Adres aan de heeren Ministers. KMTSPEL ESPLANADELEIN, Bond der Katholieke Bekwaam heidkiezers. n< Ir. 2.00. M. H. Roelandt fr. 0.50. M. Moens-be Coninck fr. 20.00. M. Monfils fr. 5.00. M. H. De Saedeleer fr. 0.50. M. M. Beke fr. 0.50. M. P. l)e Meersman fr. 4.00. M. G. Spitaals fr. 5.00. M. V. Mon fils fr. 2.00. M. Filbien fr. 2.00. M. Van der Smissen-Zoude fr.5.00. M. Calewaert Adv. fr. 5.00. Onbekend fr. 2.00. Mevr. Moem Limpens fr. 5.00. Onbekend fr. 0.50. Wed. Mathys fr. 1.00. M® Waulhier- Dlioir fr. 2.00. M. E. Van Nerum fr. 1.00 M. Van de Pulte-Goossens fr. 5.00. M. W* De Smeth fr. 1.00. M. Uitdebroeckx fr. 1.00. M. We Verl«ysen-De Meeter fr. 50.00. Jufv. Pollyn fr. 0.25 M. De Veyl- der Miehel fr. 1.00. M. W* Cammaert fr. 1.00. M. F. De Munter fr. 1.00. M. Ver- nimmen-Gehot fr. 1.00. M. J. B. Keppens fr. 1.00. M. G. Vanden Hauwe fr. 1.00. M. L. De Paepe-Meganck fr. 2.00. M. We Snel fr. 1.00. M. J. De Troch fr. 1.00. M. Alex. Vanden Bosscbe fr. 2.00. J. Van Mespel&em fr. 1.50. M.L. Arents fr. 0.50. M. H. Vergeynst fr. 5.00. M. Ch. Pape fr. 0.50. M. L. Ruyssinck fr. 0.50. Ch. Van der Taelen fr. 1.00. M. Meganck fr. 0.40. M. C. De Vuyst fr. 0.50. M. Alfred Mahieu fr. 1.00. P. De Coninck Peirehoom fr. 2.00. Onbekend fr. 0.25. M. W* Ch. Van Bockslael fr. 10.00. M. J. Van Bogaart fr. 15.00. M. J. B. De Raedt te Herzele fr. 1.00. Totaal Fr. 1656.90. Wij laten heden de vertaling volgen van 't adres 't welk door de Bewarende en Grondwettige Vereeniging des Arron- dissements Aalst aan onze katholieke Ministers komt toegestuurd te worden Aan de heeren Ministers. Mijne Heeren, De Bewarende en Grondwettige Ver eeniging des Arrondissements Aalst heeft zich diep ontroerd gevoeld door de ge weldige en onnoembare redevoeringen die werden uitgesproken door leden der linkerzijde in zittingen der Kamer van 28 en 29 Mei jl. Alle betamelijkheid verachtende, heb ben zij niet geaarzeld u te beleedigen en te lasteren met u als de medeplichtigen aan te duiden der werkstakers die voor het assisenhof van Bergen hebben moe ten verschijnen. Die beleedigingen, die latte lasteringen kunnen geene mannen van eer raken, wier eenige misdaad in de oogen hunner politieke tegenstrevers is van het bewind in handwen te houden tot hetwelk de wensch der gansche belgische bevolking u geroepen heeft. Gaat voort MM. met ons vaandel te bewaren op het welk geschreven staat Koning. Grondwet. Vrijheid. Onze Vereeniging vol betrouwen in uwe vaderlandsliefde,uwe rechtschapen heid en uwe edelaardige genegenheid voor den werkende klas, hoopt u nog vele jaren de lotsbestemming van België te zien besturen. De Sekretaris, De Voorzitter, Felix DE HEBT. VAN WAMBEKE. De leden MM. L. Gheeraerdts, Baron P. Bethune, Baron Felix Bethune, R. Eeman, J. Van Gijsegheem, Ch. Verbrug ghen te Aalst, De 1' Arbre Burgemeester te Geerardsbergen, A. De Coomen, Bur gemeester te Ninove, Mussely lid der Bestendige Deputatie te Sottègem, Ch. Van Vreckem Senateur, T. De Vuyst provinciaalraadslid te Borsbeke, L. De Saedeleêr Volksvertegenwoordiger. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Tot algemeene bestuurder der Zusters van Lielde vanJezus enMaria is benoemd Uc Zeereerw. Heer kannunik Roelaudls, die, als directeur van het Groot Seminarie vervangen wordt door den Eerw. Heer Van Reehem, onderpastoor van Sint- Jozefsparochie te Aalst. Zondag 9 Juni 1889, om 5 4/2 ure. Aug. De Backer tegen Pol. Vanden Bonne Om 4 f/2 ure, Joseph De Decker, tegen Em. Wellekens. Om 5 f/2 ure, De overwinnaars tegen elkander 1" SEKTIE. Buitengewone prijskamp, met den dik ken bal, op Maandag 40 Juni aanstaande, zijnde 2d0 Sinxendag. Men zal inschrijven om 2 f/2 ure bij Mr Odilon De Waele, Botermelkstraat om ten 3 ure stipt te beginnen- De prijzen zullen gegeven worden bij M. J. B. Schuddinck, zelfde straat. Reis naar Veurne op 16 Juni 1889. De heeven leden welke begeeren de reis mede te maken, kunnen zich nog tot maandag aanstaande laten inschrijven bij den sekretaris van den Bond. De prijs voor gaan en keeren is vier franken, ALLERHANDE NIEUWS. ^ttropfgolarij. Donderdag 6 dezer werd door eenen onbekenden persoon, ten nadeele van den heer IIaese-Blommaert,labr'iVanl van kousen, kerkstraat alhier ter stede afgetroggpld 5 kilogr. beste saai, ter waarde van 50 lr. in de volgende omstandigheden Rond 8 ure voormiddag bood zic h bij den heer D'llaese-Blommaert een heer nan gekleed in donker costuum, zwarten leuterhoed, zwart hair, lichte knevels en middelbare gestalte, en vroeg saai te zien. M"e D'Haese legde hem verschil- lige soorten voor en hij koos 2 kilogr. beste zwarte, 2 kilogr. beste blauwe en 4 kilogr. grenaalkleur, en verzocht dat alles in een pak zou gedaan en besteld worden bij den lieer L. M. S. eeupti acht baren koopman dezer stad. Voeg er ook de rekening bij, zegde de vreemdeling en zoo ik er nog niet ben, zal Mme M. S. betalen. De werkman van M. D'Haese. zekere Albieu De Troyer, droeg hel pak naar 'l opgegeven adres, doch op eenigen afstand des huizes van den heer L. M. S. kwam de vreemdeling hem te gemoet. nam het pak zeggende Haal mij nu nog 2 dozijnen kousen en zeg dal het wel is. Om allen argwaan van wege De Troyer te vermijden, belde den vreemdeling M. L. AI. S. aan en vroeg aan de moeid is 't hier dat M. V. woont. De meid antwoord de neen en de vreemdeling vroeg of hij zijn pak daar eenige oogenblikken Jiocht laten staan, terwijl bij eene boodschap deed bij den gebuur den heer V. De meid weigerde. De vreemdeling sprak nog wat over het weder en vertrok. Intusschen was De Troyer verre uit het zicht. Toen de knecht weinige tijd daarna terugkwam was de vreemdeling verdwe nen en niemand wist langs waar hij zijne stappen gericht had. Pogingen werden door onze Politie aangewend om den aftroggelaar te ontdekken door 't was te vergeefs. Botermarkt. Heden zaterdag werden 976 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 6900 kilogr. Prijs 72 a 84. De Vlaamsche Patriot. 9 Juni 4889 ÏO centiemen de nummer. INHOUD. Teekeningen Jonkvrouw Themis, Voor liet bal. Gedurende het bal. Het onoverslroombaar schip, De vermaken op den buiten Scho- cking of de mislukte waterverfscbilderij (caricaturen.) Tekst Jonkvrouw Themis vervolg. Kronijk der week. Het eiland Ele) phanle. Zet uw tering naar uw nerin- Herinnering. Liefde en vriendschap, Fortunatus beurs en zijn wenschhoe- deken (vervolg.) Onze platen. Dit jes en dafjes. Raadsels. Brand. Op het gehucht de Vijf hoek, ;e Liedekerke, zijn zondag avond, tusschen 40 en 11 ure, twee huizen en eene schuur door het vuur vernield. Een kind van 4 jaar oud, is in de vlammen omgekomen. Men heeft slechts het verkoolde lijkje van onder pe puinen gehaald. De brand wordt toegeschreven aan kwaadwillig heid er is reeds eene aanhouding ge daan. Nadere bijzonderheden. De afgebrande huizen zijn deze van J. B. Borlo en Antoon Boireau. In min dan een uur tijds waren beiden gansch vernield. Het huisgezin Borlo, in zijnen eersten slaap verrast, had slechts den tijd in al lerijl te vluchten. Men meende dat ieder een gered was toen men bestatigde dat hel kleinste kind van Borlo in hel bran dende buis was gebleven. De ouders wilden door de vlammen heen binnenspringen, doch deomstan ders hielden hen tegen want hunne dood ware zeker geweest. Het ongelukkig kindje kwam dus in de vlammen om. liet lijkje werd gansch verkoold terugge vonden onder de puinen. Een onderzoek werd ingesteld, en wel haast had men ernstige vermoedens op zekeren V.., een kerel van slecht gedrag, die reeds herhaalde keeren bedreigingen had laten hooren, De meid eener herberg verklaarde dat zij V. had zien wegloopen. zoo rap hij kon, eenige minuten nadat het vuur uit geborsteu was. Daar V. zag dat hij her kend was, riep hij uit Kijk eens, hel brandt bij Borlo Mu, bet huis van Borlo stond wel twin tig minuten van de plaats waar V. zich toen bevond, en liet was onmogelijk van daar den brand te zien. V. liep vervol gens naar den brand. Een herbergier heeft nog verklaard dat V. bij hem eene geheele doos fosfoorkens meègenomen heeft. In bezit van zulke inlichtingen aarzelde de brigadier der gendarmen niet het par ket van Brussel te verwittigen hetwelk maandag morgend, vergezeld van wets- doktoors ter plaats kwam. Het onderzoek bracht ten laste van V. zulke zware ver moedens aan het licht, dat deze aange houden werd. V. terug bij den brand gekomen, heelt zeer moedig helpen blusschen. Heeft hij leedwezen gevoeld over zijne misdaad, ©f heeft hij getracht de vormoedens van hem at te wenden altijd zeker is het dat hij bij het blusschen zich deerlijk ver brand heeft aan de handen en het aange zicht. Een meisje van 14 jaar oud, Elisa De Keyser wonende bij hare ouders, landbouwers, Tervuerenschen steenweg, 386, te Etterbeek, had zondag morgend in eenen winkel, in den omtrek van den Zavel, eenige stukken schol gekocht. Toen zij thuis kwam begon zij er van te eten. doch weldra kreeg zij hevige buikpijn en brakingen. Een geneesheer werd geroepen, doch alle zorgen bleven vruchteloos het meisje is een uur lal r gestorven, te midden der verschrik kelijkste pijnen. De politie heeft aanstonds een onder zoek ingesteld en het parket verwittigd, dai de lijkschouwing van liet slachtoffer heeft bevolen. Het bureel der Conservatieve Verce- uigingvan Gent heeft een adres van ver trouwen en hoogachting gestemd aan MM. Beernaert, De Volder cn Lejcune, ministers, in antwoord op de onweerdige aanvallen der linkerzij, iu de zaak van bet komplot. Gij zijt vervolgd, zegt het adres, door verbitterde Ivijanden, omdat gij onze vl3g draagt. Onze plicht is die gene te volgen, die haar zoo.kloekmoe- dig dragen lndoesche begrafenis. Eene hin- doescha begrafenis te Antwerpen, ziedaar wel eene gebeurtenis, die zich niet alle dagen voordoet. Zooals wij meêdeelden zegt Het Han delsbladwas een indoesch matroos van de engelsche stoomboot NiagaraIsube Sheik, f8 jaar oud en geboren ie Calcutta (Engelsch Iridië), terwijl hij in de Afrika dok een bad nam, zondag rond den middag verdronken. Het lijk werd ten 7 ure 's avonds op gevischt. Toen nu de policie aan boord kwam om liet lijk naar het Stuyvenberggasthuis to doen vervoeren, deed zich een zonder ling feil voor. De landgenoten van den verdronkenen weigerden het slachtoffer af te geven. Zij hadden het lijk in eenen hoek gezet, neêrgevouwen op de hukken in de houding van Brahma, hunnen op pergod. Rond het lijk deden zij de ceremoniën, die ginder in het verre Oosten^ ooglwij- feld de lijkplechtigheden vergezellen. Zij zegden gebeden op, gingen met het hoofd op den grond liggen en hieven van tijd tot lijd een klagend gehuil aan. Ten slotte kon men aan die brave men- scheri de eischen der wet doen verstaan. Zij wilden echter het lijk niet laten aan raken en brachten het zelf naar het gasthuis van Stuivenberg. Woedsdag had nude begrafenis plaats. De landgenoten van den verdronkene waschten het lijk eerst met kamfer, wik kelden het daarna in zuivere witte lakens, legden het vervolgens in de kist, die zij zelf toeschoefderi en op den lijkwagen gingen leggen. Geen blanke handen zou den zelf de kist niet raken. De Hindoes vormden als een soort van wacht rond de lijkkoets en zoo trok die stoet, door de volkrijke stalen der 5* wijk en de boulevards, naar het Kielkerkhof. On nood ig er hij te voegen dat hij overal de grootste verwondering opwekte en dat iedereen getroffen was door de gehecht heid van die halfbeschaafde kinderen der natuur, aan hunnen gestorven makker. Op het Kielkerkhof herhaalden de Hin does de leste plechtigheden, droegen het lijk naar het graf en wierpen zelf, met de handen, den pul vol aarde. Ziedaar ongetwijfeld de eerste hindoe- sche begrafenis die in Antwerpen plaats heeft. Brand op de Koornmarkt te Anlwer pen. Woensdag avond, ten 9 ure, is in den kruidenierswinkel der Oude Koorn markt, door eene onbekende oorzaak men denkt doorde ontploffing eener lamp brand ontslaan, die spoedig gevaar lijke uitbreiding nam, Dit huis is bewoond door de weduwe Goossens en haar kind. Op het derde en vierde wonen kostgasten. Woensdag avond nu, ten half negen, was de weduwe Goossens uitgegaan om boodschappen te doen zij had haar kind in de geburen gebracht. Kort na haar vertrek ontstond er brand in den winkel. Op weinige oogenblikken sprongen de ruiten en sloegen de vlammen met geweld naar buiten. Eenige minuten later hadden zij reeds de verdiepingen bereikt. De pompiers werden verwittigd, doch eer zij ter plaats kwam had eene over- groote massa nieuwsgierigen, die het koncerl op het kerkhof bijwoonde, alle verkeer op de Koornmarkt onmogelijk gemaakt. De pompiers konden onmo gelijk hun werk beginnen men moest de hulp inroepen der hoofdwacht van de Groote Markt en der gendarmerie. Ondertusschen nam de brand nog altijd uitbreiding. Het volk begon te morren op de moe dige pompiers die echter niet beter vroe gen dan te werken en dit dan ook met hunne gewone zelfsopoffering deden toen zij er toe in staal waren. Eerst moesten zij echter het volk met hunne waterstralen achteruit jagen om ruimte te maken. Eindelijk konden zij beginnen te blus schen en reeds ten half fl ure was alle gevaar geweken. De winkel en de twee eersto verdie pingen waren met geheel hunnen inboe del vernield. Bovendien was de voorge vel op de twee hoogste verdiepingen beschadigd. Toen de wed. Goossens, die n»en in een rijtuig was gaan opzoeken, ter plaatse kwam, viel zij in bezwijming. Het gebouw behoort toe aan M. Van Dievoort, Oude Koornmarkt, 68, en is verzekerd voor 40,000 fr. De koopwaren meubelen, enz. zijn verzekerd voor 32,000 frank. Rond 10 ure waren reeds verschillige overheidspersonen ter plaats aanwezig, onder andere MM. Eeman, substituut De Wael, burgemeesterVan den Nest, schepene, enz. Drama in een winkel. Dijnsdag namiddag, ten half vijf, kwam een 33ja- rige Duitscher, geboren te Wiesbaden, in den ijzerwinkel in de Nationalestraat, 66, terwijl men bezig was eenen persoon te bedienen. Terwijl de dame des huizes zich bukte, pakte de Duitscher eensklaps eene scheer weg en liep er meê naar achter eer men een woord had kunnen zeggen, zag men hem de scheer aan den hals brengen en een der punten zich in de keel ploffen. Uit eene gapende wonde spoot het bloed twee, drie meters ver Onmogelijk de opschudding te beschrij ven, door dit feit in den winkel veroor zaakt. Een geneesheer, ziende dat er ter plaats niets te doen was, deed den man naar het gasthuis brengen, waar het bloedverlies nog niet had opgehouden. De gewonde werd aldaar verzorgd. Woensdag morgend was de toestand van den gewonde nog steeds zeer beden kelijk. De moord van Opliassell. De naam van Susken, den rijken bedelaar, die te Ophasselt op geheimzinnige wijze ver moord werd, is Jos. Van Muylem, onge huwd, rond de 50 jaar oud. Iu strijd met de eerste inzichten, zou de misdad, den roof niet voor drijfveer gehad hebben. Geen enkel meubel was in de woning van Van Muylem opengebro ken er lag nog eenige koperen munt op de schouw. Wat men niet. begrijpt is, dat te begin nen van aan de plaats der bloedplassen tot aari den steenput er geen spoor van bloed te zien is heeft men het lijk laten liggen ter plaats waar de moord gepleegd werd om het eenige uren daarna in den put te werpen Het is mogelijk. Hel parket is vrijdag namiddag ter plaats geweest, vergezeld van de wets- doktoors, die het lijk onderzocht hebben. Tot hiertoe heeft men nog geen 'l minste spoor der daders. Ongetwijfeld zal men nogmaals den dader niet vinden. Over een zevental jaren werd in dezelfde gemeente een man vermoord, waarvan de daders onbekend gebleven zijn. De begrafenis van het slachtoffer heeft vrijdag plaats gehad. De vrederechter van Nedcrbrakel heeft de zegels op de deu ren, enz., van het huis des vermoorden gelegd. Moord te Moulbaix bij Alh. De markiezin du Cliasleleer doodgeschoten. Verleden jaar, op 25 juni. werd het kasteel van Moulbaix door den bliksem getroffen en het brandde af Sedert dien bewoonde de markiezin de Chasteleer, geboren gravin de Marnix, met haren zoon, een gedeelte der pastorij, in af wachting dat het kasteel zou herbouwd worden. Woensdag nacht, tusschen 11 en 12 ure, zat de markiezin nog bezig met schrijven de vensters stonden open. Haar zoon en baar doktoor hadden juist de kamer verlaten, toen een schot weer klonk, De markiezin in het hart getroffen stierf kort daarna. Hit wapen, dat lot de misdaad ge diend heeft, werd 's morgens terugge vonden op het dorpsplein het is een Lefaucheux-gcweer welk aan den mar kies de Chasteleer toebehoorde en dat sedert jaren in een jachthuisje hing, De misdaad word toegeschreven aan wraakzucht de markiezin was zeer streng ten opzichte barer pachters en wilde hun zooveel afslag niet geven dan zij wel vroegen. Sedert eenigen tijd waren vele harer gronden onverpacht en zij bezaaide ze zelf. Van den anderen kant, verliezen de armen in haar eene groote weldoenster. Drama te Turnhout. Zondag wa ren M. Van Bael, bestuurder der natio nale Bank te Turnhout en zijne dame af wezig en hadden hun eenig kind, William, 3 jaar oud, aan de zorgen eener meid en twee juffers der familie toevertrouwd- Van een oogenblikje vrijheid gebruik makende sloop het knaapfe in de keuken, en weldra hoorde men den val v'.«n een lichaam in "t water, 't Was de kleine, die in den waterput gevallen en onder het gewelf verdwenen was, Door de kreten van de meid en der juffers opmerkzaam geworden, kwamen de patroon van het Hotel Royal, en eenige andere personen toegeloopen. en met moeite gelukte men er in eene ladder in den put te plaatsen, waar men den kleine hoorde zuchten. De hotelhouder daalde naar beneden maar moest terugkeeren, daar de put niet wijd genoeg was. De knaap gaf reeds geen leeken van leven meer en men aclite hem verloren, toen men opnieuw eenig gerucht boord». Alsdan liet M. Frère boekhouder van de gevangenis, niets raadplegende dan zijnen moed, zich in den put vallen en gelukte er in, niet zon der moeite, William boven water te hou den. Dank aan de krachtdadige pogingen werden redder en geredden uit hunnen gevaarvollen toestand verlost. Door de spoedige en goede zorgen van Dr Vermeirsch kwam het kind tot zich- zelven en is nu buiten gevaar. In min dan achtdagen zijn er twaalf hoornbeesten in de stallingen van M. Verstraete, Komvest, te Brugge, gestor ven. De veearts van het gouvernement, onmiddelijk verwittigd, is ter plnatse geweest, maar heeft de oorzake niet kunnen vaststellen van deze herhaalde sterfgevallen. Tegenover dezen toestand, heeft M. de gouverneur, die insgelijks het aangetast gesticht bezocht heeft, per telegraaf drij deskundige specialisten van Brussel en een van Leuven gevraagd. Meu heeft het volgendebevonden Onder het dak, boven den eetbak der beesten, Jag het lijk van eene katte die daar aan eene toevallige dood gekomen was. De verroltingstoestand van dat lichaam was derwijze dat de lichaams ingewanden van elkander zouden ge scheiden en in betelen derbeestengevallen zijn. Als hetgeen men zegt waar is, zouden zekere deskundigen de oorzake van deze achtereenvolgende sterfgevalllen aan dal toeval toeschrijven. Maar andere specialisten, naar het schijnt, zijn met deze besluitselen niet 't akkoord. Wat er van zij en in afwachting dat de mannen van de wetenschappen overeen gekomen zijn, de dood van twaalf beesten blijft toch waar. Later meldt men uit Brugge, dat, naar het dunken der veeartsen, door M. de Gouverneur geroepen en van M. Laridon, veearts te Brugge, de ziekte die het slach ten veroorzaakt heeft van 14 hoornbees ten der stallingen van M. Verstraete, geen besmettelijk karakter had en dat niets in den weg was, opdat het vleesch die er van voortskwam te koop gesteld wierd. Dood van eene honderdjarige. Moscroen komt zijne honderdjarige te verliezen, jufvrouw Martha Delvingne, is Woensdag avond in het klooster der Zwarte Zusters overleden. Sedert eenige dagen verloor zij alharekrachten en sliep gedurig. Zij was 102 jaren min twee maanden, geboren zijnde te üoornijk den 30 Augustij 1787. Ken broedermoord te Moescroen. Een vreeselijk drama komt een der vreed zaamste gehuchten vau Moescroen in opschudding te hrengen, de twee gebroe ders Jules en Alfred Dhaze, wier gedrag geenszins eerlijk was, leefden op het ge hucht Couët. Over eenigen lijd had Al fred door de rechtbank van Kortrijk ver oordeeld geweest tot drij weken gevang voor slagen en kwetsuren nu drij we ken geleden heeft hij zijne straf geëin digd, De twee gebroeders die maandag gansch den dag de kapelletjes bezocht en er hun verstand gelaten hadden, gin gen des avonds aan het gevecht. Na de beleedigingen ging men tot de daden over. Jules haalde een mes uit zijnen zak en bracht er zijnen broeder eenen steek mee die hem op den slag doodde. Na de misdaad ging hij op de vluchl, maar wierd welhaast door de gendarme rie van Moescroen aangehouden. FRANKRIJK. Verdwijning. Sedert eenige da gen spreekt men in het Quarlier du Ma rais te Parijs over niets dan over de ver dwijning eener jonge vrouw, drie uren na haar huwelijk. Over omtrent eene maand vroeg een jongeling aan de echtgenooten X., wo nende in de rue Saintonge, de hand hun ner dochter. Hij behoorde tot eene goede familie, bracht een zeker kapitaal mee en ver klaarde het meisje oprecht te beminnen. Eindelijk stemden de ouders toe. Zij waren echter onvoorzichtig genoeg geweest hunne dochter niet te raadple gen en deze beminde reeds een anderen jongeling. Wanneer men haar met het gebeurde bekend maakte bood zij niet lang weêrstand, maar zij onthaalde haren verloofde op ijskoude wijze. Het huwelijk werd gevierd en nauwe lijks waren de jong getrouwden terug thuis of, onder voorwendsel haar toilet eenigzins te schikken, ging de bruid naar hare kemer. Sedert dat oogenblik heeft men ze niet meer terug gezien. ENGELAND. Nieuwe vrouwenmoord te Londen. Men seint uit Londen dat men Dinsdag morgend bijna op hetzelfde oogenblik, in den Theems twee pakken gevonden heeft, welke destukken van ee:i vrou- wenlijk bevatten. Eenige knapen, die op den oever speel den, wezen aan eenen man een pak dat op het water dreef. Deze gelukte erin het pak meester te worden en vond er, tot zijn niet geringen schrik, de onderste deelen van een vrouwenlijk in, hetwelk in het been eener vrouwenbroek gewik keld was. Eenige oogenblikken daarna vaarde een bootje met policieagenteu voorbij en en de man overhandigde hen het pak zij brachten het aanstonds naar het nabij gelegen polioiebureel. Terwijl men die menschelijke overblijf selen onderzocht vernam men, dat nabij de Alberlbrug insgelijks een pak gevon den was, hetwelk de andere deelen be vatte. Deze waren ook in het been eener vrouwenbroek gewikkeld. Het onderzoek bewees dat de vrouw omtrent 25 jaar oud kon zijn en zij on lang bevallen was dat laat veronder stellen dat zij misdadige bewerkingen ondergaan heett en de moordenaar haar misschien daarom verder heeft afge maakt. Het onderzoek van het lijnwaad heeft eenen naam doen ontdekken. Het was ge- teekend F. E. Fisher. De vrouw was 84 uren gedood en in stukken gesneden door iemand met ontleedkundige kennis sen. OOSTENRIJK. Hongaarsche Kamer. Groot schandaal. Na de fransche Kamer, is de hongaar sche Kamer wel de woeligste van Europa, met dit verschil dat men in Frankrijk over 't algemeen nog al beleefd blijft, terwijl men in Hongarie malkaar van die lieve dingen naar 't hoofd werpt, die beter passen in een bierhuis dan in een Parlement. Zoo beeft er nog dijnsdag, na de stem ming der begrooting, een hevig schandaal plaats gehad. De radikale afgeveerdigde Polonyi ver telde dat een lid der meerderheid 400 florijnen had getrokken van iemand, wien hij eene plaats beloofde. Het lid heeft het geld in den zak. maar de man in kwestie beeft zijne plaats nog niet. Men ziet van hier de ontroering. Van alle kanten eischte men dat M. Polonyi den betichten afgeveerdigde zou aanduiden. M. Polonyi beriep zich op den voorzit ter, die eene klacht aangaande deze zaak moet ontvangen hebben, maar de voorzitter antwoordde dat er zoovele klachten tegen kamerleden bij hem in kwamen, dat hij ze niet eens meer inzag Ten slotte noemde M. Polonyi het doelde Kamerlid, een der vrienden M. Tisza. Spreker voegde er bij dat het bewijs der overeenkomst, door afgeveerdigde zelf onderteekend, infe den bad. De Kamer ging daarna uiteen, de grootste opgewondenhied. ted ITALIË. Rome, 3 (uai Hel schijnt dat Crispi te Berlijn niet i goeden raad heeft gekregen, want hn hatelijker en onbeschoftergeworden ooit te voren. Eene welkome gelegenheid om zij haat te toonen is de onthulling van gedeukteeken voor den geloofverz Giordano Bruno, welke aanstaanden dag, dus op Sinxendag, moet pi hebben. In plaats van, gelijk tot nu toe 0VU1 was, in deze kwestie onzijdig te blij hetgeen bij des te beter doen kon de geheele zaak door eenige heelhoo! voor eigen rekening en verantwoord! beid is aangevangen, heeft hij zich geschaamd de Kamer aan te zetten officieel op het feest te doen veris, woordigen, het betreurende dat liijlii voorzitter der ministers dit niet kond* Bovendien heeft hij nog eene ani hatelijkheid begaan. De Citla Leonina, dat wil zeggea, gedeelte van Rome aan de overzij van Tiber, waar de St-Pieterskerk en Vatikaan liggen, eu hetwelk als lieieiir lijke pauselijke kwaarlier beschïj wordt, is tot nu toe als zoodanig as 14 en geëerbiedigd geworden. Er vverdfe veel mogelijk gezorgd dat daar ten m'{& alles stil en rustig bleef, zoodat de aansche regeering toch nog eenig p van schaamte en wel voegel ijk beid sü| te hebben. Nu had de kommissaris der wijk, meend zich naar aloud gebruik tem* voegen en bepaald dat aanstaanden dag geene betoogingen tegen den dienst en den Paus zouden toeg worden. Maar dit maakte derekeninj van eenige radikale schreeuwers logiemanneu, welke niet te vreden geheel Rome overhoop te zetten den Paus lol in zijne woning toe wen ten te beleedigen. Geen gelijk kunnende krijgen bij kommissaris, zijn zij naar Crispi gt; ken, en deze heeft zich gehaast de ordeningen der politie te vernietigd de schoelies alle mogelijke vrijhei geven om tot op het St-Pieterspleii tot.onder de vensters van den I hunne beleedigingen en smaadheden gaan uitbrullen. Deftig niet waar Gs pe e z - ;sraJ lldelt Er schijnt in ons ongelukkig land geen ellende genoeg te zijn. In bet zuiden zijn de druiven tot nog toe onbekende soort di aangetast, en in het noorden is de de Po buiten hare oevers getredafl richt overal de grootste schade aan.l getal landverhuizers neemt dan ookl over hand toe. In de eerste drie maanden van dil» zijn er niet minder dan 74,923 uil j land vertrokken, van welke meer| 54.000 uit noorderlqk Italië, Het ziju hier niet alleen de naamde verstandige menscben, het geld langs alle kanten wegsmijt ook de zotten schijnen met dezelfde behebt. Zoo heeft te San-Remoeen zekere! L. V. niets beters gevonden dan al 1 fondsen, bijeen te dragen en er i schoon vuurwerk van te maken. Toen de familie er bij kwam, vol hem zingend en dansend om de vlam maar, van de 350,000 lire, welkefcj had ingeworpen, schoot er niets over dan een hoop asch. (HandeWk RUSLAND Gruwelijk bijgeloof. In het dcq muscha, in Rusland, stierf onlang zoon eener weduwe, en kort da werd ook haar tweede zoon ernstig De buren gaven den jongen mar raad van zich tot eene vrouw te wet die als waarzegster bekend stond vrouw wees de moeder van den ziekt oorzaak van de ziekte aan. De abt moest worden gedwongen haar mis te bekennen of anders op een brani pel worden verbrand om het geb dorp voor hare tooverij te besd men. De oude moeder gebruikte juist, kwaads vermoedende, bel avondt toen de buren in groot aantal hare ning binnen drongen en eischtendij J» dadelijk alles zou bekennen. Da vrouw begreep niet wal men van wilde en kon van schrik geen 4 spreken. Haar zwijgen werd als' soort schuldbekentenis aanschouwd, Men richtte eenen brandstapel of vrouw werd naakt uitgekleed en strijkijzers en andere voorwerpen, roodgloeiend waren gemaakt, op schillende plaatsen gebrand. Daarna' zij in delengte aan een paal gebor die boven den brandstapel voortdm werd rondgedraaid. Toen de eene* van het lichaam nagenoeg verbrand' gaf bet ongelukkig slachtoffer van bijgeloof der onmenscheiijke boeren, een gilden geest. Het lijk werd in™ stilte ter aarde besteld. Op de vraag van den geestelijke e- k' dere personen, waar de oude vrou* bleven was, zegden de boereu, dn aan eene besmettelijke ziekte wasp* ven, waarom zij haar zoo spoedig lijk hadden begraven. Eerst dooreen derzoek kwam de afgrijselijke waarï aan het licht. Gs

De Denderbode | 1889 | | pagina 2