Wet-Coremans. Landbouw. li er k IL Jozef'. Slavenhandel in Africa. i smoeltjes waar de menschen meê lachen, maar, werpen zij mij eenen appel en bijt ik erin, dan ia hij zui>r i Hoe dikwijls schuilt hel leed achter de leute Dertig jaarneen, dat is te veel, dat kan niet zijn Ons lieer was hem genadig en schonk hem tien jaar. Eindelijk verscheen de menschvreug devol, frisch en gezond, bad hij God dat Hij hem zijnen tijd zou bepalen. Dertig jaar, zei God, is dat genoeg Welk een korte stond riep de mensch Als ik mijn huis gebouwd heb en 't vuur in mijnen heerd gesteken als ik boomen geplant heb die bloeien en vruchten draden als ik peizen zall et leven begin mij oprecht aangenaam te worden, dan moet ik sterven Och Heer, verleng toch een beetje mijnen levens loop 'k Zal er achttien jaar van den ezel bij doen, sprak God. 't Is nog te weinig, zei de meusc!). En de twaaH jaar van den hond Nog niet genoeg, Heer Welaan, zei God, 'k geelt u nog de tien jaar van den aap, maar meer en kunt ge niet krijgen. De mensch trok weg, doch slechts ge zind en in 't geheel niet te vredeu. En alzoo leeft de mensch nu zeventig jaren. De eerste dertig, dat zijn zijne men- schenjaren. Ze vliegen snel voorbij. Dan is hij gezuad en helder van geest en ge moed hij vindt lust iri den arbeid en is blij dat hij leeft. Hierop volgen de achttien jaar van den hond: daar zit hij in zijnen hoek te kijven en te preutelen, en heelt geen tanden meer om zijn brood te bijten. En als deze tijd ook voorbij is, dan volgen tot slot van rekening nog de tien jaar van den aap. De mensch is zwak- hoeftig en krankzinnig, iiij beuzelt en hij prult, en de kleine kinderen lachen hem uit... Alle tien jaren, zooals men weet, moet in ons land eene algemeene optelling ge daan worden, om het getal der bevolking van België te kennen. De laatste geschiedde in 1880 de eerstvolgende zal derhalve moeten plaats hebben toekomende jaar, in 1890. Volgens het cijfer der bevolking van heelt het land,welk alsdan wordt vastge steld, moet het getal der volksvertegen woordigers en senateurs worden gere geld, ie weten 1 volksvertegenwoordiger per 40 duizend zielen en en 1 senateur per 80 d&izcnd zielen. Op 51 december 1880 was de bevolking 5 rnilHoen o20 duizend zielen en werd het getal volksvertegenwoordigers van 132 tot 138 en dal der senateurs van f" op 69 gebracht De bevolking van België was vijf jaar later, in 1885, geklommen tot 3 milliocn 853 duizend en in 1887, op 31 december, tot o millioen 975 duizend zielen. Jaarlijks groeit dus de bevolking met 65 duizend inwoners aan, zoodal men mag aannemen dat zij op 't einde van 1890, dat is van het volgende jaar, zal beloopen tot nagenoeg 6 millioen 200 duizend zielen. Verdeelt men dit laatste cijfer met 40,000 inwoners voor één volksverte genwoordiger en met het dubbel voor één senateur, daaruit blijkt dat er 17 volksvertegcnwooiiigers en 8 senateurs meer zullen moeten gekozen worden en de Kamer alsdan zal boelaan uit 155 en den Senaat uit 77 leden. zaadkoeken eene zachte en palmkoeken eene boter van middelmatige vastheid. Het rantsoen van één kilogr. per dag en per 400 kilogr. levend gewicht mag niet overschreden worden. Wanneer men meer dan 25 kilogr. sp eling uit de stokerijen en per 500 kilogr. levend gewicht bestelt, is de melk klaar en de boter slechtwat meer is. deze bewaart slecht. De spoeling mag niet warm toegediend worden. Vernielieging der stekken. De beer Hardi, bestuurder der Hof- bouwschool van Versailles doet liet vol gende middel kennen om de slekken te verdelgen M. t smeert vet of sterke boter op de koolbladeren of op kleine plankjes van 20 v. centimeters; men legt ze 's avonds op «Ie plaatsen waar men de slekken wil vernietigen,8 tot 10 meters van elkander, 's Anderdaags 's morgens zitten zij vol slekjes, waarvan velen zoo klein zijn dat men ze bijna niet ziet. Men kan ze dan gemakkelijk vernietigen met ze te ver pletteren met den vset of met ze in den petcol of terpentijn te werpen. Men zal de/e plankjes niet laten liggen tot dat de zon op is want hare stralen «ouden het vet doen smelten en de slekjes zouden verhuizen. Men kan ook den hof begieten met water dat in petrolvaten gestaan heelt; de slekken zullen verdwijnen. Zeezout strooien op den grond is ook zeer goed vooral om jonge planten te beschermen. Bovenstaande middels zijn allen goed als do slekke daar zijn er bestaat ech ter ook een zeer goed voorkomend mid del dat is van de hagen der hoven van onder zuiver te houden van onkruid; het is immers daarin dat het ongediert zich verschuilt en vermenigvuldigt. De rechtbank van Brussel gaal altijd voort met de wet op liet gebruik der vlaamsche taal in strafzaken te verkrach ten. Ziehier een nieuw voorbeeld Op 6 juni, 's morgens, verschenen voor de 7' kamer twee betichten Van den Daele en Despiegelcer genaamd, die, de een noch de andere, een enkel woord franscli kenden. Nochtans werd de zaak heel en al in die laai behandeld beiden werden veroordeeld. dd. Voorzitter, M. Leirens openbaar ministerie M. Michielsen, substituut van procureur des konings. Strooi van erwten is ongustig tot het voortbrengen van melk gerstestrooi, in groote hoeveelheid verbruikt, deelt aan de boter eenen bitteren smaak mede. De boter wordt hard en is verre van vet ie zijn als men aan de melkkoeien eene te groote hoeveelheid aardappelen toedient, al ware ze ook in den damp of sloom gekookt. Men mag het maximum niet overtreffen van 15 kilogr. per 100 kilogr. levend gewicht en per dag. Men weet dat het altijd goed is de aardappe len te vermengen met de helft van hun gewicht gesneden strooi. De aardperen (topinambours) motten niet omzichtigheid uitgedeeld worden, want ze oetenen eenen schadelijken in vloed uit op de hnedanigheden der boter. l)e beetwortelen toegediend tegen IS a 12 kiligr. levend gewicht, geven eene smakelijke boter het zelfde geldt voor de wortels en de rapen maar indien men de voornoemde hoeveelheid over treft, wordt de boter bitter van smaak. Al de planten tot de koolsoorten behoorende zijn aan de hoedanigheden der melk na- deeling. Gebroken graan van tarwe, spelt, gerst verschaffen eene boter van middel matige vastheid de erwten en de vitsen eene nog al tamelijke vaste boter de haver eene zachte boter. Deze laatster), hi groote hoeveelheden verbruikt, scha den de hoedadigheid der boter. Hel gruis en de zemelen leveren eene boter van eene zachte vastheid. Koolzaadkoeken moeten in droogen staat toegediend worden in het water geweekt geven ze aanleiding tot eene tut tere olie, welke zich aan de melk en de Hotef mededeelt. Lijnzeadkoeke» ver- aetaüen eene nog al vaste boterkool- De liberale schrijvelaars roepen triemf omdat er 1500 liberalen en socialisten aan 't banket van morgen zondag 30 juni zullen deelnemen. Na drij weken lang tot in de verste hoeken des lands getrommeld t« hebben, i'is povefkens, ja, heel poveikens. De Ptuple zegt dat de werkliedenpartij geen deel zal nemen aan de liberale be tooging van zondag aanstaande. Ziehier nu wal Vooruit schrijft De werkmanspartij moet, noch mag liet liberalismus de minste medewerking v rleenen, zoolang de liberale partij de verbintenis niet heeft aangegaan, het art. 47 der Grondwet te herzien en het stem recht uil te breiden. Zonder de hulp dei socialisten kon Jansofi niet gekozen worden, liet ziet er dus armzalig uit met het liberaal verbond De Brusselsche geuzen zijn on be schaamd genoeg geweest aan het ministe rie (het ministerie der mouchards een Staaislokaal te vragen voor hunne netoo- ging van zondag, betooging welke volgens geheel de geuzenpers voor doel heeft dat zelfde ministerie omverte werpen. Onnoodig te zeggen dat de heer minis ter De Bruyn die onbeschaamde geuzen heeft wandelen gezonden. Of hij gelijk heeft RECHTERLIJKE KKONIJK. Pourbaix voor de rechtbank. De gewezen agent der openbare veilig hei l is dijnsdag voor de rechtbank van Bergen verschenen. Hij was opgeioepen met zes mijnwerkers en is beschuldigd van aanslag op de vrijheid van hei werk en hel dragen van verboden wapens. Pourbaix werd voor het eerste feit tot 15 en voor het andere tot 8 dagen gevan genis veroordeeld. Ilij trok er al vloekend van door. K1ESKRONIJK. Men schrijft uit het arrondissement Maeseyck aan de Onalliankelijke van Hasselt. Gansch het arrondissement door is de kiesstrijd voor goed begonnen. Eene \oorloopige en zeer talrijke vergadering van den Bond te Bree, heelt er 11. Zondag plaats gehad. De naam van den heer Helleputle werd er geestdriftig toegejuicht, en alles doet voorzien dat hij de waardige opvol ger van den heer Cornesse zal zijn. Leeninjjj van 60,000 fr. D<3 uitgelott* obligation zijn do vol gende N" 17, 61, 86, 50, 8, 42, 108, 23, deze zijn betaalbaar niet I Juli 1889, ten i uize van M. Van S veren, Schatbewaar der, alsook bij do wisselaars MM. De Ruddere enC1*. Inschrijvingslijst voor de bestrijding van den (Derde lijst.) Beloop der drij eerste lijsten fr. 2,204.50 Mevrouw Boeyé te Aalst, 20.00 Van Langenhove-Biebuyck 10.00 M. Karei Verbruggen, Volksver!. 20.00 Naamloos, (Beggijnhof). 10.00 MM. F. De Vuyst-Van Gysegem, 10.00 E. ds Cocqueau des Mottes, 10.00 E. H. A. Boekstal, onderp. 10.00 Mevr. Moyersoen-Van den flende, 25.00 M. Cumont, 10.00 De Broeders van Maria, 25.00 M. L. Vanden Hende-Notelteirs, 10.00 MM.J. Breckpot, 2,00 Wed. Van der Borgt De Sadeleer, 5,00 David l)e So- mer, 1,00; A.Meganck, 5,00 L. Van der Gucht en zuster, 2,00 E. De Boo, 1,00; C. De Meeter, 2,00; J. Raman,2,00; >1. Soens, 1.00; M. J. Van der Biest, 1,50; T Boudin, 1,00 Blondine, Y'allez, 1.00 M. Dalschaert, 3,00 M. M. fcalliys, 1,00; El. 1). 1,00 Th. Teurrekens, 2,00 P. J. lluylebroeck, 2,00 Raspoet, 1,00 C. Droesbaut, 1,00 R. De Troch, 1,00 De Coster Jos. 1,00 Onbekend, 5,0<l Gezusters Liebaut, 2,00; Onbekend, 2,00; Wed. Gits, 5,00 Wed. De Pijl, 1,00 F. De Ries, 1,00 Van Sanen, zusters, 5,00 J. De Vos-Van Wymeersch, 2,00 P. Appelmans, 1,00; Moceels-Van Halen, 1,00 Naamloos, 5,00 Onbekend, 2.00 J. Wuytens, 1,00Onbekend, 1,00; J. Willems, 1,00 E. Van Cleempuite, 2,00; L. Brantegem, 1,00 E. 11. Collin, 5,00 Teurrekens, 1,00Wed. C. Van den Broeck-Semey, 5,00; Mouion, 1,00; Ciick, 1,00 J. Verhuist, 1,00 Wed. Omer Van der Linden, 1,00 M. Moort- gat, 1,00; F. Dhans, 1,00 Frans Claus, 5,00 Eeman-Callebaut. 5,00 Leon Lim- peus, 5,00 Vau Cleempuite zusters, 1,00Felix Colinet, 2,00 Jut F. en E. Podevyn, 5,00; Bosteels-De Smetii.5,00; Naamloos, 2,00 Mejufvr. E. De Waepe- naert, 5,00; L. Scheerlinckx, 1,C0; Mejufvr. Fanny Van der Noot, 5,00 Van Gysegem-De keghel, 5,00 Onbekend, 2,00 Bestuurder en Prof. St. Martens- gesticht, 5,00 Dr. J. Bauwens, 5,00; Mevr. Borreman-Van Melckebeke, 5.00 Daumont-Borreman, 5,00 Dalschaert- Leirens, 5,00 L. Stalpaert, 1.00 Van den Bogaert. 1,00 J. Reyniers, 1,00 Bauwens, 2,00 Mm* Van Puyvelde, 2,00; Ah. De Waele, 1,00; J. B. Hermans,2.00; Pieter De Winter, 5,00 Rosalie Wieme, 5,00 Onbekend, 1,00 Onbekend, 1,00; A. De Sadeleer, 5,00 Griek, 1,00 J. De Pape, 2,00 J. B. De Sadeleer, 1.00 Selderslag, 1,00; P. Van Ghysegem- Stobbaert, 5,00, J. Goethals. 5,00; Naam- l«)os, 4,00; JCollin - De Cosier, 2,00; Ach. Eeman, 5,00 Burny Burny, 5,00 Onbekend, 4,00 Inschrijvingen beneden een frank, 15,85. MM. De Vuyst,notaris te Borsbeke, 50,0b Van Bellingen, pastor, 15,00 R. L. 2,00 Van den Noortgate J. B. 1,00 Van der Massen, 1,00 Dhaeseleer, J. 1,00 Naamloos, 1,00 Te samen Fr. 2656.85 Volkikamer. De Vergadering heeft donderdag het wetsvoorstel op de Slacht- en Keurrechtun aangenomen met 60 stemmen en 10 onthoudingen. Vrijdag hield de Kamer zich bezig met de beraad slaging over twee wetsontwerpen van minder belang, namelijk, hel eerste, 't welk de geringste hoeveelheid wijn be paalt die in of uit de stapelhuizen mag gevoerd worden,en liet tweede betrekke lijk de bescherming der minerale waters van Spa. TWEEDE DEEL. ;j. Le Pèrc Ia Victoirc Marche Qanne. 6. I-c Marcliéaux domestiques Fantaisie Bordkse. 7. Concordia Valse Lecocq. 8. Flymme National Van Campeniiact. Maandag 1 «Juli, ten lokale van den Werkmanskl ing, Groot Con cert, gegeven door de Koornmaal- schappij St - Cecilia (Meiboom). Aanvang om 7 1/2 ure des avonds stipt. Prijzen der plaatsen E«3rste plaats fr. 2.00 Tweede plaats fr. 1 00. ALLERHANDE NIEUWS. Ter oorzaak der Kermisfeest zal De üenderbode Donderdag aanst. niet verschijnen. Botermarkt. Heden zaterdag werden 910 klonten boter ter merkt ge bracht, vvegende te samen ongeveer 6500 kilogr. Prijs 84 a 95. Kermis Aalst 1H89. Morgen Zondag 30 Juni. Luisterrijk Concert, gegeven doorliet Muziek korps vau 't 5J* Regiment Lansiers,onder hel bestuur vau Mr LEO WALPOT, om 5 ure 's a-.onds, op het Kiosk ter Groote Markt. PROGRAMMA EERSTE DEEL. t. Marche Militaire Labort. 2. Les Diamanls dc Ia Couronnc, openingstuk. Alber. 5. Groote fantazie op liet opera Hamlet. A. Thomas. 4. Traüm, Concert Walze. C. Millocker 5. I/llirondelle, (bluctte), voor klei ne Fluit, gcarr. door Mr L. Walpot, uitgevoerd door Mr Josse Gobbaerts. TWEEDE DEEL. 1. I.e Rendcz vousdc Cliasse, voor vier Hoorns, gcorcli. door Mr L. Walpot. Rossini. 2. Die Errfahrt urn's Glück, opc- ningsluk. F. Slppé. 3. Groote fantazie op het opera Les Huguenots. Meyerbeer. 4. Luciana, (Gavotte), door L. Walpot. 3. Potpourri op «La Fitte du Tam bour Major. Offenbach. Programma van 't Con cert, welk zal gegeven worden ter Groote Merkt, op Woensdag avond 3 Juli 1889, door het Fanfarenkorps der Pupil lenschool van 't Leger. EERSTE DEEL. 1. Les Piipitles Beiges,Marche Minet. 2. L'nc: fèl e navale, Overture Vander Af. 3. Dans la Valléc.Rcdowa Vander Linden. 4. Le Chansonnier, Potpourri Kaarten zullen te verkrijgen zijn Kt uien ingang der Feestzaal. Foore van Aalst. Onder le aanbetrekkelijkheden onzer Aalster- Foore, bemerken wij, ter Groote Merkt, het Theater Omline van professor Grandsart Courtois. Deze optische nieu wigheid heelt dezen winter de gansche bevolking van Parijs in beweging ge bracht en genoot den meesten bijval in de Folies-Bergère. Verscheiden wetenschappelijke bladen deelden er verschillige fantasiste uitlen ingen over meê. In alle geval de kunst greep, aangezien er kunstgreep bestaat, is ongekend en zal onze medeburgers verbazen. lJzerenweg. Eenige ver anderingen zullen aan de uren van 't ver trek der treinen te rekenen van 1 Juli toegebraclu worden. In ons toekomend nummer zullen die veranderingen in onze uurtabel gedaan worden. Denderhautem. Men schrijft ons dat er te Denderhautem bui tengewone toebereidselen worden ge maakt om op Dijnsdag 2 Juli, aanst. Z. H. Mgr. Lambrecht zoo waardiglijk mogelijk te ontvangen. Verscheidene prachtige zegebogen wor den opgericht en in alle woningen is men vlijtig aan 't werk voor de versiering der straten. De parochiale Kerk zal prachtig opge tooid wezen. Daags te voren zal de plechtigheid aan gekondigd worden door 't geluid der klokken en 't losbranden der kanons, Den dijnsdag 's morgens,ten 7 1/2 ure, zal een prachtige Ruitersstoet, Z. hoog weerdigheid afhalen ter pastorij van Id- dergem. Om 9 ure, ontvangst van Z. Hoogweer- digheid aan 't huis des heeren Burge meesters en daarna optocht van den Stoet, samengesteld uit 31 groepen. Na het Vormsel zal de Stoet Z. Hoog- weerdigheid ter Pastorij leiden. Van 2 tot 3 ure Serenaden door de Koornmaat- schappij Mirygenootschap en de Mu- ziek-maatscliappij van Liedekerke. Ten 3 1/2 ure, zullen de Ruiters Z. Hoogwaardigheid naar Ninove geleiden. Botsing te Ncliellebelle. Donderdag lest. vroeg in den morgend hotsten aan de splitsing van Schellebelle, twee koopwarentreinen op elkander. Geene menschenslevens zijn te betreuren, alleen is er nog al erstige stoffelijke schade aan ie stippen. Het verkeer der treinen Gent-Aalst en Gent-Dendermonde bleef onderbroken tot in den namiddag. Al de treinen kwamen met eene vertra ging van 1 1/2 k 2 uren aan. Gansch de baan van Aalst naar Schellebelle en onze nieuwe Koopwaren-Statie waren met Koopwarentreinen bezet. De Vlaamsclie Patriot. 9 Juni 1889 ÏO centiemen de nummer*. INHOUD. Teekeningen De Czare- witch, vermoedelijke troonopvolger van Rusland. Elektrieke terechtstelling. De spoorwegramp van Armagh (Noorden van Ierland). De artesiaansche pulten der vlakte, van de Sint-James rivier, in Dakota, De renbaan van Groenendael Caricaturen. De geschiedenis van een kieken. Tekst Kronijk der week. Blanche de Beaulieu vervolg cn einde) Fortuna- tus'beurs en zijn wenschhoedeken (ver volg). Onze platen. Ditjes en datjes. Raadsels. In den gemeenteraad van Brussel zijn maandag de rekeningen der godshui zen voor 1887 ter sprake gekomen. M. Allard klaagde sterk overhel steeds aangroeiende deüeiet van de begrooting, der godshuizen. Hij beknibbelde het stelsel der buitengewone hulpmiddelen, de misbruiken »en de verkwistingen welke in dezen dienst woekeren. Men heeft, zegde hij onder andere, 800 eieren in rekening gebracht, als er maar 400 verbruikt waren en 200,000grammen wijn, terwijl er maar 20,000 werden ge bezigd. Dus eene 0 te veel, gelijk in de roman van Conscience. Dat zijn geene onregelmatigheden, voegde hij erbij, maar ontvreemdingen, ja echte diefstallen. Dezelfde spreker zegde nog dat. het bewezen is, dat er hoegenaamd geen toezicht wordt uitgeoefend en hield, ondanks de verdediging van schepene De Mot, staande dat er ontvreemdingen gepleegd zijn. Wij hopen dat de liberale bladen zich bij ons zullen aansluiten om dien echt wereldlijken toestand naar verdienste ie brandmerken. Het Italiaansch werkwoord barare wil zeggen liegen. Men vervoegt het, als volgt Baro ik lieg Bnri gij liegt Bara hij iiegt. Vooral deze derde persoon doet naden ken. In de peerdtntentoonstelling. Bij de uitreiking der belooningen van den peerdenprijskamp bad er een incident plaats dat niet weinig den lachlust ver wekte. De koning en de koningin doorwandel den de stallen der tentoonstelling en reikte op hunnen weg de medalies der bekroonde dieren over.. Een hunner, een bewoner van den buiten ontving op ziji beurt de verdiende belooning. Ten teeken van dankbaarheid vatte hij den kouing bij den arm, zeggende Zie eens Mijnheer de koning, wat schoon beest. En met deze woorden bracht hij Z. M. bijeen uitmuntenden hengst. Hij klapte voort om den koning al de hoeda nigheden van zijn schoon heest te doen kennen en 11am eindelijk afscheid van hem, met een gullen boerenhand- druk en een hartelijk Tot weerzien M. de koning Een oogenblik later toen HH. MM. nog maals voorbij kwam, ging de boer met dezelfde vrijmoedigheid naar de konin gin ow haar zijn schoon beest te toonen. H. M. lachte om de vrijmoedigheid van den goeden manen wenschte hem hartelijk geluk. Een treurig drama Op eene boven kamer van een huis der Sanderusstraat, 43, te Antwerpen, woont de genaamde Jar. C., geboren te Antwerpen in 1857, met zijne vrouw, geboren te Gheel, en hunne 4 minderjarige kinderen, waarvan bet oudste 13 en hel jongste 3 jaren oud is. De man is natiewerker en daar op som mige tijden het werk niet zeer overvloe dig is, gebeurde het al eens dat C. twee of drie dagen zonder verdienste was. Dat was deze week weêr het geval. Dijnsdag avond kwam C. thuis. Op de vraag zijner vrouw, of hij ge werkt had, moest hij mismoedig ontken nend antwoorden. En ik heb den heelen dag de kinde ren gepaald en hen eten beloofd als gij gewerkt hadt, antwoordde de vrouw. De ongelukkige man ging met de han den aan het hoofd op eenen stoel neêr- zitlen. Ik zal den heelen nacht niet slapen, zegde de vrouw op zeker oogenblik, bij de gedachte dat de kinderen morgen geen eten hebben De man, dit hoorende stond recht en stapte naar liet venster, waar hij een oogenblik zijne tranen afdroogde. Toen stapte hij op den dorpel en de vrouw, die beweging ziende, vatte hem bij de beenen doch de arme man had den sprong reeds genomen. Ilij viel en kwam op de kassei en te recht*, waar hij met verbrijzelden schedel en kaaksbeenen werd opgeno men. Hij is denzelfden nacht rond 12 ure in de schrikkelijkstt pijnen in Ste Elisa beths gasthuis gestorven. Hoe is het toch mogelijk dat zulke dingen gebeuren in liet rijke Antwerpen, en dat op een oogenblik dat heel de stad feest viert Een ernstig ongeluk is te Oos tende voorgevallen. Twee personen wa ren in zee gegaan om de terugkeerende vischsloepen te gemoet te varen. Men heeft zoo min de mannen als de boot terug gezien. Eene zware baar deed het lichte vaartuig kantelen en de twee man nen verdronken. Alleen de beide riemen zijn aan wal gespoeld. Karei Allemeersch, bosehwachter bij M. de baron de Vrière, te Lophem, den 24 dezer, om 5 uren 's morgens zijne gewone ronde doende, zag eenen liond naar hem toekomen, wiens manieren hem verdacht schenen ziende dat het dier bet op hem gemunt had, en vree- zende gebeten ie worden, loste hij een schot dat hem deed ten gronde vallen. Denkende het dier gedood ie hebben, meende hij hetzelve in eenen gracht te werpen, doch bij zijne nadering sprong den hond in razernij op en zou zich voor zeker op den boschwachter geworpen hebben, bad deze hem met een tweede schot dood nedergeveld. Bij onderzoek bleek dat de boni in den hoogsten graad razend was. Dubbele moord te Bommershoven. Over deze misdaad lezen wij in den Limburger Eene afschuwelijke misdaad, die de dood gekost heeft aan twee jongelingen heeft eerie der vreedzaamste gemeenten van ons arrondissement in verslagenheid gedompeld. Zondag avond waren twee gendarmen uit Tongeren voor den nachtdienst ver trokken naar Hex, Veehmael en Horn, Zij hadden den steenweg gevolgd, niet zonder hier en daar eene herberg binnen te treden en kwamen in den avond, rond hall elf, te Bommershoven aan de herberg van den smid Laquai. Zij gingen naar binnen, zetten hunne geweren in eenen hoek en namen zelfs deel aan de dans partij die daar plaats had, ter gelegenheid van de kleine kermis vervolgens dron ken zij eene pint bier in het naaststaande vertrek van de danszaal, in gezelschap der boeren en boerinnen, toen eensklaps een jongeling, met bet hoofd tegen de petroollamp sliet en het glas op de tafel deed neêvallen. Dit was genoeg om een der gendarmen, de genaamde Peeters, die reeds dronken begon te worden, toornig te doen op springen en in lievige bewoordingen tegen de omstaanders uil te vallen. Zijn kameraad, die veel zachtmoediger van aard en niet beschonken was, trachtte hem te bedaren en de herbergierster zegde 1 rei: zelfs dat, met een ander glas on1 te zetten, alles zou genezen zijn Ondanks deze geruststellends 1 wijzen, ging de woedende genda, met allerhande bedreigingen 1 tegen iedereen, en op een oogenblik snapte hij naar zijn J zette er de bajonnet op. Alsdan ontstond er eene wo tusschen hem en zijnen waner' die erin gelukte hem de bajonon rukken evenwel was hij nil genoeg om den woesten kerelie zijn geweer met eenen keel u Al zijne pogingen verijdeldziendt ongeluk vreezende, liep de bevrs gendarm wanhopig de danszaal» eenige stonden op en neêr. Weldra naderde hij weêrzijnj, en bezwoer hem toch, zijn af te schieten. Op eens klonk ee stem van den woestaard.Allen weg of ik schiet. en terzelfderi hij den haan af en het schot fan een oorverdoovend gekraak. Juist op dit oogenblik, tradenr pelingen al zingendede berber»1 de kogel vloog dwas door hei|jï eerste, die aan de deur versa kwam vervolgens te recht ioj van eenen jongen van 17 jaar, de straatdeur stond. Het tooneel dat toen bin» plaats greep is onbeschrijfelijk.V toog vau de dansplaats, lag de troffen jongeling, de genaamde Üieu, een voorbeeldige en dienstknecht van den heer Marnê 26 jaar, levenloos op den vlot; strekt de ongelukkige was op; dood gebleven, en de verschrib menigte, over het lijk stappend? met geweld naar buiten. Daar tweede slachtoffer gevonden Joseph Vanmuyzen, zoon van de wachter, die in zijn bloed bil doodelijk geraakt huiswaarts a dragen worden. Intusschentijd hadden eeni» den moordenaar, die dreigde gaan, zijn geweer ontrukt en i zijn eigen wapen bijna het lies slagen. De muren van liet klei» waren met bloed bespat en hoe; zalige dronkaard aan de verontw- toeschouwers ontsnapt is,weeit Wat er ook van weze, i 's nachts kwam Peeters blootste verbrijzelden schedel scheurd te Tongeren in de get; aanbellen, om kennis te 1 gebeurde. Hij verklaarde oven zijn geweest en ziGh kunnen geven hoe demisdaii werd, Wat den tweeden gendarm bea had zich onmiddelijk naar des meester begeven en ook i Borgloon gezonden, om eeneiig® te ontbieden. De heer burgemeester Mn» aangedaan door dit vreesdij! begaf zich dadelijk naar het t en bevool er alles in denzelfdenh te laten, in afwachting van èj van Tongeren, welke diosh; vroeg ter plaatse was.. Het geweer werd heel met i smeurd teruggevonden in achter het huis en moet aldaa: worsteling met de dorpeling»»,! venster van het kleine vertrekp zijn geweest. De heer dokloor Lambiévao! die ten 2 ure zijne zorgen aan van den veldwachter kwam tos bestatigde dat de kogel door de: buik gedrongen was en zich in bil bevindt. De toestand van he: slachtoffer leverde geene hoöj en is thans reeds bezweken. Droevige bijzonderheid den den veldwachter is weinige dag den van een kindje bevallen dewijl slechts één bed in huis slaapstede afstaan aan haren zoon, toen men dezen stervend 12 bracht.... Het lijk van den ongelukkige: knecht Aug. Dieu, werd ganschte bewaakt door de ouders ene den, alsmede door den tweedeoj die het tooneel dezer noodlottig tenis niet had willen verlaten e de ingezetenen het voorgevalU betreurt. Het parket heeft zich anderffl Bommershoven begeven, ten V onderzoek voort te zetten. FRANKRIJK. Maandag avond heeft te Rf misdadigen aanslag plaats gek eenige gelijkenis heeft met den® de markiezin de Chasteleer. Mad. Delgutte, wonende in der: Sans-Peur, had een feestmaal! aan eenige bloedverwanten en>' die rond 10 ure 's avonds ver» waren. Zij bevond zich alsdan alleent meid, wanneer op eens eene ploffing, gevolgd door verscheid dere minder hevige, in de eeUR hadden. Iemand had de ontplof tusschen de persiennen der ver steken. De uitwerksels waren versebr* al de ruiten spiongen in stuw meubels werden verbrijzeld, et' stond een hevige brand, die mö1 kig spoedig kon blusschen. Mad. Delgutte nog de meid werf troffen. Een onderzoek is geopendj

De Denderbode | 1889 | | pagina 2