NIEUWS- EN AHNKONÜIGIIËSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. ZEEROOVERS Zondag 20 Januari 1889, 10 centiemen per nummer. 45ste Jaar, N° 2329. Aan de dooven. ABONNEMENTPRLJS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. Vlaamsche belangen. Geruststellend. Landbouw. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars r. 3,2b voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3'bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Saam. jVil.ST, 19 JANUARI 1889 De kiezing te Parijs. Hel monar chistische comilet der Seine is woensdag namiddag bijeengekomen bij Lemarde- lay, me de Richelieu onder voorzitter schap van M. Ferd. Duval. Het middencomileit heeft eene prokla- matie opgemaakt, te sturen naar de verschillende ondercomiteiten en waar in aan de monarchisten den raad wordt gegeven zich bij de kiezing van 27 Januari ie onthouden. M. De Cassagnae valt hevig uit tegen dit besluit en zegt dat al wie ontevreden is over de republiek, stemmen moet voor Boulanger en niet luisteren naar den tlauwen praat van M. Duval. Er is nu te Parijs geen enkel gebouw meer of het is van onder tot boven met plakkaarten behangen. Opening van den Pruississchen Landdag. De Pruissischen Landdag, die onder oogpunt van samenstelling maar weinig veranderd is door de Wetgevende kiezin gen, is dit jaar geopend geworden in den Witten Salon van het keizerlijk kasteel. De troonrede, welke Wilhelm II te dezer gelegenheid heeft uitgesproken is geen meesterstuk. Een enkel punt trekt een weinig de aandacht, 't Is daar waar hij lucht geeft aan zijne vredelievende gevoelens dat de jonge vorst het krachtigst en best spreekt. Nogmaals op de goede betrekkingen wijzende, welke Duitschland met de ove rige mogendheden heeft, zegde hij, dat, na de talrijke bezoeken welke hij in de tweede helft van verleden jaar, aan de voornaamste vorsten van Europa heeft gebracht, hij meer dan ooit overtuigd was dat de Europeesche vrede niet zou gestoord worden. Dit was, zegde hij, eene voor hem heilige verklaring welke hij dan ook met de hoogste voldoening aflegde. Hij zegde ook gelukkig te zijn te kun nen bestatigen dat de rust die thans in zijne Staten heerscht, eenen heilzamen invloed uitoefent op den toestand der nijverheid en der werkende klassen toestand die veel verbeterd is. Het Huis van Afgeveerdigden heeft, op voorstel van M, Stengel, den voorzitter met diens plaatsvervangers (von Roller, voorzitter Heereman, eerste en Benda, tweede ondervoorzitter,) herkozen. De minister van financiën heeft de Staatsbegrootiiig ingediend. In zijne rede tot toelichting heeft de minister meegedeeld dat in het nieuwe dienstjaar, de financieele toestand van den Staat, voor zoover dit thans beoor DE VAM SIMT-MALO. «o» (63« Vervolg.) Zij konden aan hun aanstaande ongeluk echter niet gelooven, aan die schrikkelijke scheiding, welke zoo ras op eene onA'erhoopte wederkomst moest volgen. Zonder aan de schoone les der geschiedenis te denken, welke Pieter hen zooëven had herinnerd, smeekten zij den zeeroovcr zich niet aan de wraak van Baba-Hassan bloot tc stellen. Zij dachten nog slechts aan het gevaar dat hun broeder, die reeds zooveel geleden had, ging inloopen zij wisten op voorhand dat de oorlogsverklaring van Lode wijk XIV het teeken zijner dood zou zijn. Gij zult mij betreuren zegde bij, ja, gij zult mij betreuren, maar uwe tranen zullen met eene edele fierheid gepaard gaan. Mijn naam zal in de geschiedenis naast dengenen van Regulus met gouden letters schitteren. Ik zal mijne legende aan de zeerooversstad overmaken en mijne ziel aan God. deeld kan worden, eene verbetering met 62 millioen mark zal aanwijzen. De in de begrooting uitgetrokken ontvangsten be- loopen 1,513,891,879 mark, en de uitga ven een gelijk bedrag, zoodat de begroo ting gelijk sluit. Het overschot van 30 millioen mark, hetwelk het vorige dienst jaar opgeleverd heeft, zal worden besteed voor buitengewone aflossing van Staats schuld. Prins Ferdinand van Bulgarië in twist met zijne geestelijken. Prins Ferdinand van Bulgarie ligt weer overhoop mei. de hoofden der schismatieke kerk, de leden der heilige Synode. Na de sluiting der Sobranié, ontvingen de leden der Synode, die juist te Sofia bijeen waren, eene uitnoodiging van den minister van eeredienst Stransky, om ten paleize te verschijnen en den vorst te be groeten. l)e geestelijken weigerden dit. De minister-President Stambouloff ont bood toen den voorzitter Mgr. Simeon, schismatischen bisschop van Schumla, doch deze gaf evenmin gehoor aan dit bevel. Toen nam M. Stambouloff eenen krassen maatregel. Hij ontbond de Syno de en liet de drie leiders van bet verzet, de bisschoppen Simeon, Constantijn en Clement, die te Sofia verbleven, eenvou dig naar hunne zetelplaats terugbrengen. Dit geschil is in zoover ook van alge meen belang, omdat het slechts eene herhaling is van den ouden strijd der Panslavisten tegen de Bulgaarsche regee ring. Bisschop Clement, indertijd te Sofia gevestigd, was, gelijk men zich zal herin neren, een der leden van hel voorloopig bestier, hetwelk na de verdrijving van prins Alexander van Battenberg optrad. De bisschop, ofschoon de ziel der ge- heele samenzweering, werd uit vrees voor Rusland niet gestraft. Slechts werd Clement van Sofia verplaatst naar Tirno- va waar hij zich steeds tegen de regering bleef verzetten. Zoodat, naar alle waarschijnlijkheid, alweer het spel zal herbeginnen. Als de Bulgaarsche geestelijkheid het hoofd op steekt en het volk tegen zijnen vorst op ruit, zouden nog wel droeve dagen voor prins Ferdinand kunnen aanbreken. In het arrondissement Brussel komt men eenen VlaamHelien Bond te stichten 't gene eene tot hiertoe be- treurlijke leemte heeft aangevuld Deze Bond zal op 't gebied van de verdediging onzer Vlaamsche rechten en van de krach ten der conservatieve partij in bedoeld arrondissement en vooral in de hoofd stad veel goeds stichten. Wij sommen hier het goede op dat mer. van dezen Vlaamschen Bond mag verwachten 1° Op politiek terreinde verspreide conservatieve Vlamingeti in eene machtige Na een oogenblik van akelig stilzwijgen Omhelzen wij elkander voor de leste maal indien wij moeten weenen, dat de nacht alleen getuige zij onzer tranen... Ik heb meestal de aard- sclic zaken vaarwel gezegd... morgen scheep ik mij in op liet vaartuig dat op mij wacht.., Ik heb aan den koning van Jocelync gesproken... Na de inne ming van Algiers, zal diegene welke ik zóó bemind heb en die mijne weduwe zal geworden zijn, terug naar hier komen... Weest goed voor haar, behandelt ze als eene zusterBelooft gij mij zulks Wij zweren hetantwoordden de twee broe ders. Pieter de la Barhinais legde zich ecu weinig ter rustwanneer hij ontwaakte was de zon reeds hoog boven den horizonthet vaartuig, dat hem naar Algiers moest overbrengen, wachtte naar de tij. Al de zeelieden, welke aan het feest bij moeder Cachelot hadden deelgenomen, waren op de kaa vcrccuigd. Ook Lodewijk en Jan de la Barhinais volgden hunnen broeder met het oog, totdat het schip reeds ver, zeer ver in zee, uit hun gezicht ver dwenen was. Pieter de la Barhinais bleef op het dek. Hij vaarde langsheen de kusten van Spanje en Porlu- gaal, schoof schijnsel voorbij Marseille enbegroette Toulon, waar men de toebereidselen tot een vcr- groep samenscharen om in de kiezingen, waar de Bond als politiek korps zal op treden, de Vlaamsche rechten te doen gelden en dezer verdediging in het ver kiezen der kandidaten te waarborgen. 2° Op letterkundig, terrein bij de Vla mingen de taalstudie begunstigen en vooral aan de jonge advokaten bet beoefenen van't pleiten en redetwisten in 'tVlaamsch vergemakkelijken. 3° Meerders zal de Bond aan de talrijke katholieke Vlamingen die uil al de dorpen van Vlaamsch België en uit Nederland zich te Brussel gevesiigd hebben en zul len vestigen,een vergaderpunt aanbieden waar ze in een echten vriendenkring, in de Tooneel- en Muziekafdelingen zich deftig zullen kunnen vermaken. Onder dit oogpunt verdient de Vlaam sche Bond ernstig aanbevolen te worden bij de katholieke huisvaders van Vlaamsch België. Het Grievenkomiteit zal ook niet onle dig blijven, want in vele gemeentebestu ren van hel arrondissement wordt alles nog in 't fransch afgehandeld. Tusschen de stichters van de nieuwe Bond vinden we talrijke Vlaamsche mannen, die de waarborg zijn dal het werk zal vooruitgaan. Een kapitein, gehecht aan de rekaktie van den Journal dc Bruxelles, schrijft in zijn laatste overzicht De aanstaande neerlegging van het wetsvoorstel des heeren d'Oultremont zal in het leger slechts eenen betrekke lijken bijval aan zijnen ontwerper verze keren. Het vraagpuntisnogonlangs legen ons opgelost, om aan eenen omkeer te kunnen gelooven. Niets is veranderd, noch de mannen die aneen gezegd heb ben, noch zij die hen gekozen hebben integendeel. Allen die voor deze zaak ge streden hebben zijn overtuigd dal de we zenlijke. ernstige en gewichtige tegenstand dien zij in het land heelt ontmoet, nog voortbestaat. School van beschaving en verze- delijking. Het garnizoen van Dendermondc telt 300 tot 600 manschappen. In den loop dezer zes laatste maanden werden 1° Een kapitein van dit garnizoen afge straft wegens schandelijke feiten 2° Een luitenant aangehouden cn in 't gevang opgesloten wegens aanslagen tegen de openbare zeden 3° En sedert zaterdag lest de bestierder van krijgshospitaal achter de grendels gezet onder beschuldiging van ontvreem dingen. Een adjudant-onderofficier onderging het zelfde lot. schrikkelijkcn oorlog eindigde. De nacht viel wanneer Algiers dc koepels zijner tempels, zijn kolossaal palcis, zijne muren en poorten vertoonde, versierd met de hoofden van de ter dood gebrachte» waar de gieren rond vlo gen. Pieter de la Barhinais deed het anker werpen. Een uur later naderde een boot tot het schip, en een matroos werd gelast eenen brief naar bet lvonsulaat te dragen. Alvorens vóór Baba-Hassan tc verschijnen en het doodvonnis tc hooren, dat deze waarschijnlijk tegen hem zou uitspreken, moest la Barhinais hel leste bevel van den koning ten uitvoer bren gen en gehoorzamen aan den uitersten wensch van zijn hart. XXV. HET HUWELIJK IN DE DOOD. Sedert het vertrek yan Pieter, was Jocelyne aan eenen doudelijkcn angst ten prooi, welke noch dc vaderlijke liefkozingen, noch de tcedcre vriend van Lcïla, noch de verkleefde zorgen van Gancttc verlichten konden. Een geheim, een verschrikkelijk geheim dreef voor haren geest en zij begreep dat haar vader redenen moest hebben om baar hetzelve niet te ontsluieren. Zou de pacha zoo wreed kunnen ziju den kapi- Schoone school van beschaving en verzedelijking voorwaar De geuzenpers, schrijft Het Fond senblad s te recht, vindt zooveel verdor venheid niet onder zes duizend priesters of kloosterlingen, als men er aantreft onder 600 soldaten, Het is immers officieel bewezen dat onder de simpele soldaten, waarvan hier boven geen spraak is, zeven ten honderd aangedaan zijn van beschamende ziekten. En wat doel de maconnieke of geusche drukpers Valt zij legen de zedeloosheid der ka zerne uit Neen, duizend maal neen! zij beschul digt dagelijks de priesters en klooster lingen van de walgelijkste mis iaden die men uivinden kan zij schildert de on derwijsgestichten der geestelijkheid ge- duri* al als brandpunten van besmetting voor de kinderen, enz. enz. En de kazerne, integendeel hemelt zij gedurig op en noemt ze eene school van beschaving en verzedelijking des Volks Achteruit, liberale Volksbedriegers Een persoon genezen van 23 jaren doofheid etuitingen der ooren door eene eenvoudige remedie, zal er de be schrijving gratis van toezenden aan al- wie er de vraag zal van doen aan M. Ni cholson, 4 Drouotsiraat Parijs (4 rue Drouot, Paris.) Eeu bericht uit Brussel meldt dat de militaire kwestie oneenighederi heeft ver wekt in hoogere sferen. Naar het schijnt wordt er op de ontbinding der Kamers bij Z. M. den Koning aangedrongen, omdat zij en liet ministerie hem den verplicli- tenden soldatendienst niet willen toestaan. Deze nieuwstijding verdient, volgens ons, niet het minste geloof, doch moest Z. M. de Koning toegeven hij zou. een dwaalspoor inslaan. Een der opstellers van de Réfonne ondervraagde dezer dagen hierover den heer Victor Jacobs volksvertegenwoordi ger van Antwerpen en ziehier de ant woord Maar zegde de redakteur, als de Koning ongeduldig werd en de ontbin ding deed Welke ontbinning De Koning Maar de Koning heeft geenenlust eene persoonlijke politiek in te voeren. Als hij dien lust kreeg, zou hij ten slotte gee- nen uitweg meer vinden. De meerderheid die uit de kiezing zou voortkomen, of deze zou moeten plaats hebben onder den invloed van eene europische krisis zou hem geene voldoening geven. Ik ben zeker van neen. tein dc la Barhinais weer in zijne kerkers op te sluiten, als de zending, waarmee hij hern had ge last, volbracht zou wezen Zij stelde haar betrouwen op Lcïla, die baar dagelijks meer en meer beminde en op de jonge beden van Orphy, wicn de troon van Algcrié scheen voorbehouden te ziju. Leila cn Jocelyne, beiden op ccnc kussenbank gezeten, waren in een ernstige gesprek verslonden, terwijl Orphy met ecu tamme» vogel speelde. Ik geef n mijn woord, zegde Lcïla. Ik zal vragen dat de pacliu uwen vader cn u de volledige vrijheid schenke. Ik zou ccnc straf des hemels verdienen indien ik poogde u hier te houden, of- schoou de scheiding mij bittere smart zal baren_ Degen die gij bemint, zal welhaast terugkomen, gij zk zijne vrouw worden en mijn heer zal u toelaten naar uw vaderland weer te keeren. Jocelyne kuste de handen van Lcïla cn beetc tranen bevochtigden harcougen. Zij liet zich door die hoop wiegelenen met geestdrift vertelde zij aan haren vader wat de ccht- genoolc van Baba-Hassan haar gezegd had. Dc doktor dankte zijne dochter, zonder te antwoor den, tegen zijn hart. De moed ontbrak hem haar te ontgoochelen. Bond den avond, wierp een zeeschip liet anke1" op twee mijlen der haven au Algiers, eene boot verwijderde zicli van bet vaartuig, kloeke riemers landden aan, eu een hunner begaf zich naar liet De groene brocbuur spreekt van dik wijls herhaalde ontbindingen Maar die schrijver moet van nergens anders komen dan Pruisen Het gebeurde toch in den vreemde In Pruisen, in Duitschland, ja in landen die overwinningen droomen, kan dat gelukken misschien maar in een vreedzaam land gelijk België, waar wij enkel bekommerd zijn om onzijdig te blijven, om te blijven bestaen, kan dat niet plaats hebben. Dit zou de oorzaak zijn, van de onee- nigheid nu, in dat geval, heeft de heer Jacobs heel goed den uitslag eener ont binding voorzegd. En voor 'l overige, onze Koning weet genoeg, dat het gevaar lijk zou wezen aan de Belgen eene per soonlijke politiek op te dringen. Vervalsching der eetwaren. Het vertoog der beweegredenen van het wetsontwerp legen de vervalsching der eetwaren, door den heer minister van binnenlandsche zaken neêrgelegd, is aan de Kamerleden uitgedeeld geworden, 't Is een merkwaardig stuk, dat meer dan 100 bladzijden beslaat. Het ontwerp beeft voor doel de rege ling van den handel in eetwaren en het belang der openbare gezondheid, bij mid del van het voorkomen en straffen van het bedrog en de vervalschingen, waartoe die handel aanleiding geeft. Men mag verzekeren dat de verval- jchingen, schadelijk voor de gezondheid, nooit zoo talrijk zijn geweest als nu. Hun gebied kent geene palen meer. Niet ééne eetwaar ontsnapt er aan en de eet waren van eerste noodzakelijkheid nog wel het minst van al 't is hetgeen blijkt uil de talrijke ontledingen welke, io de laatste jarrn., hebben plaats gehad in de verschillende scheikundige laboratoriums van het land. Bloem, melk, boter, peper, olijfolie, kollie, suikerij, suiker, chokolade, bier. wijn, geneveren andere sterke dranken ziju hel voorwerp van vervalschingen van allen aard, welke de gezondheid der verbruikers in gevaar brengen. Het gouvernement heeft dus een goed werk gedaan met eeu wetsontwerp voor- testellon. Het was hoog tijd dat er krach tige maatregels werden genomen. Over het droogen van appelen en peren. Amerika heeft overvloed van fruit, meer dan het zelf verbruiken kan. Die overvloed in verschen toestand op ver wijderde markten in het eigen land, Eu ropa of Azia te brengen, gaat natuurlijk niet, zeker niet voor de mindere fijne soorten. Daarom greep men in den laatsten tijd het verduurzamen van fruit door middel van droging aan, welke handelwijze bo- Konsulaal, om ccncn bi:ief, die met een groot rood merk vergezeld was, aan den gezant van Frankrijk over te brengen. De bode had bevel ontvangen te wachten en een antwoord méé te brengen. De kousul overlas dien brief tweemaal en scheen er den zin niet van te begrijpen liet was alsof er een nevel voor zijne oogen hing. Hij aarzelde beur telings door aandocdiug en duizeling getroffen. Als hij den zin wel verslaan had. tiet lig zijn hoofd in zijne handen zakken cn begon luidop tc snikken. Meer dan een uur bleef bij onder den indruk dier geweldige ontroering. Dan schreef bij met eene bevende band ecnige regelen, vouwde den brief en zette op den omslag Aan den kapitein Pieter de la Barhinais, aan door» van den Héron. De bode vertrok eu pater Vacbcr begon opnieuw te schrijven. Nu vloog de pen over zijn papier, de liorlogie sloeg één uur van den morgend eer dat tweede schrijven geëindigd was. Dan begon hij te bidden. Na deu goddelijke» dienst, waar Fatlima regel matig naartoe kwam, gaf de kousul haar den lan gen brief, welke hij 's nachts geschreven had en verzocht haar denzelven, door de lusschcnkomst van Jocelync, aan den doktor Robert de Miniac te bezorgen. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1889 | | pagina 1