NIEUWS- EN AiNKONOIGINGSBLAD VAN DE STAD Ei 7 ARRONDISSEMENT AALST. ZEEROOVERS Zondag 27 Januari 1889, 10 centiemen per nummer. 438te Jaar, N° 2551. ABONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. Betooging-Coreinans. Vlaamsche bladen. Aan de dooven. Argentina. DE DENDERBODE. jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars r. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, Ir. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij actoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Culque Sua HELST, 26 JANUARI 1889- De kiezing Ie Parijs. Wat een leven en beweging, naar gelang de kiezing na dert. Op talrijke meetings werden woensdag de candidaturen Jaques en Boulanger verdedigd. Over het algemeen zijn bet nog altijd de republikeinen, die bet meest de tong roeren, in zoover dat ze niemand laten spreken dan hunne vrienden. Paul Deroulède is nu, namens de Ligue des Patrioles, voor de pinnen gekomen. Op eene reusachtige plakkaart zet hij alle vaderlandslievende burgers aan zondag te stemmen voor den generaal. Men zegt dat het gouvernement, nog vöbr de kiezing, eene groote politieke verrassing zal geven namelijk een de kreet waardoor de verbanning van den hertog van Aumale ingetrokken wordt. Het dekreet zou ter onderleekemng ge reed liggen en M. Floquet moet, volgens den Gaulois,het nieuws reeds meegedeeld hebben aan den senateur Léon Renauld, een der vrienden van den hertog. Zcoals men weet verschilt den hertog van Aumale van meening met zijnen neef, den graaf van Parijs, over liet Boulan gism. Men denkt dat de regeering, door aan den hertog genade te verleenen, wil trachten de zuivere monarchisten tegen te houden van te stemmen voor den ge neraal. Ondertusschcn gaan verschillige kon- servatieve bladen als de Patriede Auto- rité (Paul de Cassagnac), de Gauloisen nog andere, gedurig voort met alle kon- servatieven aan te zeiten van te stemmen voor Boulanger, als protestatie tegen het bestaande stelsel. Een dezer bladen, de Observatoire francaisschat dat Boulan ger 200.000 stemmen, Jaques -180.000 bekomen zal. Houding van het Vatikaan. De Obser- vatore Romano, zegt dat zij, die beweeren dat het Vatikaan eene botsing tusschen Frankrijk en Italië wenscht, vergeten de vredelievende zending is van het Pausdom. Een minister uitgefloten. De Gaulois verneemt uit Rome De italiaansche minister van landbouw is te Messina, waar hij een onderzoek ging afleggen, beleedigd en uitgefloten. Het aantal werkliê zonder arbeid is overgroot, en de ellende op Sicilië afgrij selijk. De schoone politiek Crispi, kan er dat nog bij op haar actief schrijven. Amerika. Landverhuizing. Het gouvernement der Vereenigde Staten is van zin maatregelen te nemen legen de landverhuizing. De commissie der Kamer heelt eenige dagen geleden haar verslag ingediend over de wet betreffende het werk en de landverhuizing. Het wets ontwerp door de commissie voorgedragen stelt voor den toegang tot de Vereenigde Staten te verbieden aan de behoeftigen, veroordeelden, anarchisten, socialisten, personen door zekere ziekten aangedaan en werklieden door overeenkomsten ver bonden. Zij stelt verder voor 5 dollars te eischen van alle aankomende landver huizers, die een getuigschrift zullen moe ten afleveren van den vertegenwoordiger der Vereenigde Staten in hel land van waar zij komen. Het verslag, dat het ontwerp vergezelt, bewijst dal de land verhuizing van talrijke behoeftige vreem delingen en zelts misdadigers vergemak kelijkt wordt door de overheden hunner landen. Het aalstersch comiteit der Maatschappij tegen de slavernij. Onze lezers kennen reeds het edelmoe dig ontwerp van Cardinaal Lavigerie deze wereldberoemde kerkvoogd is aan de beschaafde wereld cenen nieuwen kruistocht komen prediken tegen de ara- bische slavenhandelaars die jaarlijks in midden-Africa een half millioen men- schen vermoorden of aan de wreedste slavernij onderwerpen. Er dient immers in achtte worden genomen dat het groot ste deel dergevangene slaven uiisluitelijk geroofd wordt om aan de walgelijke drif ten dezer dienaars van Mahomet's dwaal leer te worden geslachtofferd. Al de landen van Europa die belangen hebben in het zwart werelddeel, hebben den verontwaardigden eproep van den afrieaanschen Cardinaal Lavigerie beant woord en bereiden zich reeds die afschu welijke menschenjagers duchtig te straf fen. In België ook is eene Maatschappij tot stand gekomen die vrijwilligers zal uitrusten en ze naar de kusten van het Tanganika-meer en de oevers van opper- Gongo zal aenden om daar de slavenhan delaars te bevechten. De nieuwe zouaven want zou wor den die vrijwilligers reeds door het volk genoemd, zullen dan weldra de sporen volgen van onzen heldhattigen landgenoot den oud-officier der pauselijke zouaven M. d'Hoop, die, in 1884, door de Arabiërs voor het geloof wierd omgebracht met de catholieke zendelingen die hij verge zelde. In al de voornaamste steden van Vlaanderen Gent, Brugge, Audenaarde, Kortrijk, Ieperen, enz., /.el men kloek moedig de hand aan het werk om aan het klein zouavenleger de noodige geldmid delen te verschaffen. Z. H. Mgr Lam- VAl* 8IMT-MALO. (67e Vervolg.) Paler Vachcr zat onbeweeglijk op eene bank. Pieter ondersteunde Jocelvnc, die achter haren sluier weende Ganette was in gedachten verzon ken, Allerliefste, zegde Pieter tot Jocelyne, gij zult dezen avond bij uwen vader weêrkeercn. Bedank hem omdat hij toestemde dat gij mijne •chtgenootc werdt. Ziehier onzen huwelijksakl 5 ééns zult gij dcnzelven aan den koning toonen. Ik zal den naeht in het konsulaat doorbrengen en morgen slechts zal ik mij naar liet paleis bege ven. Vóór uwe aankomst zal Leila uwe vrijheid en de mijne reeds bekomen hebben. Ja, gij zult bidden, Jocelyne, gij zult veel bidden. De boot was aan land de passagiers bevonden brecht, bisschop van Gent, stelt hel grootste belang in het. welgelukken dezer onderneming, en heeft, zelfs het voorzit terschap aanveerd van deoost-vlaamsche afdeelingderbelgische Maatschappij tegen de slavernij. Eene vertakking van diezelfde Maat schappij is ook in ons arrondissement Aalst tot stand gekomen. Wij sporen al onze vrienden en onze achtbare lezers aan, om de de pogingen der Heeren die hij ons deze zaak in handen hebben ge nomen,met genegenheid aan te moedigen. Iedereen, zal, onzes dunkens, willen deelnemen ten minste door eene kleine aalmoes aan dit werk van christelijke liefdadigheid. De giften mogen van heden al worden gestuurd hetzij bij de Heeren Leden van liet aalstersch Comiteit, hetzij in onze bureelen. Ziehier de tegenwoordige samenstel ling van bedoeld comiteit. Eerevoorzitters: De Z. E. H. Kanun nik De Blieckpastoor deken. M. Van Wambekeburgemeester en volksvertegenwoordiger. Voorzitter Baron Leo Bethune, gezant- schapssekretaris, advokaat. Ondervoorzitters MM. Ch. De l'Arbre burgemeester van Geerardsbergen. Mussely, lid der bestendige deputatie. Schrijver M. Jozef De Sadeleer, can- didaat-notaris te Haeltert. Schatbewaarder M. Felix De Hert, advokaat ie Aalst. Leden MM. Baron Paul Bethunesena teur te Aalst. Bert de l'Arbre, kunstliefhebbers te Geerardsbergen. Paul De Clippele, luitenant der Burger wacht te Aalst. De Vuystnotaris, provinciaalraadslid te Borsbeke. Emile Limp ens, advokaat, provinciaal raadslid te Aalst. Jozef Kieckensadvokaat te Ninove. Odilon Van der Haegen, advokaat te Aalst. Hubert Van Lier de, advokaat te Sotte- gem. De kommissie ontvangt voor de betoo ging van 40 Februari, ter eere van Core- mans, talrijke bijtredingen zoowel van liberale als van katholieke maatschap pijen. Op den landdag zal namens elke provincie eene huldehctooging gebracht worden, op welke M. Coremans zal ant woorden. 's Avonds onder 't Vlaamsch muziekfeest zal door eenen liberaal eene feestrede gehouden worden die het pro gram zal bevatten der beweging van heel liet Vlaamsche Land. M. Coremans zal daarna de Vlamingen tot aanhoudenden strijd aanwakkeren. zich in de haven. Jocelyne drukte de banden van haren echtgenoot, en murmelde met eene bevende stem Tot morgen... Vaarwel I antwoordde hij. Ganette trok bare zoogzuster naar het vrouwen verblijf. Pater Vachcr geleidde Pieter naar het konsu laat. Pieter de la Barbinais bracht gansch den nacht voor een groot kruisbeeld in het gebed door. Hij hoorde niets meer dan de steui van den priester en dacht nog slechts aan God. In de kapel deed hij pater Vaeher de gebeden der stervenden voorlezen. Ecmge stonden later gaf Baba-IIassan bevel den afgezant binnen te brengen. Welnu, begon de pacha, zijt gij in de zen ding gehikt, welke ik u had opgelegd Wat laat u toe zulks te verhopen Uwe terugkomst zelve. Uwe Hoogheid bedriegt zich, nooit werd een Breton beschuldigd zij en eed verbroken te hebben. De koning Lodewijk XIV Gaat voort met zich op schrikverwekkende manier te wapenen om u den oorlog te verklaren. En gij blijft onverschillig, als gij mij dat toe vertrouwt... gij vreest niet dat... De groote zielen vreezen niets. Gij hebt mij verraden Een Hallandselie briefwisselaar van den Escaut, deelt aan dit blad eene tijding mede welke, zegt hij, genoegen zal doen aan de Vlamingen en hun dienen kan om hunne tegenstrevers tot zwijgen te bren gen. Ziehier deze lijding Een der verwijlen, naar ik verneem, welke de vijanden van het Vlaamsch en do Walen den Vlaming naar hst hoofd werpen, is dat zijne taal eene brabbeltaal is, welke nergens of bijna nergens wordt gesproken. Welnu, ik ontvang zooëven van eenen vriend eene lijst van Nederlandsche of Vlaamsche bladen, welke in vreemde landen verschijnen. Ik weet dal zij niet volledig is, maar zij schijnt mij reeds vol doende cm de vijanden van onzen volks stam den mond te stoppen. Amerika Wisconsin, De Ware Burger en de Depere Standaard Michigan, De Hoop Guiana, De Guiana (Paramaribo) en de Surinamsche Courant. Australië Dageraad (Mendo)Yahaya Gijany (hall Maleisch en half Vlaamsch), Soerabajasch Handelsblad De Locomotief en In sulinde (Samnrang) Celebes-Courant ('Macassar); Ds Tijd, Bativiaansch Nieuws blad, Bativiaanscli Handelsblad en De Ja- vabode (Batavia). Afrika De Zuid-Afrikaan (Kaapstad) De Republikein en De Volksstem (Pretoria) De Republikein (Johannesburg) De Afri- kaansche Patriot (Paarl) en een groot getal andere. Volgens eene statistiek, verschijnen nog Iwse Vl.iamsohe bladen te Londen, twee te New-York, twee in Duitschland, enz., enz. Een persoon genezen van 23 jaren doofheid eu tuitingen der ooreti door eene eenvoudige remedie, zal er de be schrijving gratis van toezenden aan al- wie er de vraag zal van doen aan M. Ni cholson, 4 Drouotstraat Parijs (4 rue Drouot, Paris.) De uitwijking naarZuid-Amerika neemt toe op breede schaal en geheel de druk pers heeft zich met de landverhuizing beziggehouden. De meeste bladen openen bedenkingen tegen de landverhuizing Vooruit be strijdt ze uit al zijne krachten. De Argent ij nsche republiek vraagt land bouwers ofwel ambachtslieden die bene vens hunnen stiel ook den landbouw kennen. Onder de uitwijkelingen, onlangs ver trokken, zijn er echter velen die niets - Ik ben uw onderdaan niet. Ik heb mijne zending trouw vervuld. Algiers is niet bestand tegen het bombardement dat welhaast zal begin nen, uw leven is in gevaar denk dat het nu nog mogelijk is inde guustcn de vriendschap van mijnen koning te komen... Heeft bij u daartoe de voorwaarden doen kennen vraagde dc pacha met een bitteren spot lach. Hij eischt den vrijen bande! voor de zeelie den. Het zijn dus bevelen in plaats van smeekin gen. De koning Bodewijk XIV aischt dc uitvoe ring der traktaten, welke gij in de tegenwoordig heid van den franschen konsul aan stukken ge scheurd heb. Eu indien ik weiger Dan wordt Algiers gebombardeerd. Gij hebt den koning tol den oorlog aangezet. Gij hadt nogtans gezworen... Van terug te komen... zegde Pieter liet hoofd tretsch verheffende, en ik ben terug geko- med. Om te sterven Het zij zoo 1 liever dc dood dan eene vlek op de nagedachtenis van ccnrn franschman. Ik vrees u niet. Ellendige slaaf riep dc pacha uit, terwijl hij naar zijnen dolk greep. van den landbouw kennen. Sommigen dezer willen dan in Buenos-Ayres blijven, en willen daar een winstgevend bedrijf vinden. Doch Buenos-Ayres is eene groote stad, waar geene werklieden te kort zijn en waar alle behoeften duur kosten. 't Is dan niet le verwonderen zegt het Fondsenblad dat degenen klagen, die ge dacht hebben daar welstand of zelfs rijk dom te vinden. Ginder in dat verre land, wordt er al eens gezegd en geschreven, is men tocii zoo verlaten, afgezonderd, geschei den van bloedverwanten en vrienden. Dal alles is waar, en wij denken niet dat de uitwijk; liegen ginder een luilek kerland zullen vinden, ten minste niet in den beginne. Doch kan men liet ten kwade duiden aan iemand wien alles ontbreekt, elders een beter lot te gaan zoeken En wie gaat anders naar Argentina Ach, men denke niet dat de uitwijke lingen niet liever hier zouden blijven, docii liet werk ontbreekt, en voor hen is dat letterlijk geen brood, geen klee deren, geen deksel, geen vuur Bloedverwanten en vrienden zijn even arm, die kunnen niet helpen. Én in de toekomst schittert geen enkel lichtpunt dat op beternis laat hopen. Zou men denken dat die ongeiukkigen ginder in liet verre Zuid-Ainerika meer verlaten zullen zijn dan hier iu hunne arme hut, bij eenen haard zonder vuur en met eenen hoop derre blaren voer legerstede Men heeft geschreven dat de inrichting der.schepen te wenschen liet, alsook het voedsel. 't Is mogelijk, en liet toezicht daarover kan niet te streng zijn. Doch wij zijn zeker dat menigen land verhuizer zal gedaelit hebben als een heer behandeld te worden. O het lijden der arme buitenbevol king is zto weinig gekend Wie dus naar Argentina wil, denke niet iri Buenos-Ayres te blijven daar is evenveel armoede als in onze groote ste den. Wie den landbouw niet kent, of niet zoekt, hem te leeren, blijve hier, en wie hier deftig aan zijn brood komt, gedenke het spreekwoord Beter een vogel in de hand dan tien die daar vliegen. De uitwijking tegenlioudeti is echter onmogelijk, want België is overbevolkt. Doch er zijn maatregelen te nemen opdat de landverhuizers ginder in den vreemde niet alleen staan en dat zij raad, hulp en bescherming kunnen vin den als zij die noodig hebben. Pieter keek hem met mannelijke lierheid vlak in dc oogen. Baba-Hassan verschrikte eenigzins en liet den dolk steken. Op aen woord van den onincnseli, kwamen twee wachters toegesneld. De pacha (luisterde hun iels in het oor en Pieter de la Barbinais werd weggesleurd. Jocelyne bad zich intusschcn hij Bcïla begeven Haar angst was groot' Sedert lang had zij aan de jonge vrouw niets meer gevraagd. Zij kan besloten liet oogenblik van het gevaar af tc wachten en het gevaar was nu groot. Jocelyne had aan haren vader alles verteld wat op den Hêron gebeurd was. Hetgeen ik aan dc jonge dochter verborg zegde deze, zal ik aan dc eclitgenootc toevertrou wen... Het uur der droomerij en der hoop is voor bij. Verhef uwen moed op dc hoogte van uw on geluk... Indien Bcïla geene genade voor Pieter bekomt, is bij verloren. Ik bedroog mij dus niet, antwoordde Joce lyne. Ik heb gevoeld dut zijne laatste omhelzing de bctcckenis had van een ecuwig vaarwel. Hassan heeft hem veroordeeld, wees er zeker van spoed u, Jocelvnc, bal en ween... er is een mirakel noodig om uwen echtgenoot, oui mijnen zoon tc redden. Dan bad Jocelyne zich naar bet vrouwenverblijf gehaast. Zij viel vóór Bcïla op de knieën en bezwoer haar bij al wat haar heilig en duurbaar was de genade voor Pieter de la Barbinais, die haar echtgenoot geworden was, van den pacha af te smeckcn. Deze wist niets van hel huwelijk dat op den HiïnoN voltrokken was. .Met den glimlach op dc lippen, verscheen Baba- Hassan in dc zaal, waar Bcïla en Jocelyne op hem wachtten. Beïla viel geknield voor hem neer. Genade kreet zij, genade voor den echtge noot van Jocelyne, wier vader ons kind van de dood verlost heeft, Genade vader herhaalde de kleine Orpliy, dc handjes samenvouwende. Genade voor mijnen echtgenoot, kermde Jocelyne, opdat God u Leila cn uw duurbaar kind behoude. I w echtgenoot? zegde dc pacha verwonderd, wat beteekent dat Jocelyne bekende alles met de grootste open hartigheid. Gij kunt zoo wreed niet zijn, sprak zij ver volgens, mij reeds nu lol weduwe le maken.., Pieter is een grootmoedig cn edel liart... zult gij hem straffen, omdat bij zijnen eed getrouw bleef Koning toon u barmhartig, opdut de zegening des hemels over u cn de uwen ncderdalc. WoHor vooarozzET,

De Denderbode | 1889 | | pagina 1