Zondag 28 Juli 1889, 10 centiemen per nummer. 43ste Jaar, N.2381 NIEUWS- EN AANKONOIGINGSBLAO VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. DIJK EN ARM West-Bengalen. ABONNEMEIVTPRIJS AIVNOrVCElVPRIJS Politiek overzicht. Verplichlmlc militaire dienst. DE DENDER-BODE Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagleekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijlt in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, tr. 1,00 Vonnissen op 'A* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond.—De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Saun. AELST. 27 JULI 1889. Frankrijk. De wenschen van lnter- Mtionale Werklieden-Congres. Door iet Internationale Werklieden-congres te Parijs zijn de wenschen der aanwezigen ^iflietnagenoeg algemeene stemmen op de rijende wijze uitgedrukt 1° Een werkdag van hoogstens acht iren, door internationale wetgeving vast je stellen. •tit 2° Mipstens één vrije dag per week: jij ^eenarbeid op feestdagen. 3° Afschaffing van nachtwerk, voor mannen zooveel mogelijk, voor vrouwen en kinderen geheel. 4°Geheele afschaffing van den arbeid voorkinderen beneden de veertien jaar bescherming van kinderen tot den leeftijd van 18 jaar. 5°Volledige opleiding voor handwerk Dubbele betaling van overwerk van dit werk tot hoogstens vier uren. 1°Heerlijke, rechterlijke en straf rechterlijke verantwoordelijkheid der werkgevers voor ongelukken. 8°Benoeming van een voldoend aantal bevoegde toezichters, door de arbeiders zeiven te benoemen, en door den Staat of de gemeente te betalen, welke toezich ters te allen tijde werkplaatsen, fabrieken en geestelijke inrichtingen zullen kunnen binnentreden en de leerlingen in hun eigen woningen zullen kunnen ondervra gen. 9® Werkplaatsen, door de arbeiders in le richten met subsidie van de gemeente of van den Staat. 4° Arbeid in de gevangenissen en werk buizen op dezelfde voorwaarden als vrijen arbeid, en zooveel mogelijk ten behoeve'van groote openbare werken. ID Verbod van het in dienst riemen van buiienlandsche arbeiders tegen lager loonen, dan door de arbeidersvereenigin- "^nzijn vastgesteld. 12" Een minimum-loon, vast te stellen in elk land in overeenstemming met de redelijke behoeften. 13° Afschaffing van alle wetsbepalingen gen de internationale regeling van den arbeid. M#Gelijke betaling bij gelijk werk voor mannen en vrouwen. De politiek in Frankrijk. M. Tur- gnet, oud-minister en thans een der lui tenanten van Boulanger, heeft in een Ionderhoud met een dagbladschrijver ver haard, dat de kantons, waar generaal Wulanger zal kandidaat zijn, nog niet plaid werden aangewezen. (Ern verhaal uit de fransche revolutie.) (36« Vervolg.) Aog drij kwaart uurs verliepen 't was zoo goed donker geworden. Alsdan hoorde de waker op nieuw liet gerucht van peerdestappen. 't Was Bar- met zijn gevolg, die van den kant van Dinan «keerde. Tot zijnen schrik bemerkte An- eM' dot er in de bende drij mannen te kort Wjrcn. Kermeur was met twee speurhonden aeh- jfttgtblevcn. Alhier, Joulin riep Bardou al met eens, in Dli ijheid van den verdoken wachter. Zijn dat geene peerdestappen i^ou sprong van zijn peerd en Jonlin ook. g, nachtuil, ziet gij niet dat de grond met de n toegestampt is 'Ja, burger, ik zie wel iels van peerdestappen "aar van cenen wagen geen speur. lib elf» n°^ ',el waöensPcur moeten vinden, ®urBCr) wil ik cenen wagen gaan halen of een Ofschoon de generaal slechts verlangt in 80 kantons kandidaat te zijn, hebben zijne vrienden hem in niet minder dan 300 voorgedragen. Met het oog op de toekomst deed M. Turquetde volgende verklaring Wij bemoeien ons niet met den toe - komenden regeeringsvorm, eene kwestie welke door de Constituante zal worden opgelost. Het is echter een onbetwist baar feit dal niets de monarchisten kan overhalen de republiek te aanveerden, en ook niets de republiekanen kan verzoenen met monarchie of keizerrijk. Ik ben een oud republikein, maar ik ben ook een liberaal, en daarom zou ik volkomen tevreden zijn met eene monar chie zooals België of Engeland, met een koning of met eene koningin maar, boven alles hebben wij eene vrije regee ring noodig. De opportunistische-republikeinsche pers in Frankrijk, niet te vreden met al heigeen reeds tegen generaal Boulanger is geschied, wil dat hij, ingevolge de akte van beschuldiging van M. Quesnay de Beaurepaire, niet alleen voor het senato rial hooggerechtshof zal terechtstaan wegens aanslag tegen de veiligheid van den Siaat enz., maar ook voor den krijgs raad zal gedagveerd worden, wegens de pogingen tot omkooping van officieren en andere punten der beschuldiging De Républ. Franc, vooral dringt daar met kracht op aan en meent dat heide ge rechtshoven, het militaire en hel senaio- riale, zeer goed naast elkander, ieder in eigen sfeer, kunnen werkzaam zijn. Heden zaterdag, zal het de 10e dag zijn na het beteekenen ol officieel aankondi gen der in-staat-van-beschuldiging-slel- ling alsdan zal de voorzitter der senato rial commissie van onderzoek de ordon nantie uitveerdigen, waarbij Boulanger gedagveerd wordt om binnen tien dagen zich aan te melden en beschikbaar te stellen, zullende hij anders als weêrspan- nig legen de wet beschouwd worden en als vervallen van de vrije uitoefening zijner burger-en burgerschapsrechten. Dit zal dus eene nieuwe reden van on- kiesbaarheid voor hem zijn want dat hij zal komen, om persoonlijk voor zijne rechters zijne eer te wreken, durft geen enkel boulangistisch blad meer volhou den zijne zaak zal dus bij verstek be handeld worden. Vermoedelijk begint, zooals wij zeg den, op 8 augusti de openbare behande ling. De toestand van den Paus ie Rome. De Messagero van Rome bericht, zooals wij reeds zegden, dat Crispi, ingevolge de geruchten over het mogelijke vertrek des Pausen, aan de questuur heelt last gegeven, door een buitengewonen poli tiedienst, den omtrek van het Vatikaan te laten bewaken, ten einde reeds vervvit- wagenspcur op liet zand leckcncn, dan zult gij het van zelf zien zei Joulin kwaad weg. Wat zegt gij daar lk zeg dat de peerdestappen eerst van de straat komen en dan weder er in gaan. 't Schijt hier een veel begane weg le zijn. 'I Was gisteren markt te Dinan. 's Is ook waai'. zei Bardou met naar zulke speuren te zien, zouden wij ieder" wegeltje moeten onderzoeken. Zij stegen te peerd en reden voort. De vervolgers en hunne peerden waren dood moede, dit bemerkte heer Andreas wel. Nu dat zij voort waren, mocht hij eene poos vrijer ademen. Maar Kermeur die er met twee achtergebleven was, dal maakte hem bezorgd. Niettegenstaande besloot bij van maar uit te breken, en met Ker meur en zijne mannen ecnencn kamp aan te gaan als 't noodig mocht worden. Lil. O© tweed© nacht. De peerden werden van achter aangespannen het kleinere peerd waarmee Jakob aangekomen was, werd bijgelegd, en zoo was de wagen spoedig uit de zompeling getrokken. De danien trokken binnen, alles werd geschikt gelijk den nacht te ligd te zijn voor het geval dat de Paus heimelijk hetVatikaan zou verlaten. Ook moet een detachement soldalen gereed staan om den Paus officieel le es- korteeren, tot op de plaats waar hij Italië zou verlaten. Indien, zegt de Messagero die haar geheel bericht onder voorbehoud geelt Leo XIII vertrok, zou hij waarschijn lijk per rijtuig lot Palo gaan, waar hij of den trein zou kunnen nemen, of zich zou kunnen inschepen. Afgezien van de meerdere of mindere vertrouwbaarheid dezer berichten, is het feit, dal te Rome zelf zulke plannen aan de regeering worden toegeschreven, zegt de Universeen treurig bewijs van wel ken aard 's Pauzen vrijheid is: den Paus te laten bespinden, onder voorwendsel van zijne vrijheid te verzekeren, dat ontbrak nog Ook is Crispi er sedert eenigen tijd hardnekkig op uit, door zijne dagbladen te laten zeggen dat de Paus mei Frankrijk samenspant tegen Italië zelden wordt dit rechtstreeks te verslaan gegeven, maar onophoudelijk verschijnen uiterlijk onbeduidende berichtjes, welke deze meening moeten bevestigen. Zoo werd onlangs beweerd dat de godsdienstige instellingen, welke Frank rijk te Rome heeft, een gansche reeks huizen op het Borgo, rondom het Vaii- caan, zou aankoopen om er nieuwe fran sche katholieke instellingen te vestigen. Geen woord was er waar in die bewering maar dat hinderde niet Er verscheen zelfs een tweede bericht, volgens hetwelk de H. Stoel met de fran sche regeering aan het onderhandelen was over de instellingen der Franschen ie Rome, welker toestand door de nieuwe wet op de vrome stichtingen gewijzigd zou zijn. Welnu, deze stichtingen zijn reeds van in 1870 bij koninklijk besluit erkend. Uitdagende ivoorden. Generaal Bron- sart von Schellendorf, oud-minister van oorlog, thans opperbevelhebber van Oost- Pruisen, beeft in eenen heildronk gezegd dat de onrust, die zich allerwege lucht geeft aangaande het verbreken van den vrede, niet gegrond is. In alle geval, indien een oorlog moet ontstaan tusschen Rusland en Duitschland, zou het duitsche leger zich niet achter de Weichsel terugtrekken en al het land tusschen dien stroom en de russischo grens aan den vijand overlaten, maar lol den lesten man de grens zelve verdedigen. Deze woorden hebben de grootste op schudding verwekt. Daar generaal Bronsart een man is van rustigen aard en een voorzichtig spreker, zoo blijkt genoegzaam welk eene span ning er in Pruisen's oostelijke grensdis- strikten bestaat, als zulk man het noodig vond die verklaring te laten hooren. vooren, Bontemps trok een goed einde vooruit, lieer Andreas kwam achtcruan, en men reed langs de groote baan verder op naar Dinan. Een uur Lijd was verloopen en de avond ging in nacht gaan veranderen, als Bontemps in galop we derom kwam gereden en tcckeu deed van te slaan. Heer van Al illy, zei Bontemps, even gelijk een adjudant tot zijnen generaal, «op vijf honderd stappen van bier loopt de weg iu tweeën... Ewcl, zei beer Andreas, links is 't naar Dinan en rechts naar St-AIalo. i Jamaar, T en is dat niet wat ik weten moet, goede lieer. Ik ging zeggen dal ik daar aan de her berg tegen de wegscheiding, drij verdachte kerels heb gezien eer er van, ten minste, is gewapend, dutlicb ik klaar kunnen bemerken. Zoo, Bontemps Ik betrouw op uw soldaten- oog, vriend. Wij zullen den weg rechts inslaan, de de kerels op een verkeerd speur brengen en dan wederem kceren. De wagen trok ongehinderd de herberg voorbij. In de deur van de herberg stond een man van hoogc gestalte. T Was mociclijk om iu de donker heid goed te onderscheiden, -naar de kerel zag er zeer armmoedig uit. Docli nauwelijks hield de wagen een cinds verder stil, of bij de avondstilte boorde men den ijzerslag van verscheidene peer den. Geen twijfel, zie Andreas, of 't is Kermeur De Autorité een fransch dagblad, verschijnende le Parijs, deelde eenige dagen geleden een artikel meê, 't welk opzettelijk schijnt geschreven te zijn om de oogen te doen openen aan onze goed- geloovende landgenoten die zich door de overdrijvingen der Belgische militaristen hebben laten begoochelen. Nooit zullen wij genoegzaam de aan dacht kunnen inroepen op de gevolgen die de verplichtende militaire dienst, onder opzicht der aanwerving dergeeste- lijkheid, zal na zich slepen. Onmogelijk zou het voorlaan wezen seminaristen of novicen voor den geestelijken stand te vinden, en hieruit zou voor de openbare zedelijkheid en den R. K. Godsdienst de grootste gevaren voortspruiten. Laten wij nu het woord aan den fran schen dagbladschrijver en men lette aau- dachtig op «Men wilde de seminaristen indekazerne hebben. De hospitalen waren te goed, de ara- bulanciën waren veel te stille plaatsen. Wat denkt ge we! De seminaristen zouden er niets dan goede voorbeelden voor oogen gehad hebben en er geleefd hebben in voorwaarden, welke in niets de voortzetting hunner geestelijke roe pingzouden in den wegslaan. Dat ware immers eene vreeselijke nachtmerrie geweest voor de vrijdenkers der Kamer Want zij hebben nooit de militaire wet gewild, dan om de seminaristen te nemen, en zij hebben nooit de seminaristen ge wild, dan om ze voor altijd te houden. Een jaar doorgebracht in de ambulan cediensten, met zieken en liefdezusters, dat maakte de rekening der vrijdenkers niet dat was nog een soort van semi narie en de geestelijke leerlingen zouden zich thuis gevoeld hebben. Neen, zij eiscliten meer, zij eischten alles. Gij ziet van hier de gevolgen De seminaristen, naar de kazerne ge zonden, zullen wel bijzonder verzorgd worden eene ware aanhitsing tot on tucht zal hen voortdurend omringen. Men zal maar één doel hebben hen aan hunne roeping zien te ontrukken. Men zal alles in 't werk stellen om hen nooit meer het seminarie doen terug te zien. Hoeveel jongeligen zullen tot het einde toe aan de verleiding weerstand bieden Is hel niet afschuwelijk, in een land als Frankrijk, waar de meerderheid katholiek is, dat men de geestelijke leer lingen zoo maar brutaal van den dienst der kerk kan weg sleuren, voor één jaar en krachtens de wet De samenstelling der geestelijkheid zal bierdoor lijden en het is juist dat wat de vrijdenkers der regeering willen. Op 50 toekomende priesters, zullen er 25 op liet appel ontbreken. Alsof er dan die weêr voorttrekt. Ziet, ginder rijden zij I Kccroni, Guilbaud, weder naar de herberg toe langs de baan naar Dinan En gij, mijn liefste Bon temps, ging Andreas voort, gij blijft bier in de nabijheid, zoodanig dat gij alles kunt hooren en zien 't is zeer waarscbijnciijk dat Bardou binnen eenige ureri wederom zal kceren misschien zal hij bovendien niet lang meer weg zijn. Volgt hij het vulschc speur die Kermeur hein tooncn zal, biyf dan algelijk nog, want hij zal spoedig gewaar wor den dat bij verleid is. Slaat bij integendeel den weg naar Dinan in, gelijk ik vrees, dan komt gij in lossen teugel naar ons gereden. Van Dinan voort, loopt onze weg langs de poort van St-Brieux, de eerste straat rechts, naar Ploubalay. llebl gij verstaan «Tweemaal hooren en half doen, dat is mijne gewoonte niet, goede heer, gij weel het. Ja, ik weet bet, beste jongen. Geef mij de hand, en dat God u bcscfierme Voor zoo cenen lieer zou ik mij in riemen laten snijden,» mompelde Bontemps bij bleef achter en wandelde met zijn peerd op stap over en weder. Traagzaam en mociclijk wrrd de wagen voort getrokken naar de hoogte waarop Dinan gelegen is. Door de stad liep alles goed af't kon zoo rond elf ure zijn en al de stiaten waren verlaten. Aan dc poort van St-Brieux riep de nachtwaker tot Guilbaud die dc peerden voerde i He, vriend, nog niet genoeg gemeenten zonder pas toor waren in het departement Gers alleen zijner meer dan 60 Maar, wat bekreunen onze regeerders zich om de geestelijke behoeften der be volking De buitenman, die van alle centrum verwijderd is, zal mogen sterven als een hond, als een wanhopige, alvorens men den tijd zal hebben een priester te gaan halen, daar waar er nog een is Geen missen, geen diensten meer, in de helft der gemeenten van Frankrijk Ziedaar met welken hatelijken maatregel de Kamer haar wetgevend mandaat ten einde brengt. De kiezers zullen het niet vergeten. En zij die nog aan de dorpspastorij houden, bewoond door den pastoor zij die's zondags geerne volk in de kerk zien zij die den eere-diensl willen zien huldigen en vooral zij die, aan hun doodsbed, den priester aan hunne zij willen zien zij zullen onthouden dat de republiekanen hun dat alles ontnemen willen zij zullen ontlast willen zijn van een gouvernement dat alles aan het volk ontneemt, dat zijne kinderen steelt voor de wereldlijke scholen, dat zijn geld steelt om zich vet te mesten en dat nu nog zijne pastoors en zijnen God ontste len wil. De Godsdienstige Week van Parijs, geeft deze gevolgen van de onlangs ge stemde krijgswet 1° De Seminaristen. In tijd van oorlog zullen zij in den gezondheidsdienst inge lijfd worden, maar in vredestijd staan zij ter beschikking van den minister van oorlog, die aan de radikalen heeft beloofd ze allen naar de kazerne te sturen. Het jaar vóór hunnen overgang in de reserve zullen zij over eene maand bin nengeroepen worden, en er valt op te merken dat zij dan allen eene of meer wijdingen gekregen hebben. 2e De priesters. Zij zijn aan al de inroe pingen in de reserve onderworpen dus op sommige tijden des jaars en in oor logstijd, kunnen al de priesters, onder de 45 jaar verplicht worden hunne paro chiën te verlaten om hun regiment te vervoegen. 3° De professors, de aalmoeseniers, en de kloosterlingen. Al depriesters die plaat sen bekleeden, door het gouvernement als onnoodig voor den eeredienst her kend, zullen twee jaar lang moeten dienen, waarvan zij gedurende hunne studiën vrij waren. Deze wet is een werk dat slechts door den duivel kan ingegeven worden. Vele calliolieken verliezen de gevol gen uit het oog. Zij zijn door de militaris tische denkbeelden zoodanig verblind dat zij niet zien dat zij, wij bekennen het, zonder het uitdrukkelijk te willen, in de kaart spelen der ergste vijanden van onzen Godsdienst. Hun spel is gevaarlijk, zij helpen, zij ondersteunen de liberalen, die wanneer zij zullen meester wezen zich zullen ver haasten het voorbeeld der fransche vrijdenkers na te leven, 't is te zeggen, Zeg dan, men heeft daar over eenigen tijd juist naar u gevraagd. Andreas begreep aanstonds wat er gebeurd was Ik dank u, riep bij tot den nacbtpost, wij hebben ze ontmoet en de zaak is effen. Ah, gc waart, gij er ook bij Nog nooit heb ik zooveel volk bij eenen hooiwagen gezien. En waar trekt gij nu naartoe i Naar Laiubellc waai ls. Met hooi naar Lanibclle Dat is gelijk water naar dc zee voeren Ei, ei 1 Nu, veel plezier en goede nacht Honderd stappen voorby de poort van St-Brieux sloeg dc wagen de oncffcnc straat naar Ploubalay in. Twee uren waren verloopen, twee uren van angst en kommer, doordien men zoo moeiclijk vooruit kon dc wagen hopte en schokte langs alle kanten en dc peerden hadden dubbelen last gelukkig waren bet kloeke dieren. Een gerucht liet zicli hooren, welhaast was de loop van een peerd te ondersclicicdcn, en eindelijk zag men in de schemering eenen ruiter naderen. Gecu twijfel of 't was Bontemps die met maren kwam over Bardou. Heer Andreas... zei Bontemps zuchtend cn vermoeid, binnen een halve uur... zal Bardou hier zijn Binnen een half uur 1... Alaar hoe is liet moge- hier in ons land ook de aanwerving van den geestelijken stand onmogelijk te maken, de parochiën zonder pastoor te laten en meer dan de helft der Belgen als honden,als wanhopigen te laten sterven Brief van P. DE COCK aan een zijner Stadsgenoten van Aalst geschreven. Ghijbassa, 12 April 1889. Toen ik u uit Calcutta (t) schreef, dat Mgr Goethals mij naar Singboom zond, kon ik u niets over mijne nieuwe Missie melden, omdat ze mij gansch onbekend was. Thans ben ik gelukkiger, en haast mij u er eenige regelen over te sturen. De missie van Singboom of Landstreek der zon, maakt deel van hel uitgestrekt distrikt der Chotanagpor. Meer dan de helft van dat gewest is met groote en bijna ondoordringbare bosschen over dekt, in wier midden het groot deel der inboorlingen leven en sterven met de wilde dieren daarom hebben zij bijna geene betrekkingen met de naburige volkstammen, en nog veel minder met de Europeanen, 'l Is genoeg voor hen eenen dezer van verre te ontwaren om als verschrikte musschen de vluaht te nemen. Ook is het voor ons allermoeie- lijksi in die streek te reizen, want nie mand wil of durft u ontvangen, herber gen of eenig voedsel verschaffen en 't is nog veel moeielijker met hen in ge sprek te komen om hun een godsdienstig woord toe te sturen, dewijl ze altoos peizen dat wij hier slechts zijn om ze te bedriegen en hunne kinderen of armtie rige kudden te rooven. De grond die niet beboscht staat, is rotsachtig, onvruchtbaar, zonder gras of groente, eene dorre woestijn. Ook zijn er de inwoners in de uitsterste armoede en ellende gedompeld zij hebben er te veel om van honger te sterven en te weinig om te leven. Gisteren nog vertelde me mijn Catechist dat bij, over twee jaar, deze bergachtige streken doorreisde en in een der eenzame dorpen stil hield om er zijnen rijst (a) te koken. Bij 't zien van zijn eetmaal, werden de inwoners wat stouter, en naderden reikhalzende, op de tippen hunner teeneuhonger geeft moed. De Catechist begon met hun te klappen en vroeg hun hoe zij vaarden. Slecht! wierd hem geantwoord. Hoe dal Sedert 8 dagen hebben wij niets meer te eten. En waarvan leeft gij dan Van kruiden der aarde, gras, bladeren en botten der boomen Hieruit ziet gij hoe beklagensweerdig de toestand is van mijn volk. Moge het (1) Hoofdstad van West-Bengalen, die 800,000 inwoners telt. Dc Jcsuietca hebben daar een Col lege van omtrent 700 leerliagen, van alle ras, kleur cn godsdienst. ƒ2) Dc rijst vervangt hierde palaten 's morgens rijst, 's^middags rijst, 's avonds rijst met wat krui den in 'l water gekookt door den missionnaris zal ven. lijk Wel ik heb nog al de moeite ran de wereld, gehad om u zoo spoedig in te halen. In ieder geval zal hij nog wel eerst een einde voortrijden, op zoek langs dc baan naar St-Brieux Neen, neen De nachtwaker aan de poort, dat simpele mcnscli, heeft u zien inkcerenen als Bardou afkomt, zal hij dal zeggen, juist gelijk by het aan mij verteld heeft. i Waar hebt gij Bardou achtergelaten 4 Aan dc herberg nabij de kruisstraat. Hij ia langs het valschc speur geloopcn, maar niet lang spoedig kwam hij weer af cn nam de baan naar Dinan. Toen ben ik met lossen teugel voortgeko men. Gelukkig zijn de peerden zijner mannen doodmoe. Binnen eene halve uur, zei Andreas met een diepen zuchten wij hebben voor 't minste nog een geheele uur noodig... Neen, neen, Bontemps, gij zijt gemist. Dc hoogte naar Dinan, de gang door dc stad. het vragen en iniformecren, de slechte weg naar hier cn de toenemeude vermoeidheid zijner peerden, dat alles zal hem wel eene geheele uur kosten vooraleer hier te zijn. Eene uur nog, o mijn goede God, schenk ze ons, dia uurJaag de peerden wat aan, Guilbaud I Voorwaarts, voor waarts Hebt maar moed, vrienden Vtrbodt» nadruk. WotBT Yomts u

De Denderbode | 1889 | | pagina 1