NIEUWS- EN AANKONUIGINGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. ZEEROOVERS Donderdag 31 Januari 1889, 10 centiemen per nummer. 45ste Jaar, IV0 2332. ARONNEMENTPRMS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. Burgerwacht. Belooging Coremans. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars r. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N" 10, nabij de Groote Markt, en m alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, tr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Saam. AF.I.ST, 50 JANUAKI 1889. Kiezing te Parijs. Ziehier deofficieele uilslagen der kiezing die zondag 11. te Parijs heeft plaats gehad 372 kiesbureelen.—568,697 ingeschre vene kiezers. Stemmers 433,680. Volstrekte meerderheid 217,931. Boulanger, gekozen. 244.070 Jacques 162.320 Boulé 16.760 Verscheidene 10.338 Generaal Boulanger is dus gekozen met eene meerderheid van meer dan 81 duizend stemmen. Deze schitterende zegepraal van het Boulangism in de fransche hoofdstad is de plechtige veroordeeling van het mini sterie Floquet. D© avond te Parijs. Over 't algemeen liep alles kalm af. Op den Boulevard Monlmarlre heefteen oogenblik groote schrik geheerscht. De menigte was er zoo talrijk, er werd zoo geweldigd gehuild en geschreeuwd, dat de ruiterij eene charge moest maken, om het volk op de vlucht te drijven. Daarna hield de policie de menigte op afstand. Ziedaar, met eenige gevechten, het voornaamste feil van den avond. In de rue Drouotdicht bij de bureelen van den lntransigeantwerd er hevig ge twist lusschen tiet volk, maar de policie had geen de minste moeite om de rust te herstellen. Te middernacht was de volledige uit slag gekend. Groote benden werden gevormd, en de gewone schreeuwers trokken de boulevards op onder T zingen van C'esl Boulangelange, lange C'est Boulanger qu'il nous faul Ook de Marseillaise werd gezongen. En demuziekmaatschappijen zetten zich in beweging, om den held van den dag tc gaan vieren. Deze leste is nog altijd in het restaurant Durandwaar de champagne stroomt, terwijl buiten de policie hel volk tegen houdt. Wil men den indruk weten der menigte Iedereen is tevreden, iedereen lacht in zijn vuist en schijnt, met eet; zucht van verlichting, te zeggen Wij hebben het gouvernement daar geen kleine part ge bakken. Het is de parijzer gavroche die eenneus zet en de tong uitsteekt tegen Floquet. En zeggen dat. heel de wereld de oogen heeft gehad op die kiezing, die, alles wel VAW SIMT-MALO. (G8c Vervolg.) Gij verraadt mij allen I riep de pacha woe dend uit... Ah vervloekte fransche dochter, gij hebt u verbonden met mijnen vijand, die mij in plaats van woorden van vrede het nieuws van een schrikkelijkcn oorlog aanbrengt. Gij vraagt genade voor hem, terwijl te Toulon de schepen bewapend worden die mijne stad tot puin zullen schieten.. En Leïla maakt deel van die samenzwering 1 Neen geen genade geen genade Leila, Jocclync en Orphy bicven voor den paeba geknield zitten en staken de armen tot hem uit. Baba-Hassan stampte Lcïla met zulk geweld van zich af, dat zij bedwelmd op bet tapijt rolde. Baba Hassan vraagde vervolgens met eene doffe en bevende stem ingezien, niets meer is, dan eene kwa jongensstreek van den Parijzenaar, die zich tot moeiwordens toe verveelde. i In alle geval, niemand heelt gedacht dat de farce zoo groot zou geweest zijn. Men beeft Floquet willen batig maken, en men heeft henvin 't water geschopt !- De generaal, die ten 8 ure bij Durand is aangekomen, heeft er met zijngeheelen staf plaals genomen in een kabinet op de eerste verdieping. AHe oogenblikken kwamen er ruiters in vollen galop aangerend, dragende de uitslag der wijken, voorsteden of buiten gemeenten. En hoe meer cijfers er kwamen, hoe in eer gelukwenschers er opdaagden. Men aanbidt de rijzende zon Generaal Boulanger, stralende van vreugde, doch meester van zichzelven om zijn geluk te verbergen, ontving een ieder met kalmte en weerdigbeid. In zijne omgeving was men luidruch tiger. Men bekende luidop dat men zoo iets niet had verwacht. Toen de volledige uitslag gekend was, drukte den generaal onmiddelijk den wensch uil. naar huis te keeren doch 300 a 600 Boulangisten stonden voor het restaurant Durand en versperden den weg. Een der aanwezigen deed het voorstel van 't licht uit ie draaien, om de menigte te doen gelooven dat Boulanger vertrok ken is doch de generaal wil in volle licht en midden der menigte vertrekken. Een der vrienden van den generaal ging den gekenden landau halen, en van op den bok, verzocht hij het volk piaats te maken. De generaal gelukte er in plaats te nemen in het rijtuig, en terwijl de bou- langisten een reusachtige zegekreet aan heffen, terwijl er met hoeden en zakdoe ken word gewuifd, reed de gekozene van Parijs in zijn tweespan naar huis, midden van het geroep Leve Boulanger. Ten 1 uur liepen nog eenige benden rond ten 2 ure was Parijs rustig. Toen de geheele uitslag was gekend, is de ministerraad hij hoogdringendheid, naar het Elyseum geroepen, om aldaar te vergaderen onder voorzitterschap van M. Car not. De zitting duurde tot 2 ure 's nachts. De verschillige mogelijke gebeurtenis sen, die uit de kiezing kunnen voortsprui ten, werden onderzocht. M. Floquet verklaarde aan den presi dent der republiek dal hij en zijne vrien den bereid zijn hun ontslag te geven, indien M. Carnot denkt dat zulks zou kunnen dienen om de moeilijkheden te voorkomen. Verschillige leden drukten de meening uit dat het ministerie dient gewijzigd te Aan welken prijs zoudt gij bet leven van dien man afkoopen Ten prijzc van mijn bloed zegde zij met een gevoel van hoop. Eene afzwering en uwe eer..., zegde hij stil ler. Breng mij waar uwe wachten hem geleid hebben, zegde zij, zich oprichtende. De paclia sleurde baar tot op de binnenplaats op dat oogenblik werd la Barbinais juist naar de strafplaats geleid. Zij wierp zich aan zijne borst. Pictcr zegde zij, wij sterven tc zamen, dat zal een laatste troost, een laatste geluk zijn. Ilij sloot baar vast tegen zijn hart met eene liefde, waarbij drift cn wanhoep zich hadden ge mengd. l'w plicht is tc leven, zooals dc mijne te sterven. Gij zult geheel uw leven den rouw over mij dragen... Diiar omboog znllen wij elkander wederzien Dat men dc vrouw aan de armen van dien christenhond ontrukkeschreeuwde de paclia, cn gij, Yacoub, houw dat hoofd af met 't bot van uwen sabel. Een kreet van wanhoop ontsnapte aan de lippen van Jocelyne. Tien mannen schoten te gelijk op baar toe, trokken bare armen, waarmee zij den bals van la Barbinais omklemde, los, en brachten baar worden op een breedereu voet dan nu liet geval is, en dat het Staatslieden be vatten moet uit al de groepen der repu- bliekeinsche partij. M. Carnot heeft besloten de Kamerzit tingen af te wachten alvorens ecu besluit te nemen. De ministers hebben heden talrijke po- lieiemaatregelen genomen. M. Carnot heeft zondag avond talrijke afgeveerdigden cn senaleurs ontvangen. Meening der pers. De Siècle hoopt dat de republiekeinsche partij hare groote mannen terug aan het hoofd der zaken zal stellen. De vatin zegt Indien wij willen is de kiezing van zondag de redding indien wij ons vereenigen zijn wij sterk. De Voltaire hoopt dat de republiekanen profijt zullen trekken uitde les van zondag. De Paix wijst op den grooten plicht die op de republiekeiuen rust, namelijk de republiek doen terugwinnen wat zij ver loren heeft. De Mot d'Ordre zegt dal men lessen moet trekken uit de begane fouten, en kracht pulten uit den onwankelbaren wil een vrij volk te blijven. De Autorité noemt den dag van zondag het einde der republiek. t)e president en de Kamer zullen hukken voor den volks wil. De Parti national zegt dat de republiek nog te redden is, indien men de konser- vatieve vrije republiekeinen aan het roer brengt. De Gaulois beschouwt het plebiscist van zendag als den lesten slag toege bracht aan de republiekeinen en als eene les aan die konservatieve leiders, die de onthouding hebben gepreekt. De lntransigeant zegt M. Clémenceau voor altijd gevallen is. De Radical is liet hart in, maar geeft den moed niet verloren. Er moet eene krachtige regeeriug komen, om het drei gende cesarism te bevechten. De Times,do Standard en dcDailyNeivs wijden hoofdartikels aan de kiezing van Boulanger, en zeggen dat Parijs nooit iets onweerdigergedaanheeftdan zondag. Zal de generaal, nu bij zoo dicht is bij de oppermacht, den zwaren last dragen kunnen dien hij zoekt De Standard vraagt zich af, of Parijs zondag Frankrijk niet in den afgrond ge worpen heeft. Er was zondag kiezing in het departe ment der Cóte d'Or. Zonder zijne kandidatuur te stellen behaalde Boulanger er 11,707 stemmen M. Pargy,republiekaan, bekwam23,345 en M. Piost, 22,782 stemmen. Er is balloteering. Op dc knieën, gebood Yacoub, dc beul. Pictcr hield liet hoofd recht, keerde zich tot de balustrade, waarop dc pacha leunde en riep met kloeke stem Mijne dood zal gewroken worden Algiers zal welhaast een fransch grondgebied zijn. liet hoofd van den dapperen zceroover viel Jocelyne was weduwe. XXVI. HET BOMBARDEMENT VAN ALGIERS. Du Qucsmc verliet Toulon en ging zich in dc Middellandsche zee bij de ridders de Trouville cn Hcry vervoegen. De vloot telde alsdan elf oorlogschepen, vijf tien roeischepen, vijf galjooten voorzien van bom men en staande onder liet bevel van Bernard Renaud, cn een zeker aantal futsen, op elke der galjooten stonden twee boiuketels en vier stukken grof geschut. In afwachling dat het bombardement mogelijk werd, viel du Qucsmc dc schepen aan, die de kus ten van Algcric bewaakten, en verbrandde ze. De grootste geestdrift brak lusschen dc beman uiiig der vloot los, wanneer men dicht genoeg bij dc stad gekomen was, om den aanval te beginnen Geen fransche zeeman of hij bad het zich tot Gelijk wij hel reeds hebben aangekon digd, legde dé heer minister De Volder in zitting van vrijdag 11. een wetsontwerp van herinrichting der Burgerwacht op T Bureel der^Volkskamer neêr. Het wetsontwerp bevat 121 artikels wij willen hier eene beknopte opsomming meèdeeleu der verzwaringen die er aan den dienst der Burgerwacht worden toe gebracht. Het wetsontwerp heeft vooral voor doel in de Burgerwacht een veel grooter getal burgers intelijvende vorming van speciale korpsen en vrijwilligers aante- moedigen en eindelijk de hoogere officie ren le doen benoemen door den Koning. De duur van het mandaat der gekoze ne of benoemde officieren wordt van vijf op tien jaren verlengd. De officieren en onderofficieren moeten een exaam afleggen. De Burgerwacht zal moeten ingericht worden in al de gemeenten, welke eene bijeenwonde bevolking hebben van meer dan 10,000 zielen. Nochtanszal elke bur ger, die 40 jaren ten volle oud is en nooit in dadelijken dienst is geweest in de Burgerwacht, van den dienst ontslagen zijn. Hel ontwerp, voorziet geene ontslaging ten voordeele der kloosterlingen. Het ont slaat de priesters, de studenten in gods- gcleerdlieid of in wijsbegeerte, welke zich tot den geestelijken staat voorbereiden. De duur der oefeningen wordt, van 2 uren, vermeerderd op o uren. Al de wachten, van 21 tot 30 jaren, zijn tol dezelfde oefeningen verplicht, zoo lang zij geen exaam van bekwaamheid hebben afgelegd. Aan de speciale korpsen en vrijwilli gers wordt een tijdvak van oefeningen en schietingen opgelegd, hetwelk ten hoogste 13 dagen zal duren, en waaraan men verplicht is alle twee jaren eens deel te nemen. Gedurende dit tijdvak zullen de leden derspeciale korpsen leven gelijk de soldaten en ook dezelfde soldy genie ten. Aan de vrijwilligers wordt de gunst toegestaan dat zij, natiën jaren dienst, ontslagen zijn van de gewone oefeningen en nog enkel de inspektiën en buitenge wone oefeningen moeten bijwonen. Eindelijk, de benoeming van de optel- lings- ot inschrijvingsraden wordi uan de gemeentebesturen onttrokken,om toe vertrouwd te worden aan den Koning, die ze ook zal kunnen afstellen, uit hoofde van nalatigheid in de uitoefening hunner bedieningen. Het is onbetwistbaar eene verzwaring der militaire lasten dat wordt voorgesteld die door de burgerijder steden zal gedra gen worden. De diensttijd lol 50 jaren is te lang tot 40 jaren zou hij reeds langdurig ge- eenc ccr gerekend aan dien oorlog deel te nemen De Maloënarcn vooral waren op hunnen post. De vlaggen wapperen op de schepen, de bevelen der admiraals en der kapiteins weerklinken door de lucht. Dc kanonniers staan gereed bij Imnnc kanonnen. Bernard Renaud brandt van ongeduld om het vertrouwen, dat Colbert in hem gesteld heeft, te vcri'cclilvcerdigen. Zijne trulsclie houding toont reeds dat bij het vertrouwen des koniugs weerdig is. Een lange, geestdriftige schreeuw beantwoordt het bevel om bet vuur le openen, eene onbeschrij felijke toejuiching wordt versmacht duur den oor_ vendonvenden slag der eerste losbranding. In de stad bccrschte ccn onuitsprekelijke schrik. Raba Hassan had aan zijne soldaten en aan de inwoners van Algiers verzekerd, dal dc bommen der Franscben nooit dc muren der stad zouden bereikt hebben. Men had geloof aan zijne woorden gegeven, doch op bet betrouwen volgde een plotselinge vrees, wanneer de eerste bommenregen over stad neerviel cn de vlammen van eenige buizen, die in brand stonden, ten hemel stegen* Baba Hassan beeft zich in bet vrouwenverblijf opgesloten en denkt aldaar dc lievige aanval der vloot te mogen irotsceren, doch ecu bagel van bommen klettert op bel paleis de muren storten jn, het vuur deelt zich aan de gaanderijen mee; noeg wezen. Ten andere, de vermindering van den diensttijd zou eene vergoeding wezen voor de nieuwe verzwaring. Het wetsontwerp strekt tot aanmoedi ging voor de vorming van bezondere of speciale korpsen, doch wij gelooven dat de liefde ervoor weldra zal vergaan, nu dat er gtene kwestie meer zal zijn van paradeeren, maar wel van alle twee jaren ten minste 15 dagen naar 't kamp te trekken ener't soldatenleven te leiden Wij gelooven dat het wetsvoorstel waarvan kwestie onze Burgerwacht niet zal verbeteren, dat zij blijven zal wat zij tot hiertoe is geweest, namelijk, eene kwelling voor de neeringdoende burgerij en eene groote O onder bei rek van land- verdediging en zelfs van handhaving der openbare rust en orde. Laat ons hopen dat er door de Kamer leden merkelijke wijzigingen aan 't wets ontwerp zullen toegebracht worden. De locbereidsels schrijft Hel Handelt- blad,nemen van dag tot dag een groot- schei' karakter aan en de belooging zal, daar valt niet aan te twijfelen, een schouw spel opleveren, dat de vlaamschhaters zelf met bewondering zal vervullen. In de zitting, die het komileit Zondag heeft, hebben wij de verzekering beko men, dal wij van nu af, dat is nog volle veertien dagen voor het feest, van de bijtreding van meer dan twee honderd maatschappijen mogen verzekerd zijn, en lusschen deze zijn er verschelde die groepen van 150 lot 200 man zullen tel len. Dit getal zal ongetwijfeld nog ver dubbeld worden. Tusschen de bijtredende maatschappijen zijn een twintigtal harmonie-en fanfaren- maatschappijen. In de vierde wijk onzer stad wordt krach lig gewerkt om de inschrijvingslijs- ten te vullen, en eene puike straatver siering in orde le brengen. Vooral de Schuitstraat, waar Coremans geboren werd, zal uitpakken met eene versiering, die eer doet aan het bij uit stek vlaamschgezinde Sint-Andrieskwar- tier, dat met recht tier mag zijn over zijnen ouden gebuurjongen. In de andere stadswijken zal eene der gelijke werking worden ingericht, en naar wij vernemen zullen de burgers zich beieveren, om op geheel den doortocht van den stoet de huizen te bevlaggen. Verschillende leden der kommissie en algeveerdigden brachten welgevulde in- teekenlijsten aan en dat is vooral noodig want zooals te begrijpen is moet een feest, op zulken groolschen voet ingericht, veel geld kosten. Om de geldelijke bijtredingdes te meer aan te moedigen zal de kommissie aan eiken inteekenaar van 3 franks eene in- komkaart voor het avondfeest toestaan. Orphv, aan liet voorhoofd gekwetst, valt stervend in dc armen zijner moeder. De vrouwen doen angstvolle kreten hooren dc inwoners der verschillige wijken vluchten ver schrikt naar het palcis. Dc bommenregen houdt zonder ophouden aan. De verwoesting is verschrikkelijk. Niemand denkt eraan een nutteloozcn weerstand vol le houden. Mei de razernij in het hart, bedriegd door die genen zelfs waarop hij meende tcynogen rekenen, ziet dc pacha zich genoodzaakt in zijn paleis onder eene hagelbui van bommen te sneuvelen of onder handelingen aan te knoopen. Het is dan dal hij zich de voorzegging van de la Barbinais herinnert Algiers verwoestAl- gerië een franscli grondgebied I Een middel tot de redding blijft den pacha ever: hij doet M. de Üeaujcu, kapitein des konings, die sedert achttien maanden in zijne kerkers zucht, bij zich komen, gebiedt dat men den gevangene van zijne kelens ontdoe en vraagt hem raad. De toestand is erg, zegt hij tot hem, ik weet het, Uwe Hoogheid wil zeggen dat de toestand wanhopig is. Neen neen, nog niet. Nog nietccn vleugel van uw paleis slaat in brand, vele tempels en buizen liggen in puin. W'ORDr OORICKZET.

De Denderbode | 1889 | | pagina 1