Handel en Nijverheid. Hetgeen wij vraagden, was redelijk. En omdat het redelijk was, vraagden wij het. NVat vraagden wij Dat deze die de hop bewerkt, zelt te verantwoorden heelt over zijne bewerking. Deze zoo wijze als hoogst belangrijke vraag, ten voordeele van de algemeene belangen, is tot heden niet ingewilligd. En nochtans. Is er iets voordeeliger voor al de inge zetenen dezer stad, ja, voor den boer zelf, dan dat de hop, door den planter, hier ter stede, worde geleverd Het verval van handel en teelt, begint juist van toen at dat de boer geenen keur meer te vreezen gehad heeft. Ook is het van dien tijd dat handel en teelt zijn be gonnen te kwijnen. De boer, den keur niet meer vreezende, is meer om meer zorgloos geworden in 't bewerken zijner hop Onze hop van jaar tot jaar verslech tende, is niet alleen in den vreemde ge weigerd, maar zelfs tot in de Belgische brouwerij verstooten. Wat zien wij heden Den uitvoer te niet en den invoer vermenigvuldigen, tot zoo verre, dat de4/3 deelen der ver bruiking van hop in de Belgische brou werijen vreemde is. Het is hoogst tijd dat men de oogen opene en tot eene volkomene verbetering van teelt en handel werke, zoo niet, zal de beoaming van het kopland van Aalst uit de aardrijkskaarl verdwijnen. Dat men ons zegge om welke reden de hop hier aan stadskeur door den boer onderworpen, aan dezen laatsten kan nadeelig zijn. Wij denken dat de eenige antwoord die men hierop zou kunnen geven, is de vrijhandel. De vrijhandel is een schoon woord maar als deze nadeelig is aan een land, ja, zelfs aan deze die er gemak bij vinden en als die vrijhandel maar dient om eene geheele streek ten onderen te brengen, is het niet eene heilige plicht voor een bestuur dit schoon woord, maar eene ware fopperij, tegen te werken Boven dien zou de stad niet moeien antwoor den, de vrijhandel is heel wel, maar de onverantwoordelijkheid is nog veel beter, en deze onverantwoordelijkheid bekomen wij, met de boer zelf zijne hop aan den keur te doen onderwerpen. Want, zoo en gelijk de keur hedendaags gebeurt, heeft de stad niet de minste waarborg nopens de hoedanigheid der hop waaraan zij merk en lood, onder hare verantwoorde lijkheid, verleent. Wat is er immers gemakkelijker voor een koopman dan twee en meermalen, dezelfde hop aan den keur te onderwer pen en dit enkelijk om eene looperide rekening te maken Van den anderen kant, hop te koopen die niet aan den keur beantwoord, deze rechtstreeks naar 't magazijn te doen, met de goedgekeurde te vermengen en in geperste balen die twee soorten aan den keur te onderwerpen. Dat men niet zegge dat het schadelijk is voor den boer zijne hop in stad te le veren. Neen, honderdmaal neen, de boer, als hij den keur zal te vreezen hebban, zal terug tot eene betere bezorging ko men. Onze hop, beter bezorgd, zal weder in de Belgische en in de vieemde brouwe rijen gebruikt worden. De hop zal, zooals vroeger, jaarlijks verwerkt worden, en wij zullen de spot prijzen, zooals heden 't geval is, niet meer te bestatigen hebben. De handel zal herleven en eenieder zal er profijt bij vinden. Gij, neringdoende mensehen en am- bachters van alle slach, zult er bij winnen in den verkoop uwer waren, want waar volk komt is nering en waar nering is, is profijt. Gij, koopman, met tot de heropbeu ring der hopteelt mede te werken, zult werken tot de heropbeuring van uwen handel. Gij, hopplanter, met tot de verbetering van uwe opbrengst te werken, zult wer ken tot de verbetering van uwen stand. Gij, grondeigenaars, met tot de verbe tering van den toestand uwer pachters te werken, zult gij tot de verbetering van het inkomen uwer pachten werken. Gedenken wij allen, dat, als men zich zei ven helpt, men geholpen word door God. Dat alle katholieke neringdoende men schen, ambachters, boeren, koopmans en grondeigenaars die tot de heropbeurir.g van de hopteelt en handel en tot hun eigen voordeel willen werken, het on- deraangevoegde biljet onderteekenen en aan den heer C. De ConinckDe Windt, Nieuwstraat alhier, gelieven terug te zenden. De Catholieke medeburgers wel ke bij vergetelheid geenen omzendbrief, mochten ontvangen hebben, kunnen hunne bijtreding laten kennen aan den hooger bedoelden heer C. De Coninck De Windt, Nieuwstraat. De bijtreding is kos teloos. Het slachtvee. In een brief der land verhuizers, staat de briefschrijver ver wonderd, verbaasd over de ontelbare runderen, dfe men in de vlakten van Brazilië ontmoet, 't Is, zegt hij, een mierennest ven koei en, veerzen, en kalveren, die daar als in 't wild rondloopen, onder de leiding van eenen stier. Eene gansche bevolking leeft daar, in die streken, van bet inmaken van gecon serveerd vleesch. In den omtrek van Pelotas, doodt men gemiddel 400,000 stuks vee, dat eene weerde heeft van 63 millioen franks. De kudden loopen vrij rond, dwalen zelden verre van de eslanciaen worden zij uiteengedreven door stormen of door droogte, dan keeren zij weer naar den ouden omtrek terug. De runderen teelen zeer snel voort en niettegenstaande hel ve huldig afmaken, is het vee er overvloedig. Eene nieuwe nijverheid. Behandeling van den maniok of brood wortel. Op een tijdstip dat men veel spreekt over het zoeken van uitwegen voor handel en nijverheid, is het niet van belang ontbloot te doen opmerken dat Brussel sedert eenigen tijd eene fabriek bezit, bestemd om het gedurig verkeer tusscben België en Brazilië te doen aangroeien. Ik wil spreken over de fabriek tot be werking van den maniok of broodwortel, een der meest vermaarde voortbrengse len van dit leste rijk. Om de oprichting dezer fabriek te be grijpen, is het noodig eens eenige woor den te zeggen over den aankweek van den maniok. De afzetsels van den maniok schieten zeer gemakkelijk wortel, wel te verslaan, indien men ze in geenen moerasachtigen grond steekt, dien zij niet kunnen ver dragen. Spoedig ziet de plant met eenen rech ten stengel greeien, die zich met blade ren bedekt. Wanneer hij een of twee meters huoj is en zes tol 10 maand oud, schieten er van boven aan den eersten stam zijtakken, waarop kleinere bladeren groeien, en kort daarna bloemen ontlui ken. Op dat oogenblik gebeurt er eene wer king aan de wortels, waar zich verschei dene langwerpige knollen vormen, dicht en rijk aan zetmeel. Na een jaar en half of twee jaren mag de maniok geoogst worden. D« mauiok- plauten moeten met het onderste gedeel - te op 80 centimeters tot een meter van elkander verwijderd zijn. De gewone op brengst van elke plant is van 2 lot drie knollen, waarvan het gewicht verschilt van een tot drie kilogrammen. Het in- oogsten is zeer gemakkelijk waanneer men aan den houtstam treki, komen de knollen uit Jeu grond. De opbrengst aan wortels wordt na het eerste jaar op 10 lot 45,000 kilo per hektare geschal na het tweede jaar tijdstip zijner volle rijpheid, tot 20 of 30,000 kilo per hektare. Hoe maakt men nu van die wortels verbruikbaat meel Op eene nog al een voudige wijze. Men begint met "de knollen te schrap pen en te pellen, men perst er het sap uit raspt ze dan, waarna men ze kookt in den vorm van een gekorreld meel, of dunne drooge koek. Drie kilogr. wortels, geven omtrent een kilogr. wel, gezond en aangenaam voedsel. Aardige bijzonderheid Het sap van den maniok is een zeer vergiftige gevaar lijke zelfstandigheid.'t Is een hevig er- gift en toch geeft die plant aan de inboor lingeii van Zuid-Amerika hun dagelijksch brood en aan de Europeanen een zeer lekker voedsel de tapioca. Het gesticht waarvan wij hooger spra ken. dient lot de fabrikatie van de tapi oca. RECHTERLIJKE KRONIJK. Lijst der zaken, die voor bet assisen hof van Oost-Vlaanderen zullen opgeroe pen worden, gedurende den 2den zittijd van 4889, onder het voorzitterschap van den heer Van Maele. Maandag 8, dinsdag 9 en woensdag 40 April Remi Van Mieghem, 22 jaar oud werkman, geboren en woonachtig te Ottergem, (Moord). Openbaar ministerie, de heer Penneman verdediger. M. Oscar Buysse, advokaat te Gent. Donderdag, 44 April en volgende dagen Theofiel Selhorst, oud 23 jaar, zonder beroep, geboren en woonachtig te Exaarde, (moord). Openbaar ministerie de heer Gallier, verdediger M. Karei Van Acker, advokaat te Gent. Donderdag, 48 April Desiré Courtens oud 39 jaar, gewezen handelaar te Den dermonde eri aldaar gewoond hebbende, thans voortvluchtig (bedrieglijk bankroet en vervalsching van geschrift,). Openbaar ministerie, du beer Penneman. (Bij ver stek.) BURGERLIJKE RECHTBANK VAN BRUSSEL. De millioenentrfenis. De substituut van den prokureur des konings beeft zijn oordeel doen kennen in deze belangwek kende zaak. Zijn rekwisitorium heeft anderhalf uur geduurd. Hij vroeg dat het testament, waardoor Mevr. Verbrugghe bevoordeeld wordt, zou verworpen worden, daar er geen enkel stoffelijk bewijs bestaat dat graaf d'Hane-Steenhuyse dit testament geschreven, onderteekend of gedagtee- kend heeft. De rechtbank zal binnen acht dagen uitspraak doen. De Senaat heeft zich bij voortdu ring onledig gehouden met de beraad slaging over de begrooting van Spoor wegen, Posterijen en Telegrafen. Ver scheidene redenaars spraken ten voordeele der belangen van de arrondissementen welke zij vertegenwoordigen. De Volkskamer heeft de alge meene beraadslaging over de begrooting van inwendige en openbaar onderwijs voortgezet. Aan 't hoofdstuk Burgerwacht, sprak M. Anspach over de zaak der 3 en 3 is zes dagen arrest die door den Majoor- bevelhebber onzer Aalstersche Burger wacht aan luitenant Isidtor Leclercq (Hoed af a. u. b.) wegens wederspan- nigheid zijn opgelegd feweest. Ten gevolge dezer straf had luienantLeclercq (Hoed af a. u. b.) eene kkcht ingediend bij den heer Minister en reze laatste had hem laten weten dat de Mijoor-hevelheb ber in zijn recht was geheven, in andere woorden, Isidoor werd net zijn armzalig gezeever naar de maan v:rzonden. M. Anspach vertelde virder dat, tot in 1888, het officierenkorps der Aalstersche Burgerwacht lot de lilerale partij be hoorde. en dat, na de tntbindirig, dank aan eene behendige simensielling, de liberalen verkozen verden in twee oompagnien en de cafholieken in drij. Maar op welke wijze de liberalen hier de meerderheid verkregen daar sprak M. Anspach niet over. Wij willen ze dan ook niet herinneren, vant elkeen weel genoegzaam door welk* wetsmiskennin- gen en linksche strekendeoud-luitenaut- colonel 'er in slaagde dezon te doen verkiezen die tot zijnefolitiekedenkwijze behoorden. M. Anspach gaf ook eenige uitleggin gen over do oorzakïn die luitenant Leclercq die 6 dagen arrest dedert inloo- pen. Men verzocht niet, segt spreker, dat de heer minister de stiaf zou opheffen, maar dat hij maatregelen zou nemen tegen den majoor, en wellictt heeft de heer minister hem een vriendelijke vermaning geven want luitenant Leclercq (Hoed af a. u. b.) werd van zijn srrest ontslagen. De heer De Volder verklaarde dadelijk den heer baron Felix Bethune geene hoegenaamde vermaning te hebben gege ven en zijn gedrag goed te keuren. M. Van Wambeke logenstrafte de be wering van M. Anspach namelijk dat de compagmen nu heden, met liet oog op de kiezingen, onregelmatig zijn samenge steld. Vroeger was ditwaarheid,wanneer de liberalen om hunne verkiezing te verzekeren de schreeuwendste wetsmis- kenntngen pleegden. De heer minister verklaarde dat de regeering en deze zaak niets te zien heeft. M. Anspach zeeverde nog eenigen tijd voort, maakte zich meer om meer belachelijk en bewees dat bij veel beter zou gedaan hebben het potje gedekt te laten. Eindelijk beslatigde M. Woeste dat M. Anspach aan den heer Van Wambeke niets kon antwoorden en waschte eens duchtig 't bolleken van den advokaat des luitenants Leclercq. (Hoed af a. u. b.) Muziekschool. In tegen weordigheid van den goeden uitslag op geleverd door 't 2e winter-concert onzer Muziekschool op 18 Februari jl., heeft de Bestierende Commissie besloten dat een 3 concert zal gegeven worden op Maandag 15 dezer maand April. Dees concert belooft allerprachtigst te zullen wezen. Verscheidene leerlingen bekroond hij den laatsten kampstrijd, zullen zich laten hooren. Bovendien zul len uitgevoerd worden de Sexluoi opus 71) van Beethoven, voor 2 clarinetten, 2 hoorns en 2 bassons; de aubade impro- visée voor violoncel, greote bas en piano van P. De Mei, door 9 violoncellen. 3 groote bassen en piano. Verder nog twee kooren van Miry te zingen door 73 leerlingen van den cursus van gemengde koor. Deze concerts leveren ons 't bewijs dat onze Muziekschool met rasse schre den vooruitgaat. Dat valt ten andeieniet te verwonderen, wij mogen immers ver zekerd wezen dat onze Muziekschool onder het bestuur van M. F. L. Vanden Bogaerdeweldra eene der beste des lands zal worden. Cuique suum.... Eere en lof aan wien ze toekomen DAGROEK. In 't jaar 1776 is er niets merkweerdigs voorgevallen, ten zij dat de kerken van Aspelaere en Kerkxken alsdan werden vergroot en ook dat de appeloogst onbe duidend is geweest daar de appelaars zoodanig door de ruspeu verwoest wer den dat geen enkel bladje er op te zien bleef.a De bellefleurs,zegt onze dagboek- houder, geilen 4 guld. den sak jae tol 5 guld. de courpandien S guld. Als de appelen op onze dagen tegen die prijzen verkocht worden zijn ze goed koop. Juni 1777.Den 44e deser isser een plaquaert gepublieert van geen bede- laers meer rond te gaan op eene boete van ses guld. en voor de gever 3 guld. en tot dien eynde isser voor de stad Aelst onder het stadhuys een spin- huys gemaekt voor de kleyne kindereu ende d'oude lieden worden door den armen onderhouden maer alles is haest verdwenen. December 1777. «In dese maend is't a onderste van S'* Martens autaer in de a groote kerk tol Aelst als ook voor den autaer tot aan den eersten trap alles in marmer gestelt. Op 49 Maart 4778 werd de gemeente Kerkxken door eene verschrikkelijke brandramp geteisterd en ziehier hoe onze dagböekhouder ze verhaalt Op Stó Joseph dag wesende 19 meert is tot Kerkxken omtrent 11 ure vóór noen brand ontstaan in liet buys van den koster en op een ure tijd synder 8 huysen synde negen woonsteden in asschen geleyd, synde droog weder ende alle stroyen dakken en aen mal- kanderen soo datter geenen tyd en is geweest om hunne meubelen te vluch- ten ook synder twee menschen te welen.., Beyens en syne vrouwe wil- lende een laeken van het getauwe trekken ende wat te lang vertoevende genoodzaekt geweest in hunnen kelder te vluchten en zijn daar in deurlijk van den rook versmagl want alheer zij bulpe kregen was de man dood en de vrouwe stierf op den sluenden voet achter laetendo ses kinderen, ook synder diffrente koyen in verbrand. Januari 4779. Den 24 deser isser een placaert gepublieert dal alle magi- straeten, wethouderen,officieren macht hebben tot het werven van soldaeten en voor iederen man profiteren tot 14 guld. en gelyke 44 guld. voor den sol- daet ook worden alle bedelaers, ledig- gaenders. vegters, dronkaerts, gevan gene en uyt het correctie huys soldaet gemaekt want de charrinne komt pruysschen ter hulpo met 50,000 man nen. Dat moest een legertje zijn aldus sa mengesteld uit 't vuil schuim der samen leving Juni 4779. Den 7« 8e 9e en 40e deser syn de leste jusuite goederen tol Aelst in de dry koningen verkogt meest o biedende de naeste, ook den windmo len van Nieuwerkerken den welken is gekogt door d'heer Pauwelaert tot Aelst voor negen duysenltwee hondert guld. waer mede is gaende 't huys schuer ende stalle. Ende seven dag- want 5 5/4 roeden land, is bij het gou a vernement ingehouden wederom ver- kogt 4 january 4780 voor 4405 pont wisselgelt. In een vorig nummer zegden wij dal naar men ons verzekerde iiet kasteel en landgoederen der EE. PP. Jesu'ilen die op 3 Mei 1775 teil Landhuize van Aelst verkocht werden, te Nieuwerkerken ge legen zijn. Het bedoelde kasteel en de landerijen zijn inderdaad gelegen te Nieuwerkerken, op de plaats waar thans de woning en brouwerij des heeren Baten wordt aangetroffen. ALLERHINDE" NIEUWS Sintflartinuskerk. In braak. Verleden nacht werd weêr in onze Sint-Martinuskerk gebroken. Verhaasten wij ons te zeggen dal niets werd ontvreemd. De dief brak de onderste ruitin denhoek rechts der venster die in de kapel van St. Joseph geeft en sloop langs daar bin nen. De beklimming wordt vergemakke lijkt door hel werkhuis der steenhouwers 'twelk zich nabij deze venster bevindt. Het gat schijnt riiet groot genoeg te we zen om er een volslagen manspersoon te kunnen doorkruipen. Rij 't verlaten der kerk moet de dief daartoe van den biecht stoel hebben gebruik gemaakt, want een stuk kroonlijst ligt afgebroken. Op het autaarskleed van St. Joseph bemerkt men teekens van voetslappen. Pogin gen werden ook aangewend om het ta bernakel van den hoogen autaar open te krijgen doch het lukte niet. i)e waker die alle avonden in de sakristij wordt opgesloten en aldaar in een bed den nacht overbrengt, heeft niets gehoord, 't Is niet te verwonderen De dader is onbekend, doch men ver moedt dat deze inbraak gepleegd werd door eenen vreemdeling, nog al deftig gekleed, die vrijdag lot rond 6 4/2 ure, 't is te zeggen, tot op 't oogenblik dat de kerk gesloten werd in de kapel van St, Joseph verbleef. Toen hij M Boosen, kerkbaljuw, ont moette maakte bij zich schijnheiliglijk het teeken des H. Kruizes. Volgens M. Roosen zag hij er eenen waren rabaut uit. Rationale Militie. De heer Burgemeester brengt ter kennis van de belanghebbenden dat het getal man schappen aoor de stad Aalst te leveren, bepaald is op 59. Politie. M. Alfons Pilate, wachtmeester bij de Kanouiers, komt in zitting van heden zaterdag namiddag, tot het ambt van politie-agent benoemd te worden. Erembodegem. Dezen nacht werd ook in de kerk van Erembo- degem gebroken. Twee offerblokken en de kas der zittingen waar de schalen voor de roudhalingen in geborgen zijn werden opengebroken. Een som van on geveer iü Irank werd ontvreemd. Naar de voetstappen te oordeelen is deze kerk dielstal T werk van eenen enkelen schelm. Geen twijfel of 'lis denzelfdeu dief die hier te Aalst aan 't werk is weest. Naar men 011s uit Denderleeuw bericht werd aldaar ook dezen nacht in de kerk gebroken en de offerblokken geroofd. De kas der ornamenten werd ook openge- prangd, doch men roofde niets. Dein houd der offerblkoken was onbeduidend. In de gemeente Gendbrugge, is een treurig ongeluk gebeurd. Eene vrouw zat met haar kind aan de stoof, terwijl een ander kind speelde bij de tafel naast haar. Eensklaps deed dit leste eenen ke tel kokend water omtuimelen, die op de stool stond. Hel kleinste kind werd vree- selijk verbrand, zoodat het na eenige uren stierf. Ee moeder beeft ook zware brandwonden bekomen, die echter niet doodelijk zijn. De ou 1ste ingezetene van Lokeren wellicht van gansch Oostvlaanderen is overleden in den hoogst gezegetiden ouderdom van 103 jaren, 3 maanden en eenige dagen. Tot in de laatste dagen was zij in het volle bezit barer verstand- vermogens. Zij breide nog zonder bril, speelde eiken avond met de kaart, en vertelde nog grappen uil hare eerste jonkheid. Vrijdag werde die eeuwelinge, mev wed. Vermeere, geboren Rosalie Vyt, met den grootsten luister begraven. M.Ephrussie.—M.Vandertalen moest, zegt men, groote zaken regelen met M. Ephrussie van Parijs 't zou op 't lezen zijn van dezes brief, dal hij, radeloos geworden, zich lafüertig uit den strijd kw hoe »rza eed iioel nkc des levens trok. jk Wie is die Mijnheer Ephrussie hver In éene zitting, zegt M. Ed. Dnjblie in La France Juive,koopt of verkoivan Ephrussie voor tien, of vijftien m jjk olie, of graan. Niels verontrust ea gedurende twee uren bij eene zu j p beurs gezeten, onverschillig denjgke in de linkerhand houdende, deelt hi—r: bevelen uit aan dertig makelaar rond hem gereed staan om ze uit t ren. w Van dien man, van eene gril, dieieve in 't hoofd komt, om op den opslf den afslag te spelen, l.angt voor di den menschen de q; esiIe van 't af. 't Is met zulke Joden dat de koop in Antwerpen handel drijven, neen lenen weddingen aangaan, en nief'sP den heel hunne fortuin, hunne ee'0D van vrouw en kinderen, en 'tgeli; ir vrienden in eenen slag wagen. ®0nr Het verlies door dit spel geduret 0| twee laatste maanden door den Ant schen handel geleden wordt gesch honderd millioen. Men schrijft uit Boom, 4 april het Handelsblad Heden voormiddag is een paar! M. Rypens, dat in eeue speelkar wi(M, spannen, over de brug op den Ru^,' hol gegaan en te Klein Willebroeck vaan geloopen. De twee personei zich in het gerij bevonden, het 1 bemerkende, zijn uil het rijtuig ge: gen, zonder gelukkiglijk erge wont bekomen. Hel speelkarken werd verbrijzeld tegen de kleine brug 0 vaart, en hel peerd is verdronken! ongeval had erge ongelukken kifj verwekken. Moord en poging lol zetfmoo\ Dinsdag morgend, vroeg, was hel van Mecbelen te Lier ontboden om dubbele misdaad te bestatigen. Maandag nacht, want het was half twaalf', was vrouw Van de Veld druk aan den arbeid. Hare zeven kinderen waarva±< jongste slechts een groot jaar ou|fr. lagen te bed, en de vlijtige moedei>> den heelen dag er op uit is om vodt koopen, was hare waar aan 't uitzo in de buurt, bijna deur aan waren de nachtwakers bezig, di^i verwonderd waren nog zoo laat lii de woning te zien. Er werd echter gezegd dat def" ziek was, vandaar misschien de waarom de vrouw zoo laat op bleef. Rond half een na middernacht eensklaps een ongewoon gerueht ii huis gehoord, bijna onmiddellijk ge door eenen enkelen smartelijken kn Daarop werd alles stil. De nacl kers gingen de policie waarschuw onmiddellijk kwam deze mede naai Kluizevestje waar het voorval had l\ gegrepen. v Nadat de deur was geopend, voitj daar op het bed, vrouw Van de met haar jongste kindje. Voor de bedstede lag de man in bloedplas in bezwijming en nevensj een groot keukenmes waarvan lier lemmer geheel rood waren. Bij nader onderzoek bleek dat de bewusteloos was, terwijl de vrouw had opgehouden te ademen. Zij was met eenen enkelen mes op den slag gedood, de punt var^ mes was haar door het hart gegaan Het kindje dat aan hare zijde was als gedoopt in het bloed moeder, maar ongedeerd. De man had zichzelve versche steken met zijn wapen toegebracht, geene scheen daarvan doodelijk. _t Onrniddelijk werden het slachtoffo de moordenaar naar het gasthuis ovi voerd. Voor de vrouw kwam alle hul laat, voor den man werd het mogf gedaan. Het parket dat zooal3 wij hooger gen, reeds heel vroeg dinsdag mor in de stad was, zal zoo het schijn onderzoeken hebben of de moorda in volle bewustzijn beeft geham want er wordt gezegd dat bij is aa tast door die vreeselijke ziekte gelie typhus, welke iedereen zinneloos ra: Wat de kinderen betreft van dit n zalig gezin, deze zijn onder de zorg openbare liefdadigheid geplaatst. De kommissie, door de regee naar Oostende gezonden, om onder ie doen nopens de botsing tusschei twee po3tbooten, heeft doen zien niemand aan zijnen plicht is te kor: komen. Uit Duinkerke meldt men dal al geen er van het wrak der Corniest Flandre aan land spoelt, of door de schers van Gravelines wordt aangebri in het douanenbureel dier stad tei schikking der eigenaars is neêrgeleg Anloine Clesse, de vermaarde 1 jesdichter, die dezer dagen overledej werd den 30 Maart 4846, te 's Gri hage, dus in Holland geboren van i Belgische moeder en eenen Frand vader Geen wonder dan dat de man namen van Vlamingen en Walen maar voornamen aanzag. T Zou hem moe geweest zijn te zeggen wat hij eigenlijk was Hollander, Belg Franschman. Hij hield het echter me Belgen, aangezien bij zich te Bergen tigde en schreefBeige est notre not familie Luilekkerland. De Béforme de volgende weeklacht aan De handel lijdt. Piotesten, failliete] krisissen volgen elkander op. Zc jaren klerikalisme en doktrinarisme t Jben geleid tot eene uitbuiting die land naar zijnen ondergang brengt.

De Denderbode | 1889 | | pagina 2