EERBETOOG V VANWAMBEKE Landbouw. .Iiibcifcrsl Van Uamlieke. Volksinschrijving. KUTSPEl; FSPlAWPFj. IN JUBELVIERING Allerhande nieuws. met de geringe aalmoes, die wij kunnen toereiken, insgelijks de weldaad des ge- loofs aanvaarden, welk wij thans hier ▼erkondigen Over zes dagen ben ik zeil dit gewest gaan bezoeken. Wij reizen 's morgens heel vroeg, want reeds om 7 ure wordt de hitte der brandende zon onverdraag lijk. Hier en daar, wanneer de gelegen beid zich ertoe aanbiedt, houdt ik stil, tracht met de vreesachtige inboorlingen wat te praten, en rechts en links een zaadje van het woord Gods te werpen. Zij luisteren nog al wel, omdat het nieuws voor hen is maar zoodra ik hun van christenc plichtvervulling spreek, worden zij dool en stom. Zij hebben zekere heidensche godsdienstgebruiken en hunne afgoden Boudas genaamd, waar zij nog vaster aan gekleefd zijn dan aan hun eigen vel. Daarover met hen rede- mieren is gansch nutteloos, want geene bekrompenere verstanden kunnen er uit gedacht worden.Daarenboven speelt hier zoo wel als bij u hel menschelijk opzicht zijn bedervenden rol en voeg nog daarbij de onverschilligheid, die hun aangeboren is, en gij zult de bijzonderste redenen hebben, welke de bekeeringen in dees gewest moeielijk maken. Wat behooren wij te doen om deszelfs inwaners eerst in rnenschen en dan in christenen te lier- schapen Ze zacht aanspreken, lieftallig ontvangen, hun alle diensten bewijzen, gemeenzaam niet hen omgaan. Moge de Hemel onze pogingen zegenen Ik was hier gekomen om hij den Mumla ol burgemeester van het dorp, een be zoek al te leggen hij had immers aan mijnen Catechist laten hooren dat zijne hekeering niet onmogelijk was. Onge lukkiglijk kon ik met hem niet kennis maken, hij was afwezig. Maar ik heb zijnen broeder en zijnen neef gesproken, en dezen hebben nu beloofd de christene leering ernstig na te peinzen en mij te Chybassa te komen bezoeken. Zullen zij bet doen 't Is te lioopen. Terwijl ik in de hut of woning van den Munda was, wierd ik bij eenen zieke ge roepen. Ik ginger met twee Catechisten naartoe, en vond een man op een soort van bed uitgestrekt liggen onder den blauwen hemel. Mei moeite kon hij ade meti en spuwde bloed en etter. Zijne vrouw was zeer verschrikt, toen ze mij zag, maar ter oorzake van den ellendigen toestand des kranken, liet ze mij naderen, doch verbood mij haren man aan te raken. Maar ik nam er geen acht op, legde mijne hand op zijn hoofd eri gevoelde dal hij in eetie brandende koorts lag en pijne- lijk moest lijden. Ik sprak den zieke over onzen H. Godsdiensten vroeg aan de vrouw of zij baren man geene genees middelen toediende. Neen, antwoordde zij, maar wij dra gen sacrificiën op aan onze Bougasof valscke goden. Maar, zeide ik, die sacrificiën zullen uwen man niet herstel len en t wordt hooge lijd dat gij werk- dadigc middelen aanwendt om uwen man te behouden. En wie zal uwe kinderen voeden, zoo hij stierf?»De vrouw zweeg. Toen sprak ik den lijder zeiven aan «Ce zijl zeer ziek, niet waar? O. Ja. Helpen uwe Bougas u niet Helaas neen.» Hewel, mijn beste vriend ik kom u een Bouga, den Pingbouga, den grooten God leeren kennen, welke alleen u kan genezen. Wilt gij hem eeren, en uwe goden verlaten Ja, dat wil ik. Op dit jawoord, kwam er de vrouw tusschen. Eerst moet ik, zeide ze, de broeders van mijnen man erover raad plegen. Ik zal ze roepen en hooren wat zij zullen zeggen. Heel wel, hernam ik, maar zorg voor uwen man en kinde ren morgen zal ik weerkeeren. 's Anderdaags kwam ik met mijne twee Catechisten terug. De broeders des zieken zaten voor de woning vergaderd. De deur en luchtgaten waren dicht toe, terwijl de kranke man erin opgesloten lag, misschien stervend en verslikt door dorst en hitte. Ik vroeg hun Wat beteekent dat - De zieke zal genezen, ant woordden zij, en wij hebben uwe genees middelen niet noodig. Wel een ge heel half uur spraken de Catechisten met ben om hun betere gedachten te doen opvatten, doch te vergeefs. Wij zijn berglieden, zegden zij, en bijgevolg beesten, en als beesten moeten sterven. a Maar, zei ik, Staat mij ten minste toe den man eenige medicynen toe te dienen eu voor hem wat te bidden Neen, hij zal uwe medicijnen niet gebruiken. Wij hebben onze Bougas om ons te genezen geen anderen willen wij. Uwe Bougas genezen u niet ze zijn machteloos. Ja, eenigen onzer zieken genezen, maar veel anderen sterven. Met be- droelde hart verlieten wij de woon, den Heer biddende de pogingen van onzen wil en vooral de goede gevoelens des bcklagenswaardigen zieken te willen aanvaarden, opdat hij leve en christen worden, of ten minste met de begeerte des doopsels sterve. In ecne dergelijke omstandigheid was het insgelijks de vrouw die haren man, eenen der bijzonderen des dorps, belette christen te worden. T Is hier uitnemend heet, en dat, zal zal nog wel twee lange maanden duren, en dan begint de regen, die de stikkende hitte wat verkoelt, maar geen ophouden, kent. Wat mij persoonlijk betreft, ik ga wel, ofschoon ik van de kloeksten niet ben niets ontbreekt mij omdat ik. God dank, mij met weinig kan vergenoegen. Maar ik zou bier zoo gaarne eene Kapel voor Onzen Lieven Heer; eene kleine woning voor den Missionaris en eene School voor mijne kinderen oprichten, maar ik heb niets Kon eene milddadige ziel mij wat leenen, hoe rijkelijk zou haar Ons-Heer dat kapitaal mei interest in den hemel weergeven Ik beveel mij met mijne op komende Missie van Kolhan in uwe ge beden. Ferd. DE COCK S. J. Voor bieënkweékers. Geene plant in Europa, die rijker aan honig is dan de roode klaver. Omstreeks Mainz en in den Pfalz wordt die klaver veel gewonnen, en boven alle verwachting is de hoeveelheid honig groot, welke de bieën er bij gunstig weèr uitzuigen. Geloofweerdige personen zeggen dat een goed bevolkte korf in een enkelen dag er 10 kilos van aanbrengt, en dat een jonge zwerm zelfs 20 kilos honig in vier dagen er uit zoog. Plaatste men een vat honig naast de biehal, dan zogen de bieën in een zeilden tijd niet zooveel honig daaruit dan zij uit de roode klaver kunnen halen. De honig, van dit gewas voortkomstig, is wit, zuiver van smaak en fijn korte dagen nadat hij geperst is, wordt deze stijf. De Landbouw-Courant raadt derhalve aan, de ledige en slechte gronden met roode klaver te bezaaien om alzoo eenen rijken honigoogsi te verkrijgen. KIESKRONIJK. Men weet dat de overledene senateur M. Crabbe tot de liberale partij behoor de. Hij vertegenwoordigde de twee arron dissementen Aarlen en Virion. In het leste staan de krachten der kon- servalieven en liberalen omtrent gelijk. Zelfs hebben de konservalieveu eerder eenig overwicht. Dit is voor Aarlen liet geval niet, daar hebben de konservalieveu noch inrich ting, noch geest van overeenkomst. Niettemin zijn zij besloten den strijd voor de aanstaande kiezing aan te gaan, ten einde den liberalen zetel, door M. Crabbe opengelaten, door eeden katho lieken te vervangen. De liberalen zouden geeroe M. Tesch in den Senaat zien te krijgen, om zoo ge legenheid te hebben M. Numa Pompilius Ensch terug in de Kamer te moffelen. KECHTEKLIJKE KRONJJK. Sladsloten. De handelsrechtbank van Brussel heeft eene belangrijke kwestie te onderzoeken gehad. M. Lamb. D had in de Caissc génerale d'Epargne et de Crédit een Antwerpsch lot gekocht op termij' Viertien dagen later wilde de kooper in 't bezit van zijn lot komen en bood aan, dit tegen den beurskoers te betalen. De Bank weigerde. M. I)., bracht zijnen eiscli voor de han delsrechtbank en deze besliste dat de verkoop van loten op termijn in Belgie slechts toegelaten is, op voorwaarde dat de kooper onmiddellijk in 't bezit van zijn lot knme dat in deze zaak dus vol gens de wet het lot niet van eigenaar veranderd is en dat de kooper dus geen ander recht heeft dan de terugbetaling te eischen van de op afkorting gestorte 15 frank. De zal door het verbrekingshof worden opgelost. Oneerlijke boterboerin. Woensdag verscheen voor de korreklionneele recht bank van Antwerpen een vrouw Van Oosterwyck, eene boterboerin uit den omtrek van Lier, die boter verkocht welke van binnen met vet opgevuld was. Zij werd tot 50 fr. boete veroordeeld. Wel besteed. Als men voor boter be taald wordt, moet men ook boter ver- koopen. KERKELIJK NIEUWS. Woensdag 31 Juli wordt in de kerk der PP. Jesuiten de feestdag gevierd van den H. Ignatius de Loyola, Stichter der So ciëteit Jesus Te dier gelegenheid zal er in de kerk der Paters eene driedaagsche voorbereiding plaats hebben, zoo als volgt Zondag om 5 1/2 ure, Mis, met zang en korte onderrichting. Maandag om 5 3/4 ure, Korte onder richting. Rijnsdag om 5 1,2 ure Mis met Zang. Woensdag, feestdag van den H. Ignatius. Om o 4/4 ure Korte onderrichting. 5 1/2 Mis met Zang. 8 Solemneele Mis. 3 1/2 Fransch Sermoon door den E P. A. De Bie. Plechtig Lof. 8 Plechtig Lof en vlaamsch Sermoon, door den E. P. A. De Bie. Al de onderrichtingen zullen gedaan worden door den E. P. Vermeeren. Op dezen dag, volle aflaat voor de ge- loovigen, die naderen tot de HH. Sacra menten en, in de Kerk der Paters, komen bidden. Alle dagen kan men gewijd water van den H. Ignatius bekomen bij den Br. portier van T College. "letternieuws. De Slavenhandel en de Afri- kaausche kruistocht door Broeder Alexis M. G. Boekdeel in 8° 204 bladz. gebrocheerd fr. 0,95 rijk gekartonneerd fr. 1.20. Lc Congo Beige illustré, groot in 8°, 362 blad. gebrocheerd fr. 2,50. La Trait des Regres, illustré, in 8°, 240 bladz. gebrocheerd 1,20; Rijk ge kartonneerd fr. 1,45. La Barbarie Atricaine, illustré in 8°, 208 bladz. gebrocheerd fr. 0,90 Rijk ge kartonneerd fr. 1,15. Deze werken zijn te verkrijgen ten Bureele van den Denderbode. Dezen onzer politieke vrienden welke niet thuis waren toen de inschrijvings- lijsten ten huize werden aangeboden en verlangen in te schrijven kunnen zich wenden tot den Voorzitter hunner sektie ol ten Bureele van den Denderbode. Wij herinneren dat de inschrijvers voor 5 frank en meer, recht hebben tot hel gesteendrukt portret van den Jubila ris. Het gesteendrukt portret zal in de eer ste dagen der maand Augusti ten Bureele van Den Denderbode tentoongesteld wor den. Banket. Onze politieke vrienden welke begee- ren deel te nemen aan 't Banket 'i welk op 11 Augusti aanst. zal aangeboden worden aan onzen Volksvertegenwoor diger den heer Victor Van Wambeke, en die niet tliuis zouden we zen wanneer de ïnsclirïj- vingslijsten zullen aange boden worden, zijn verzocht zich te wenden ter estaminel De Beurs van van Amsterdam, bij den lieer Ferdinand De Muynck of tot den heer Felix De Hert, advokaat, Brusselscliestraat, te Aalst. De IM'Ovïneïale Raad van Oost Vlaanderen beeft in zijne zitting van 25 Juli jl, de vraag van het Vlaamsch Grievenkomiteil behandeld,be trekkelijk het gebruik der Vlaamsche taal in den Provincieraad. Deze vraag werd bestreden door MM. Mussely, Solvyns er.z. en verdedigd door de heeren Fredericq, De Cooman, Goos- sens, De Reu enz. Het voorstel der heeren Fredericq, De Cooman en 16 andere medeonderteeke- naars werd eindelijk aangenomen met 46 stemmen tegen 23 en 1 onthouding. 22 leden waren afwezig. Voortaan dus zal de Provincieraad zich bedienen van bet Vlaamsch voor al de stukken die slechts in eene taal worden opgesteld. Alle ontwerpen van reglement zullen tegelijk in de twee talen aan den Raad worden voorgesteld. De Vlaamsche tekst zal voor den Franscben worden bespro ken en gestemd. De beambten der provincie zullen voor de behandeling der ambtelijke zaken de Vlaamsche taal gebruiken, behoudens de gevallen waar de belanghebbenden de Fransche taal hebben verkozen. De bestuurlijke briefwisseling zal altijd in het Vlaamsch geschieden. Er zal enkel uitzondering worden gemaakt voor de gemeenten en personen die uitdrukkelijk zullen verklaren de Fransche laai te ver kiezen. Het voorstel van M Rodolf Eeman, lid der Deputatie, was breeder van opvatting dan dit van M. Fredericq, l)e Cooman en consoorten. Hij stelde voor1° Dat voortaan de processen verbaal der zittingen van den Provincieraad in de Vlaamsche taal zul len opgesteld en afgekondigd worden 2° dat de reglementen in de Vlaamsche taal zullen gestemd worden en er eene vertaling zal bijgevoegd worden. In zitting van 24 Juli verklaarde de heer Vermeire in zijnen naam en in dezen van de meerderheid der tegenstemmers dat zij tegen 1-et voorstel Fredericq stem den, niet omdat zij de Vlaamsche zaak vijandig zijn, maar wel omdat het voor stel des heeren R. Eeman hen schijnt klaarder en min aan moeilijkheden van uitvoering onderworpen te wezen. Deze stemming is eene nieuwe zege praal voorde Vlaamsche zaak. De Senaat heeft verscheidene wetsontwerpen gestemd onder andere, de herziening der gemeentenreglementen op de slachthuisrechten Machtiging aan den Staat om aandeelen te nemen in de onderneming van den Congo-spoorweg Werkrechtersraden en andere van min der belang. De Volkskamer heeft zich bezig gehouden mei de beraadslaging over de afschaffing der emolumenten van de Vrederechters en Griffiers en de tweede stemming er over bepaald op Dijnsdag aansi. Verder besprak de Ver gadering de wetsontwerpen der inrich ting van liet kanton Ledeberg en der regeling van den arbeid van vrouwen en kinderen. tot oprichting van een gedenkteeken ter nagedachtenis van Mgr. Lambrecbt. Opbrengst der vorige lijsten fr. 191,85 Mme We Gits-Hubeaux Aalst. 5.00 M. J. B. D'Haese 5.00 M. Aug. D'Haese 0.50 Mme Wilfried De Clippele B 5.00 Juf. Plulom. Verstraeten B 1.00 Juf. W* Pyck Erpe 1.00 M. Bernard Slalpaert n 1.00 M. Willem De Goet 0.50 Jufv. Marie Pyck 0.20 M. Aug. Wauters B 0.20 M. en M"'e De Key^n'-De Vriendt Aalst 5.0o M. Theodoor Renders 5.00 Zondag 28 Juli 1889. Om 2 ure 's namiddags L. Minot, (hoofdman) Aalst tegen M. Siraux (hoofd man) Engliien. Om 3 ure Van der ifoudelingen (hoofdman) Geeraardsbergen tegen M. De Creef (hoofdman/ Brussel, (St. Gillis.) Om 4 uro beslissing. STAD AALST. AAN DEN HEER Volksvertegenwoordiger des Arrondissements Aalst, ter gele genheid van zijne 1864 11 AUGUST! 1889. liet College van Burgemeester en Sche penen, in overeenstemming met de bij zondere Commissie, de Feestelijkheden willende regelen welke ter gelegenheid der Zilveren Jubelfeest des heeren Victor VAN WAMBEKE, op boven gemelden dag zullen plaatsgrijpen. BESLUIT 1° PLECHTIGE MIS VAN DANKBAAR HEID. Om 10 ure des voormiddags, zullen de katholieke Maatschappijen, Vereënigingen e:i A'geveerdigden der Steden c-n Ge meenten des Arrondissements zich ver gaderen ter Keizerlijke Plaats, om den achtbaren Jubilaris, stoetsgewijze te ge leiden naar de St. Martinuskerk, alwaar om 11 ure eene plechtige MIS VAN DANKBAARHEID gevolgd van TE DEUM zal gezongen worden. 2° AANBIEDING VAN HET GESCHENK. Om i uur namiddag, ter Groote Feest zaal van den Werkmanskring,aanbieding, in tegenwoordigheid van de Afgeveer- digden der Sleden en Gemeenten des Arrondissements, van het Portret des eerzamen Jubilaris, geschilderd door M. JULIAAN DE VRIENDT, leeraar aan de Academie vanSchoone Kunsten, te Ant werpen. 3. GROOT BANKET. Om 1 1/2 ure namiddag den achtbaren Jubilaris aangeboden ter Groote Feest zaal van het Stadhuis, bij inschrijving ten prijze van 5 frank. De deelnemers van hetzelve worden verzocht hunne bijtreding te laten ken nen aan den heer FELIX DE HERT, ad vokaat te Aalst. 4. GROOT MUZIEKFEEST, gegeven om 3 ure namiddag, ten kioske der Groole Merkt, door verscheidene vreemde Maatschappijen. PRACHTIGE VERLICHTING EN CONCERT, gegeven door de Koninklijke Harmonie Al Groeiend Bloeiend. op de Keizerlijke Plaats cn opstijging van LUCHTBALLEN om 9 ure 's avonds. Algemeen© Schikkingen. 1° De Feestelijkheden zullen daags te voren om 7 ure des avonds en den vol genden dag om 7 ure des morgends, aangekondigd worden door't geluid der klokken en het spelen van den Beiaard. 2° De inwoners der Stad worden vrien delijk aanzocht de Nationale Vlag gedu rende den Feestdag aan hunne huizen te laten wapperen. Gedaan en vastgesteld in zitting van 22 Juli 1889. Hel College van Burgemeester en Schepenen, M.-L. GHEERAERDTS, Schepen. De Sekretaris E. SCHEERLINCKX. De Commissie. De Sekretaris, De Voorzitter. C. VAN DE PUTTE. C. VAN VRECKEM. Een artikel, getiteld Sla eens stil is ons te laat toegekomen om beden nog kunnen ingelascht te worden. Denderleeuw. Wij waren verkeerdelijk ingelicht toen wij in ons laatste nummer hebben gemeld dal de dochter van den heer Beeckman, vuur- werkmaker, bij de ontploffing het leven verloor. T Is een meisje van 17 jaren,ge naamd Josephina De Schryver, die op den oogenblik der ontploffing in het werk huis aan 'i arbeiden was welke op den slag gedood werd. De ongelukkige werd op eenen afstand van 20 meters terugge vonden haar lichaam was ijsselijk ver minkt. De Vlaamsche Patriot. 14 Juli 1889, ÏO centiemen de nummer. INHOUD. Teekeningen Sint Micliiel Satan neêrvellend. Leeuw kunsten makend op den rug eens peerds. De nieuwe draaibrug, met dubbele baan, te New-London (Vereenigde-Staten) de grootste der wereld. In den Oogst. Caricaturen. De tooneelkijker van Mimochard. Tekst Kronijk der week. In den Oost. Zwijg, jongen, als er groote rnenschen bij zijn (vervolg). Voor éénen parapluie. De liifdeëngeJ. Onze platen. Ditjes en datjes. Raadsels. De tooneelkijker van Mimochard ver volg.) Nieuw stelsel van hopdroogerij Deze droogerij vervaardigd met hopsta ken, eenige meiers lijnwaad en een strooien dak. is zichtbaar bij den lieer J. Callebaut te Aalst-Mijlbeke. ten roozen op den Bosch.. Deze manier door de natuur zelve ge geven behoudt aan de hop de wezenlijke eigenschap barer reukstof en is dus bij uitmuntendheid het recht stelsel om de hop in de beste voorwaarden te droogen. Botermarkt. Heden zaterdag werden 895 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 6050 kilogr. Prijs 69 a 95. GROOT EN GOED NIEUWS in 't Vlaamsche Kamp Ter gelegenheid der schitterende Palfyn- fee.sten, die in KORTRIJK plaats grijpen, zal er, op Zondag 18 Augusti, een Vlaamsche Landdag plaats hebben. Het ontwaakte Zuid Vlaanderen, waar van den gezegenden Groeningkauter de hoofdplaats is, verdiende die eer en deze aanmoediging. Geheel het Vlaamsche Land zal zich op dezen dag binnen de muren van Kortrijk bevinden, en ter zelfder tijde aan prach tige Feesten tegenwoordig zijn. Vooruit voor Vlaanderen en zijne rechten De brusselsche policie heeft eenen veldtocht geopend legen de groenselver- koopsters, die op zonderlinge wijze de burgers bedrirgen. Zij verkoopen hunne groenten in manden met zulke hooge bo dems, dat de kooper, wanneer hij die leegschudt, nog niet de helft heelt van heigeen hij meent gekocht te hebben. In den provincialen raad van Oost- Vlaanderen heelt baron 't Kint een voor stel gedaan om het toekomend jaar de troonbeklimming van Leopold II luister rijk te vieren. Dit werd met eenparige stemmen aangenomen en de bestendige deputatie is met de uitvoering van die beslissing gelast. Over omtrent 3 maanden waren twee personen, een man en eene vrouw, welke zegden getrouwd en muzikanten te zijn, een huis der Kiekenmarkt te Brussel komen bewonen. Zij leefden zeer afgezonderd en niemand bad ooit hun vertrek bezocht. Zaterdag morgend gingen zij beiden henen en men zag hen niet meer terug. Maar maandag kwam een bakker op het policiebureel der 3e afdeeling een val- sohen halven frank toonen, die hij ont vangen had van een der personen in kwestie. Aanstonds werd een onderzoek inge steld,de deur hunner woning werd open gebroken en men vond er al het noodige materieel om geld te slaan in den echten zin des woords. Plaaster half afgewerkte muntstukken, zilver in bladen, tinnen lepels, die reeds gedeeltelijk gesmolten waren, enz. Men stelde zich op den loer en twee uren later waren de vogels gevangen en jn de gevangenis opgesloten. Eene les. Eene goede les voor de eclHgenooten, die soms in de dagbla den doen aankondigen dat zij elkanders schulden niet betalen, vinden wij in een blad uil Henegouwen. Een man kondigt aan dat hij de schul den zijner vrouw niet meer erkent. De vrouw plaatst een bericht in hetzell- de blad, waardoor zij verklaart geene schuld te hebben, dat zij alles zal doen wat mogelijk is om er geene te maken eu zelfs de nagelen van hare vingers zal werken om de schulden van haren man betaald te krijgen. Eene treffende les inderdaad als zij helpt. Hoogslraeten, 24 juli. IJselijke ramp. 4 tloo- den. Woensdag namiddag, rond 4 ure, is er een onweêr boven onze ge meente losgebarsten. Alhoewel het spoedig voorbij was, kon men uit de snelheid waarmeê de donder den bliksem opvolgde, opmerken dat hij hier of daar weer droevige sporen zou hebben achtergelaten. Ook vernam ik al spoedig dat er op twintig minuten afstand van dé dorpskom een droevig ongeluk was voorgevallen. Oogenhlikkelijk snel ik ter plaatse. Ik koom aan den uitkant aan een mastenboscli. Eene talrijke me nigte is reeds van alle kanten toego- stroomd. Door hel volk dringende, bemerk ik het ijzingwekkendste schouwspel, dat ooit mijne oogen zouden kunnen te zien krijgen, en dat mij nog doet beven over geheel mijn lichaam. Een 16 jarige jon geling ligt daar uitgestrekt ten gronde. De dood heeft den tijd nog niet gehad om de kleur zijner blozende wangen weg te nemen. Aan zijne linkerzijde bemerk ik zijn broertje, een knaapje van ongeveer 7 jaren, houdende in de hand nog eene korst roggen brood. Aan zijrie rechter zijde een knaapje van 8 jaren, zijn speel- gezel. wiens aangezicht ten gronde was gekeerd. Daarbij nog een meisje an 15 jaar, zijne zuster, den glimlach nog op liet wezen, getroffen op den oogenblik barer vreugde. Verlaten wij nu dit hartverscheurend tooneel en begeven wij ons een twintig tal meters verder, in eene boeren schuur. Daar zie ik eenen ongelukki^en vader, uitgestrekt op eenige bussels strooi, evenals zijne kinderen door den bliksem getroffen doch wiens leven nauwelijks nog is bewaard gebleven. Aan zijne zijde bemerk ik eene vrouw, de echtgenote en moeder der ongelukkigen, prangende in hare armen twee wichtjes, nog onbewust van het ongeluk dat hen treft. Om haar moederhart eenlgszins tesr ren heeft God misschien gewild dai geene ooggeiuigc was van dit j.J schouwspel, want de bliksem heeftht op de oogen getroffen en zij loopt «evJ het licht nimmer weêr te zien. Tot at dus vier dooden en twee gekwetsts Verschrikkelijk niet waar? liet wondersi van al is, dat de vaj evenals de moeder, met de twee kleins kinderen op den schoot, gerugle* waren legen den boom, die aan bliksem toi geleider heeft gediend i dat zij minder dan de anderen door de' zelve zijn getroffen geweest. (Handelsblti: FRANKRIJK. In de stad van het licht. De volg® geschiedenis zal onze lezers bewna hoeveel dwaashoofden Parijs, die a van het licht, op onze dagen nog teli. Een koersagent te Parijs, diej naam had aangenomen van M.d'floiifc buod zijne kliênten aan, hen alle fa vijf frank te betalen voor een kapitaals 300 fr. in ééns gestort. Hij zegde eene wonderbare berekeui te hebben uitgevonden, die inderdi zeer voordeclig was.... voor hem wd verataan. Die berekening bestond natuuit hieiiu, dat eens het kapitaal gestori, naamgenoot van drn griekscheii die's nuts terug gaf. Talrijke verlichte geesten, aangek door die groote winSi, stortten spot- de 5000 fr., en wanneer zij het bei- ontdekten deden zij eene klacht bij policie. Eenige uittreksels uie liet regiem» dat M. d'Homère aan zijue kliënteng zullen bewijzen hoe lichtgeloovigj rnenschen moeten zijn om zich aldus laten beet nemen. Ziehier de titel van het agenlscha Le Participation, ingericht volgensI wet, in overeenkomst met de art. 47,1 49 en 50 van het handelswetboek, kapitale van 30.U00 fr.voor de exploits eener algebraïsche berekening, op sport toegepast. Art. 2 bepaalde! getal aandeelen op 50 volgens art. kreeg men eene vaste winst van St telkens er koersen plaats grepen, ioe der 11 sleden in bet artikel aangeduid. Art. li. Elke aandeelhebber verta zich bepaald over de algebraïsche berth ning geene inlichtingen noch meêdeeüi te vragen. (Aldus was M. d'Homère i voorhand van alle lastige ondervragit» bevrijd.) Art. 12. Het geheim dezer berekeoiif is en blijft den eigendom van 1 d'üomère. En tot slot stond er een zondert! bericht op voor de aandeelhebbers t Si tegenwoordig reglement is geldig» den datum zijner onderteekening, totK oogenblik dat men ophoudt aandeel! her te zijn. En daarin bijten de Parijzenaar toe' DUITSCHLANI). Coed voorbeeld. De eigenaar 4 groote boem wolspinnerij en weverij s Duisburg, Oilo Bönninger, heelt ar! meisjes, die in zijne fabriek arbeiia een schrijven gericht, waarin hij b meêdeelt dat hij op den lc October a* staande een meisjeshuis zal openen, li einde de bij hem werkzame meisjes,» alleel in de wereld zijn, of geene ger.:<j zeme familiebetrekkingen of bescherm» genieten, daar op te nemen. Het gesticht, ingericht voor 50 meisa zal door eene bestuurster bebim worden. Voor woon en volledig onk houd zullen zij 80 pfennigs daags» talen, die van hun loon zullen afgehoi worden. Iedereen weet welk gevaar dergd,* jonge meisjes dagelijks loopen. Zeto voor zooveel mogelijk bewaren, haara orde en reinheid gewend maken, b genegenheid voor hei huiselijk levfti ontwikkelen en ze daartoe de nooij onderrichtingen geven, ziedaar het fe dat M. Bönninger zich bij de opriep van dat meisjeshuis heeft voorgestel!. Navolgensweerdig voorbeeld. Bekeering van keizerin Augusti.- De Momteur de Rome neemt onder va.' behoud uit een der fransche bladen,! bericht over, dat werkelijk kei# Augusta (gemalin van wijlen Wilhelm- tot de katholieke kerk bekeerd is. Hare voorliefde voor den katholiek godsdienst gold sinds meer dan t« jaar als zeker maar eerst onlangs a de werkelijke toetreding geschied zijn' wel in handen van den aalmoezenier1» hei huis Radziwill, den eerw. h. h dijewski, terwijl prins Radziwill ze!ü de hofmaarschalk Nesselrode,, beifc ieverige katholieken, als getuigen dj* den van Jeze gewichtige handel:* welke met voorkennis van den leg» woordigen keizer Wilhelm II pÜj bad. Hollo way's Pillen. MaaS en slechte verlering. De maag voorziet elk orgaiil zijn stoffelijk onderhoud. Indien zij van sir* is, kwijnt hetgcheole lichaam, maar boe si ook aangetast zal hare veerkracht altijd W nen hersteld worden door deze onwe* slaanbaro Pillen. Galziekte, slechte spijs* tering, leverkwalen, en alle ongemakken» maag kunnen gemakkelijk genezen wol* door het gebruik van Hollovvay's Pillen. zenden bevestigen deze verzekering, en{* lijder, die ze ooit beproefd heeft, zal e: 1 buitengewone werking van ontkennen geval van maagkwalen, van de geringsic pepsia of slechte spijsvertering af tot aan5 vorschrikkelijken kanker, van de gewone* selijkheid of tot ann qet braken als gevold eene zwerende maag, geven deze Pillen middelijk verzachting, in het algemeen zen.

De Denderbode | 1889 | | pagina 2