Zondag II Augusti 1889, 10 centiemen per nummer. 45ste Jaar, N. 2584. NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN'T ARRONDISSEMENT AALST. VICTOR-PAUL VAN WAMBEKE, Aan VAN WAMBEKE. Leve lang Van Wambeke w. •7,e nog vele jaren onzen Volksvertegen woordiger en Burgemeester ABONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS JUBELVIERIi\G ORDE VAN DEN STOET. 8*011 liek over/.ieht. 5 Ej 10* BODS i)it blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,2b voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijlt in bij C. VAN DE PUTÏE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. 10 AUGUSTI 1889. «I.ST, Per drukregel, Gewone 15 centiemen Iteklamen, tr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cuique Suum. Mg* Op 't oogenblik dat ons nummer gaat verschijnen, zal het gespel van onzen vrolijken Beiaard en het klokkengebrom onzer St-Martinuskerk aankon digen, dat het arrondissement Aalst, morgen Zondag, den 25,: verjaring gaat herdenken van de eerste verkiezing als Volksvertegenwoordiger van den acht baren heer "ViotoiMPaulus Van Wambeke, Burgemeester onzer stad. Het zal dus, denken wij, niet ongepast wezen, bij deze zilveren jubelviering, eenen terugblik in 't verledene te werpen en aldus de politieke loopbaan af te schetsen van den Held der feest, den leider der Aalstersche Catholieken, en tevens te bewijzen dat, dank zij de volharding en taaien moed van Hem en zijne strijdgenoten welke ten meerderen deele het tijdelijke met het eeuwige hebben verwisseld, aan de Catholieke Partij die opvolgende zegepralen werden voor bereid die het liberalismus hier met machteloosheid hebben geslagen. Wij willen bezonderlnk door dien terugblik in 't verledene het karakter van den politieken strijder doen uitschijnen. Gedurende die lange reeks van jaren zien wij Hem gestadig op de bres. Nooit ontmoedigd, wat nederlagen, wat wederwaardigheden in 't politiek leven ook; heden overwonnen, geslagen, des anderendags met nieuwen iever, met verdubbelden moed ten strijde voor de groote zaak van Godsdienst Vi*i jlieïd en Vaderland. Vrienden aan welken wij het voornemen te kennen gaven van in Den Den- derbode, de bezonderste gebeurtenissen betrekkelijk de kiezingen van 't arron dissement en de stad Aalst, te rekenen van 1848, kortbondig mede te deelen, hebben dat ons ontraden. Wij deelen hunne zienswijze niet. Voor ons zijn alle de nederlagen welke den achtbaren Jubilaris heeft ondergaan, zoo veel eervolle verwondingen op het cereveld ontvangen. Bij Hem waren die wonden zooveel aanprikkehngen tot nieuwe kampen die den eindelijken zegepraal zouden verhaasten. De achtbare Jubilaris werd te Aalst geboren den 27 Augusti 1813. Na zijne lagere studiën voltrokken te hebben, ter kostschool van Gijsegem en in 'tCollegie van Aalst, volgde liij de leergangen der Gentsche Hoogsehool en verwierf het diploma van rechtsgeleerde den 9 Augusti 1834. In 1848, bij de gemcentekiezing trad de lieer Van Wambeke, voor de 'eerste maal in het politiek strijdperk. Hij stelde zich aan 't kiezerskorps voor, in vervanging van zijnen achtbaren vader welke, gedurende 37 jaren, met het mandaat van gemeenteraadslid werd vereerd en zich uit hoofde van hoogen ouderdom uit het politiek leven terugtrok. De catholieke candidaten leden de n oérlaaghet catholiek bestuur van den heer baron Fréderic vander Noot verdween om plaats te maken voor het libe raal bestuur De Gheest, dat hier 18 jaren lang troonde. Bij de gemeentekiezing van 1851 traden de Aalstersche catholieken weer ten strijde en de achtbare Jubilaris was weer een der candidaten. De liberalen triomfeerden nogmaals. Niet alleen streden de Aalstersche catholieken op 't gemeentelijk gebied, maar ook op dat van de provinciale belangen en der beide wetgevende korpsen In Juni 1848,waren de liberalen er ingeluktons arrondissement te veroveren. Wij waren alsdan vertegenwoordigd door 1 catholieken senateur, 1 liberalen seaateur en 3 liberale volkvertegenwoordigers. De strijd om ons arrondissement aan die liberale heerschappij te ontrukken was tamelijk harden de achtbare Jubilaris nam er, gelijk gewoonlijk, zijn groot deel van. Bij de ontbinding van't senaat, in 1851, op de kwestie der erfenisrechten in rechte lijn, traden de catholieken in 't worstelperk. De catholieke candidaten MM. baron II. dela Faille en graaf dl Hane de Potter werden in de kiezing van 30September met eene verbazende meerderheid gekozen. Het jaar later, in 1852, veroverden de catholieken opnieuw 't arrondissement Aalst. De heeren Jan De Naeyer, De Raddere en Portemont werdeu met eene meerderheid van 530 stemmen tot Volksvertegenwoordigers gekozen. Sedertdien zijn de liberalen slechts bij tusschenpozen in 't strijdperk getreden. De vertegenwoordiging van ons kanton in den Raad onzer provincie, was ook in de macht onzer liberale tegenstrevers. In Mei 1856, werden 3 catholieke candidaten op 5 voorgesteld en zij zegepraalden. In 1860, werden de liberalen op 't provinciaal gebied doodclijk geslagen en sedertdien hebben zij zich bij iedere kiezing onthouden. De gemeentekiezing van 1857 zag de heer Van Wambeke nog maals onder de catholieke candidaten optreden. Twee dezer laatsten,wijlen de heeren Desirè Vander Heyden en Romanus De Wolf, waren onder de gekoze nen en er ontbraken aan den Jubilarus en aan den heer baron Paid Bethune, slechts vier stemmen om ook gekozen te wezen. In 1860, telt men opnieuw den heer Van "WambeUe onder de catho lieken candidaten voor den Gemeenteraad. Nieuwe nederlaag. Nieuwe strijd in 1863 met vier candidaten, doch dees maal zonder den Jubi laris. Nogmaals teleurstelling. Dan daagde eindelijk 1866 op, hot roemrijke jaar onzer verlossing uit de klauwen van den liberalen kwelduivel en belastingsmeder. De catholieke can didaten triomfeerden met eene meerderheid van meer dan 30 stemmen. Van dan af, ongeminderd in 1869, zagen de catholieken bij iedere gemcente kiezing hunne pogingen met roemrijke zegepralen bekronen. Bij koninklijk besluit van 29 Juli 1871, werd, door Z. M. den Koning, aan den 'Jubilaris het gewichtig ambt van eersten magistraat onzer stad toever trouwd. Spreken wij nu over de Kamerkiezingen van 1861 en 1864. In 1861, ter oorzake van oneenigheilcn tusschen de catholieken van ons arrondissement opgerezen, waren de liberalen er ingelukt den heer Karet Cumont, vader, in de wetgevende kamer te brengen. De liberale meerderheid der Volkskamer berustte, in 1863-1861, op eene enkele stem, op deze van den heer Cumont, wiens gezondheidstoestand reeds, door den ouderdom, zeef geschokt was. De heer Cumont overleed in juli 1864 en met hem verdween de liberale meerderheid. De Volkskamer werd ontbonden en de Kiezingen voor hare vernieuwing vastgesteld op 11 Augusti. De achtbare Jubilaris, werd alsdan, door de afgeveerdigden, als een der drij candidaten uitgeroepen. Op Zondag 31 Juli 1864 hield de Bewarende Denkwijze van de stad en kan ton -Valst, eene algemeene vergadering in haar gewoon lokaal De Gouden Leeuw, »'aan de Hopmarkt, aan de welke de drij candidaten tegenwoordig waren. In het verslag, medegedeeld door Den Denderbode van Zondag 7 Augusti 1864, trcflen wij de volgende geloofsbelijdenis aan van den nieuwe candidaat M. Van Wambeke Nadien was het de beurt van M. Van Wambeke, welken in deftige en welgepaste woorden de verklaring van principen herhaelde, die hy voor de kantonsafgeveerdigden had le kennen gegeven. Met nadruk op onze qodsdiensligc en burgerlijke vryheden ons door de constitutie geicacrborgd aendringende, zegde M. Van Wambeke dat liy voor derzelver handhaving w al zyne krachten zal inspannen en zichten plia te maken steeds ter verde- diqinq op de bres te staen, als deze of andere belangen zyner lastgevers het het zullen vereyschen. Op deze plechtige verklaring met een uytgelezen talent en welsprekendheyd afgelegd, berstte er een hourra van toejuyehing in de vergadering los die g'heel 7 lokael deed dreunen en lüaerlyk te kennen gaf dat de redenaer 7 gemoed der kiezers gevonden en hunne volkomene goedkeuring verworven had. Op den dag der stemming bekwam de achtbare Jubilaris 1562 stemmen en zijn liberale^ tegenstrever M. Cumont, zoon, 1070, dus bijna 500 stemmen meerderheid. denis getrouw gebleven. Altijd en in alle omstandigheden, verdedigde hij onze catholieke vrijheden, Vlaamsche rechten en stoffelijke belangen en dat met oimcmeenen iever, moed en belangloosheid.... Tot vergelding zijner eervolle en moedige houding ter Volkskamer, ver eerden zijne medeleden Hem met liet 2 Ondervoorzitterschap. De bevolkingen van 't arrondissement Aalst zijn Hem hierover dankbaarheid verschuldigd en deze gaan zij Hem morgen betoont® door de plechtige viering van zijn zilveren .lulielleest. Aalst, zijne geboortestad en welker eerste magistraat hij is, zal niet ten achterblijven. Niet alleen zullen de huizen bevlagd zijn, maar uit alle ware Catholieke en Vlaamsche borsten zullen morgen de geestdriftigde kreten opgaan welken wij in naam der Catholieke Vereeniging aanheflen van den heer Volksvertegenwoordiger en Burgemeester van Aalst. 1. Gendarmen le paard. 2. Eene afdeeling van het vrijwillig gewapend PompuTskorps. 3. De Koninklijke Harmonie, Al Groeind' Bloeiend'. 4. De Maatschappij De Ware Vlamingen Aalst-Mijlbeke. 5. De Catholieke Werkmanskring. 6. De Maatschappij der Apostolische scholen. 7. De Maatschappij - De Ware Vrienden (Balboog.i 8. De Maatschappij Ware Vrede en Eendracht iMuisken). 9. De leden van den Kring De Vriendschap. 10. De Algemeene Bond van Werklieden en Burgers der Stad Aalst. 11. De Maatschappij De Klauwaerts. 12. De Schuttersgilde. 13. De Koornmaatsehappij St-Cecilia (Meiboom). 14. De Bond der Katholieke Bekwaamheidkiezers. 15. De Zang- en Tooneelkundige vereeniging 7 Land van Riem. 16. De Koninklijke Maatschappij der Oud-onderofficieren van't Belgisch leger, n 17. De leden van den Kring -• L' Union 18. De leden der verschillige Besturen. (Godshuizen, Weldadigheid, Berg van Bcrmherligheid en Spaarbank, Academie, Muziekschool, Volksbibliotheek, Kerkfa brieken van St-Mar;inus en St-Joseph.) 19. .I)e heeren Afgeveerdigden dor Steden en Gemeenten des Arrondissements en vreemde genoodigden tot het Feest. 20. De geestelijke, burgerlijke.en militaire overheden. 21. De leden van Senaat, Volkskamer en Provincieraad. 22. De ALcIit!>as"e en zijne familieleden, omringd van de heeren Schepen en Leden des Gemeenteraads der Stad Aalst cn van de Leden der inrichtende Commissie. 23. Eene afdeeling van liet vrijwillig gewapend Pompierskorps. BEZ0NDERE SCHIKKINGEN De Stoet zal zich vormen in de richting der Nieuwstraat en zich om 10 r»4 stipt in beweging stellen, om zich langs de Nieuwstraat,Hopmerkt, Groote Merkt en Kerk straat naar de St-Martinuskerk te begeven. In de kerk zullen de Maatschappijen zich in de middenbeuk langs wèderzijden rangschikken doch de noodige ruimte latende tot den vrijen doorgang van den Jubi laris. Overheden en Afgeveerdigden welke in het Koor zullen plaats nemen. Na de voltrekking der kerkelijke plechtigheden zullen de Maatschappijen opening maken voor den doortocht der leden van de Koninklijke Harmonie, dan beurtelings de kerk verlaten en den optocht onmiddelijk voortzetten langs de Lange en Korte Zoutstraten, lot aan 't lokaal van den Catholieken Werkmanskring. De Maatschappijen zullen, in de Korte Zou tstraat stil lioudcu en front maken lei* einde door den achtbaren .lubilari» in oogenschouw genomen te worden. De Feestzaal van den Werkmanskring zal slechts toegankelijk zijn, wanneer den Jubilaris en zijn gevolg er zullen binnen getreden zijn. De bloemtuilen der stedelijke Besturen, Maatschappijen en Vereenigingen zullen ter Feestzaal van den Werkmanskring beurtelings aangeboden worden. Iedere Maatschappij zal zich bij hare naamafroeping aanbieden. Aalst, den 9 Oogst 1889. De Commissie Leo LEIRENS-ELIAERT, Leo GHEERAERDTS, C. VAN I)E PUTTE. Frankrijk. Niels is zonderlinger dan den loon der fransche pers over het ant woord van generaal Boulanger, op de beschuldiging van M. Questiay de Beaurepaire. Voor de opportunisten is dit stuk heel natuurlijk de grootste dwaasheid de grootste domme streek die men zich ver denken kan. De Temps begint te pluizen en vindt dal de generaal niemendalle weerlegd heeft van de beschuldiging van geldver- duislering. De Justice is van oordeel dat de ergste misdadiger ook kan zeggen wat de gene raal zegt ik herken u niet voor mijne rechters ik doe een beroep op het volk. De Mot d'Ordre wil niet eens het mani fest bezien, dat niemand lezen zal één feit blijft bestaan de generaal durft niet eens in Frankrijk komen. De Parti Ouvrier beleedigt en noemt den generaal een imbécile. De Est a/cite van Jules Ferry is nog gemeener dan haar socialistische konlrater Het blad spreekt van een ellen- deling, van onbeschaamdheid, bedrog en le gen, en andere lieve dingen meer. Andere republiekeinsche bladen trach- 1 ten den generaal met honing te vangen. Zij spelen, wat men onder 't volk noemt, den platte in de klucht De Partie National gelooft aan de be- wcoringen van Boulanger het blad j neemt niet aan dat een minister van oorlog een gemeene dief kan zijn maar.... Boulanger moet zichzelf komen verdedigen. i Ook de Jeune République spreekt in dien zin en roemt de loyauteil van Bou langer maar.... hij moet naar Parijs komen. Om hem beter le nijpen, misschien Xog andere republiekeinsche bladen zijn in 't geheel niet gerust. De Nation wil stelliger bewijzen van plichligheid hebben, dan die van M. Quesnay de Beaurepaire, die door den generaal zoo behendig zijn afgebroken. De A7.Ye Siècle is het eens met gene raal Boulanger dat het hoog gerechtshof op den achtergrond verdwijnt, en er in deze zaak maar één rechter is he€ fransche volk.

De Denderbode | 1889 | | pagina 1