NIEUWS- EN UNKONDIGiNËSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. —Zondag 3 Maart 1889, 10 centiemen per nummer 45ste Jaar, 2511. ABONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS lictor Van Wambeke. Politiek overzicht. Nut der honingbij en DEDEN i.se i u 'I blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder gteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te hetalen l!' De inschrijving eindigt met 31 December. "lien schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, 10, nabij de Groole Markt, en m alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Heklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Naam M V. 2 MAART 1889 De volgende omzendbrief komt aan de ïhoiieken van ons Arrondissement toe- konden te worden. ARRONDISSEMENT AALST. Eere- en Dankbetooging Jegens den heebe Mijnheer. 11 Augusli 1864, schonk liet Caiho l^ke Kiezerskorps van 't Arrondissement 1st, voor de eerste maal, zijn verlrou- jen aan den heer Victor Von Wambeke 4 verkoos hem tol Lid der Kamer van lksverlegenwoordigers. Vijf-en-twintig jaren zijn sederdien nUJna verloopen en onafgebroken bleef de '%er Van Wambeke dit vertrouwen waar- [g. Onnoodig, denken wij, te herinneren iet welken iever, moeden belangloos dpid hij steeds onze godsdienstige vrijhe én, vlaamsche rechten en stoffelijke feiangen verdedigde. Zijne deftige en moedige houding ter lamer deed hem onderscheiden en zijne actieleden vereerden Hem met het On- jervoorziilerschap. Het Arrondissement Aalst is hierover rkjau zijnen Vertegenwoordiger eene hulde eten dankbaarheid verschuldigd. En hoe kunnen wij, Catholieken, Hem 3>eter onze dankbaarheid betuigen dan door de plechtige viering van zijn zilveren jubelfeest als Lid der Kamer van Volks vertegenwoordigers 't Is ook hetgene in eene vergadering iijvuii de Catholieke Afgevaardigden der lèerschillige Kantons, te Meerbeke komt Vastgesteld te worden. !j Deze vergadering besloot verder dat eene openbare inschrijving in 't Arron dissement Aalst zal geopend worden, ten einde den achtbaren Jubilaris een ge schenk aan te bieden, 't welk Hem de Ihulde en dankbetuiging zal uitdrukken en [herinneren niet \an eenige personen, maar van onze gausche catholieke bevol- l{ng. Wij liebben dus de eer UEd eene intee- keningslijst te zenden met vriendelijk verzoek deze zooveel mogelijk ie onder steunen en ter inteekening te doen aan bieden door een persoon van aanzien uwer gemeente. Wij verzoeken UEd deze hierbijgevoeg- de inteekeningslijsl vóór 20 Maart aanst. de vrienden te willen laten aanbieden en dan lijst en beloop over te maken aan den heer Clemens Van de Putte, Sekreta- ris-Schatbewaarder, 10, Lange Zoutstraat, te Aalst. Alle inschrijvingen hoe gering ook mogen aangenomen worden. Aan de inschrijvers van 5 frank en meer zal een gesteendrukt portret van den \erdieustrijken Jubilaris geschonken worden, In de vaste hoop dat gij ons verzoek zult gelieven in te willigen, hebben wij de eer u de verzekering onzer hoogach ting aan te bieden. DE COMMISSIE Karel VAN VRECKEM. Senator, Meer beke. Leo LEIRENS ELIAERT, Oudsenator, Aalst. Den. de L'lRRRE, Burgemeester, Gee- rardsbergen. August DE COOMAN, Burgemeester, N'inove. Gustaaf MUSSELY, Lid der Bestendige Deputatie, Sottegem. Leo GHEERAERDTS, Schepen, Aalst. D. V \N i'EN BOSSCHE, Burgemees ter, St Antelinckx. Alexander BLANCQUAERT, Schepen, Lede. Clemens VAN DE PUTTE, Aalst. Het- Times schandaal. Sedert eenige dageu is de engelsche politieke wereld onder den invloed van eene ongelooflijke en allerlevendigste ontroering. Voor de Parnell commissie zijn inder daad dingen gebeurd die van aard zijn om de openbare meening geheel en al weêr te brengen ten gu- ste der ierscli gezinde liberale en voornamelijk ten gunste van de eigenlijke iersche, parnel- listiscbe partij. Over weinige dagen deed men op merken dat Richard Pigotl, de voor naamsle getuige door den Times opge roepen, om de vreesebjke beschuldigin gen van dit blad tegen MM. Parneil en konsoorten te ondersteunen, niemand anders was dan een gemeene kerel, wel in slaat om al de feiten uitgevonden te hebben, waarvan de Times zich de ver antwoordelijke uitgever maakte. Zooals bet uit uit de nieuwstijdingen uil Londen blijkt, is het. thans ten klaarste bewezen dat liet voornaamste dagblad van Londen, het orgaan der kon- servatieve anti-ierschgezindepartij, een lage schriftvervalscher in zijnen dienst had. Ja, het is Pigott zelf welke die brieven verveerdigde die M. Parnell betr okken in den moord van Phoenix-Park, welke de Times hem met goud betaalde en op mil joenen afdruksels verspreidde, ten einde de geheele iersche partij in de oogen van het- publiek te vernederen. En nu vallen eensklaps, onvoorziens, al de beschuldigingen, dag in dag uit tegen 51. Parnell door de geheele konser- vatieve pers uitgebracht, als een kaar tenhuis ineen Het was eigenlijk op de brieven van Pigott dat liet proces wellicht het grootste politieke proces dat in den loop der negentiende eeuw plaats had ge heel en al draaide. Men herinnert zich nog met welke ver- ontweerdiging dat M. Parnell, bij het verschijnen dezer brieven, loochende dat zij doorhem geschreven waren. Het hoofd der Hom rule partij dacht dat deze logen- siraflihg voldoende zou zijn om zijne tegenstrevers te ontwapenen, dat zijn woord van eerlijk man voldoende was. In 't geheel niet. Zijn besluit van den Times niet bij rechte te vervolgen, werd legen hem geëxploiteerd. Toen hij later recht vroeg aan liet Parlement en aan het kabinet Salisbury zond men hem wandelen. Nocli hel ministerie, noch het Lagerhuis wilden iels doen voor de eer van een hunner kollegas. Ten slotte stond men die commissie van onderzoek toe, bestemd om enkel ondergeschikte zaken te behandelen en die, in den geest der regeering, nadeelig moest zijn voor de iersche partij, welke ook de uilslag van hel onderzoek wezen mocht. Dit onderzoek was dus eigenlijk ge richt legen eene politieke partij door een gouvernement dat, door dit onderzoek, die partij ten verderve wilde leiden. Men begrijpt nu het belang van het ge beurde. De neêrlaag treft niet alleen de Times die met eene misdadige lichtzinnig heid de lastertaal van een gemeeuen kerel tegen M. Parnell heeft opgenomen. Zij treft vooral bet kabmet-Salisbury dat door dik en dun het City blad ondersteun de en heel het onderzoek ten zijnen voor- deele exploiteerde. Het is thans bewezen dat M. Parnell en heel zijne partij sedert meer dan een jaar dagelijks belaagd, beledig en belas terd werden, met de bijna officieele mede hulp der regeering Het gevoel van rechtveerdigheid van ieder rechtschapen Engolschman is diep getroffen. De onschuld der iersche par lementaire partij is thans aan het licht gekomen, de wraak zal niet lang meer uitblijven. De onverwachte ommekeer, die als een bom in het konservatieve kamp gespron gen is, zal t iet alleen ten voordeele komen der Pamellisien, doch voorname lijk der ierschgezinde gedachten in En geland. Gladstone had wellicht gelijk toen hij verleden week zegde Wij zijn dichter bij de oplossing dan wel iemand liet den ken zou. De ontroering neemt yan uur lot uur toe in geheel het Vereenigd Koninkrijk. De verbazing tusschen al degenen die geloof hechten aan de Times--brieven is niet te beschrijven terwijl er in ieders hart sympathie voor M. Parnell opwelt. Een bewijs van die ontroering is de toonder dagbladen. Allen zijn gedwongen en de minislerleele bladen het eerst te bekennen dat het. schandaal veel nadeel brengen zal aan de regeeringspar tij; allen spreken hunne verontwaardi ging uit over de lichtzinnigheid, waarmee de Times de beschuldigingen tegen M. Parnell opnam. Zeil de Standard, het eigenlijke regee- ritigsblad voorspelt eenen ommekeer in de openbare denkwijze ten gunste der Ieren. Inderdaad men had aan liet kiezers korps, dag in dag uit, de Parnellisten voorgesteld als eene bende misdadigers, en ziedaar nu, onvoorziens, brutaal weg, bewezen dat, als er misdadigers bestaan, het niet de Ieren maar wel hunne tegen strevers zijn, Hoe lang ook het onderzoek nog duren moge. de openbare denkwijze heelt baar vonnis geveld MM, Gladstone en Par nell komen glansrijk zegepralend uit het strijdperk, de Times en het gouvernement Stoppen zich weg, geschandvlekt en ge brandmerkt. Wij weten wel, de meerderheid in bet Lagerhuis zal niet ophouden hare iersche politiek door te drijven, Maar bij elke kiezing zal het volk het woord hebben en dan zal men kunnen waarnemen wat hef kiezerskorps denkt over het Times-schat) daal. De Times drukt zijn leedwezen uit. over de brieven-Pigott en zegt die stuk ken uit het dossier in te trekken, even als die, welke aan Egan, Davilt en O'Kel- ly worden toegeschreven, Het blad geeft te verstaan dat het. ge gronde reden had om te gelooven dat die brieven echt waren, te meer omdat hel Pigotl niet was, die ze aan de Times overhandigde ol met het blad in betrek king was, Indien er, zooals men beweert, eene samenzweering bestond, dan was de Times er niet de meêplichlige maar wel het slachtoffer van. De regeering kan er niet in heirokken worden. Ten slotte zegt de Times dat hij van zijne verklaringen in de brieven vervat, afziet, maar dat hij ze staande houdt voor al het overige. Crispi in nesten De ilaliaansche minir.sters vergaderden dijnsdag avond bij M. Crispi ten einde middelen te zoeken om uit den ernslïgnn toesiand, veroor zaaks, door de bespreking der financieeie aangelegenheden, te geraken. Het grootste geheim werd gehouden over de gt-nomen besluiten, die woensdag avond door M. Crispi in de Kamer /ou den bekend gemaakt worden. De romeinsche korrespondenl van den Temps gelooft dat de ünancieele bespre king zal gestaakt worden, en men trach ten zal hel ministerie te herplaasleren. MM. Perazzi, Saracco en Grimaldi zou den het ministerie verlaten. M. Crispi zou zich te vreden stellen met de lest uitgebrachte stemmingen en het voorzitterschap behoudenDat verwondert ook niemand. Het gerucht loopt dat men aan M. Branca de portefeuille van financiën aan bieden zal maar deze moet er zoo op uit zijn, dat hij reeds naar Nizza is ver trokken opdat men hem gerust laten zou, Volgens een telegram uit Rome aan den Figaro is de bekeering tot het Catholicism der koni gen van Engeland een voltrokken feit, en zou die van kei zerin Frederik op handen zijn. Frankrijk. De Ligue des Patriotes werd bij bevel des ministeries ontbonden. MM. Deroulède, Laguerre Laisanl en Ri chard die zich tegen de gerechterlijke huiszoeking verzei leden werden aange houden, doch Laguerre en Laisant die volksvertegenwoordigers zijn, werden on- middelijk weer in vrijheid gesteld. Derou léde en Richard zullen in afwachting van 'l gerechterlijk onderzoek ook in vrijheid gesteld worden. Deze vervolgingen werden ingespannen uit hoofde van overtreding aan 't art.87 van 't strafwetboek bepalende, dat alwie door vijandelijke feiten niet goedgekeurd door 't gouvernement, den Staaf aan eene oorlogsverklaring zal blootgesteld hebben, uit het land zal ver bannen worden en indien er oorlog uit. voortspruit, ges'raft worden met depor tatie naar-Cayenne. Deze maatregel tegen La Ligue heelt te Parijs geene ontroering verwekt. De drukpers in 't algemeen keuren de vervolgingen goed of erkennen hare wettelijkheid. DOOR EUGEEN JOBARD. Bestuurder van den Bien Public le Dijon, (Frankrijk) uit het fransch vertaald door eenen waren Landbouwersvriend, Voorzitter eener tuin- en land bouwmaat schappij en werkendlid der contraleland- bouwmaatschappij van België onder de bescherming van Z. M. Leopold II, Koning der Belgen, en aan de landbouwers uit ware ver kleefdheid opgedragen. Verboden nadruk zonder bijzondere toelating Vertalers, «les Omnia, ajulem probate quod bonum est tenete. Onderzoekt, alles, houdt het (Woorden van den H. Paulus.) 5* VERVOLG. Ziehier nu eene proefneming die voor de wijngaardeniers bijzonderlijk belang wekkend zal wezen. Verleden jaar is ze medegedeeld geweest in het tijdschrift «La Nature, handelende over wetenschap pen en met groot talent bestuurd door Mijnheer Gaston Tissandier. (i) Willende in een juiste verhouding weten welke den alcoolischen rijkdom van den honing is, distilleerde een wijngaarde nier van de omstreken van Bordeaux, zich ook met de bijenteelt bezig houdende, zes tig kilos honing, die veertig liters alcool van eenen uitmunden smaak gaven. Laten wij er ons nog bijvoegen dat de wijnen die met honing bereid zijn eenen uitersten fijnen smaak en eene buiten- gewoone sterkte verkrijgen. Daar in eenen der belangwekkende brieven die men reeds gelezen heeft, de zeer Eerwaardige Heer Terasse mij liet weten dat de achtbare Heer Meier van hanques van gedacht was dit jaar zijne akkers rondom zijne bijen balie gelegen met granen te bezaaien en dat hij mij van den uitslag der opmerkingen van den Heer Meier zou kennis gegeven heb ben, lieb ik aan den zeer Eerwaarden Heer Pastoor de eerste drukproeven van mijn werkje toegezonden hem zijne belof ten herinnerende. Ziehier den brief welke hij mij toestuurde Lanques, den 5 Augustus 1888. Mijnheer, Gij hebt de welwillendheid mij de drukproeven uwer brochuur getiteld Nut der honingbijen te doen gewor den. Ik heb er in terug gevonden in time brieven, in haaste geschreven, die ik het gedacht niet had van bestemd te zijn tot de eer van uitgegeven te worden. Gij hebt geoordeeld dat mijne opmerkingen nopens de bijenteelt van aard waren om een zeker licht te werpen over de zaak, die gij pleit met eenen ijver aan den welken niets dan uwe mildadigheid kan vergeleken worden, vermits uwe brochuur op een zeer groot getal exem plaren moet gedrukt en gratis verspreid worden. Overigens, ben ik gdukkig vandaag UEd. kunnen te bekrachtigen de volstrekte juistheid der vroeger gemelde feiten. Vooreerst, Mijnheer de Meier van Lan ques, heeft, volgens zijne belofte, met graan bezaaid hel land palende aan zijne bijenhalle en gelegen, heb ik gezegd' in vlakke veld. Welnu het graan van dit land is ongetwijfeld voortreffelijker dan hel graan van de andere akkers. De aren zijn minder schraal en voler. Dees jaar zal hij eens te meer, dit graan als zaaiqraan verkiezen. Er is meer. De akkers het dichtst ge legen bij het land van Mijnheer den Meier zijn ook bedekt met schoonere en zwaardere aaren dan in de rest der landstreek Daarenboven naar geloof waardige landbouwers vertellen, zijn de rijkste voren der omstreek die' van een klein dal waar verscheidene kleine bijen hallen aangetroffen worden. De zelfde opmerking werd door mijnen Vader gedaan in de kolonie van Autre- ville. Dit gezegd zijnde voor de landbouwers ziehier iets voor de hoibouwers Mijn hooggeachte ambtsbroeder uit Nmville, ijverige bijenkweeker, plaatste,in 1883, eenige bijenhallen in den muur van zijnen hof waar, sedert twintig jaren, dertig boomen. niettegenstaande de ver standigste zorgen, met hardnekkigheid fruit weigerden te geven. Maar, sedert het inbrengen der bijen, geven die lei- boomen tot dien tijd onvruchtbaar, peeren en appelen in overvloed en zoodanig veel dat men zou gezegd hebben dat de boomen betooverd waren. Verleden jaar was de oogst zoo over vloedig dat mijn geachte vriend tot Paa- schen toe voor alle dagen zijnen dessert had. 1888 belooft niet minder mildadig onder dat opzicht te wezen dan 1887. In een naburig dorp, te A..., bezit de Heei' Jeenen boomgaard gelegen als verloren te midden van 't veld. Alle jaren oogst hij er zoodanig veel fruit in dat zulks de jaloerschheid zijner medeburgers ver wekt, die door den fruitoogst minder bevoordeeld zijn en hun hoofd breken mei alle soorten van oorzaken aan dit uitsluitend voordeel toe te schrijven. Zij zien niet dat het eene naburige bijenhalle is die dit wonder werk verricht. T is dus een voortaan onbetwistbaar princiep dat de bijen eenen invloed uit oefenen, noodzakelijk zal ik zeggen, voor de volmaakte bevruchting van de bloe men der fruitboomen, granen, boekweit koolzaden, kunstmatige weiden, enz Uwe brochuur die op onze dagen zoo wel te pas komt en zoo belangwekkend is moet onvermijdelijk onder dit opzicht de aandacht der landbouwers wekken. NOTA VAN DEN VERTALER (i) Het vermaard dagblad Le Patriotc, heeft in nummer 282 van S October 1888 eenen merkwaardigen artikel medegedeeld, getrokken uit het fransche tijdschriftLa Nature» en geschre ven door den geleerden Heer Gaston Tissandier waarin de beroemde schrijver den lof spreekt van de brochuur waarvan ik de eer heb de eenvoudige vlaamsche vertaling aan de landbouwers tot hun allergrootste nut aan te bicden. Landverhuizing. sgenwoordig fel gewerkt ten landverhuizing naar Bra- Ei' wordt 1. voordeele de zilie. Volgens de inlichtingen, betreffende -le provinciën Uio-de-Janeiro en Minas Geraes van dii uitgestrekt keizerrijk, lieefi men reden orn aan de Belgische werklieden de landverliuizin z naar deze twin; provinciën ten sterkste afteraden. H -t klimaat de/.er streken laat aan 011- zi! laudgenooien niet toe zich aldaar op de landtiouwwerken toeteleggen. Het werk in de plauterijen, het plukken van de koffie, waartoe men de landverhui zers gebruikt, zijn in die gewesten onder de verschrikkelijke warmte der keer kringen, een arbeid verre boven de lichaamskrachten van den Europeaan. Verscheidene onzer laudgenooien, naar de planierijen der provinciën Mi - nas-Geraes en Rio de Janeiro gebracht,

De Denderbode | 1889 | | pagina 1