Vlaamsch in 't bestuur. in een met strooi bedekt metselwerk ge legd, of ais het vlas in groole hoeveelheid voor handen is wordt liet in lange eu smalle mijten gezet, die men met strooi bedekt. De rotting van het vlas begint op het einde van September. Het wordt in dunne lagen op velden of weiden, waarvan de oogst reeds weggehaald is, gelegd. Men kiest gewoonlijk afhellende gronden, die in de nabijheid van rivieren gelegen zijn en die aan vochtigheid en dauw blootge steld zijn. Insgelijks waar een herfst met middel bare luchtgesteltenis, regen, mist, dauw en schoon weder elkaar opvolgen. Zeer gunstig aan de rotting de gomhersige slof, die de vezeltjes aan de stam kleeft, vergaat gemakkelijk en geeft een netter, blauwachtigen. sterken en zijdeachtigen vezel. Alhoewel een regenachtigen herfst de rotting bespoedigt neeral deze toch aan den vezel een deel zijner hoedanigheid weg. Een drooge herfst is nog min gunstig aan de rollingaangezien de vezel zich niet van den stam kan ontbinden bij gebrek aan vochtigheid. Daar, ten andereu, de rotting ten gevolge van den winter niet kan voortgezel worden, moet hel vlas in bussels gebonden worden en tot het oogenblik dat men in bet volgende jaar de rotting herbegint, bewaard worden. Want als het vlas met sneeuw bedekt wordt, verliest het veel van zijne hoeda nigheid dat is de grootste schade die het kan ondergaan, want het vezelachtige deel wordt warm, en, als er nog eene zekere hoeveelheid van gebruikt kun wor den, is de stam er van zeer zwak en levert slechts vlas van de laagste hoedanigheid op. De in het Noord-Oosten van Rusland aangenomene rotting in de opent lucht stelt in die streken de bevolking tevreden hel dagelijksche werk wordt er gering betaald het dagloon van een man over treft zelden fr. 1,60 en dal eener vrouw fr. 0,80. De pachters van groole landen huren werklieden per jaar voor een jaar- lijksch loon van 15 a 30 roebels, dit is 60 a 120 fr. De vlashalmen die te lang gerot zijn, geven niet al te sterke vezels, met eene ongelijke kleur, terwijl die, waarvan de rotting nog niet was, harde vezels met veel afval geven en waarvan de zuivering met de hand niet kan gedaan worden. Nadat het zaad gedorschen is, droogt mendevlasstammen in gebouwen,diemen baden noemt. De russische boeren bou wen gewoonlijk hunne bade.i op zekeren afstand van bet dorp, dicht bij het water. Het zijn kleine en lage metselwerken, die een grooten oven zonder schoorsteen hebben. De baden vereischen weinig warmte als bet vuur ontstoken is komt er een brandende rook uit den oven, die da gebeele ruimte vervult en het bad verwarmtzoo er te veel rook is wordt hij langs eene opening in de zoldering weggelaten. De lucht is in deze baden zeer droog en komt goed van pas bij het droogen der vlashalmen. Als de stammen droog zijn, worden zij aan eene brakeling onderworpen bij middel van een houten brakel, vervolgens, om volledig de vezels van den stam te doen, begint men de ontbasting, 't is te zeggen, men breekt de vlasstammeri bij middel van houten messen, ten einde de vezels net en slap te maken. Daar eindigt bet werk, en, in dezen staat word het vlas aan den handel over geleverd. Al do noodige werken voor den vlas teelt worden door vrouwen gedaan, ter uitzondering in de plaatsen vyaar bet vlas in liet groot geteeld wordtin deze ge- vallen komen de vrouwen ter hulp. De ijzeren brakels worden door de koophandelaars ter bereiding der vlassen voor de zeehaven van Arkhangel gebruikt somtijds worden zij ook gebezigd voor bet buigzaam maken der vlassen, die voor St-Petersburg bestemd zijn, doch alleenlijk voor deze die zeer veel afval hebben. Het langste en beste vlas word na de brakeling uitgekozen en verkocht, en liet kortst en flauw vlas wordt in klodden veranderd op vele plaatsen verwerken de boeren den geheelen oogst in klodden. Deze bewerking geschiedt in sommige streken bij middel van ijzeren borstels en in andere plaatsen met borstels van zwijnshaar. In het eerste geval bekomt men klod den in dikke lagen en met lange vezels in bet tweede verkrijgt men er in dunne lagen en met korte vezels, alhoewel de sterkte der vezels dezelfde is. De klodden, met ijzeren borstels be werkt, kunnen gemakkelijker verkoehl worden dan dewelke bij middel van zwijnsbare» borstels verkregen zijn, om dat deze laatste dunner zijn en slechter van hoedanigheid schijnen. In de gouvernementen Perm en To bolsk worden de vlassen opdezelfde wijze geteeld en bewerkt als in Viaika het eenig verschil is dal te Perm en te To bolsk (Siberië) de boereu nauwelijks den noodigen lijd hebben voor de landbouw- werken, aangezien de zomer daar van korten duur is zij zijn verplicht liet vlas onmiddslijk na hel oogsten te rotten,zon der bet eerst te droogen ten einde het zaad te dorschen. Zij winnen tijd, maar liet zaad bewaart zulke goede hoedanig beid niet als dat van Viaika. te meer, door het zaad te dorschen nadat het geed gedroogd is in den oven, doen zij nadeel aan de vezels vooral aan het deel, dat aan de zaadhuisjes Kleeft. Ziedaar de reden waarom de vlassen van Siberii nooit zoo goed afgetopt zijn als die vaa Viatka. Over eenigen tijd vroeg een onderwij zer de vlaamsche vertaling van een der stukken, betreflende den burgelijken stand, in zake van zijn huwelijk. Eene rechterlijke beslissing heeft de kwestie, die eenige moeielijkheid ople verde, opgelost in eenen zin, die in 't geheel niet in 't voordeel der Vlamingen is. Ziehier de vertaling van dit vonnis Gezien dal de ambtenaar van den bur gerlijken stand de eenige opsteller en de eenige bewaarder is van de op te maken akte, volgens de gedane verklaring. Spruit hieruit voort dat de verklaar- der de vrijheid niet heeft, te eischen dat de akte in deze of gene, door hem opgegeven taal, worde opgemaakt het recht van den verklaarder gaat niet verder dan bet gebruik der taal die hij verkiest, voor bet doen van zijne verkla ring. De ambtenaar van den burgelijken stand bee t voor bet opmaken der akte betzelfde recht. De verklaarder kan weigeren de akte te leekenen, wanneer hij de taal niet verstaat in welke de ambtenaar die opgesteld heelt en bij zich niet tevre den steil met de vertaling die deze ambte naar ervan geeft. In dit geval zal er aan de wet voldaan worden door eene ver melding op dit stuk, van de reden waarom de verklaarder beeft geweigerd te teeke nen. Ons proces. Bij het ter pers leggen bericht de heer Emiel Limpens, •n- ze advokaat, ons dat de Rechtbank van Dendermon- de, heden zaterdag morgend, uitspraak heeft gedaan in de/aak tegen ons ingespannen doorM. Isidoor Leclerrqomdat wij, volgens hem, zoo vermetel waren geweest van nog eens Le plus beun derrière de la ville te durven vernoemen. De Rechtbank verklaart dat ons artikel den eiseher Leclercq niets ten laste legt dal van aard is om hem in iets te scha- dtni. M. Isidoor Leclercq word dus afgewe zen, 'lis te zeggen, met zijnen eisch van tien duizend franks naar den weerlicht verzonden en tot do onkosten des gedings veroordeeld. Bescliermrechten. De invoerrechten op de vreemde granen in Frankrijk hebben eene ontvangst opge bracht van 74 milliocn frank. Ondanks deze taks verhoogde de prijs van 't meel niet. Alle deze millioenen zijn dus door den vreemde betaald geweest. Het laat zich dan goed begrijpen, dal, in deze voorwaarden, de laks van 'I be gin des jaars 1889, is verdubbeld gewor den, zonder dat er in de fransclie Kamers een enkel woord van protest is tegen opgegaan. In België heeft liet invoerrecht op vreemd vee twee millioenen frank opge bracht en bet vleesch is tot hiertoe niet opgeslagen, 't Is dus ook den vreemde die deze twee schoone millioenen afduimde. Die uithongering» imposten toch!... Zij hongeren niemand uit en verrijken de openbare schatkist Kietexanicn Kieswet. De uitslagen der laatste kiesexamen zijn nogmaals voordeelig geweest aan de catbolieke candidate». Hieruit blijkt dus ontegensprekelijk dat de calholieken dan toch zulke groote domhoofden niet zijn als de liberalen liet gedurig uitbazuinen. Men voege hierbij nog dat de uitslagen der prijskampen voor T lager onderwijs, in 't algemeen beschouwd, getuigen dat onze vrije eu aangenomene scholen verre uit de ollïcieele of liberale scholen in deugdelijkheid overtreffen. Men raad plege hieromtrent de redevoering door onzen achtbaren vertegenwoordiger M. Woeste, in de Volkskamer ui'gesproken en welke een mondstopsel was voorde anders zoo praatzieke liberale heereu Bara, Houzeau, Hanssens en Cnie En iiogthans de liberalen vervvachtlen zich aan zooveel ten bunnen voordeele van de kiesexamen de geleerdheid, dachten zij,huist langs onzen kant Welke ontgoocheling moet hel voor hen wezen Immers de kiesexamen en het kiezersschap gegund aan personen die tot hetdoen van een exaam onbekwaam zijn, maar die 't eene of andere officieel ambt bekleeden, moest voor eeuwig en drij dagen het bestuur van provinciën, steden en groote gemeenten in banden der libe ralen stellen... Maar de lieeren liberalen hebben zonder den calholieken weerd gerekend Maar nu wij over de bekwaamheidkie zers van rechtwege gewagen, willen wij herhalen dat dit voorrecht aan officieele ambtenaren gegund onreclitveerdig is en moet verdwijnen. Staats- of stadsambte naar zijn, geelt geene geleerdheid, geene bekwaamheid Dat ze bun exaam doen en indien zij geleerdheid bezitten het zal voor ben riet moeilijker wezen dan voor anderen. Geene voorrechten, gelijkheid voor allen Het lijdt geen twijfel, de nieuwe kies hervorming welke thans op 't getouw staat, zal de bekwaamheidkiezers van rechtswege afschaffen. Wij hopen ook dat er maatregelen zul len genomen worden ten voordeele der uitbreiding van bet algemeen kiezers- recht en dit vooral op den buiten. Op den buiten ziet men jaarlijks, uit hooide van de gedurige verdeeling van den eigendom, de algemeene kie ers tal rijk wegsmelten gelijk de sneeuw voor de zon, terwij! «:ij in de groote centrums jaarlijks in altijd grooter geial optreden. De buiter.kiezers worden letterlijk ver pletterd door deze der steden. En blijft het zoo voortgaan, binnen weinige jaren uilen vele gemeenten geene algemeene kiezers meer tellen. Aan dien toestand moet een einde ge bracht worden en, wij hei halen het, wij hopen dal er door de aar.st. kieshervor- ming zal in voorzien worden. ALLERHANDE NIEUWS. ïïnterinarkl. Heden zaterdag verdun 844 klonten boter ter merkt ge- kracht, wegende te samen ongeveer 6000 kilogr. Prijs 84 a 93 Aalst is voordeelig gekend voor zijne prachtige en goede gouden trouw ringen, gouden en zilveren juweelen, horlogien, enz. enz. Hel huis August De Meersman, Lange Zoutstraa», N°32, wordt be.zoiiderlijk aanbevolen. Moord te Zele. Den 23 dezer, ten 8 ure 's morgends, werd ie Zele, eene verschrikkelijke misdaad ge pleegd. De genaamde Leonie Famelaer, eene bloemenwerkster en slechts 23 jaar oud, is vermoord geworden, men zegt door haren echtgenoot. Het meisje was slechts drie maanden getrouwd, en de jaloezie moet de oorzaak van hel schelmstuk zijn geweest. Een kind van Leonie dat in het huisge zin aanwezig was, moet de oorzaak zijn geweest van de/.e jaloezie. De echtgenoot beweerde dat Leonie op 2e Paaschdag weer gesproken had met eenen persoon, met wien zij vroeger kennis had. De twist was zoo hevig dat de jonge vrouw het huis verliet, en den nacht ging doorbrengen bij bare moeder, die eene straat verder woont. Dinsdag avond ging zij terug naar huis, nam twee vazen, een beeldje en andere kleinigheden meê en wilde weggaan,toen hij haar met een puntig tafelmes eenen steek in bet achterdeel van den hals toe bracht. De ongelukkige viel dood op den dorpel van haar huis. De dader nam de vlucht. Om reden het marktdag was te Zele wss er veel volk in 'tdorp. De gendarmen en de policie gingen op zoek naar den dader. Een jonge struische boer, die hei nieuws op de markt had vernomen, kwam op den wijk Avermaet eene herberg bin nen en bevond zich daar in de tegen woordigheid van den echtgenoot. Niets dan zijnen moed raadplegende, springt bij op hem toe en na eenen hevigen strijd gelukt bij er in hem op den grond te werpen en hem in bedwang te houden tot de aankomst der gendarmen, die hem alsdan goed gekooid op eene kar naar de gemeentegevangenis hebben gebracht. De echtgenoot is een welgemaakte ke rel, met zwait hair en knevels hij schijnt circa 50 jaren oud. Hij heelt in 't leger gediend doch men zegt dat hij aldaar is afgestraft. In den namiddag, met den trein van 4 ure, is het parket van Denderinonde aangekomen. Vooreerst is dit ter plaatst gegaan, alwaar de moord is gebeurde rei volgens naar het hospitaal, waar het lijk barust, en eindelijk ten gemeente huize alwaar de betichte een eerste ver hoor beeft ondergaan. Deze is denzelfden avond met een rij tuig naar de celgevangenis van Dender- monde vervoerd. Gevolgen der dronkenschap. Een persoon, .tie in eener. aanval \an opge wondenheid de gemeente Burgerhout doorliep, bedreigde al wien hij ontmoette met zijnen revolver, die met zes kogels geladen was. De policie-agent De Vries gelukte er in den gevaarlijken dronkaard aan le houden eu hem mei hulp van een inwoner van Korgerhout naar de gemeentegevangenis le brengen, waar hij zijn spijt uitdrukte dat hij den agent geen kogel in zijn hoofd had gescholen. Het spreekt van zelf dat bet wapen hem ontnomen werd. Toen hij echter 's an derdaags in vrijheid werd gesteld, heelt Dij het middel gevonden zich een ander wapen te verschaffen. Korts nadien vond men hem nabij de Sieenebrug liggen, met drie kogelwondeu iu het hoofd. Naar het Sl-Erasinusgasthuis gebracht, werd zijn toestand o derzecht die zeer gevaarlijk schijnt. Dij is nog sprakeloos en hoop op redding is er schier niet. Ui and te Gent. Een geweldige brand is dinsdag namiddag uitgeborsten in de weikhuizen en het bureel van MM. Van de Walle en C,c, St .huisvest, 6 dicht bij de lokalen der Société Littéraire. Iu deze werkhuizen verveerdigi men de toe- behoorlen voor vlasspinnerij, metalen kammen, enz. er wordt ook gepolijst, verguld, genickeld, enz. Bond 2 12 ure bemerkten de werklie den dal er brand ontslaan was in hel bu red. Een stapel leege kartonnen doozen was tegen eene kachel gevallen, die brandde, om ongeveer 40ü kistjes siga ren te droogen. Door de warmte, ontploften een aantal naplite- en petroolflesschen, waardoor liet vuur snelle vorderingen maakte. Ook zouden het huis en de aanpalende woningen geheel afgebrand zijn oi in alle geval veel geleden hebben, zonder de spoedige hulp der pompiers, die erin ge lukten, na een half uur werkens, den brand meesier te worden. Bij het blusschen is de vijs van eene waterhuis in de Korte Dagstege losge raakt, zoodat daar gedurende een kwart uurs, eene fontein de straat heelt be sproeid. De pompiers zijn er eindelijk in gelukt de vijs weèr op te draaien. Vadermoord te Campenhoul. Een ijselijk drama heeft in de gemeente Cain pentiOUt dijusdag plaats gehad een '.oon heelt zijnen vader met een mes letterlijk dood gestoken. Ziehier eenige bijzonderheden over dit schrikkelijk feit, dat de geheele streek in opschudding heeft gebracht. De echtgenooten Cnsteels leefden in slechte overeenkomst. De vader dronk, mishandelde zijne vróuw, cu de kinderen meê in den twist komende, maakten van dit huisgezin eene ware hel. Maandag nacht kwam vader Casteels dronken thuis en begon volgens gewoon te zijne vrouw te slaan. Een der zonen, Willem, stond op, ge lukte er in den dronkaard lot kalmte te brengen, en ging terug naai' bed. Maar een uur later werd hij opnieuw wakker door het gerucht dat er in de ka mer zijner ouders gemaakt werd. De moeder riep om hulp. Willem snelde tee en ziende dat zijne ouders handgemeen waren, dat zijne moeder onder de wreedaardige mishan' delingen bezwijken zou, sprong hij bin nen, vatte een mes in de Iade en, misschien maar half wetende' wat bij deed, zwaaide hij het boven het hoofd. Een slag.... eu de vader viel mors dood. Den volgenden morgend, 's dijnsdags, ging de ougelukkige zich iu handen der gendarmen overgeven. Het parket van Brussel ter plaatse ge roepen, deed het eerste onderzoek en Willem Casteels werd in tegenwoordig heid van het lijk gebracht. Hij toonde, zegt men, niet de minste spijt over zijne schrikkelijke daad. Daarna werd hij naar de gevangenis van St. Gilles overgebracht. Andere bijzonderheden. Volgens een ander verhaal zou de vader veel verdriet hebben gehad over het gedrag zijner vrouw. Dat was het wat hem in liet hoofd speelde, hem deed drinken en men be grijp'. de tooneelen die er dan bij zijne thuiskomst in het huisgezin plaats had den. en dat in tegenwoordigheid van ne gen kinderen. De eerste slag die Willem zijnen vader toebracht, was doodelijk. Was het nu de woede, die den jongeling tot iict toebren gen van een tweeden slag dreef? Althans deze was even verschrikkelijk. Men weet nog niet wat er gebeurd is gedurende de uren, die er verliepen lus sclieii dit tooneel en de aanhouding van den moordiuaar. doch men begrijpt wat wroeging die uren \oor den moordenaar moeten geweest zijn. Bij het lijk gebracht vertoonde of veins de hij de grootste onverschilligheid. Hij beweert dat hij gehandeld heeft op aan hitsing zijner moeder. Zij loochent haren zeen opgestookt le hebben. Het slachtoffer is donderdag, bigraven. Feest le Brugge. op 5 Mei aan staande, daags voor H. Bloeddag, zal de Gilde der Ambachten van Brugge de in huldiging vieren van haar vaandel. De bijzonderheden die wij over deze leste vernemen, doen veronderstellen dat zij zal prachtig zijn. Niet alleen zullen veel maatschappijen van Brugge aan den stoel deelnemen maar reeds zijn ver schillige bijtredingen uit andere sleden gezonden. Om maar een voorbeeld aan te halen, hel Werkmanshuis van Brussel heeft aangekondigd dat het met twee vaandels, met Harmonie en Koorzang naar Brugge trekt. De brugsciie Gilde der Ambachten alleen zal overigens een ge heel leger le been brengen, want zij telt nu 1042 leden 's Morgens, om 10 1/2 ure vergaderen de leden (eereleden, meesters eu gezel len) van de Gilde der Ambachten in bet Gildehuis, Nieuwe Meersch, 24. Om 1 f ur# zeer stipt, verlaat de Gilde baar lokaal, om mei muziek aan 't hoofd, naar de hoofdkerk van Sint-Salvalors te trekken. Iu de hoofdkerk nemen de leden van de Gilde plaats in den miJdenbeuk, die hun zal voorbehouden zijn. De bestuur leden der vreemde maatschappijen nemen plaatst in den koor, alwaar zich ook zul len bevinden de overheden gouverneur, burgemeester, schepenen, enz. Om 11/4 ure, wijding van liet vaandel der Gilie, door Mgr den bisschop van Brugge. Om II 1/2 ure, mis voor de leden van de Gilde. Binst de mis. zal de koor- zang-afdeeling van liet Werkmanshuis van Brussel verschillige schoone stukken uitvoeren. Na de misse, om 12 uren, op Sint-Sal- vators-kerkhof (zuidkant), schikking van den stoet der deelnemende maatschap pijen van Brugge en van den vreemde. Het order van den stoet zal door de com missarissen geregeld worden, volgens de aankomst der maatschappijen. Om 12 1/2 ure, aankomst in het Gilde- huis, korte zitting, verwelkoming der deelnemende maatschappijen, 's Namiddags om 3 1/2 ure, plechtige vergadering. Dinsdag, beeft in do St-Jacobskerk, le Luik, met groote plechtigheid den doop plaatsgehad van eenen jongen Congolees, die door M. Gusiin, overste van liet be stuur, der Justicie in Congo, meê naar B'-lgië was gebracht. Deze jongen, die eene volledig europeaansche opvoeding heeft bekomen, geelt blijken van veel verstandelijkheid. Hij volgt met veel iever de lessen zijner school. Bij de doop plechtigheid werd de koning als peter vervangen door M. den gouverneur der provincie. Mevr. de gravin de Staiulein, een der werkzaamste leden van de anti- slavernij vereeniging was meter. Een lievig tooneel had in eena luiksclie ijzerfabriek plaats. Twee jon gens van 15 jaar kregen twist. Een hun ner greep eene ijzeren staaf en sloeg er zijnen tegenstrever zoo geweldig meê in den hals, dat deze op den slag dood bleef. Oliefanteu. Het Handelsblad be vat curieuse bijzonderheden over de ma- nier op welke men de oliefanteu vangt, en wij nemen er het volgende uit over De oliefanteu die wij in Europa, 't zij iu dierentuinen of in circussen te zien krijgen, zijn steeds zachtzinnige, gedien stige gezellen, die zelden iemand kwaad doen. Maar zoo zacht en ootmoedig die viervoetige reus in gelemden staat is, zoo vreeselijk is hij in de wildernis, en men begrijpt dat de jacht er op zoo ge vaarlijk is als die op de andere woestijn- bewoners. In Indië jaagt men op den oliefant, om hem tot een nuttigen en gewilligen dienaar op te kweeken. In Afrika doet men bet alleen om zijne tanden. Zijne dood is dus besloten, van zoo men het op hem gemunt heeft. Ziehier hoe men in Nubië te werk gaat s> Vooreerst is het noodig dat de jagers de gewoonten kennen van den oliefant dien zij voor hun slachtoffer uitkiezen. Zij moeten dus eerst van al nauwkeurig weten op welke plaatsen hij gewoon is te komen om zijn voedsel te zoeken. De jagers verschuilen zich boven in de dichte kruinen der boomen, waarvan de oliefant de teerste blaêren uitzoekt voor zijn eetmaal. Van uit den boom zelf moeten de jagers hem, terwijl hij den kop oplicht, met pieken in mond en oogen weten te treffen. Eenvoudig, nietwaar Maar gevaar lijk men kan niet meer want is de olie fant enkel gekwetst, weo dan den jager, die met boom en al omverre gerukt wordtwee hem die leeg genoeg zit, opdat de gekwetste oliefant hem met zij- ren snuit bereiken kunne En ook, wee eiken mensch dien de oliefant in later leven ontmoet De kwetsuur welke hem werd toege bracht, heeft den oliefant tot eenen on- verbiddelijken vijand van allen mensch gemaakt en hem geleerd voorzichtig te zijn. HOLLAND. Luchtreis. Reeds over eenige dagen had de Amerikaan Grais, te Amsterdam eene opstijging beproefd met zijnen luchtballon, ten einde met bet valscherm néér te dalen die proef was alsdan door verschillende omstandigheden mislukt. Verleden zaterdag was hij echter ge lukkiger. De ballon was nu vroeger en beter ge vuld. Het weer was goed gebleven en het aantal toeschouwers was groot. Ge lijk men weet, is de ballon zoo gemaakt, dat wanneer de luchtreiziger met het valscherm naar beneden daalt, de ballon zich onderst boven keert, doordien bo venaan eene looden plaat is vastgemaakt. l)e gaz ontsnapt dan en de aldus geledig de ballon komt zacht naar beneden. Toen de stoute Amerikaan ten 4 u. 17 opsteeg, sidderde ieder voor zijn behoud. Schrijlings in den ring zittende, welke van onder aan den ballon is vastgemaakt, schoot hij snel naar boven. Toen hij eene hoogte had bereikt van 1600 voet, zag men Grais een zijdelingsellen slinger maken. Zijn lichaam was niet veel groo ter dan eene zwarte vlek, die scherp tegen de grijze wolken afstak. Het valscherm, dat van boven aan eenen haak is vasigemaast, eu losschiet door de zwaarte van den luchtreiziger, schoot oogenblikkelijk van den balloa los, en een algemeene kreet van schrik steeg uit de kelen van de duizenden en dui zenden toeschouwers §p. Het was toen 4 u. 18 min. Een oogenblik zag men het valscherm als een vormlooze massa boven liet li chaam, dat met ijzingwekkende snelheid naar beneden viel. Maar ook slechts een oogenblik, want er kwam spoedig leven in de zijden stof, waarbinnen zich een ronde reep bevond, zoodat de wind er al dadelijk in speelde en bet breede scherm zich ontplooide. Van dan af ver minderde de snelheid van den val, tot Grais eindelijk zachtjes aan neerdaalde. Door le zwaaien met het lichaam scheen de moedige man het sherm te besturen. Twee minuten later bereikte hij den grond, een weiland over de Wa tering geen duizend meiers van do plaats waar hij was opgestegen. Een kleine sprong, en Grais stond ongedeerd op de roene vlakte, terwijl het scherm naast hem ineen zakte. Een daverend gejuich steeg op. Geen onder dat men den luchtreiziger, teen hij eenige minuten later op hel terrein weêrkwam, hartelijk ontving. Den ballon zag men, na den val van Grais, zich in de lucht omkeeren. Hij dwarrelde en dwarrelde en moet ergens buiten Amsterdam zijn neergekomen. Onvoorzichtig meisje. Te Liessel had eene SOjarige boerendochter de ver regaande onvoorzichtigheid, toen zij op den graanmolen eene boodschap ging doen, tussehen de in volle beweging zijode molenzeilen door te loopen de eerste maal lukte h«-t goed, on bij haren terugkeer wilde zij hetzelfde doen, maar alsdan werd zij door de zeilen getroffen en geheel het rechterdeel van haar hoofd werd verbrijzeld. Er bestaat geen de minste hoop haar te redden. Toestand van koning Willem. Vrijdag avond is er een buitengewoon nummer van, de Staatscourant uitgegeven, met bet volgende bericht omtrent den toestand van Z. M. den koning. Volgens verklaring van prof. Rosen- stein en de geneeshecren des konings. is de toestand van Zijne Majesteit op dit oogenblik naar omstandigheden zeer gunstig. De ernstige stoornissen van het zenuwstelsel zijn geheel geweken slaap is rustig en verkwikkend de ding is voldoende, en de krachten konings nemen zichtbaar toe. FRANKRIJK. Leo XIII. Iletradikaal vrijden! blad Le Siècle, van Parijs, schrijf volgt den lol van den II. Vader Bij 't zien van de ontembare kr dadigheid die hij san den dag legt altijd en overal le verdedigen het hij de rechten der Kerke noemt, men nooit denken dat het opper! der christenheid in zijn tachent jaar is getreden. Even als de lieer Bismarck, moet Leo XIII voor niet wijken, wat aangaat de helderheid den geest, de diepte der besehou gen en de volharding in bet uitvo der plannen. Deze bekentenis van eenen vijam Kerke verdient inderdaad aangesti worden. Aardig gebruik. De strate voorsteden van Tourcoing zijn ter genhtid der Paaschdagen altijd levendig, tengevolge der weddingen de eierzoekers. Ziehier waarin die staan Onder vrienden wordt eene wed aangegaan de inzet is 10 of 15 ei per man, die iu een bepaald huis me opgeëten worden, soms twee of kilometers buiten de stad. Om de wedding te winnen moeti zoekers op een bepaalden tijd de aa duide plaats bereiken. Niets ware voudiger, indien zij er zoo maar konden heen gaan, maar zij worden blinddoekteen of twee wedders \vo aan eenen kruiwagen gebonden, wordt er opgeladen, en een andere hem voeren. Allen zijn geblinddoekt, Men ziet van bier hoe die blinde werk gaan zij loopen tegen de hu rijden al eene in eene beek en zj" m liet daglicht niet zien, alvorens zij c bestemmingsplaats zijn aangekome! wel verliezen de wedding. Een niet geblinddoekte vergezelt om ze te bewaken. Dat is in Tourcoing en omtrek eer gebruik, hetwelk alle jaren veel geniet. DUITSCIILAND. De pesl in Turkije. Het bulletiji 16 dezer van het duitsche Kais. Gi heitsamt in Berlijn deelt meo, dat ii leste helft der voorgaande maand op pest gelijkende ziekte iswanrgem in de bekende Kurdische grensdo Bana en Sondzi Bulak, die alsde plu gekend zijn waar de pest altijd onts De internationale gezondheidsraad Konstantiopel beeft besloten een, of) zoek ter plaatse in te stellen. Gelukkig dat die verschrikkelïjkezi die in vroeger eeuwen zoo afgrij heerschte, zich thans niet meeruitbi ENGELAND. 1' Geheimzinnige zaak. Zaterdag de een politieagent uit een huis Oakwell Gate te Gateshead, kreten hulp opstijgen. Mary Martin, de be/,n ster, verscheen zelfs een oogenblik het venster, maar toen de agent was 1 nengedrengen vond hij baar dood o; grond liggen. Men had haar letterlij hals afgesneden. De agent drong in een nevenlij vertrek en vond daar een man, die delijk gekwetst was. Het was z< D Walter Fairbanks, een man van 43 a werkman aan de kaaien. Hij leefde. - maar stierf eer de geneesheer was at e komen. Fairbanks was algemeen geken: een zacht, braaf man en er was op gedrag niets te zeggen. Mad. Martin woonde met haren z bl een jongeling van 19 jaar, die juist a 1 zig was, en was van haren man gescb, den, di« haar een jaarlijks pensioenbl betaalde. Men verliest zich in gissingen ove l; geheimzinnige zaak, alhoewel er i rs weinig twijfel beslaat ol Fairbanks! ei de vrouw gedood on zich daarna gt at moord, li De Victoria is woensdag ten n 10 te Dover aangekomen. gl( Gen. Boulanger en verschillige z sj vrienden leden geweldig aan dezeezi v De brav'général schijnt slecht tege d zee le kunnen, want bij zijne leste,n naar Amerika was hij den geheelen e Pl tocht onpasselijk, het heeft de gelieele reis geregend u Vele Fransclien juichten den gen toe bij zijne aankomst op engel? e' grond. De aanwezig zijnde Engelse ?.s waartusschen den recorder der stad jh Henry Eduards, hielden zich stil. )rj Ten half twee werd de reis naar I n den per wagon-salon voortgazet, ten, Londen. -Boulanger kwamalhierwo dag namiddag ten drie ure aan. De overtocht was oritstuimig, waarondi !e, generaal geleden scheen te hebben.Hj 9n er dan ook ziekelijk uit. Door liet z m oostelijke spoorwegbestuur van het shid on te Charing Cross door het publifl ezi gesloten. 'aa Slechts een dertigtal Engelsche10 vreemde dagbladschrijvers, alsockee V fransclie dames en heeren, werde het perron toegelaten. Pn' De lesten legden eenigen geeslP en riepen Leve Boulanger »enL brav'général Een paar dames b*al hem bloemtuilen aan. gun Buiten de statie gekomen stondmi omstreeks drie duizend nieuwsgierJiu' Bij lange niet allen waren gecstdlj* gestemd. Velen jouwden en sisten trJP de vivats in. I)

De Denderbode | 1889 | | pagina 2