NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. RIJK EN ARM louderdag 13 Juni 1880, 10 centiemen per nummer. 458te Jaar, N° 2570. ABONNEMENTPRIJS ANNÖNCENPRIJS Politiek overzicht. Bekentenissen. Inhaling van Mgr. ÏAoossens te islechelen. jil blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder Jagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars Ifr. 3,2ovoor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. _De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Eange-Zoutslraat, fi« 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Sunm. <*u te AELST. 12 JUNI 1889. Fransche Kamer. Het onweer in (Frankrijk. Zaterdag, belangrijke zit ting in de fransche Kamer. Graaf de MUN antwoordt aan de cijfers van M. Jules Ferry en onderzoekt of de j; uitslagen van liet onderwijs wel voldoen de zijn, met het oog op de uitgaven. Bij bewijst dat de wet op het verplich tend onderwijs de openbare scholen niet ui beeft doen toenemen, want als er toene- ming bestaat, dan is dit enkel in de vrije scholen. Waar is dus hel groote werk, waarop de republiekeinen zich beroemen Blijft nog de kosteloosheid, die weldra bet budjei niet meer zal kunnen dragen, en de verplichting, die eenen dwang is voor de gemeenten, dieniet meer vrij zijn hunne onderwijzers te benoemen. De verwereldlijking van het onderwijs kost den Staat jaarlijks 5 millioen. LINKS, 'tis niet te veel. t Graaf de MUN. Het land vindt dat 't schrikkelijk veel is. Men heeft de school willen verwereld lijken en de meening van M. Guizot inge roepen. Neen, M. Guizot telt niet tusschen de voorouders der republiekeinen. Indien zij voorouders willen, dat zij dan opstijgen lot Danton, die hier van deze tribuun die godslastering uitriepDe kinderen nooren eerst toe aan de republiek en dan aan hunne ouders. Ziedaar hunne voor ouders. Uitbundige toejuichingenrechts). spreekt van onzijdigheid en alle dagen wordt zij geschonden. M. GOBLET. Haal feiten aan. Graaf de MUN. Maar vergeet gij dan de verscheurde godsdienstbeelden in de Gironde, het Kristusueeld neêrgeschoten inde Loire, dat andere beeld verbrijzeld in de Allier door uwe onderwijzers Spreker haast zich over te gaan tot het echte doel zijner redevoering den gods - dienstvrede, in de Kamer gepredikt door M. Jules Ferry. Gij biedt ons den vrede aan, roept graaf de Mun tot M. Ferry, gij, die niet eens uwe verwaandheid verbergt terug aan t bewind te willen komen Gij durft spreken van vrede,gij, die ons 10jaar den oorlog hebt aangedaan. Is het in uw verleden, dat wij waar borgen moeten zoeken. Maar denkt gij dan dat wij alles vergeten hebben Denkt gij dat wij die uitdrijvingen van [Een verhaal uit de fransche revolutie.) (25e Vervolg.) P Je eerste stagie was het vermaak niet zoo goed. Daar waren gecnc buitenvensters voor de tarnen. Aan het middenste raam hingen bovendien geeoe voorhangsels. Ongetwijfeld kwam deze ren- 5 r op den gang, en van weer kanten moet er eenc kamer zijn. Twee der ramen van de opperste stagie, waren angs b'nnen met blinden dicht toegesloten. Er Ve n'et non te twijfelen, of'twas daar dat de amen opgesloten zaten. Het scheen dan ook zeer na uurlijk, dat de kaïncr van Bardou juist daaron- efZou z'ini op de eerste stagie. t Was nog tc vroeg, om te probecrcn in Bar- n°Us Uls ,c breken. In afwachting dat het geheel yaC 'l,zou Worden, ging heer andrcas naar den hof an 1 oude klooster. Langs daar zou hij over den iuur klantcrcn en hem zoo dicht mogelijk tegen mis verbergen, om alles verder af te loeren. P en muur klimmen langs den kloosterhof, geestelijken hebben vergelen, waartoe gij 't fransche leger hebt gedwongen meê te werken (Opschudding). M. Jules Ferry en zijne vrienden heb ben Frankrijk onbewoonbaar gemaakt voor de helft van het volk. En nu wilt gij achteruitgaan. Welnu, de kiezingen zijn daar en het land vraagt om van u verlost te zijn. Nu wilt ge vrede maken met de pas toors. Maar. nu is het te laat. l)e oppertunisten waren grooter gods diensthaters dan de radikalen, waar de rechterzij soms meer rechtveerdigheid gevonden heeft. (Beweging). Doch allen bedekt u dat kleed van Nessus, dat u omknelt en u allen zal dooden. (Langdurige en levendige toejui chingen rechts). M. FALLIÉRES, minister van justitie, antwoordt met eenige woorden op de prachtige redevoering van graaf Mun. MM. LE PROVOST DE LAUNAY, AMA- GAT en LOCKROY namen verder deel aan de bespreking. M. CLEMENCEAU bestrijdt ten slotte, namens de uiterste linkerzij, de zienswij ze van M. Jules Ferry over den gods dienstvrede. Parijs, 9 juni. De Presse bevat de tekst der protesta- tie van bet boulangistisch komiteit, tegen de aanhoudingen. Laguerre, Laisant, Deroulèdc zijn aangehouden, en 't is het begin eener staatsgreep. De burgers zijn niet meer veilig de parlementaire onschendbaar heid beslaat niet meerde wet wordt onder de voeten getrapt. Wij mogen zul- ken aanslag niet zonder prolestatie laten voorbijgaan. M. Conslans is de eerste den revolu tionnairen weg ingeslagen en hij draagt er de verantwoordelijkheid van. Gelee- kend La Porte, Le Herissé, Laur, enz. Uit Augouléme wordt aan den XIX6 Siècle geseind Vandaag, ten 12 ure 's middags, zullen MM. Laisant, Laguerre, Deroulède en Richard voor de rechtbank verschijnen, onder de belichting van beleediging en bedreigingen legen de agenten der open bare macht. De boulangisten worden vervolgd krachtens art, 224 en 323 van het siraf- wetboek, die straffen van .0 dagen tot 1 maand gevangenis na zich sleepen. M. Deroulède, dieden kommissaris van politie verwoudde, wordt echter ver volgd krachtens art. 250, dat straften van ééne maand tot drie jaar gevangenis uitlokt. MM. Lageurre en Laisant verdedigen zich zei ven. Mr. Vergoin komt zijnen vriend Derou lède verdedigen. was voor licet van Milly eenc kleine zwarigheid maar langs den anderen kant naar beneden gaan, zag er veel mocielijker uit. In al zijne voorzichtig heid om dit zonder gerucht tc doen, genaakte Andrcas met den voet aan den draad der zware kloostcrbcl. 't Klonk dat het hclmde ginder verder langs binnen, en heer Andrcas verschoot er van. Haastig lei hij hem van langsheen den muur en roerde niet. 't Was reeds redelijk donker ge worden. Eenige oogenblikken later kwam de meid uit Bardou's huis, opende hel poortje van den kloos terhof, en verscheidene keeren riep ze Is er daar iemand Natuurlijk kreeg zij gecnc antwoord de meid sloot het poortje opnieuw cn ging weder naar bin nen. Andrcas meende dat hij uit zijn netelachtigen toestand verlost wasmaar al met eens hoorde hij in den gang de stem van Bardou, Is de burger Kcrmcur daar riep hij. N'een, er is daar niemand, antwoordde de meid. Maar ik heb de belle toch gehoord Ja weldoch ik ben gaan roepen, en niemand heeft tegen gesproken. Zijl gij tot in den hof gaan zien Niet ver, want ik dierf nietwie weet waj voor een kerel daar aan de bel getrokken heeft, een dief misschien. De Paus en Italië. De Temps bevat een telegram uit Rome, meldende, dat kardinaal Rampolla aan de nuntiussen eene nota zal zenden,waarin bij verklaart in de tegenwoordige omstandigheden de aandacht der katholieke regeeringen le moeten vestigen op den toestand, die onduldbaar geworden is, daar hel itali- aansclie gouvernement alle betoogingen, aan de Kerk en het Pausdom vijandelijk, steunt en in de hand werkt. Zamenzwering. Volgens de Tnbuna zou de italiaansclie politie beweeren eene groote anarchistische en socialis tische samenzweering ontdekt te hebben, waarvoor maandag te Turijn, Genua en Milaan huiszoekingen zouden gedaan zijn. Bij Lebègue en O (Ollice de publicitè) te Brussel komt eenebrochuur te verschij nen geschreven door een liberaal en waar in men de volgende bekentenissen leest Sedert dat de klerikale ministers de teugels des bewinds in handen houden, moet men hun het recht laten wedervaren dat zij zich met veel behendigheid en practischen zin van de regeering bedie nen, Zij maken niet veel gerucht. Dit laatste is eene al te wel bekende waarheid. Maar, voegt de liberale schrijver er bij zij palmen al de plaatsen stil weg in. Strijdt er iets tegen de waarheid dan is bet wel deze bewering. Een der grie ven die wij, katholieken, tegen ons mini sterie hebben, is dat de liberalen te veel bevoordeeligd zijn in het bekomen van ambten en bedieningen. Onder de libe rale ministeriën worden de katholieken stelselmatiglijk ten voordeele der libera len van alle ambten en bedieninggen ver wijderd gehouden en onder de katholieke ministerien hebben de liberalen 7 maal op 10 den voorkeur. Ziedaar de waar heid Zij breken langzamerheid al onze werken afzij strekken behendig hunne ontbindende hervormingen- over onze dierbaarste instellingen uit bier slaan zij neêr daar stichten zij anderen. Wij mogen het ter eere van ons katho liek ministerie zeggen, reeds, ja, heeft het vele onreebtveerdigheden,knevelarijen en vervolgingen doen verdwijnen, docli eer men zal mogen zeggener is eindelijk recht, gedaan zullen er nog talrijke on reebtveerdigheden allen ten voordeele der liberalen moeten uitgeroeid worden. En de meerderheid des lands hoopt dat onze ministers den ingeslagen weg zullen blijven bewandelen tot spijt onzer libe rale tegenstrevers. Zie, Trien, een dwazer wijf als gij, leeft er onder de zon nicl cn mij dunkt dat gij nog alle dagen van langs om dommer wordi. Wacht, ik zal drn dief eenc lanlcern gaan halen, om den armen schelm in den donkeren niet te laten rond- zoeken Kort daarop verscheen Bardou weder met een fermen stok in de hand. Hij deed het poortje open en zocht overal rond. In de dichte nabijheid van lieer Andreas keek hij alles afdoch gelukkiglijk dacht hij er niet aan om naar omhoog tc zien. Van daar ging hij in den hof loeren. Hij vond natuurlijk niets, want hij had den haas verkeken. Als Bardou weder in zijn huis ging, zei hij tegen de meid, die met het licht aan de achter deur was blijven staan. Trien, liadt gij mij aastonds geroepen, ik zou den vogel wel opgejaagd hebben. Waar is de hond ln de keuken. En Bardou ging aan 't roepen Bello 1 Bello Maar Bello was zeker bezig met te droomcH onder de sloof Toch kwam hij niet af. Kwaad weg ging Bardou naar binnen om den hond tc halen. Binst wipte lieer Andrcas van den muur, langs den kloostcrkant, en hij liep den hoi uit zoo zeer hij maar kon. Zonder hindernis gc- rocht hij in de straat, cn daar ging hij zijnen gang, juist gelijk of er niets gebeurd was. Het eerste plan was dus om zoo te zeggen ont- Zij maken zich bemind bij de militai ren, wiens positie zij verbeteren. Nog eerie waarheid: de liberalen paai den de militairen altijd met ijdele beloften de katholieken stellen daadzaken daar voor zoo veel liet met hunne grondbegin selen en de mogelijkheid overeenstemt. Zij spreken van de jaarwedden der magistratuur te verhoogen zij beloven zeevaart en scheepvaartkanalen bewer ken eene wet tegen de dronkenschap men zegt van hen dat ze zedelijk en nuttig zijn. En dit laatste zijn zij inderdaad, onze katholieke ministers, terwijl de liberale ministers onzedelijk en nadeelig waren voor de welbegrepene belangen van bur gerboer en werkman door hunne onrecht- veerdige wetten, verpletterende belastin gen, geldverkwistingen en hunnen eeuwi gen en helschen godsdiensthaat en afkeurlijke partijdigheid. De massa, welke onverschillig is aan de politiek, is schier gevleid te kunnen leven in dien vredelievenden luchtkring, met fatsoenlijke zeden. Ja,burgerij,boeren-en werkersstand wa ren den liberalen overmoed en judasserij zou beu als kouden pap; elkeen, groot en klein,snaakte, gelijk een visch naar water, naar meer rust, vrede, vrijheid en vooral rechtveerdigheid Én dit heeft men, sedert 1884, bekomen in welken luchtkring men noch bet wild gebrul der regeeringloosheid hoort, die den koophandel schrik aanjaagt, noch de bittere twisten en 'i gekijf over onze inwendige verdeeldheid. Ja, er heerscht beden meer rust, men ademt vrijer dan ten tijde dat het liberaal janhagel met kluppel, knods of mes ge wapend, den rustigen bedevaarder en processieganger onbermhertig te lijve ging, wanneer de ongelukswet van 1879, de zonen van 't zelfde vaderland in twee vijandelijke kampen verdeelde altijdbereid om elkander aan te vallen wanneer de gelden die ons door tallooze nieuwe be lastingen en rechten van allen aard wer den afgeperst tot het opbouwen van nut- telooze schoolpaleizen en 't onderhouden van nog meer nultelooze schoolmeesters werden verkwistwanneer dwinglandij vervolging en schrikaanjaging hunnen vervloekten adem over Belgie uitbliezen. Ja voorzeker, heden leelt men in Belgie gelukkiger dan toen en de liberale schrij ver der broehuur heeft duizend maal meer dan gelijk.... Ook hopen wij dat wij nog vele jaren van de plagen zullen verlost blijven die de liberale godsdiensthaters, onruststo kers, geldverkwisters, benadeelers van koophandel en nijverheid en de visschers in troebel water ons onvermijdelijk nog maals zouden op den hals halen. dekt. Het tweede moest nu uitgevoerd worden, langs den kant van de straal. XXXVIt. Naar binnen. Heer Andrcas had in 'l geheel aan gecnen hond gedacht, cn toch zou deze hem hij eenen nachtc- lijken aanval eene slimme pert kunnen gespeeld hebben. Doch hij was nu zeer konlent dat de hond uil den huize was cn achter, op wacht in den groe ten kloosterhof. 't Laat hem wel lichtelijk verstaan, dat Andrcas in de eerste halve uur niet al tc dicht Bardou's huis kwam. Nadien tijd naderde hij weder en overlei zijn tweede plan. Het huis van Bardou was langs vooren juist gelijk langs achter de uitwendige schikking was dezelf de. Heer Andrcas meende tot aan de middenvenster te klauwieren cu langs daar in tc breken. Maar om dit te doen, diende iiij tc wachten tot rond elf ure of later nog. Ook, daartoe was eene ladder noodig. Hij stond daar nu onder het huis, en juist ging hij er weder een einds van door gaan, om nader tc overleggen, als hij voor den eersten keer bemerkte dat er van onder in den grond eene ijzeren kclder- duer lag. Maandag namiddag heeft Mgr Goossens zijne plechtige intrede gedaan in zijne aartsbisschoppelijke stad. Al de inwoners van Mechelen hebben gewedieverd om den volksgezinden kar dinaal op de schitterdste wijze te ontha len en item te toonen dat de stem van het opperhoofd der kerk, dat Mgr Goos sens tot die hooge weerdigheid riep, ook die van het volk is geweest. De metropolitane kerk van den H. Ru moidus en die van O.-L.-V. van Hans- vvijck waren met eene overgroote pracht versierd en in alle huisgezinnen is men druk aan 't w^rk geweest, om in versie ring en verlichting iels voort te brengen, dat den rotm der stad nog zal vereroo- ten. Ten 1/2 ure kwam zijne Eminentie mei den trein uit Brussel aan in de statie, waar hij omvangen werd door de senateurs en volksvertegenwoordigers van het arrondissemeut, die hem geluk wenschten. Baron Osy, gouverneur der provincie Antwerpen, hield eene aanspraak tot zijne Eminentie. Toen de kardinaal de statie verliet, presenteerde een schadron artillerie de wapens. De kardinaal stapte in rijtuig met zijn gevolg, en reed na ir de Hanswyckkerk, waar hij het kerkelijk gewaad aantrok. Hier ook was er eene ontelbare volks geschaard. Aan de Hanswyckpoert ontving de kardinaal de gelukwenschen van burge meester en gemeenteraad der stad Me chelen. Ten 2 1/2 ure zette de stoel zich op weg naar de Hoofdkerk en kwam ten 3 ure op de Groote Markt, waar eene on telbare menigte le wachten stond. Een regiment artillerie was op de markt ge schaard. Bij hei intreden in de Metropolitane kerk bood Mgr de Deken van het Kapit tel aan den Kardinaal-Aartsbisschop wij water en wierook aan de geestelijkheid nam de haar aangewezene plaatsen in en het Metropolilane Kapittel geleidde Era. naar het altaar van liet Allerheilig ste Sakrament, en na eene korte aan bidding, naar het midden van liet hooge koor. De kardinaal beklom vervolgens zijnen iroon, en de deken van het kapittel bood Z. Era. de hulde en de gelukwenschingen aan van liet metropolitane kapittel en van de geestelijkheid na het antwoord van den kardinaal, kwamen de kanoniken achtereenvolgens bij den troon den ring kussen daarna zongen de Seminaristen de Antifoon van den H. Rumoidus de Kardinaal trad op het Altaar, zong het gebed van den H. Rumoidus, en gaf zijnen zegen. Langs daar zou het misschien nog best van al zijn, dacht heer Andreas van den kelder ge raak ik toch gemakkelijk van binnen in buis. Hij voelde eens aan de kelderdeur, cn waarlijk, zij scheen niet al tc kloek te sluiten. Heer van Milly nam dus liet besluit van lang daar naar binnen te gaan. Hij zou liet voorbijrijden van eenen wagen afwaehten, en dan probecrcn of hij de valdeur kon doen openspringen. Die straat werd maar weinig bereden 't was stil overal cn niet eene lanteei n brandde nog. Hecds naderde het twaalf ure, en geen wageu kwam er af. Andreas meende op zoek le gaan naar eene ladder, om langs de middenvenster der eerste stagie het inkomen tc probecrcn. Doch al met eens kwam eene gunstige omstandigheid hem wonder wel ter hulp. Wel van tien minuten ver, hoorde hij een gchccle troep jongelingen opkomen, die repu- bliekeinsche liederen zongen en veel gerucht maak ten. Zij kwamen nader cn nader. Andrcas verschool zich in eenen hoek, en de geestige gasten trokken voorhij. Nauwelijks waren zij liet huis van Bardou gepasseerd, of heer van Milly loopt naar de kelder- val en doet een machtigen lief. Zij springt open van den eersten keer. Maar er tuimelde iets naar beneden, en in den kelder hoorde hij bovendien eene kuip of ton wegrollen en tamelijk veel ge rucht maken. Vtrboden nadruk. Wordt Voortcmjt.

De Denderbode | 1889 | | pagina 1