NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. RIJK EN ARM Donderdag 6 Juni 1889, 10 centiemen per nummer. 45ste Jaar, IV0 2508. Legerwerving. AKOWEMKATPKIJS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. Heldendaad van pröcureur Vei'dejen. (ielgië in Engeland beoordeeld. Landbouw. DE DENDERBODE. mjjlad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder da"leekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr 3,2d voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. _De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, lr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Saam. .U'I.ST, 5 JUM 1889, -Frankrijk. Reis van M. Gamot. - Antwoordende op eenen heildronk ran den maire le St-Ouen, zegde M. Carnot (lat de regeering der republiek, l-i doordrongen van haren plicht, s lar.ds- tellingen zou welen te verdedigen indien die eens in gevaar verkeerden. «en meldt uit Berlijn aan den XIX' Siècle, dal erverschillige hoofd-offleieren van den duitschen generalen staf naar Home vertrokken zijn om deel te nemen li aan de opmaking van het nieuwe plan '"lot mobilisatie van 't italiaansclie leger. Engeland. Eene zonderlinge lijding lil Londen, is die van de houding van lord Randolph Churchill, den leider der demokraat-konservatieven. Een paar dagen geleden dineerde hij bij sir Charles Russell, met Gladstone en ParneU en een aantal home rulers, zoodat hij, ten •pzichle van Ierland, geheel van richting schijnt veranderd te zijn. Meest deze verandering van denkwijze bevestigd worden, dan zou zij in Engo- nd groote opschudding maken. Holland. Kiezingen. De uitslag der laatste kiezingen voor de Provinciale Staten in Nederland is niet gunstig ge veest voor de liberalen. Ziehier den volledigen uitslag dier kiezingen De zetels der liberalen zijn van 342 tot 326 verminderd. De anti-liberalen zijn van 241 tot 257 geklommen. Zeven pro- ivinciën behouden de liberale meerder heid, drie de anti liberale meerderheid. In de provincie Gelderen hebben de anti-liberalen eene meerderheid van 6 stemmen behaald. De heer Vermeire, voorzitter van den Yrijendienst-Bondheelt den volgenden brief gericht aan een blad welk den ver richtenden dienst voorstaat. Heer Opsteller Sedert verscheidene weken houdt gij u bezig met mijne meeningen nopens de legerwerving. Daar gij teenemaal mijne inzichten verdraait, verplicht gij mij op nieuw u wat copie te zenden. Nooit heb ik de loling in haar eigen als eene onrechtveerdigheid afgeschil (Een verhaal uit de fransche revolutie.) (25® Vervolg.) Andreas sprong op van vreugde. Gevonden Mi hij, gevonden 1 Nu moet ik van den schelm niets meer weten. Daar zulten dc daman zitten, er is geen twijfelen aan. 5» Ook zou hij op staauden voet willen op zoek gaan liobben maar in den 'tik donkeren nacht was eene herkenning onmoge lijk. Hij moest dus zijnen moed wat matigen en Wnigc rust zoeken in den slaap. Heeds vroeg in den morgend, stond Andreas aan hel bed van zijnen trouwen Bontemps. Hij gaf hem bevel geenen oogenhlik het huis te verlaten Nannrlt# vvas beneden ook reeds bezig met rond- Wulelen en alles gereed te doen voor het mor- ïendruaal van hare gasten. Heer vaa Milly infor meerde bij haar naar hel oud Ursulinnen klooster, >t en dronk en trok er dan van door. derd, aangezien er, volgens mij, geen beter middel bestaat om 13,300 man aan te duiden onder 55,000, zoo lang den vrijwilligersdienst niet ten volle zou ingevoerd zijn. In hel jaar 1872 heb ik voor de eerste maal de kwestie verhandeld in eene alge- meene vergadering der kiezers van het Land van Waas, waar de onvergeetelijke heer Malou tegenwoordig was. Ik vroeg in deze vergadering, geens zins de afschaffing der loting, wetende dat dit niet van de wetgevers te verkrij - gen was. Hetgeen ik vroeg, was de ver gelding \an den soldaat, wat de heer Malou in 1875 gedeeltelijk heeft toege staan door de solde van fr. lOper maand iets waarvoor deze groote staatsman den eeuwigen dank verdient der werkende klassen. In 1884 beriep en bekwam ik in den provincialen raad van Oostvlaanderen de uitdrukking van eenen wensch tegen den verplichtenden dienst. Ik zegde alsdan Wat is er meer gelijk als de loling Is de loting niet blind Wat niet gelijk is, is dat men alwie dienst bewijst aan den Staat betaalt en alleen den simpeler* soldaat niet. Het is tegen deze onrechlveerdige uit zondering dat ik altijd heb geprotesteert en blijf protesteereu en liet is om deze onrechtveerdigheid le doen ophouden, dat ik linanciëele middelen heb aangewe zen, die vroeg of laat hunne toepassing zullen vinden. Eens de soldaat goed betaald, zullen er niet meer redenen bestaan te loten om soldaten te werven dan er bestaan om officieren te verkrij- ;en, gendarmen, douaniers, enz. Aangezien, het konlingenl volgens de Constitutie door de kamers vastgesteld wordt, heb ik bedacht dat de vrijwilli gers natuurlijker wijze het kontingent verminderden. Is het zoo niet, zooals men mij verzekert, en zooals ik vroeger nog vernomen had, dan houd ik deze han delwijze vour tegenstrijdig aan de grond wet en het is de plicht der volksvertegen woordigers tegen deze onrechtstreeksche vermeerdering van kontingent hunne stem te verheffen. Zooals gij ziet, geven mijne plannen een praktisch karakter aan een ideaal gedacht welk vroeger als onuitvoerbaar aanschouwd wierd. Ik denk dat deze plannen van aard zijn eenieder te bevredigen en diensvolgens ook, dat ze dienen ondersteund le worden door al wie een gevoelen van rechtvaar digheid in het hart draagt. De petitie van den Vrijendienst-bond aan de Kamers gericht om de milicie vergelding op 30 fr. te brengen zal onder steund worden, op den gunsligen oogen hlik, door den staatsminister Nothomb, zooals hij mij stellig heeft geschreven en aangezien de provinciale raad van Oostvlaanderen deze verhooging verleden jaar heeft geacclameerd, is liet te denken dat de kamerleden hiertegen ook geen ernstig bezwaar zullen weten intebren- gen. Van 30 fr. zal men later op 60 fr. kun nen komen, zonder vermeerdering van lasten, en alzoo zal de ideale vraag van een vrijwilligers leger eens praktisch opgelost zijn. P. Vermeire. Sl-Nikolaas, 31 Mei 1889. De eerw. heer Schram, onderpastoor van Keyem, zit gevangen sedert verleden Maandag 20 Mei. Men weet onder wat betichting hij vervolgd werd en hoe hij, na eene vrijspraak te Veurne, door liet Beroepshof van Gent tot drie maanden gevang werd veroordeeld, Om kort te zijn, alles kwam hierop uit: Men had aan den ontvanger liet coritribu- tiebiljet gevraagd van 1886. Dit biljet wierd afgezondeu ganscli in regel, uitge nomen het jaartal. De ontvanger had 1885 gezet in plaats van -1886, eene ver strooidheid eene toevallige misse. Nu, op liet zien dat het eene simpele misse was, van wegens den ontvanger, in iiel jaartal, en dat voor 't overige het gevraagde stuk in regel vvas.de 3 van het jaartal is, zegt men, veranderd ge weest in eene 6. De onderpastor is er van beschuldigd geweest. De Gazette van Dixmude, deelt de vol gende bijzonderheden meê over de aan houding te Veurne, van den onderpastoor van Keyem. Zondag ontving hij zijne vermaning om in te gaan naar Gent. Hij moest bin nen zijn tegen Dijnsdag namiddag ten vijven - Zondag namiddag begaf hij zich naar Veurne, om nog eenige zaken te vereffe nen en eenige inlichtingen te nemen. Maandag morgend was hij, te Veurne in de statie, en te wege naar Gent, om daar eene maand uitstel te vragen omdat het beter schikte voor zijn werk van onder pastoer van maar achter Sinxen te moe ten zijne slraf doen. Hij verdook zich niet, omdat hij overtuigd was van vol gens recht en redelijkheid te handelen en meende niets te vreezen te hebben. Jamaar, luistert wat er gebeurd is. Men heeft den prokureur des konings, die tegen de spoorhalle woont, verwittigd dal de onderpastor van Keyem aan het konvooi was en deze is seffens toegeloo- XXXIV. Het klooster der Ursulinncn. Na een kwart uurs was liij in dc voorstad Va derland aangekomen. Zonder moeite erkende hij het oude klooster. Een groote houw, met hovingen rond, die door hooge muren waren afgesloten, Alles droeg nog de sporen van vernieling, en die verbrijzelde ramen en vensters, die ingeslagen deuren, deden genoeg zien dat men in den tijd was der Vrijheid, Gelijkheid, Broederlijkheid 't Was nog half donker. Alles daar rondom was eenzaam en verlaten. Heer van Milly deed de stukken hout van kant, die dienden om de poort te vervangen, en trad den grootcn hof in. Niels 1 Hij trad ook liet voor naunislc gebouw kinnen cn drong tot iu de lange gangen vooruit. Nievers eene menschelijkc hinder nis. Dc w ind huilde door die verlatene gangen overal lagen overblijfsels van meubels cn heelden, dio met bijl en hamer waren klein gemaakthier cn daar hing nog een tapijt of eene gordijnpuinei rondom. De muren waren met plakkaarten behan gen, w aarop de afschuwelijkste spotprintcn ston den, die de schrikkelijste godslasteringen te lezen gaven. Op den grond allerlei dingen, waarvan niet meer wist wat het eens geweest was. Hel klooster was onbewoond, daar viel niet aan te twijfelen. Andreas was reeds half moedeloos, en hij meende naar de Goudst raat wederom te keeren, pen. De trein stond om voort te gaan, als M. Verdeyen den eerw. heer Schram aansprak, zeggende, dat hij hem in den naam der wet aanhield en Hat hij naar het gevang moest. En alzoo werd de eerw. heer Schram die slechts Dijnsdag namiddag moest bin nen zijn, als een gevaarlijke booswicht gepakt of liever van het konvooi ge haald Wij aanveerden dat de wet die aan houding toeliet, maar het is zeker dat M. de prokureur met den minsten koewach ter van Veurnambacht zoo niet zou ge handeld hebben gelijk hij met M. Schram gedaan heeft. Gazvan Kortrijk.) Verleden Dinsdag interpelleerde een li beraal afgevaardigde in het Lagerhuis het Engelsch ministerie over het vertrek uit Parijs van lord Lylton, gezant van Engeland bij de Fransche Republiek, ge durende de opening der tentoonstelling. De regeering, antwoordde, dat Enge land dezelfde houding had aangenomen als andere monarchale landen, onder andere België, die ook bij die plechtig heid niet officieel vertegenwoordigd wa ren. M. Robertson, liberaal afgevaardigde van Dundee (Schotland), riep uit dal Bel gië maar een ellendig vorstendom- meken was. M. Gladstone, die later in de bespre king tusschenkwam, heeft in welspre kende termen België over dien hoon ge wroken. Ziehier wat M. Gladstone ver klaarde, te midden, der algemeene toejuichingen De achtbare tegenspreker heeft eene zinspeling gemaakt op het ellendig bel- giseh vorstendommeken.» Ik ben verwon derd dal een lid dezer Kamer, en vooral een liberaal lid, België durft uitmaken voor a ellendig vorstendommeken. Er bestaat, in gansch Europa, geen vorstendom, dat heilzamer voorbeelden geeft er bestaat op de kaart geen land, waar de grondwettelijke grondbeginselen met meer vrucht geëerbiedigd en in acht genomen zijn, sedert het tijdstip wanneer prins Leopold gekozen werd tot eersten koning van het land, tot den dag van he den, nu de regeerende vorst, Leopold II, de voetsporen zijns vaders volgt tot het meeste welzijn van zijn land. Indien dat een ellendig vorstendom make is, dat God dan zich over het menschdom erbarme Onder al de lan den, waar de monarchale instellingen iu voege zijn, is er geen zoo goed, zoo volksgezind als België, en ik denk de trouwe tolk van de gevoelens dezer Ka mer te zijn, met te verklaren dat België en zijn vorst al onze genegenheid bezitten om Bardou tot uitleggingen te dwingen. Al met eens ziel hij ccnc vrouw uitkomen van nchter eenen muur, cn met groenten in de hand verder binnengaan. Zij had heer van Milly niet bemerkt. Zonder uitstel gaat hij ook lang dien kant. Weder om gangen en zalen. Maar op eenen koer, in eene gaandary, ziet hij dat er daar nog onlangs eene deur in den muur gekapt is. Dat zegt bij heer Andreas veel, ja bijna alles. En inderdaad, die versch gekapte deur daar, bewees zij niet dat Bardou uit Noirieux er nevens moest wooncn Andreas beklom ccnc zoldering en keek nauwkeu rig hoe het over den hoogen muur daarnevens zoo al gelegen was. Hij bemerkte een klein hoveken, waarin dc opening kwam die in den kloostermuur gekapt was. Het huis zelve moest in de andere straat gelegen zijn, rechts. Heer Andreas wendt zijne stappen maar dadelijk langs dien kant cn bespiedt alles. Ongelukkig waren de huizen daar omtrent al van gelijken trant. In de nabijheid stond daar een kramer met eet waren te koop. "Andreas kocht een en ander, en vroeg toen aan den kramer Maar vriend, zoudt gc mij niet kunnen zeggen waar dc burger Bardou uit Noirieux woont Ja zeker. Zie, hier in dit huis rechtover. Hij gaat er evenwel niet lang meer wooncn want men zegt dut hij hel oud klooster gekocht heeft. Weet gij niet of hij op dezen oogenhlik over komst heeft Dit gebeurt bij hem zeer zelden. Doch ik hcr- rinner mij dat dc melkvro.uw en de beenhouwer en op onzen steun mogen rekenen in elke gelegenheid als het zal pas geven. Het einde dier redevoering, op over tuigden en krachtvollen toon uitgespro ken, werd op al de banken van het Lager huis met geestdriftige toejuichingen be groet. Rupsenplaag. De Landman geeft de volgende inlichtingen over de rupsen. De rupsen, eenen halven vinger lang, licht behaard, bruin met roode punten op de zijde cn witte vlekken op den rug, zijn diegenen van de Leucoma solicit (witte wilgenmotten of ringelvoet) een redelijk groote en diklijvige nachtvlinder met witte glazende vleugels en zwarte poolen waarop witte ringels. welke vlin der men in juli zoo menigvuldig vindt bij en op den voet der wilgen en achtkanten, bijzonderlijk langs de openbare wegen. Aan welke oorzaak moet men het noodlottig getal dier schadelijke rupsen toeschrijven Volgens onze vaste meening voorna melijk hieraan dat onder de jongens in den buiten de verfoeilijke gewoonte nog niet ophoudt van de vogelnesten te roo- ven. Immers hoe zorgvuldig ook de open bare verordeningen over de ontrupsing opgesteld en toegepast zijn, zal nooit tot het verdelgen der rupsen, een schepen college nog door den wakkersten veld wachter bijgestaan, een enkel paar broei ende vogelen weerd zijn welke tot het azen hunner jongen bijna gestadig op trek zijn, daar klimmende en sluipende, waar nooit 't oog en veel minder nog de hand van den menseh doordringen zal. Welke zijn het bewaren'en bescher men der insectetende volgende daar ge laten de doelmatigste middelen om voor het toekomende jaar het herhalei te beletten van de ramp welke tot het tegenwoordige artikel aanleiding gegeven heeft 1° Zoohaast de vlinders verschijnen (welke zich door hunne kleur op de schors der hoornen en op den grond laten bemerken en daarbij in klare dagen niet zeer vlug zijn) dezelve onmedoogend vertrappen en versmeieren. 2* Eenige dagen later strenge en spoe dige jacht op de eieren maken. Die wor den doorgaans niet boven manshoogte, op de stammen der hoornen bij hoopkens gelegd zij zijn bleek groen en door eene soort van wit schuim overdekt, waardoor zij gemakkelijk zijn om te bemerken. Na korten tijd droogt het schuim op, en de eieren verkrijgen een bruinachtig uitzicht dat weinig verschilt van de schors der hoornen en diensvolgens van dan af is de opzoeking hoogst moeilijk. vandaag aan het huis hebben gebeld. Er moet wel vermeerdering van personen zijn. Op welke kamer verblijft hij gcwoonelijk 1 Hm... ik geloof op de eerste. Maar ik weet he' niet goed. Men ziet den man zeer weinig, en zijn omvang is vol geheimzinnigheid. Mijne buur vrouw vertelde mij nog eergisteren, dat zij diep in den nacht eene koets had hooren toekomen, die bij Bardou stil hield. Ah, eene koets Ja zeker. Zijn de twee eerst» vcnslcrs 's nachts langs binnen gesloten Hm... Dat weet ik niet, heer burger. Maar zijt gij misschien een van de polici»Het heeft mij van den eersten af gedacht. Bardou staat goed met de policic, niet dat zijn oom, de burger Bardou, een van d'hoofden is van de Vrijheid.» Andreas zag wel dat hij den eenvoudigen, maar rondborstigen kramer wat te veel had gevraagd. Hij groette cd ging er van door. En ook, hij wist genoeg. 't Waren gevoelens van vreugde en van smert te gelijk, die nu beurtelings in het hert van heer Andreas opkwamen. Een geen wonder Zoo dieht hij, en toch zoo ver van datgene waartoe hij komen wilde I Dc damen gevonden op eenige stappen na maar hun nog de vrijheid niet bezorgd, verre van daar! Hij draaide wederom langs den bock dc andere straat in en trad opnieuw den verlaten Lof van het 1,'rsulinnen klooster binnen. Daar zette hij hem in eeten hock on bleef in gedachten verdiept. Hij dacht aan het huis van Bardou, aan hetgene hij er van had gezien, en bestudeerde zijne schikking langs binnen. Andreas mick het eene plan na het andere. Alle waren moeilijk, doch niet een onuit» voerbaar. Wat een dief kan ten uitvoer brengen •oor een weinig geld, hoopte hij ook wel tc kun - nen om zijn liefdadig en edelmoedig voornemen te bereiken. Hij was overigens bereid zijn leven te wagen. Eindelijk hield by hem aan een plau cn besloot liet ten uitvoer te brengen. Toen keerde hij haastig naar het huis in de Goudstraat weder. Nauwelijks was hij er toegekomen, of hij riep Bontemps. Mijn beste vriend,» zei hij, ik heb u eene gewichtige zending toe tc vertrouwen. Dc damen zijn gevonden, ik weet alles. Zadel een der peerden en rijd aanstonds naar de Ramelleric. 't Is nu juist acht ure. In een uur tijds kunt gij drij tot vier mijlen wegs afleggen, cn tegen elf ure of nog eer der, zijt gij bij pachter Guilbaud. Zeg hem dat hij aanstonds eenen wagen laadt met hooibundels, op dc maaier gelijk ik u nader zal uiteen doen. Tegen twaalf cn half of een uur kan alles veerdig zjjn. Alsdan spant bij cr twee van zijn beste pcerden can. en gij, Guilhaud en een van zijne zoons, als het zijn kan, komen naar Ucnncs. Tegen rond vier ure van den nacht zijl gij hier. Naunctte geleidt op den weg naar Dinau, zoo een goed kwar. lier buiten dc voorstad. Daar rijdt gij langs den linker zoom van de baan cn gij wacht tot dat ik kom. Hebt gij goed verstaan Vtrboden nidruk. Worst Veeesenkjr.

De Denderbode | 1889 | | pagina 1