Zondag 25 Augusti 1889, 10 centiemen per nummer. 43£ Jaar, 3N. 2389. NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. IJK EN ARM Valsche kiezers. Nieuwe wet. Aan de dooven. ABONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS Vlaamsche uithangbor den. Kom eens terug. Hel beroep van advobaat. DE DENDER-BODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PÜTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3« bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Sbubj. jELST; i* AUGUSTI 1889. Politiek overzicht. De eroole slag in Frankrijk. Nog maand en de groote slag zal in Frankrijk geleverd worden. De groote te zoo mogen de kiezingen van dit jaar Xenoemd worden, want sedert 1870, «den den val van het keizerrijk, heeft de rijd zoo belangrijk nog niet geweest. Zal de republiek vallen, zal de repu- M zegepralen Ziedaar de groote mag. Hel bestaan der republiek, dat is deinzet van het spel. Is de republiek in gevaar Moeten we LUo optimisten gelooven, bijlange met. Leest men de pers der malcontenten, dan to. Nu moet men er bijvoegen dat de mal contenten in Frankrijk de groote meer derheid vormen niet zoo zeer uit haat leende republiek, die er niet aan doen ian, maar uit alkeer tegen de republi keinen, die de schuld aan alles hebben. Bet gevaar ligt niet in Boulanger, noch den graat van Parijs, noch in prins Victor Napoléon. Het zijn niet de boulan- Jisten, noch de royalisten, noch de bo- japartislen die, als partij genomen, de republiek 2ullen verstooten. Maar, doet «diepartijen eens te samen voegt er ^ontgoochelden bij, de ontevredenen,de misleidde buitenlid, het misnoegde leger «gij komt tot eene opositie die zeer veel aftreken kan. Van dit oogpunt de zaken beschouwd, lunnen wij maar niet aannemen dat de tepiibliekeinen juichen en jubelen dat zij derepubliek hebben gered, omdat Boulan- jerveroordeeld is. Wij gelooven dat Boulanger een samen zweerder, een landverrader, een dief is!!! Bet hoog gerechtshof heeft het beslist en ilebijrgers.die de wet eerbiedigen, moe- het gelooven Maar zijn nu daarom de republikeinen toHeeft daarom M. Constans minder de hand gehad in knoeierijen is daarom Thévenet minder de geassocieerde van i dielzijn daarom MM. Rouvier en Cazot minder schuldig aan wijnpotterij hebben Wilson, d'Andlau en consoorten daarom minder dekoraties verkocht is het bewind minder in handen van perso nen op wie, ten minsten, evenveel te gen is als op Boulanger en die bijge- g allemaal voor een hoog gerechtshof wnden moeten verschijnen Men moei nu juist geenen arend zijn om te verstaan dat de veroordeeling van Boulanger al die republiekeinen niet heeft witgewassclien en de kiezer dus nog altijd een geheele hoop vuil gezichten ontwaren zal, op den dag der kiezing. Met dit alles is de kiesstrijd reeds in ollen gang en roept men, zoowel links ils rechts, op eensgezindheid, eendracht. Op vele plaatsen is het natuurlijk een geroep iu de woestijn, onder ander in al kiesomschrijvingen van Parijs. (Ifli verhaal uit de fransche revolutie.) (43* Vervolg.) En Mo ging men voort tot aan de Visschersdam. "efr'sn Milly kon spoidig zien dat Trien nog fdjjk had met den dam voor een aardig ding uit Pgeven. Fw aan het strand, kon men ginder in de zee de ll$ van Careul zien liggen, en de dam die er "•«toe voerde, was inderdaad schier niet kenne ls van den overigen zeebodem, die geheel met overdekt was. Het zeeschuim op den dam «n weinig donkerder als daarnevens, en met 1(1'«zien, kon men bemerken dat de zonderlinge *1 «enigzins verheven lag. h« geleidster ging met aandachtigheid, doeh met Taiten st*p over den dam. Hare voeten gingen een paar vingers diep in het waterige schuim ""leren volgden regelrechtachter hun was afle speur aanstonds weder gevuld. De dagbladen deelen reeds lijsten van kandidaturen meê: In vele kiesomschrijvingen zullen de boulangistische kandidaturen niet door de rechterzij bestreden worden, 't is te zeg gen dat de konservatieven voor de revisi onisten zullen stemmen. Te Straatsburg. Keizer Wilhelm ver bleef dezer dagen met zijne jonge gemalin te Straatsburg en werd er geestdriftig ontvangen. Het volk liep te samen om keizer Wilhelm in zijn schitterend uniform der lijfwacht aan het hoofd der troepen te zien rijden, en juichte den vorst van harte toe. De fransche pers is woedend, men ziet dat van hier. Watde overweldiger te Straatburg, de koning van die gehate Pruisen in den Elzas, dat overtreft alle onbeschaamd heid. En die goede chauvins hebben hunne beste pen in hunnen besten inkt gedoopt om eens, op hunne manier, uit te leggen wat er te Straatsburg is gebeurd. Vooreerst is de ontvangst totaal mis lukt. De bevlagging was nul en zij die vlagden waren Duitschers. Het volk bleef stom en alleen de Duitschers riepen hoera. De 500 meisjes in Elzasserkostu- men waren dochters van duitsche beamb ten, enz. enz. Arme keizer Wilhelm, hoe zal hij 't hart in zijn als hij die beoordeeling leest Het wetsontwerp waarbij lal van be kwaamheidskiezers van rechtswege zullen worden afgeschaft, wordt door de liberale drukpers met eene woede,die aan razernij grenst aangevallen. 32 klassen van bekwaamheidskiezers van rechtswegeroepen de liberale scri benten, uit, worden van hun kiesrecht beroofd. Dwaling, heeren liberalen, die 32 klas sen worden eenvoudig in het gemeen recht gesteld, in andere woorden, er wordt hen slechts het eerste artikel onzer Grondwet toegepast, dat de gelijkheid der Belgen voor de wet bekrachtigd. Geen voorrechten meerDie 32 klassen zullen voortaan, hunne bekwaamheid door een exaam moeten bewijzen. Het wetsontwerp is gericht tegen de valsche meestergasten, valsche ponons valsche ambtenaars aan 1500 frank. Die valsche kiezers welke ten meerde ren deele geene geleerdheid of bekwaam heid bezitten, moeten verdwijnen Het bedrog heeft heden vrij spel voor het inschrijven dezer mannen op de kie zerslijsten. Hier te Aalst kennen wij een fabriek dat ongeveer 250 werklieden telt en rond de 50 meestergasten en hoofdmagazijuiers op de lijsten doet inschrijven,terwijl ande re fabrieken van den zelfden aard, met even veel werklieden en soms meer, er maar in rechtveerdigheid 10 tot 15 kun nen opgeven. Voor alle zekerheid, hadden Bontemps en de twee Guilbaud's hun aehtcr ecnen hoop zeegras zorgvuldig verborgen, om des noods Bardou, Kör- mcur en hunne bende aan te vallen. 't Gaat er nu voor den zegepraal of voor 't leven, had heer Andreas gezegdgij zult het effen aan best zien hou de zaken afloopen maar bij de eerste scheut kom ik toegeloopen en sta u bij den dam zal ik reeds kennen. De Visschersdam was voorbij, de rots was be reikt. Vlak en breed lag zij daar in den zandoever. Zij lag omtrent te midden de kliene bocht van St- Castlangs den noorden sprong zij in de zee vooruitwest lag de kuste van St- Cast, oost die van Si-Jacutdeze laatste, van waar onze vluch telingen gekomen waren, kon zoo wat zes zeven honderd slappen verre zijn lang» het zuiden liep een zandoever van wel een half uur lang. LXV. Het gebed op de rots. Van op de rots kon men langs alle kanten gezien worden, en toch verzekerde de visschorsvrouw dat er geen hoegenaamd gevaar bestond. Het gelukte Eene partij die zulke kiezers als eenen steunpilaar aanschouwt en hunne ver dwijning betreurt, mag zich niet roemen de partij van 'l licht te wezen zij ver dient waarlijk de domperspartij geheeten te worden.... De liberale dompers De afschaffing der 32 klassen van be kwaamheidskiezers van rechtswege mis noegt en vergramt onze liberale tegen strevers bezonderlijk,omdat er eene einde aan hunne bedriegerijen gaat gesield wor den. Wie weet niet dat de wet van 1883 slechts werd in leven geroepen om aan de liberalen der groote steden het middel te verschaffen om zich aan 't bestuur te vereeuwigen. De liberale leven slechts van bedrog.... en, 't spel is nu uit en inde ira van daar de gramschap 3)C Het Staadsblad van donderdag kondigt den Franschen en den Vlaamschen tekst af der wel, waarbij een bijzonder fonds wordt gesticht, ten voordeele der ge meenten en eene taks wordt ingesteld op de nieuwe debieten van sterke dran ken. De bepalingen betreffende het fonds aan de gemeenten toegekend, luiden als volgt I. Toelagen aan de genieenten Art. 1. Er wordt een afzonderlijk fonds opgericht, bestemd om de geld middelen der gemeenten te vermeerde ren de verdeeling daarvan zal geschie den in verhouding van het cijfer hunner bevolking. Art. 2. Aan dit fonds worden toe gekend 1° De opbrengst van het vergunnings recht door deze wet ingesteld 2° De opbrengst van de invoerrechten op vee en vleesch. Zoolang de opbrengst dier belastingen niet toereikend zijn zal om aan de ge meenten een aandeel te verleenen bere kend op eenen frank per inwener, zal het bedrag benoodigd om dit cijfer aan te vullen, genomen worden op de opbrengst der invoerrechten. Art. 3. Hel aandeel, dat aan elke gemeente toekomt, wordt alle zes maan den vereffend, naar de wijze welke ge- velgd wordt voor de verdeeling van het gemeentefonds, door de wet van 18 Juli 1860 opgericht. Wij zullen de wet op de nieuwe debie ten van sterke dranken in ons toekomend nummer meêdeelen. De Vlaamsch Taalgilde onzer stad komt, onder date 20 dezer, loopende maand, een vertoogschrift tot onze Mede burgers te richten in het welk zij met recht en rede het gebruik van fransche haar evenwel niet om heer Andreas volkomen ge rust te stellen. Dat Bardou met zijne helpers wel haast zou afkomen, daaraan was niet tc twijfelen. En zouden de slijkgroeven wel inderdaad zoo ge vaarlijk zijn gelijk Trien verzekerd had Toch was er van die dingen niets te zien geweest. De angst der damen was ook niet klein. Sedert de verschijning van den ruiter, hadden zij schier geen woord meer gesproken- Nevens clkandcren zaten zy op den grond neder; treurend en vertwij felend waren hunne blikken op den wijden water plas gevestigd, wiens onmeetbaarheid hun aan de oneindigheid van den God daarboven deed den ken, aan dien God van hemel en van aarde, dien zij alle dagen hunnen Vader noemden, en wiens macht en liefde grootcr en dieper waren als ie ein deloos diepe oeeaan. Kind, zei de gravin, als ontwaakte zij uit eenen slaap, de goede God heeft ons op de aarde veel gegeven maar hij kan ons ook alles ontne men. Wat er dan ook gebeure, verheffen wij ons hert tol Hem, offeren wij ons eigen op en bidden wij voor de bckeering van degenen die ons vervol gen 1 Pauline knielde nevens hare moeder ook An dreas zetlc hem biddende op den grond. Trien maakte een kruis, v ouwde hare handen en bezag de biddenden met verstrooiden blik. uithangborden en opschriften op openba re gebouwen, huizen, en winkels laakt, zegge» wij het maar rond weg, als eene ware schande in onze Vlaamsche Stad Aalst,als een gevolg dier bijblijvende ver bastering, die den Vlaming tot oneer ver strekt. Wij treden bedoeld vertoogschrift ten vollen bij en kunnen onze vrienden op wier gevels nog fransche uithangborden of opschriften als het onbetwistbare merkteeken onzer verbaslering en dus tot onze schande prijken niet genoeg aan- sporep om ze bij naaste gelegenheid te vervangen, door Vlaamsche, welke, in Vlaanderen, heter zullen klinken en ver slaan worden omdat zij er op hunne plaats zijn. Plaatsgebrek laat ons niet toe heden het welberedeneerd vertoogschrift onzer Vlaamsch Taalgilde mede te deelen wij zullen het dus woensdag aanst. afkondi gen. Ik zie dat men hij mijn artikel, over eenige weken, in den Denderbode, opge nomen, heeft stil gestaan en zoo langen tijd en verdwaald stil gestaan, dat men eindigde met te lezen hetgeen er niet gedrukt stondt of tenminsten, met ver keerd te verslaan wat ik schreef. Daar om zeg ik Kom eens terug Lees met koelbloedigheid en eenvoud en gij zult bekennen dat ik met boomteelt conferen- ciën van over 20 jaren, niet lachte noch gelachen heb, dat zelfs in mijn schrijven niets toelaat zulks te onderstellen. Zonderling verwijt lik zou met boom teelt-onderricht spotten ik, die over een vierde eeuw het zelve gedurende ver scheidene jaren bijwoonde en slechts door tijdgebrek wederhouden werd, offi- cieele bekwamen te worden, want de Staatsmoeialderij was van dan zoo ver gebracht, dat, om bekwame boomkwe ker enz. te zijn, men in de staatsvorm moest gebakken worden. Een anekdootje, dies aangaande zal hier misschien te pas komen alhoewel het ongelukkiglijk tot lachen zou kunnen aanzetten. De hoogleeraar, wiens lessen ik bij woonde en die altijd van de onderzoeks- commissien, voor het toekennen der diplomas, deelmaakte, deed zelf, vier jaren geleden» de snoeiing mijner fruit- boomen. Ik zag hem werken en besta- tigde dat hij eene doenwijze volgdegeheel tegensirijdig met de lessen welke ik van hem ontving. Op mijne bemerking ant woordde hij mij, dat de wetenschap als dan gefaald had, maar bekende ook, dat dezelve even als de mode misschien te veranderlijk was. Dit zij hier niet aangehaald om de théorische en praktische lessen tegen te spreken, 't ware te zot maar om te doen zien daler nog kunst bestaan kan die in scholen niet verkregen werd en om LX VI. De straf der hoozen. Heer van Milly stond eerst recht. De visscliers- vrouw maakte eene tweede kruis, ging tot Lij An dreas, wees in de vcitc en zei zie, heer, ginder komen de spitsboeven. Andreas keek langs den aangewezen kant. In derdaad, ginder ver kwamen mannen te peerd. Zij kwamen gedurig nader en welhaast kon men ze tellenzij waren met acht't waren Bardou, Kcrmcur en hun gevolg. De moeielijkc toegangen van het strand, mieken dat de ruiters hunne peerden moesten achterlaten. Dan gingen zij in drij afdcelingen uiteen, en 'l was duidelijk dat hun inzicht was van de rots langs drij verschillige kanten tc omsingelen en te bereiken. Als heer Andreas bemerkte dat Bardou en Kermeur langs de naaste helling der rots kwamen, te weeg over den Visschersdam, sprong hij vooruitmaar Trien hield hem met geweld bij den arm tegen en zei op kwaden toon Wilt gij u samen met hen levende gaan begraven Inderdaad, nauwelijks had zij dit gezegd, of Bardou was reeds na de eerste sprongen in het slijk gezonken, Kermeur was achter gekomen zoo haastig ol dat zijne stijve leden het hem toelieten den geleerde schrijver,die bij mijn artikel stil stond, te herinneren, dat er van veel vroeger, om niet te zeggen van altijd, wel geoefende boomkundigen leefden die schoone planterijen of voordeeligen fruit kweek ondernamen. 'T ware, denk ik, ook te zot dit te betwisten. Zeker heeft de fruiten-n ij verheid zich dezer laatste jaren werkelijk ontwikkeld doch zulks is niet zoo zeer aan leergangen toeteschrijven dan sommigen het zich geern inbeelden, maar aan andere ge kende oorzaken die ik herrinneren wil. Eertijds, wanneer de landbouwdag- loon 50 °/0 lager was en de veldgewassen liet dubbel opbrachten, zochten wij niet te veranderen maar wel te verbeteren. Het spreekwoord Zijt gij wel houdt u wel heeft bij den landsman altijd zijne redelijke toepassing gevonden. Doch nu dat er als eene huishoudelijke omwente ling ontstaan is die alles verbrod heelt, breekt de boer zich het hoofd om zoo niet zijne redding ten minsten het dage lij ksch brood te zoeken. De grannoogst dekt nauwelijks de kos ten en bijna al de nijverheids-gewassen laten zeer weinige of geene winst over... Terwijl de veestapel nog eenige vergoe ding geeft en de fruiten eene vraag genie ten ^n tegen eenen hoogen prijs betaald worden die men eertijds nooit gekend heeft. Van daar het aanleggen van fruit- hoven, boomgaarden, weiden en voeder- velden Zou dit de landbouw-hervorming zijn welke men beoogde en is men wel verzekerd, dat aan vele ondernemingen naar dit stelsel aangegaan geene teleur stelling te wachten staat Wat er van zij deze hervorming zal noch de landverhui zing noch de ontvolking van den buiten tegen houden.... en bijgevolg niet belet ten, dat vele van onze velden binnen eene halve eeuw tot bossclien zullen aan gelegd zijn en in vele streken van Vlaan deren de Vos en de Wolf zullen zijn. Zeker is't dat er alsdan menig afgele gen gehucht teegemaal zal ontvolkt en verdwenen zijn. Biltere gevolgen van een sta-atkundig en huishoudelijk beheer- stelsel, welk sedert lang in Belgie den buiten teenemaal slachtoffert aan de steden, den landbouw laat verpletteren, zonder bescherming, terwijl de groote nijverheden, hophandel enz. door over- groote gunsten bevoordeeligd werden. Dies ira. Het vervolg van dees schrijven is ons te laat toegekomen om heden nog kunnen opgenomen te worden het zal dus voor woensdag aanst. wezen. Een persoon genezen van 23 jaren, doofheid en tuitingen der ooren door eene eenvoudige remedie, zal er de be schrijving gratis van toezenden aan alwie er de vraag zal van doen aan M. Nichol son, 4, Drouotstraat Parijs. (4 rue Drouot Paris.j AI# hij zijnen meemaat gedurig zinken, zinken zag wil hij wat meer links gaan maar Nauwelijks had .Bardou geroepen Help dan Kcrmsur, ik zit in eenen poel of Kermeur was reeds zelf in eene andere diepte geraakt. De twee woelden en klau wierden dat het schrikkelijk was. Dc baron had het voordeel van de lafste te zijn, Bardou was de sterkste. In hun woedenden strijd tegen eenen poel schier zonder bodem, waren zij nabij eikanderen ge raakt. Laat mij los huilde Kcrmcur; maar Bardou hield zich met kracht aan hem geklemd. Het schuim rondom, werd meer en meer door 't opkomende zeewater bespoeld cn vloog reeds tot boven hunne hoofden. Dc eene wilde bij mid. del van den andere naar omhoog maar juist daar mee zonken zij des te haastiger. En dc ellendelingen huilden gelijk razenden cn vloekten gelijk duivels, 't Was benauwd om zien en hooren. Allcngskcns werd het stillernu en dan nog een gestecn, en reutelend geroep, die nog ter nauwer- naud boven het klotsen van 't water hoorbaar waren. Toch worstelden de twee nog altijd, cn zij worstelden om zoo te zeggen tegen eikanderen. Kermeur viel eerst stil nauwelijks zat zijn hoofd nog uil. Een oogenblik nadien stak Bardou de armen boven en greep Kermeur bij den kop hij wilde alzo» het lijk van zijnen meemaat gebrui- Een koninklijk besluit, is in het Staats blad verschenen,meldende dat het dekreet van 14 december 1810 gewijzigd is als volgt Het beroep van advokaat is onvereenig- baar met 1° al de ambten van rechterlijke of be stuurlijke orde, die niet onbezoldigd zijn, met uitzondering van die van minister, burgemeester of schepene 2° met het ambt van griffier, notaris, avoué of hussier 3° met de bezoldigde ambten en die van rekenplichtig agent en 4° met alle slach van handel. Worden daarvan uitgesloten alle per sonen, die het bedrijf van zaakwaarnemer uitoefenen of uitgeoefend hebben. (Monileur. Vlaamsche tekst). D© voorkamer van het gevangenhuis. De drinkkroegen zijn de voorkamers der gevangenissen, zegde een fransch dagblad. De opzichters der gevangeuhuizen van Boston, in Amerika, moesten aan het Staatsbestuur een verslag geven over de oorzaken der misdrijven en zij verklaar den na grondig onderzoek, dat de dron kenschap zeven keeren op acht de oorzaak is der misdaad. Een rechter van Albany had op een jaar tijd 2,500 personen voor zynen tri bunaal zien verschijnen, en hij bestatigde dat er 2,400 dronkaards bij waren. Te New-York, op 690 kinderen, voor misdaad tot gevang veroordeeld, vond men er 400 die eenen dronkaard voor vader hadden. Toen de vermaarde Pater Mathew in 1833 de ma'igheid preekte in Ierland, zag men het verbruiken van sterke dran ken dalen en verminderen totop de helft; welnu, te zelfder tijd zag men ook de groote misdaden op de heft en nog meer verminderen op vijf jareu, van 1833 tot 1838 werden er in Ierland 59 moorde naars gehalsrecht de vijf volgende ja ren, van 1838 tot 1843, waren er maar 21. Den 28 December 1840 werd een man, te Parijs door den beul naar het schavot geleid om het hoofd afgeslagen te wor den hij had eene vrouw vermoord. Toen hij gekomen was aan de plaats waar hij zijn schelmstuk bedreven had, zegde hij tot den pastoor der gevangenis die hem vergezelde Hier is het, Eerweerde Heer, dat ik mij zeiven in het verderf gestort hebik was dronken, toen ik sloegHad ik den drank ver mijd, ik ware geen moordenaar gewor den, Hij beklom het schavot met gelatenheid, en zich tot het volk keeren- de, riep hij, vooraleer zijn hoofd onder het mes néér te leggen Werklieden, mistrouwt u van de sterke dranken een menscb die dronken is, loopt reeds op het spoor der misdaad. (Het Volksgeluk)i ken als eene steun, om hem langs daar naar boven te woelen. Het ging niet. Hij greep toen naar eene soort van gestruikscl. 't Stond tc ver. Hij greep en greep nog met moeite rond. Niets wat vastheid of steun gaf. Nu wierp hij hem met zijn laatste kraeb. ten over cn weder cn stak de armen naar omhoog' Dieper zonk hij en dieper, tot aan dc kin, tot aan den mond, tot aan de oogen. Eene poos zag inen niets meer, dan nog eenen arm boven steken welhaast vloeide het water der zee over de lijken van twee booze wezens 1 Als dc mannen van Bardou's gevolg zagen wat qr met hem en met Kermeur om ging, s irongen zij haastig achteruit en stonden al te samen den doods, kamp aan tc kijken. Daarna verwijdei den zij zich zwijgend, cn korten tijd nadien zag men ze langs de baan van Ploubalay verdwijnen. Gij zijt gereed I zei Andreas tot de dames, die daar nog altijd stil en sprakeloos stonden. En zij zijn verloren antwoordde de gravin met bevende stem. Mocht de goede God hun ia den laatstcn stond nog bermhertig zijn geweest Een schrikkelijke doodhernam Trien na eenen stond stilzwijgen. Ziet ge, heer, dat ik gelijk had Hadden die kerels geen zoo helseb getier gemaakt, zij konden nog wel... Hola, Hanm is daar Verboden nadruk. WoMtVeoaTajow.

De Denderbode | 1889 | | pagina 1