NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. "Zondag 10 Februari 1889, 10 centiemen per nummer. 43steJaar, N° 2335. Aan de dooven. Nut der honingbijen ABONNEMENTPRMS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. Die (lommerikken van boeren. Belooging-Coreinaiis. Begrafenis van Aartshertog Rudolf van Oostenrijk. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars r. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en m alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Sunn. AELST. 9 FEBRUARI 1889- Frankrijk. De Standard zou M. Car not de ontbinding der Kamers willen zien stellen, ten einde het land zelf mees ter te laten over den toestand en te laten kiezen tusschen eene republiek, die zeker fouten gedaan heeft, maar toch iedereen st. vrij laat en eenen stouten gelukzoeker, 7 8" die weldra alle vrijheid zal moeten af- schaffen om te regeeren. L35 Vóór de oplossing van dit vraagpunt ,'m is in Frankrijk geene rust mogelijk. 7.S9 J.07 1.16 Volgens de XIX Siècle, heeft de Socièté 1-23 des droits de l'homme el du ciloycn besloten jJJ tot M. Floquet te gaan, om hem de zuive ^45 ring te vragen van het personneel, en de i.49 vervanging der prefekten van policie en 1.87 van de Seine. Uit St Petersburg wordt aan de Débats lst jjgemeld Volgens de Novoie Wremia zal cn 'sir R. Morier in het kort het gezantschap van St-Petersburg verlaten. Uit Berlijn ontvangt het blad bericht dat de keizer, bij de ontvangst van den voorzitter der tentoonstelling van stel sels, bestemd om de rampen in de fabrie ken te voorkomen, gezegd ïieefi aan dïo zaak veel belang te hechten hij voegde er bij dat hij de werklieden evenveel achtte als de bazen. law Franseh-Duitsch incident. Kolonel ,-iH.Sénart, bevelhebber van een linie-regi- t ment, heeft aan zijne troepen een dag order gestuurd, waarin hij meedeelt dat heel het regiment deel neemt in den rouw van den doktor majoor, wiens moeder in Elzas-Lotharingen is gestor ven, zonder dat de duitsche overheden den zoon de toelating gaven zijne ster vende moeder te gaan bezoeken. De kolonel besloot zijne dagorde met bij alle officiers aan te dringen dal zij hnnne manschappen wel zouden voor oogen houden, welke gevoelens elk fransch hart tegen de Duitschers moet koesteren. De gezant van Duitschland te Parijs is onmiddellijk in onderhandeling getreden met den minister van buitenlandsche zaken, om zijne aandacht te roepen op den beleedigenden toon der dagorde van kolonel Sénart. De minister van buitenlandsche zaken heeft den gezant geantwoord dat zijn collega van oorlog seffens een onderzoek heeft ingesteld en dal hij hel einde daar van afwacht alvorens een besluit te :er' nemen. 'an Wij vernemen later dat kolonel Sénart eené blaam van wege den minister van oorlog zal ontvangen. De minister van oorlog is van meening dat, indien de kolonel aan een eerbied- ek' weerdige gevoel gehoorzaamd heeft door deel te nemen in den rouw van een der officiers in zulke droevige omstandighe- den, het hem in alle geval verboden was politieke zinspelingen te maken. En daarmeê zal Duitschland tevreden zije en is er een duitsch-fransch incident meer geweest. J*' De zaak Benomar. Men zal zich nog wel herinneren dat graaf de Benomar, f,e' gezant van Spanje te Berlijn, wegens politieke redenen door het spaansche -r gouvernement van zijnen post terugge roepen werd. Wat er nu tussehen zat weet men niet, maar. terwiji de spaansche Staatsraad een afkeurend oordeel velde over het ge drag des •gezanten, overlaadde de duit sche regeering den in ongenade gevallen graaf met allerlei eerbewijzen. En, dezer dagen, om de kroon op het werk te stellen, heeft de duitsche keizer den oud-gezant het groot kruis van den Rooden Adelaar, de hoogste onderschei ding in Duitschland, toegezonden. Natuurlijk is men in de spaansche otfi k cieële kringen niet weinig woedend over C de herhaalde kaakslagen die den duit schen keizer zonder komplimehlen den spaanschen minister v'krt buitenlandschè zaken toebrengt. Revolutie op Haïti. De New-York Herald deelt het volgende telegram uit S'Qaran meê De 24 januari hebben de kanoueerboo- ten van generaal Legitime, de GVandc Saline verwoest. Vele inwoners werden gewond of gedood. 330 man bezetten de plaats, waarna de schepen den 25 ver trokken. Den 27 overvielen echter 600 man van generaal Hippolyte, de manschappen van géneraal Legitime. Geen enkel hunner werd gespaard. Allen zijn gedood of na overgave neêrgeschoten. Kanónneerbooten hebben insgelijks St-Marcus beschoten en vele gebouwen vernield. Talrijke personen werden ge wond, waartusschen 12 doodelijk. De volgende lijdingen deelen wij meê, met het voorbehoud dat in dergelijke ge vallen steeds noodig is Volgens bericht van den New York Herald uit Rome worden de finaucieele meêdeelingen van minister Perrazzi over den ellendigen toestand van 's lands geldzaken nog verergerd door rampen van bijzonderen aard, veroorzaakt door beursspekulatiën en anderzins. Markies Theoduli is failliet, en andere voorname familiën te Rome loopen gevaar daarin iripujfacloopt to vooral de Borghese s en de Orstnt s. Ook de Paus wordt gezegd zware ver liezen te lijden, tengevolge der verkeerde spekulatiën van hooggeplaatste perso nen Wij hebben dit leste feit reeds in ver schillende liberale bladen aangetroffen, en twijfelen dus sterk aan de nauwkeu righeid van het bericht. In Oost-Afrika. Naar uit Zanzibar aan den Times gemeld wordt, eischen de Arabieren zulk een buitensporig losgeld voor de gevangen zendelingen, dat de Duitschers de onderhandelingen hierover opgegeven hebben. De fransche zende lingen zetten die nu voort. De sultan weigert eene stoomboot te zenden om hen af te halen, niettegen staande hij bekend is met den gevaarlijken toestand waarin zij verkeeren. De sultan laat Pemba versterken tegen eenen ver wachten aanval van Arabieren uil Maskale. De aanwezigheid van een aantal Ara bieren te Zanzibar is eene reden tot ongerustheid voor den sultan. Eenige honderden hunner omsingelden maandag zijnpaleis, protesteerden tegen de blok kade en verlangden datdesultan tusschen beide zou komen. Sedert jaren hebben de liberale schrij- velaars, op alle toonen, het deuntje her haald, dat de buitenlieden door het toedoen der geestelijkheid in de onwe tendheid worden opgeleid, dat zij nog dommer zijn dan hunne kalveren, enz. enz. terwijl de bewoners der steden in geleerdheid en verstand verre uitmunten. Thans is dat liberale deuntje voor goed afgezongen. Een statistische werk over het openbaar onderwijs in België, gedurende het tien jarig lijdv ak van 1*76 tot 1885, uitgege ven door den heer Sauveur, algemeenen gekrelaris van het ministerie van bin - nenlandsche zaken en openbaar onder wijs, bewijst onweerlegbaar dat de geleerdheid meer verspreid is onder de juitenlieden dan onder de stedelingen. En die M. Sauveur is een liberaal van zuiveren bloede, dus onmogelijk voor de liberale schrijvelaars hem van partijdig heid te verdenken. De liberale Indépendance een beoor deeling over bovengemeld werk meèdee- lende, zegt het volgende Men zou geneigd zijn te gelooven dat de bevolking door den band meer geletterd is in dé stedelijke gedeelten van 't land dan in de landélijke gedeel tenhet tegendeel is nogthans de waar heid. Indien men langs den eenen kant de gemeenten rangschikt van min dan 5000 zullen en langé den anderen de meer bevolkte gemeenten, dan is de graad van geleerdheid der eersten vertegenwoordigd door 84 ten hon- derd, terwijl zij slechts 78 ten honderd bedraagt voor de laatsie. En die rain- derheid dezer laatste bestaal voor de negen provinciën van het land, behalve voor Brabant, alwaar de verhouding tusschen beide gelijk is. Ziedaar de buitenlieden schitterend ge wroken door liberale schrijvelaars die hen jaren lang als domhoofden, halfhou ten, mastentoppen, ploegen die in God gelooven, bat baren gelijk den gewezen liberalen minister Graux zegde, hebben uitgescholden Ziedaar ook hoe de geestelijkheid dc buitenlieden onder den domper houdt om ze destebeter te kunnenbeheerschen en uilbuiten Aan wie anders zijn de buitenlieden den graad van geleerdheid verschuldigd welken hen boven de sleden verheft dan aan hunne Pastoors en Onderpastoors Morgen zondag zullen (luizende Vla mingen te Antwerpen hijeensiroomen om er hunne hulde van dankbaarheid le betoonen aan den achtbaren heer Edward Cornnans, de moedige Vlamingen Volks- vorfptrpn^nnrpiunn Vlmm sche rechten zoo dapper heeft verdedigd. Meer dan drij honderd maatschappijen uit al de Vlaamsclie gouwen, zullen aan de betooging deelnemen en ouder de fier ontplooide Leeuwenvaan de straten der Sciieldestad doortrekken. Ontzaggelijk zal deze betooging zijn, want zij zal de macht en den wil van 't Vlaamsclie Volk luide uitdrukken Een persoon genezen van 23 jaren doofheid en tuitingen der ooren door eene eenvoudige remedie, zal er de be schrijving gratis van toezenden aan al- wie er de vraag zal van doen aan M. Ni cholson, 4 Drouotstraat Parijs (4 rue Drouot, Paris.) DOOR EUGEEA JOBARD. Bestuurder van den Bien Public te Dij on, (Frankrijk) uit het fransch vertaald door eenen waren Landbouwersvriend, Voorzitter eener tuin- en landbouwmaal- schappij en werkendlid der centraleland- bouw maatschappij van België onder de bescherming van Z. M. Leopold II, Koning der Belgen, en aan de landbouwers uit ware ver kleefdheid opgedragen. Verboden nadruk zonder bijzondere toelating des Vertalers, VOORREDE VAN DEN VERTALER. Geëerde Lezers Daar de schrikkelijke landbouwcrisis zich heden overal zoo hevig doet gevoe len, is de landbouwer, die zijne belangen goed ter harte wil nemen, verplicht uit alles zijn profijt trachten te trekken en naar de stem des vooruit gangs to luis teren, opdat hij vrouw en kinderen in de ellende niet zou brengen. Daarom heb ik gedacht dat liet zeer nuttig zou wezen voor onzen kwijnenden landbouw aan de landbouwers eene eenvoudige vlaamsclie vertaling van het belangwekkend werkje door den heer Eugeen Jobard, Bestuurder van hét dagblad Le Bien public - van Dijon (Frankrijk) geschreven en getiteld - Nut der honingbijen uit ware ver kleefdheid aan te bieden. Menige landbouwers aanzien de bijen teelt als nutteloos of, om niet te overdrij ven, als een enkel vermaak maar zij dwalen Mijnheer Eugeen Jobard bewijst het hun duidelijk door zeer belangwek kende feiten. De achtbare schrijver beeft goed gevon den eene reeks brieven door eenen pries ter, den heer E. Terrasse, den zeer Eer- waardigen Pastoor van Lanques,geschre ven, mede te deelen. Ik neem de vrijheid de bijzondere aandacht mijner geëerde lezers op die merkwaardige brieven in te roepen, en kan niet nalaten deze uit muntende gelegenheid waar te nemen, om aan de in God geloovende ploegen- (gelijk de geuzen onze geachte landbou wers noemen,) te toonen dat, in den vreemde even als in ons geliefd vaderland, de priesters zoo wel het stoffelijk als het zedelijk welzijn der landbouwers ter harte nemen en zich gelukkig achten, wanneer zij de vruchten hunner persoonlijke stu diën tot liet. allergrootste nut hunner medeburgers kunnen meèdeelen. Mochten zij dus naar de wijze raadge vingen van de verdienstelijke heeren Eugeen Jobard en E. Terrasse, den zeer Eerwaardigen Pastoor van Lanques, luis teren, en hun geluk zal het beste en aan genaamste loon wezen der brave heeren alsook des vertalers van dit eenvoudig boekdeeltje. Een waren landbouioersvriend. PVut dei* honingbijen. In mijne jeugd, ging ik jaarlijks mijne vacantiën doorbrengen uurp van nci uojiui TTaulo Marne, bij mijn grootvader, die mei eene ervarene grondige kennis en eene wonderbare werkzaamheid zijn erfgoedje bebouwde. Hij was landbouwer, wijngaardenier, houthakker, stoker, bijenhouder, en de overvloed heerschte in zijn huishouden. De kelder was altijd voorzien van een goed rooskleurig wijntje, verkwikkend en eene rondborstige vroolijkkeid ver wekkende. Drij koeiën in de stallingen, twee zwij nen in het zwijnenkot en eene volle voor plaats kiekens, gaven boter, uitmuntende kaasen, eieren in overvloed, en altijd waren er in het zoutvat of hingen er onder den schoorsteenmantel twee schoone hespen of dikke en lekkere pensen, om Paschen, Kersmis en al de andere groote feesten, de nationale feesten er bij begre pen, te vieren. Een klein stukje land met koolzaad be zaaid, dat altijd eenen rijken oogst ople verde, en zorgvuldig ingezamelde wal- nooten verschaften de noodige olie voor de keuken en de lampen. Een goed opge paste bijenlialle gaf eenen weismakenden honing, en alle jaren, in den herfst, buk ten de boomen van de boomgaarden on der het gewicht hunner vruchten. In dien tijd, zaaide men nog kemp, in den winter deed men de hennep bast af, men spon en de wever van de landstreek weefde een lijnwaad, dat men ten minste tien jaren lang moest gebruiken eer dat het lenig wierde. Stapels van dit onver slijtbaar lijnwaad, wisselenderwijze op lavendellagen geplaatst, waren opeen gestapeld in zeer groote kassen, en wan neer men die kassen opendeed, verspreide de zich oogenblikkelijk een aangename geur door gansch 't huis. De keuken diende als eetzaal. Onder eenen grooten schoorsteen, waarvan de mantel hangende op de hoogte van eenen manspersoon met eenen breeden band van groene serge versierd was, rusten op een brandijzer de uiteinden van groote brand houten, die men naarmate dat ze opbran dden, er terug op stoote. Tegen de plaat in gegoten ijzer van den haard, op welke plaat, in groot verheven werk het schild der wapens van Frankrijk uitkomen, hing eenen schoonen hengel vastgemaakt aan eenen kunstig gesmeed dikken nagel. Op de buffetten zag men dikke potfles- schen staan gevuld mét schoone krieken en pruimen op brandewijn overhands ge plaatst, met flessehen kirsch en broesem, zeer hoog geschat door de liefhebbers van de landstreek, In 't midden der zaal stond er eene schoone, sterke en zorgvuldig gewaste eiken tafel, op het einde derwel- ke op eenen zeer witten tafeldoek besten dig opgediend stonden eenen kaas, brood, twee glazen en eene tuitkan, die zoohaast dat een vriend kwam, gevuld werd en altijd meermaals voor het einde van iiet bezoek uitgedronken was. Voor de laatste maal zag ik dit tafereel op het omde van de maand September 1846, cn nooit sedert dien tijd is het uit mijn gelleugen en mijne öogen gegaan. Mijn grootvader ontsliep godvruchtig in den Heer op het einde van hetzelftie jaar, en eene mijnor tanten had den tocht ?L n eiSend°™ die verkocht werd in 1886. Ik kocht het goedje. (Vervolgt.) r i KiESKRONIJK. Donderdag vergaderde het kieskomiteit van r Arrondissement Sint-Nicolaas. Op loy afgevaardigden waren er 135 aanwe zig. M. Raemdonck, advokaat le Lokeren bekwam 86 stemmen en M. A. Janssens, broeder van den overledene volksverte genwoordiger, 49. De beste verstandhou ding heerschte gedurende de zitting. Na de stemming reikte M. Janssens, de hand aan M. Raemdonck. Antwerpen. —Naar alle waarschijnlijk heid zullen de liberalen zich onthouden in de kiezing van 26 dezer maand. In de volgende kiezing zullen de ant- werpsche liberalen den persoonlijken diens1 schrijven. Ze zullen er neu uil van dood üucn Volgens de indépendancezou de Bond der-demokratische maatschappijen, kandidaten stellen tegenover de Meeting indien de liberaln zich onthouden. Dijnsdag namiddag, korten tijd na het sluiten der deuren van de hofburgkapel, verecnigden zich de keizer, de keizerin, kroonprinses Stefanie en de prinsessen Gisela en Valerie rond de katafalk, om van den geliefden afgestorvene een leste afscheid te riemen. Kond twee ure stelde de keizerlijke wacht zich gereed op de Fransensring, terwijl op de Nieuwe Markt de optocht der rouwdragers begon hij duurde een vol uur. Reeds van 's middags begon de bede vaart uit de voorsteden itt lange reien stroomde liet volk naar de binnenstad, om de begrafenis van den kroonprins bij te wonen. Ten 2 ure worden al de straten van de Nieuwe Markt afgesloten. De ruime plaats is omzet met een groote vierkante haag voetvolk. Voor de Gapucienenkerk vormen de leerlingen d< r krijgsschool een kleiner vierkant, hetwelk de dienstvrije officieren, deafge- veerdigden en de vertegenwoordigers der drukpers is voorbehouden. Ten half drie wordt dc groote «leur in den vuilgniuwen,ouvdrsierdeii maar edel opschieienden gevel der Gapucienenkerk geopend. Binnen in het gebouw ziet men tusschen de donkere wanden hel gesche- mer der lampen en keersen, die den weg naar het keizerlijk graf afteekenen, en aan de deur verschijnen var: weerskan ten twee capucienen met Brandende fakkels. Onder de eerste der genoodigden ver- scnijnt Tis/a, in zijn hongaarsch rouw kleed, met de zwarte met vederen ver sierde muts op liet hoofd, waarop zijn schoon mannelijk gelaat met sneeuw- witten baard sterk uitkomt. Hij blijft met F. jervary, die in zijn in 't oog springend uniform van lionvcds- generaal verschenen is, lang bij de kerk deur staan, en begroet de aankomende». Onophoudelijk komen er rijtuigen aan daai tusschen bewegen zieti groepen geestelijken, die zich met het kruisbeeld aan 'i hoold, naar de Augustijnenkerk begeven. Ten half vier begint de stoet der iu de Augustijnenkerk v.reenigde beambten, ^emeenieraadsleden en monikken, die groepsgewijze naderen, en een hall uur later zei hei gezante lijk gelui der klokken van VYeenen de gansche luchuee in be weging.

De Denderbode | 1889 | | pagina 1