. Die man is een beul, kapitein. Ik zou ellendiger worden dan hij indien ik mijnen eed verbrak. Gij snelt den dood te gemoet. Den marteldood. Het geldt een ontrouwe Het geldt vooral mijne eer. En indien ik, uw koning, u verbood te ver trekken. La Barbinais boog dc kniê. Dat zal Uwe Majesteit niet doen. Ik zal alle middelen inspannen om het leven te sparen van oenen man als gij. Sire, gij zondt mij niet alleen met schande beladen in de oogen van den Pacha van Algiers, gij zoudt zes honderd fransche gevangenen ter dood veroordeelen. Indien ik mijne kluisters i iet aangebodene voorwerpen onthuld onder de geestdriftigste toejuichingen.... Zeggen wij ter loops de vaas is een allerprachtigst stuk en het portret van eene treffende gelijkenis, 't welk gansch ter eere strekt aan den talentvollen tee kenaar, den heer Edmond Borreman, onze stadsgenoot. Onze achtbare senateur, M. Van Vrec kem, voegde eenige woorden aan dezen heildronk hij. Met welsprekendheid deed hij uitschijnen hoe zeer den heer Leirens door al zijne collegas des senaats werd geacht, alwaar al zijne voetstappen wa ren gekenmerkt door eene gestadige, oneindige en belanglooze genegenheid voor de belangen zijner parlij eu van zijn arrondissement. Onze achtbare senateur eindigde met een«n heildronk voor te stellen aan de waardige gezellin van den lieer Leirens, welke niet opgehouden heeft hem bij te staan en aan te moedigen in 't bestuur des Krings. Op dit oogenblik wordt den eerzamen Jubilaris een prachtig, fraai en geurig bloemkorfje van wege dame Van Vrec kem aangeboden. Oniioodig bijna te zeggen dat deze beide heildronken met den meesten geest drift onder de kreten van Leve den heer Leirens en zijne achtbare familie Leve den Catholieken Kring, werden begroet. Toen de stilte hersteld was stelde de heer Baron Bethune, vader, in naam, van den Burgerkring eenen heildronk voor. De vlaamsche redevoering van den lieer Bethune werd luidruchtig toegejuicht. Dan was het woord aau den heer B iron Leo Bethune. In eene kernachtige vlaamsche redevoering dankte hij in naam der catholieke partij de heeren Leden van den Kring en den Bestuur raad van 1863, welke nog 3 leden in leven telt, namelijk de heeren Leirens, Van Wambeke en Van der Haegcn De heer Leo Betlinne deed in eene verhevene taal alle de uitstekende dien sten uitschijnen welken den E. II. De Blieck, onzen achtbaren Deken, aan de catholieke parlij heeft bewezen. De jeug dige redenaar herinnerde dat het aan de krachtdadige medewerking van den E. H. Deken te danken is dat de catholieke Kring De Eendracht, kon geslicht worden, gelijk wij, in 't vervolg,nog zoo vele andere goede werken aan zijnen iever voor 't goede en aan zijne genegenheid tot het zielenheil zijner Aalstersche kudde verschuldigd zijn geweest. Eindelijk stelde de Vlaamsche redenaar eenen heildronk voor aan den E. II. De Blieck, er als eene hulde vau dankbaar heid de namen bijvoegende der heeren leden van den Bestuurraad des Kring var. 1863, en ook dezen van den ieverigen sekretaris, M. Wilfried De Clippele. Deze heildronk werd ook met daverend hand geklap en vreugde geroepen begroet! terug genuine» heb vóór dat uwe vloot het eerste kanonschot gelost hebbe, zullen uwe onderdanen, mijne broeders, mijne vrienden, die meincediglieid met hun leven betalen. 't Is verschrikkelijk zegde de koning. Er zal een man minder zijn ziedaar alles. Gelukkig indien mijne woorden u aansporen om den oorlog voort te zetten en uwe soldaten met moed vervullen. Ik sterf niet gansch, indien ik Frankrijk eene herinnering laat. Sterven gij, dat mag niet zijn, ik wil het niet Hebt gij dan geene liefdebanden die u aan het leven heelden... Een smartvolle uitdrukking kwam deu kracht dadige» wil van zooeven op het gelaat van dc Ia Barbinais vervangen. Ik heb twee broeders te Sint-Malo... Tc Algiers verblijft eene jonge doehter. wier vader dc gezel mijner gevangenschap was... die jonge drchter was aan mij verloofd... ik bemin haar met de vurigste liefde... Ah riep den koning uit, ik mag niet toelaten dat gij dc dood inloopel 1 Zou de overwinning zelve wel de waarde hebben van ecucn man als gij Sire, gij weet alles... Gij hebt met mij als bijzondere, als soldaat, als franschman gesproken. Wanneer zal liet aan Uwe Majesteit believen mij als afgezant van Baba-Hassan in verhoor te ont vangen Deken dieP ontroerd door de °Jrhlnge"der ver£aderiri{< aan dezen heildronk, bedankte haar in eene wel doordachte bewoording. Nooit, zegde de üekeri 10nder anderen, zal de Gees telijkheid achteruitwijken wanneer het fpidt'ela"&ei? va.n onzen H. Godsdienst gemt. Den koning en onze nationale in- stel ingen aangekleefd, betracht de Gees telijkheid slechts liet geluk van ons ge- befde vaderland, de bedaring van alle hartstochten, en 'tis om die reden dat wij den wensch uitdrukken dat de Catho lieke Kring zijn werk van voortplanting moge voortzetten in het zoo vader landslievend en aar, zijnen godsdienst zoo gehechte arrondissement Aalst (loejuichingen.) M. Karei Van der Haegen bracht daar na eenen heildronk aan de heeren Sena teurs en Volksvertegenwoordigers onzes arrondissernenis. M. Woeste, voorzitter van den Bond der Catholieke Kringen, antwoordde op dezen heildronk. Met die sierlijkheid, met die helderheid hem eigen, riep de ge- vierden redenaar de aandacht in op de sociale kwestie die heden hei land ont roert. De catholieken, zegde de achtbare spreker, moeten zich aan T hoofd der beweging stellen men moet zich gesta- aig m gemeenschap houden met de werk lieden en hen verlichten, men moet hen het vertrouwen schenken dat zij onder a le opzichten waardig zijn en ze als christene broeders behandelen, opdat zij aan de bekoringen kunnen wederstaan van dezen die hen uitbuiten zonder hen eenige verlichting bij te brengen. „,inJ alle"' en Lvooral BÜ. jongelingen, welke mij aanhoort riep de achtbare redenaar uil, rust niet, hebt den moed u aan t hoofd der catholieke W. rkmans- kringen te stellen, komt terhulpe aan al dezen die lijden. Het leven is een gedu rige strijd. Wanneer gij mijnen raad vol gen zult, zal God u beloonen en 't vader land u dankbaar zijn Uitbundige toejui chingen en bravo geroepen.) Ten slotte nog eenen heildronk aan den heer Edmond Borreman, deu teekenaar des portrets van den geachten Jubilaris, om hem geluk te wenschen over zijn meesterlijk gewrocht en tevens als eene aanmoediging voor de toekomst Deze Jubelfeest mag voorzeker als een onzer merkweerdigste en schitterendste teesten in de jaarboeken van den Kring De Eendracht aangeteekend worden. Nooit zullen deze welke ze bijwoonden ze uit 't geheugen verliezen. En nu, geachte medeleden det Krings, naar den raad van den achtbaren heer Woeste aan t werk, want de werkeloos heid zou onzen ondergang, onze dood wezen herinneren wij ons steeds dat de zegepraal het erfdeel is van dezen die er zich weerdig van maken. Binnen acht dagen, antwoordde de koning. Gij zult in mijn paleis verblijven en tot dan toe zal ik mij voortdurend met u onderhouden. Ik blijf ten dienste Uwer Majesteit. Pieter de Ja Barbinais verwijderde zich. Welk een man I zegde Lodcwijk XIV tot Colbert, welk een man De koning kon voor het overige van den dag geen werk meer verrichten en zijne zichtbare be kommernis werd het voorwerp der gesprekken van al dc hovelingen. Pieter de la Barbinais besteedde dc weck, welke er lusschcn zijn bijzonder en officieel verhoor ver liep, aan bet opmaken eencr nota over alles wat hij van Algiers wistzijne zeemacht, zijn gouvar- ncment, zijne ligging. Met een gevoel-van koninklijke grootheid en goedheid, beval de koning dat de openbare ont vangst van de ia Barbinais zou omringd worden met eene plecht welke nooit tc voren overtloffen werd. Al wat Frankrijk roemrijks bezat werd tot die vergadering nitgenoodigd. De koningin, de hofdamen, iiertoginncn en prinsen hielden cr aan dc zitting met hare tegen woordigheid tc vereeren en wenschleu vuriglijk den zeeroover van Sint Malo te zien. Geheel de zaal en de prachtige gaaiiderijcn sehittcrdcu van ccn oogverblindend licht. Woaar vo#hi okiet.

De Denderbode | 1889 | | pagina 1