Zondag 14 Juli 1889, 10 centiemen per nummer. 45- Jaar, N.2577. NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. RIJK EN ARM Belgische Zending ABONNEMENTPRIJS AnnvoNCENPRUS Politiek overzicht. Liberale godsdiensthaat. Belasting op 'l Vlecsch. Landbouw. Vrouwen- en Kii DENDER-BODE Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,2b voor zes maanden fr. 1,7b voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone lb centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde bO centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Saam. dixsr, 15 JULI 1889. lik De H. Vader. Na hetgeen :s gezegd geweest over het zooge zegde vertrek des Pausen uit Rome, valt weinig over dit vraagpunt te rede neeren. Wij kunnen echter niet nalaten het volgende telegram meê te deelen, dat de Tmpsm zijnen berichtgever ontvangt. i Aide officieuse dagbladen, die blijk baar aan een ordewoord gehoorzamenkeu ren liet voornemen tot vertrek af, dat men aan Leo XIII toeschrijft. De Bi forma -het blad van Crispi. betoogt dat de Paus nergens de veiligheid zou genieten die hij te Rome bezit Men ziet aan dien toon gemakkelijk dat liet vertrek des Pausen en de ver- ilaatsing van den H. Stoel naar een ander and, eeue groote teleurstelling zou zijn •oor Italië. Dal telegram is wel zonderling Engelsch Lagerhuis. Dijnsdag was het engelsch Lagerhuis wel in voldoende jetaf om zitting te houden, maar de neeste konscrvatieve leden waren te latlield, op de gardenpartij, door markies Salisbury ter eere van den shah gegeven. Het ministerie was zeer ongerust,want er moest in de zitting gestemd worden overeen amendement van M. Buchanan, op de Scotland loeal government bill, en de oppositie in meerderheid was, zou liet kabinet geslagen zijn. M. W. H. Smith, eerste lord der schat kist, stuurde seffens eene telegram naar Hatfield en eischte dat al de konserva- tieve leden seffens zouden terugkeeren. Al die heeren moesten de genoegens ir gardenpartij opofferen een bijzon dere trein naar Londen werd besteld en :n kwamen nog juist bij tijd in het mis, om den zegepraal van het goevernement te verzekeren. M. Jennings zal in het Parlement bin nen kort een nieuw amendement indienen de wet der bescherming van kinderen. Het achtbare lid, ondersteund door den van alle partijen, zal voorstellen de -paling in te trekken waardoor het ver boden wordt kinderen beneden de 10 jaar te laten optreden in schouwburgen, len, enz. i bepaling wordt met een slecht oog gezien in Engeland. De oogst in Amerika. De in mei be zaaide oppervlakte is toegenomen met 1.300,000 acresde algemeene opper vlakte is 77,000,000 acres. De toestand van den oogst stelt een gemiddelte voor beneden datgene in vroe ger jaren op dit tijdstip. Het gemiddelte is ongeveer 90. Hel winterkoren bereikte 92, het lentekoren (Etn verhaal uit de fransche revolutie.) (52« Vervolg.) 'De heer! Wat voor ccn heer was dat, mijn ttontje D' dat w»s een zoo schoone en brave heer een heer uit de stad. Hij heeft daar rond de "Veertien dagen verbleven. E" hoc was de naam van dien lieer, Petcrke 11 Dal weet ik niet. «Was er niemand anders bij dien heer, mijn zoon?» 'Ja. Hij had een grooten man hij hem; men ttl at het zijn lakei was. Ik heb den grooten gisteren nog gezien. Hij kwam op ccn peerd wat^l- eel V°' sc'lu'm was' P®chtér Guilbaud is cr booi ate' me^ we88creden, met eenen wagen 83, wat zeer leeg is. De toestand van de rogge bleet onver anderd, maar gerst daalde tot circa 92. liet juni verslag van het landbouwde- partement bestatigt eene verbetering in den toestand van den katoenoogst. Vroeg beplante gronden zijn goed, maar diegene welke in mei werden be plant en waar de kieming niet voör de droogte plaats had zijn achteruit. Het middengetal is 87, 6/10. Men merkt rupsen en wormen op in Texas en Louisiana. In den Missisipi zijn er geen. De geusche en radikale meerderheid der fransche Kamer gaf ons maandag 11. nogmaals de maat van haren onverbidde lijke godsdienshaat. Art. 23 der nieuwe krijgswet beveelt dat de seminaristen voor één jaar naar de kazern zullen moeten trekken. En waarom moeten de seminaristen naar de kazern trekken Om er de wapens te leeren handelen die zij nooit gebruiken moeten. Mgr Freppel deed al het tegenstrijdige, al het onlogieke, al het gevaarlijke van dien maatregel uitschijnen, het was te vergeefs. De rede, de logiek, de gezonde zin konden niet opwegen tegen den godsdiensthaat waarmeê de meerderheid behebt is. De nieuwe krijgswet wordt door elkeen belachelijk gevonden en dit juist wegens art. 23, 'l welk de aanwerving der gees telijkheid zooniet totaal onmogelijk dan toch hoogst moeilijk maakt, maar inte gendeel 7500 rekruten naar de kazern sleurt. Misschien denkt de meerderheid der fransche Kamer dat die 7500 seminaris ten, op een leger van 3 millioen man schappen, hel vaderland in 't gevaar zul len redden of de fransche leg«rs den zege doen behalen bij eenen naasten oorlog met Duitschland Gelukkig, riep Mgr. Freppel uit, dat de dag nakend is, op den welken het ge zond verstand terug in de fransche Kamer zal treden Indien wij hierop de aandacht inroepen, dan is het om onze medeburgers te ver wittigen, dat 't gene in Frankrijk komt te gebeuren ons te wachten staat, indien de liberale militaristen hier de meesters worden. Men weet bij ondervinding dal. onze liberalen hier de partij van Frank - rijk uitmaken en alles naaper» wat de fransche republikeinen hen voordoen. Dus wie voor 't soldatenspel, voor 't alleman soldaat is, trekke naar 't liberale kamp. Wie er integendeel de vijand van is, schare zich in onze katholieke rangen om met ons het liberalismus, en bijge volg het overdreven militarism te bestrij den uit alle onze krachten, ja, zelfs tot der dood Hm... Waar zijn zij dan naartoe, mijn klein vriendje Ik weet het niet. Zij zijn voort ginder langs dc straat. En waar is de schoone heer nu, Petcrke Dat weet ik niet. Sedert eenige dagen heb ik hem niet meer gezien. Van te vooren heb ik hem dikwijls gezien, als hij ging visschen. Waar ging hij visschen Ginder in het vuil water van den grooten vijver, m den bosch. Dc heden uit de stad kennen toch van visschen niets, zei mijne moeder, als ik haar dat vertelde. Er zijn daar gecne visschen, zei zij. Wat kan men daarvan zeggen, jongen gij kunt liet zeker beter goeden avond XLVIII. Bij den substituut Tarin. Dc toeziener was over dit verhoor van den knaap zeer voldaan. Als hij op 't kasteel weder kwam, rustte hij eenen oogenblik, steeg te peerd en reed cr van door. Rond 10 ure in den avond kwam hij te Rcnncs toe. Op staandon voet ging hij bij den subsstituut Tarin. Burger, ik weet nieuws. van West-Bengalen. 4e vervolg. In de andere districten der Belgische zending, alhoewel er de bekeeringen zoo talrijk niet zijn, is de toestand toch zeer voorspoedig. Wij vernemen door de brieven van den F,. P. Knockaert dat er in het gebied van Jhargram nieuwe plaat selijke missiën opgericht worden uit hoofde van het steeds klimmend getal der bekeeringen. Van den len Aug. 1887 tot den 1en Aug. 1888, zegt die missiona ris, hebben hier 250 personen ons geloof omhelsd met dit getal mogen wij zeker tevreden zijn indien wij rekening houden van den uitslag der vorige jaren en van de groote moeielijkheden waarmede wij in dit gedeelte van Bengalen ie kampen hebben. Te samen zijn er hier 700 Chris tenen, en de toestand waar wij ons in bevinden laat met recht nog meer voor spoed hopen in het vervolg. De neiging tot bekeeren in 1885 te Kristopur ontstaan, is tot verschillige dorpen uitgebreid in 25 dezer wonen reeds Christenen. De zending bestaat uit 10 plaatselijke missiën, met 6 kapellen en 7 scholen, waar de katholieke kinde ren onderwezen worden. Daar wij in het voordeeügste jaargetijde zijn, begeef ik mij toekomende week op reis, om volgens het voornemen dat ik opgevat heb, aan de dorpen der Adbhutos een bijzonder bezoek te brengen de Adbhu tos zijn hindoesche heidenen, aan een bijzondere afgoderij verkleefd, maar die toch uit lofwaardige redenen schijnen te handelen. Dat het H. Hart van Jezus zich geweerdige de harten te openen dier lieden die begeerig zijn Hem te kennen. Ik beveel dringend hunne bekeering in de gebeden dergene die de Belgische missie lief hebben. Twee weken later gaf P. Knockaert nog eenige andere inlichtingen nopens zijne moeielijke doch hoopvolle zending Ik besteed bijna uitsluitend mijnen tijd en mijne zorgen aan de school van Jhar gram, want daar hebben wij het krach tigste middel voor de beschaving der nieuwe katholieken. Het is daar dat de kinderen der andere dorpen komen leeren hoe zij een Christelijk leven moeten lei den. Een Paterblijft gestadig te Jhargram, daarenboven is er eene behoorlijke kapel waar het H. Sakrament, dat verlevendi gend middelpunt van het katholiek ge loof, altijd rust onschatbaar voordeel waar de andere plaatsen het genot niet van hebben. Bij gebrek aan geldmiddelen kunnen wij zooveel kinderen niet aanne men als het noodig is en gelijk wij willen, onmogelijk die allen te voeden, te kleeden en te herbergen. Aan het onderwijs van den Godsdienst wordt het mee-te tijd be steed, doch de andere vakken verzuimen wij nietdees jaar bebben twee leerlin- Ja I Doe mij maar de bewijzen bij d'hand. Nieuws weet ik, boort ge de bewijzen heb ik u dezen morgend Yrocg ter hand gesteld. Ik heb vrienden hier in den gemeenteraad en ook tc Parijs. Kermeur is in 't zelfde geval. Wij zullen u helpen om aan de hoogste bediening van den tribu naal te geraken. Zijn dat gcenc bewyzen genoeg Ja, van vriendschap. Maar dat bcict niet dat men den vermoedelijkcn dader weer zou moeten los laten, indien hij onschuldig bevonden wordt. Hem loslaten, den edelen kwastDaarvan kan geen spraak zijn. Als bij gevat wordt, blijft bij vast. Hij moet dus veroordeeld worden als edelman want met moorden en dieften houdt die soort van lieden baar gewoonelijk niet bezig. «Maar ik verzeker u dat hij de dader is. Hij moet vervolgd worden, kost wat kostliet is een zeer gevaarlijk mensch. Ziet boe gij do zaak moet aaleggen gij schrijft, naar al dc opperhoofden der policie, gij zendt uwe gendarmen uit uren in het ronde, gij doet inlichtingen nemen in alle steden en dorpen van Vcndöen. Als men den kerel in dc garens heeft, moet men mij aanstonds verwittigen, om tc weien of het wel zeker dezelfde is. Hij is sterk gelijk een stier, vlug gelijk ecu hert, gewa pend gelijk een baanstrooper. Als bij vast is, zal ik dc zaak met hem verder afdoeen, dat beloof ïku. Dat kan niet zijn, burger, zoo zijn de zaken in gen, een jongen en een meisje, op eene voldoende manier het onderzoek vóór het burgerlijk bestuur afgelegd. Door eene wijze afwisseling van studie en handwerk trachten wij vadzigheid en luiaardij te beletten, aan de kinderen hunnen lagen stand te herinndren, en hen te vrijwaren tegen die belachelijke en ijdele eischen welke de geleerdheid bij de Bengaalsche volkeren verwekt. Te Ghikam, op 6 mijlen ten Zuiden van Jhargram, schijnt er eer, zeker ver langen van bekeerïng te ontstaan vroe ger bekeerden onderwijzen er de nieu were, want dikwijls is het gebeurd dal men ons vrouwen aanbracht die wij nooit te voren gezien hadden, zij knielden ootmoedig om onzen zegen te vragen en maakten zeer wel het teeken des H. Kruis hunne echtgenooten hadden ze onderwezen. In dit dorp zouden wij eene kapel moeten bezitten, die terzelfder tijd voor school kon dienen, het ontwerp ligt gereed en het voordeeügste jaargetij om te bouwen, de maand Februari, is aan staande, maar geld hebben wij niet. Nochtans zouden de kosten niet boven de 100 roepies of 250 fr. gaan, en wat meer is, indien wij nog een jaar moeten wach ten, dan is er te vreezen dat onze jonge missie er veel zal door lijden. De Chris tenen van Ghikam moeten komen tegen woordig naar de mis te Jhargram had den zij eene kapel dan zou de H. Mis er 's Zondags en soms in de week kunnen opgedragen worden. Onze geloovigen van Kristopur gaan voort met hunnen stiel van mandemakers uit ie oefenen. Drie jaren zijn voldoende geweest om alle dwaling te ontnemen aan degene die alleenlijk om lijdelijk belang ons Geloof zouden omhelzen. Hier be grijpen Christenen en heidenen zeer goed dat de missionaris niet door eigenbelang wordt aangezet, maar zich voor hen opof fert, zij waardeeren hoever de heilige Godsdienst dien wij hun prediken, verhe ven is boven de ijdele bijgeloovige ge bruiken van het heidendom. Tot in deze laatste tijden was het on mogelijk geweest aan de school van Kris topur de noodige aansporing te geven, uit oorzaak van de schaarschheid der hulp middelen en van de zeldzame en kortdu- durende aanwezigheid der Paters. Tegen woordig gaat zij allerbest, en dagelijks doet de onderrichting en de opvoeding der kinderen goeden vooruitgang. Het huis dat ik bewoon dient ook tot voorloo- pige kapel de kinderen komen er eerst 's morgens om mis te hooren, daarna nog om elf uren om hunne les op te zeg gen en in de uitlegging van den Cate chismus tegenwoordig te zijn. Wat is het mij aangenaam hen rond mijne tafel ge schaard te zien, vol iever om te toonen wat zij dien dag geleerd hebben Wan neer ik de Christelijke Leering en de godsdienstige printen uitleg, zoudt ge de aandacht moeten nagaan, de verbaasd heid eu de anderé gevoelens die op die openhartige gelaten met eene zonderlinge levendigheid schitteren. Om 2 1/2 uren komen zij terug met hunne ouders en de regel niel. Gij zijt geen rechter; gij kunt de macht niet bekomen om eenen persoon naar uwe beliefte tc doen aanhouden dat is het werk der justicic alleen, Wat meer is, daardoor zoudt gij uw eigen zclven aan een rioodeloos gevaar blootstellen. Wat kan u dat maken, het gevaar is voor mijne rekening Dat gaat mij niet aan, zegl gij. Den moordenaar van mijnen oom doen aanhou den, dat gaat mij wei zeker aan Ik ben verwonderd over uwen iever, vriend ik bcgiu te gelooven dat er iets scheef gezeten heeft tusschen u en den oom. «Iels scheef gezeten, burger? In 't geheelc niet! Mijn oom vermoord, lafhertigvermoord. Ik moet hem vreken en den moordenaar vinden dat is alles. Maar gij kunt toch van hem niet ervenbij heeft eenen zoon. «Ja, ik weet liet; maar eenen zoon die zijnen vader niet kennen wHde, die hem nooit kwam be zoeken, die hem misprees en verrachtlc. Ik beken liet u, burger ik heb een ongemeen belang in de zaakgij moet mij helpen den moordenaar van mijnen oom opzeeken. In geval gij mij verder voor iets noodig hebt, beloof ik u al mijne ondersteu ning. N'u, de eene liefde is dc andere weerd ik kan u dc zaak niet verbieden, ik laat u begaanmaar schriftelijke macht om dien persoon ta vervolgen, volwassenen hunner familie die niet belet zijn zij bidden, aanhooren de lezing, of de onderrichting als de priester aanwezig is, en leeren eenige godvruchtige gezan gen. Van drie uren tot den avond beste den zij hunnen tijd aan het handwerk. Hier zijn geene hoven te beplanten noch poelen te graven gelijk te Jhargram, neen, de stiel hunner ouders, te weten liet ma ken van gereedschappen en voorwerpen in bamboeschors, houdt hen uitsluitelijk bezig. Wordt voortgezet.) ■Hgr>q5&r><==»''*£ De Kamer heeft de wet gestemd waar door de rechten op 't geslacht vleesch, door de Liberale steden geheven, worden afgeschaft. Dit doet de Liberale bladen schuim bekken, van woede, zij die anders zoo tieren tegen alle rechten op eetwaren. Nu zeggen ze dal de groote steden nieuwe lasten zullen moeten heffen, en dat dus de personen, die geen vleesch eten, ook zullen getroffen zijn Zouden er wel vele belastingbetalers zijn die geen vleesch eten En zal in alle geval hei getal werklieden, die vleesch eten maar geene belasting betalen, niet veel grooter zijn Dus, het afschaffen dier belasting strekt tot voordeel der mindere volks klas, eri bouwden de groote steden wat minder riuttelooze paleizen, onderhielden zij wat minder nultelooze plaatsen ver kwistten zij het geld niet op eene oprecht sehaamtelooze manier zij zouden niet verplicht zijn een nieuwe belastng te heffen. Bieënteelt. Zondag hadden plaats, in de Staats- tuinbouwschool te Gent, de voordracht over bieënteelt en de vergadering tot het inrichten van eene maatschappij ter bevordering der bieënteelt in Oost-VIaan> deren, die wij vroeger aankondigden. Daar er nogal moeite gedaan was om deze inrichting lot stand te brengen, had men zich aan een goeden bijval mogen verwachten de uilslag heett de beste verwachting overtroffen. Als spreker trad men op M. Leesens. Hij gaf uitleggingen, terwijl hij, al wer kende, aan de toehoorders toonde, hoe men de bieën uit hunne korven verwij dert, om den honing er uit te kunnen nemen hij gaf een zeer goede uitleg ging, ook al werkende, over hel inpakken der bieên om ze naar oude honigvelden te verzenden. De spreker werd verschil lende malen door de vragen onderbro ken, gedaan door oude bieënkweekers maar toegerust met eene grondige ken nis, aarzelde hij niet eens en wist de soms lastige vragen steeds te beantwoor den. kan ik u niet geven wat gij doet of uitrecht, is voor uwe rekening, d Ja, ja, al wat er van komt neem ik op mij En nu, haastig, spoedig, zonder uitstel, zend uwe be velen allerwcg, jaag uwe policie op zoek, neem inlichtingen. Zoek eerst en meest langs den kant van Alencons, Van nes en Djnan. Ik ben zeker dat dc sluipmoordcr hem niet langs Nantes of Angers zal gewend hebben want na de zaak die onlangs bij Le Mans en Servenay gebeurd is, zou hij in die streek niet opzijn gemak zijn. AI wel genoeg. Maar hoe nu den persoon her kennen Hij noemt A. v. M.f zegt gij. Ja, maar is dat een kenteeken Ik heb reeds naar eenige ste den geschreven, doch aliecnelijk om u tc voldoen Ik denk niet dat cr iets van komen zal. Kan men alle mannen aanhouden, cn vragen of hun naam met dc letters A. v. M. begint? i Niet te haastig, vriend, niet tc haastig ik heb nog niet alles gezegd. De kerel heeft een langen 'akei bij hem cn is vergczczeld van eenen land bouwer, die eenen hooiwagen voertaan den wagen zijn twee peerden gespannen.De moordenaar cn zijn knecht ccn medehelper ongetwijfeld zuilen waarsehijnciijk ook te peerd zijn, bij of rond den wagen. Gij ziet liet, dc bende is zeer lichtelijk tc herkennen. Drij mannen, vier peerden, ccn wagen met hooi kan mén klaardere kcntcckeiig verlangen Ik wed dat er op dezen tijd van 't jaar Na de voordracht, die onder de opene lucht werd gehouden, had de bespreking plaats van de middelen ter bereiking van het vporgestelde doel. Ziehier de denkwijze van den voor drachtgever Wil men den bieënkweek opnieuw bij de landbouwers invoeren, dan moeten zij zich vereenigen en de handen in el kander slaan eu samen werken om de millioenen franks, die jaarlijks aan vreemden honig en was besteed worden, zelf te verdienen. Inderdaad, van 1877 tot 1866 zijn er hier 14.077,698 kilos honig ingevoerd die eene weerde hadden van 12,528,183 fr., hierbij zijn nog 4,528,871 kilos was die eene som van 15,127,489 fr. verbeelden, dit is te samen op de negentien jaren 27,655,672 frank of 1,455,563 fr. per jaar, die onze landbouwers lieten verloren gaan. Van hooger hand werd hun eene bie- ëritentoonstelling in de hoofdstad aange boden. Het ijzer was nu warm en moest gesmeed worden. Het was dus aan hen, de vruchten er van te plukken. De maatschappij tot bevordering van den bieënteelt in Oost-Vlaanderen, is thans bepaald gesticht. Haar voorloopig bestuur is gekozen en het ontwerp van reglement opgemaakt. Mogen de andere provinciën weldra volgen M. J. Van Cleemputte, Volksvertegen woordiger van Gent, heeft het verslag der midden-afdeeling neergelegd, over het weisontwerp betreffende de regeling van den vrouwen- en kinderarbeid, een vraagpunt van het hoogst maatschappe lijk beland. Dit verslag, dat niet minder dan 70 bladz. druks beslaat, is eene grondige studie over gemeld vraagpunt en wordt door de drukpers algemeen hoog gepre zen, zoowel voor zijne letterkundige als voor zijne innerlijke waarde. De achtbare opsteller van hel verslag bewijst dat onze wetten hel erfdeel der arme vrouw, hetwelk uitsluitend bestaat uil hare krachten en hare gezondheid, moeten beschermen met dezelfde zorg waarmede zij de lortnin der rijke vrouw beschermen. De wetten verbieden dat een werkman zijnen arbeid voor eenen onbepaalden tijd verbinde. Waarom zou zij niet mogen verbieden dat een zwak wezen, gelijk de vrouw, hare krachten vurbinde tot uit putting toe. De wetgever mag dus tus- sfhenkomen en het wetsontwerp is wet tig. De midden-afdeeling heeft het gewij zigd. Zij geeft aan de nieuwe wet den volgenden titel, die het voordeel heeft klaar en duidelijk te zijn Maatregels betreffende hel overdreven werk van geene twee hooiwagens op al dc wegen van het de partement te zien zijn. Zoodan, schrijf, beveel, zend uit, spoedig Meester Bardou, gij zijt een recht wonderbaar mensch. Somwijlen koud en diep, gelijk ccn staan de waterop andere lijden hitsig en geweldig gelijk ccn jong geerd. Er moet daar voor u ccn zaak van verschrikkelijk groot belang aebter zitten, mijn beste. Maar nu, dat is mijne zaak niet. Doch als hel gelukt, dient gij niet te vergeten dat ik... Ik versla, Tarin, ik versta I Zie, 'k wil recht uit spreken 20,000 fr. voor u, als de zaken goed uitvallen Goed, goed Maar moet de mensch al gelijk koud gemaakt worden, 't zij dat hij de moordenaar is of niet Dat moet ik toch weten. Maak u daar niet over bezorgd, noch voor nu noch voor later laat alles op mij. Ik noem zes agenten van mijnen oom mede, Kermeur slaat cr hij, en zoo zijn wij met achtde bende is maar met gedrieën. Wij maken de zaak af zoo stil of dat het maar zijn kan wij zullen het bovendien van gcenc vuurwapens bedienen. Maar... gecne uit spraak van rechters, geen tribunaal, geen vonnis Verstaat gij Alzoo redelijk maar licht gij daar niet gezegd dat gij den persoon in mijne handen zult laten, al* hij gevonden wordt Verboden nadruk. Waaer VstRrsKzi*.

De Denderbode | 1889 | | pagina 1