Vlaamsche belangen. Het 2° jaar zaait men koren. 3# gerst. 4° rapen. 5° gerst. 6° haver. m 7' klaver. 8° grassen. De koeien staan in de weide aan eenen staak vast. Het tijdstip, waarop zij de meeste melk geven, begint in April en eindigt in September die lijden worden benuttigd, omdat in den winter de boter, op de markten van Londen, het duurst betaald wordt. Deze winstgevende invoe ring is men verschuldigd aan professor Segeleke, wiens onderrichtingen door de Deensche land bouwers stipt gevolgd worden. ïn dit klein land, waarvan de landbou wers wel geleerd zijn en samenwerken om al de nuttige hervormingen in te voeren, kiest men voor het Parlement, leden die den landbouw in al zijnebijzon derheden kennen. Sinds eenige jaren is een gansche ommekeer gekomen in de wijze van de akkers te bebouwen, en in den graanhandel,met het doel deopbrengst zoo winstgevendjnogclijk te maken. Eertijds verkocht Denemarken gerst en haver en thans bewaart men ze om het vee in den winter er mede te voede ren. In plaats van koren uit te voeren laat men het malen de bloem wordt verkocht en de zemelen dienen als voe der. Denemarken, dat vroeger al zijne raapkoeken naar den vreemde zond, koopt er dan voor niet min 20,000,000 Iran ken bij. De vooruitgang op landbouwgebied is hier vooral te danken aan geleerden, die de zaak onder alle oogpunten grondig hebben bestudeerd. De praktijk is door geen blindelings rondtasten, door geene misrekeningen voorafgegaan bewijs dat de landbouwkundigen wel van grooten dienst zijn. In Denemarken zijn bijzondere scholen voor de meisjes, waarin zij, op nog jeugdigen leeftijd, den rijkdom der melk en de verbeterde tuigen leeren kennen, die tot het vervaardigen van boter inge voerd zijn. Zij worden ook bekend ge maakt met de zorgen, welke het vee ver- isc.ht en tevens worden zij vaardig gemaakt in het houden eener goedef comptabiliteit. In Zwitserland, waar de landbouw met de wetenschap op gelijken tred vooruit gaal, heelt elke provincie thans eene school, waarin men bekwame pachteres sen vormt. Het is vooral in Wurtemberg, dat het handwerk voor beide geslachten meest, door de Landbouwmaatschappijen, is verspreid. Zoogauw de meisjes der land bouwers uit de lagere school komen, moeten zij kennis maken met al het werk. dat in de keuken en op de hoeve wordt verricht vooral tracht-men haar ordo, zuiverheid en nauwgezetheid in te planten.Voor haar onderhoud betalen zij, gedurende een jaar, frs. 125 daags. In het midden en op het einde des jaars moeten zij een omstandig exaam afleggen. Hopen wij dat Belgie het laatst niet zal wezen om dit goed voorbeeld te volgen. Te Westwoud, in de nederlandsche provincie Noord-Holland, verkocht dezer dagen de veehandelaar C. Beerepooi eene koe voor den hoogen prijs van 500 gul den. Het prachtig dier werd aangekocht voor rekening van den heer Juan Bernas- conie, te Milanen (Italië.) Men verneemt dat de heer W. Brouwer, te Zwolle, veertien koeien heeft gekocht van overijselsch ras, zwartbont hair, om die naar de parijsche tentoonstelling te zenden, als proeve van het uitstekend vee dat in Overijsel gekweekt wordt. De gemiddelde prijs per koe is 300 gulden. Uit het neêrlandsch stadjen Hoorn gaal men eene verzameling koeien naar Buenos-Ayres zenden, naar eene vee ten toonstelling die aldaar moet gehouden worden. vergeten nochtans dat het door hunne lafheid en toegevendheid alleen is, dal hij aan het bestier is kunnen komen en hij er zich kan staande houden. Men spreekt cr schande van, dat de troepen en schildwachten, den stoet op Sinxen de militaire eer hebben moeten bewijzen, en nu komt het militair blad, opgesteld in het ministerie van oorlog, verklaren dat er niets van waar is, en de schild wachten alleen eenige officieren hebben gegroet, welke bij den stoet be hoorden. Iedereen heelt hel nochtans ge zien, zoodat er aan dien uitleg niet veel weerde wordt gehecht. Tot zelfs in de Kamer is {pen over die betooging aan het ruzie maken geweest, en Crispi heeft vooral van Bonghi menige harde pil moeten slikken. Het heeft hem in alle geval meer kwaad gedaan dan goed. Z. H. de Paus is zeer getroost geweest door do talrijke protesten, hem door de katholieken van alle zijden van Italië toe gezonden, en wvlke nu worden openbaar gemaakt, om te doen zien hoe het eigen lijke volk van Italië over dal alles denkt. Op den dag zelf zouden er nog veel telegrammen zijn aangekomen, maar in verschillende pro\incien vond het bestier goed de telegrammen van Z. H. ie wei geren, op grond van... gevaar voor den Staal en de openbare instellingen. van razernij gebracht hebben. Drie of vier maal kapte hij opnieuw, totdat de vader voor het bed neêrviel. De pleger stond dezer dagen voor de Brabantsche assisen te recht. Na de pleidooien der advoakten, de heeren Hanssens en Monville, die wetti ge verdediging hebben gepleit, brengt de jury eene ontkennende uitspraak uil^ en liet hof spreekt gevolgenlijk Willem Cas teels vrij. STERFGEVAL. Men meldt de dood van M. Hypp. Van Monchoven, voorzitter van de rechtbank van Audenaarde, dinsdag overleden na eene langdurige en pijnlijke ziekte. Hij was 65 jaar oud. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. In het college te Audenaarde, is sur veillant benoemd de Eerw. Heer Dupret, priester der laatste wijding. Wij ontleenen aan de bijzondere brief wisseling, van Het Handelsblad het volgende 't welk ons de maat geeft van de goddeloosheid waarin de italiaansche socialisten en anarchisten vervallen zijn. Voegen wij er bij dat onze belgische socialisten niet min goddeloos zijn maar uit politieke berekeningen, sprei den zij hunne goddeloosheid niet open- baarlijk ten toon. Waren zij meesjer, de godsdienstoorlog zou hier wefdra ten volle woeden Rome, 1" juni. Nu de feesten, of liever de schandalen van Giordano Bruno zij afgeloopen, is het ■nerkweerdig om te zien hoe iedereen be schaamd schijnt te wezen er aan meege werkt te hebben, vooral nu de verschil lende berichten uit het binnenland aai komen, en er uit blijkt, hoe beestig (liet woord is niet te bard) de radikalen en logiemannen zich gedragen hebben. tl kan men het anders dan beestig noe men, dat bij voorbeeld te Livorno de op tocht der socialisten en anarchisten, bij r ngetrommeld om den afvalligen monik ,p verheerlijken, bij het voorbijtrekken der kerken de kreet uitbrulde Abassa Gcsu Crista (Weg met Jesus Christus.) Deze deftige menschen zijn tc opmihar- li" geweest, en hebben te openlijk het eigenlijke doel dier beloogingen bekend gemaakt, en nu wil iedereen zijne ban den in onschuld wassclien. De gematigde liberalen zijn vooral ver- ontweerdigd en schuiven de schuld op Crispi, welke volgens hen door zijne ep- stokerijon van allee ue oorzaak is. Zij Indien de kliek Janson, Frère, Bara, Houzeau en Ci# nu wil bewijzen dat hel land waarlijk het katholiek ministerie, zijne meerderheid, zijne politiek en zijne handelwijze veroordeelt, zij hebben er eene goede gelegenheid toe. Binnen de maand moet er, in 't arron dissement Maeseyck, eene kiezing plaats grijpen ter vervanging van wijlen den betreurden oudmiuister Cornesse en dat republikein-socialist Janson zich als Kandidaat late voordragen. Maar daar zal M. Janson zich wel van wachten Wij durven wedden dat de liberalen zelfs met een Kandidaat uil de slreek den strijd niet zullen durven aangaan En dan schreeuwen zij dat gansch het land met hun is O gi politieke hans- worten Boor de zorgen der Vloamsche Rrieven Knmitciten onzer provincie zal dezer dajjen een verzoekschrift aangeboden worden waarbij aan l-.et Provinciaal Bestuur dringend verzocht wordt, te willen bepalen, in navolging van hel loffelijk en vaderlandslievend voorbeeld door den Provincieraad van Antwerpen 1° dat de Vlaamsche taal de officieele taal van het Bestuur der provincie Oost- Vlaanderen is 2° dat de ambtenaars van het provin ciebestuur voortaan die taal moeten be zigen voor al de werkzaamheden van hun ambt 5° dat, ter slipte nakoming der wet van 22 Mei 1878, de briefwisseling mei de gemeentebesturen en inwoners der pro vincie in het Vlaamscii zal gevoerd wor den, tenzij die besturen of inwoners vragen dal cr van de Fransche taal ge bruik gemaakt worde of zeiven deze laat ste taal gebezigd hebben. Indien verscheidene besturen of inwo ners dezelfde taal niet bezigen en dal het gelijktijdig gebruik der twee talen te veel moeilijkheid oplevert, zal de voorkeur aan het Vlaamsch gegeven worden. 4° dat voortaan niemand tot welk ambt hoegenaamd van het provinciebestuur afhangende, zal toegelaten worden zon der voldoend bewijs eener degelijke keimis der Vlaamsche taal. Tevens wordt ook aan de Hooggeaciite Heeren Prounchb* Raadsleden verzocht zelve de Vlaamsche taal te gebruiken in de beraadslagingen van den Raad. Wij sporen alle onze geachte lezers aan, welke ware Vlamingen zijn,dees verzoek schrift te willen onderteekenen, waarbij gegeven in zittingen van Juli 1872 en 21 Jud 1875 slechts geeischt wordt wat redelijk is. Immers: IN VLAANDEREN VLAAMSCH! is dat te veel gevraagd WETTELIJKE BESLUITEN. Bij koninklijk besluit van 16 Juni is eene jaarwedde van C00 fr. gehecht aan de tweede plaats van onderpastoor in St- Walburgiskerk te Oudenaarde en aan de eerste plaats van onderpastoor in de kerk van Aspelare. RECHTERLIJKE K RON IJK. De Vadermoorder van Campenliout. Onze lezers zullen zich nog het schrikke lijk drama herinneren dat op 22 April laatst te Campenf.out plaats had. Willem Casteels en zijn vader waren naar Boort- meerheek ter kermis geweest. Tamelijk laat kwamen zij thuis. Te bed liggende, hoorde de zoon dat er twist tusschen zijne ouders ontstaan was. Ilij hoorde de moeder om hulp roepen en toesnellende, zag hij zijne ouders vechtend in 't bed liggen. De vader hield zijne vrouw bij de keel, om haar te worgen. Eene bijl nemende, riep hij zijnen vader toe Gij zult moeder gerust laten of gij zijl dood i Voor niemand was liet antwoord Als ge wilt kappen, kap maar De zoon, ziende dat het leven zijner moeder werkelijk bedreigd was, lichtte zijn verschrikkelijk wapen op, en liet het uit al zijne kracht op liet hoofd van den vrouwenbeul neerkomen. Het zien van bloed moet den jongeling in eene soort Volkskamer.Woensdag heeft de Kamer den redetwist voortgezet door MM. Janson, Frère, Bara en Cie over het zoogezegd schandaal van Bergen uitge lokt. iM. Beernaert en na hem M. Lejeune hebben de lasterlijkheid der liberale be- weeringen zegevierend bewezen. Ook gevoelde de linkerzijde zich zoodanig getroffen dat zekere liberale schreeuwers de heeren ministers gedurig in de rede vielen om hen het spreken te beletten. Doch het hielp niet, de afstraffing was volledig. M. Simons zegde tot de liberale dat alle hunne beschuldigingen een samenweefsel was van eerloosheden. Onze dappere en moedige vertegenwoor diger, M. Woeste, nam zijne groote roede en geesselde de linkerzijde onbermherlig af.Spreker haalde feiten en daden aan die bewijzen dat M. Janson zoo zeer draait als eenen weêrhaan. Onder de toejuichingen der rechterzijde schandvlekte M. Woeste de partij der politieke eer-en zedeloosheid die,om terug aan't schotelken te geraken, zich in de arme van "t socialismus heeft geworpen. Nog eenige uitvallen van heerke Bara en de redetwist werd gesloten. Donderdag en vrijdag hield de kamer zich nezig met de beraadslaging over 't wetsontwerp op den rechterlijken on derstand en de koslelooze rechtspleging. ALLERHANDE NIEUWS. Zie notarieel© annoneen 4C bladzijde. Wij roepen de aandacht in onzen geëerde lezers op eene zeer be langwekkende uitgave welke de uitgevers Ad. Merlens en Parent en C,i0 komen uit te geven en die tot titel heeft De fruiten van keus. Beschrijving, teelt en handel der xoornaamste variëteiten in boomgaarltn en hoven te teelendoor Michiels, broeders, hofbouwkundigen en boomkweekers te Scherpenheuvel. Dit werk ten prijze van 2» frank .s samengesteld uit een uitleggende bro- chuur en een tafereel van 1 m. 20 hoogte op Om. 95 breedte. Dit tafereel gedrukt in 12 kleuren, op schoon en sterk papier is wonderbaar uitgevoerd en geelt de fruiten cn hun gebladerte metde grootste getrouwheid weêr. Eene prachtuitgave in de welke.ieder der vruchten op het tafereel voorkomen de, zal beslagen eene bladzijde van for maat m 8° jésus, hoogte 27 1/2 cent breedte 18 1/2 met texte tegenover, zal kortelings te koop gesteld worden tegen den prijs van ÏO frank. Botermarkt. Heden zaterdag werden 951 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 6515 kilogr. Prijs 85 a 90. De Vlaamsche Patriot. 9 Juni 1889 ÏO centiemen cl© nummer. INHOUD. Teekeriingen de haring vangst De bemanning aan 't eten de nachtwacht eene avarij hel vertrek de vangst in volle zee de netten worden te water gelaten. Nieuw ontwerp van tunnel. De kiezing van 11 juni (carica- turen). TekstKronijk der week. Blanche de Beaulieu (vervolg). Aan de duinen Foriunatus'beurs en zijn wenschhoe- deken (vervolg). Voorzorg en bij onwe- der. Wetenschappelijke verscheiden heden. Onze platen. Ditjes en dat jes. Raadsels. Eene vrouw van Auderlecht, Mad V..., vond zaterdag morgend haren man die sedert eenigen tijd gedachten van zelfmoord had, in hare woning bezig met een nagel in den muur te slaan om zich op te iiangen. Kom, kom Jef, zegde zij hem, geene zottigheden in huis Als ge wilt sterven, ga u elders ophangen Jef vertrok aanstonds, en een uur later vond men hem opgehangen aan de leu ning der spoorweubrug van den Ninoof schensteenweg! Arme jongen. De Chroniqw schreeuwt tranen als dikkoppen zoo groot over het lol van een vreedza men student, die op 11 juni, tijdens de manifestatie aan den Katholieken Kring na de kiezing eene rammeling zou gekre gen hebben en nu stervend in 't gasthuis ligt. Dat lammeke van een studentje, zooals de brusselsche studenten overigens allen zijn, werd geslagen, gestompi, gestampt atlons T was wreed. Maar de Courrierdie de zaak beter moet weten, vertelt die heel anders en zegt dat geheel het vertelsel van de Chro nique een leugen is. Een persoon die uit den Katholieken Kring kwam, werd door eene groep met slokken gewapende studenten aangeval len. Hij, niets bij zich hebbende dan pen dun wandelstoksken zocht zich hiermee te verdedigen en... werd aangehouden, Gedurende drie dagen hield men hem opgesloten. Wil men welen welke zijne misdaad was Hij had eene roos in zijn knopsgat ge dragen. Dal zal hem leeren Een dure ivamlelstok. Een rijke eigenaar van Laeken, M.Alfred S., bezit een wandelstok van pooke-hoat, bet hardste hout dat Amerika oplevert, De knop verbeeldt een kaaiman, welksoogen kostbare diamanten zijn. In den muil zit een smaragd zoo groot als een hazelnoot, terwijl de hals omringd is van 22 robij nen en 3 smaragden. Deze stok werd door M. S. gekocht van eenen scheepskapitein, die hem uil Indië meebracht. Daar was hij tijdens eenen opstand der Hindoes uit eene pagode gestolen. Men zegt dat deze slok eene weerde heeft van 15,000 franks. Als de shali dat wist.... Als eene zeldzaamheid dient gemeld te worden dat Romaan De Gaessleeker, te St. Amanesberg, op den Dendermond- sclien steenweg, eene aspergie op zijnen grond gestoken beeft van 56 centimeters lengte op 12 centimeters omtrek. De oud ste aspergiekweekers hebben zulks nog nooit gezien. Vele personen gaan deze reuzenaspergie bewonderen. Ter gelegenheig van de zeewijding, zal er den 50 juni bij het vertrek uit Brussel (Noord) een pleziertrein voor Oostende ingericht worden. Deze trein zal te Brussel (Noord) en Aalst reizigers opnemen. Men begint te Gent weernaar regen te verlangen. Verscheidene fabrieken hebben dijnsdag morgend niet kunnen werken bij gebrek aan water. De echtgenoote B. te Oostende had over twee of drie dagen een ketel met kokend water op de grond gezet. Zonder dat zij het zag, viel een harer kinderen er in. De verschrikte moeder haalde het er spoedig uit, maar het ongelukkige wicht bezweek een uur later in de schrikkelijkste pijnen. Het Fondsenblad geeft als slotsom van heel de Janson-beweging Nu de trombonne in denhoek hangen en gezorgd voor ergens een geveinsde woonst buiten Brussel, ten einde de parlementaire vergelding van gulden te kunnen trekken, en. 't schaap is in huis Neen, we hebben een beter gedacht van M. Janson hij zal die 200 gulden blijven weigeren hij zal kosteloos, en dus wettelijk, de politieke trombonne blijven bespelen De socialisten zijn niet meer te vreden over de verklaring van M. Janson, be treffende zijne verzoening met het koninkdom. Hij bad dat maar heel fier moeten achterhouden, zegt le Peuple. Wat zegt de liéforme ervan Piano. De proffessor Waëtrold van Berlijn houdt in een vlugschrift slaande dat de chlorose en de zenuwach tigheid van vele jonge meisjes toe ti schrijven is aan het misbruik van piano spelen. Volgens hem, zou men moeten afbreken met de kinderen de piano te doen leeren voor den ouderdom van twaalf jaren. Zelfs zou men degenen die ouder zijn niet mogen dwingen de piano te leeren, teii/.ij diegene die wezenlijken aanleg hebben en eene sterke gezondheid, sommige scholen worden zwakke leer lingen ontslagen van handwerk, gymnas tieklessen, enz., terwijl men hun laat voortgaan met piano te spelen. Dat is de verkeerde wereld, voorzeker. Wij denken echter niet dat het de piano alleen is die zoo nadeelig werkt op der kinderen gezondheid, maar wel het gezamenlijke der schoolprogrammen Deze zijn zoodanig overlast dat noch on derwijzers, noch leerlingen den lijd heb ben te verademen. Ten einde de aandacht der leerlingen gaande te houden, wisselt men de oefe ningen zooveel af. Dat ig wel een goed middel om veel te leeren, maar misschien ook wel om de kinderen ziek te maken. Over sir oomingen. De berichten uit Luxemburg melden groote overstroo mingen, veroorzaakt door het buitenge woon klimmen der Moezel. De wateren dezer rivier zijn inderdaad verscheidene meters gestegen, en hebben overal veel schaê aangericht. Te Remich is er een huis ingestort. Hel kasteel van M. Maring, te Nennig, is geheel over stroomd en de stallingen zijn door de drukking des waters vernield. Peerden en vee konden met moeite gered wor den. In de andere dorpen aan de Moezel gelegen, beeft liet water de hoven ver woest en van de weiden al het afgemaai de gras meêgesleept. Daarenboven woedt er bijna gedurig boven het een of ander punt van de streek onweêr de bliksem heeft te Consilium reeds een huis in brand ge steken en verder veel schaè veroorzaakt. Hoe ouder.... hoe zotter. Eene 60jarige weduwe, dagloonster, te Luik wonende met een 50jarigen man, die van zijne echtgenoote gescheiden is, heeft dezen in zijnen slaap in eenen aanval van... jaloezie met vitriool begoten, zoo zeer dat de verschrikkelijkste brandwon den waarschijnlijk zijn leven in gevaar brengen. Zijn heel aangezicht en een gedeelte 1 van zijn lichaam zijn verbrand en zijne oogen zullen verloren zijn. De weduwe, die even als haar slacht offer sterk aan den drank verslaafd was, vocht alle dagen met hem. Aangehouden zijnde, loochent zij plichtig te zijn aan de moordpoging. Kassier op de vlucht. Men meldt uit Luik dat de kassier van de Volksbank aldaar verdwenen is,en dal zijne handel- ijze verre van onberispelijk was. Men kan denken dat dit nieuws on- middelijk groote opschudding maakte, daar een groot aantal kleine burgers hunne spaarpenningen in die bank brachten. De maatschappij der Volksbank telt op dit oogenblik 2665 leden, die er een kapitaal van 484590 fr. gestort hadden. In 'i begin der verledene weekontdekte M. L. d' Andrimont, de voorzitter van het uitvoerend komiteit bij het nazien der boeken eenige onregelmatigheden. De kassier hierover ondervraagd, be kende dat hij misdaan had en wilde anstonds zijn ontslag geven, pit werd niet aangenomen en liet uitvoerend komiteit begon een onderzoek. Eer dit geëindigd was had hij echter reeds de stad verlaten, zijne vrouw, kin deren en ouders zonder liulp achter latende. Zaterdag morgend vertrok zijn vader, voorgevende den vlnchleling te gaan op zoeken. Hij ook werd niet meer gezien. Men kan nog niet juist het beloop der krach opgeven, doch tot nu toe is men zeker dat er 89,000 frank ontbreekt. Het schijnt echter ontwijfelbaar dat de ont- reemde sommen veel hooger zullen loopeu. (Chronique.) HOLLAND. Ontrouwe bediende. Te Haarlem heeft de policie zekere G. J. R. aange houden, le klerk bij de stads Bank van Leening (Berg van Bermhartigheid) al daar, beschuldigd van diefstal en ver duistering van een aantal beleende gouden voorwerpen, tot een bedrag van ruim 2000 fr. Volgens een beriehl in Haarlem's Dag blad ging R. als volgt te werk Eene inbrengster bracht bijvoorbeeld eene gouden horlogie aan de Bank en kreeg er een briefke voor, waarna de horlogie sverd weggelegd. R. nam het dan weg en liet het door een ander bij een andere inbrengster beleerien, waar van hij het geld opstreek. Deze bracht het natuurlijk weer naar den Berg, R., nam het weer weg, liet bij eene derde inbrengster beleenen, die het ook weer aan de bank terugbracht en zoo ging hetzelfde voorwerp rond bij al de inbrengsters in de stad soms kwam het meermalen bij dezelfde,terwijl R.,telkens de beleende som opstreek. Natuurlijk zorgde hij wel, dal tegen den tijd dat het voorwerp kon worden opgevraagd of moest worden verkocht, het weer in het magazijn van den Berg aanwezig was. Eene inbrengster, die eene horloge meende te herkennen als eene welke reeds vroeger bij haar was ingebracht, had het nummer daarvan opgeschreven, en toen nu dezelfde persoon, die het toen bij haar beleende, het eenige dagen later weerbracht. begreep zij, dat de zaak niet in orde was, en waarschuwde den be stuurder. De beklaagde, waarschijnlijk bemer kende, wat er gaande was, verliet onmiddellijk het kantoor, zoodat men terstond kon begrijpen, dat bij de schul dige was. R. werd aangehouden, terwijl hij in een koffiehuis zijn bitterke dronk. De man was bij zijne oversten en bij zijne vrienden zeer gezien en was overal gunstig bekend. De verzoeking tot bet maken van groote verteringen en het meedoen aan allerlei vereenigingen, schijnt van dit treurige feit weer de oorzaak te zijn. De beschuldigde heeft reeds bekend. Een moedig man. Dezer dagen verscheen in hel Staatsblad de benoeming van den schipper Willem Roodenburg tot Broeder van den Nederlandschen Leeuw, waaraan een levenslang pensioen van 400 gulden verbonden is. De men, die zeer moedig is, beeft niet minder dan 73 menschenlevens gered, in 1846 redde hij samen met zijnen broe der 16 man van de Amerikaansche brik Athene» in 1857, 8 man van het Mecklemburgsch schip Helena in 1858, 7 man van een llollandsch koop vaardijschip in 't zeilde jaar 30 man van de NederlandschefregaU Rochussen en in 4869 redde hij 12 man van eene iiaringsloep, Zijne twee zonen, die het ambt des vaders uitoefenen, volgen trouw zijne voetstappen en hebben reeds verschei dene belooningen wegens hel redden van menschenlevens ontvangen. De tweede, Jakob, kreeg eene gouden medalie, omdat hij 22 man van de «Luna gered had. Als een staaltje van liberale ezelarij in hollandsche bladen, leest men in den Wageninger het volgende Te vorigen jare schreef ik u over al lerlei pogingen, die er gedaan worden om Paus Leo te verheffen (V Deze heilig verklaring voor zijne dood ghat nog altijd haren gang. Prachtig van ezelarij frankrijk. Een trouwe wachter. M. G., beeld houwer, bezit te Parijs een kleine eigen dom, midden in hoven gelegen. Daar hij op het oogenblik buiten Pj. verblijft, had M. G. zijnen hovenier^ liet buis te bewaken de man doet gedurende den dag, maar 's nachts de wacht toevertrouwd aan een o« grooten hond, die men daarvoor'savoi loslaat. Maandag nacht klommen twee b& doeners over het hek en drongen hof binnen nauwelijks echter ha!? zij eenige stappen gedaan toen op g de hond op hen toesprong en een i twee mannen vastgreep,terwijl de and! dc vlucht nam. 's Morgends rond 5 ure hoorden straatvegers gerucht in den hof gingen door het hek zien eu zagen Bi een man geheel met bloed bevlekt tn verre van daar zal de hond, die herajt"- iu 't oog hield. Men heeft den boosdoener aanstiCj naar bet hospitaal overgevoerd rechterarm was gepletterd en een deelte van zijn aan gezicht afgerukt, De toestand van den kerel,wienst men niet kent, is wanhopig. DUITSCI1LAND. lei lel Een hanengeschiedenis. In de du beid van Ltantzig, woonde ongeveer i£l jaar geleden, eene rijke ongeil dame, in den omtrek bekend onder.' naam van de kattenjufvrouw,on u'r zij 300 katten hield, die zij zelve meit r! van eene jonge dienstmeid verzorgde Bij haar overlijden bleek het, dair hare bezittingen aan deze dienstmeid: vermaakt, onder voorwoarde dat meisje al die katten, zoolang zij leef; moest blijven verzorgen. Nauwelijks hadden de bloedverwa der overledene dit vernomen, of zij twisten de geldigheid van hel testa® >j op grond dat de dame, tijdens zijdie^ schikking maakte, niet wel bij haar stand moest zijn geweest. Terwijl men daarover aan het hifi® warren was geraakt, waren in grijpelijk korten lijd al de katten ge ven, en maakte de familie der overle daarom aanstalten, om tegen ded name eenen eisch in te stellen, op gr J dat de dieren geene natuurlijke J* ren gestorven. Inmiddels was het dienstmeisje trouwd met den koetsier harer gent meesteres. Deze man dacht er eens over na, het zoowel voor hem en zijne vrow voor de eischers eene lastige zaal worden en daarom deed hij een vod om alles in der minne te schikken,jj een gedeelte der nalatenschap aal familieleden af le staan. Deze schenen ook niet veelgeli) een proces te zien en waren tol t schikking bereiJ. Dien tengevolgefe er nu eene verdeeling plaats gei waarbij de koetsier en zijne vrouil| bedrag an 300,000 mark, of 3ï5,töi hebben behouden. En daarmee is iedereen tevredeO halve de arme katten van de jufvrou De bliksem in eene processie. - Reisse wordt gemeld, dat verledeni dag namiddag, op het oogenblik dï godsdienstige processie van Patsci halt hield aan de kapel van den Wartha, een hevig onweêr is losga sten. De bliksem viel midden in het volk 40tal personen werden getroffen; scheidene waren geheel verlamd eul vrouwen en drie mannen werden gel OOSTENRIJK Verloren in het gebergte. - 25jarige Peter Pfeifer, van Raab, dee de Sinxendagen met twee zijner ga een uitstapken in het Trenchtlui bergte, bij Trofaiach. Eer zij den top bereikten,verlielPI zijne gezellen, daar hij nooit eenen i bestegen had, verklarende hen riieti te kunnen volgen. Hij zegde dat hiji een weinig zou uitrusten en dan tl den terugweg zou afleggen. De twee andere jongelingen vervol; hunne reis en daalden aan de tegen gestelde, zijde van den berg neêr. Sedert dien oogenblik echter is Pi spoorloos verdwenen. Toen hij woensdag op zijn kwartier nier teruggekeerd, deed de dame des k hiervan aangilte. Het onderzoek, dat aanstonds ingesteld, bewees dat dinsdag mor; een kapelaan uit eene totaal ouiwi kelijke plaats in het gebergte hulp? gehoord had. De roepende zegde tol kapelaan, dat hij niet gekwetst was: noch voorwaarts noch achterwaarts» Deze beloofde hem spoedig hul; halen, 'i geen men deed. Toen men rond den middag ter pi gekomen was waar hij het hulp?' gehoord hadvonden zij niets mefU is geen twijlel of het is Pleifer ge*3 die geroepen heelt. Men denkt dat W de plaats waar hij zijne gezellen «J in slaap gevallen is, en het reeds ffl was eer hij ontwaakte alsdan willende terugkeeren. zijnen weg v«| ren hebben en in de diepte geroldzü-j Juist nevens de plaats, waar hij oj deerd was neergekomen, is een-J bergwand van verscheidene hoowj meiers hoog, en 't mag een wonden noemd worden dat hij de eerste BH» in de vreeselijke diepte gestort is. i Toen nu de gewachte hulp W uitbleef, zal de ongelukkige g«P hebben, die gevaarlijke plaats tei ven» en waarschijnlijk daarbij den dotwi vonden hebben. Tot hiertoe heeft men echter nog P spoor van het lijk ontdekt.

De Denderbode | 1889 | | pagina 2