Slavenhandel in Africa, Werkmanskring. Voorafgegaan van eene overgroote massa inwoners van Aalst, die ieder jaar vermeerdert en welke er aan houden die bedevaarders te vergezellen, afwisselend lofzangen zingende en het roozenhoedje biddende, kwam men om 6 1/2 ure te Lede aan. Alvorens het H. Sacrificie op te dragen beklom de Eerwaarde Pater Bestuurder, als naar gewoonteden predikstoel, richtte eene korte maar zielroerende aanspraak tot zijne Xaverianen en de andere geloo- vigen die de schoone kerk vervulden. In die aanspraak wees hij bijzonderlijk op de godsvrucht lot H. de Moeder Gods, op hare almacht bij haren Lieven Zoonver zocht zijne aanhoorders, die goede Moeder op bijzondere wijze te bidden voor de H. Kerk, voor het Vaderlaud, voor de fami- liën en ook voor hem die voor de laatste maal in dat gezegend heiligdom het woord tot hen richtte, opdat hij en zijne medebroeders toch inet vrucht mogen werken, aan de zaligheid van die 17 mil- lioen zielen van West-Bengalië, waarvan er reeds tachtig duizend den waren God erkennen, maar meest al nog van pries ter beroofd zijn. Vervolgens naderden al de Bedevaar ders-Xaverianen, onder de Mis, in de beste orde en met de grootste godsvrucht tot de H. Tafel. iSa die aandoenlijke plechtigheid verliet men gansch opgetogen van zalige over denkingen de kerk en elke sektie Xaveri anen ging het ontbijt nemen in de haar aangeduide herberg, om. na eene goede halve uur, in dezelfde orde als ze gegaan waren, het is te zeggen, onder het beur telings bidden van den roozenkrans en het zeggen van lofzangen, ditmaal bege- j leid van spelende muziektuigen stede- waarts te keeren. In eene bovenzaal, ter herberg Dn halve Maan,» namen de Pater Bestuurder en verdere overheden het ontbyl liet welk geëindigd zijnde, er door deze ver dere heeren overheden,de prefekt aan het hoofd, het volgende vertoog den Eerwaar den Bestuurder voorgelezen en aangebo den werd Zeer Eenvaarde Pater Bestuurder Wanneer gij, eenige dagen geleden, uwer Hooge Overheid bericht ontvingt dat uwe verlangens, om Gods rijk op aarde uit te breiden, in aandacht geno men waren, dat gij gekozen waart om deel te maken van het achttiental onver schrokken mannen, die met oktober aan slaande vertrekken naar West-Bengalië om er zich aan te sluiten, bij het ontoe reikende getal moedige geloofszendelin gen die met zooveel vrucht in die streken 'twerk voortzetten erover ruim drie eeu wen door onzen heiligen patroon, Francis- cus-Xaverius ontgonnen. Wanneer zeggen wij, het gerucht van dat voor u zoo blijde bericht zich bliksemsnel onder de brave bevolking van Aalst verspreidde, beneep dat onverwachtte nieuws aller harten eene natuurlijke droefheid stond op elks gelaat te lezen, want een harde slag had uwe ontelbare vrienden getroffen. Maar, op eene hoogst bijzondere wijze wer den de gemoederen uwer verkleefde en teergeliefde zonen,Xaverianen,er door geschokt, dit nieuws was als een dood- li reet voor allen. En, hoe zou het anders kunnen wezen? Zijt gij niet, sedert elf jaren, de wijze, de voorzichtige- geleider geweest van dat nooit volprezen genootschap, te Aalst, sedert meer dan 23 jaren, op zoo nede rige wijze tot stand gekomen Dat ge nootschap dat voor eersten Bestuurder heeft gehad, den zeer ieverigen en diep betreurden Pater Huygcns die, om zijne ontelbare liefdewerken, bij de deugdza men in zeer hooge achting stond, maar tevens door de oncleugenden gehaat, ver volgd, ja zelfs, valschclijk beschuldigd werd. Zijt gij het niet, Eerwaarde Pater Servais, waardige opvolger van den min- zaaen en goeden Pater Wyn, van den deugdrijken Pater Troch, beide als de eerste, ook reeds om hunne deugden in den Hemel beloond en gekroond, die, in 1878, ons genootschap, het welk, ten gevolge van den ziekelijken toestand der twee lestgenoemde Bestuurders, eenig zins in verlammenden staat verkeerde, hetzelfde zijt komen heropbeuren en des- zelfs regeltucht hervormen die, na haren goddelijken Zoon, onzen zaligmaker, Jesus-Christus, eertijds op ■lezen dag aan den voet van den Olijfberj te hebben zien ten Hemel varen, gedwon gen was op aarde nog ruimen tijd te ver blijven, bij die nieuwe beproeving, haar hart met blijdschap vervuld gevoelde om dat ;ulks voor haar eene nieuwegelegen heid was, hare verdiensten nog te ver meerderen, daar zij, daarin nogmaals zag Gods Wil, dien zij onophoudelijk, overal en in alles zoo gretig volbracht. Wij moeten nochtans verklaren, Eer waarde Pater Bestuurder, dat het niet zonder spijt is, dat wij u uit ons midden zullen zien verwijderen. Volgaarne zou den wij u terughouden, maar, als kriste nen, het rijk Gods en deszelfs luister verre boven al wat stoffelijk is stellende, buigen wij ons met eerbied, voor den Wil die u eenehoogere bestemming voor behoudt en die gezegd heeftgaat en on derwijst alle volkeren, hen doopende, in den naam des Vaders, des Zoons en des H. Geestes aldus zullen wij ten minsten de voldoening genieten, over tuigd te mogen wezen dat wij, leden van het Genootschap van den fl. Franciscus- Xaverius van Aalst, altijd eene bijzondere plaats in uw hart zullen bezitten in ver gelding, van die welke wij u, in onze harten zullen bewaren en tot dewelke gij oneindig recht hebt. Uwer Eerwaardigheid, beste Pater •siuurder, de zeer ootmoedige en ver kleefde Xaverianen, Namens het Genootschap. Volgen de handteckens. O. H. Hemelvaart, 30 Mei 1889. De Kamer zal in 't kort de welsoniwer pen onderzoeken het eerste die door M Melot neergelegd is, betrekkelijk de arbeiderswoningen, het andere door M. Van Cleemputte neêrgelegd, betrekkelijk de werkovereenkomst van vrouwen en kinders. Dat zijn twee gewichtige kwes- tien van maatschappelijke orde en de Kamer zal van dan al de bespreking aan vangen van de wetsontwerpen dat hel gouvernement daarover neergelegd heeft. D4GBOEK. Onze dagboekhouder heeft bieren daar ook eenige feiten van politieken aard aangeteekend doch meestal is de echtheid ervan niet te vertrouwen, omdat ze ten neerderendeele op loutere gezegden berusten. Wij zullen dus slechts hier en daar iets overnemen. Zeggen wij nogihans dat onze dagboekhouder iot de partij der patriotten behooorde. De intrede te Brussel van den heere Hendrik vander Noot schijnt ons eene melding waard en ziehier hoe onze dagboekhuuder re beschrijft December 4789. Den 19 is tot Brussel triumphantelijk ingehaelt den heere vander Nood, naer twee jaeren van wegens den kevser uyt het rijk ge bannen te syn en is in een open karosse geseten synde met alle musiek instru menten, en de patriotten in de wapens en alle de groote van Brussel geestelyk en wereldlijk voorgegaen en soo geleyd in de kerke van St-Gudula en naer den te deum gesongen te hebben beeft hy het noenmael genomen met veel groote heeren en naer den noen is hy geleyd in het schouwbourg ofte comedie en is aldaer geplaets in de Logie daer den prince en de princesse plagten te silten, en aldaer gekroont met den laüerkrans van verlosser van het vaderland en voor- ders geleyd naer syn buys daer hy over twee jaeren was moeten uyt vluchten omdat by des keysers placaerten niet en wilde onlfangeu, want hij was alsdan adv1 (ad\cLaai) van den raede van Braband. Ja, gij zijt het die, door uwen iever en vlijt, ons genootschap op dusdanigehoogte hebt gebracht, dat het hedendaags mag worden aanzien als een der voornaamste en best ingerichte genootschappen van dien aard in België bestaande.Ach! moge het den Almogende behagen ons, in uwe plaats, eenen Bestuurder, uwer waardig te verleenen Die gedachte, alhoewel ons betrouwen in Hem sterk is, benevelt onzen geest, bedroeft onze harten. Doch, e wij onderwerpen ons aau de inzichten uwer oversten ten uwen opzichte,wij zijn trotsch over liet vertrouwen dat zij in u stellen, omdat wij in gansch hunne doen wijze, den aanbiddelijken Wil van God erkennen die u aldus bekwaam maakt om grootere zaken te verrichten ja, wij juichen ze zells toe omdat ze uwe verlan gens, die ook dc onze zijn, vervullen omdat ze u eene roemvollere en heiligere zending op aarde te vervullen opleggen omdat ze u de gelegenheid verschaffen talrijke zielen voor den Hemel te winnen, zielen, die misschien zonder u, voor alle eeuwigheid van het overheerlijk en eeu wigdurende geluk dat wij allen betrach ten, zouden beroofd blijven. Daarom Eerwaarde Paler Bestuurder, zullen wij, na uw afscheid, om ons te troosten, ons herinneren bet voorbeeld ons door onze beste .Moeder, de Aller heiligste Maagd en Moeder Gods gegeven, Den 24® deser omtrent den middag is t Aelst gekomen den lieere vander Noot, in een koetse met 4 peerden, by hem sittende eenen kanonink, d' heeren van het majestraet syn hem gaen ver- willekomen tot aen de pondstraetpoorle en terwyien sy hem complimenteerden hebben de borgers de peerden uyt syne koetse gespannen en hebben de selve koetse door menigvuldigeborgers getrok ken tot op de groote merkt alvvaer hy is afgestapt, en hebben hem geleyd in liet buys van inyn beer De Smet, onder hel onophoudelijk geroep van alle menseden groot en kleyn lang leve myn heer van der Noot verlosser van het vaderlant, en naer hel noenmael aldaer genomen te hebben is hy verlroken naer Gend, en de borgers hebben wederom syne koetse etroken tot aen den barier buyten de nieuwslraet poort, en men can denken wat eere hem tot Gend is aengedaen. Februari 1790. Alle daegen pas seren 't Aelst trouppen naer het patriots leger alle jonge lieden en alles in het nieuw gekleed en alles nieuwe vendels en fusiek, ook synder verlroken uyt Aelst den 25 deser omtrent 4000 patrio ten te Aelst gewert't en gekleet met ook een nieuw vendel door den heere deken der groote kerk geweyt. (Meiboom) heeft aanveerd het muzikaal gedeelte ie bezorgen. Na de mis zal men sloestsgewijze naar 't lokaal terugkeeren, langs de Kerkstraat, Groote Merkt, Nieuwsiraat, Keizerlijke Plaats en Korte Zoutstraat tot aan T lo kaal. Groote muziekalcen too- neelkundige teest om 5 4/2 ure. Verlichting van den hof, Vuurwerk en Opstijging van eenen Ballon. De heeren leden van den Burgerskring met hunne geachte familiën zijn tot die Plechtigheid en Feestvieringen uitgenoo- digd. Inschrijvitigslijst voor de bestrijding van den (Eerste lijst.) MM. Ch. Van Vreckem senateur, 200 fr. Baron P.Betliune 200 Kannunnik De Blieck pastor deken te Aalst. 25 Van Wamheke burgemeester, 23 Kanunnik Thibaut, Abel De Clippele arrondis ment commissaris, O. Van der Haegen adv. te Aalst, Baron Felix Bethune adv. te Aalst, Felix De Hert adv. te Aalst, Mevr.Alexander Liénart, M. Baron Leo Bethune Jufvr.Nathalie Van den Bossche, MM. Emiel Limpens adv. te Aalst Paul De Clippele, Camille De Schaepdryver, Mevr.Van den Hende, De Craecker-Dommer, M. Burny-Antheunis, Jufvr.S. Van Itterbeek, M. Joseph De Saedeleer,te Hael- tert, Van Cleemputte pastoor te Herzele, Norbert Mathys burgem. id. P. De Cooman, id. A. De Meyer, id. De Latte, id. G. Cosyns, id. W«. Van Buggenhout, id. MM. J. De Preter, id. Bernard Van den Steen, id. V. Annorel. id. Cli. De Smet, id, Jufvr.Jeannette Cosyns, id. M. Pius Van der Haegen, id. Jufvr.Fel. Gaublomme. id. Sid. Gaublomme, id. MM. Dr. Ed, Kieckens, id. M, Sehollaert, id. L. Dooreman, id. J. De Boom, id. J. Van Keymeulen, id. Felix De Clippele, id. Kinderen F. De Raedt, id. V. Nachtergaele, id. T. Van Buggenhout, id. H. Van Wayenberge, id. E. De Ryck, id. Jufvr.Mina Limpens, id. ALLERIIANDE NIEUWS. BotermarktHeden zaterdag werden 4034 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 7300 kilogr. Prijs 72 a 84 - Programma van 't Con cert 't welk zal gegeven worden, ter Groote Merkl, op Zondag 2 Juni 4889. om 11 ï/a ure voormiddag, door onze Konink lijke Harmonie, onder de leiding van M. F.-L. VANDEN BOGAERDE 1° Hohenzollern, Marche .Militaire Usrath. Lcichtc Cavallrrie, ouverture Sippe. Lc Postillon amoureux, Polka execute nar Philemon d'Hondt 4" Selection Die Flcvermaus 5° Les Palineurs Valse, 50 a 25 25 25 50 i 100 30 50 25 25 50 50 25 5 25 a 25 25 4 1 5 5 2 5 5 4 1 5 5 2 4 4 5 4 5 3 2 4 1 u 2 5 4 5 Feestdag der Patroonschap van den II. Joseph. Zondag 2 Juni aansf. zullen de Leden van den Weikmanskring en derPatrona- giën den feestdag der Patroonschap van de i il. Joseph luisterrijk vieren. Ooi 9 12 ure vergadering ten lokale van den Kring, om zich van daar stoets gewijze, onze Koninklijke Maatschappij van llarmo: ie aan 't hoofd, naar onze Sint-Martiuuskcrk te begeven, alwaar om iü ure eene plechtige Mis zal gezongen worden. De maatschappij St-Cecilia Neuma». Joh» strauss Waldteufil Prijsboeken. De perso nen welke zouden beschikken over boek werken dienstig voor prijsdeelingen, zul len een goed werk verrichten met de zelve ter hand te stellen aan 't Bestuur der vrije scholen onzer stad. Verloren. Heden zaterdag 1 Juni rond 10 ure voormiddag werden twee banknoten, één van fr. 100 en een van fr. 20, verloren tusscheu het gesticht der Broeders van Maria, Lange Ridde- straat, Peperstraat, Esplanadestraat, Graanmerkt, Vaartstraat, Bierstraat en Werf. De persoon welk ze mocht gevon den hebben, wordt verzocht er inkeu van te doen hij de Politie. Moord te Opliasselt Eene verschrikkelijke moord komt te Ophasselt gepleegd te worden. Op O. L. II. Hemelvaartdyg 11., gingen twee per sonen voorhij eenen steenpul en be merkten dat de randen mei bloed waren bevlekt. Zij wierpen eenen oogslag in den pul eu zagen het lijk van een mensch, slechts met een hemd gekleed,aan eenen baak hangen. Geholpen door degeburen was bet lijk weldra opgehaald en dan bestadigde men hoe wreedelijk de moor denaars waren te werk gegaan. De onge lukkige was den kop ingeslagen, de keel afgesneden en het aangezicht was met ten minste 48 messteken doorkerfd. Het was afschuwelijk om te aanschouwen. De heer burgemeester werd dadelijk ver wittigd. De vermoorde is zekere Van Muylem, een persoon die zijn eigen hof stedeken bewoont en verder nog een dag- wand land in eigendom bezii, en die zich niettegenstaande aan de bedelarij over leverde. De dader is onbekend. Men veronder stelt dal konijnendieven des nachts bij Van Muylem zijn binnengedrongen en dat hij, door 't gerucht gewekt, hen zal ach tervolgd hebben. Immers op eenige stap pen van zijn hofstedeken treft men eene plaats aan waar den grond aantoont dat er een verwoest gevecht om leven of dood moet hebben plaats gehad. Daar is het dat de moord werd bedreven, want eene streep bloed loopt van daar naar den steenput. Het parket van Auden aarde kwam dadelijk tor plaats en sleldo een onderzoek in. Laat ons hopen dat het gerecht er dees maal zal in gelukken den plichtige of de plichtigen te ontdekken. Een koninklijk besluit van 24 Mei laat toe aan het Verbond der Belgisehe Blinden den datum van de trekking zijner tombola te verlengen. Deze trekking zal plaatsgrijpen in de maand Juli aanstaan de, en de dagbladen zullen den dag aan duiden op donwelken er daartoe zal overgegaan worden. Een dringend eproep wordt gedaan aan de personen die verlangen dit werk le begunstigen. Men kan zich biljetten verschaffen in het tentoorisiellingslokaal, Sinter Goedele straat, 23 (RubSainte Gudulb), Brussel (Prijs van een biljet25 centiemen.) De kataloog der loteu wordt verkocht 5 centiemen. Verleden Zondag, om elf ure en een kwaart s morgens; was de heer Scheffer- meyer Karei, beambte der accijusen te Nederbrakel, aan liet wandelen langs de beek tegen de statie, toen hij van ver het noodgeschreeuw van een kind hoorde met alle haast vloog hij naar die plaats sprong naar het kind en redde het. Maar welke was zijne verbaasdheid niet, toen hij bemerkte dat het zijn eigen kind was dat hij kwam te redden van eene gewis se dood, daar de kanten der beek zeer steil zijn en hoe meer geweld het kind aanwendde om uit het water te geraken, hoe dieper liet in het slijk zonk. Die schoone daad verdient aller lof, te meer dat het de tweede redding is, op min dan een jaar, welke die ambtenaar doet. Eene dramatische gebeurtenis. Een doode verrezen. Zondag avond laatsile den, stond de gemeente Knesselaere ir. rep en roer. Rond de 91/2 ure kwam de genaamde Rikus V..., in de hemdsmou wen, in schuim en zweet en gansch ont steld door de voornaamste straat des dorps geloopen, roepende dat men daar zooëven boer G... (een welstellende inge zetene van het dorp), bij de herberg van Ed.R..., wijk Bentveld, had doodge stampt. Het was juist holling in die straat en er was veel volk in de herber gen. Oordeelt welke opschudding dit schrikkelijk nieuws verwekte, dat zich bliksemsnel verspreidde. In eenige oogenblikken waren al de herbergen ont ruimd en elk vloog naar de plaats der misdaad de veldwachter trok en naar toe met de boeien, om den moordenaar aan te houden. De vrouwen deden ang stig hunne deuren op slot en brave zielen baden den paternoster voor den urmen afgestorvene. Er werd gejammerd eu geschreid, want boer G... is een volksvriend te Knesselare. Eenige voorname ingezetenen, die zich ook langs den Kouterwegel naar de plaats der ramp spoedden, keerden terug, bij het hooreu zeggen dat men daar aan stonds liet lijk des vermoorden in een rijtuig had gedaan, om liet naar zijne woning over te brengen. Zij gingen dan op eeriigen afstand van het huis het rijtuig afwachten. Daar komt het aan het paard stapt langzaam en als weemoedig voort tot aan het hekken van het hof van G..., doch staat niet maar rijdt voorbij en óp het hof van eenen der gebureri. Een bij komend persoon loste weldra het raadsel op, voor die verwonderde toeschouwers; hij had zooëven met boer G...gesproken, die frisch en gezond was alles was overdreven geweest, want ziehier wat er was gebeurd Het was Meiveiling bij Ed. R... en daar was eene groote toeloop van volk 's avonds ontstond er een twist, waarin boer G. eenigszinsgemengd werd' Toen bij huiswaarts ging, werd bij door eenen persoon achtervolgd, die hem in den gracht stampte boer viel in bezwij- ming(?). De toeschouwers meenden dat de mensch dood was men liep spoedig geneesheer en politie halen, doch te midden deralgemeeneverwarringopende de gewaande doode eensklaps de oogen, stond zonder moeite recht, (want hij had geen letsel), bedaukie de aanwezigen voor hunne goede zorgen en loeg met al de omstaanders over de ontroering die zijne schijndood in het dorp verwekt had Het goede nieuws was weldra gekend elke lachte nu hartelijk over dit avon tuur. Gij kunt denken dat boer G. geluk- gewenscht werd over zijne verrijzenis... Dit waarlijk dramatisch voorval was hier de gansche week het voorwerp aller ge sprekken en het is weerd het in de gazet te doen zetten. Groote brand in de Molenbergnatie te Antwerpen. In het voile handels- kwartier, namelijk in den blok, gelegen tusschen de Falconrui en de Oude Leeu wen rui, heeft dezer nachten een hevige brand gewoed, die eene overgroote schaê heeft aangericht. In gezegden blok staat, of liever, stond op eene uitgestrekte binnenplaats een schoon, groot gebouw, hebbende eene gevelbreedte van 30 tot 70 op eene diepte van 40 meters. Dat gebouw diende beneden voor stalling, hooi- en strooimagazijn en bergplaats voor het materieel der Molen- bergnatie, die bet daar in 4873 gebouwd had. Een ander gedeelte van de beneden- erdieping diende tot bureel en het overige tot woning voor eenen der naliebazen, M. Mertens, die tevens het ambt van huisbewaarder vervult. De twee bovenverdiepingen dienden tot magazijnen en het overige waren zolders, die insgelijks tot magazijn kun nen ingericht worden. Eene groote hoeveelheid kostbare koopwaren, lagen in die magazijn gede- poseerd, als bloem in zakken, vleesch- extrakt in kaskens, en sedert dijnsdag avond eene hoeveelheid droge huiden, die alleen meer dan 50,000 fr. wetrd zijn. Het vleeschexlrakt is van 250 tot 600 fr. per kas weerd, volgens de grootte. Het getal dezer kassen was zeer groot. Nu, rond 114/2 ure werd de vrouw van genoemden M. Mertens uit den slaap gewekt door het geknetter van vlammen. Zij sprong uit haar bed en zag de kamer helder verlicht door de weêrkaatsing van vuur op het afdak, dat aan den tegen overliggenden muur geplaatst is voor ber ging van klein materiaal. Zij wekte haar man, en toen dezt op stond en huiten kwam stond er eene der bovenverdiepingen van liet gebouw in volle vlam. De pompiers, welke overeenige oogen blikken thuis waren gekomen, van een begin van brand dat in de Oranjestraat was ontstaan, werden dadelijk verwit tigd per telefoon. Eenige oogenblikken later waren zij reeds met hun bluschmaterieel aanwezig, maar aan redding viel niet meer te den ken. De brand had reeds te veel vooruit gang gedaan. Men kon dus niets doen dan de peer- den uit de stallen halen en deze naar de Falcon-kazerne overbrengen, en het ove rige aan de vlammen prijs geven, terwijl men zich verder moest bevredigen met de omliggende eigendommen te vrijwa ren. Onder deze zijn een groote houtenloods toebehoorende aan gemelde Molenbergna tie, de gebouwen der Wijngaardnatieder Zuidnatie, de fabriek van dekzeilen van M. L. Alleman, en de bureelen van het huis W. F. Schmoele en C°, aan welk de kaskens vleeschexlrakt toehoorden, enz. Het moet een verschrikkelek gezicht opgeleverd hebben, die halve bussels hooi brandend in de lucht te zien vlie gen, terwijl in de magazijnen de potten vet en vleeschnat sprongen, braadden en gekleurde vlammen iR de hoogte joegen. Inderdaad een gevaarlijk en kostbaar vuurwerk Toen de pompiers kwamen had eene menigte volks reeds de plaats der ramp omringd. Doelmatige hulp werd seffens ingericht. Twee lansen werden er geplaatst op de waterleiding der Falkonrui twee andere in de Belliardstraattwee langs de fa briek van zeildoek twee langs het ge bouw der naastgelegen natie, enz. Ook had liet machien der stoomwater kraan eene buis met water beschikbaar gesteld. In 't geheel waren er elf lansen in 't werk. Men begrijpt dat op die wijze aange vallen, de brand spoedig verminderen en geheel uitdooven moest. Ook was men reeds ten 3 ure het vuur zoo goed als meesier, en ten 5 ure was alle gevaar geweken. Behalve de pompiers was een detache ment linietroepen gewapend en een an der ongewapend ter plaatse verschenen, onder de bevelen van den plaats-luitenant Libaut en den luitenant Leestmans, van het 8® linie. Wij vernemen nog In de magazijnen bevonden zich be halve hooger opgenoemde koopwaren, groots hoeveelheden suiker, koffie en ge zouten huiden. In de houten loots aan den tegen-over- liggenden muur lagen insgelijks, nog vele koopwaren, gereed om geborgen te wor den. Ziehier hoe het het gebouw verdeeld was. De woning van M. Mertens dan bet gedeelte waarin de kassen vleeschexlrakt geborgen waren. Dit gedeelte was ver bonden met de bureelen van M. Schmoele en G°. Daarop volgden de magazijnen en de stallen der natie. In het bureel zijn de papieren en boe ken gelukkig gered, eveualsde 14 schoone peerden, die in de stallen stonden. Over de oorzaak van den brand is men liet nog niet eens, zoo min als over de schaê. Sommigen zeggen dat het vuur begon nen is in de hooimagazijnen, anderen dat het zijnen oorsprong had in de magazij nen van vleesch-extrakt. Men denkt dat alles verzekerd is. De schaê moet verscheidene honderdduizen den bedragen. Woensdag avond tusschen 6 en 7 ure speelde een jonge knaap van twaalf jaar oud aan den nieuwen bassijn, aan de Muidenbrug te Gent, toen de dokwerkers hem eensklaps vraagden of hij om eene flescligenever wilde gaan;de jongen stem- detoe en ging heen,toen hij op den terug keer de flesch aan den mond stelde en die gansch ledigde, hij viel daar op den grond en men zag er geen het minste leven meer aan. De doktoor DePaepe ter plaats geroepen, heeft hem de eerste zor gen toegediend, de kommissaris en eenige agenten ook ter plaats hebben veel moeite moeten gebruiken, zoodat de jongen zich in zeer slechten toestand bevond, deze hebben hem dan naar zijne woning overgebracht. Nauwelijks is de wereldtentoonstel- slelling open en worden er prijskampen uilgeschreven, of de kleine Vlamingen behalen er de eerste prijzen. In de bloe mententoonstelling te Parijs, werden de heeren bloemenkweekers AIM. Peeters eu Block van Brussel Vuylsteke, Dallière en L. Van Houtte van Gent, met de eer ste prijzen, met algemeene stemmen ber kroond Die kleine Belgskens zijn toch voor iets goed Verleden zondag, 26 dezer, 6 ure 's achternoens, is te Meulej een vreeslijk ongeluk gebeurd. Het peerd van den landbouwer^ Vande Voorde, stond voor de hen De Meiboomlangs de kasseide] Thielt naar Meulebeke, daar wajj ijzerenweg den steenweg dweerst. De ruiter dronk een pinijen, et peerd werd voor de deur door anderen persoon vastgehouden. De baas uit De Meiboom, Feli Jong he, is ook barreelwacbter ai dweersching. Een trein komt van Meulebeke al peerd verschiet, begint te stek] werpt dezen die hem vast hou! kante, stormt over de geslotene bi- springt deze wel in tien stukken,en in dolle vaart rechte naar zijn hol niet verre van daar is. De bareelwathter De Jonghe haf peerd zien afkomen, juist toen de daar was. Heeft De Jonghe nu het peerd i pen, of is hij er naartoe gespro zonder het te kunnen vatten Wat er van zij, de ongelukkig het slachtoffer van dit voorval. Dij door de machien van trein geraal deerlijk gewond. Hij had de rechter van zijn hoofd ingestuikt, de oog wi het hoofd verdwenen, en hij bloedde uit dievreeselijke wonde. Ook aan den en arms was hij gewond, en waarschijnlijk door de stukken barreel. Dit alles gebeurde in éenen oog» Van af den trein had men het n bemerkt en alle geweld gedaan om' houden doch liet convooi kon enk» staan gebracht worden als het te was. Er kwam daar aanstonds volk t loopen. Van aan Peereboom had me: zieu dal er een ongeluk gebeurè schoot men ter hulp. Dadelijk wa naar Meulebeke geloopen, om past; geneesheer, die dan ook spoedig plaatse waren, en ondertusschen het slachtoffer zoo goed mogelijk g« schen en bezorgd. Felix De Jonghe is tot zijn zelveo komen en heeft de laatste gere: kunnen ontvangen. Verder is alle vruchteloos geweest, en hij is no? zelfden nacht overleden, zijne vroa reeds groote kinderen in 't uiterste driet achterlatende. De oorlog tegen de meikevers, - schrijft uit Montereau (Frankrijk): De werklieden van M. Gallot, 1 bouwer, hebben dezer dagen den gevoerd tegen de meikevers. Uilslag 9,000 kil. verdelgde nis vers hetzij aan 20 centiemen de eene som van 4,800 frank die dezet lieden uit de gemeentekas geput ba Van eenen anderen kam, in de i gemeente OEsingeri,in Zwitserland,! men 15200 kilogr. meikevers Yt- hetgeen 455 meikevers in eenen kilt begrepen, 6,916,000 meikevers op# Schreeuwt zoo niet. Mijnheel gaat langs het achterpoortje in t restaurant en ziet de meid die bez; met een kieken te dooden, dat vervat schreeuwt. Arm dier, zegt de heer i schreeuwt zoo niet-., diegene diet eten zal ook gepluimd worden. Rustig gemoed. Een Engel man, die kort na middernacht ia hotel te Weenen door den portier gewekt met de mededeeling, dat er t* in huis was, toonde bijzonder gr koelbloedigheid. Brandt het al in dezen gang hij van zijne legerstede. «Ja, Mijnheer, luidde het antwo: nummer 20 brandt al. En welk nummer heb ik Nummer 105, Mijnheer. Roep me dan als het bij nummer is, klonk het uit zijn bed. HOLLAND. Het Onweer. Zaterdag heeft o verssheidene deelen van Holland zwaar onweer gewoed, waardoor i ongelukken veroorzaakt zijn. Te Echten, gemeente Ruinen, isé het inslaan van den bliksem de boerJi van M. J. Hol, te Meppel, eene prooi; vlammen geworden. Een deel van liet; is meê omgekomen. Nabij Wegeningen sloeg de bliksei het achterhuis van M. Bos, steenfiN kant. Drie schoone peerden werdfi den slag gedood en weldra stond ge: het gebouw in vlam. Tusschen Warfïum en Onderdenó viel de bliksem op den telegraaldra en plantte zich voort naar het kantoor Warfum. Het toestel was gebroken. Te Stitswerd werd de daglooueri Knot getroffen, waardoor hij de sprs verloor. Te Westenetch, bij Emmen, zijn!» kapitale hofsteden, door den bliksems troffen, in asch gelegd, evenals te Odoê terwijl te Stadskanaal een korenmoi getroffen, doch slechts gedeeltelijks schadi&d is. Te Steenwijk barstte zondag naraidi een hevig onweêr uit, vergezeld van z® ren hagelslag, zoodal er veel dakpanne en ruiten verbrijzeld werden. Groote schaê is door deze dondert; alhier veroorzaakt op vele plaat* zijn de veldvruchten totaal vernield,a liggen de jonge plantjes plat legend; grond, terwijl boomen van hunne M# sems zijn beroofd. Te Ëede sloeg zondag middag 09 streeks r. ure de bliksem in den Ion der hervormde kerk een TOOtal schalie werden afgerukt en in stukken gesliga Braud werd niet veroorzaakt.

De Denderbode | 1889 | | pagina 2