V Landbouw. Hophandel. Prijsdeeling in St. Martensgesticht te Aalst. Volksinschrijving. Allerhande nieuws. gem z'jn« om in vreemde landen hun bedrijfte gaan uitoefenen Zulke vogels hoort men in dezen tijd ook al eens schuifelen. Hier is het land te duur, te veel verdeeld hier kunnen wij geene machienen bezigen en onze grond is uitgeput. Laat ons dus vluchten, roepen zij, trekken wij naar andere nieuwere streken waar er zoo veel goede grond onbewerkt blijft liggen en waar wij met een weinig volharding,in weinige jaren, tot welstand kunnen geraken, ter wijl wij hier vroeg of laat, en eer vroeg dan laat, tot het knechtschap moeten ver vallen. Maar zien die profeten, die toekomst- zienders niet dat zij rechtstreeks de ver dwijning bewerken van onzen landbouw. Onze landbouw gaat al slecht genoeg, onze dorpen verarmen overal en verstan dige, ondernemende mannen zijn er in onzen boerenstiel nog niet te veel. Wat zal het dan zijn wanneer het beste deel onzer jongelingen en onzer landbouwfa- miliën ons zullen verlaten hebben om op vreemde kusten het leger te versterken dat ons ten onder brengt met dagelijksch in onze haven granen, vleesch en andere waren te sturen die wij zoo goedkoop niet kunnen voortbrengen Zullen wij dan mogen triomf zingen wanneer onze vaderlijke grond zal onbe- ploegd en ontvruchtbaar liggen en wij, als lafaards in vreemde streken gevlucht, het stoffelijk welzijn, voedsel en zelts geld zullen gevonden hebben maar be roofd zijn van al het zedelijk en zinnelijk genot die eene hoogere beschaving op Vlaanderens grond vereenigd heeft De hedendaagsche strijd van den land bouw is moeilijk. Om er zegepralend uit te geraken, is hel niet te veel van de diepe overwegingen der verstandigsten en den moed der moedigsten. Maar dat men ons niet spreke van dien strijd te ontvluchten, en de vluchte lingen doen doorgaan als wijze, verstan dige en moedige lieden. Onze landbouw moet veranderd wor den maar niet verlalen. De schrijver van uw artikel Sta eens stil zou ver anderingen willen in ons belastingstelsel. Hij doe de onrechtveerdigheid van dit stelsel uitschijnen en overtuige iedereen van de in te voeren verbeteringen en onze wetgevers zullen verplicht zijn naar liern te luisteren. Van hunnen kant, zou bet misschien niet slecht zijn indien onze landbouwers wat meer nut trachten te trekken uit de landbouwconferentiën nu overal gegeven De schrijver van Sta eens stil lacht met die lessen over boomteelt van over 20 jaar maar diegene die alsdan de raadgevingen dier leeraars zouden ge volgd hebben, zouden nu toch niet moeten klagen, Met hunne planterijen en hunnen fruit kweek zouden zij nu reeds goede zaken gemaakt hebben. En zoo is liet met ieder verbetering en ieder verandering die van hooger band wordt aanbevolen. Zij die vertegenwoordigers hebben in ieder land (ons Staatsbestuur) weten beter als wij waartegen wij in de toekomst zullen te strijden hebben en hoe wij uit dien strijd zegepralend kunnen komen. Daarom is het aan ons om le luisteren en naar bun raad te handelen. Daarom geloof ik ook dat wij nog niet moeten vluchten maar eerder bet droom beeld trachten te verwezenlijken van on zen doorluchligen vorst die reeds sedert lange jaren gezegd heeft dat Vlaanderen al zijne pogingen moet aanwenden, om eens den fruit- en groenselhof van Lon den en Engeland te worden. Daarom ook ben ik overtuigd dal man nen van gezond verstand niet zullen vluchten maar den landbouw allensg kens hervormen in fruitkweek en liove- nierderij. V. S. Boter en besmettelijke ziekten. Vol gens de Gazette Med. de Algirie heeft een engelsche geneesheer de aandacht der hygiënisten geroepen op liet ge aar, dat wordt opgeleverd door boter, welke doortrokken is van gevaarlijke uitwase mingen. Hij heelt kunnen zien op den buiten dat 's winters de pachters, en vooral de huisvrouwen, de boter binnen' huis maken. Opdat de melk niet bevrieze zet men het néér in de keuken, daar waar men leeft en vuur stookt. Is er een zieke in huis, bij zit daar, om T even door welke aandoening hij is aangetast, omdat daar de eenige plaats is waar eene regelmati ge en gematigde luchtgesteltenis kan worden aangehouden. De melk voor 't maken der boter be stemd, wordtin breede en ondiepe teilen gezet in eene kas en in bijna nooit be dekt. Tot op bet oogenblik der kerning is dus de versche melk hoegenaamd niet beschermd tegen de slecht uitwassingen en de ziektekiemen. Als de melk in boter is veranderd, wordt deze geenszins nader onderzocht. Zoo gebeurt het meesteneeels op den buiten de regels der gezondheidsleer worden geenszins nageleefd en de boter van den geringen pachter, die een oi twee koeien bezit, wordt veelal in slechte voorwaarden bereid. Dat is eene kwes tie, welke dient onderzocht te worden. Het is zeker dat, indien men zien moest hoe boter en kaas soms gemaakt worden men er genoeg zou van hebben. De hop onder de lucht gedroogd. Wij ontleenen het volgende schrijven aan I,a Gazette du Hran- senr Wij hebben deze week stalen van Aal- tersche Hop ontvangen gansch onder de lucht gedroogd door de zorgen der Maat schappij Sint-Rochus, welke met volhar ding de laak volbrengt welke zij zich oplegde, van onophoudelijk de kwaliteit te verbeteren van de vroeger zoo betaam de hop dezer streek. De geur en kleur dezer hop is waarlijk uitmuntend en de kwaliteit aldus verkre gen, is zonder tegenspraak oneindelijk veel beter dan alle stalen dezer soort die wij tot beden toegezien hebben. De fijne geur dezer bellen ruikende, is men niet verwonderd over de faam die de Aalstersche hop vroeger veroverde, en men voorziet het oogenblik waarop zij zonder vrees in de fijnste bieren zou kunnen gebruikt worden neven hare he dendaagsche geroemde mededingsters en die zoo duur betaald worden. De Landbouvv-wetenschap beeft nog veel te verrichten voor den nij verheid - rijkdom des lands. Ziedaar voorzeker eenen vooruitgang welken wij bet onze plicht achten te moeien bekend maken op 't oogenblik dat men tot den pluk en bel droogeu dezer kostbare plant gaat overgaan. Men heeft dezer laatste jaren veel ge sproken over natuur-hop, hop der her vorming, cultuur-hop, wat weet ik al meer de uitvinders of verspreiders van deze benamingen hebben nooit goed kun nen doen begrijpen wat zij er eigenlijk door verstonden en wellicht kenden zij liet zeiven nietjwat ons betreft,het schijnt ons dat indien er natuurlijke of verbeterde of hervormde hop beslaat, 'i is deze waar van wij hier stalen hebben, 't is deze wel ker drooging zal geschieden op de wijze dat de fijne en geurige kwaliteiten die de natuur aan de lupuline van zekere soorten geschonken heelt, ongeschonden bewaard blijven. 't Is ook de raad dien onze achtbare con frater# Le Journal des Brasseurs onlangs ga',met het gebruik voor te staan van lage warmtegraden ge venredigd aan degewone luchtgesteltenis, tot het goed droogen der hop. De hop eesten met hooge warmte graden, nog te dikwerf in gebruik, zegt hij, T is baar zekerlijk hare kwaliteit doen verliezen, hoe goed zij ook oor- spronkelijk hebbe kunnen wezen. Niets is meer waar, en bet feit dat wij aanstippen, bevestigt, volkomenlijk deze thesis. De Aalstersche hop in kwestie is ge droogd op vlaaken van lijnwaad of ge vlochten ijzerdraad, door eenvoudige tochtlucbt het solleren wordt slechts aangewend wanneer zij wel droog is desnoods legt men haar eene uur op den eest, gehouden op 30 it 45 graden warm te. Hel natuurlijk droogen is wellicht niet zeer praciisch deze dubbele handeling bevalt beter en zou dees jaar kunnen be proefd worden men heeft ook eenen warmteleider aangeraden, een luchttrek ker of vernieuwer bewogen door een verplaatsbaar stoomtuig en andere dier gelijke min of meer verwikkelde stelsels. Wij dringen in dezen kout op dezen kant der kwestie niet aan welke in eene andere sectie zal behandeld worden. Wij willen slechts een feit bekend maken datdc belangrijkheid van het droo gen der hop onder het daglicht stelt. Prijedeelingen. Maandag, 19 Augusti. om 9 ure, Zus ters Laugestraat en Moorselsche baan. Dinsdag. 20 Augusti, om 9 ure, Pa- perodedrics, en om 3 ure, St. Josephs- school. Woensdag, 21 Augusti, om 9 ure, M. Van Damme. Verleden maandag bad de Prijsdeeling plaats aan de leerlingen van St. Marlens gesticht in de nieuwe feestzaal dezer school. Met voldoenitig bestatigden wij dat die prachtige woon van 't Esplanadeplein voor d'omstundigheid een nieuw kleed had aangespeeld. De nieuwe gebouwen als bij tooverslag uit den grond gerezen, (met Paschen immers was men nog aan 't werk niet) zijn ruim aangestoken en in goed gekozenen bouwtrant. Het schoollo kaal, bestaande uit zes welgeschikte klassen, voor vijftig leerlingen elk, is gansch volgens de laatste verbeterde plannen van 'i Staatsbestuur opgemaakt. Groot was d'algemeene verwondering op het verdiep eene zoo schoone ruime feestzaal te vinden, die neven 'l lokaal van den Werkmanskring mag opdoen. Een deel dezer zaal, zoo wij vernemen, zal, gedurende het jaar, als Museum van Natuuikunde \an Landbouw- en Nijver- heidsprodukten gebruikt worden. Wij verhopen ook al eens in den loop van het jaar eene uitnoodiging te ontvangen voor 't e'-n ol 'i ander feestjen, daar dit enkel kan strekken tot nut der leerlingen en wellicht ook tot 't voordeel van eenig goed werk. Het tooneel is goed aangeleid maar nog onvoltrokken. De verschillige oefeningen verworven goeden bijval van wege de toehoorders. Wij zagen met groot genoe gen dal de geestelijke cn burgerlijke overlieden eenparig aan de uitnoodiging hadden beantwoord, liet is eene plicht en eene wijze daad van vooruitzicht voor Catholieke Overheden 't vrij catholiek onderwijs voor te staaa, tegenover de otficieele scholen, die ongelukkiglijk maar al le veel in goddelooze handen zijn overgegaan, De school is de toekomsten welke toekomst mag men ooit voor ons Catho liek Aalst en 't omliggende van wege onze liberale middelbare scholen verwachten 't Is hoog tijd er eens wel op na le den ken. Onze diepbetreurde en wijze Bisschop, Mgr. Lambrecht, zag klaar in de zaak en daarom beeft bij niet geaarzeld Sl. Mar- lensgestichl op eersten voet in te richten. Naar wij vernemen, was eene zijner laatste beloften deze, van na de vacantie, nog eenen professor aan 't Geslicht te gunnen tot bet voltrekken der middelbare afdeeling. Wij hoorden deze week een fabelken, aan kwaadwillige tongen ontvallen, te weten, dat de verschillige vakken van 'i Onderwijs uitsluitelijk in 't Vlaamscli worden geleerd. Wij roepen, tot ant woord de aandacht in, op T verslag der Prijsdeeling Een leerling, uit 't diepste der provincie Henegouwen, namelijk Mijnbeer Carlos Gobeaux van Forges, bij Ctiimai, sedert October in 't geslicht ver blijvende en nauwelijks eenige woorden vlaamscli verslaande, is de eerste inde tweede middelbare klas en behaalt bijna al de prijzen in de verschillige vakken. Wij laten bier de namen volgen der beste leerlingen van elke Klas. Middelbare Afdeelixg, 2. kl. 2'- M. Carlos Gobenux, van Forges bij Chimai. 3. kl. le M. Allons Roggeman, van Hofslade.. Voorbereidende Af deeling. 1. kl. 1® M. Clemens D'Haese van Lede. 2 kl. lc M Lodewijk Peirreboom van Aalst. 3. kl. 1e M. Jozef Van Hauwermeiren van Lede, Lagere Afdeeling. 1. kl. I® M. Lodewijk van Droogen- broeck van Aalst. 2. kl. le M. Jozef De Witte van Aalst. J^rijsdeeltng ïn liet Sint •Joseplis-Colle^Ie te Aalst. Verleden dinsdag heelt in ons Sint- Josephs-Collegie de jaarlijksche prijsdee ling plaats gehad zij was, prachtig en ook beeft zij onder alle opzichten, aan de verwachting van liet uitgelezen publiek, dat de groote zaal van 't gesticht vervulde ten volle beantwoord. Het fransch stuk, De Zoon van Ganelon, toorieelspel in 4 bedrijven, werd met den besten uitslag uitgevoerd houding en gebaren, spreek- en doenwijze der Studenten die op hel theater verschenen, zeggen ons genoegzaam onder wiens er varen en bekwaam geleide de jeugd in ons Collegie wordt gevormd tot alle stan den der sameleving. De Muziek van Baudouin du Bourg, door Pater De Diss s. j., was aller schoonst zij bracht, onder het bestuur van M. Emiel Scbeerlmck, onzen stads genoot, een verrukkenden invloed voort op de gemoederen der talrijke aanhoor ders. Aangaande bet behalen der prijzen is bet ons onmogelijk, de namen van be kroonden op ie noemen slechts zullen wij den eerste van ieder klas aanduiden Inde Rlietorica, M. R. Reynaert, van Haeltert, die daarenboven eene eermeda- lie beeft bekomen, omdat bij gedurende den zesjarigen loop der latijnsche stu diën, onafgebroken aan 'i hoofd gestaan heeft van zijne klas. Iu de 2. M. K. De Vos, van Erpe. In de 3. M. J. De Weert, van llamme. In de 4. M. F. Vamlepouseele, van El- lezelles. In de 5. M. J. Eeman, van Aalst, en M R. Goelbals van Kortrijk. In de 6. M. G. Bethune, van Aalst. 1. voorbereidende, M. N. de Coqéau des Moties, \an Aalst. 2. voorbereidende M. K. Van Hoore- bceck. van Aalst. 3. voorbereidende, M. E. Van den Sieene, van Aalst. KIESKRONIJK. Senaatskiezingen. De liberale kan didaat M. Fir.et is te Aarlen-Virton geko zen met 37 stemmen meerderheid. Te Doornik werd de liberale kandidaat M. Macau zonder strijd gekozen. tot oprichting van een gedenkteeken ter nagedachtenis van Mgr. La*inl>i*eclit. Opbrengst der vorige lijsten fr. 267,25. M' en Mme Vanden Hende-Nolel- teirs, Aalst 5.00 Onbekend Moorsel. 0.75 2 Congreganisten id. 2.00 LETTERNIEUWS. De Slavenhandel en de Afri- kaansche kruistocht door Broeder Alexis M. G. Boekdeel in 8° 204bladz. gebrocheerd fr. 0,95 rijk gekartonneerd fr. 1.20. Le Congo Beige illustré, groot in 8°, 362 blad. gebrocheerd fr. 2,50. La Traite des Nègresillustré, iu 8°, 240 b'.adz. gebrocheerd 1,20; Rijk ge kartonneerd fr. 1,45. La Barbarie Africaine, illustré in 8°, 208 bladz. gebrocheerd fr. 0,90 Rijk ge kartonneerd fr. 1,15. Deze werken zijn te verkrijgen ten Bureele van den Denderbode. Komt te verschijnenLa Trappe vengfée ou l'Apologie des Monastères de l'Ordrede Cileaux parl'abbé D. Thiotj. Prijs fr. 1,00 Te verkrijgen ten Bu reele van den Denderbodeof ter Boek drukkerij van den beer E. Vernimmen te Aalst, aan de Hoofdkerk. Botermarkt. Heden zaterdag werden 876 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 6250 kilogr. Prijs 75 a 84. •Jubelfeest "Van Wanv beke. De prachtige bloemtuilen die zondag den achtbaren Jubilaris werden aangeboden werden in ovei'groote meer derheid geleverd door «ïosepli Ilerebet, bloemist, wonende Hoog straat te Aalst. De grootste en prachtigste onder de talrijke bloemtuilen,dezeaangeboden door onze Koninklijke Harmonie,werd ook ver vaardigd door hooger genoemde bloemist Joseph Berebel. De Processie van O. L. Vrouw He melvaart beeft hier donderdag, ondanks het dreigende weder, haren gewoonlijken ommegang gedaan. Alle de huizen buiten deze van een zeer gering getal verstokte liberalen, of liever, geuzen, waren ver sierd en bevlagd. De stoet was prachtig en liep met veel orde af. De wereldlijke overheden volgden het IJ. Sacrament. Verlichting en Concert. Gister vrijdag heeft men het goed weder waargenomen om de Verlichting en Concert op de Keizerlijke Plaats te geven, welke zondag 11. ter oorzake van het regenachtig en windig weder waren uitgesteld geworden. Ondanks zekere der voornaamste dee- len reeds waren weggeruimd, was de vei lichting fraai en prachtig. Deeerlijkerijen lichtballons tergansche lengte van de boomen,leverde waarlijk iets tooverachtigs op. Verscheidene schoone luchtballons stegen ook in de hoogte ter wijl onze Koninklijke Harmonie de vroo- lijkste arias liet hooren. Van 9 tot omtrent 11 ure, bevondt er zich eene buitengewoon talrijk publiek op de Keizerlijke Plaats. Na 11 ure was het als bij tooverslag verdwenen, elkeen had zich ter ruste begeven, maar ook 't was vrijdag en 's anderendags merkt- dag. Eindigen wij met te bestatigen dat elkeen bejammerde dat deze schoone Volksfeest zondag lest niet had kunnen plaatsgrijpen. IVieuvv stelsel van hop* droogerij. Deze hopdroogerij vervaardigd met hopstaken, eenige me ters lijnwaad en een strooien dak, is zichtbaar bij den heer J.Callebaut teAalst- Mijlbeke, ten Roozen op den Bosch. Deze manier door de natuur zelve ge geven behoudt aan de hop de wezenlijke eigenschap barer reukstof en is dus bij uitmuntendheid het recht stelsel om de hop in de beste voorwaarden te droogen. Stalen van hoppe gedroogd op deze wijze zijn zichtbaar ter Hopbeurs. Programma van 't Con cert 't welk zal gegeven worden, op Zondag 18 Aug. 1889 om 11 -t/a ure voor middag, ter Groote Merkt, door onze Koninklijke Harmonie, onder de directie van M. F. L. Vanden Bogaerde. 1. Grandes Manoeuvres, Marche Militaire, (Desormes.) 2. Marche Nuptiale du So nge d'une nuit d'ctê, Mendelsohn. 3. Rosinc, Mazurka, Mei rice. 4. Si j'ctais Roi, l'antaisie, Adam. 5. Aimons nous, Valse, Le Cocq. Een Abuus. Vrouw X, wonende iu eene steeg der Villersstraat te Brussel wus, omdat haar man zoo laat thuis kwam, naar hed gegaan. Zij had echter de huisdeur niet gesloten, omdat hij den sleutel niet hij zich had. Reeds lang lag zij in halven slaap, toen zij eindelijk zijn bekenden stap meende te hooren. De deur der slaapkamer werd inderdaad zachtjes geopend, eene zwarte gedaante kwam binnen, staple in den donkere naar eenen stoel, nam er den overjas af, dien erop hing en ging terug naar de deur. Gaat ge nu nog al uit vroeg de vrouw gestoord, 't Is al twee uren. Maar de gedaante antwoordde niet en verliet even stil de kamer en het huis. Dat mansvolk weet van geen naar huis komen, dacht zij en sluimerde weer iu. Maar een half uur later werd de vrouw gewekt door de stem van den man die vroeg Waar is mijn overjas gebleven Wel gij hebt hem zelf komen halen Thans werd de zaak opgelost, Een dief was op de kamer geweest... Nu, wij zullen ons niet te kwaad maken, lachte de man ,t had erger kun nen zijn. Een nieuwe Guldenlop. Ieder een zal zich nog den beruchte» Gulden- top herinneren, die over eenige jaren, op de Kleinmarkt, te Antwerpen, den bodem van hel gevangenkarkeninstampte en het hazenpad koos, zonder dat men nog ooit een spoor van hem te vinden kreeg. Welnu de ontsuapte Boen, waarvan wij reeds gesproken hebben, schijnt de politie dezelfde toeren te willen spelen. Men heeft hem overal gezien eti ner gens is hij te vinden. De Etoile geeft de levensbeschrijving \a» hem. De levensbeschrijving van eenen dief, die zoo eensklaps eene zekere vermaard heid bekomen heeft, kan misschien voor sommige onzer lezers eenige aantrekke lijkheid hebben, te meer omdat hij,voegt het blad er bij, dit op den beruebten Vanderzande voor heeft, dat hij de poli tie zelfs in den weg durft te loopen, ter wijl de andere zich altijd schuil moest weten te houden. Boen is geboren te Brussel in 1867 en is dus nog moar 22 jaren oud. Van jongs al was hij een onverbetelijke deugeniet. Hij leerde de schoenmakerstiel maar v«s ven ellendige werker en een onver anderlijke straatlooper. Op lTjarige ouderdom werd hij voor de eerste maal veroordeeld, voor landlooperij. het vol gende jaar voor diefstal en van toen al was zijn leven slechts eene opvolging van avonturen. In 1887 moetende soldaat worden, werd bij bij het 12r linie ingelijfd en te Diest in garniroen gelegd. In dienst speelde hij den deugniet ge lijk vroeger, en in 1888 veroordeelde men hem tot de korrektiestraf. Daar hij echter niet sterk van gestel was en daarenboven kortborslig is, plaatste men hem in de infirmerie, waaruit hij, ouder eene verkleeding, wist te ontsnappen. Na weinige dagen kwam bij te Laeken terug waar hij aan zijn stiefvader wijs maakte, dat hij verlof had bekomen. De vader; M. Dewette, die hem eerst in buis niet wilde aanveerden,liet zich door belofte van beterschap overhalen en liet hem toe, zijnen verloftijd in zijne woning door te brengen. De gendarmerie werd met zijne aan houding gelast en op een schoonen mor- geud zag Boen twee haren mutsen voor hem staan. Gij zijt Frans Boen. niet waar? vroeg een hunner. Neen,antwoordde de deugniet.dat is mijn broêr daar in de binnenkamer. En hij wees zijnen broer Geeraart aan. De gendarmen gingen binnen en Frans Boen klom het dak op en men verloor zijn spoor. Later heeft men echter ver nomen dat hij zich in een naburig huis op eenen hooizolder verborgen had ge houden. Korten lijd nadien stool bij hel peerd en rijtuig van zijnen vader. Hij werd achterhaald en aangehouden. Op zeker oogenblik gaf hij aan den agent die hem moest weg brengen, zulken geduchten stamp dat deze bedwelmd neerviel en opstaande Boen de Senne zag overzwem men. Van toen af leefde Boen van roof en diefstal. Omtrent 6 maanden geleden werd hij opnieuw aangehouden. Waar woont ge werd hem ge vraagd. Op den Antwerpschen steenweg bij mijne ouders. Een onderzoek moestin het aangedui de buis gedaan worden en Boen, die bet in den grond kende, slibberde weêr naar boven, het dak over en was andermaal de gaten uit. Twee maanden geleden viel hij op nieuw in de handen van het gerecht.Voor desertie en een tiental diefstallen veroor deeld, wist hij alweêr uit de gemeente gevangenis van Cureghem le ontvluchten zonder dat men tot nu toe te weten kwam, hoe hij dat heeft kunnen doen. Eindelijk in een leegen grond van St Gillis gepakt, meende men hem voor goed te hebben. Hij ging in beroep tegen het vonnis dat hem totlOjaren opsluiting veroordeelde en het beroepshof vermin derde zijne straf met de helft. Dat was stellig nog te veel naar zijn goesting, want op bet oogenblik dat hij per spoortrein naar de gevangenis van Leuven moest worden overgevoerd, koos bij bet hazenpad op de wijze, die wij aan onze lezers deden kennen. Üe politie, die vroeger eenige hulp vond in de burgers, om hem op te zoeken en aan te houden, staat thans alleen voor dat gevaarlijke werk. Niemand durft hem zelfs nog aanwijzen, daar hij dengene die dit zou doen, met de dood bedreigt. Wanneer zijne ouders voortgaan, zegt bij, met partij tegen hem tejlrekken, zal bij zijne moeder, zijn stiefvader en zijn jongste broêrke een kind 15 maanden oud vermoorden. Hij beeft een mes, zegt hij, dat voor drie man kan dienen. Boen is in 't geheel reeds 26 keeren veroordeeld geweest. 25.000 frank voor den Shah. Men vindt nog den tijd om te lachen in de Kamer. In de zitting van zaterdag morgend legde minister Beernaert een wetsont werp neer, ten einde een bijzonder kre diet van 25,000 frank te bekomen om de kosten te dekken door den Staat gedaan, ter gelegenheid van het bezoek van den Shah van Perzië te Antwerpen en Seraing 23,000 francs pour un chat,eest un peu cher, onderbrak M. Pirmez. Had bij ten minste, voegde hij erbij, de muizen gaan vangendiede Luxemburgers opeten De 10 aanwezige leden, lachten dat zij schokten. Op zijne reis door Engeland, heeft keizer Wilhelm, le Alderschot, den lef gemaakt van de vrijwilligers, waaruit het engelsche leger is saamgesteld. Wat zullen onze militaristen daarvan zeggen zij, die beweeren dat een vrijwilliger geen goed soldaat zijn kan De Patriotten feesten te Turnhout. Men schrijft uit Turnhout Binnen eenige dagen, van 17 tot 25 augustus, zal de hoofdstad der Kempen, het roemrijk eeuwfeest vieren van den heuglijken slag van Turnhout, die in ons vaderland een einde stelde aan de dwin gelandij van den vorst Józef II, van Oostenrijk. Si dert weken en maanden heeft onze bevolking zich voorbereid, hebben onze verschillende stadswijken gewedijverd iets grootsch en treffends tot sianj brengen, en de menigvuldige bezoeku die uit alle streken des lands en uit naburige Holland in onze fraaie kern - stad zullen samenstruomen, zekerd wezen de getuigenis te alleggen, dat Turnhout volkomen iu"* edelmoedige pogingen is geslaagd Men legt thans de laatste hand aani werk tot uitvoering van het breed aantrekkelijk feestprogramma dat bèü uit een historischen praalstoet, uit dan 25 fraaigevormde en welinger groepen en 5 praalwagens die de geschiedenis van Turnhout, WI1 sprong, zijne ontwikkeling, zijnew' dene en hedendaagsche inrichting nijverheid en zijn landbouw, zijne roemdheden van weleer, en' als bei ning de verheerlijking zal verbed der zegevierende Patriotten van ITjjjj Snik, De snik komt md voort uit zwakheid of is een slechte spijsverteering. Het is slechts een ongemak, nocl* zijn er nog personen van den snik ven. Men kan den snik of hik doa houden met een stukje suiker te^ gedopt in zwavelzuren etherofwel- traagzaam een glas wijn te drinken^ met eenen lepel goeden azijn ofcil" sap uit te slorpen, ofwel met een w met kleine zwelgen in te nemen. Men doet hem nog ophouden neii eindje le gaan met open mond en ingehouden adem of met beide sn omhoog te steken en den duimii vuist le sluiten. Met iemand, die den snik weinig le doen verschieten, hoüdii ook op. Middel tegen de eksteroogen. -i een klimopblad 24 uren lang irt steri azijn trekken. Snijd dan voorzichtig der te doen bloeden, den weer vit eksteroog. Leg er dan een stukjeoj het klimopblad, daarop een stukjezwi blaas of gegommeerde zijde, en wis; een doekje rond om ailes op zijnepfa te houden. Vernieuw het stukje klimopblad dj avond en morgend. Schrabt den derden dag met rond de eksteroog. Het velletje dt bedekt zal verdroogd zijn men ui kunnen wegnemen en de eksterooj genezen zijn. Zondag nacht bad er een Reit plaats te Klinge tusschen versctó personen. Niet tevreden zich van I; goed gekneukelde vuisten te bedia sloegen en kerfden zij op elkander alles wat hun onder de hand viel.i der vechters, werkte dapper raelg riek of mesthaak. Eene vrouw, wefc het gerucht was komen toegelocv wilde bare nieuwsgierigheid voldoet kwam zoo dicht mogelijk bij deved; Zij kreeg eenen vreeselijken sla; renen riek op het voorhoofd en si badend in haar bloed ten gronde. lijk hield hij dit voorval de strijde; men bracht de vrouw meer dood da vend in de herberg Frankrijk, ra na veel moeite lot baar zelve h Haar staat blijft altoos zeer bedeol: Een onderzoek is geopend. Maandag voormiddag is in k meenle Zemmerzake een diefstal braak gepleegd, bij de echtgenoot miel Vanruysselle. De vrouw nar markt gegaan zijnde, had hare kis:? alleen te buis gelaten eene slimme! egge heeft van hare afwezigheid?! gemaakt om door een vensier tesi en al het geld 35 fr. uit den kofferi len. De vrouw te huis komende, td tigde den diefstal en is aanstondsdt litie gaan verwittigen. Deze begaf zich spoedig ter plati na alles nauwkeurig onderzochtu ben, kwam men op bet spoor der egge. Men heeft ze spoedig aangeta zij heeft volledige bekentenissen gei Men vond nog 20 frank in haar Is met de overige bad zij reeds versed kleinigheden gekocht. Zij zalraeU rechtte rekenen hebben. Men schrijft uit Poperinghe; Indien het weêr zoo voordeelig zal men voorzeker eenen schoonen oogst hebben. De vrucht, onze bijzot ste handel, die bet leven aan onze geeft, is wonderschoon, belooft zal niet tegenstaande het groot gem geschreeuw der onbevoegde alwr- veel meer opbrengen en zwaarder dan de vorige jaren. Tot bewijs:« den week bezocht ik twee hoppel» In het eene waren bij vergtfr twee planten blijven staan, twee nenplanten in het andere was dergelijks te vinden. Welnu, wes welk van de twee hoven meest bel;*: zoo voor den kooper als den verkool Juist daar waar alles nauwkeurig' roeid was. Mocht dan onze hoppeb» altijd zoo gezocht, wederom bloos herbloeien lot voorspoed van onze: beproefden landbouw. De hoppe-pluk zal beginnen augusti. Holloway's Zalf en Pillbn, Geeoeotu heid. Onzuiver bloed of onvoldoendt king van het eene of andere, orgaan vi raakt ziekte zuiver het eerste, en br$ laatste weder in orde, zoo verwijdert zieKte en keert de gezondheid terug.k uitoefenen van deze heelkracbt hebbeo» way's Pillen zich een wereld beror naam verworven, en de juistheid grondslag, waardoor zij do ziekte ver:' en de gezondheid herstellen, is doortë veranderlijk goeden uitslag van ruim jaar bewezen Een paar pillen voor 0® bed gaat ingenomen, wanneer lusted of zwaarmoedigheid ons overvallen, zul» lever tot krachtdadige afscheiding cn een vroolijk humeur herstellen Alsf- hei eten, is Holloway's artsenij zondff derga Zij verdrijft dadelijk al de opgeblazenheid, volheid en onpleiii^f na het eten, welke de meest vervelend5'" nen eener slechte spijsvertering lijn.

De Denderbode | 1889 | | pagina 2