Hophandel. Vervalsching vatn eetwaren. Liberale handelwijze. Vlaamsche belangen. Jnbelfeest-Van Wambeke. Muziekschool van Aalst. Vol ksinschrij ving. Allerhande nieuws. Wij lezen in de Allgemeine Brauwer- und-Hopfen-zeitung eenen artikel ge schreven door den briefwisselaar dezes blad, over de tenstoonstelling der hop van de Maatschappij St-Rochus ter wereldtentoonstelling van Parijs. Neven de proeven of stalen van hop, vinden de in het vak belangstellen den een boekwerk getiteld De IIop door den heer C. De Conink-De Windt, Sekretaris Schatbewaarder der Maat schappij St-Rochus en van het Syndikaal der kooplieden in hop, te Aalst. In dit werkje, opgedragen aan den heer de Moreau,Minister van Landbouw, en tellende niet minder dan 165 bladzij den, onderneemt de opsteller de land bouwers (hoppekweekers) tot betere en zorgelijkere behandeling der hopbel aan te zetten. De heer De Coninck doet door cijfers uitschijnen dat de invoer der vreemde bieren zeer nauw in verband en verhou ding staat met den invoer der vreemde hop. Waar zijn de lijden, zoo klaagt met nadruk de schrijver, toen er van hier jaarlijks, 9 10,000 balen naar den vreemde uitgevoerd werden...! Hij geeft met de grootste zorg volledigen uitleg aan de onachtzame planters, hun met uiterste nauwgezetheid (haarklein) uit- eendoende hoe de hop behoort bewerkt te worden van af hare planting tot aan hare levering als koopwaar aan den handel. De heer De Coninck neemt het van zeer hoog op en kent aan de zaak wellicht wat te veel gewicht toe, maar in een propagandewerk, zooals het deze oogen- schijnlijk is, wordt gewonelijk de toon wat hooger aangeslagen,om des te zeker der op de groote menigte het gewenschte effekt voort te brengen. Van dit oogpunt beschouwd, is hel werkje van den heer De Coninck vrij interessant en behelst zeer kostbare en nulvolle inlichtingen zelfs voor de oitingewijden des vaks. Wij lezen in de bijzondere korrespon- dencie van het Handelsblad Mgr IVava. De nieuwe nqncius, Mgr Nava, heeft in zijne salons al de notabiliteiten van Brussel en zelfs van de provincie, ont vangen. Nu ontvangt hij nog dikwijls afveerdi- gingen van de verschillende katholieke werken, die in ons land zoo talrijk zijn. HiJ neemt met veel belangstelling in lichtingen over hunnen oorsprong, hunne middelen, hunnen vooruitgang, en laat steeds zijne bezoekers onder den indruk der vaderlijke goedheid, welke hij hun betuigt. Hij toont eene bijzondere bezorgdheid voor de katholieke scholen, en ook voor werkmansinstellingen. Binnen kort zal hij het besturend komi- teit van het Werkmanshuis ontvangen, van deze instelling, die zooveel goed doet in de hoofdstad, en die onlangs een aan doenlijk bewijs heeft ontvangen van het belang, dat de H. Vader er zeifin stelt. Z. H. heeft aan een der beschermers van het werk eene prachtige, in goud ge mengeld camee gezonden, waarop het portret van Leo XIII is afgebeeld. Dit kunstvoorwerp, een waarlijk ko ninklijk geschenk, zal waarschijnlijk in loting gesteld worden, om met de op brengst de kosten van den aankoop van een tweede lokaal te dekken, hetwelk door den gedurigen aangroei van hei Werkmansbuis noodzakelijk is gewor den. Treffend zijn de volgende opmerkingen, welke zij aan de Akkerbouw onlleenen Nooit zijn de vervalschingen van voe dingstoffen zoo talrijk geweest, zoo scha delijk aan de openbare gezondheid als in den tegenwoordigen tijd. Men mag zeg gen dat er geen enkel levensmiddel is, dat aan de vervalsching ontsnapt en de levensmiddelen van eerste noodzakelijk heid zijn niet hel minst getroffen. Het meel, de boter, de suiker, de melk, het zout, de peper, de kotlie. de suikefij, het bier, de wijn, zijn het voor werp van ontelbare en gevaarvolle ver valschingen. De geesel heeft zich uitgebreid tot het keukengerief in de samenstelling, de de vertinning of het vernis van sommige voorwerpen ontmoet men dikwijls aan zienlijke hoeveelheden lood. Tot zelfs de geneesmiddelen worden op schandelijke wijze vervalscht, namelijk de cjuininasul- faat, de magnesium-sulfaat (engelsch zout), de jedelinctuur, enz. De vervalsching begint in de werkhui zen van den fabrikant en wordt voortge zet in den handel in 't groot en in de ma gazijnen die in 't klein verkoopen. Het kwaad is algemeen geworden en nochtans, wat doet men om het te keer te gaan Het publiek zelfs, eerste belang hebbende, heeft eene sterke neiging om met eene betreurenswaardige onver schilligheid te beschouwen en als klei nigheden te aanzien, de daden die een voudig de plegers voor de assisen moes ten leiden. Men zou, om tot eene groote doeltref fendheid in het te keer gaan van deze verachtelijke misbruiken der handelsnij verheid te geraken, met strengheid de verbeuring moeten toepassen van alle koopwaren van denzeltden aard als die gene, welke vervalscht werden bevonden; in de tweede plaats zou men strenge ver oordeelingen tegen deze openbare ver- gifligers moeten uitspreken eindelijk zou men aan de dagbladen de namen der plichtigen met hun adres moeten medee- len, om die af te kondigen. Wat moet men in den vreemde den spot drijven met de belachelijke handel wijze der liberalen 't Is genoeg dat er hier of daar eene beschuldiging of beknibbeling tegen bet gouvernement verschijne, om al de brave liberale bladen aanstonds den schrijver dier aanranding of lastering te zien on dersteunen. De domste uitvindingen, de onwaar schijnlijkste verdichtsels worden door hen als evangelie aangenomen, zoodra zij maar voor doel hebben het catholiek mi nisterie in de algemeene achting te doen dalen. En niet alleen herhalen zij die leugen achtige uitstrooisels, maar zij verdedi gen ze hardnekkig, zelfs die wanneer men er door onweêrlegbare bewijzen de valschheid van bewezen heeft. Oorlog aan den Vlcool Wij hebben reeds aangekondigd dat het catholiek ministerie van zin is eene aanzienlijke taks te stellen op de nieuwe jeneverhuizen en de opbrenst hiervan ten geschenke uit te deelen aan de ver schillende gemeentebesturen des lands. Dat is ongetwijfeld wel gedaao, want het is ongelukkiglijk maar al te waar dat België den eersten rang bekleedt tus- schen al de volkeren voor het jaarlijksch verbruik van den vergiftigden alcool. Voor meer dan 7 milioenen wordt er jaarlijks verkwist aan klein glaasjes en onder zedelijk oogpunt, zijn de verliezen onberekenbaar grooter Want de jenever is een verleidende drank, eens dal men er den trek naar heeft, is het moeilijk en wordt het schier onmogelijk er nog van af te geraken. En wal is er ellendiger als een menscli aan den alcool verslaafd Behalve dat hij zijn leven verkort en zijne geestvermogens versmacht, maakt hij vrouw en kinderen ongelukkig, De alcool wordt zijn afgod en aan dien hel- sc.hen Moloch slachtoffert hij al wat hij bezit. Om die onteerende plaag tegen te gaan heeft het catholiek ministerie oen wets ontwerp gevormd, waardoor eene zeer hooge taks gesteld wordt op de nieuwe debieten van sterke dranken. Dat is prijsbaar en 't ware te wen- schen dat alle Belgen die les verstonden. lastdier en berekenen slechts de winst die zijnen arbeid hen oplevert. M. Bara, versloot ook de zondagrust, dat riekt te te veel naar den godsdienst. De heer Lejeune, minister van justicie, deed wel sprekend de verachting uitschijnen die de liberalen voor de werklieden voeden. De Vlaamsch Taalgilde (Afdeeling Grie- venkomiteit.) verzoekt ons den volgenden brief te willen meêdeelen welken zij tot de heeren Emiel Limp ens, Alex. Blanc quaert, Pieter Mertens en Baton Felix Bethune, Provicieraadsleden komt te richten Geachte Heer, De Leden van ons Gilde, in Algemeene Vergadering bijeengeroepen, hebben ons den last opgedragen U bij dezen geluk te wenschen voor de ondersteuning, welke de verordeningen Fredericq en anderen, nopeus het gebruik der Moedertaal, in bel Provinciebestuur van Oost-Vlaande- ren, van U hebben bekomen. Uwe han delwijze, tevens krachtig en rechtvaar dig, geeft U niet alleen recht tot lof van wege Uwe kiezers, maar zal U hunne erkentenis verzekeren, wegens bewezen dienst aan eene zaak, die bun zoo nauw aan hel harte ligt. Aanvaard, Geachte Heer, de uitdruk king onzer eerbiedige gevoelens. De Voorzitter (Get.) Dr. Is. BAUWENS. De Schrijver, (Get. Leo GEEROMS.) Nota. Wij begrijpen niet waarom onze Vlaamsch Taalgilde hare geluk- wenschen weigert aan den heer Rudolf Eeman, lid der Bestendige Deputatie. Deze lieer is verre van de Vlaamsche zaak vijandig te zijn. Indien hij het voorstel Fredericq en consoorten niet stemde,dan was hel omdat hij een ander voorstel had neêrgelegd dat veel breeder van opval ling is dari de nu gestemde verordenin gen, gelijk wij het overigens in ons num mer van Zondag II. hebben bewezen. Cuique Suum. Prijsdeelingen. In 't Gesticht van den H. Aloizius te Gij- segem, maandag 12 Augusti om 9 ure voormiddag. In de Bisschoppelijke Middelbare School van den H. Martinus, te Aalst, maandag 12 Augusti om 9 1/2 ure des voormid dags, ter nieuwe zaal van 'i Geslicht. In 't Klein Seminarie te St. Nikolaas, dijnsdag 13 Augusti om 9 ure voormid dag In 't Collegie van den H. Joseph te Aalst, dijnsdag 13 Augusti om 8 1/2 ure des morgends. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. In Sint Henricusgesticht te Deynze, is professor benoemd de Eerw. Heer Ver- meir, priester der laatste wijding. De Volkskanier heeft de be raadslaging voortgezet over het regelen van den arbeid van vrouwen en kinderen. Gansch de liberale linkerzijde bestrijdt bet wetsontwerp met eene ongemeene hardnekkigheid. Die zoogezegde liberale volksvrienden willen niet dat het lot van den werkersstand verbeterd worde. De werklieden moeten werken gelijk slaven. Ja, zij beschouwen den werkman als een LETTERNIEUWS. Do Slavenhandel en de Afri- kaansche kruistocht door Broeder Alexis M. G. Boekdeel in 8° 204bladz. gebrocheerd fr. 0,95 rijk gekartonneerd fr. 1.20. Le Congo Beige illustré, groot in 8°, 362 blad. gebrocheerd fr. 2,50. La Traite des Nègres, illustré, in 8°, 240 bladz. gebrocheerd 1,20; Rijk ge kartonneerd fr. 1,45. La Barbarie Africaine, illustré in 8°, 208 bladz. gebrocheerd fr. 0,90 Rijk ge kartonneerd fr. 1,15. Deze werken zijn te verkrijgen ten Bureele van den Denderbode. Dezen onzer politieke vrienden welke niet thuis waren toen de inschrijvings- lijsten ten huize werden aangeboden en verlangen in te schrijven kunnen zich wenden tot den Voorzitter hunner sektie of ten Bureele van den Denderbode. Wij herinneren dat de inschrijvers voor 5 frank en meer, recht hebben tot liet gesteendrukt portret van den Jubila ris. Het gesteendrukt portret zal in de eer ste dagen der maand Augusti ten Bureele van Den Denderbode tentoongesteld wor den. Banket. Onze politieke vrienden welke begee- ren deel te nemen aan 'i Banket 't welk op 11 Augusti aanst. zal aangeboden worden aan onzen Volksvertegenwoor diger den heer Victor Van Wambeke, en die niet tliuis waren wan neer de insehrijvingslijs- ten zijn aangeboden ge worden, zijn verzocht zich te wen den ter estaminelDe Beurs van Am sterdam, tot den heer Ferdinand De Muynck of tot den heer Felix De Hert, advokaat, Brusselschestraat, te Aalst. Bestuurder M. F.-L. Van den Bogaerde. Prijskamp van het schooljaar 1888-1889. De volgende onderscheidingen zijn toegekend Leergang van Notenleer en meer uit gebreide Muziekleer. Jongelingen. Leeraar: M. P. DE MOL. Lagere afdeeling. ie acc. met algemeene stemmen, M. Ghysbrecht Arthur. 2e acc. met vier stem. M. Dierick, Em. 2e acc. met drij stem. M. D'Haese, Em. Middelbare afdeeling. 2e prijs met algemeene stem. M. De Smet Alfried. le acc. met algemeene stem. M. Van der Linden, Jacob. 2° acc. met vier stem. MM. De Mette Jozef en Coessens Florentinus. 2e acc. met drij stem. M. De Sadeleer Alfons. Hoogerc afdeeling. 2e prijs met algemeene stem. M. Bac- kaert, Prosper. le acc. met vier stem. M. De Nayer Karei. 2C acc. met drij stem. MM. Ghysbrecht Arthur-Petrus en Verhaeghe Hector. Leergang van Notenleer en meer uit gebreide Muziekleer. Jufvrouwen. Leeraar: M. dc Bestuurder. Lagere afdeeling. 1e acc. met algemeene stem. Mejufv. Bayens Maria en Verhulst Maria. 2e acc. met vier stem. Branleghem Clementina. Middelbare afdeeling. 2e prijs met drie stem. Mej. De Windt Louisa, Van den Bogaerde Angela en De Vleeschouwere Hortense. le acc. met vier stem. Mej. De Smet Joanna. le acc. met drij stem. Mej. De Meeter Maria. Hoogere afdeeling. 2e prijs met algem. stem. Mej. Levion- nois Emma. leacc. met drie stem. Mej. Reyniers Clotilde. 2C acc. met vier stem. Mej. Reyniers Bertha. 2e acc. met drie stem. Mej. De Smet Maria. Leergang van Notenleer en meer uitge breide Muziekleer. (Volwassenen mannen,) LeeraarM. d( Bestuurder. Lagere afdeeling. lc prijs met algem. stem. M. Bayens J 2e prijs met algem. stem. MM. De Win ter August en Bombeeck Théophile. lcacc. met drie stem. M. Scheerlinckx Julianus. 2e acc. met algem. stem. M. De Loose Clement. 2C acc. met drie stem. M. De Valcke- neer Adhemar. Middelbare afdeeling. 2e prijs met algemstem. M. De Loose Edrnond. 2" acc. met algem. stem. MM. Cornand Leo eu Verleysen Cyrille. Hoogere afdeeling. 1* prijs met algem. stem. M. Van den Eynde, Arthur. le piijs met drie stem. M. Keppens, Victor. Leergangen van Snaarspeelluigen. Leergang van groote Basviool. Leeraar: M. P. DE MOL. Lagere afdeeling. 2e prijs met algem. stem. M. Verbuist Lode wijk Middelbare afdeeling. il acc. met algem.stem. M. Ghysbrecht Arthur-Petrus. Hoogere afdeeling. 2e prijs met algem. stem. M. Van den Eynde Arthur. Leergang van Vioolcel. LeeraarM. P. DE MOL. Lagere afdeeling. le prijs met drie stem. Mej. De Smet Johanna en M. Backaert, Prosper. Middelbare afdeeling. le acc. met onderscheiding en met algem. stem. M. De Mette Jozef. 2e acc. met algem. stem. Mej. De Mette Irma. Leergang van Alto-Viool. Leeraar M. D. VAN STYVOORT. Hoogere afdeeling. 2e prijs met algemeene stem. M. Coes sens Ferdinandus. Leergang van Viool. Leeraar M. D. VAN STYVOORT. Lagere afdeeling. te prijs met vier stem. M.Van den Eyn de Arthur. 2e prijs met algemeene stem. M. De Smet Alfried. le acc. met algemeene stem. Mej. De Smet Maria. Middelbare afdeeling. 2e prijs met algemeene stem. M. Ghys brecht Arthur-Petrus. Leergangen van Houten Blaaspeeltuigen. Leeraar M. LEO WALPOT. 2e prijs met drie stem. M. De Nayer Karei. Leergang van Obo. 2e prijs met drie stem. M. Lenssens Renatus. Leergang van Klarinet. Lagere afdeeling. 2e prijs met algemeene stem. M. De Loose Felix. Middelbare afdeeling. 2e prijs met onderscheiding en met algemeene stem. M. Roelandt Gerardus. Hoogere afdeeling. le prijs met vier stem. M. Coessens Ferdinandus. Leergangen van koperen Blaasspeel tuigen. Leeraar M. G. PAPE. Leergang van Hoorn. Middelbare afdeeling. 4e prijs met vier stem. M. De Smet Ach. le prijs met vier stem. M. Coessens Florentinus. Leergang van Piston. Lagere afdeeling. le acc. met drie stem. M. De Winter August. 2e acc. met vier slem. M. Bayens Jan. Middelbare afdeeling. le prijs met algemeene stem. M. Vinck Alfons. Hoogere afdeeling. 2e prijs met drie stem. M. De Nil Poly- door. Leergang van Bazuin (Trombonne). Lagere afdeeling. le acc. met algemeene stem. M. De Loose Ed. Leergang van Tuba. 2e prijs met drie stem. M. Verhulst Lodewijk. Leergang van Piano (Jongelingen). LeeraarM. G. CAMMAERT. Lagere afdeeling. 4e prijs met drie stem. M. De Porre Valerie. 2e prijs met algemeene stem. M. Ver haeghe Hector. Middelbare afdeeling. le prijs met algemeene stem. M. Ver leysen Cyrille. Leergang van Piano (Jufvrouwen). Loeraares Mevr. BACKAERT, Lagere afdeeling. le prijs met algemeene stem. Mej. De Smet Maria. ie acc. met onderscheiding en met al gemeene stem. Mej. De Windt Louisa. 2e acc. met algemeene stem. Mej. De Mette Irma. Middelbare afdeeling. le prijs met drie stem. Mej. De Smet Alida. le acc. met vier stem. Mej. Reyniers Clothilda. le acc. met drie stem. Mej. De Vleesch ouwere Johanna. 2e acc. met algemeene stem. Mej. Rey niers Berlha. Hoogere afdeeling. 2e prijs met de grootste onderscheiding en met algemeene stem. Mej. Levionnois Emma. 2e prijs met algemeene stem. Mej. Ban- neville Alida. lot oprichting van een gedenkteeken ter nagedachtenis van Mgr. Lambrecht. Opbrengst der vorige lijsten fr. 217,25. Bij misgreep hebben wij M. en Mad. De Keyser-De Vriendl ingeschreven voor fr. 5,00 in plaats van voor fr. 1,00 Juf. Antonia De Wilde, Aalst. 1,00 M. Wilfried De Clippele, 5,00 Mad. Cooreman, Moorsel. 5,00 E. H. Van Impe, Gijsegem. 5,00 Onbekende, Bavegem. 3,00 M. Van Wambeke, Aalst. 5,00 Mad. Van Wambeke, 5,00 E. H. Vande Putte, pastoor Denderhautcm 5.00 E. H. Vander Hulst onderpastoor 5.00 E. IJ. Vander Linden onderpastoor 5.00 M. C. L. Eeman 5.00 We Joseph Baeten 1.00 Onze Nieuwe Koopwa- renftt.atïe is donderdag II. voor den dienst der treinen zouder trommel of trompet geopend geworden. Naar men ons verzekert is den dag der opening voor 't verzenden on lossen der koopwa ren nog niet vast bepaald. De eenen be weren dat de opening vastgesteld is op 16 augusti, de anderen op eersten Sep tember aanst. Nloeskropperii op onze buitenwijken. De bitterste klachten worden op Schaarbeek en Mijl beek gehoord over de talrijke gevallen van moeskropperij die aldaar bijna iede- reu nacht bestatigd worden. Hier zijn het aardappelen, ginder bloemkuolen, daar wortels of ajuin enz. die bijna met gan- selie partijen worden geroofd. Een land bouwer onzer vrienden verhaalde ons zondag 11. dat men op twee of diij nach ten meer dan 700 struiken zijner vroege aardappels had gestolen. Die ware plaag voor onze hoveniers en landbouwers moet krachtdadig bestreden worden. Naar wij vernemen heeft ons stedelijk Bestuur reeds besloten maatregelen te nemen. Nachtwachten zullen tijdelijk op de buitenwijken ingericht worden ten kosle der stadskas. Deze maatregel schijnt ons doeltreffend eu maar heel rechtveerdig. Onze stadgenoten op de buitenwijken hebben, volgens ons, zoo veel recht hunne eigendommen en veld vruchten des nachts bewaakt te zieu dan de inwoners van de kuip der stad en dit bezonderlijk op bet tijdstip des jaars dat voor hen het meeste gevaar oplevert van bestolen te worden. De liberalen zullen den maatregel afkeuren. Volgens ben, immers moeten onze medeburgers der buitenwijken hunne vruchten maar zelf bewakenMaar wie kan dat 15 dagen blijven uithouden in den dag werken en des nachts waken Is dat mensche- lijk Wij herhalen het onze stadge noten van Mijlbeek en Schaarbeek beta len belastingen gelijk wij,stedelingen, en mogen dan ook, zoo als wij in de kuip der stad, bevoordeeligd wezen met nachtwachten wanneer het noodzakelijk is gelijk lieden. Wij hopen dat de heeren met de inrichting dezer nachtwachten gelast, bun uiterste best zullen doen tot het bevechten dezer ware plaag Aluin. Het arrest van 't Beroeps- van Brussel 't welk beslist dat de aluin in tarwebloem vermengd geene verval sching van eetwaar daarstelt, laat reeds zijne uitwerksels gevoelen. De aluin wordt heden te Antwerpen gekwoteerd onder de rubriek Granen. In de handelsberichten over de granen, medegedeeld door het dagblad U Es- caut van 1 Augusti II. treffen wij aan A lun. Cet article est vivement recherché pour la consommalion a prix fermes. Aluin. Dees artikel is druk gezocht voor 't verbruik tegen vaste prijzen. Wie kan het beknibbelen dat de aluin neven de granen gekwoteerd wordt, wan neer het gerechterlijk bevestigd is ge worden dat die minerale stof in tarwe bloem vermengd als eene gezonde voe dingsslof moet gehouden worden. Maar zouden de Raadsheeren van het Brusselsche Beroepshof wel gealuinde brood willen binnenspelen Wij twijtelen er grootelijks aan Programma van 't Con cert 't welk zal gegeven worden, ter Groote Merkt, op Zondag 4 Aug. 1889, om 11 1/2 ure voormiddag, door onze Konink lijke Harmonie, onder de leiding van M. F.-L. VANDEN BOGAERDE 1. Marche Uoumaine, P. Jcllien. 2. Ouveiture du Tauhaüser, Suppé. 5. L'invitation a la Valse, Weber, 4. Die Fatheltang 1N° 1, Meyerbeer. 5. L'irondelle bluelte, polka pour petite Flute. Gobbaerts. Nieuw stelsel van hopdroogerij. Deze hopdroogerij vervaardigd met hop staken, eenige meters lijnwaad en een strooien dak, is zichtbaar bij den lieer J Callebaul te Aalst-Mijlbeke, ten Roozen op den Bosch. Deze manier door de natuur zelve ge geven behoudt aan de hop de wezenlijke eigenschap harer reukstof en is dus bij uitmuntendheid bet recht stelsel om de hop in de beste voorwaarden te droogen. Botermarkt. Heden zaterdag werden 887 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 6250 kilogr. Prijs 70 a 85. De Vlaamsche Patriot. 4 Aug. 1889, ÏO centiemen de nummer. INHOUD. Teekeningen M. Eiffel. De zwarten toren. Vervoer van brief- pakken door luchtdrukking. De zwarte merel. De Eerw. P. Monsabré. De tweelingzusters (caricature»). Tekst Kronijk der week. Vermaar de schijnbranden. Zwijg, jongen, als er groote menschen bij zijn (Vervolg en einde.) Kanunnik Simoen-Michel Ko- riinckx. Fortunatus' beurs en zijn wenschhoedeken. Onze platen. Raadsels. De tweelingzusters. Een domkop. De eerw. Pater Jesuiet Van der Gheyn, een geboren Gentenaar is leeraar der Sanskritsche en Brantische talen in de katholieke Hooge- school van Parijs genoemd. Pater Van der Ghein schreef veel in de revue des questions scientifiques en in de le Museon. Zijne studiën over de Mytholo gie verwierven hem de grootste eerbewij- zingen en onderscheidingen van wege Engelsche geleerden, die hunne prole- stantsche vooroordeelen deden' zwijgen, om ware wetenschap te huldigen. En ziedaar een dier Jesuieten die, vol geus geuscho a-b c-spellers, de weten schap onder het gewicht hunner dwaas heid willen versmachten. Een schrift opgemaakt door Congres tegen het misbruik van su dranken, wijst de ontwikkeling van verbruik van kofiie aan als het besten, del om het verbruik van sterken drank bestrijden. In Frankrijk is het verbruik van, koloniale waar aanzienlijk vermeerdi Voor nauwelijks 40 jaren, verbrui men in Frankrijk 9,370 ton koffie, of half pond per hoofd nu is dit gèlal stegen tot 67,000 ton, zijnde 3 1,3 per persoon. Hoe komt het dan dat het verbruik sterke dranken in dat land niet vei derde- Brandstichting. Op 30 april leden berstte een geweldige brand uiij de drukkerij van M. Jules Fuyiic Duitschlandstraat, te Brussel en vernii deze geheel, behalve de groote macl nen, die in de beneden verdieping si den. Het gebouw was nu heropgebouwd men ging weldra de werkplaatsen 1 openen, toen nu verleden zondagm eene nieuwe brand in het gebouw stond. Een gebuur zag het van op zijn dj venkot, en weldra was geheel de bi te been. De wijze waarop het vuuri stond, liet weldra geen twijfel meer over aangaande de oorzaak van brand, Het was ontslaan in eene kas den trap, waarin oud papier en vodden werden geworpen. Een rechterlijk onderzoek heeft plaats gehad, en men is ieverigio weêr om den brandstichter, welke warl schijnlijk ook de eerste ramp op zijutd weten heeft, op te zoeken. Door een adder gebeten. Zont waren eenige kinderen van Taivern de bosschen der gemeente brambezi: gaan plukken, waar deze vruchten j overvloed zijn. Hunne kleine mandjes waren bijnavj toen een meisje, Katharina Bremer, den rechten voorarm eene hevige pijn voelde, juist alsof zij van enne wesf eene bie gesteken was. Het kind sloeg geene acht op en plukte voort. 's Avonds ging men naar huis, om. weg klaagde Katharina over lievige in den arm, die min of meer getwfe len was. Thuis gekomen, toonde zijlui ren arm aan hare moeder, die er doe'ig met koud water oplegde. Gedurende ie. nacht verergehde de pijn en men liep os den doktor. Deze verklaarde aanstonds dal Kat rina door eene adder gebeten was schreef de noodige zorgen voor. Ocal alles was vruchteloos, het kind stitf| maandag, ten 11 ure voormiddag. Dood van ©enen luchtJ reiziger. Nadere bijzonderhtfal Het onderzoek van den luchtbal lied doen bestatigen dat den klep niet hed] gewerkt toen Chalc dal heeft onderre den, voorzag hij volkomen zijne doe', 't Is dan dat bij zijn testament heeft p| schreven, dat begint als volgt Heden 28 juli 1889, om half negetl des avonds, aan boord van den Tm-\ raire (Roekelooze) te Blankenberg opgestegen. Na zijn testament geschrevvn te liek-l ben, heeft Chalc eene leste poging ge waagd. Hij is langs de koorden of keten die zijne plank aan den luchtbal verte den omhoog geklommen tot aan tal luchtbal om de klep te openen bete hem niet gelukt dan heeft hij met iijr mes eene sneê iu den luchtbal gegera en zich weer op zijn plankje laten zal- ken. De gaz vloog fluitend door de opeoirjj op omtrent 500 meters van den gror.i' scheurde de luchtbal op drie plaatsen, ee.it slag, als een soort van donderslag liet zich hooren. en het gevaarte vielmsj den ongelukkige met duizelingwekkend- snelheid naar beneden. 't Was kermis te Lapscheure al i kermisgasten liepen naar de weide war de luchtbal gevallen was, helaas, dedwi was oogenblikkelijk geweest, de eersu personen personen die ter plaats kwa men, konden nog slechts de leste sluif- Dekkingen van den ongelukkige zien. Wel duizend personen waren weldn ter plaats, en 't was in eerbiedige slilï* dat men het lijk naar het gemeentel overbracht, waar men het op een bil legde. De luchtbal werd daar, in tó raadshuis, ook neêrgelegd. Een aandoenlijk tooneel deed zichds voor een eenvoudige burger ontdekt* zich en zegde Laat ons voor dien os- bekende bidden En de gansche menigu knielde neer. Het achterhoofd van den ongelukkip is verbrijzeld, hel linkerbeen is op dril plaatsen gebroken. De echte naam van Chalc is, zooali wij reeds zegden, Karei Leclercq, bi was geboortig van Rijsel en 23 jaar oud. Zijne klak en zijn verrekijker zijn ver- loren, al wat hem verder toehoorde is u bewaring gebracht. Zijn testament is op de reclitbauk van Brugge neêrgelegd. Uit Grootenberge, alwaar Mgr Batlice zich, sedert eenigen tijd, orog0 zondheidsredenen heeft gevestigd, won- gemeld dat de toestand van Z. Hoog»' zeer bedenkelijk is en dat de achtbar prelaat gister, op zijn verzoek, de HH Sakramenlen heeft ontvangen. De laatste tijdingen, laten weinig hoof op verbetering over. Afgeluisterd. Een koetsier houdl met zijn rijtuig, waarin vier KngelscliM ziuen, stil nabij de standbeelden van fr mont en Hoorn en geeft hun uitleggingen1 De Belgen waren in oorlog tegen de Franschen. De eersten hadden Egmo01 en Hoorn voor generaals. Deze werdej door de Franschen gevangen m en oi stand waan I, den- peze gegeven mor zi >n nj< deren t Te een h0^ ïien, n Daarna bureel1 Later twist o sen ha der m< en wil toon v oogenb hem 0 middei lijken werd -E gevang door d Bij lie! itfdie der bi dU \V( (!ph m d; jen: Ziel abuus Eer de va: eenig' rige steen meesi voor Vei tweei De SUCÏ Bont morg veroi maai bran bove Al lukk da?

De Denderbode | 1889 | | pagina 2