NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. RIJK EN ARM wderdag 27 Juni 1889, 10 centiemen per nummer. 45ste Jaar, IV0 2574. Belgische Zending ABONNEMENTPRIJS ANNONCENPRMS Politiek overzicht. Landbouw. DE DENDERBODE. jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dadeekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr 3 25 voor zes maanden fr. 1,7b voor drij maanden, voorop te betalen. _De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, 10 nabij de Groote Markt, en m alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone lb centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde bO centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Saam. AELST, 56 JCNI 1889. De boulangisten. De Bond der repu- Mikeinsch-socialistische groepen der Seine, hield zondag eene vergadering in hei Chateau d'eau, te Parijs, ter nage- Aii dachtenis van den Eed in het Jeu de HUN. Aan het bureel zetelden MM. Andrieux, Vacher, Thie>sé, de Susini, Le Hérissé, Vergoin en deMénorval. m Op een zeker oogenblik sprongen al de '1 aanwezigen recht en zwoeren aan Frank rijk eene nieuwe grondwet te geven. Al§emeene verkiezingen in Frankrijk. Er is reeds veel gesproken over den datum der algemeene verkiezingen in Frankrijk, die over het lot der republiek zullen beslissen. Deze dagbladen wisten dit tijdstip, gene een anderen datum op te geven. De Temps deelt thans een blijkbaar officieus artikel meê. waarin het blad de kieswet uitlegt en verklaart dat de alge meene verkiezingen ten vroegste zullen gesehieden den 8 september, en ten leste den 6 October. Men weet dat in Frankrijk de ballotee ringen 14 dagen na de eerste kiezing val len. - Hel manifest der fransche rechterzij. - Het manifest der rechterzijde wordt, gelijk ie verwachten was, door de repu- ïlikeinsche bladen streng beoordeeld maar wat minder te verwachten was, het wordt ook afgekeurd door de royalistische Cautie de France. Die taal, zegt het blad tot zijne vrien den, hadt gij niet mogen voeren. Gij hadt aan het volk moeten zeggen, dat het te gronde gericht wordt door de republiek, en dat het alleen gered kan worden door het koningschap. De Temps schrijftEr ontbreekt eene handteekening onder het manifestdie van Boulanger. Al wat in het stuk ge zegd wordt, heeft Boulanger reeds vóór hen gezegd. Het manifest laat zich samen vallen in deze woorden de republiek is slechts bestuurd geworden. Het is tijd haar beter te besturen. Heeft Boulanger ooit iets anders gezegd Inderdaad, wij zien niet in, waarom men hem niet heeft iaien meèteekenen. Hij was die eer ten Aanspraak van keizer Frans Jozef van Oostenrijk. De keizer ontving Zondag len 1 uur de hongaarsche, en ten 2 ure Een verhaal uit de fransche revolutie.) (28« Vervolg.) «n kwart uur stond hij voor hetBureel tr Dood.Nevens de poort, tegen een der pila- rea P'eu"d, was daar een mensch, zoo half 'toude, half liggende. Zijne armen hingen langs- '«n zijn lijf, het hoofd helde fel over de borst. Een drenkaard 1 murmelde Bardou dat de «fel maar voorzichtig is van niet bij den oom bin- "cn gaan, of anders geraakt hij nog aan zijne dood. o Bardou motst twee keeren kloppen eer men kwam open doen. Ah, slaper, gij zijt daar eindelijk Ga, zeg aan oom dat ik hier ben, cn voeg er bij dat hij een "u Tel voor poortier heeft. J-w oom, burger Hij is niet thuis. 1 Hoe, hij is niet thuis I ^kcr neen, burger. Wij weten al te samen niet r hij naartoe mag zijn. Eergister avond is hier Wd Treemdc burger gekomen, voorzeker een der de oostenrijksche delegatie. Het antwoord des keizers op de toe* spraken der voorzitters bevatte de vol gende zinsneden Noch onze betrekkingen tot de vreemde mogendheden, noch de algemeene rich ting onzer buitenlandsche politiek, on derging eenige verandering. In volkomen eensgezindheid met onze bondgenooten staat mijne regeering in voor de \reedza- me ontwikkeling van den voortdurend onzekeren toestand van Europa. Zij houdt vast aan de hoop, dat ook verder de ze geningen van den vrede voor ons zullen tunnen behouden blijven, ondanks de allerwege voortgezette vermeerdering der krijgsmacht, die ook ons dwingt niet ten achter te blijven in de volmaking onzer weerbaarheid Het betreurensweerdige besluit van koning Milan van Servië om afstand te doen van den troon, heeft gedurende de minderjarigheid van koning Alexander de macht gelegd in handen van een regent schap, dal mij op de stelligste wijze de verzekering heeft gegeven, dat het. de tot hiertoe bestaande vriendschappelijke be trekkingen tot Oostenrijk Hongarie zal voortzetten en onderhouden. Vaïi welwil lende gevoelens vervuld voor het naburige koninkrijk, wensch ik dit ook mijnerzijds, en ik hoop, dat het gezond verstand en de vaderlandsliefde der Serviërs hel land voor ernstige gevaren zullen behoeden. In Bulgarië heerschen orde en rust, en het is verblijdend den gestadigen voor uitgang waar te nemen, welke in dit land ondanks zijnen moeilijken toestand plaats heeft. Daarna overgaande tot de aanvragen voor 't leger en de oorlogsmarine, ver klaart de keizer, dat, ten gevolge van de buitengewone eischen, in de eerste plaats onvermijdelijk is de voortzetting van die voorzichtigheidsmaatregelen, voor welke in het voorjaar buitengewone kredieten zijn toegestaan verder moeien maatre gelen worden genomen welke tot verster king en verhooging van het leger noodig zijn. Vervolgens wordt in de keizerlijke toe spraak vastgesteld, dat de economische ontwikkeling van Bosnië en Herzegowina gestadig vorderingen maakt. Rome, 24 juni. Z. H. den Paus heeft zondag avond pa ter Csak, kapelaan van aartshertog Karl. Ludwig, ontvangen. Het gerucht loopt dat de Paus hem met eene bijzondere zending bij den keizer gelast heeft. Men verzekert dat Z. H. rond 29 juni een encykliekzal uitgeven, om tegen de feesten van Giordano Bruno te protestee ren. DE van "West-Bengalen. Wij denken onze geachte lezers aange naam te zijn door de mededeeling van een getrouw verslag over den toestand der Belgische Zending van West-Benga len welke aan de EE. Paters Jezuïeten is toevertrouwd. Verscheidene EE. Paters te Aalst geboren of wier ouders alhier verblijven zijn in dezezeriding werkzaam,onder anderen de EE. Paters Livinns de Vos, De Cock, Vander Schueren, zoon Cornelius, Emiel Van Severestenz. De EE. Paters Philemon De Boeck van Aalst en Van Isnpe van Erondegem zijn aldaar overleden en aldus het slachtoffer hunner liefde en zelfsopoffering voor het zielenheil der indische bevolkingen ge worden. Ziehier dus het verslag Over een dertigtal jaren vertrouwde Paus Pius IX aan de Belgische leden van het Gezelschap van Jezus de bekeering en het geestelijk bestuur der streken ten Westen van Calcutta, Indië's hoofdstad, gelegen. De eerste zendelingen vertrok ken'in December 1859 onder het geleide van den E. P. Depelchin zij waren maar ten getalle van zes om tot Christus een land te winnen dat in uitgestrektheid zeven maal grooter is dan België en eene bevolking bevat van ongeveer twintig millioen inwoners. Die moedige mannen zijn thans allen, uitgenomen P. Depelchin, onder den last bezweken, doch andere metgelijken geest van zelfopoffering bezield, hebben hunne plaats ingenomen, en op dit oogenblik zijn er bijna honderd en twintig Belgische Jezuïeten die in dit verre land hunnen apostolischen iever uitoefenen. Buiten de hoofdstad der geheele Engel- sclie bezitting, bevat die zending nog vier streken, te weten 1° ten Zuid-Oosten, de Sunderbunds verdeeld in vier en twin tig pergannahs of kantons 2° ten Wes ten, de volkrijke districten vanMidnapore, Burdwan, Hoogly, Bangoorah, Beerb- hoom, en hooger op dat van Darjeeling 3° ten Zuid-Westen de afdeeling Orissa, tot aan den stroom Mahanadi4° verder ten Westen, de belangrijke provincie Chota Nagpore, die alleen vier maal grooter is dan Belgie en nog negen inheemsche afhankelijke staten bevat. De kleine korrel door de eerste zende lingen gezaaid is niet onvruchtbaar ge bleven met hun zweet besproeid is zij allengs als eene teedere plant opgerezen, doch sedert een paar jaren breidt zij zich uit als een dicht betakte boom met zoo talrijke vruchten beladen dat noch het getal der missionarissen noch de hulp middelen waarover deze beschikken, toereikend zijn om al die vruchten in te oogsten. hoofdmannen zij zijn samen uitgegaan, en sedert dien heeft niet een menscli den burger Bardou meer gezien. Wat voor een vreemdeling was dat, zeg dan Ja, dat weet de hemel I Ik heb hem zelfs niet zien binnen gaan. Gij hebt toch naar den oom gezochti Ja, maar waar gezocht Gij weet zoowel als wij,burger, dat hij nievers ging tenzij naar den tri bunaal hij hiel hem volstrek met niemand bezig. Ik vind mijn geluk bij mijn eigen, dat was zijn •preekwoord. Wat meer is, wij hebben alle hoeken en kanten doorzocht maar geen duivel kan hem vinden. En de vreemdeling, wat voor een was dat Ei, dat weet ook niemand. Doch volgens zijn woest aanzien, moest het een der hoofden uit Parijs zijn, of misschien Robespierre zelf. Heeft hij tegen u gesproken n Ja zeker hij heeft mij toegesnauwd gelijk a> de groote burgers doen. Domhoofd I Er zijn groote burgers genoeg die niemand toesnauwen. Ik snauw maar mijnen hond. Maar wat heeft hij gezegd Gezegd heeft hij nietsmaar hij snauwde dat jk in mijn wachthuis moest gaan. Zoo dus, die groote burger heeft u toegesnauwd gelijk een schaap of eenen hond daar moest iets achter zitten, en ik begrijp u niet. Achttien nieuwe missionnarissen (1) bereiden zich om binnen eenige maanden hunne broeders ter hulp te snellen waren er honderd, schrijft de overste der zending, de E. P. Grosjean, wat zou den zij hier allen werk in overvloed vinden Er is inderdaad sedert twee jaar door Gods barmhartigheid bij de inboorlingen van Bengalen zulk groot verlangen naar bekeering ontstaan, dat het getal dergene die hunne afgoden verstooten om Christus' wet te omhel zen, alle denkbeeld te boven gaat. Men maakt zooveel Christenen als men er kan ontvangen. In de provin cie Chota Nagpore, waar de bekeeringen het talrijkste zijn, waren er in 488o maar twee duizend Christenen een jaar later, was dit getal schielijk zoo hoog geklom men,dat E. P. Lievens, mei die zending gelast, dringend smeekte dat men hem medehelpers zou zenden dertien duizend heidenen hadden den Pater gevraagd om gedoopt te worden. Op het einde der maand Augustus 1888, hadden 44,000 inboorlingen nogmaals het verlangen uitgedrukt om hetzelfde geluk te genie ten, en met reden hopen de missionaris sen dat in de laatste maanden van 1889 het getal der nieuwe geloovigen de hon derd duizend zal bereiken Gansche dor pen en districten komen zich bij de Paters aanbieden om in den schoot der H. Kerk opgenomen te worden. Doch laten wij hier eenige uittreksels volgen van de brieven waarin onze missionnarissen de wonderbare werking van God onder die bevolking verhalen, zij herinneren de schoonste en vrucht baarste tijden van den H. Franciscus Xaverius. De E. P. Haghenbeek schreef uit Digghia, den 47en October 1888 «Sedert drie maanden hebben te Ranchi omtrent drie honderd heidenen het H. Doopsel ontvangen, en deze laatste maand heb ik zelf te Digghia dit Sakrament aan bijna twee honderd bekeerden toegediend. Te Basia en in den omtrek, heeft P. Lievens onlangs op twee weken tijd veertien dui zend heidenen gedoopt. De catechisten of geloofsonderwijzers van zestien dorpen, welke ik juist kom te spreken, dringen allen sterk aan dat ik onverwijld zou komen om de nieuwbekeerden in den schoot der H. Kerk te ontvangen. Onge lukkiglijk schieten mij de hulpmiddelen te kort, zoo dat het onmogelijk is de reis aan te vangen. Bij voorkeur doopen wij nu de huis vaders, waarvan de onderrichting gemak kelijk is en minder tijd vereischt, doch ik hoop kortelings hetzelfde te kunnen ondernemen met de vrouwen, dekinderen boven de zeven jaar, (de jongere zijn reeds gedoopt), en degene die bij gebrek aan voldoende geloofskennis uitgesteld zijn. Onlangs heb ik twee maanden door gebracht te Ranchi, en geen dag is voor- i Zoo dus 1 gij hebt mij toch gevraagd wai bij gezegd heeft Ja maar met hetgene gij zegt, kan ik niet ver komen. Hoe zag de vreemdeling er wel uit Heeft hij u gezegd wat hij met mijnen oom moest gaan verrichten Heeft de oom u iets gezegd Kortom, zijt gij de portier hij den publieken aanklager, om zoo van niets te weten Ja, burger, een weinig geduld ik zal u aj zeggen wat ik ervan weet, niets min en niets moer. Eergister avond, zoo vertelde de poortier, hoorde ik gerucht langs de trappen, 't Was zoo tussehen negen en tien. Ik kwam uit de wachtka mer. Een vreemdeling kwam af, een kloeke kerel, cn hij hield uwen ooin aardig weg hij den arm. Ik wilde uwen oom iets vragen maar de vreemde ling snauwde en keek zoo dreigend, dat ik er het hoofd van verdraaid had. Uw oorn scheen in 't ge heele niet wel gezind, 't Is daar al wat ik weet. Sedert heb ik noch vreemdeling noch burger Bar dou meer weergezien. Verduiveld bromde Bardou, en hij sloeg de hand aan zijn voorhoofd. Eu 't is juist nu dat hij weg isEn dan die vreemdoling Maar domkop dat ge zijt, heeft uiijn oom niets gezegd, heeft hij met den vreemde niet gesproken Neen, burger, geen enkel woord. Mij docht dat uw oom benauwd was, want zijn hert joeg. 'tls bijgegaan zonder dat ik vijf, zes, soms vijftien of twintig mannen te doopen had, meestal nieuwbekeerden die P. Lievens nopens hunne zaken kwamen raadplegen, en door de geloofsonderwijzers genoeg onderricht waren. De afzweringen van protestanten stellen wij grootendeels uit tot den Zaterdag of Zondag, zoowel als de eerste biechten en communiën, De zegenpralen van P. Lievens over het heidendom groeien nog steeds aan, daarom kan onze zending nu op eene duurzame wijze geregeld worden en zal zij nog meer vruchten dragen. Maar wat hulpmiddelen en missionnarissen zijn er niet noodig om deze provincie Chota Nagpore ernstig in te richten Telkens als ik een dorp bezoek, smeeken mij de inwoners dat ik hun eene kapel en eene school zou bouwen hunne armoede laat hun niet toe dit zelf te doen, en daarom moeten zij hunnen toevlucht tot den Pater nemen. Beide gebouwen zijn volstrekt noodzakelijk, Want wat zal er van het Geloof geworden in dorpen zonder kapel En wat mogen wij van de toekomst ver hopen indien wij geene scholen bezitten? Door middel der kinderen alleen kunnen wij deze streken, zoo lang onder 'tjuk van den duivel gebukt, in een bloeiend Christenland herscheppen. (1) De EE. PP. Clement. Brasscur, Meurisse, Fleurquin, Cus, Van der Keilen, Van den Bon, Muüls, Walrave, Van Heek, Scrvais, Scharlaekcn de Scholastieken De Sadelcer, Josson, Bouckhout, Muyidcrmans, en de Broeders Paquis cn Pctry. daarom dat ik den vreemden aanzag als eenen van de conventie uit Parijs. Hoe vervaarlijk toch heef1 hij mij toegesnauwd Gij zijt een laffe kerel, cn 'k zal u later vinden 1 Als de oom wederkom I, zeg dat ik mot hem over zeer gewichtige dingen moet spreken. De poi tier sloot de deur achter den toeziener, en zeiZie dan, dat is er eene die niet snauwt, naar lij zegt; ik heb toch nog liever met den snauwers le doen. XLII. Het lijk. Bardou wist niet wat gedaan, of hij zijnen oom zou opzoeken, ofwel als hij Kermeur zou gaan vin den. Nauwelijks had hij ccnigc stappen gedaas, of in al zijne verlegenheid liep hij tegen den dron kaard, naar hij gemeend had. Maar zie, de ge meende dronkaard valt omver en tuimelt daar voor Bardou's voeten gelijk een rocrlooze massa. Een lijk riep Bardou verwonderd. Hij stuip, te wat om te zien, cn herkende zijnen oom, Bardou dk Dood 1 Mijn oom riep hij, mijn oom 1 ijskoud, dood, stokdood Hemel en helleSpant alles dan samen tegen mij Bardou stampte op de poort. De poortier kwam Varkesisziekte. Men leest in den Akkerbouw Het roodvonk bij het varken, dat sedert eenige maanden zulke groote verwoestingen aanrichtte in de lage gronden van de beide Vlaanderen, neemt af met de drooge temperatuur van het jaargetijde. Deze ziekte geeft steeds aanleiding tot dezelfde klachten van de veeartsen,bijge legenheid der afwezigheid van verklaring dezer ziekte aan de overheden over den bedrieglijken en gevaarlijken verkoop van het vleesch der geslachte zieke dieren, of nog erger, van dieren die door de ziekte bezweken zijn over de afwe zigheid van alle schaêvergoeding aan de eigenaren van koolzieke dieren, de tusschenkomst van kwakzalvers, enz. Wij gelooven het nuttig aan onze lezers te herinneren dat het roodvonk, in het opzicht der gezondheidspolitie, door het gouvernement gelijkgesteld wordt met de koolzieklen en dat diensvolgens al de varkens door het roodvonk aangetast dadelijk aan deH burgemeester moeten verklaard worden, overeenkomstig art. 549 van het strafwetboek. De leste werken van MM. Pasteur en Thuillier hebben den twijfel weggenomen nopens de mogelijkheid der teelt van het baciel, eigen aan deze kwaal en nopens de doeltreffendheid der inenting. Men mag tegenwoordig zonder vrees de vacci natie tegen het roodvonk aanbevelen,niet alleen in de reeds aangetaste varkens hokken, maar ook vooral voor de varkens van drie tot zes maanden in de streken waar de ziekte verschijnt. vooren gesprongen, en de toeziener uit Noirieux greep hem bij de kraag Irij Irok hem tot bij he® lijk en zei«Ziet daar, mensch, wat gij gedaan hdbt Ik vroeg deze, al sidderen en al beven. Ja, gij Waarom hebt gij hem laten uitgaan?» <i Maar hoe is het mogelijk, burger o Zwijg en roept de nachtwakers, dat zij liet lijk naar binnen dragen. De poortier spoedde hem om dit hevel ten uit voer te brengen. Binst stond Bardou bij liet lijk Daar ligt bij nu, de oude dwaas, daar ligt hij, juist als hij mij voor den eersten keer in zij leven oprecht van dienst kon zijn 1 Is hij in zjjn vet ver smacht of heeft eene wijnstcck hem gedood Ik weet het niet, maar hij ligt daar toeh. .-Vlies heeft hij voor hem gehouden zelfs het lomp oude kloos ter zou ik noch met gekregen hebben de twee dames wilde hij met geweld op het schavot bren gen.,. V De komst van de nachtwachten onderbrak Bardou in zijne bedenkingen. Alen droeg liet lijk naar bin nen, en begon le onderzoeken hoe de publieke aanklager welaan zijne dood mocht geraakt zijn. Al met eens schoot er Bardou een gedacht tc binnen. Gij doet verloren moeite, zei hij mijn oom is vermoord geworden, dat ik klaar Stel dc akte van overlijden in dien- zin op. Verboden nadruk. Wordt Voohtobz st.

De Denderbode | 1889 | | pagina 1