Buis en Graux. Slavenhandel in Africa, Eindelijk zag hij zich door den Fran- schen gezant toegang verkrijgen bij de beruchte Elisabeth, koningin van Enge land. Om de koningin te behagen, gaf hij zijn schandelijk werk tegen den Paus uit onder den titel van De nederlaag van het zegenpralend beest. De titel zegt ons genoeg welke lage en smeerige aanvallen in dit werk tegen Kerk en Paus geschre ven staan. Spoedig kwam ook hier niet de ketter maar ook de wulpsche afgeval len monnik voor den dag. Om zijn schandelijk zedeloos leven werd hij van het engelsch hof verdreven en vluchtte naar Duitschland, meenende daar meer vrij te zijn. Duitschland was immers in die dagen het brandpunt der beroemde ketterij en het centrum van alle afgevallen ketters. Hij kwam eindelijk, na op verschillige plaatsen te hebben rondgedwaald, te Wittenberg, welke stad destijds de hoofd zetel van het protestantism us uitmaakte. Op verschillende andere plaatsen van Duitschland had hij eerst een goed heen komen gezocht, doch zijn leven was zoo eerloos en ergerlijk dat hij zich dadelijk overal vijanden maakte en van de eene stad naar de andere moest vluohten. Niet meer wetende waar te blijven, keerde hij naar zijn vaderland Italië terug om daar zijne goddelooze en schandelijke leerstelsels onder het volk te gaan ver spreiden. Dnch nu was eindelijk de maat zijner misdaden en eerloosheden meer dan vol. Hij werd aan de rechtbank der Inkwisitie te Venetië aangeklaagd en be schuldigd 130 valsche, kettersche en zedelooze stellingen in zijne redevoerin gen en geschriften te hebben verspreid. Helaas zijn beschuldiger moest zijne goede daad duur bekoopen want, zooals Giordano Bruno zelfs later bekend heeft, was hij het, die hem 's nachts in den 'fiber heeft verdronken. De Inkwisitie van Venetië, ofschoon hij alleen door zijne schandelijke leer stelsels en zeker door die verraderlijke moord de doodstraf dubbel had verdiend, veroordeelde hem slechlstot eenige jaren gevangenisstraf en leverde hem eindelijk aan de Romeinsche Inkwisitie over. Deze verwees hem tot een klooster alwaar hij in stille afzondering zijne laatste levens dagen kon overbrengen. Om van hem een martelaar van het ongeloof te maken, beweren de ongeloo- vigen van deze dagen, dal Giordano Bru no door dc Romeinsche Inkwisitie tot den brandstapel veroordeeld is. Doch hierover kunnen zij geen enkel bewijs aanhalen, en al de geschiedschrijvers van die dagen spreken alleen van gevan genisstraf en van geene veroordeeling ter dood. Is het dan te verwonderen, dat 't hert van onzen H. Vader bloedt bij de gedachte dat voor dien snoodaard een standbeeld en nog wel in de Eeuwige Stad word op gericht Is het dan le verwonderen, dat onze Paus alle geloovigen heeft aangezet om het hoegfeest van Sinxen de H. Com munie op te dragen en hunne gebeden hemelwaarts te zenden, tot eerherstel ling van den smaad, die den Stedehou der van Christus in Rome wordt aange daan Gehoor gevende aan die roepstem van onzen algemeenen Vader, teekenen wij, en alle katholieke Belgen met ons, uit alle kracht, protest aan tegen dat schan delijke daad der Italiaansche Loge. Wij lezen in de Brusselsche briefwis seling van den Bien Public Het gerucht van het ontslag van den heer burgemeester Buis wint opnieuw veld. Hij zou, zegt men, zijne geschokte gezondheid gaan herstellen en zijne plaats in de Kamer afstaan aan den heer Graux, die letterlijk verkwijnt. De radikalen welke door de doktrinairs weêr vlot ge maakt zijn, zouden zich verbonden heb ben hetzelfde te doen voor den iieer Graux en 'i is daarin dat men de oorzaak moet zoeken van de eenparige aansluiting der doktrinairs bij de radikalen. Eene liberale verzoening onder het roode vaandel der communards RECHTERLIJKE KRONUK. Korrektionneele Rechtbank van Dendermonde. Woensdag greep de uitspraak plaats in de zaak der Volksbank van Lokeren. Hermé is verwezen tot acht maanden gevangenisstraf en 100 fr. boet, voor vervalsching van bilan van 1885 en uit - deeling van dividenden op fiktieve win sten, en tot drie jaren gevangenisstraf en 100 fr. boet voor ontvreemdingen ten voordeele der firma Goossens-Hermé. Roels, voortvluchtend, wordt verwezen tot acht maanden gevangenisstraf en 106 fr. boet voor vervalsching van bilan 1886 en uitdeeling van dividenden op fiktieve winsten bij middel van gemeld vervalscbt bilan. Uit de bilans en het onderzoek is ge bleken dat M. Roels meer bet slachtoffer zijner goede trouw dan plichtige is. Drie kerkdieven. —Voor het assissenhof van Brabant verschijnen op dit oogenblik drie kerels, die niet minder dan 32 kerk diefstallen op hun geweten hebben. Zij bezaten een zeer nauwkeurige kaart van Belgie en teekende hierop al de dor pen aan, waar zij meenden dat de ker ken hun bezoek weerdig waren, en maakten een ander leeken wanneer dit bezoek gedaan was, opdat zij zich geen tweemaal terzelfder plaats zouden hege ven. Een der beschuldigden is een Duit- scher, een andere is in eene kermisba- rak geboren en de derde, zekere Geyter, is eigenaar van een huis te Antwerpen. Onder de gemeenten, waar kerken be stolen werden, noemt men Tourneppe, Hove, Buggenlioul, Ressegcm, Snelle- gliem, Rhode-Saint-Genese, Hofstade, Elewyk, Meirelbeke, Iserpe, Sim Joris. Winghe, Wenduyne. Weiteren, Neder Ovei-Heembeeck, Over-Heembeeck, Ca- pelleSt-L'lric, Velthem, Wiuxele, enz. Geyter lootheut alle medeplichtigheid. Volgens de beschuldiging was hij het, die het gestolen zilver smolt en aan den man bracht. Gedurende twee jaren zou hij alzoo meer dan 40 kilos zilver ver kocht hebben. Deze leste beschuldigde is tijdens zijne vcorloopige gevangenschap ge trouwd met de vrouw, met welke hij vroeger woonde. Inschrijvingslijst voor de bestrijding van den (Derde lijst.) Beloop der twee eerste lijsten fr. 1656.90 E.H. De Raerdemaecker pastoor Begijntiof fr. 10.00 E.H. G. Steik onderpastoor 10.00 Van Helleputte 10.00 J. Ponnet 10.00 Mevr. De Coen Moyersoen 20.00 E.H. U. De Raedt pastoor hos pitaal 10.00 E. De Ridder onderpastoor 10.00 M. Van de Pulte-Eliaert 20.00 Mevr. W*. De Coninck-DeSmedt 60.00 MM. Moens-De Hase 15.00 Broeders der Christ. Schol. 10.00 MM. Ch. De Vis-De Cock 10.00 Ad. Byl 10.00 Dr A. Bourdaux 10.00 Dames van Maria 10.00 E. H. Van den Abeele onder pastoor 10.00 M. Dr Lacompte 10.00 E. Pater De Peuter Rector van het Collegie 50.06 Albert Van Droogenbroek 0,50 Frans De Mette 0,20 II. Speeckaert 5,00 F. Thybaert 1,00 M. Verbestel 3,00; B. Peirehoom 4,00 We Minaert 1,00 Fr. Callebaut Van Audenhove 3.00 Vanden Bergh 1,00 R. De Glieest 5.00 Ph. De Wolf-Van der Noot 5,00 Joseph, Marie, Francisca, Emilie Dhaese 4,00 Felix De Schaepdryver 5,00 We Brisard 5,00 V. De Gheest 5,00Naamloos 5,00 Naamloos 1,00Jufv V. Van Achter 5,00 Wc Van Ertvelde 1,00 B. De Pauw 0,40 J. De Bruyn 0,50 L. De Schryver 0,25 Cel. Van Geyseghem 5,00; Van Landuyt Liboire 0,50 Van Brantegem-De Luyok 1,00; C. Praet 0,50 Vanden Brempt- Vanden Bossche 2,00 Mart. Coppens 1,00; P. Dhondl 0,50 C. Van Iiterbeek 5,00Vine. Straelmans 2,00 P. De Witte 1,00; J. Van Holsbeek 0,20; Ch. Vanneck 1,00 We Peerlinck 0,50 On bekend 1,00 J. De Ridder 0,25 We Van Wynendaele 1,00; P.J. Lombaerts 1,00 M. Callebaut 2,00Is. Sclieorlinckx 2,00 Naamloos 0,50; Ed. De Temmerman 1,00; P. De Schepper 1,00; Torfs 3,00: W4 Librecht 0,50 Naarnjoos 0,30 Louis Van Rillas 0,50 A. Vanden Eynde 0,10 A. Van Duerm 1,00 J. B. De Veylder 0,20 Borré 0,50 A. Fabus 1,00 J. Thiers 0,15 A. Van Itterbe^k 1,00 S. De Wolf 0,25Jouret 5,06C. Ringoir 1,00: J. Corael 2,00 Boireman-Mally 5.00 J. Locus 0,50 Vauder Meersche 1,00; Naamloos 3,00; F. De Muynck 1,00; Van Bianteghcm 0,50; DeVos Van Ca uwen bergh 2,00 11. Kistemakers 2,00 F. Roelandt 1,00; J. Mertens3,00 A. Ghyselinckx 3,00 C. Van Hoorebcek 1,00 Naamloos 1,00 Sid. Vanden Rrempt 3,00 E. Clinckaerl 1,00 J. De Vidis 5,00 Daens 2,50 Mayart 2,50 P. De Paepe 1,00 Onleesbaar 1,00 De Galan 1,00 J. Gowie 0,50; C Roosen 0,50 A. Vanden Brempt 2,00 Cornell's 0,23; Aimé Wauthier 5,00 De Winter 2,00 J. De Loose 1,00 Th. Keppens 2,00; Marie Vanden Bossche 5,00 J. Salomez 0,50 G. Van de Maele 2,00 L. Deghels 1,00 F. Mory2,00 Paul Oitoy 5,00 Leon De Sinedt 6,00 Onleesbaar 2,00; Ruyssinck 0,25; E. Van Nuffel 1,00 Wc haumont 5,00 CI. Van Oote- gem 1,00 De Winter 0,50 Em. Van den Bossche 5.00 J. C. Ringoir 5,00 L. Ringoir 1,00De Looze zusters 1,00; We De Bolle 2,00 Wc Schelfhout-De Boom 5,00 G. Van Damme 0,50 Ph. Schel- laert 2,50 Jeaneite Borreman 5,00 J. De Schrijver 1,00; Naamloozen 1,00; Spanoghe 0,50 I). Bonner 1,00; P. Hen- driekx 1,00 Ph. Ronsmans 0,50 J. Buys 0,50 M. Verleysen 2,00 C. Lie haul 0,50 Ardyns 0,25 J. De Boeck 0,50; L. Meert-Schuermans 5,00; Tr. Liebaut 0,50 Peelers 1,00 D. Frarick 1,00 A. De Vos 0,50 J. B. Ronsmans 0,40 T. De Bisschop 0,25 G. Cam- maert 1,00 Jan Limpens2,00 J. Gos- saert 1,00 Jan Ballinckx 1,00 F. Hoebeek 0,50 Mich iels 0,20 Van Cau- wenberg 0,50; Weymeis 0,30; Schoutcte 0,25 Xaveria Kieckens 2,00 M. be Mette 1,00 F. Bomon 0,50 A. C. Van Nuffel 1,00; Van den Broeck-Germeau2,00. Te samen Fr. 2204.50 PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Te Aalstin Sint Jozel is onderpastoor benoemd de Eerw. Heer Van der Stee die, als professor in hel College te Audenaar- de, vervangen is door den E. H. Vander mynsbrugge surveillant in hetzelfde ge sticht. STERFGEVAL. Een droevige tijding is woensdag in de stad Gent toegekomen. De lieer Gon- dry, algemeen opzichter in den Congo, gevestigd te Boma, is overleden. De heer A. Gondry, raadsheer bij het hof van beroep en algemeen sekretaris van hel Wi'lemsfonds, heeft de eerste, op bevel des koning, bericht van de schrikkelijke gebeurtenis ontvangen. De overledene was vroeger lioofil - in genieur bij staatsspoorwegen. WETTELIJKE BESLUITEN. Bij koninklijk besluit van 11 Juni, is de heer J. Slaels, burgemeester benoemd te Iddergem, in vervanging van den heer Van Hoy, ontslaggever. Volkskamer. In zitting van donderdag stemde de Vergadering de wet betreffende de inrichting der werk- rechtersraden, gelijk zij door 't Senaat werd gewijzigd, met 70 stemmen tegen 1. De Kamer bracht ook eenige wijzigingen toe aan haar reglement van inwendige orde. Onder andere werd bepaald dat de vragen om inlichtingen ot interpellation aan de regeering, schriftelijk moeten neergelegd worden en 11a verloop van 8 dagen ten langste moeten plaatsgrijpen ten ware er tot eene latere verdaging wordt toegestemd. Vrijdag ving de Ka mer de beraadslaging aan van '1 wetsont werp op den rechterlijken bijstand en kosielooze rechtspleging. De stemming werd tol dijnsdag verdaagd. ALLERHANDE NIEUWS. Zie notarfeele annoncen 4Le bladzijde. Programma van 't Con cert 't welk zal gegeven worden, ter Groote Merkt,opZondag 46Juni 1889, om 11 ï/a ure voormiddag, door onze Konink lijke. Harmonie, onder de leiding van M. F. L. VANDEN BOGAERDE 1° Grandcs manoeuvres, mar- che militaire. De Sormes. 2° La Maritana, ouverture. Wallace. 5" Le Cadeau de A'oces, Redowa Vanden Bogaerde. 4° Schiller Marsch. Meyerbeer. 5° Kursaal Polka Vanden Bogaerde. Kermis Aalst 1889. Op Maandag 1 Juli aanst., 2® kermisdag, zal de Koormaalscbappij Ste Cecilia in de zaal van den Werkmanskring, een luisterrijk Concert geven, ten profile van den zelfden Kring. De groote kantale Jerusalem zal onder andere uitge voerd worden. Nadere bijzonderheden zullen wij later meêdeelen. Inkomprijzen 1° Rang fr. 2,00 2e Rang fr. 1,00. Morgen Zondag 16 Juni. Groote Vaanclelleeet te Veurne aan de weiko eene afveerdiging van den Bond der Aalstersche Katholieke Bekwaamheid kiezers, 32 leden sterk, zal deelnemen. Vertrek uit Aalst met den trein van 6 u. 58 min. des morgens. Volksgeschiedenis der nuttige dieren in Iielgië door Dr All. Dubois, eonserva- teur aan het Koninklijk Museum van natuurgeschiedenis. Nieuwe uitgave her zien en vermeerderd, uitgegeven door M. Ad. Mertens. In deze nieuwe uitgave, heeft de schrijver eene grootere uiibreiding gege ven aan de geschiedenis der zeden en de vermenigvuldiging der dieren welke dien sten bewijzen aan den landbouw, 't gene de belangrijkheid van zijn boekwerk groolelijks vermeerdert. Meer nog, hij heeft er een kapitel bijgevoegd aan de veel minder gekende insecten en aard noten toegewijd, en men mag zeggen dat dit nieuw kapitel de noodzakelijke ophel dering is van 't werk. Voegen wij er bij dat 80 figuren, zorgvul iiglijk uitgevoerd, tusschen den tekst zijn gevoegd en dat dees boekwerk le koop gesteld wordt ten prijze van 1,75. Deze gematigde prijs zal toelaten bet in 't onderwijs te gebruiken. De lieer Ad. Mertens heeft te zelfder- tijde te koop gesteld eene nieuwe uit gave, in kleurdruk, van dc synoptische label der insecletende vogels die de wet ten allen tijde verbiedt te vangen. (Prijs fr. 2,5ÖJ Te verkrijgen teil Bureele van Den Dcnderbode10 Lange Z mtstraat, Aalst. Ërembodegem - Xerjo den. In den nacht van woensdag tot donderdag, rond middernacht, is alhier brand uitgeborsten ter hofstede en her berg bewoond door Jan Van Keer, beter gekend onder den naam van Wannekens. Dank aan spoedige hulp en moedig wer ken der toegesnelde geburen, is de woonstede bevrijd gebleven. Slechts een deel der stallingen en het afdak zijn de prooi der vlammen geworden. Peerd Koeibeeslen, Verkens enz. zijn gered ge worden; 2 karren,raapmolen/aaistuk,met een woord, al het alem is door 't vuur verteerd geworden. De schade is nog al aanzienlijk. Naar het schijnt werd het vuur er door een kwaaddoener ingesto ken. De Vlaamsche Patriot. 9 Juni 1889 ÏO centiemen (le nummer. INHOUD. Teekeningen Jonkvrouw Themis. De makreelvangstvisschers hunne netten optrekkende met den dage raad hel inpakken van den makreel te Concarneau de terugreis der booten na de vischvangst. Het standbeeld van Anneessens te Brussel. De verhon gerde in deTentoonstelling (caricaturen). Tekst Jonkvrouw Themis (vervolg en einde). Kronijk der week. Aan de duinen. Blanche de Beaulieu. Be spiegeling. Voorzorgen bij onweder. Onze platen. Diljes en datjes. Raadsels. Razende honden. De volgende om zendbrief werd aan al de onderwijzers van Brussel meêgedeeld Daar er in dei) omtrek van Brussel gevallen van razernij bestatigd zijn, verzoeken wij de oversten der scholen de kinderen aan te raden de honden niet te plagen of kwaad le maken, en zelfs niet te spelen met honden die zij niet kennen, De minste beet kan sdirik- a kelijke gevolgen hebben, en wij rek e nen op de voorzichtigheid der leden van het onderwijzend persooneel, om de kinderen, zonder nogthans hunne inbeelding te veel aan te jagen, eene heilzame vrees en eene zekere omzich- tigheid in te boezemen. Een raanifesteerder kwam dinsdag te Brussel thuis en begon onder het roe pen van vive Janson zijne vrouw af te ranselen, dat het een plezier was. De vrouw echter, deze betooging wat al le treffend vindende, vatte eenen steen en wierp hem haren radikalen echtgenoot in he,t gezicht, zoodat hij met ernstige wonden naar 't gasthuis moest gebracht worden. Poets wederom Poets. De Réfonne meldt, dat M. Paul Janson, naar het inrichtingskomiteit der feesten van Giordano Bruno, een telegram gezonden heeft, waarin hij zich veront schuldigde, de feesten te Rome niet te kunnen bijwonen, omdat hij een beslis- senden strijd te voeren had tegen het papengouvernement Eene uitdaging in het Journal de Bruxelles die, nóóit ofte nooit, beant woord zal worden. MM. Graux, Demot, Heyvaert, Janson en andere-ad vokalen hebben, in den a lesten kiesstrijd, gespeculeerd op eene zoogenaamde eerloosheid van MM. Beer- naert, Devolderen Lejeune. Indien de drie ministers die eerloos- beid hadden begaan, zouden zij niet 0 alleen in den Raad der Kroon kunnen blijven, maar men zou hen in bescliul- diging moeten stellen en hunne afschrap- ping van de lijst der advokaten moeten vragen. Wij zeggen openlijk aan die advoka- ten Of gij gelooft oprechtelijk aan 'tgeen gij zegt en herhaalt Of gij gelooft hel niet. ln dat leste geval, zegt dan op wien het schandwoord eerloosheid toepasse lijk is o Maar in het eerste geval onteert gij uw beroep, als gij de uilschrapping niet vraagt van die zoogezegde groote schuldigen, die als advokaten op de a lijst der balie staan Andermaal heeft men te St. Nikolaas een ongeluk te betreuren op de gelaag- putten, langsheen de Hazewinde, Mole ken, Bockensdreef. enz., gelegen. Vrij dag namiddag, rond 5 ure, hadden een zestal jonge soldaten van het 4' linie zich langs daar heen begeven om te gaan ba den in de gelaagputten. Er was slechts een gekleede soldaat bij de overige staken nog niet in de kleêren. Een dezer, geboortig van Oostende, zegt men begaf zich te water, zich vasthoudende aan de graszoden die de kanten bezoomen doch deze schoven door het gewicht van de aarde af en de jongeling zakte in de diepte. Zijne vijf kameraden, in plaats van om hulp te roepen, zegt men, gingen aan het loopen. Hadden zij geroepen, zij zou den gehoord geweest zijn door bet werk volk op het land of door inwoners uit den omtrek der steenbakkerijen. Daar de soldaten meestal jongens zijn uit andore streken des lands, zoo zijn zij onbekend met de diepten dezer water kommen. Zou het gemeentebestuur op die plaat sen de diepten niet kunuen doen eandui- den op palen Zou men aan de gelaag- putten geene reddingstoestellen kunnen doen plaatsen Ongelukkige erfgenaam. Heinrich W., handelsagent,oplogist in de woning der weduwe Pelemans, Rotterdamsche- stiaat, 80 te Antwerpen, moest een erf deel trekken. Zooals dit dikwijls gebeurt bleef de zaak lang hangende, en het ongeduld maakte W., zenuwachtig, koortsachtig. Eindelijk toch werd hij bij eenen nota ris in Duitschland geroepen en deze berichtte hem stellig dat de zaak uit de voeten was, en hij een erfdeel zou heb ben vaneen half miljoen marken (625,000 fr.) Woensdag avond nu kwam hij met die gelukkige tijding thuis en vertelde hij die natuurlijk het eerst van zijne kost vrouw. Hij danste, sprong, zong, lachte, schreeuwde en begon een menigte depechen en brieven te schrijven, die hij door de vrouw deed beslellen. Gedurende den nacht nam zijne opge wondenheid toe en die was dezen mor- gend op zijn hoogste gekomen. Reeds vroeg was hij op straat, liep rond door de Van Wezenbeke-, de Loos- en Rotter- damschestraten, riep overal uit dat hij keizer van Duitschland was, dat hij 7 millioen thaler te verteeren had en sloeg al de personen die hij ontmoette, legen den grond. Onder andere was een boer het slach toffer van zijne opgewondenheid hij viel deze te lijf, en wierp al zijne savooi en andere groenten over de straat. Daar het nu juist op het uur was. dat de policieposten afgelost worden en de raporten op de bureelen worden gebracht, was er geen agent in de nabijheid. Men liep naar het bureel der 2" wijk, en een agent kwam om zich van den ongelukkige meester le maken. Deze kon er echter alleen niets aan doen. Er moest versterking gehaald wor den en toen de politieagenten eindelijk in voldoende getal kwamen, vonden zij den armen rijke weer bezig met eenen voorbijganger legen den grond te wer pen. Thans was hij echter zoo afgemat, dat bij zelf moest blijven liggen. De agenten bonden zijne armen en beenen bij middel van handdoeken en zakdoeken bijeen, een doktor brachthem de eerste zorgen toe en daarna werd hij, onder toeloop van meer dan duizend menschen, in rijtuig naar het Stuiven- berggasthuis gebracht. Men zegt dat vele vrouwen zoo aange daan waren dat zij weenden, toen zij den ongelnkkige zagen wegbrengen. Erf dan al een half miljoen (Handelsblad.) De Shah van Perzië is, zooals men weet, le Berlijn. Men weel te Antwer pen nog niet wanneer hij daar zal aan landen. Wel zijn eenige» feesten in grondbegin vastgesteld doch het pro gram is niet bepaald opgemaakt. De Shah komt met een gevolg van een dertigtal personen aan de russische grenzen heeft hij een groot gedeelte van zijnen stoet naar huis gezonden. Een duilsch blad zegt dat de Shall voor den derden keer 111 Rusland komt. De eerste keer, 't was in 1837 toen was hij nog maar 7 jaar. Hij kwam hulde brengen aan keizer Nikolaas, die den kleinen Sliah op zijnen knie liet rijden en hem als speelgoed de Andreas orde schonk. De De tweede maal kwam hij er op zijne vermaarde reis door Europa, die nog in hel geheugen ligt van den volwassenen. De derde... wij zullen later zien wat zij zijn zal. De shah houdt veel van aardigheden zeggen de dagbladen hij is echter vies op 2ijn manier. In een dagboek, dat Nasser Edin heeft aangelegd, toen hij no zeer jong was, schrijft hij al de geestig heden op die hij verneemt. Als hij deze koml zoeken in Europa, zal men er hem een voldoend getal ter hand stellen, Van vroeger tijd weet hij, dat de Euro peanen ongelooflijk driftig zijn naar de koraties, en hij heeft dan ook eene over- groole massa van die presentjes bij zich. Het blad zegt dat er 18 koffers 't is misschien wel wat al te veel gerekend 18 koffers vol zijn met de orde van Zon en Leeuw en de orde voor vrouwen. Dat men de knopsgaten opeii zette 't gaat voor vele onbekenden, lintjes regenen De humoristieke shah zal met meer dan eene aardigheid zijn dagboek kunnen aanvullen. Twee kooplieden in ellegoederen, van Kruishouten), woensdag van de markt van Deirize komende, waren van hun rijtuig gestapt en eene herberg bin nengegaan, bun paard voor de deur latende slaan. Terwijl zij eene pint dronken, hoorden zij den tram fluiten, die om 11 ure 50 min. uit Deiuze komt. Beiden sprongen buiten om hun paard le gaan vasthouden, doch een hunner, Camiel Calembie, van Nokere, werd door den tram verrast en een vijftiental meters ver medegesleepl. Hij is erg aan het hoofd gewond, zoodat zijn leven in gevaar is. Een tweede ongeluk is woensdag namiddag, rond 5 ure gebeurd te Wanne- gem-Lede. Teofiel Verdonck. van Kruishoutem was 5000 kilos kolen gaan halen naar de statie van Oudenaerde, zijnen wagen was met vier paarden bespannen. Te Wannegem-Lede in eene smalle en niet gekasseide straat gekomen, stron- kelde Verdonck en viel onder den wagen, welke hem een been verbrijzelde het ander zat vast onder een wiel. Een werk man die hem vergezelde kon hem niet verlossen. Het is maar een half uur daar na, toen men hulp was gaan halen dat Verdonck van onder den wagen werd ge haald. Zijn toestand is zoo voldoende moge lijk. Den 10 dezer, rond 81/2 ure 's avonds, hadden de brigadier E. Clot/, en de gendarm P. Nackaerts, van Waas- ten, in dienst te Bizet (Ploegsteerl), den genaamde Karei Deconinck a,ingehouden, in uitvoering van een bevel van gevang neming. Op zekeren oogenblik hebben de broeder van den gevangene, Fr. De Coninck, A. Maréchal en A. Durant, werklieden le Artnenliers (Frankrijk) en eene bende van 3 tot 4 honderd kerels, het grauw van de werkersbevolking van Armentiers en Bizet, hen den gevangene willen ontrukken. De verwittigde tolbeambten en de veldwachter kwamen hen versterken, maar de menigte wierd welhaast zoo bedreigend, dat hel bijna onmogelijk was voort te gaan. Fr. De Coninck en A. Ma réchal wierpen zich op den brigadier "n twee andere kerels grepen den eene zijn geweer bij den kolf, binst dat de andere zijne kleederen scheurde een derde, den genaamde Fr. De Coninck, greep met de eene hand debajonnet en mei de andere het kanon van zijn wapen. Zich op het punt ziende van ontwapend te worden, schoot de brigadier zijn geweer af en Fr. De Coninck viel doodclijk gekwetst ten gronde. De gendarm Nackaerts en de tolbeambten sloegen verscheidene malen met de bajonnet en den kolf van hun geweer waarvan zij de gevolgen niet wisten. De gewapende macht bleef meester van het terrein en konden hunnen ge vangene houden. De Coninck is ongehuwd. Dinsdag morgend is het parket van IJperen te Bizet geweest in gezelschap van eenen luitenant der gendarmerie en 8 gendarmen der brigaden van Comen en Waasten, om den doode te erkennen en te onderzoeken, evenals de gekwetsten waarvan een hunner door het kolf van een geweer gevaarlijk gekwetst werd. Op dit oogenblik is alles weder rustig en kalm, de verslagenheid heeft voor de opgewondenheid plaats gemaakt. Het gedrag van den brigadier Clots, is lolweerdig geweest. Er is nog geen licht over h» lieim, dat de moord op de markim Chasteleer onthult. Zoo minde ®- naar als de beweegredenen, ff hebben aangezet, heeft mèn t, ontdekken. Een schrikuelijk ongeluk h» eene koolmijn 1e Morlanweh pE bad. Zekere Henri Ducat, beproefr nieuw stelsel van neêrdaling reeds eene tamelijk groote diepte ba toen hij eensklaps, men weet viel en dood op den bodem van fa terechtkwam. Treurige omstandij zijne vrouw, zijn vader en zijne broêrs woonden de proefneming t; FRANKRIJK. Eene familie vermoord. Zondaz' er le Ville Nouvelle, bij Touloust vreeselijk drama plaats gehad. Een' geling was verliefd op eene bóeren- ter en vroeg hare hand aan de ouii Het meisje echter beminde i anderen en de jongeling werd biis afgewezen. Daardoor viel hij fa j siaat van neerslachtigheid, waaruil moordmanie voortsproot. In dezen toestand ging hij naar jes woning en wachtte haren tera af van Mass, waar zij was lieëng'e Daar hij een sterke kerel was, kot heel de familie hem niet bemeest? en aldus kon hij het meisje, haart en moeder alsook den knecht derh- die met haar teruggekeerd waren, een mes vermoorden. ENGELAND. Hoe langer hoe beter. De l Britisch ijzeren weg heeft eene nit. heid ingevoerd De maatschappij* in twee barer statiën eene vron statieoverste benoemd, de eene te[ ley en de andere te Brinburn, Rothburv. Deze twee dames toonen, naar schijnt, goed op de hoogte tezija hare taak, tot grooigenoegenharer; sten en van het publiek. Vreeselijke spoorwegramp. deren gedood. Twee pleziertreinei vuld met twaalfhonderd zondagge kinderen van de methodisten kerk. onderwijzers en onderwijzeressen lieten Woensdag de Noord-iersch» Armagh, om een uitstapje te doe: de naburige zeebadplaats Warrensj De twee volgeladen treinen vq'j elkander, toen op den hoogen i eenige wagens van den eersten treii raakten en tegen den tweeden trek sten. Verscheidene wagens werdendar geheel verbrijzeld, en alle zich daar.: vindende kinderen gedood. Het aantal dooden wordt verschil opgegeven, maar vermoedelijk isètti minder dan tachtig. Vele kinderlijken, alsook gewül wier getal meer is dan honderd,ra nog voortdurend onder de overblijf gevonden. Twintig heelmeesters zijn uit U vertrokken naar de plaats des orgi met een extratrein. Onder de volui dooden en gewonden zijn ook vers dene onderwijzers, onderwijzeres ouders van kinderen. (Later.) De leste tijdingen spreken van "ii den en 150 gewonden. Tusschen de kinderen waren I evenveel meisjes als jongens, var." 16 jaar. De spoorwegmaatschappij had ti treinen ter 'beschikking der reizigers! steld, waarvan de een kort na dere vertrok. Alles ging goed tot Armagh, war lijn eensklaps eene steile helling»: De tweede trein had een weini; den eersten gewonnen. Deze leste* bijna in de helft der helling, toen dek tingen braken en het achterdeel ni: trein met vreeselijke snelheid naarb1 den rolde. Eene verschrikkelijke b had plaats tusschen deze waggons e» tweeden trein, die beneden aan defe ling was. Het geschreeuw der kinderen 1 hartverscheurend. Van alle kanten liepen diegenenn welke gered waren, zoekende hunne ouders ot hunne bloedverwi Van alie kanten liepen diegene» welke gered waren, zoekende uaarbsu ouders of hunne bloedverwanten. Spoedig was de hulpdienst iogw en werden dooden en gewonden 01 de puinen opgehaald. De meeste li waren onkennelijk verminkt. De dooden zijn allen te Armagh,ft hallen van de markt neergelegd. Velt lijken zijn nog niet herkend. De plaats der ramp levert een 01 schrijflijk schouwspel op. Een voerman werd door den aa» ervan zoodanig verschrikt, dat bij1 plaats dood bleef. STAD GENT. Leening van miljoen van 18HÜ 26* Trekking. 5 Juni 1889. 412 obligatiën aflosbaar den 15 Juni Is Nu 100960, aflosbaar met fr. W N° 125376, l,« N° 8576, 1 N°* 23892, 48744, 89378, met Nummers aflosbaar met 150 fr.: 883 11366 33518 54141 94972 Hfi 2103 12326 42647 56182 96926 11» 5535 18504 46331 62447 97703 1$ 6481 20024 46710 65870 98397 6300 23416 46850 65989 108298 7901 25900 47003 82539.

De Denderbode | 1889 | | pagina 2