Gelukkig Italië. Belgische Zending Jiik'lfePsl-Yan WiiinHr. i'eüc opsomming van IVilcii. Yolksinschi-ijving. Allerhande nieuws. Op elke fransche vraag van den stok houder antwoordde de advokaat Josson in het vlaamsch. Toen klonk het Veuillez vous expri- mer en francais, la majorité des membres du conseil ne comprenant pas la flamand. «Ik heb het recht hier vlaamsch te spreken, wedervoer Josson, ener bestaat geene wet die een advokaat verplicht hel fransch voor den tuchtraad te bezi gen. NVat doet hierop de tuchtraad Zonder den advokaat Prayon Fan Zuylen, verde diger van M. Josson, te willen hooi en, past hij op hem de straf der ver maning toe Ziedaar hoe men in België de grond wet eerbiedigt, en de taalvrijheid ons daarin gewaarborgd Zie zoo, Vlaming, aldus spelen de advokaten met uw recht Wanneer er tusschen die orde van heerschzuchtige franskiljons een man opslaat, die den moed heelt het recht van het volk te verdedigen, dan tracht men hem te vernederen en te breken. Dat zal echter niet gebeuren. Het \olk en de openbare meening zullen den wak keren advokaat Josson toejuichen en den gewetenloozen tuchtraad schandvlekken. Alle vlaamsche maatschappijen zullen eene openbare hulde aan advokaat Josson steramen en hem telegrammen van ge- lukwenschen toesturen. Wij komen op dit schandig feit terug. Reeds spreken vele Vlamingen van eenen landdag te houden. Zooals te denken was heeft de houding van den brusselschen, vlaamschgezinden advokaat voor den tuchtraad aanleiding gegeven, om hem in de achting van vele Vlamingen te doen stijgen. Een aantal vlaamsche maatschappijen hebben hem reeds brieven en telegram men van gelukwensching gezonden. Ouder deze waren de eerste de Klau- waartszonmde Vlaamsche Strijdersbond, de Vlaamsche Wacht en de Oudstudenten- bond van St-Norbertusgeslicht. Over eenige dagen meldde men dat de stad Pisa liare betalingen geslaakt had. Doch, het is de eenige Italiaansche stad niet die in de krot zit. Men meldt uit Rome dat de volgende steden in hetzelfde geval zijn Todi, Bosa, Descara, Sicato, Caltanisetta, Summonte, Paola, Potenza, Terania, Pescara, Caroto. Caroto Waarlijk, die stad heelt haren naam niet gestolen Men ziet duidelijk hoe gelukkig het ééne Italië is DE van West-Itengalon. 6e vervolg. Gedurende den vasten van het jaar 1888 hadden de missionarissen al de Christene dorpen ver van Morapaï gelegen bezocht uitgenomen twee ol drie, en de bekeerden tot het vervullen van hunnen paaschplicht bereid, alleen de naastgele gene dorpen hadden zij tot de Paasch- feesten uitgesteld. Zeven kinderen der school deden op Paaschdug hunne eerste II. Communie, in de tegenwoordigheid eener aanzienlijke menigte waarop de ceremoniën die de paters gelijk in Belgie, aan de heilige diensten dien dag bijvoeg den, den grootsten indruk maakten.Som mige inboorlingen hadden niet geaarzeld zes of zeven uren wegs in volle zon af te leggen om er kunnen tegenwoordig te zijn, zij kwamen naar den zang luisteren, de onderrichting aanhooren, den rozen krans met de anderen in het openbaar bidden, de schoon versierde kerk bewon deren, hunne kinderen in de school be zoeken, en bij gelegenheid een woordje in 't oor van den Pater duisteren om een kruisbeeld, eene medaille ot eenen pater noster te krijgen. De kapellen van Morapaï en Raghabpur zijn niet talrijk genoeg, eri nochtans zon der hulpmiddelen is het niet mogelijk het verlangen te voldoen dat de inboorlingen nooit nalaten uit te drukken aan den Pater telkens als hij ben bezoekt, name lijk eene kapel, een kerk en eene school te bezitten. Te Raghabpur en in de omstreken was het verleden jaar volstrekt noodig ge worden nieuwe gebouwen op te richten Sedert cenigen tijd, zoo meldde P. Deprins den 28'n Mei 1888, schijnt dc goede God ons te willen beproeven. Het is nu niet onbekend in wat ellendigen staat de kapel van Raghabpur vervallen is, en hoe hoogdringend er eene nieuwe moet gebouwd worden, minder onwaar dig van den God die er opgeofferd wordt. Verleden jaar hadden wij te Jeyaderghat eene aanzienlijke hoeveelheid steenen in gereedheid, doch de regen heeft ze on bruikbaar gemaaktnu zij den vervoer - prijs niet meer waard zijn, denk ik ze in dat zelfde dorp voor eene kapel te ge bruiken. Dees jaar had ik eenen voordee- ligen grond gevonden nabij het kerkhof van Raghabpur, en eene verbintenis aan gegaan met mahometaansche steenbak kers,zeer ervaren in hun vak. Geheel eene maand hadden die lieden vlijtig gewerkt, die steenen waren tot bakken gereed, en zie, daar begint bet op nieuw te regenen en de overstrooming sleept onze steenen groolendeels mede dit is echter alles nietde muur van de meisjesschool valt in, en de jongensschool helt naar eenen kant over. Komt er een harde wind. dan valt zij in eenen poel Wat blijft er over dan ons, gelijk Job, aan Gods wil gansch over te leveren Evenwel na dien heili gen man beproefd te hebben, gaf God hem zijne rijkdommen terug, zoo ook hopen wij dal hij voor onze missie van Raghabpur in de meest noodzakelijke dingen zal gelieven te voorzien. Het onderhoud der hoofdscholen is met de toekomst van het Geloof innig in ver band. In 1885 waren er te Raghabpur 58 jongensen 54 meisjes; te Morapaï telt men gewoonlijk een zestigtal jongens en een tiental meisjes die kinderen komen zoo wat uit alle gewesten, maar om dat te verkrijgen moet de missionaris al zijnen invloed bij de ouders gebruiken, want zij stemmen er zeer moeielijk in toe van hunne kinderen verwijderd te zijn, daarenboven moet hij voorzien in al de onderhoudskosten. Het geestelijk onder wijs gaal al het andere voor daarna leert men hen lezen en schrijven, met de eerste begrippen van aardrijkskunde, ge schiedenis, cijferkunst, enz., in een woord al wat eenen Bengaalscben land bouwer noodig is om zijnen kleinen han del te drijven en zijnen maalschappelijken .stand een weinig te verbeteren. Op geener wijze, schrijft P. Maene, willen wij de engelsehe taal aan onze inboorlingen leeren, gelijk de protestan ten doen, want dat heeft voor gevolg dat zoohaast zij eenige engelsehe woor den kunnen uiten, al was 't maar een good morning zelfs als avondgroet, zij zich grooter achten dan hunne mede broeders, deze met minachting aanzien, en onder voorwendsel eene winstgevende plaats te gaan zoeken, naar Calcutta trekken en het getal der ontevredenen vermeerderen. Wat ons betreft,wij trach ten den bekeerden hun geboorteland te doen liefkoozen en ze van alle betrekking metgroote steden verwijderd te houden, want hun verderf zou er aanvang nemen. Zoo hebben de missionarissen van Para guay ook gedaan. Eenige milddadige personen komen ons wel is waar soms te hulp om onze scholen staande te houden, maar God weet hoe wij ze allen zullen onderhouden in het vervolg. De kosten zijn nochtans niet grootbanken, lessenaren of tafels gebruiken onze kinderen niet, de boeken zijn zeer klein in getal inkt bereiden zij zeiven, en in plaats van papier gebruiken zij palmbladeren die zij wassclien en in de zon laten droogen de kleedingstoffen zijn eenvoudig en goedkoop en kleine matten dienen tot bed. Driemaal 's daags krijgen onze kleinen eene schotel rijst met eenige groenten ol een stukje visch en daarmede zijn zij uitermate tevreden. Al die kosten beloopen jaarlijks maar tot vijf en twintig of dertig frank per kind zou men er kunnen aan denken voor zulk eene geringe som, dit groot bekeerings- werk te laten varen, of het zelfs tijdelijk op te schorsen Reeds is ons werk met eenen schoonen uitslag bekroond en wat machtiger middel kunnen wij verlangen om hel Christelijk leven en den katholie ken geest op eene duurzame wijze in de omliggende dorpen te planten (Wordt voortgezet.) zouden door de ouders en vrienden der gehuwde, wier godsdienstige overtuiging met de voeten is getrapt, alsook door al de geloovigcn als onechte kinderen wor den beschouwd, aangezien men niet kan ontkennen dat, in hunne oogeti, het gods dienstig huwelijk alleen de wettige ver- eeniging uitmaakt. Het hof voegt erbij dat Vvruchteloos inbrengt dat het godsdienstig huwelijk in strijd is met zijne overtuiging als vrijden ker, aangezien, indien hij vrijdenker is, het godsdienstig huwelijk hein onver schillig moet zijn. Dit arrest, door goede beweegredenen geslaafd, is van het grootste belang, liet zal diegenen doen nadenken welke goes ting zouden hebben om de lafhartige en geraeeue daad van sieur V... na te volgen. STERFGEVAL. De beer Crabbe, liberale senator voor het arrondissement Virton, is woensdag op zijn buitengoed te Ukkel overleden, in den ouderdom van 61 jaar. Verleden zondag bad bij de laatste HH. Sakramen- ten ontvangen. LETTERNIEUWS. De Slavenhandel en de Afri- kaansche kruistocht door Broeder Alexis M. G. Boekdeel in 8° 204 bladz. gebrocheerd fr. 0,95 rijk gekartonneerd fr. 1.20. Le Congo Beige illuslié, groot in 8°, 562 blad. gebrocheerd Ir. 2,50. La Traite des Nègres, illuslié, in 8°, 240 bladz. gebrocheerd 1,20; Rijk ge kartonneerd Ir. 1,45. La Barbarie Africaine, illusiré in 8°, 208 bladz. gebrocheerd fr. 0,90 Rijk ge kanonneerd fr. 1,15. Deze werken zijn te verkrijgen ten Bureele van den Denderbode. Dezen onzer politieke vrienden welke niet thuis waren toen de inschrijvings- lijsten ten huize werden aangeboden en verlangen in te schrijven kunnen zich wenden lot den Voorzitter hunner seklie of ten Bureele van Den Denderbode. Wij herinneren dat de .inschrijvers voor 5 frank en meer, recht hebben lot bet gesteendrukt portret van den Jubila ris. Het gesteendrukt portret zal in deeerste dagen der maand Augusti ten Bureele van Den Denderbode tentoongesteld wor den. Volkskamcr. De Kamer heeft zich onledig gehou Je.i met dc beraadsla ging over 't wetsontwerp betrekkelijk de afschaffing der emolumenten van de Vre derechters en griffiers. Een half millioen zal voortaan door 't volk min te betalen zijn. De zegeningen, welke Frankrijk en bet Fransche volk thans reeds genieten van Je heilrijke revolutie, wier eeuwfeest zoo luistervol gevierd wordt, laten zich het volgende lijstje samenvatten Frankrijk heelt een jaarlijks tekort van 650 millioonen franken. Dit deficit is sedert 12 jaar opgeloopen tot een bedrag van 8 milliards. De jaarlijksche aanslag voor de belas tin® per hoofd bedraagt 111 franken. De jaarlijksche begrooting bedraagt 4 milliarden. De schuld van Frankrijk is 32 milli ards. De grondbelasting klom tot een bedraj van 33 p h. van de opbrengst. De schuld der gemeenten beloopt 2 milliards. Wanneer men daarbij rekent, dat het prestige van hel land zóózeer verminderd is, dal zelfs Italië het durft weerstaan eri tegenwerken, roept men zeker onwille keurig uit arm Frankrijk RECHTEKLÏÏKE KRONÏÏk Onze lezers herinneren zich de lafhar tigedaad van zekeren Vvrijdender eri student bij de Brusselsche liooge>chool die aan zijne bruid had beloofd in de kerk te zullen trouwen, maar na het bur gerlijk huwelijk weigerde naar de kerk ie gaan. De bruid, zekere jufvrouw D... vroeg de nietig verklaring van liet liuwe lijk doch de rechtbank verklaarde dat er geene reden bestond om deze uittespre- ken. Alsdan spande jufvrouw D... een pro ces tot echischeiding in, wegens zware beleediging haar toegebracht door de weigering van tot het kerkelijk huwelijk overtegaan. De rechtbank wees nogmaals hare vraag van de hand, beweerende dat het feit der weigering hetwelk zij aanbood te bewijzen, slechts eene onbetamelijk heid was en niet de grove beleediging, van welke de wet eene reden tot echt scheiding heeft gemaakt. Het beroepshof van Brussel 3* kamer heeft donderdag dit vonnis verbroken. Het hof zegt dal de grove beleediging door de wel niet bepaald maar aan het oordeel van den rechter overgelaten wordt. Het beslist dat de weigering door eenen der gehuwden tot het godsdienstig huwelijk over te gaan, zooals hij beloold had, eene grove beleediging uitmaakt Inderdaad, zegt bet bof, indien er uit dit huwelijk kinderen voortsproten, zij Onze Koninklijke Har monie te Luik. Zoo onze ge ëerde lezers het reeds weten, heeft onze Koninklijke Harmonie, maandag jl., te Luik, een Concert gegeven ten voordeele van 't Bureel van Weldadigheid en der Kinderkribbe van hel Westen dezer stad. Het Journal de Liège en La Meuse dee- len beiden een verslag meê óver de ont vangst onzer Stadsgenoten te Luik en het Concert door hen aldaar gegeven ten kioske der Avroylaan. Onze Koninklijke Harmonie werd ter statie van de Guillemins ontvangen door de heeren Voorzitters en Leden der beide hooger genoemde liefdadige instellingen. Na de welkomgroeten, vormden zich eenen stoet samengesteld uit eene afdee- ling Pompiers, het muziek van het 2* legioen der Burgerwachi, de leden der Luiksche liefdadige gestichten, de heer Van Wambeke en de Aalstersche eere leden er. eindelijk onze Koninklijke Har monie. De Stoet begaf zich naar 't Stadhuis alwaar de heer Burgemeester en Schepe nen, omringd van verscheidene Gemeen teraadsleden, onze Koninklijke Harmonie ontvingen. De lieer d'Andrimont, Burge meester verwelkomde onze stadsgenoten en den eerewijn werd hen aangeboden. MM. Van Wambeke en Van den Bogaerde orkestmeester, bedankten het Luiksche Stedelijk Bestuur over de har telijke ontvangst die de Aalstersche Har monie te beurt viel. Het is ons onmogelijk de verslagen dezer beide bladen in hun geheel mede te doelen wij zullen ons dan bepalen hier weêr te geven wat zij over de uitvoering der verschillige muziekstukken mededee- len. Het Journal de Liège zegt «Alle de stukken van 't programma werden op eene wonderbare wijze met eerbied der loonschakeering en eenen vol- maakten samenhang uitgevoerd. Melden wij onder anderen Le Dé- part, polka voor piston uitgevoerd door M. De Gheest het Concertino voor klarinet in si bemol, uitgevoerd a door M. Walpot en L'Hirondelle bleuette voor kleine fluit, uilgesoerd door M. Lenssens die het talent van kunste- <t naars van waarde hebben verraden. La Meuse, op hare beurt schrijtt a Wonderbare uitvoering èn als samen hang,welluidendheid, eerbied der toon schakeeringen èn als waarde der solis- ten. Deze zijn ware kunstenaars wij willen vooral aanwijzen M. Walpot, welke prachtig is geweest in de uitvoe- ring van het 2e Concertino voor klarinet in si bemol van M. Vanden Bogaerde. Geestdriftige toejuichingen hebben de uitvoering der verschillige stukken begroet. Gedurende de lusschenpoos, werden prachtige kronen en een bloemtuil aan onze Koninklijke Harmonie en inzonderlijk aan haren orkesi meester, M. Vanden Bogaerde, aangeboden door de Besturen der liefda dige instellingen, het muziekkorps van 't 9e linieregimeni 't welk gedurende 30 jaren door M. Vanden Bogaerde bestierd werd en de Koninklijke Koormaatschappij La Legia. Het Journal de Liège eindigt zijn ver slag met de volgende woorden Het Concert werd zeer toegejuicht en de uitvoerders mogen fier zijn over den behaalden uitslag. Ongelukkiglijk mogen de liefdadige gestichten zich over de inzameling niet beloven zij beantwoorde niet aan de verwachting het weêr is de eenige pliclitige, hel regende, en meer, het was koud. De afwezigen hebben ongelijk gehad want het Concert was waarlijk waard iemand aan zijne zaken te ontrekken. tot oplichting van een gedenkteeken ter nagedachtenis van Mgr. Lambrecht. Opbrengst der vorige lijsten fr. 97,85. E. H. Van de Putte, Pastoor Wou- tergem. 5 00 E. H. D.Van Houck,Pastoor Moorsel. 5.00 C. Gevaen,Onderp. 5.00 Th.De Ruyver,Onderp. 5.00 Jufv. Julie Sctieire, 2.00 Stephanie Van Michem, 2.00 Onbekende 1 00 K.H.DeConipek,PastoorBaevegem. 5.00 Cuibaiina Vereecken, 2.00 Rosalia De Vos, 1.00 Si. J. B. De Paepe, Koster, 1.00 E. H. Willems, Pastoor, Aalst. 5.00 Mme We J. Moyersoeu-Van den Hende, Aalst. M. Romain Moyersoen Aalst. M. Ben. Van Breugel Aalst. M. Cam. De Sctiaegdryver M. Mme Félix De Schaep- drijver. M. P. Van Londerzele, Haeltert. M. Sylv. De Loose, M. M010 Ad. Bijl-Van San ten. Aalst. M. Eeman-De Meyer, Erpe. M,ne Eeman-De Meyer en hun ne kinderen Anna, Agnés Ilelène en Laure Jufv. Clementine De Meyer Mespelaere 5.00 5.00 5.00 5.00 5.00 5.00 5.00 5.00 5.00 5.00 5.00 Botermarkt. Heden zaterdag werden 837 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 5860 kilogr. Prijs 84 a 95. De heer Benaat Eeimn, onzer stad, leerling aan de Hoogschool van Gent, komt het laatste exaam van candidaat- notaris voor den jury van Gent, te onder gaan. Kermis van Temsclie. Stoomvaart. Ter gelegen heid der Kermis van Tems«he en het Groot Festival aldaar, zal Zondag aan slaande uil de haven van Aalst de Stoom boot Airion \aren naar deze gemeente. Vertrek uit Aalst, om 9 ure voormid dag. Vertrek uit Dendermonde'smiJdags. Terugkeer uit Temsche, om 7 ure 's avonds. Voor de prijzen der plaatsen zich te wenden tot den heer Louis Lenssens, capitein van den A.rïon, St-Anna- straat, alhier. Beerdenloopstrijden van Oosterzele. Morgen Zon dag 21 Juli, om o 1/2 ure namiddag zullen te Oosterzele, de groote paardenloop- strijden plaatsgrijpen.Speciale treinen zullen ingericht worden. Vertrek uit Gent om 2 u. 2. des namiddags. Ver trek uil Scheldewindeke om 6 u. 40 m. 's avonds. Deze treinen zullen corres pondentie geven met dezen der lijnen van Brugge, Kortrijk en Brussel. Een volledige en snelle dienst met omni bussen is ingericht tusschen de statie van Scheldewindeke en het Koersplein. De Gemeente Oosterzele is gelegen op twee kilometers afstand der statie van Schel dewindeke (Lijnvan Gent naar 's Gravcn- brakel. Wij hebben medegedeeld waarom de duivenprijskamp op Chatellerault van zondag laatst niet heeft plaats gehad. Men had eerst gemeend dat er 107 duiven ont braken, doch na nogmaals goed geleld te hebben heeft men beslatigd dal er maar 7 duiven gestolen zijn. De diefte zou moeien gepleegd zijn tusschen Tourcoing en Parijs. De inrichters van den prijskamp heb ben bevolen de duiven in de manden terug te zenden om aan eiken mededin ger zijne duiven te kunnen teruggeven en te kunnen vaststellen wiens duiven ont vreemd zijn. De gouverneur onzer provincie be richt de eigenaars van obligatiën der provinciale leening van 1,950,000 frank, dat de 22 obligatiën, dragedde de num mers 260 tot en met 290, bij de lottrek- king, die plaats heeft gehad in openbare zitting van den provincieraad van den 3 dezer maand, zijn aangewezen om, met den afloop van het tegenwoordig jaar, uitgekeerd te worden. De dragers dezer obligatiën worden uitgenoodigd zich, te begiunnen met den 2 Januari 1890, in dc Bank van Vlaande ren, te Gent, aantebieden, om de uilkee- iing er van te ontva» gen tegen overleg ging der titels. Voor de kinderen Nemrod's. De hazen zullen dit jaar overvloedig zijn. Alleen in de hooge gronden van onze provincie hebben zij veel geleden, door ten februari vorst. Hetzelfde is bet geval met de patrijzen, die echter in zekere kantons door de onweeren geleden hebben. De fezanten zijn goed gelukt. Er waren er reeds jongen in mei. Kwakkels en rielhoenders zijn er wei nig maar van de konijnen krielt bet. Chasseurs, aux armes Vreeselijk ongeluk. Dinsdag avond waren vier schildrrsgasten, in dienst van den heer Severeijns, Schildstraat, een tochtje op het water naar Vilvoorde gaan doen. Na een goed avondmaal genomen te hebben stapten zij weer in het booije om naar Brussel terug te keeren. Rechtover de korrektie gekomen, sloeg de boot om en de vier gezellen vielen in het water. Niet één van hen was er die kon zwemmen. De heer H. Touchant, van zijn werk komende, aarzelde niet om gansch ge kleed in het water te springen en gelukte erin twee mannen té redden de twee anderen werden eenige minuten later opgetrokken, docli ondanks de ieverige zorgen waarmede de heer doktoor Van Capellen hen verpleegde, konden zij tot het leven niet teruggeroepen worden. De beide slachtoffers zijn de genaam- den Alfons en Romaan, doch hun familie naam is nog onbekend. Zij wonen op de Houwaertplaals. Een hunner is gehuwd en vader van vijf kinderen. De lijken zijn naar liet stedelijk doodenhuis overge bracht. Op de laatste foore van Ciney zijn de varkens veel geduurd. De paarden werden aan goede prijzen verkocht. Een duizendtal aan 600 tot 1000 fr. Het hoorvee was zeer duur. Er waren overschoone ossen en melkkooien. De toekomende foore heeft plaats op 3 Oogst. Eene belangrijke zaak is in de ban den van het parket gegeven, door de erf genamen van eene eerbiedwaardige dame die over eenige dagen overleden is. Door een eigenhandig testament, geschreven drie maanden voor hare dood, had de overledene hare twee dienstmeiden als algemeene erfgenamen aangesteld. De dienstmeiden moesten alleenlijk eenige kleine bezetten uilkeeren. De bloedverwanten der overledene betwis ten de geldigheid van het testamentzij beweren dat de overledene niet goed meer bij hare zinnen was, reeds lang eer zij haar testament maakt. Wat meer is, toen de vrederechter zich in liet sterfhuis aan bood, om er zijn ambt uit te oefenen vond hij den geldkoffer op de kamer der dienst meiden staan. Deze verklaarden dat zij er den sleutel niet van hadden en dat zij er het geheim niet van kenden. Wat de zaak nog verergert, is dat de dienstmeiden, in het begin der ziekte van de overledene, eigendommen gekocht hebben voor meer dan honderd duizend frank. Zij hebben het laatste over omtrent drie maanden gekocht voor 25 duizend frank. Het is gelegen in dezelfde straat waar de overledene woonde. De wezenlijkheid overtreft soms de stoutste verdichtsels der romanschrij vers. Over eenige dagen kwam eene dame bij eenen advokaat. Ik bevind mij, zegde zij, in de groot ste verlegenheid. Mijoe dochter moet morgen trouwen, en iemand is mij komen zeggen dat haar toekomende echtgenoot een gewezen galeiboef is. Om de liefde Gods, smeekte zij, neem toch inlichtingen en stel mij gerust. De advokaat onderzoektde bewering is waar. De bruidegom was noch min noch meer dan een moordenaar. Hij was ge mengd geweest in eene zaak welke in 1877 veel gerucht maakte in Parijs. Daar hij Belg was kwam hij zich België verschuilen, doch werd aangehou den en tot 20 jaren dwangarbeid veroor deeld. Hij deed een deel zijner straf te Leuven uit. De kerel had sedert twee jaren hel ge vang verlaten, en gelijk men ziet hij had zijnen tijd opperbest gebruikthet schol maar een haarlje of hij trouwde met eene deftige juffer. Onnoodig te zeggen dat de kerel zonder komplimenten aan de deur werd gezet. Ouders, opgepast De ramp van Groenendaal. De broeders van Walter Héuaut van Elsene die tijdens de ramp van Groenendaal werd gedood, vroegen 80,000 fr. schade vergoeding, en bovendien 650 franks, den prijs der juweelen en voorwerpen die meu het slachtoffer ontstolen had. De burgerlijke rechtbank heeft ver klaard dat de gevraagde schadevergoe ding niet moet toegestaan worden. De vragers mogen komen bewijzen dat de ramp toe te schrijven is aan het breken eener half versleten riggel, en dat het slachtoffer ter plaats bestolen is ge weest. Ons dunkens zullen zij moeilijk dit be wijs kunnen afleveren. Moordaanslag le Alsemberg. In eene hut op liet grondgebied der gemeen te Alsemberg wuont eene oude, 63jarige weduwe, wier zoon, voerman van een belangrijk handelshuis van Brussel, uit hoofde van zijn ambt, zeer weinig thuis kan zijn. Zondag avond, op het oogenblik dat de vrouw zich gereed maakte om naar bed te gaan, vloog het vensterke aan stukken en een man sprong binnen. Hij greep de vrouw vast, droeg haar in een ander kamerke, waar hel bed van den zoon staat en overlaadde haar slagen; zoodat zij bewusteloos neérj Dat duurde een geheel uur. Toen» booswicht de woning verlaten hadi de arme vrouw eenigzins bijgekr'd was, sukkelde zij op straal maar L niet verre van daar bij een kapellekfl nieuw neêr. Daar werd zij door de boeren gJ den. Na verzorgd te zijn heeft men tl toestand onderzocht tn de/.e is vanï aard dat men vreest voor haar leven 1 Hel parket dat dadelijk een onderj begon, deed eenen persoon aanhonj die over drie jaren nog van een d feit verdacht werd. In 't begin loochende hij alle plid heid, doch ten slotte heeft hij zijnl drijf bekend. Omstreeks 6 ure namiddag b;J er maandag te St-Maria Oudenhoveii uit te Pijperzeele in eene holste woond door Joannes Eeckhout, naamd Ruske de vrouw was juijl den hof met haar kind op den arm. f blusschen of redden viel niet tedeti de vlammen verspreidden zich bliks snel, rondom liet strooien dak, enj den onvermijdelijk de naburige woni vernield hebben tot viermaal ui een nabij gelegen huis door het vei dend element aangetast gewordet| zoo niet den onverschrokken i der Oudenhovenaren er paal en p had aangesteld. Eene geit, eenige fa iien en meestal de huisraad weról prooi der vlammen. Alles is doorfl verzekeringsmaatschappij gedekt. Wat als eene ware zeldzaamheid^ aanzien worden is, dat vele parsot die de zestig jaren nog niet bereiktÖ ben, bevestigen dat bet reeds devil maal is dat zij ooggetuige zijn vanheij branden dierzelfde hoeve. Goedkoop gekleed. Dinsdag kJ een vent, rond de vijftig jaren oudj M. Vander Haeghen, herberger en ll| verkooper. Ezelstraat, te Brugg Hij vroeg om een broek aan te pas hetwelk de verkooper deed. Als de^ de broek aan had,, kreeg hij lust s een vest. Ik zal wel nog eene veste kocd sprak hij. Als hij die nu ook aangetrokken ij verklaarde hij geen geld bij hem te k ben. Kei 'H - Ik heb nu geen geld zei hij, dat is niets. Ik zal hier mijne kleederen laten en gij kunt ze ven legen zaterdag. Intusschen kan uw; ije meegaan met mij. naar het huis, ik 't huis ben. Ik werk aan het gom nement en ligge't huis in eeuehi in de Kemelstraatik zal uwen jot 'iet geld geven. Nadat de kleermaker en zijn zoon een druppelke gedronken hadden den kooper, die trakteerde, ging 4e gen meê. Alvorens in de Kemelslra komen, gingen zij onderweg op S. Amandplaats binnen in de bei' 't Klein Vlaanderen, om eenen druppd drinken. Daar binnen, vroeg zijn gezel in de herberg zou blijven;i zou dewijl om het geld gaan en het' brengen. De jongen stemde ongelukkiglijkdi toe en liet den kooper vertrekken, zooals men denken kan, niet meerw kwam en sedert dien niet meer ge werd. De jongen moest zelf, na lang gei te hebben, de twee druppels betalen. I Men is nogthans te weet gekomen,/ die dief was. In ken werd gedaan bijl politie, en deze is er achter gekomen' het een kerel is, die 't huis ligt im logement der Ganzenstraat, Men kan denken dat hij er niet teruggekeeti om te slapen. ENGELAND. Jack the Hipper. De geheii nige moordenaar, gekend onder naam van Jack the Ripper, schijnt reeks zijuer afschuwelijke misdaden uieuwte willen beginnen. Woensdag was er weer in eene straten van Londen eene vrouw van lochte soort vermoord ziehier wal engelsehe bladen over die nieuwe daad melden Op minder dan een kwartier afsta van de Dorselstreet, Spitalfields, m men op den morgend van den les lord-mayor's dag het verminkt lijk va van Mary Jane Kelly, is woensdag r gend eene andere brutale misdaad pleegd, welke de vreeselijkc Whited pelmoorden op 8 brengt. Wanneer men van de Wenthvtod street naar Whitchapelroad gaat, ontmo men een zijstraatje of steeg, gekend oil den naam van Old Castle, dat, evenals Buck's-row, waar het lijk van Mary A Nicholls gevonden werd, door 't weA volk van den omtrek gebruikt wordt a er hunne kruiwagens en alle anderesoct ten van voertuigen, na het einde eiken dag neêr te zetten. Langs den eenen kant staat een ho blinden muur, en, alhoewel men schien maar weinig reden tot klap! heeft over de verlichting dier steeg, het toch natuurlijk dat in den nacht misdaad, die somber en regenachtig er alles in diepe schaduw gehuld bleef. Hier, even als in Mitre-Square, M de policie dikwijls voorbij, eene omsta digheid die bewijst, dat de misdaad pleegd is door dezelfde hand, die dezelfde wijk reeds verscheidene vroe wen vermoord heeft.

De Denderbode | 1889 | | pagina 2