1889, 10 centiemen per nummer. 459te Jaar, N. 2373. NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. (UK EN ARM Belgische Zending ABONNEMENTPRIJS A.WO.YCENPRIJS Politiek overzicht. Liberale logiek De ouderdom der incusclien. UK 3 U Oi Hji fa (u DENDER-BODE Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijlt in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Colqne Saam. iïLST, 29 JUNI 1889. d? (ransche Kamer werd woensdeg kalm de bespreking van de begroo- »an openbare werken voorigezet. 'R^ n enkel incident. Yves Guyot, minister van openbare J werken had juist gezegd dat al de A i der Kamer voor het land moesten l ien, toen M. de Baudry d'Asson uit- Wij zouden niet beter voor het kunnen werken, dan door hier te ikke». incidentveroorzüakte een oogenblik bewegir, tl onderhandelingen tusschen Frank- m Italië omtrent den invoer van itali- 4K ik vee in Frankrijk, hebben tot eene eenkomst geleid, volgens welke itali- ob vee na onderzoek in Frankrijk worden ingevoerd rkelijke aangelegenheden in Pruisen. its t Munster wordt aan deRhein Westf. pchreven, dat keizer Wilhelm van tl, welke hel kapittel van Munster Mei voor de bisschopskeuze had üoaakt, alle kandidaten als personal grata; geschrapt heeft ipdie wijze zou dus de keus onmoge- lijn en alweêrom niets anders over- en dan eene rtchistreeksche onder- leling tusschen Berlijn en Rome, Isir, de laatste jaren telkens geschied kbaar wil de regeering het recht n?itteJs inbeeldig maken en haren rechtstreekschen invloed bij het illen der leegstaande bisschopszetels en meer doen gelden. ftrmnia vraagt weemoedig, of hel tijd wordt den valschen kerkelijk- eken toestand in Pruisen eens dege- gderlianden te nemen meer dan tijd. Pruisische regeering neemt den aan alsot zij in alles aan de eischen polleken heeft voldaan en, telkens tèt er op aankomt haren goeden wil ionen, dwarsboomt zij de inzichten Jpslelijkheid. men vrede maakt, doet men het ij, maar men voert geenen oorlog f den dekmantel van vrede. figens het geschil met Zwitserland, Duiischiand voorloopig geweigerd je laten vertegenwoordigen op het Zwitserland voorgestelde internatio- tongres lot algemeene regeling van Keving op den arbeid. Dientenge- i? Zwitserland voornemens het tos uit te stellen. Sfavtrhaal uit de fransche revolutie.) (29« Vervolg.) fsj'0P «af de hoofdwaker ten antwoord: «Ik P'O ofdplckken op de klcederen maar cenc JL.. 10 is, heb ik nog niet ontdekt. I 'jn oom is vermoord geworden, zeg ik u. ZiCn' burgcr dat is niet gezegd- 'oc an(it'rs Die bloedvlekken komen i*wrlvan koorts peaar, ziet gC| 2u|j. C(Jn zvv.aar menscj, gelijk en^as teveel, een ongelukkige val I 30 *'nkte den hoofd wachter bij hem en zei iJ'. U?er» m'jn ooai is vermoord gewor- J a te zoo op. Dat wil ik. Gij moet weten p Jicii en heb bij den tribunaal en in den l0"'33 ,^us» Vermoord is bij, hebt gij goed Engeland. Eene woelige boulangis- tische vergadering heelt in Andrews-Hall plaats gehad voor de inrichting van een banket, ter eere van generaal Boulanger, ter gelegenheid van 14 Juli. Talrijke vrouwen, waaronder de gekende Mej. de Sombreuil, bezetten de galerijen en begonnen lang voor de opening der meeting veel gerucht te maken. Mej. de Sombreuil schreeuwde en tierde het hardst van allen. Zij was gezeten op de leuning der galerij. Men wilde haar buiten doen gaan maar zij weigerde. Eene worsteling ontstond en de Som breuil sprong of viel over de leuning en kwam in het orkest op het hoofd van eenen toeschouwer terecht. Het gerucht duurde voort tot aan de komst van M. Laguerre, die eene rede voering hield. Te midden van het gerucht werden 11 personen benoemd om eene kommissie te vormen, ter inrichting van het banket. Graaf Kalnocky over den toestand van Ehropa. In zijn overzicht aan de dele- gatien van Oostenrijk verklaart graaf Kalnocky zich tegen eene zwartziende opvatting ten aanzien van den buiten- landschen toestand. De vrede is niet in gevaar gebracht, ondanks den onzekeren en veranderlijken stand van zaken. De veronderstelling, dat de nieuwe re geering van Rumeniëeene vijandige hou ding aanneemt tegenover Oosienrijk- Hongarië, berust op dwaling. Bratiano is evenmin een overdreven aanhanger van Oostenrijk als Catargiu dat zou zijn van Rusland. Men moet aan de jonge Balkan staten zekere mate van vrijheid van beweging gunnen. Te veronderstellen dat Servië zal blij ven voortleven in den tegenwoordigen toestand van overspanning, en inderdaad tot de verwezenlijking zal overgaan van de droomen. die er zich thans openbaren, zou eene onrechtveerdigheid zijn. Oostenrijk-Hongarië moet het beginsel handhaven van zich te onthouden van inmenging inde binnenlandsche aange legenheden der Balkan-Staten, met de kalmte welke liet gevoel van kracht ver leent, en het moet met welwillendheid en toegevendheid den gang van zaken beoor- deelen. Servië beschikt niet over genoegzame krachten om aanvallend te kunnen optre den. In ieder geval echter zouden wij de pogingen moeten verhinderen om van Servië het brandpunt te maken van revo- lutionnaire kuiperijen. De ware reden van het algemeen ge voel van onrust, is de ontevredenheid van eenige natiën over den rechtstoestand in Europa, alsmeë de stelselmatige op winding der nationale hartstochten. Ja, burger, het zal volgens uwen wil geschie den. 't Is welIk kan hier niet langer blijven bin nen eene halve uurs kom ik weder om den akt van overlijden te onderteekenen als getuigen. XLIV. Bij Kermeur. Kermcur woonde in een der prachtigste kuizen van de stad, eertijds het Hor der Kermeurs' ge noemd. Sedert drij honderd jaar was het de woning zijner voorouders geweest, die de voornaamste edelen waren van geheel de provincie, Rijk, in aanzien, dapper op dc slacbtvclden, waren de Ker- meur's overladen met roem en eer. Sedert de laat ste honderd jaar, was dc fortuin der familie even wel merkelijk achteruit gegaan toch was zij nog aanziendijk, tot den tijd dat zij overging in dc handen van den laatstcn afstammeling, dcnzclfden dien wij op Noirieux hebben lecrcu kennen. Deze was van jongs af een mcnscli geweest zonder ge loof en zonder eeren om kort te maken, zullen wij zeggen dat hij alles in baldadigheid verkwistte. Eerst verkocht hij al zijn goed, en dan eindelijk ook zijn huis, op voorwaarde van er nog te mogen inwoonen. 't Is alzoodat hij gedurig van stage tol stage naar omhoog moest verhuizen, om aau dc Alle monarken zijn vast besloten de verbreking van den vrede te verhinde ren, en evenzeer alle regeeringen, die de ontzaglijke almetingen kennen, welke in onze dagen de oorlogen aannemen. Zeker zou niet bij Oostenrijk-Hongarië de schuld liggen wanneer de vrede be dreigd werd. Oostenrijk-Hongarië zal, in volkomen eensgezindheid met zijne bond- genooten, alles doen wat mogelijk is om den vrede te bewaren. De betrekkingen met Duitschland zijn uiterst vriendschappelijk, en die met Italië worden, in volkomen overeen stemming met liet bondgenootschap met Duitschland, voortdurend versterkt. Wij zullen niet blijven, besloot graaf Kalnocky, zonder der. steun van de mo gendheden die over den -staat van zaken oordeelen zooals wij. Den rechtstoestand in liet Oosten handhavende, slaat Oosten rijk-Hongarië in volkomen vriendschap pelijke heirekkingen tot alle Staten, Rus land inbegrepen. Het heffen van een inkomrenht op het vreemd vee is, volgens de liberalen, eene ongehoorde onrechtveerdigheid, omdat hel eenen schandaligen maatregel van volksuithongering des volks daarstelt. Maar zie de zware belastingen die de liberale groote sleden heffen op het slachten van vee en voor het keuren van 't vleescli, en waardoor de afgeschafte octrooirechten bedektelijk worden herin gevoerd, deze zijn onder alle opzichten reehtveerdig. Oh deze hongeren het volk niet uit Dus, liet vreemde vee bij den invoer in ons land belasten, is onrechtveerdig, schandalig, enz. enz. maar het inlandsche vee, aan de poort van 't slachthuis, dob bel en dik belasten dat is rechtveerdi» Ziedaar een staalken van liberale lo- giek DE van West-Beugalen. 4® vervolg. Vergelijkt onze hedendaagsche Koles, nauwelijks het heidendom ontvlucht, op geenerlei wijze aan de Europeesche be schaafde maatschappij, waar na vijftien eeuwen van godsdienstige opvoeding, al de instellingen met Christelijken geest doordrongen zijn. Indieu wij priesters genoeg hebben en voldoende hulpmidde len bijzonder om scholen te houwen, dan zullen de kinderen onzer eerste bekeer lingen beter zijn dan hunne ouders, en elk achtervolgend geslacht zal bijdragen om het goed door de vorigen gesticht nog te vermeerderen. Daarenboven, er zal niet veel tijd meer verloopen alvorens koopers de onderste plaatsen over te laten. Hij was reeds tot in de bovonstc verdieping aangeland en had daar noch vier kamers ten zijnen dienst. In de meubels kon men het overblijfsel zien van ver vlogen glans. De voorhangsels aan de vensters, moesten eens kostelijk geweest zijn het snijwerk der zetels en stoelen waren gcguld op den vioer lagen tapijten die bewijs gaven van vroeger weerde. Eene laatste schemering van voorbijzijnden rijk dom. 't Was vijf ure van den morgend, als Bardou belde aan het huis van Kermeur. Na eene poes, kwam ecu jongen van rond de zestien jaar open doen. Is dc burgcr Kermeur reeds uit bed Als gij om elf ure wederkomt, zal hij opgestaan zijn, burger. Ah gij snotbaard, ga wat haastig naar hoven en wek uwen lieer; ik heb hem gewichtige zaken meê tc dcclen. Jamaar, dat presseert zeker zoodanig niet Ga nog wat wandelen, burgcrverschc lucht zal u deugd doen. Kent ge mij dan niet meer, dwaaskop Zeg spoedig aan uwen heer, dat burger Bardou hem in dc vijf minuien moet spreken. Ah, gij zijt burger Bardou ik herkende u in dc donkerheid met. Haast u maar wat. wij op eene krachtvolle wijze in de op voeding der vrouwenen der jonge meisjes zullen moeten yoorzien tot hiertoe heeft men om zoo te zeggen uitsluitend de mannen verzorgd en nochtans heeft men alles niet kunnen doen. Om die leemte in te vullen en ware Christelijke moeders te vormen, zullen wij genoodzaakt zijn vrou wenkloosters testichten, wantdaar alleen kan zulk werk met goeden uitslag be kroond worden uit oorzaak van de armoede der inboorlingen zullen wij in het begin aan de oprichting dier meisjes scholen een groot deel moeten nemen. Te Ranchi bouwt men op dit oogen blik eene groote ruime school voor jon gens, waar erdrie honderd zullen kunnen plaats vinden, doch ingezien het onmoge lijk is er al de kinderen der missie te zen den, moeten wij nog scholen in de dorpen oprichten,want de kinderen die onder wezen moeten worden, telt men bij duizen den. Wat het bouwen der kapellen betreftin de bijzonderste dorpen, men mag zeggen dat.er dees jaar reeds verscheidene vol tooid zijn, echter moeten er nog veel bij gezet worden. Zoo gij in aanmerking neemt dat elk gebouw ons van drie tot vijf honderd frank kost volgens de belang rijkheid der dorpen, dan zult gij kunnen oordeelen in welke noodwendigheid wij ons voor het oogenblik bevinden en nog langen tijd blijven zullen. Den 1*° December schreef dezelfde mis sionaris nog het volgende Ik ben nauwelijks terug gekomen van eene omreis ten Zuiden en ten Wes ten van Digghia, te midden der Uraons, Mundaris en Kharrias op zes dagen heb ik 95 volwassenen gedoopt, bijna allen mannen, want de onderrichting der vrouwen gaat heel traagzaem vooruit. Hier zoowel als elders in het Oosten, wurdt de vrouw niet veel meer geschat als een lastdier, en is zij onder het op zicht van verstandvermogens zeer laag gedaald onze heilige Godsdienst alleen is bekwaam geweest die ongelukkige schepsels uit zulken afgrond te redden. Te Ranchi, waar in het begin van Juli maar een twintigtal Christene huis gezinnen waren, heeft P. Lievens er nu meer dan honderd bekeerd in October schreef P. Huyghe dat hij op twee weken tijd meer dan 200 mannen gedoopt had, te Digghia heb ik er ook sedert den len September 299 gedoopt en nieuwe bekeeringen komen ons nog alle dagen aan. Ik had over een half jaar maar zes onderwijzers waarvan eenige geenszins met werk overladen waren, nu integen deel gebruik ik er 54 en sommige missi onarissen hebben er nog meer, bij voor- bneld P. De Smet te Basia, die er niet minder dan 90 heelt. Vele der beste pro- testantsche onderwijzers hebben in de verleden maand September hunne kette rij afgezworen en 't waar geloof om helsd.... Over zes weken begaf ik mij naar Pa daria, het eerste dorp dat ik in Februari laatsleden als zendeling bezocht had ik vond er meer dan zestig katholieke huis- Na vijf minuten, kwam Kermeur geeuwend af hij droeg eene keers in de hand. Zie, Bardou Het moet toch schrikkelijk haas tig zijn, om u hier op deze uur tc vinden. Hebt gij dan eindelijk toegegeven Ja, toegegeven De vogels zijn gaan vliegen I Wat op geheel de wereld Maar gij lacht f N'u 'tis alzoo Zij zaten opgesloten, van malkaar gescheiden en goed bewaakt, s Al wel. -Maar zij 2ijn er toch Yan door, en dat met denzclfdcn kerel van op Noirieux. A. v. M. Ja, dezelfde. Gij mocht wel zeggen dat uw huis volstrekt zeker was en dat gij voor alles borg bleef. Ziet ge wel, gij zijt niet altijd de wijste. Zwijg, heer baron, wat ik hen boos genoeg gesteld om u vast tc grijpen. Ah, 'k hoor u komen Op het einde van 'tspcj zai het nog wei mijne schuld zijn. Ja zeker is het uwe schuld, schreeuwde Bar dou in hevige opgewondenheid. Hadt gij den afstand van het goed aanveerd, dat alles zou niet gebeurd zijn. Gij kondel nadien ook trouwen. Ik zou dan mijn woord van cere moeten ge schonden hebben i Uw woord van eer Wel wijde wereld, wat voor ding is dat, heer baron Dat gaat nu toch ta vaders, eene kapel en eene school in de omstreken, waar niemand in het be gin van 't jaar er aan dacht Christen te worden, zijn er al omtrent twaalf dor pen, bewoond door een tiental Christene huisgezinnen, en evenveel andere die zich reeds hebben aangeboden om onder wezen te worden.... Kon ik maar een juist gedacht opge ven van de plichten die wij hier te ver vullen hebben Kon ik u allen een diep medelijden inboezemen voor die ellendi- gen, die van ons hunne zaligheid en hunne zedelijke opbeuring verwachten Helaas, hoe laag heeft de duivel ze doen vallen Ziel en lichaam dragen er de ontegensprekelijke bewijzen van Wat verschil tusschen die arme heidenen met hunne verkleinde verstandvermogens, be dorven wil en onteerende zeden, en de zonen der Christene landen door onzen heiligen en verhevenen Godsdienst vere deld Hier begrijpt men de onwaardeerbare gunst het geloof terzelfder lijd als het le ven ontvangen te hebben in eene katho lieke familie en ineen katholiek land. De duivel tracht al degene die zich aan hem overleveren, te onteeren zoo veel hij kan, en op die wijze in de ziel de gelijkenis met God uit te wisschen of zoodanig te verduisteren dat een geoefend opmerker er nauwelijks eenig spoor kan van ont dekken. Nu nochtans heeft God een barmhartig oog geslagen op die armza lige volkeren van Chota Nagpore hij roept ze tot het helder licht van zijnen Godsdienst en gelast ons ze rond zijnen Zoon Jesus Christus tc scharen. Helpt ons door uwe gebeden die groote en hei lige zending volbrengen. De E. P. Lievens aan wiens iever na God, die tallooze bekeeringen te danken zijn. verblijft nu sedert drie maanden te Ranchi, en werkt er met denzelfden moed als eertijds te Torpa. Zijne voor naamste bezigheid voor 't oogenblik is de missionarissen met zijne raadgevingen en zijne ondervinding te helpen hij heeft zich ook alle rechtsgedingen voor behouden, zoowel als de zaken die te Ranchi moeten geregeld worden, en voorts alle betrekkingen met de burger lijke overheden. Op die wijze staat het aan de andere priesters gansch vrij met hunne geestelijke bediening uitsluitend bezig te zijn. Rond het midden der maand Septem ber, zoo schreef P. Lievens den 15*" No vember, heb ik omtrent veertien dagen doorgebracht in het zuidelijk gedeelte der missie te Paikot gedurende dien tijd heb ik het Doopsel toegediend aan 1500 personen, mannen vrouwen en kinderen; op een en denzelfden dag heb ik die gunst toegestaan aan bijna de geheele bevol king van vier dorpen, te samen omtrent 800 inwoners... Weet gij wel dat ik op het punt geweest ben door eenen uitge- hongerden tijger, die reeds eene oude vrouw en twaalf ossen gedood had, ook verslonden te worden Ik was van den ver, dat gij van uw woord van eer spreken durft Kermeur kon dc opgewondenheid van Bardou niet begrijpen hij wist niet wat er bij den toezie ner mocht omgegaan zijn, en daarom vond hij het geradig van tc zwijgen. Na eene poos, begon Baixlou opnieuw, maar ditmaal op meer kaimen toon. Ja, zij zijn voort, en dat wel door uwe schuld, ik durf het zeggen- Maar laat ons dat daar laten. Wij moeten ze weder, om krijgen. Een uur nadat zij er van door waren, had ik reeds mijn plan gemaakt want ik slaap niet tot elf ure gelijk zekere personen. Maar de mede hulp van mijnen oora ontbreekt mij, en dat is erg. i Hoe, wil dc oude niet meehelpen Hij is dood. f Dood de burgcr Bardou Hoe op geheel de wereld dood Ik heb hem op straat gevonden, geleund tegen eenen muur, juist ge|ijk een dronkaard. Hij was dood, morsdood. i Langs de straat gestorven Hij zal hem ievers den kop tegen ingestuikl hchhcn. Neen. Hij is verraderlijk vermoord gewor den.» Zoo En hoe is dat bewezen Dat is niet bewezen maar ik zeg het. Ik kan u niet verstaan. weg een weinig afgeweken en het bosch ingetreden, toen ik plotselings niet rer van mij twee groote oogen zag glinste ren het was een tijger die op zijne prooi loerde.Eene andere maal ben ik nog een groot ongeluk ontsprongen dertien mannen met slokken, geweren, degens en bogen gewapend, hebben mij op zeke ren dag drie uren lang achtervolgd. In hunne opgewondenheid tegen den katho lieken missionaris, zouden zij mij zeker gedood hebben, had de snelheid van mijn peerd mij niet aan hunne vervol ging onttrokken. Mocht ik eens mijn le ven ten beste geven voor de bekeering onzer Koles het hoort wel is waar aan God toe, toch ik ben nu schoon ontsnapt, maar niettegenstaande al mijne voorzich tigheid, zou ik wellicht later in een ern stig doodsgevaar kunnen verkeeren, want de heidenenen zijn woedend tegen ons. Als God de wereld geschapen had en aan alle schepselen eenen leeftijd be stemmen wilde, dan kwam eerst de ezel voor de pinne en vroegHeer, hoe lang heb ik te leven Dertig jaar, aotwoordde God, is dat goed Ach Heer, zuchtte de ezel, dat is lang Overdenk toch mijn ellendig be slaan Van 's morgens vroeg tot 'savonds iaat onder zware vrachten moeten knik- kebeenen ett naar den molen koorn dra gen, waar anderen het brood van eten, ert daarbij niets anders krijgen dan schoppen en slagen tot verkwikking en voedsel. Meet mij toch het leven wat korter toe Dat hoorend, kreeg ons Heer medelij den met den armen ezel en schonk hem achttien jaar. De ezel ging vertroost weg, ert dan kwam de hond. - Hoe lang wilt gij leven sprak God. Dertig jaar is den ezel te veel, gij toch zult dat wel willen - Heer, zei de hond, is dat uw wil Vergeet niet hoe ik loopen moet, zoo lang kunnen mijne vier pooten het niet volhouden en nog eerder verlies ik taal en tanden, zoodat ik noch bassen, noch bijlen meer kan. Wal blijft er mij dan meer over dan van den eenen hoek naar den anderen te loopen, en te zitten grom men en knorren God zag dat de hond gelijk had en deed hem twaalf jaar leven. Daarop verscheen de aap. Gij toch, sprak God, zult wel geerne dertig jaar leven. Gij moet niet werken gelijk ezel en hond, en gij zijt altijd blij van zinnen. Ach Heer, was de Antwoord van martiko, ja, het ziet er zoo uit, maar 't is geheel anders gestaan en gelegen. Als het brui regent, dan heb ik zelfs nog gei nen lepel om te scheppen Lustige poet sen speel ik genoeg, en trek nog al vieze A. v. M. heeft hem vermoord zoo moet het «ijn, dat kau ons dienstig wezen. Maar hoe kunt gij dat weten Dwaaskop zoo moet iiet zijn, zeg ik. Hoe kun- nen wij anders de speurhonden der politie op jaeht krijgen Achter eenen moordenaar zal men zoe ken. Een vervolgde edelman vindt ten allen kam medelijdende herten, die hem helpen, besehermen en verduiken. Een moordenaar integendeel, wordl' van iedereen gehaat en verfoeid overal vindt hij gesloten deuren, om ten langen laatste in de han den der opzoekers te vallen. Goed, nu begrijp ik iets van de zaak. Maar hoe zult gij den kerel voor moordenaar uitgeven Wie zal u daarin helpen, vermits de oam niet meer daar is Ja, daar hebt gij het vast, en 't is daar juist de knoop van geheel de zaak. Maar toch, de oom zal nog helpen, al is hij ook dood. Luister eens. Numero een. dc burger Bardou, de openbare aan klager, is vermoord geworden. Numero twee iemand met naam A. v. M. is zeer waarschijneltjk de dader. Numero drij dien kerel zal overal en door alle middels opgezocht worden, en numero vier ik en gij zullen alles in het werk stellen om de damen weder te ontdekken. Juist, ik heb goed verstaan maar eer wij daar zijn, is er nog heel wat tnsschen. VtrbotUn nadruk. W<m>l Voensooei».

De Denderbode | 1889 | | pagina 1