Wereldlijk Onderwijs. Landbouw. Invoer van vee. Dc pricters uit de school, life i derdman Quintus Cornelius htm naar de strafplaats te brengen, verbiedt alle per sonen, rijken of armen, de uitvoering van Jesus vonnis te verhinderen. De getuigen, die de straf, tegen Jesus uitgesproken en onderteekend iiebben, zijn i° Danail Robani, pharizeër2° Joannes Zorobabel 3° Raphael Robani 4* Capet. Jesus moet door de poort van Tournea buiten Jerusalem worden geleid. Het vonnis is gegraveerd op eene geel koperen plaat en aan den rand leest men de woorden lene dergelijke plaat is aan eiken stam gezonden. De plaat is in het jaar 1280 in de stad Aquil ofAquilla in het koninkrijk Napels gevonden, terwijl men daar opgravingen deed, om romeinsche oudheden te vin den. Zij bleef daar ter plaatse bewaard, tot dat de commissie van het fransche leger haar weêr in handen kreeg. Tot op de dagen van den Franschen veldtocht in Zuid - Italië werd de plaat in de sakristijderKarlliuizers nabijNapel» in eene ebbenhouten kist bewaard. Sedert werd de relikwie iu de kapel van de villa Caserta geborgen. Aan de Karthui- zers werd op hun verzoek toegestaan, dat zij de plaat als eene erkenning voor de aan het fransche leger bewezen dien sten onder hunne berusting mochten houden. De fransche vertaling werd door de kommissie voor Schoone Kunsten be werkstelligd. Denon liet een fac simile van de plaat maken, welke door den engelschen lord Howard voor zijn kabi net tegen den prijs van 1400 gulden is aangekocht. Aan de geschiedkundige weerde ervan behoeft niet getwijfeld te worden. De reden tot de ter dood veroordeeling zijn dezelfde als in liet Evangelie wor den meegedeeld. Opgedragen aan onze geuzenbladen, die zoo gaarne in Frankrijk «klerikale schandalen gaan zoeken. Het Fransche blad le Propagatetir de Champagne zegt bet volgendej ever de wereldlijke normaalschool voor onder wijzeressen van Sainte-Savine. Tengevolge van een onderzeek door den rektor ingesteld, zijn de feiten zoo ernstig gebleken, dat hij geen schriftelijk verslag heeft durven opmaken, want dat kon zelfs niet in 't latijn geschreven wor den. Hij is dan naar Parijs een monde- lingsch verslag komen doen, dat geleid heeft tot de afzetting, per dépêche, van de bestuurster, met bevel binnen de vier en twintig uren de stad te verlaten en de wegzending van dertig meisjes, welke al te slipt de lesson van wereldlijke en onafhankelijke zedtleer hebben gevolgd. De walgelijkste tooneelen hebben in deze school zonder God plaats gehad en deze kweekschool van jonge onderwijze ressen was een echt pesthol geworden, veegt een ander blad erbij. Het gerecht zal zich echter met de zaak niet te bemoeien hebben de repu bliek immers, laat haar vuil linnen liefst in 't geheim wasschen. Men schrijft uit Wageningen Holland Van den geheelen voorraad tabak van 1888 is bij de planters nog niets verkocht. Tengevolge de slechte resultaten der laatste jaren verwacht men, dat dit jaar alhier weer 2/3 minder tabak zal worden geleelt dan in liet vorige jaar. Het is den 1 juni dat het hollandsche vee weêr in Engeland zal worden inge voerd, ten minste indien de engelsehe kweekers den triomf niet behalen, want zij vragen en zij vinden ondersteuning in het parlement dat de toelating zou worden ingetrokken. Men vindt hiertoe eenige reden, omdat er eene ziekte werd opgemerkt tusschen schapen, van Duitschland ingevoerd. Het zou niet alleen teDeptford zijn, dat men die ziekte heeft opgeteekend, maar ook in drie andere landingsplaatsen West- Hartelepooi, Hull en Grimsby. De Engelschen protesteerden, zegden dat het eene dwaasheid zijn zou. den engelschen veestapel andermaal bloot te stellen aan een gevaar men diende ten minste te wachten tot dat de kwaal zou verdwenen zijn. De Nederlanders beweren van hunnen kant dat die schapenziekte geen zoo ge vaarlijk karakter heeft als de Engelschen zeggen, en men zou er zich niet zoo erg moeien over bekommeren. De reden is dan ook slechts, zeggen zij, dat de vee- kweekers in Engeland een beroep doen op de bescherming zij, die altijd den vrijhandel op hun vaandel schrijven. Vrijhandel, zegt de Nederlander, ja, voor zooveel hij aan den Engelschman voordeel geeftWij zullen zien of het engelsehe gouvernement aan de reklamen zal toegeven, en wie in dit geval den palm behalen zal. Onze liberalen hebben maar één doel wit den priester uil de school bannen. Dat doelwit, zij zeggen hei luid op, zullen zij ten uitvoer brengen den dag dat ze terug aan het roer geraken. Goed. Maar ho1 komt het, dat in meest alle landen de priesters in de scholen geroepen zijn In Duitschlanil waar de katholieken toch aan hel roer niet zijn,wil het beslier toch een godsdienstig onderwijs. In Holland, dat nochtans protestantsch is, moet de godsdienst ook tot hel pro gramma toebebooren. In Oostenrijk wil men van het onzijdig onderwijs niet meer hooren. Een slechte boom geelt natuurlijk slechte vruchten. Dat weet men daar ginder heel goed. CORRESPONDENTIE. Aalst, den 24 April 1889. Waarde heer Denderbode. Het Land van Aalst schreef Zondag lest In St-Martens zal Meester Peter De Mol weêr voor eene magistrale uilvoering van merkweerdige muziekstukken zorgen tiet Land van Aalstmoet slecht ingelicht geweest, zijn, want de uitvoe ring der verschillige muziekstukken in Hoogmis en Lof hebben nooit zooveel te wenschen gelaten dan op dees laatste Paaschfeest. De mis N° 4 van Janssens welke men uitvoerde, werd, om zoo te zeggen, letter lijk vermoord. Ook geen wonder, deze mis werd weêr eens uitgevoerd zonder een enkele voor bereidende repetitie. Ik weet, heer Denderbode, dat gij geen beoelende muziekkant zijt, maar ik ben verzekerd dat gij genoeg muziek kent om te kunnen oordeelen wat rommelpot- lerij het moet wezen, wanneer eene mis gelijk N® 4 van Janssens, moet uitgevoerd worden door muzikanten waaronder de negentienden hel bedoeld muziekstuk nooit onder het oog kregen en dat het ten minste 12 jaren geleden is dat de overigen ze hebben helpen uitvoeren. 't I» waarlijk spijtig dat zulke zaken voorvallen. Vroeger mocht Aalst zich op zijn kerkmuziek roemen, maar nu Aanveerd, enz. Si Bémol. ALLERHANDE NIEUWS. Slachthuis. In den loop der verledene week, werd alhier ten slaehthuize door de vleesebhouwers on zer stad geslacht 18 ossen 17 veerzen 17 kalveren 16 schapen 12 lammeren 4 varkeus 1 koei I stier en 1 peerd. Dus te samen 87 stuks vee, Dit zou voor een begin reeds eene voortreffelijke veemarkt uitmaken. Aalst is voordeelig gekend voor zijne prachtige en goede gouden trouw ringen, gouden en zilveren juweelen, horlogien, enz. enz. Het huis August De Meersman, Lange Zoutstraat, N°S2, wordt bezonderlijk aanbevolen. Anarchisten. Anti-Boulangisten. Zooal» wij aankondigde® moest er zater dag avond t« Brussel, door eene groep anarchisten eene meting gehouden wer den, tegen het verblijf van Boulan&er in Belgie. Een parijzer anarchist, citoyen Tenne- vin, zou eene voordracht komen houden en na de vergadering zou er op straat, voer het Hotel Mengelle eeue betooging gehouden worden. Zooals te denken was, had de polïcïe de noodige maatregelen genomen, in 't vooruitzicht van hetgeen zou kunnen plaats hebben. Zij bleken echter spoedig niet noodig te zijn. In de zaal waar de meeting moast plaats hebben waren in 't begin een tien- of twaalftal menschen aanwezig. Dit getal klom eindelijk, na een half uur waehtens lot een kb in dertigtal. Dit noemt de Ré forme, assez bien de monde. Tennevin zegde dot men van Boulan- ger, eens dat hij zich aan 't hoofd der zaken zou kunnen stellen, de hervor mingen niet zou verwachten, die men overigens niet zou zien verwezenlijken dan door de opheffing van eiken gouver- nementsvorm. Nog andere voerden het woord, onder andere twee ten voordeele van Boulan- ger. De zitting even als de betooging was een volledig fiaseo. Een nieuw blad, Le Courtier du Congo, is te Brussel verschenen. Het zal zich uitsluitend met handelsbelangen be zighouden, en vooreerst twee maal per maand verschijnen. Diefstal en Moordpoging. Over omtrent twee maanden had een belang rijke diefstal plaats bij een verveerdiger van muziek-instrumentea te St. Josse- ten-Noode. De dieven waren binnengeko men bij middel van valscbo sb-uleis, had den uil hel werkhuis een aantal instru menten en gereedschap, alsook uit de overige kaniers geld en juweelen gesto len. Het was niet mogelijk de daders te ontdekken. Dit scheen hen aan te moedigen en in den nacht van donderdag op vrijdag kwa- men zij terug. Rond middernacht hoorden de geburen eene bejaarde vrouw, die half gekleed op «traal snelde, luid om hulp roepen. Een koopman die tegenover het huis woont, willende weten wat er gaaude was, zag de huishoudster, die hem toeriep Hulp! men vermoord mijne dochter Hij bracht de vrouw binnen, vond in de gang van het huis een aantal papieren en weerden, diede dieveniu hunne over haaste vlucht hadden laten vallen en op de tweede verdieping een jong meisje dat eene wonde aan het aangezicht en aan den hals sporen van geweld droeg. Het was klaarblijkelijk dat men gepoogd had haar te wurgen. Ziehier de verklaring die de twee vrou wen aflegden Rond middernacht was de hond eens klaps beginnen te blaffen. Het jonge meisje was opgestaan, maar werd in hetzelfde oogenbïik bij de keel gegrepen en op den grend geworpen terwijl de aanvaller haar met geweld vasthield, doorzochten twee andere dieven eene naastliggende kamer, waar een persoon lag, die onnoozel is. Intusschen trachtte het meisje zich los te worstelen, terwijl de moeder buiten om hulp riep. De misdadigers namen de vlucht, een kofferke meênemende, waarin een aantal luiksche loten, een titel van 1000 frank en zes obligalien der stad Brussel lagen. De huisheer en zijn zoon waren nog niet uit de herberg thuis gekomen. Twee policie-agenteri hebben het ge- heele huis doorzocht, doch niets gevon den. De dieven waren andermaal met val- sche sleutels binnen gekomen. De Gazette en de Chronique bevech ten de subsidie van 100 fr., gegeven aan de kerkfabrieken, welke zich, voor alle veiligheid, een ijzeren koffer willen aan schaffen. De dieven en inbrekers zullen een adres van dankbetuiging onderteekenen aan de Gazette en de Chroniquevoor de verde diging hunner neering Alwéér een Sedert acht dagen, zegt de Union Libérale, is er te Verviers spraak over de vlucht van zekeren ge wezen ontvanger der douanen en accijn- sen te Overoeth, beschuldigd van schrift- vervalsehingen. Hij heeft naar het schijnt een tekort iu zijne kas gelaten van 14 tot 15,000 fr. De ontvreemdingen hadden plaats ten nadeele der gepensionneerdeambtenaars. Wanneer deze zich aanbieden om bet bedrag van hun pensioen te ontvangen, zegde hij geen geld in kas le hebben, maar deed hen een ontvangsbewijs teekeren, en beloofde hen het geld op te zenden. Hij streek het echter zelf op. Die handelwijze kon echter niet lang duren en weldra zag hij zich verplicht door de vlucht aan de vervolging te ont snappen. Hij is waarschijnlijk naar Nederland gevlucht. Een mandaat is tegen hem uitgeveerdigd. Gered Wij zijn gelukkig schrijft Hel Handelsblad het publiek te kun nen melden dat wij eenen brief ontvan gen hebben van MM. De Leeuw en Philippsen. Antwerpsche agenten der stoomvaartmaatschappij Thingvalla, van Kopenhagen, betrekkelijk de schipbreu kelingen van de Danmark. De brief is van den volgenden inhoud Mijnheer, SS. Danmark. Een telegram uit Kopenhagen meldt ons dat al de passa giers, alsook de bemanning gerei en op de Azorische Eilanden ontscheept zijn doer de stoomboot Misouri. Oprechte groeten. Voer DE LEEUW en PHILIPPSEN G. PHILIPPSEN. \genten der maatschappij Thingvala. Latei*. lift Handelsblad ontvangt nog de vol gende inlichtingen Een engineer (machinist) van den Dan mark is gek west. Een aantal passagiers is naar New-York vertrokken, de anderen zijn voorloopig op de Azorische eilanden gebleven. De stuurman van de Danmark meldt, dat de roerstang den 4 april 's morgends gebroken was. Den 5" ontmoette men de Missouri Deze nam het schip op sleep touw tot den 6e. De Missouri, die slechts een twintigtal reizigers kan bergen, wierp een deel barer lading over boord, om het overige volk insgelijks te kunnen opnemen. Daarna kwam zij terug naar de Azori sclie Eilanden, «u bracht 340 passagiers naar Philadelphia. De kapitein en drie officieren der Dan mark vertrokken den 4 april naarLonden, terwijl de overigen op de eilanden bleven. 42 man der ekwipagie zijn te Lissabon aangekomen. Bloedig tooneel. De volkrijke 5® wijk te Amwerp:'i], vooral Peren Bed dekens- en Zazelsiraten stonden zaterdag namiddag overhoop. Een moord was gepleegd, zegde men en de moordenaar was met het mes, dat nog droop van het bloed, gevlucht. inderdaad men had iri eerstgenoemde straat een persoon met een bebloed schoenmakersmes zien buiten komen, terwijl hulpkreten hem uit de woning achterna klenken. De policie der wijk was weldra ter plaatse, geneesheeren kwamen toegesneld en korts nadien werd een gekwetste met de berrie naar het gasthuis van Sluiven- berg gebracht. Ziehier wat er gebeurd was en Welke een aanleiding was tot het drama dat er had plaats gehad. Een schoenmaker, Frans Van S., gebo ren te Borgerbout, was over 7 maanden getrtuwd met een meisje B. en vestigde zich iu 11 192 der Kerkstraat. Het huwelijk was niet gelukkig. Aan houdend was er twist in 't huishouden en meer dan eens had de jonge vrouw reeds de vlucht moeten nemen om bij hare familie bescherming le gaan zoe ken. Dit was vrijdag weêr het geval- Vrouw V. S. had weer de hardste verwijlingen moeten verduren en uit vrees voor zware mishandelingen, vluchtte zij met haar kind naar de woning van haren broêr, in de Perenstraat. V. S. die reeds dronken was, liep als een verdwaalde over straat,dronk steeds voort en kwam lot tweemaal toe bij zij nen schoonbroer B., om zijne vrouw te rug te reepen. Deze durfde natuurlijk niet buiten ko men, en V. S. ging na elke mislukte po ging opnieuw voort met drinken en tie ren. Dit duurde tot zaterdag 11a den mid dag. Rond 2 ure kwam hij ten derden male hij den schoonbroêr, beklom den trap en klopte aan de deur der woonka mer. Wie is daar vroeg men binnen. Doe gerust open, antwoordde V. S. ik moet maar een enkel woord met mijne vrouw spreken. Ik zal geen last meer verkoopen. Vrouw V. S. geloofde dit en kwam op het trapportaal, maar haar broêr, die de zaak niet vertrouwde, hield achter de deur en door het sleutelgat loerende, de twee ongelukkigen in 't oog. Hij zag dat V. S. een schoenmakersmes achter den rug verborgen hield en het ergste vree- zende, rukte hij eensklaps de deur open en wilde den dronkaard het wapen ont rukken. Verschrikt vluchtte de vrouw terug de kamer binnen, V. S. keerde zich om en eer er eeno ernstige worsteling kon ont staan. had hij het mes in den onder buik zijns schoonbroers gedreven. Toen vluchtte hij de straat op, terwijl men in het huis moord en hulp riep. Zoodra Je policie nu hat eerste on derzoek gedaan bad, werd liet parket verwittigd, M. Berré, prokureur des ko nings en Moureau, onderzoeksrechter waren, vergezeld van eenen griffier reeds van 4 ure ter plaatse. Men begrijpt welke opschudding dit tooneel en vooral de komst der rechter lijke overheid in deze volkrijke wijk moest veroorzaken. De bijzonderste getuigen werden on dervraagd, een mandaat van aanhouding uitgeveerdigd en korts nadien was V. S. reeds in handen der policie. Hij beweert dat B., zichzelven die won de toebracht, bij de poging, die hij aan wendde om hem het mes te ontrukken. Dit verdedigiugstelsel houdt echter geen steek. Dat V. S. niets goeds in 't zicht had blijkt alleen hieruit dat hij het mes achter rijnen rug hield. Ook zijne vlucht na het gepleegde feit duidt aan dat hij bewust was van hetgeen er was voorgevallen. Hij is dus naar de gevangenis overge bracht en het onderzoek duurt voort. ENGELAND. 36 uren op eene reddingsboei. De stoomboot Medway heeft M. M'Batbye, stuurman, van de Gulf of Trinidad van Barbados meegebracht, die overboord gevallen was en 36 uren op eene red dingsboei heeft rondgedreven, eer men hem kon redden. Het ongeval gebeurde rond midder nacht, en juist op het oogenbïik dat M'Batbye de reddingsboei gegrepen had, slotg eene golf hem zoover in zee dat hij spoedig het schip uit het zicht veiloor. Zes en dertig uren lang dreef hij op de baren rond, onder de brandende zon, in den duisteren nacht, zonder eten of drinken. Hij meende reeds den strijd op te ge ven, toen de noordsche bark Vasterlide hem bemerkte en redde. Het grootste zeilschip der wereld. Aan de Clyde zal voor rekening van de firma Ant. Dow Bordes Sohne een zeilschip groot 6000 ton gebouwd wor den, dat getuigd wordt met vijf masten. Dit zal het grootste zeilschip zijn dat er bestaat. Maundy-Thursday of Witten Donderdag. Donderdag had weer, volgens eeuwenoud gebruik op Witten Donderdag (engelsch Maundy-Thursday) in de koninklijke kapel van Whitehall de uitdeeling plaats van de koninklijke lief degiften, of Royal Maundy, aan een aantal oud» mannen en vrouwen, ditmaal 70, overeenkomstig liet eijfer der levens jaren van de koningin. Elk der mannen ontvangt als geschenk eene som van liv. 2.5 sh. elke der vrou wen eene van liv. 1.15 sh. Dan volgt er nog eene tweede gift, het zoogenaamde Maundy Money, bestaande uit liv. 1.10 sh. in een rood beursje voor de mannen, en 1 liv. in een wit beursje voor de vrouwen. Dit geld wordt afgepast in verschillendo, opzettelijk daarioe ge slagen munstukken, wier getal weer moet overeenkomen melde jaren der koningin. De plechtigheid gaat vergezeld van eene nachtmaalviering en van verschillende andere kerkelijke verrichtingen. Het woord Maundy wordt deorweinige Engelschen verstaan. Het komt van het Angelsaksische maundin 't vlaamsch mand. Oudtijds namelijk bestonden de giften der engelsehe vorsten op Witten Donderdag niet uit geld maar uit eetwa ren, en deze werden in manden uitge deeld. Manden-Donderdag is dus de beteekenis van den verouderden naam. Wonderlijke operatie. Een engelsch geneesheer heeft, volgens de Manchester Guardian, eene operatie gedaan, welke tot nu toe onmogelijk scheen. Een klein gezwel in een der voornaamste zenuwen iu den arm van een zijner patiënten moest worden uitgesneden, waardoor een ge deelte der zenuw zelf werd weggenomen. Het natuurlijk gevolg hiervan w de lijder alle gevoel in het.geoj lichaamsdeel miste. Acht-en-veer na de operatie plaatste de genees stuk gezonde zenuw uit een afge aan de afgesneden zenuw. Tot groote verbazing keerde binnen het gevoel in den arm van den terug. IERLAND, In Ierland. De pen wei weer de tooneelen te beschrijven van Poor Donegal, de arme p Donegal, in Ierland, thans getuig 'e11 Een landlord zonder gevoel, M. had er al zijne pachters door dt pende macht uil hunne woning zetten, maar, toen de policie was. kwamen die arme lieden betrokken weer hunne huizen. Merkt wel aan dat die mensch welijks genoeg hebben om te lev. Niettegenstaande dit deed M onmiddelijk de gewapende mach keeren. Ditmaal hadden de pacn'ia; zich op voorzien en zich in hui ningen gebarrikadeerd. lersche sche leden van het Lagerhuis b zich ter plaats, om alle onwettig, delen seffens te bestrijden. Doch weet ge nu wat die Mi o[ heeff uitgevonden om zich toch a onder te geven, ziende dat hij me0. niets bekomt Hij zet eenvoudig huis twee gewapende agenten niemand eten brengen kan voor opgesloten personen De parlementsleden zijn verp weest leêren te gaan halen om, schauwen der schamele woningi en levensmiddelen neêr te laten, e r kan hun beletten zulks te dot ren opende men deuren of veuitiivo konden de konstabels er ook bit En dat gebeurt in de volle negi vi eeuw, onder de regeering veen Majesteit Victoria. Nu, 't is waarfei eer voor haar ITALIË. Hongersnood en ellende. I briefwisselingen uit Rome, reeds herhaaldelijk de aandach pen, op de afgrijselijke ellend Italië heersebt. Dat hij in 't geheel niet overdoe uit de volgende inlichtingen, Andria aan een blad .Milaan gezonden Men moet eenige dagen in verblijven om een denkbeeld van de wreede ellende, die als smetleiijke ziekte slachtoffers dertallen maakt. Eenige dagen terwijl ik 's avonds terugkeerde een boer, Roberti Riccardo, stappen voor mij liep, op strsat len. Een voorbijganger en ik mAl hem ter hulp en vroegen, wat h do l'.oon ïJi.twnnrH RicMpHn 1 he nd fan DOC ;eer i 1 tvv b: ijk Ij liu e ne ispa' de. Geen antwoord. Riccardo met halfgesloten «ogen en c« schuim op den mond, en t. trachtte hij eenige woorden uit gen Wij herhaalden Wat si aan? Wij willen u balpen. Hebl ger De man knikte bevestij beslaat hoop op zijn behoud honger had hem in zulk een toefui bracht. Den 7 meert zijn een landma terisi genaamd, zijne vrouw en deren van den honger gestorvci rneert werd eene vrouw van opgenomen de ongelukkige Iu twee dagen niets geëeten. Een werd bewusteloos op de trappel kerkportaal gevonden. Niemand aantal dergenen, die den hongei gestorven, wam de gemeenti^ bewaren het stilzwijgen. De openbare liefdadigheiLpi hier sedert eenigen tijd zij de lijks bijna tweeduizend portiën er zijn ar meer dan twiniigduizi dig. Hat is hartverscheurend En ondertusschen blijft de op niets anders badaclit danep der zware belastingen, die zj heafl, om een gedeelte harer v gen te dekken. Al verkeeren dej in de wanhopigst» ellende, heeft last hen meedoogenloes tl gen. Zij zijn in eene enkele geme; van Suardi, de schamele goede kocht der volgende personen, weinige stuivers niet meer bezs zulks te voorkomen, ja, die ni rgen geld hebban om brood te koopen Capitini en Madalena Cei, die achterstallige belasting hadden; f#v ni, vier lire Defendente Cs en dertien lire Maria Vergagna, ze Frangon Lodi, een lire; Giusepp een lire Ora vijftig cents zet me oiiji armen naakt op straatIs wraakroepende zonde Pompéi. Te Pompei hi 'n '>r weer eenige, voor de oudheiü belangrijke ontdekkingen geu 1 de plaats waar men veroudet een grieksche tempel gestaan het. driehoekig forum. Er werden daar opgravingen onder het bestuur van M professor van oudheidkunde li berg, en in tegenwoordigheid va :ens i studenten. »Hko De vazen en andere voorwet! men gevonden heelt, bewijzen 1 zoogenaamde tempel van Heieu! keu men meende tot hei griek« perk, 600 jaar voor Christus, tel' slecnts van veel later dagteekeu» e lijk 400 jaar voor Christus. De volledige uitslagen deropg' zullen weldra in de italiaansclief* *ii kundige bladen verschijnen DE mui oo ink b. v IlilS )e Si VAN ik Z< rkoo V lot iden i^eke £8 WC diet Zfcvc tin c nden Zev He ko Zei tnvec M VIL-: fkt

De Denderbode | 1889 | | pagina 2