Nut der honingbij en DOOR EUCEEif JOBiVRD, Bestuurder van den Bien Public te Dij on, (Frankrijk) uit het fransch vertaald door eenen waren Landbouwersvriend, Voorzitter eener tuin- en landbouwmaat- schappij en werkendlid der centraleland- bouwmaatschappij van België onder de bescherming van Z. M. Leopold II, Koning der Belgen, en aan de landbouwers uit ware ver kleefdheid opgedragen. Verboden nadruk zonder bijzondere toelating des Vertalers, Omnia aulem probate quod bonuni est tenete. Onderzoek alles, houdt het goede. (Woorden van den H. Paulus.) le VERVOLG. Wanneer ik, veertig jaren later, in dit huis trad, was ik pijnlijk ontroerd. De daken waren gedeeltelijk ingevallen, de vensters, de deuren, de vloeren waren rot en de muren van het beluik ingestort. Geene koeien meer in de stallingen, geene varkens meer in het varkenskot, geene kiekens meer op de voorplaats. De wijn gaard was verdwenen en de takken van eenen schoonen druivelaar met name Chasselas de Fontainebleau, die op een traliewerk geleid eertijds geheel de muren van het huis tot het dak overdekten, gaven niets meer dan magere scheuten welke wanhopig bleven hangen aan eenige ijzer- draden, laatste overblijfsels van het weg gebroken traliewerk. Bijna al de fruitboomen waren dood en de overlevenden gaven niet meer dan vruchten altijd in mindere groote hoeveel heid en zonder smaak. Dood waren ook de honderdjarige notelaren die zoo over vloedig veel vruchten voortbrachten, en van de groote bijenhalle bestond er niets meer dan eenen hoop pannen, steenen, kalkpuin en overblijfsels van hout, op denwelken een wilde rozelaar en braam beziën geschoten waren. In die landstreek vond ik jonge lieden van mijnen tijd weder en die nu, gelijk ik, vaders en grootvaders geworden zijn. Natuurlijk spraken wij van den ouden tijd en toen ik, op zekeren dag, aan eenen van die oude kennissen mijne bevreem ding toonde de boomgaarden der land streek zoo arm te zien, wanneer ze eertijds zoo overvloedig vruchten opleverden, gaf hij mij ten ant woord, dat inderdaad, sedert een twintigtal jaren de boomen bijna geen fruit meer voortbrachten. En uwe bijenhallen, wat zijn ze gewor den Wy hebben er niet meer. Maar eertijds haddet gij er allemaal, er bestond geen enkele eigenaar of hij had zijn bijenhalle 't Is waar, maar dat vereischte zorgen en was de moeite, die men zich gaf, niet waard. En sedert wanneer heeft men de bijen korven daargelaten Sedert twintig of vijf en twintig jaren, en mij een onbewoonde bijenhalle aanwij zende Ziedaar, zegde hij, daar is de bijenhalle van mijnen vader, die hij tot den laatsten dag zijns levens bezorgd heeft. Wij hebben daar tot vijftig bijen korven gehadde laatste is over vijfjaren uitgestorven en wij hebben ze niet ver nieuwd. Overal bestatigde ik het zelfde en overal ook bewezen mij dezelfde verklaringen dat de fruitboomen opgehouden hadden fruit in overvloed voort te brengen naar mate dat de bijen verdwenen, Ik ondernam dezen eigendom te herstellen. Ik begon met de hoogst noo- digste reparatiën te doen, en dan, in de maand November, mijn vriend, de zeer Eerweerdige Heer A Moluet, groote boomkweeker, de goedheid gehad hebben de het bestuur der werken op zich te nemen, deed ik beginnen met het planten der fruitboomen, en een jonge en ver standige landbouwer der landstreek, M Petrus Pernot, die eene bijenhalle be waard had, was zoo goed zich te willen gelasten met het herstellen van de bijenhalle, die eertijds in den boomgaard bestond. Te Dijon. ging ik, van mijnen kant raad vragen aan Mijnheer Webèr, opper- tuiner des Kruidtuins, en na hem alles uitgelegd te hebben, deelde ik hem mijne opmerkingen mede nopens de on vrucht baarheid der fruitboomen, overeenstem mende met het verdwijnen der bijen. Mijnheer Weber keurde mijne opmer king goed door een groot getal feiten van den zelfden aard, die hij zelve opgemerkt had, en dan is het, dat ik het gedacht heb opgevat van al de met dit feit betrek hebbende merkwaardige inlichtingen op te zoeken. In dien tijd had het blad l'avenir de i.a Haute-Marne begonnen met eene reeks zeer belangwekkende artikels over de bijenteelt mede te deelen, ik deed ze overnemen in het bijvoegsel aan den Bien Public. Op zekeren den brief: 5 ontving ik den volgen- Lanques, 20 Juni 1887. Mijnheer - De bestuurder van l'Avenir, die mij eenige voor zijne lezers belangwek kende artikels over de bijenteelt gevraagd had, heeft mij laten weten dat, gij mijne artikels overneemt in het wekelijks bij voegsels aan den Bien Public. Ik bedank UEd. over de eer die gij mijn eenvoudig werkje, wel wilt aan doen. Ik zou gelukkig zijn dat die bekendmaking mijner persoonlijke studiën zou nuttig kunnen wezen aan de talrijke bezitters van bijenkorven die niet beter vragen dan op eene practische wijze bestuurd te zijn voor wat aangaat de zorgen aan de bijen te geven. En inderdaad zijn ze maar al te dikwijls in hunne verwachtingen bedro gen. Hoeveel ontmoet ik er niet die vu rig verlangen in zulke zaak bestuurd en verlicht te zijn Sedert ongeveer twaalf jaren, houd ik mij met de bijenteelt bezig, zorgvuldig opzoekende de grondregels van degenen die de meesters in dit vak zijn geworden. Ik heb menigvuldige proefnemingen en aanhoudende onderzoekingen gedaan, de eenen gelukten en de anderen mislukten min of meer. Tegenwoordig, geef ik de voorkeur aan de Italiaansche bij, die men. aangezien hare voortreffelijke hoedanig heden, in onze departementen zou moeten trachten in te voeren. In Duitschland, in Oostenrijk, in de Vereenigde-Staten bijzonderlijk worden er een groot getal Alpischo koninginnen ingevoerd, en, tegenwoordig, elkeen die de vergelijking heeft kunnen doen, wei gert niet de voortreffelijkheid van die soort over de grijze te erkennen. In l'Avenir van 19 Juni, heb ik eenen artikel over de bijenteelt geschre ven, indien gij hem overneemt in het bij voegsel aan den Bien Public, zal ik UEd. dank weten wanneer gij er mij eenige exemplaren zult doen geworden. E. TERRASSE, Pastoor van Lanques (Vervolgt.) STERFGEVALLEN. Kardinaal Ledociiowski, een der hevii ste bestrijders van Bismark, en die ten gevolge van den hulturkampf pruisisch Polen had moeten verlaten, is te Rome overleden. Een zeer treurig nieuws wordt ons uit Rome gemeld Z. H.de kardinaal Pie tra, onderdeken van liet Heilig Collegie bisschop van Porto en Sinte Rufina, komt aan de gevolgen der hertziekie te overlij den, waaraan hij sedert jaren leed. 't Is een groot verlies voor de Kerk, en voor Frankrijk, waarvan hij gekend was om zijne wetenschappen. RECHTERLIJKE KRONIJK. Werkstaking in het Centrum. Mee tingFerdinand Pinteion, republikein en socialist, gaf den 28 October laatstle den te Carnières en te Fayt-bij-Seneffe eene meeting om de werklieden tot we derstand en opstand aan te wakkeren. Van op eene tafel sprak bij het werk volk toe, zeggende aan zijne 150 aan hoorders Het algemeen stemrecht is lol niets goed bel werkvolk is door de rijke verpletterd men moet zich legen de rij ken samenspannen, dn magazijnen bin r.entreden en alles nemen wat er in is krijgt men looden kogels in den rug of in den kop zooals tijdens de laatste werk stakingen, men moet met revolverscho ten antwoorden. De rechtbank van Charleroi had dien omwentelaar tot 5 maanden gevaiq 100 Ir. boete veroordeeld. Het hof van beroep van Brussel heeft de straf op een jaar gevang gebracht. De kaartlegger der lolelingen. Men zou zich nooit kunnen inbeelden hoe dwaas en bijgeloovig sommige menschen kunnen zijn. Dijnsdag verscheen voor het hof van beroep van Brussel, zekere Andreas Tlii rer, zaakwaarnemer te Wasmes (Hene gouwen). Die gast bad doen geloove.n aan de ectiigen joten Musin, dat hij de macht be zat bunnen tweeling beiden een goed lot te doen trekken, en hen alzoo van den soldatendienst te bevrijden. Het voorstel werd aanveerd. Tliirer deed zich twee kaartspelen ge ven hij trok er rle twee pijkezotten uit die bij verbrandde. De tvvee achten van pijkens werden in tweeën gesneden ieder loteling kreeg eene helft van hei pijken blad, en moest het verbranden en er de asch van strooien op de kruising van twee wegen van het omliggende. Thirer schreef eenige lalijnsche woor den op de twee overblijvende deelen der kaarten en bevool aan de lolelingen In t deel inde hand te houden bij de trek king. De twee zonen Musin deden wat Thi rer hun geboden had en trokken heidei een goed lot. Dit vernomen hebbende, ging Thirer, die reeds verscheidene malen acht fran ken per ziiting voor de loting had getrok kon, de cchtgenooien Musin vinden en ehchte eene nieuwe som, aangezien zijne Mezing en kaartleggerij een goeden uit slag hadden opgeleverd. De echtgenooten Musin, 't zij dat zij gewaar wierden dal Tliirer met hen den zot hield, 't zij dat zij dachten hem voor taan te kunnen missen, weigerden nog iets te betalen. Thirer ontevreden, betrok ze voor den vrederechter ten einde, zegde hij, de echtgenooten Musin te dwingen zijne raadplegingen te doen betalen nopens de toepassing der wet op de militie. Vader Musin viel niet slinks en betrok Thirer voor de rechtbank, als aftrogge- laar. De kaartlegger werd veroordeeld tot eene maand gevangenis, en hel hol van beroep dat een einde wilde stellen aan I zulkdanige aftroggelarijen, heeft de straf op 6 maanden gebracht. Een olifant moordenaar. De eigenaar van den olifant, die over eenige weken Brussel een kind doodde, is veroordeel tot liet betalen eener schaê'ergoedi van 600 Ir. aan den vader var-den jongen DAGBOEK. Aangaande de parochiale kerk van Nieuwerkerken treffen wij de volgend' bezonderheden aan April 1772. Den 7 deser issei' van wegens d'abdye van Affligem ende o vorst de kerk van Nieuwerkerken ginnen af te breken tot acn den thoren oin grooter ie maeken, den eersten steen is geleyd den 8 Mey door den lieere pastoor en toe gedekt den 15 November en gevouteerl ende gepla vaeyt 1775 ende het portaelendeocsael ook 1773 ende betaelt d'ocsael end- portael door de praterye. Op 1 Mei 1772 werd «het accys(stand geld) op de koren merkt 't Aalst afge- laeien alsook van de natte waeren kaeygeld. luiyse. Onze stedelijke financiën moesten alsdan ook in eenen bloeienden toestand verkeeren dan dat men die belastingen kon afschaffen. In 1772 bestond hier te Aalst eene snuifmolen die den 25 September door 'l vuur werd verslonden. Ziehier hoe onze dagboekhouder deze brandramp ver haalt Den 25 deser s'avons ten 9 uren ïs'er in den snuyf molen tot Aalst op b den hoek genaemt de Calhe brand ontstaen men segt door het drooge van den toebak stekken op den nast waer door het geheel batiment met alles dat'er in was afgebrand, alle dry de steenen daer men den toebak met de peerden mede pleiterden syn in stukken gesprongen en voorders nog 3 a 4 liuyspu afgebrand met groot perykel van voorders. i)e eigenaar bouwde later den snuyfmo- len op de zelfde plaats niet op.Hij bouwde hem op 't grondgebied van Erembodegem nabij de herberg Den Peereboom Geeraidsbergsche baan. Het snuifmo lenije draaide de eerste maal in februari 1773. Vele nog levende Aalstenaren heb ben bedoeld snuifmolentje omirent den Peereboom weten bestaan en afbreken In December 1772, zegt onze dagboek houder, het sloorsaei geld 14 gufd. 10 st. den sak, het is buiten alle verstand want de slooren staen admirabel schoon en daer heeft redelijk goed saet geweest en noglans ist alles ver- kogt ende d'olie gaet soo baest weg alse kan gemaekt worden maer in meert is het beginnen af te slaen soo dat de coopliedenende stampers groote b schade lijden Om onze geëerde lezers er. gedacht te geven van de lage prijzen legen de welke zekeren eetwaren en 1773 verkocht wer den, willen wij 't volgende meêdeelen Desen winter is soet geweest en de maend meert is de schoonste die oyt j> is gesien van menschen gedenken alles slaet af de tarwe van 33 54 op 28 k 29, den rogge van 22 op 16, deu schoekeloeri van 23 op 20, de boter van 30 op 21, T saet van 15 guld. op 12, de pataters van 2 guld. den sak op - 1 guld. 4 si. De granen werden verkocht per vat, de boter per steen voor 't koolzaad was Je prijs per zak. In April 1773 is'er een placaert ge- publiceert aengaende d'arme men scheii dat alle die onder de 8 jaeren ende boven de 60 jaeren mogen hun brood vraegen en geerie andere. Nenaat. Maandag hernam de hooiie vergadering bare werkzaamheden. De heer graaf de Merode, voorzitter, sprak een rou wbeklag uil over het afsterven van prins Rudolf. De heeren Beernaert, namens het mi nisterie, baron Surmonl de Volksberglie, namens de rechterzijde en baron Selys- Longchamps, namens de linkerzijde slo ten zich bij de woorden van den voorzit ter aan, waarna op voorstel van dezen laatsten, de zitting werd gelieven ten teeken van rouw. Bij 't aanvangen der zitting van dijns dag, gaf de heer voorzitter lezing van eenen brief door den welken Z. M. de Koning den senaat bedankt over zijne blijken van genegenheid en het spijt uit - ukt, in deze droeve omstandigheden, de hooge vergadering niet te kunnen out vangen. De heer Tereelin-Monjot eischte, bij ordemolie, de onmiddelijke afbraak van den onderaardschüR ijzerenweg van s Gravenbrakel uit hoofde van bouwval- igheid. Deze voorstel werd ondersteund door <le senators Allard, de Thuin, Cor el en llardenpont. De heer minister erklaarde dat uit het enkwest over den toestand des bedoelden ondr-raardschen wegs blijkt, dat er geen gevaar voor in storting bestaat dat er zelfs geene scheu ren werden ontdekt. Oveiigens bij de minste scheuring zal den onderaardschen weg verlaten worden. De heer Van den Peereboom verklaarde éindelijk dat hij de kwestie der afbraak zal ter studie leggen. Volkskamer. De heer voor zitter gal bij den aanvang der zitting lezing an eenen brief van Z. M. den Koning,in antwoord op het rouwbeklag hem door Kamer toegezonden ter gelegenheid der dood van prins Rudolf. De Koning drukt zijn spijt uit de deputatie der Ka mer uit hooide van den rouw, niet te kunnen ontvangen. De beraadslaging over het budget van justicie werd hernomen. Heerke Bara bestreedt lievig het krediet voor de her stelling van 80 onderpaslorijen. 'i Is niet te verwonderen van dien papenvreter Het budget werd na de bespreking van meer andere kwestiën met eenparigheid aangenomen. D AVI DS FON DS.— AF D EELING NINOVE. Op Zondag 17 Februari aanstaande, om 6 uren 's avonds zal in het lokaal De Keizer, te Ninove eene voordracht gehouden worden door den Eerw. Heer S. Uaems, Kanunnik-Regilier ter abdij van Toogerloo en Lid der Koninklijke Vlaamsche Academie. O iderwerpOPGERUIMDHEID. De voordracht zal door muziek en zang worden opgeluisterd. ALELRHANDE NIEUWS. Te verkrijgen ten Imreele van Oen Dender bode.» Le Congo Beige illustré, ou 1' Eiat iiidépendant du Congo par le frère Alexis M. G. Prix broché fr. 2.50. Percaline gauffrée dorée, tranche jaspé<- fr. 5.40. Percaline gauffrée, tranche dorée fr. 4.00. De Groote bende van Jan De Lichte fr. 2.00. Vrachtvrij met Post fr. 2.50. De Burgtslraat, eene der voornaam ste straten der stad Nine, e, was zaterdag, 9 Februari, in volle feesl. Men vierde de vijftigjarige bruidloft van Carolus De Schuyieneer met Maria Tlieresia Vander Zanden, alle twee toe- behoorende aan debraafste en eerbaarste familiën dezer stad. Het schieten van een kanon, 't vervoer met rijtuigen naar de hoofdkerk, waar men God bedankte over zooveel geluk, 't uilsteken vari vaandels, 't aanbieden van eenen prachtigen hloemtuil en van eene schoone penduul als gedenkteeken, 's avonds serenade en verlichting, ziedaar de wijze waarop men hel gelukkig paar gefeest heeft. Karei De Schuyteneer is geboren den 9 Februa.i 1809, heeft gelotden 9 Febru ari 1829, is getrouwd den 9 Februari 18.79 en heeft zijne vijftigjarige bruiloft feest gevierd op 9 Februari 1889. Dit is een bestaan, waarin het cijfer 9 eene belangrijke rol gespeeld heeft. Iets voor de vrouwen. Eene tour nure van eene jon^e dame, die méér weerd is dan fr. 50.000. Koken. Naaien. Herstellen. Lieftallig zijn. Een geheim bewaren. De zieken verzorgen. De ledigheid vluchten. Buurpraatjes vermijden. Eene dienstmeid ontberen. Zich veel bezigheid geven. Het huis zindelijk houden. Den ouderdom eerbiedigen. Haar karakter beheerschen. Opgewekt en vroolijk zijn. Zien niet opzichtelijk kienden. De spinnewebben verwijderen. Andere, boeken lezen dan romans. Zorg dragen voor het jongste kind Een man huwen om »,ijn vordienslen, De aantrekkelijkheid van het huis zijn. Een muis zien zonder in onmacht te vallen. In alle gevallen eene sterke vrouw zijn. De steun, de kracht des echtgenoots zijn. Schoenen dragen, die geen pijn veroorzaken. Rouw en mode.Acht dagen geleden meldden alle biusselsche bladen, dat de groote brusselsche wereld meê den offi- cieëlen rouw aannam, ter gelegenheid der dood van prins Rudolf. Vele anderen maakten er gebruik van om feesten, bals, soiré -s af te zeggen. Maar pas is het graf van den prins gesloten of men vindt, zegt de Gazette, dat de officieeie rouw zwaar is om dra gen, en dat... Weenen wijd van Brussel ligt- Men zal bals geven... zwarte bals, dat wil zeggen dat de dames zwarte kleeren zullen dragen, voor de jonge meisjes zijn echter de witte kleeren toegelaten. 't Zal niet heel vroolijk zijn, zegt het blad, maar 't is beter in 't zwart te dan sen dan in 't geheel niet. De spoortreinen in Belgie. Ziehier eenige inlichtingen over de snelheid der treinen in Belgie, De gewone of exprestreinen mogen niet sneller rijden dan 100 kilom. per uur, en dit nog maar alleen op rechte lijnen en op krommingen van ten minste 2000 meters snaai. Op sommige lijnen en gevaarlijke plaat sen mag de snelheid de 20 kilom. niet overtreffen. Tusschen Brussel en Aarlen is het maximum der snelheid 70 kilom. behalve op het gedeelte Poix-Jemelle, waar zij tot op 65 verminderd is. De vertragingen en halten afgerekend, mag men schatten dat de gemiddelde snelheid verschilt tusschen 55 en 68 kilom. Dit is de snelheid die bestaat lus schen Ans-Oostende en Brussel-Doornik. Zondag, rond 4 ure namiddag, is er te Gent in het magazijn van afval, een hevige brand uitgebersien. Dit magazijn bestaat uit verscheidene loodsen, hebbende eene gezamenlijke oppervlakte van 200 vierk. meters is de prooi der vlammen geworden. Het gevaar was groot van al de omlig gende huizen, en veel moeite heeft de reding gekost. De schaè bedraagt 100,000 (r. Te Haeren is vrijdagavond de groote slearinefabriek afgebrand. De pompiers I van Schaarbeeck hebben den brand ge- bluscht, na de eerste reddingswerken der fabriekarbeiders. Drie werkliê wer- den gewond. De schaê is aanzienlijk, doch den arbeid zal niet moeten stil liggen. Te Gilly hebben bij gelegenheid van de loting ernstige onlusten plaats gehad, zoodat de gendarmen van hunne wapen; hebben moeten gebruik maken. Er ziji verscheidene gekwetsten. De Gazeltt geeft ditmaal de gendarmen gelijk. Zij waren door de omstandigheden gedwon gen hun leven te verdedigen. Men ziel waar do ophitsingen der liberale pers! het volk naartoe leiden. Bekentenis. Tegenover de groot-j spraak der liberalen die beweeren dat zij! uit loutere vaderlandsliefde den persoon-j lijken dienst voorstaan stellen wij de volgende onbewimpelde bekentenis van. La Clironique Het is de persoonlijke krijgsdienst die misschien in de rangen der liberalen de eensge/ udheid zal terugbrengen, welke er hoogst noodzakelijk is geworden. Herstelling der liberale eensgezind heid, op den rug der katholieken, zie daar het fijne woord der liberale vader landsliefde. Wat deuken er onze katholieke milita risten over. Zaterdag kwam een kerel in de statie van Poperinge, met eene kar, gela-, den met tvvee gislkuipen. Hij zegde aan den bediende van de statie gij moet dat naar Boulogne, in Frankrijk zenden. De statiebediende vroeg Hoe is uw naam De onbekende antwoordde het adres is op de kuipen Daarna reed: hij seff.ms weg. De statieoverste, de heer Verhaeghe, heeft aanstonds een onderzoek ingesteld en de gist uit de kui pen doen nemen. De kuipen bevatten een dubbelen bodem zij waren gevuld met 180 kilos tabak, die naar Frankrijk moest! gesmokkeld worden. Eeneschoone vangst voor den statieoverste. Nationale MilitieEen feit voor-1 zeker tot hiertoe eenig in zijnen aard komt te Beveren-Waas voor te vallen. Len meisje der gemeente Melseh heeft aan de loting voorde nationale militie moeten deelnemen. Hel gemeentebestuur harer gemeente had de vereischte stor ting gedaan ten einde haar desnoods eenen plaatsvervanger te verschaffen, doch het lot was haar gunstig en zij haalde een der hoogste nummers uil de bus. Isegem, 9 Febr. In dit stadje ma ken zich ook een dertigtal personen ge reed om met de stoomboot der Nord- deutsche-Lloyd naar de Argentijnsche re publiek over te steken, op 14 februari aanstaande. Alhier gaat heteenige bestaan onzer stad zoo slecht, dat men er zich geen denkbeeld kan van geven. Sedert een jaar hebben 3 onzer voornaamste schoenfabrieken opgehouden te werken, die aan honderden schoenmakers werk verschaften. Als men bedenkt dat er in zoo'n stadje van omtrent 11,000 zielen, ruim 4000 schoen- en borstelmakers zijn, waarvan er meer dan 200 geen werk hebben, dan mag men waarlijk van slech ten tijd spreken. Vrijdag morgend heeff te Quenast, de begrafenis plaats gehad van den werk man, die dijnsdag ongelukkig doodge schoten werd tijdens de botsing tusschen de werkstakers en de gendarmen. De ordo is niet gestoord geweest. De werkstaking duurt nog altijd voort, doch de werkstakers hebben geene hulp middelen meer. Men heeft er reeds zien bedelen, om brood te kunnen bezorgen aan hunne kinderen. Laurent Verrycken, de man van de meetingen in de opene lucht en op het water, is zaterdag morgend naar Quenast gekomen, met eenen wagen met 1000 kilos brood, die namens de Brusselsche socialisten aan de familiën der werksta kers uitgedeeld worden. Sneeww. Men schrijft uit Luik De sneeuw verhindert het verkeer met het Luxemburgsche. De spoorlijnen Gouvy- Libramont zijn volkomen versperd, als ook deze van Arion Luxemburg. De soldaten van het garnizoen zijn met de ontruiming bezig. Honderd man van het garnizoen van Luik onder bevel van kapitein Moltzleeger zijn vertrokken zon dag middag met den trein van half tvvee naar de provincie Luxemburg, vergezeld van den doktor Mombel.De koopwaren- trein 33-78 welke om 3 ure 50 m. te Luik moest aankomen is blijven vastzitten te Bleyberg. Het verkeer langs die lijn is onderbro ken. De Duilsche treinen, des nachts van Herbestal komende, hebben vier uren vertraging ondergaan in al de doorsne den lagen er groote sneeuwhoopen. Er zijn geene ongelukken te betreuren, Blinden. Er zijn in Europa om trent 300 duizend blinden. In sommige streken van Afrika, in Soedan, bij voorbeeld,gaan zij in benden rond. In Algerië telt men 1356 kinderen en 5350 volwassenen, die van het gezicht beroofd zijn. Algerie bezit geen enkel geslicht voor deze ongelukkigen, het is betreurenswaardig. In Frankrijk zijn 32,056 blinden, waar van 2,548 onder de 21 jaren. Van deze laatsten worden er 800, 450 jongens en 380 meisjes, onderwezen in twee bijzon dere leergangen en 23 scholen. Deze scholen worden onderhouden door den Slaat, de stad Parijs, eenige departemen ten eu geestelijke orden Paiijs telt vier modelscholen 1° Het nationaal gesticht voor jonge blinden, gesticht over honderd en vier jaar door Valentyn Haüy 2a de school van Braille

De Denderbode | 1889 | | pagina 2