- --- Zoo als men ziet, ligt de opbeuring 1 de maand Juni. Terwijl de zomer van der hopnijverheid, zoo voor den planter als voor den koopman, alleen en uitslui- telijk in de verbetering der koopwaar. Zou bet dan geen booge tijd worden dat al die in de zaak iets te doen of te zien hebben, beslissenderwijze den weg des vooruitgangs inslaan Dat iedereen zich dus bij de werkingen der maatschap pij St. Rochus aansluite en dezelve ondersteune. Nu is T m g tijd om groo- tere onheilen te voorkomen en welhaast mocht het te laat wezen om den geheelen ondergang onzer hopnijverheid te keer te gaan en eene belangrijke bron van in komsten voor de stadskas en vooral de neringdoende lieden der stad te behou den. Medegedeeld Eene zeer juiste opmerking. Hoe komt het toch, vraagt iemand aan een onzer confraters, dat oprechte katholie ken, die nog hunne godsdienstplichten vervullen alle dagen liberale en zelfs socialistische bladen koopen. 'l Is, zeggen zij, om te weien wat die gazetten zeggen. Nogtans, nooit heb ik een liberaal alle dagen een katholiek blad zien koopen. Ik ben echter meer in gezelschap van liberalen dan van katholieken. Wij mogen er uog bijvoegen om te weten wat de liberale gazetten zeggen, behoeft men die juist niet te koopen men vindt dit genoegzaam in de katho lieke bladen men ziet er bovendien nog weerlegd, al hetgeen die prulgazetten dagelijks tegen den godsdienst en hare bedienaars uitkramen. Hebben bovendien die katholieken er wel ooit aan gedacht, dat zij aldus met bun eigen geld een blad ondersteunen, dat dag op dag hunne Moeder en H. Kerk vervolgt en beleedigt en zelfs lacht en spot, met hetgeen hun het heiligst en dierbaarst is Wat zou men zeggen van een kind, dat dagelijks geld uitgeeft om zijne eigene moeder te lasteren en hatelijk te maken? De katholieken toch,die aldus dagelijks de slechte gazetten steunen, handelen ook zoo en zijn even schuldig. Niet alleen in België, maar op ver scheidene punten van Europa, is men nu met zaken van taal veel bezig. Di.l is geen kwalijk teeken, in het leven der stammen en rassen 't is een bewijs van vernieuwd eigen leven. In Oostenrijk is de sirijd om 't wille der landspraken in vollen gloed, en daar worden 19 talen gesproken In het ooslenrijksch landgewest Dal matic, langsheen de Adriatisehe Zee, is 't nu al taal wat de klok slaat. Sedert de overheersching der Veneti- bb'fi1' iri'öét'ïa'nd alom itali aansche bedienden en rechters aange steld, en de adel sprak Italiaansch. De kooplieden, door hunne betrekkin' gen met de zeevarende republiek, namen ook het Italiaansch aan De burgers volgden weldra dat voor beeld; immers Italiaansch, dat alleen wa fijn in hel fijne Venetië. De bewoners van ten platten lande, waren eventwel vau hunne taal zoo licht niet af te brengen. Tol den dag van heden toe, hebben zij hunne aloude sprake, het Slavisch be houden. 't Is nu eene strekking in Oostenrijk, eiken stam en ieder ras zijn taalrecht te geven, zooveel als doenlijk is. Ook het dalmatische volk heeft gehoor gekregen en recht bekomen het Sla viscb wordt in eer hersteld. Voor de dalmatische rechtbanken, wordt er recht gesproken in de taal van den beschuldigde. Het onderwijs in de scholen wordt gegeven in het Slavisch, of tevens in het Slavisch en het Italiaansch. In den Landdag, de provinciale raad van Dalmatië, wordt er zoowel Slavisch als Italiaansch gesproken. De adel en de booge standen laten ook al het Italiaansch als uitsluitelijke taal varen en spreken Slavisch. Dalmatiën herwordt spoedig wat het was een gewest bewoond door eenen slavisclien stam, sprekende de Slavische taal. IVct Weder. De heer Waelput, gepensionneerd ma joor, doet sedert verscheidene jaren opmerkingen nopens het weder en hij kondigt die af in Les bulletins d'Arbori CULTURE ETC. De vooruitzichten sedert het begin der meimaand van 1888 afgekondigd, hebben zich «Hen verwezeelijkt. Voor 1889 heelt de heer Waelput nu ook in gemeld Bulle tin eenige voorspellingen gegeven. Wij willen ze hier mededeelon onze lezers kunnen, als zij er lust in hebben, eens nagaan tot hoeverre deze voorspel lingen zullen bewaarheid worden. Van 50 december 1888 tot 11 maart 1889 zal liet betrekkelijk droog blijven van 12 maart tot 22 mei zal hei een voch tig tijdperk zijn van 23 mei tot den 2 augusti betrekkelijk droog tijdperk van 3 augusti tot 12 october vochtig tijdperk van 13 ociober lol 23 december 1889 betrekkelijk droog. Rond den 12 maart mag men zich verwachten aan een tem peest. De zomer van 4889 zal warm zijn. Er zullen zeljs eenige dagen hitte zijn voor 1888 maar 13 dagen warmte (ten minste 23') en die van 1887 maar 19 dagen warmte heeft gegeven mag men veron derstellen dat de zomer 1889 meer dan 50 dagen warmte (ten minste 25') zal geven. Nogtans zal die luchtgesteldheid afhan gen ven eene bijzonderheid die maar in jaunari of februari kan waargenomen worden, doch er zijn tien kansen legen eene dat deze bijzonderheid gunstig zal zijn voor de voorspelling der warmte. Ziehier nu de weervoorspellingen per maand Januari, eerste tien dagen, eeni ge sneeuw, dikwijls vorst, Februari, dikwijls vorst, weinig sneeuw. Maart, vorst of sneeuw gedurende de eerste tien dagen, maartbuiën, eenige regen. April, regenachtig. Mei, regenachtig, rondom 't einde, warmte. Juni, tame lijk droog en warm, onweders. Juli, warm. eenige kleine regens rond het midden der maand. Augusti, vrij dik wijls regen, warmte. September, re genachtig, een weinig warmte. Octo ber, eerste helft regen, tweede helft over het algemeen schoon weder, een weinig vorst. December vorst en sneeuw. Eu nu opgelet of de weervoorspellin gen juist zullen zijn. RECHTERLIJKE KRONIJK. Brug over de Schelde. Na eene be raadslaging van verscheidene maanden heeft de rechtbank van len aanleg van Brussel eindelijk eene beslissing geno men, in zake der brug over de Schelde. De staat is veroordeeld de brug te leg-. ®en, binnen het tijdverloop van 2 l/2jaar, op straf van 50 fr. boete voor eiken dag vertraging. Hij is daarenboven verwezen tot het betalen aan de Sociétê du Sud van Ant werpen, eener vergoeding van 500,000 franks, met de wettige intresten, te re kenen van het instellen van T proces. De maatschappij is daarenboven ge machtigd de scliaê te doen kennen, door het niet uitvoeren van het kontrakt. Zaken te vonnissen door het assisen hof van Oostvlaanderen. gedurende den eersten zittijd van 1889, onder voorzit terschap van den raadsheer Van NVerve ke Maandag 14, en Dinsdag 13 Januari, Maria Tack, oud 27 jaar, landbouwster te Mooregem, kindermoord openbaar mi nisterie, de heer Callier verdediger, M. Arth. Buysse, advokaat te Cent. Woensdag, 16, en Donderdag, 17 Jauu- ari, Karei Sierens, oud 28 jaar, brouwers gast te Eekloo, moord openbaar minis terie, de heer Penneman verdediger, M. A. Goddyn, advokaat te Gent. Vrijdag 18, en Zaterdag 19 Januari, 1° Alfons Lameire, oud 23 jaar, en 2° Pieter Van den Driesch, oud 24 jaar, de tweede voor"jachtmisdrijfopenbaar ministerie; de heer Callierverdedigers, Mrs M, De NVeerdt en H. Loveling, advo katen te Gent. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijn Professor benoemd te Ledeberg, in Sint Gregorius, de Eerw. Heer Van den Abbeel priester der laatste wijding le Aalst, in Sint Martinusgesticht, de Heer Stevens subdiaken in het Seminarie CORRESPONDENTIE. Ontv. van den E. H. E. te B. fr. 6 over 1888. üavidsfoncls. Afdee linf£ Aalüt. Morgen Zondag 43 dezer maand, om 6 uren s'avonds, zal, in de ruime zaal van den Werkmans kring ee/ r voerdracht gehouden wor den door den heer Julius Lam- men», senateurvoor Kortrijk. De achtbare redenaar zal handelen over De Weldaden der Fransche Bevolutie in Vlaanderen. De koormaatschappij St-Cecilia ver leent hare medewerking en zal verschei- denu gezangen uitvoeren, waaronder liet grooi zangstuk I>e Dender- maagd. Wij roepen de aandacht in op de volgende bepaling der uilnoodmgskaart Alleen de personen van deze uitnoo- digingskaart voorzien, zullen in de feest zaal toegelaten worden. Dus is de uitnoodigingskaart slecht geldig voor een enkel persoon, en mag zij niet als familiekaart aanschouwd worden. Twee, drij of meer personen met eene enkele kaart zullen niet toegelaten wor den. Aan al wie van geen kaart is voorzien, zal de toegang onverbiddelijk geweigerd worden. Overlijden. Vrijdag nacht is alhier godvruclitiglijk overleden, in den ouderdom van 82 jaren, den heer Jozef Kiekens Bidard, gedurende bijna 62 jaren, bediende ter stedelijk Sekre- tariaat onzer stad. De lieer Kiekens was vereerd met het Burgerlijk kruis van 1° klas. ALLERHANDE NIEUWS. Botermarkt. Heden zaterdag werden 1074 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen •ngeveer 6500 kilogr. Prijs 70 a 90. Valst. Op T oogenblik is men ter onzer Si Martinuskerk aan 'i plaatsen van een geschilderde venster in de kapel der H. Dorothea. Naar deskundigen ons verzekeren, toonen de reeds geplaatste stukken dat het een prachtig meesterwerk Iiieexaam. Deavondleer- gangen tut ireiding voor hel kiesexaam werden de; week aangevangen. Deze lessen worai gegeven ten lokale van den Catholien Kring, Groote Merkt, den Dijnsdag, onderdag en Vrijdag van iedere weelom 8 uren en ter Aangeno- mene Jongen-hooi der Moorselschebaan, den Dijnsda, Woensdag en Vrijdag van iedere weekom 7 uren 's avonds. De cathoeken, 't zij oud of jong, welke verlaten deze avondlessen bij te wonen en ie noglhans hiertoe geene uitnoodigingnochten ontvangen hebben, zijn verzochde tegenwoordige bekend making alseene uitnoodiging te aan schouwen. Wij spom alle onze vrienden aan welke het iesrecht willen verkrijgen deze avondissen bij te wonen 't is immers vooivelen eene schoone gele genheid om lunne geleerdheid te volle- digen gelerdheid bezitten is heden- daagsch hogst noodzakelijk, om goed door de werld le komen Soej. Wij hebben de soep geproefd wike door di Dames onzer stad voor e werklieden bereid wordt, en wij moetei bekennen dat men geene gezondere, makelijkere en meer voe dende kan kdven. Wij moeten laarbij nog bekennen dat het aan niemarn mogelijk is, zulke soep te bereiden tegn 10 centiemen den liter. Ook wordt zij door onze werklieden graag gekoclt, en kon men er nog meer koken, men zou ze dagelijks kwijt gera ken. Deze instilling der Dames is eene ware weldaal voor onze welkende be volkingen, mar wij vernemen, zal de in richting voo' den aanst. wiuter nor merkelijk veibeterd worden. Wij roeper de aandacht der goede zie leu op dees liefdadig werk in 't welk waarlijk oudïisteuning verdient. Denderhautem.Woens dag is om 121/2 ure namiddag om trerit de kerk de genoemde Jan B,e. D'Haeseleer, boomsnoeier van eenen boom gevallen. De ongelukkige was morsdood. Wij lezen in La cote Libre van den 5 dezer Ouray Gold Miuning C°. Het capitaal dt-zer Maatschappij is van .0500 P st., verdeeld in 15,000 bevoor- deeligde actiën van l P st et 90,000 gewone actiën ook van 1 P. st, De bevoordeeligde actie heeft voereerst recht op 10 t. h. der winsten de gewone trekt vervolgens 10 t. h. en het overige wordt verdeeld onder de bevoordeeligde en gewone actiën. In de maand juni lest heefi de bevoor deeligde actie eene dividend ontvangen van 10 t. h. en men verwacht zich aan eene dividend van 7 1/2 t. h. voor de neming eene schoone toekomst te wach ten staat. Het Bestuur komt van zijnen bestuurder een versiag te ontvangen gedagtsekend van Ouray Colorado 16 November, zeggende als volgt Wij blijven uog slechts 550 voeten verwijderd van den ader Calliope, waaruit de eigenaars op dees oogenblik d ijzererst trekken eene waardehebbende van 3000 tot 7000 dollars per wagen. Deze ijzererst is van eenen buitenge- wonen rijkdom. Zoohaast wij het deel van den ader Calliope door onzen eigendom loopende,zullen bereikt lieb- ben, rekenen wij dezelfde schitterende uitslagen te verkrijgen als onze gebu- ren. Daar wij omstreeks 900 voeten van dezen ader in onzen eigendom be- i> zitten, mogen wij zijne waarde schat- ten op omtrent een millioen dollars of vijf millioen franks. De bevoordeeligde actiën worden op de bankmerkt verhandeld tegen 35 h 57 franks en de gewone actiën tegen 25 a 27 fr. 50. De Vlaamsche Patriot6 fr. per jaar 3 fr. per 6 maanden. Te verkrijger bij alle gazetverkoopers. ÏO centiemen de nummer. INHOUD. Teekeningen M. Edgar Tinei. De laatste wil van M. Meeson, Het bekrooid gevogelt ontvangst in de hoeve. Belsie's nieuwjaarsge schenk. De rieuwe sterrenpost te Uk- kel, Van Belmont's standbeeld. Boulanger kiestplaatsvervangers uit voor de kiezingen. Eene honderdjarige. Mijn stadje (caricaturen). Tekst Kron.jk der week. Sursum Corda. De hatste wil van M. Meeson (vervolg), A-moede. Mijn vader land. De eeisieling van L. Mathot. Arme monnik.Onze platen.Ware grootheid. Ditjes en datjes. Raad sels. De winteljaarmarkt, donderdag te St-Amandsberg gehouden, is buitenge- wuon goed gelikt, wat het getal der te koop gestelde deren betreft. Er waren 1615 paarden, D ezels, 40 magere var kens (loopers) 23 viggens ter markt. Verleden jaar vas het getal te koopge- stelde paarden 600 en het jaar tr voren ruim 1100. Bewijs dat de winlerjaar markt meer en neer in bloei toeneemt. Een groot getal werklieden zijn op dit oogenblik teGent zonder werk, ten gevolge van hetstilliggen derwerkhuizen van M. Hooremai-Cambier. Andere fabri ken hebben insgelijks hunne werkliedn verwittigd van eenen aanstaanden s lstand van 't werk onder andere hi huis Van Heuverszwijri op de 'isscherij waar een nog al groot getal werkliedethun brood verdienen. Van eenen aneren kant verzekert men dat MM. De Starcke te Ledeberg bezig zijn met het ver.uizen van hun nijver heidsgesticht, dat naar Moerbeke zal overgebracht worden. De heer Lejeune, minister van justice eu zijne echtgenoote hebben dinsdag hunne zilveren bruiloft gevierd. Volksbank van Lokeren. Het rech terlijk onder/oek over de oorzaken van den val dezer Bank is geëindigd. Op verslag van den heer onderzoeksrechter heeft de raadkamer der rechtbank van Dentiermonde, voor de kamer van inbe schuldigingstelling van het beroepshof te Gerit verzonden 1° Prosper Koels, gewezen voorzitter, Adolf Hermé, gewezen gerant der gezegde Volksbank, beticht van valsch- heid ir. handelsschrift, namelijk in de bilans of rekeningen der Lokersehe Volksbank. Zoo dat beide beschuldigen vermoe- lijk voor het assisenhof zullen verschij nen. Wij lezen in de Gazette van Thielt. De uitwijkingen naar Amerika, zijn hier en elders opnieuw aan de orde van den dag. Verleden zondag deden te Thielt vijf kinderen hunne eerste Gommunie, die tot huisgezinnen behooren welke zich hadden laten inschrijven om overgevoerd te worden naar de zuid amerikaansclie republiek Argentina. Het waren een jongen en vier meisjes, en de eerste Communie had plaats in de kerk van het hospitaal. De overvoer geschiedt kosteloos, en dit is voor velen een onweèrstaanbaar aanloksel. Doch 'lis te bemerken dat de prijs van dien overvoer ginder moet verdiend werden dus kosteloos ep zonderlinge wijze Hier ontbreekt voor sommigen het werk en de broodwinning men zal gin der. in onbewoonde streken, het bestaan gaan zoeken en men trekt op, zonder te welen wat tegenheden i nmoeielijkheden daar te wachten staan. Maandag vertrokken twee huisgezinnen van Thielt. Dijnsdag gingen er nogmaals twee achter. Nog andere vertrekken binnen kort. Er zijn er ook die reeds meubels en huisraad verkocht hebben en nu geheeld zijn zij blijven. Van Pitthem, Aarseele en Meolebeke, wijken ook verscheidene huisgezinnen uit. Bittere teleurstelling. Eene schip persvrouw van Doornik, vond het aan genamer eenen Italiaan, zekeren Alfred Diamanli, boven haar wettigen man te verkiezen en haren geliefde naar Brussel te vergezellen. In hare haast om het waterleven te verlaten had zij negen nieuwe bankbriefjes van 100 fr. meege nomen. In de hoofdstad aangekomen namen de twee beschermelingen van iïow('fiai?iyu9 fratow stattp: 'mr' ontrouwe echtgenoote was onvoorzichtig genoeg, zich uit hoofde van onpasselijkheid,eenen oogenblik te verwijderen, doch liet haar korfje waarin de 900 fr. zaten op de tafei slaan. He;aas welke bittere teleurstel ling Toen zij terug kwam was haar Italiaan met de 900 ballen naar de maan. Tot overmaat van ramp kon zij ook nog de smulpartij vereffenen. De gefopte schippersvrouw maakte haar beklag aan de policie. Dinsdag werd de schurkach tige Diamanli voor de korrektionneele rechtbank bij verstek tot 2 jaar gevang veroordeeld. De al te gevoelige schipperin verscheen als getuige, verklaarde dat zij zelf niet kon begrijpen zich door dien schurk te hebben kunnen laten beet nemen en evenals de raaf uit de fabel, zweert zij, maar te laat, dat men haar niet meer beet zal krijgen. Wat de echtgenoot be treft, het schijnt dat hij alles vergeten en vergeven heeft. Hij heeft gelijk, de sukkelaar. Een arme, oude vrouw van Oost- winkel, had te Eekloo een brood voor haren nieuwjaar gekregen en zij ging langs eenen binnenweg, dwars door het veld naar huis. Door het vallende avond duister misleid sukkelde zij in eene gracht, waarvan de ijsschaal niet sterk genoeg was om haar gewicht te dragen, liet duurde eenigen tijd eer zij weêr op 't droog was, doch eer zij een tiental meters gegaan had viel zij, door de kou bevangen, op den grond neêr. Daar werd de arme sukkel 's anderendaags mor gens door eenen werkman dood gevro- zen gevonden. Zij hield liet brood nog onder haren arm geklemd. Aan de sluis vari Chatelet in de Samher heeft men den hoed gevonden van den geneesheer Noël van Montigny- sur Samber, die sedert een tiental dagen verdwenen is. Het is het eerste lichtpuntje dat men ontmoet, sedert men de talrijko en voortdurende opzoekingen heeft begon nen. Ongelukkiglijk schijnt het de ver moedens ie bevestigen dat de heer Noël de dood gevonden heeft in de Samber. De peilingen zijn met nieuwe bedrijvig heid hernomen, doch tot hiertoe zonder uitslag. Dezer dagen heeft ten huize van M. Emiel Thouny, te Hondschoote, een vree- selijk voorval plaats gehad. Eene dubbele ontploffing van petrollampen heeft niet alleen brand gesticht, maar een groot ongeluk veroorzaakt. Eene lamp die aan het plafond boven de tafel hing ontplofte; de stukken vielen op eene andere lamp welke op de tafel stond en deden die ook ontploffen. Bij de tafel zat Zuster Elisabeth (in de wereld Louisa Bailleul) van het klooster der Zwarte Zusters te Veurne, en in een oogenblik was de ongelukkige nou van vlammen omringd en zoo erg verbrand aan hoofd, borst en handen dat men voor tiaar leven vreesde. Deze ontploffingen deden terzelfder tijd eenen brand ontslaan, die spoedig ge- bluscht werd, maar toch nog 2000 fr. schade veroorzaakt, gedekt door verze kering. Zuster Elisabeth is nog bedlegerig te Hondschoote, en kan nog naar haar klooster niet terruggebracht worden. FRANKRIJK. Wie men gaal vieren. In 1889 zal Frankrijk zijne helden van voor 400 jaar vieren. Die helden waren in 1789 nog maar in opkomst zij kwamen kort na dien uit de eerste broek en toonden, wat zij aan Frankrijk zouden geven. Voor eerst Bonaparte. Hij was toen nog maar tweede luitenant klein, mager, bleek, schraal, verwaarloosd in zijne kleêren, vuil zelfs zijne kameraden noemden hem paille au-nez, omdat hij zijnen doop naam met eenen neustoon uitsprak Napoleone. Zijne oversten zagen niet veel goeds in hem. Hij werd later de dwingelandij van Europa. Mirabeau. Zeer gekend als doorbren- ger. Dik, leelijk, van de pokken geschon den. Hij heeft talent als redenaar, be leefde veel galante avonturen, is zeer aristokraat en vol verachting voor het volk, dat hem nogtans weldra op de han den draagt. IIoche, de zoon eener groenvrouw sergeant bij de Garde Francaise, bor duurt en pailleteert in zijne leege oogen- blikken ondervesten. Hij komt door het borduren in betrekking melde modislen van Parijs. Een schoene jongen, groot, vroolijk en nog al geleerd voor zijnen stond. Marceaux, simpel soldaat, een meis jesgezicht en heel beleefd. Hij is zoon van eenen avoué en hoort dus tot de burgerij. Kan, zegt men, officier wor den. Kleber, zoon van een armen metser onder-officier in oostenrijkschen dienst. In 1789 is hij inspekteur der gebouwen te Belfort. Een flinke kerel, geed uitzicht, nobele manieren. Pichegru, Gewezen monik, gewezen professor in de wiskunde, gewezen ser geant der artillerie hij woont den oor log bij in Amerika en komt terug met den graad van adjudant Een sterk man en krachtdadig. Carnot. Kapitein der genie gesproten uit de oude burgerij misschien is hij van adel. Een der beste officiers van het leger des konings, Robespiere. Hij heet zich in 1789 de Robespierre, al is hij niet nobel, en dat is precies wat hem plaagt. Zoon van een advokaat, heefthij zijnenj/ader opgevolgd welke den oude spelen in hunne jonk heid, en den jongen in hunne oudheid. Hij is beleefd, weerhoudend en speelt die rol gemakkelijk. Zijn voorhoofd is vluch tend, betoog zacht, liet profiel onregel matig hij heeft witte handen. M, de Robespierre boezemt geen genegenheid in toch wordt hij geacht door de burge rij, die hem evenwel zijne ijdelheid verwijt. Hij is voor de denkbeelden van Jean-Jacques Rousseau en heeft gedurig de woorden van eerlijk man in den mond. Danton. Een sterke kerel, gemeen ge zicht, de kop van eenen tieger, den oog slag der hyene, den glimlach van eenen duivel. Vroolijk,lieftallig, brutaal, kwaad spreker vleier kortom, een monster dat bijval heeft, gelijk Mirabeau. Zijne manieren zijn gemeen. Hij teekent zijnen naam d' Anton en is advokaat in den raad des Konings, 't geen hem in betrek king brengt met het Hof. De Koning kent hem, doch veracht zijne soort van geest. Marat. Uit eene familie Calvinisten ge boren hij is doktor, heelmeester, vee aarts en dient in het huis van Artois. Hij is de andere revolutionnairen vooruit, geeft den Publiciste parisien uit, die later YAmi du peuple wordt, 'tls een magere, bleeke, leelijke kerel hij ziet er uil als eene oude vrouw iu gramschap. Geleerd in zijn vak, heeft goede betrekkingen en bijval bij de vrouwen is later eenen bloedhond. Fouquier-Tinville, gewezen prokureur, vriend van Danton. Een slechte nijdig aard geruineerd in fortuin, tracht hij te leven van zijne pen, en zendt lofverzen aan den Koning, die deze leest. Hoofd rond, haren zwart en plat. klein voor hoofd, kleine ronde kat-oogen vol ge zicht, dikke beenen goede gestalte. Een leelijke menheer. Hij teekent alwéér Fouquier de Tinville. Onder de republiek werd hij den bloeddorstigen beschuldi ger. Carrier. Prokureur te Aurillac hij is eigenbaatzuchtig, maar,., zegt men, heel zachtzinnig eu zelfs liefdadig;, 't Is hij die later de ongelukkigen aaneen bond en ze met honderden in de Loire verdronk. St. Just. Een lieve jongen van twintig jaar hij komt van de schoolbanken, droomt niet anders dan van romeinsche en grieksche helden, en weent nog over den dood der Cracchen. Later alwéér een bloedhond. Hebert. Een arme duivel in vodden ge kleed. Hij verkoopt tegenkaartjes aan den schouwbnrg en doet de portels open van de rijtuigen. Leelijk, somber uitzicht en onbeschaamde droomer. Hij komt fortuin zoeken le Parijs, kan ter nauwerrioed lezen en schrijven on wil een blad uitge ven. Dat blad heel Le père Duchène, op gevuld met de grootste biulaliteilen, gemeene woorden en bedreigingen. Collot-d'Herbois. Komedie-speler, die zegde dat hij de wereld zou doen bersten

De Denderbode | 1889 | | pagina 2