West-Bengalen. Leeftijd der vogels. Allerhande nieuws. BELGISCHE MISSIE VA* Brief van P. Hagenbeeck aan een zijner vrienden uit Digghia. 't Is met hel bezoeken der dorpen, rond Banchi gelegen, dat ik thans belast ben. Den 7 februari kwam ik te Ranchi weêr, en ontmoette daar juist den E. P. Grosjean, algemeene overste der West- Bengaalsche Missie. Hij zei me Pater, maak pak en zak, en vertrek aanstonds naar Digghia en blijf er tot nieuwer or de, daar zult gij u met P. Lievens ver staan, en de dorpen bedienen, welke er in 't ronde liggen. En ik vertrok. Het distrikt, dat mij toevertrouwd wierd, maakt eenen cirkel uit die lijnrecht 15 uren telt, gansch een bisdom voor mij al leen Mijne talrijke parochianen be staan uit Mundarissen, Oraonen en Klmr- riassen, btaaf maar arm en ongelukkig volk. Nauwelijks was ik sinds eenige dagen te Digghia, of ik ontving er een briefje van P. Lievens, die mij schreefIk zend u een paard en eenen Catechist neem de draagkapel van P. De Cock en rijdt seffens naar Padaria, waar uwe te genwoordigheid nookzakelijk is. Dat dorp, nog gansch heidensch en 7 uren afstand van Digghia gelegen, bestaat uit 40 tot 45 huisgezinnen. Hoor water ge beurd was. De inwoners van Padaria zuchtten on der de dwingelandij hunner groote eige naars of Jamindars, die drij brahmieneu (i) zijn van de slechtste soort. Zij dwon gen de Padarianen, hunne pachters, hun eigene velden alle dagen te bewerken zonder hun daarvoor ecne roode duit tot loon te betalen en deden hen eene huur opbrengen welke drtj, viermaal den wet tigen prijs te boven ging en wanneer de pachters hunne jsarlijksche schuld kwa men vereffenen, weigerden zij hun eene kwitantie te geven om hun n®g verschei dene malen dezelfde som te kunnen af- eischen. Moest ooit een dier verdrukke- lingen klagen of recht vragen, dan werd hij door de bedienden der Jamindars on vermijdelijk half dood geslagen. Ook ver gingen de ongelukkige huurlingen van honger uitgeput, of bezweken zij onder hun aanhoudenden slavenarbeid. Wat te Padaria geschiedde, gebeurt bijna overal. De engelsche overheid, die hier gebiedt, kent dezes noode handelwijs der eigenaars niet, omdat niemand eene klacbt durft uiten, 'i Zijn de missionarissen, welke de verdrukten tegen de Jamindars en de Hukedars of indiaansche rechters moeten verdedigen, en als hunne zaakwaarne mers en advokaten hunne miskende rech ten doen gelden bij de engelsche over heid. (2) Deze is daarin den missionaris sen zeer gunstig en dienstvaardig, Keeren wij tot PanJaria weêr. Dezes inwoners hadden van P. Lievens hooren spreken, en vernomen dat de ongehoorde dwingelandij der Jamindars en Thikedars overal ophield, waar zich katholieken bevonden, omdat de Padri Saheb, de P. Missionaris,openbaar dooi zijne woorden en daden loonde dat hij de armen tegen hunne verdrukkers beschermde. Om uit onzen ellendigen toestand te geraken zeiden ze, kunnen wij niets beters doen dan de leer van Padri Saheb te volgen en christenen te worden. Alzoo trekt God het goed uit liet kwaad, dat de boo- zen berokkenen. Zij zonden bijgevolg eenigen hunner naar den Catechist (3) van P. Lievens, die in een naburig dorp verbleef en verzochten hem naar Padaria te komen. Hij deed het en een zeker ge tal Padarianen vroegen hem in de chris- tene leer onderwezen te worden. Zoodra de drij brahmienen dat verna men, werden zij woedend, en besloten hunne pachters voorbeeldig te straffe; Het eerste slachtoffer hunner wraak w de burgemeester df dorps, Boudho ge mnind, een krachldsdig en rechtschapen 1 ar H'i oefunrie den smedersstiel uit. L »v •- .be J oen medebur- 1 - e. lot den Cate- oui uit de klauwen hun- drukkers verlost te worden. Den 8 februari, begaf zich de smid naar Sissoij, vergezeld van den Catechist en den Schoolmeester van P. Lievens. Onderwege vvierden zij opeens door eene bende van 22 Sipoijs overvallen welke zich op hevel der brahmienen. in 'l Kreu pelhout verborgen had. De Catechist en de schoolmeester waren er van al met eeno vracht slagen maar Boudhou werd zoo wreed mishandeld dat hij vandaag 20 dagen na de aanrandig. noch gaan, noch staan kan waarschijnlijk zal hij voor 'l overige zijns levens verminkt we zen. Elk begrijpt wat schrikverwekken- dcn indruk zulke mishandeling te weeg bracht op de vreesachtige gemoederen der inwoners van Padaria. Alle hoop op bekeering was verloren, indien er niet aanstonds een Missionnaris werd naartoe gezonden, ten einde den moed der ver schrikten op te beuren.de leiten te on derzoeken en recht te eischen bij de be voegde overheid. Ik vertrok dus te paard, 's morgens vroeg en door bergen, heuvels en plei nen onder eene brandende zon, kwam jk 's avonds te Padaria aan, half dood van dorsl, honger en vermoeienis, Elk een wist dat ik daar was, maar niemand durfde mij naderen, ot bezien, zoo grool was de angst, dic.in 't dorp heerschle. (I) Ik- brahsmeucn »ijn halfvcrgodc printers van <le Hindoes. i-o West- Bengalen hoort Engeland toetde onder koning dien Engeland daar zendt, verblijft 1c Cal- cnlla; s jaarlijks komt lnj m t Utlege der Paters dc prijsdecling voorzitten. (3ï Zoo liccteo dezen die den catechismus aan de bekeerlingen lecren. (4) Dat is een soort van veld - ol' boschwachters ij «tenen oek svna te» poliüe-ageaUn. De Catechist van P. Lievens gaf mij tot verblijfplaats zijnen beestenstal, waar ik vijf buffelossen tot gezelschap had de zen, bemerkende dat ik niet juist van hunne familie was, waren misnoegd en hebben mij den ganschen nacht belet een oog toe te doen. In dien stal heb ik 's anderen daags mis gelezen. Na mijn ontbijt, eene handvol gekookte rijst, zei ik aan den Catechist de pach ters bijeen te roepen. Padri Saheb, antwoordde hij, ze zijn te benauwd van den thikedar om te komen. Zeg hun dat ze niets te duchten hebben om dat ik noch de thikedars van Indië, noch die van de gansche wereld vrees. Een half uur later waren al de huisva ders, ten getalle van 37, rond mij verga derd. De kloekmoedige Boudhou wierd in eene mand door vier man bij mij ge bracht. Hij verkeerde in den ellendigsten toestand geheel zijn lichaam was met wonden en stokslagen overdek!, en zijne knieën en voeten gansch gezwollen. Ik vroeg hun of zij geene klacht legen de booswichten ingediend hadden. Ja, antwoordden zij, maar de Jamindar, soort van rechter, was afwezig en de Moonsie, secretaris, vfcas alleen op hel policiebureel, maar de Moonsie is een man die zich iaat omkoopen, en alzoo is de zaak dood gebleven. Ik boezemde hun moed en vertrouwen in, bewees aan den ongelukkige smid het hartelijke me delijden, nam notas om een verslag van 't gebeurde op te stellen en beloofde hun hulp en bescherming. Verheugd en ver blijd, versterkt en aangemoedigd verlie ten ze mij, vooral Boudhou in zijne mand. (Wordt voortgezet.) Het is bekend dat de zwaan tot 500 jaren oud wordt. De duitsche geleerde Rauer zegt val ken gezien te hebben, waaronder een den leeftijd van 162 jaren had bereikt. Ook gieren en arenden worden zeer oud. In het jaar 1819 stierf een zeearend, die in 1715, dus 104 jaren te voren was gevangen hoe oud dat hij bij zijne ge vangenneming was, is niet bekend. De papegaaien leven ook dikwijls lan ger dan honderd jaren, nadat zij gevangen en tam gemaakt zijn. De gans en de koekoek bereiken even eens een hoogen leeftijd. Een koekoek, door zijn eigenaardig heesch geroep goed gekend bij de bewoners van den omtrek waar hij vertoefde, werd gedu rende 32 achtereenvolgende jaren in het zelfde boschje geboord. Ook raven worden dikwijls 100 jaren oud. De eksters leven in gevangenschap van 20 tot 25 jaren, in vrijen staat worden ze ouder. Van den gewonen baan weten wij, dal hij den leeftijd van 15 tot 20 jaren bereikt, de fezant dien van 15 duiven worden tot 80 jaren oud, de kleine zangvogels van 8 tot 18 jaren, een nachtegaal in eene kooi leeft hoogstens 8 tot 10 jaren, een meerei 12 tot 15 jaren; in vrijen staat worden ze ouder. De kanaries worden bij ons 12 tot 13 jaren oud op de Kanarische eilanden, hun oorspronkelijk vaderland, waar zij eene naar het groen zweemende kleur hebben, worden ze ouder. LETTERNIEUWS. De Slavenhandel en de Afri- kaansche kruistocht door Broeder Alexis M. G. Boekdeel in 8° 204 bladz. gebrocheerd fr. 0,95 rijk gekartonneerd fr. 1.20. Le Congo Beige illustré, groot in 8°, 362 blad. gebrocheerd fr. 2,50. La Traite des Nègresillustré, in 8°, bladz. gebrocheerd 1,20; Rijk ge galonneerd fr. 1,45. la Barbar ie Africaine, illustré in 8°, Dladz. gebrocheerd fr. 0,90 Rijk ge kartonneerd fr. 1,15. Deze werken zijn te verkrijgen ten Bureele van den Denderbode. Komt te verschijnen JLa Trappe vengée ou 1'Apologie des Monaslères de l'Ordrede Citeaux parl'abbé D. Thiot. Prijs fr. 1,00 Te verkrijgen ten Bu reele van den Denderbode. of ter Boek drukkerij van den heer E. Vemimmen te Aalst, aan de Hoofdkerk. ïF Zie notarïeele aankon digingen 4° bladzijde. Botermarkt. Heden zaterdag werden 916 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 6500 kilogr. Prijs 78 a 87. nieuw stelsel van liop- droogerij. Deze hopdroogerij vervaardigd met hopstaken, eenige me ters lijnwaad en een strooien dak, is zichtbaar bij den heer J.Callebaut te Aalst- Mijlbeke, ten Roozen op den Bosch. Deze manier door de natuur zelve ge geven behoudt aan de hop de wezenlijke eigenschap barer reukstof en is dus bij uitmuntendheid het recht stelsel om de hop in de beste voorwaarden te droogen. Stalen van hoppe gedroogd op deze wijze zijn zichtbaar ter Hopbeurs. DE VLAAMSCHE PATRIOT. 25 Angusti 1889, ÏO centiemen de nummer. IN.iOUD. Tef.kenisggn Lodewijk Kobbe, belgisch schilder. Jan Palfyn, beroemd belgisch heelmeester. De wereldtentoonstelling van Parijs de hal der macliienen hetpaleis der eetwaren; hel annamietsch tooneel. Sterkwater plaat van Robbe. De Brusselsche kermis (caricaturen). Tekst Kronijk der week. Asgard vervolg en einde). De visscher van Blankenberghe. Koning dichter. Kinderdroom. Forlunalus' beurs en zijn wenschhoedeken (vervolg). Het heidekruid. Wetenschappelijke ver scheidenheden de geheimzinnige bol. Onze platen. Huishoudelijke raad gevingen. Ditjes en datjes. Raad sels. Hopvelden. De storm die in de eerste dagen dezer week heeft ge woed, veroorzaakte veel schade aan de hopvelden. De stormwinden die gewo nelijk op dees tijdstip des jaars voor komen, worden door de hoppeplamers den hopduivel genoemd, uithoofde der schade die zij aan de plant toebrengen. Dees jaar verscheen de hopduivel een tiental dagen vroeger dan gewoonte. Met duizenden telt men de hoppeplan- en die in den grond werden geworpen en men mag berekenen dat 1/8 deel van 't gewas door den zoogenaamden hopdui vel verwoest is geworden. Festival voor Koorzangmaat- sshappijen te Wichelen. Op Zondag 8 September aanst. achtsten Kermisdag, zal te Wichelen een luisterrijk Festival voor Zangmaatschappijen plaatsgrijpen. Elf vreemde maatschappijen zullen er deel aan nemen, namelijk uit Aalst, Üen- dermonde, Moerzeke.Temsche,Beirvelde, Moorsel, Zeieen Berlaere. Na liet aankomen der treinen van 3 ure, zullen de maatschappijen ter statie plaats vergaderen, om zich van daar stoetsgewijze te begeven naar de dorp plaats, alwaar ten lokale den heeren Voorzitters de eerewijn zal aangeboden worden. Iedere maatschappij zal twee zangstuk ken uitvoeren. Na het eindigen des feest uitreiking der eeremetalen en lotlrekking der pre mie». Woensdag morgend, heeft er op de gemeente Wieze, bij onze stad eene afgrijselijke broedermoord plaatsgehad, een boerenhofje, gelegen op de wijk In Royen,woont er eene nogal welhebbende familie, het buisgezin van weduwe De Geest. Tusschen de kinderen bevindt zich een doofstomme jongeling, genaamd Clemens, oud 22 jaar, die een weinig in het verstand geraakt is. Woensdag morgend was de ongeluk kige aan het aardappelen schellen, rond 11 ure, toen op eens zijn broeder Alfons oud 29 jaar bij hem kwam en eenige woorden sprak. Deze woorden moeten Clemens zeer opgewonden hebben, bij zooverre dat hij zijnen broeder nasprong en hem twee afgrijselijke wonden aan hoofd en hals toebracht. De ongelukkige- Alfons viel om niet meer op te staan en was gauw een lijk. Een der broeders, Gustaaf, was op het noodgeschreeuw toegesprongen en heeft van den doofstomme eenen messteek in den voorarm ontvangen. De geneeshee- ren, de heeren Muylaert, van Wieze, en De Herdt, van Lebbeke, in allerhaast geroepen, denken dal de gewonde Gus taaf alhoewel zeer gevaarlijk gekwetst, zal genezen. Het parket heeft een on derzoek geopmi. Deze moord heeft eenen droevigen indruk in deze gemeente, waar de familie De Geest goed gekend en geëerd is, teweeg gebracht. Een socialistisch doopsel had dezer dagen in eene herberg te Schaarbeek plaats. Eene vrouw, lid van eene soci alistische maatschappij van ouderlingen bijstand, kwam met haren jongen citoyen tot op het tooneel, dat met republikein- sche vlaggen versierd was de voorzitter wensclite den toekomenden held welkom in het leven. Daarna werden eene menig te pinten faro gedronken en de plechtig heid was afgeloopen. Bij den heer Désiré Legaert, bosch- en jachtwachter te Schelderode is een wonder kalf geboren. Het heeft twee koppen, 4 oogen en maar 2 ooren ver ders is het heel wel gemaakt, Hel kalf is dood geboren doch de koe is welvarend. Gansch het dorp loopt naar de woning van Lagaert om diet wonder te zien. Verleden week heeft men te Bou- chaute eenen vond gedaan bij Charles Roegiers, suisse in de kerk. De vrouw niet kunnende slapen van het geknauw der muizen zegde aan hare dochter dat zij eens den koffer zou kuisehen, Het was een oude koffer waar men het beesten- meel bewaarde. De dochter kuischte den koffer en bevond dat er twee bodems in lagen, Door de gaten die er in waren, stak er een tipken van een lijnwaden beurze. De vrouw trok er het beurzeken door; doch het was op vierhoeken vast gemaakt. Zij deed het open en tot hare groote verwondering vond zij er 36 fransche kroonen in ter waarde van 200 en 16 franks. Woensdag namiddag, kwam een welgekleede heer, op deSt-Salvatorstraat te Gent in den Bazar, gehouden door «len heer De Vlieger, vroeg er voor 3.50 fr. postzegels, en eenen omslag om ze erin le steken, daar hij zegde ze te moe ten opzegden. De vrouw De Vlieger voldeed aan zijn verzoek en gaf hem nog eenen timber om den brief te frankee- ren. Toen het op betalen aankwam, be weerde de beer gansch verwonderd, zijnen geldbeugel vergeten te hebben. Vrouw De Vlieger maakte hierop de bemerking Onbekend maakt onbe mind en zegde hem den brief te laten liggen, terwijl hij om zijn geld zou gaan. Zoo gezegd, zoo gedaan. Doch die kale heer kwam niet terug, en toen vrouw De Vlieger 's avonds den brief openbrak bemerkte zij tot bare groote verwonde ring, dat er in plaats van postzegels enkel een. stuk papier in stak. Zij had zich laten beet nemen, door eenen be- hendigen aftroggelaar, die wellicht elders nog zijne toeren zal verrichten, Wij ver wittigen onze lezers op hunne hoede te zijn. Zondag was de heer Jour, regen- schermfabrikant, te Lokeren met zijne familie naar de kermis van Overmeire gereden op zeker oogenblik kreeg de neer Jour het gedacht den toom aan zijn driejarig kind te geven, terwijl het paard op stap ging eensklaps ontviel den toom aan het kind. De heer Jour, welke er wilde naar grijpen, viel voorover van den bok en kwam met zijn hoold opden grond terecht, terwijl de wielen van het rijtuig hem over het lichaam reden in stervens gevaar werd hij naar eene naburige woning overgebracht, waar hij de beste zorgen ontving. Dinsdag morgend heeft men hem stapsgewijs naar zijne woning overgebracht. Zaak Engelbeen. Het is den don derdag, 10 October, dat Engelbeen voor de boetstraffelijke rechtbank zal ver schijnen. Hij is bepaald beschuldigd van drieër lei ontvreemdingen, welke gezamentlijk beloopen tot omtrent 168 duizend franks, Zaterdag laatst heelt Engelbeen zijne dagvaarding ontvangen. Gelijk men weet werd hij den 17 Sep tember van verleden jaar aangehouden Hij zal dus meer dan een jaar gevang gedaan hebben, alvorens voor de recht bank te verschijnen. De rechtbank zal voorgezeten worden door den beer Baertsoe» de heer Roland, substituut, zal den zetel van het openbaar ministerie bekleeden ;meer dan veertig getuigen zullen verhoord worden Moord door eenen douanier gepleegd. Wij meldden reeds dat er te Eben- Emaal eenen moord gepleegd werd. Zie hier nadere bijzonderheden over dit feit, door een blad van Tongeren meêgedeeld De gemeente Eben-Emaal is zaterdag avond door eene droevige gebeurtenis in opschudding gebracht. De genaamde S., douanier, heeft ten 8 ure, zijnen brigadier Vereycken te ge- moet komende, op hem van dicht bij vijf revolverschoten gelost drie kogels wa ren in de borst en een vierde in den rug gedrongen. De ongelukkige Vereycken kon nog slechts eenige schreden voor waarts zetten en viel zieltogend in de armen van twee douaniers, die op het gerucht toegesneld waren. De plichtige had intussclien de vlucht genomen en was door weiden en hagen tot aan den Jeker geloopen, waar hij zich uitkleedde en in de rivier sprong. Doch waarschijnlijk kwam.het water hem te koud voor of heeft het bad zijnen drift verkoeld,want eenigen tijd later begaf hij zich op weg naar zijn logist, enkel met zijne broek en zijn hemd gekleed. Door zijnen logementhouder ondervraagd, viel bij op eene bank neêr en het aangezicht met de handen bedekkende, kon hij nau welijks eenige onsamenhangende uitleg gingen over zijnen opgewonden toestand geven. Hij beweerde dat hij te klagen had over zijnen brigadier, die hem eenige dagen geleden ten onrechte zou gestraft hebben, en dat zulks de oorzaak was dat hij zich aan den drank had overgegeven maar hij had hoegenaamd geen besef van wat hij in den avond kon bedreven heb ben. De ongelukkige Vereycken was ge liuwd, doch beeft geene kinderen het was een zeer oppassend bediende, die 's anderendaags 's morgends ten 6 ure naar Antwerpen moest vertrekken, waar zijne vrouw zich reeds bevond en waar hij thans in toldienst zou gaan. De plichtige houdt gedurig staande voor de justicie van Tongeren, welke zich dijnsdag en maandag ter plaatse be geven had, «lat hij in een oogenblik van waanzin moet geschoten hebben en hij niet verantwoordelijk voor zijne misdaad is. S.... is ongehuwd en geboortig uit Siavelot. Hij is heden naar de gevangenis van Tongeren overgebracht. Gelijk men zich herinnert werd over eenigen lijd te Doornijk eene diefte gepleegd van 30 duizend franks. Ver scheidene aanhoudingen werden dienten gevolge gedaan te Roubaix en te Croix. Dinsdag laatst heelt de onderzoeksrech ter van Roubaix een nieuw onderzoek gedaan en de aanhouding bevolen van zekere vrouw Massarl, 30 jaar oud en wonende in de straat Coq Francais. Zware vermoedens wegen op die vrouw haar bezit heeft men twee loten gevon den. Zij was in betrekking met eenen der aangehoudenen, zekere Notteghem. Het is aan den agent Huygge van Roubaix dat men die aanhouding te danken heeft. Hel drama van Moulbaix. Ver van in vrijheid gesteld te worden, gelijk hel sommige bladen meldden, is de boschwachter Monnier woensdag voor de raadkamer verschenen, die het aan houdingsbevel voor eene maand bekrach tigd heeft. Monnier was vergezeld van zijne advokaten, de heeren Eriglebienne en Harmignies, beide van Bergen. Gelijk gezegd werd, wegen er ver pletterende bezwaren op den betichte De raadkamer zal binnen kort te beslis sen hebben of Monnier ofwel voor het assisenhof zal moeten verschijneu, of in vrijheid gesteld worden. Het onderzoek is bijna geëindigd, doch de heeren advokaten zouden bet willen doen herbeginnen, door de personen die ten nadeele van den beschuldige ge tuigen, te ondervragen. Blijft nu te zien of het parket in de vraag dier heeren zal toestemmen. FRANKRIJK. De Shah van Perzië. Z. M. Nas serdin, shah Kadjar is opgetogen over de engelsche natie. Hij verklaarde Engeland voor een der machtigste agglomeraties van menschen te houden, die bij ooit gezien had. Hun zelfbewustzijn trok het meest de aandacht van den shah. De menschen zien u met brutale nieuwsgie righeid aan, zegde Nasserdin, als wilden zij vragen wat komt die man hier doen en waarom ontvangt men hem zoo Ondanks dat fier gevoel van persoonlijke vrijheid en bewustzijn, vond de shah er den grootsten eerbied voor de wet. De bevelen der policie werden met bewon- derensweerdigen spoed en stiptheid vol bracht. De grootste kracht van Engeland, meende Nasserdin, is hierin gelegen, dat het geene buren heeft en dus alle aan dacht aan zich zelf kan wijden. De Franschen zijn gansch andere men schen. Zij huldigen niet het engelsche tijd is geld voor hen is tijd slechts vermaak. De shah was verbaasd over die levendigheid, die woeling, die ordelooze drukte. Te Parijs kreeg hij den indruk, als zag men hem ietwat spotachtig aan. 'I. Nasserdin beschouwt Carnot als een bescheiden, hoogst fatsoenlijk man Maar de shah meent, dat hij te veel van zijne krachten eischt. De bliksem op den Eiffeltoren. Bij een onweêr, dat maandag avond te Parijs woedde, is de bliksem op den Eiffeltoren gevallen. Al de personen, die zich op dat oogen blik op den toren bevonden, zijn het eens om te verklaren dat zij een hevigen schok gevoeld hebben. De bewaker van den lichttoren, die zich aan het plat bevond aan hel uiteinde der buis gelegen, langs waar men naar de vlag gaat, werd gedurende eenige minuten door eene witte wolk omringd, niet ongelijk aan een blok sneeuw, die het licht van den toren genoegzaam weer kaatste om er bij te kunnen lezen. Ook de bestuurder van den elektrieken dienst, die zich op het plat van den pro- jecteur bevond, heeft druppels gesmolten metaal zien vallen, die men denkt voort te komen van een der donderschermen De ingenieurs van den toren zullen door het personeel verslagen doen op maken, om deze verschijnselen te bestu dei ren. Huiselijk drama. De wijk Breucq. bij Fiers, Rijsel, is in opschudding ge bracht door eene ijselijke misdaad. Een daglooner Ivo Steurt, een beeft zijne vrouw, Adela Beens, met een revolver dood geschoten en daarna ge poogd zich te zelfmoorden. Naar het schijnt leidt die Steurt een zeer onregelmatig leven, en verkwist hij al zijn geld in de herbergen. Onlangs nog was hij naar Parijs gegaan, waar hij eenige dagen werkte, zijn geld verteerde en dan naar huis terugkeerde. Zijne vrouw had hem, zoo meldt men buitengesteken, omdat hij niets thuis bracht. Hij ging zich hierover bij de gendar men beklagen, die zelf naar Breucq méé gingen om de vrouw te overhalen haren man weer te nemen. Zij stemde toe en de vrede scheen geteekend. Steurt ging dagelijks, zoo hij zegde, werk zoeken maar kwam telkens dronken thuis. Za terdag bracht hij een revolver meê, en legde hem met een pakje kardoezen op de tafel. Een der zonen verborg het wapen terwijl zijn vader sliep, maar 's ander daags zegde deze Zoo gij mijn revolver r.iel teruggeeft, hebt gij geen twee uren meer te leven. Hij kreeg liern echter niet, maar Steurt kocht denzelfden dag twee andere, 'tgeen de voorbedachtheid zijner misdaad dui delijk bewijst. Maandag morgend vroeg hij koffie aan zijne vrouw zij antwoordde dat zij geen geld meer had. en hem bijgevolg niets kon geven. Daarop nam hij zijnen revol ver en schoot van dichtbij. De vrouw werd aan de keel getroffen zij kon ech ter nog den trap oploopen en om hulp roepen, maar daar viel zij neêr en stierf eenige oogenblikken later. De vader vluchtte inlusschen naar ach ter, gevolgd door zijnen zoon, die hem wilde ontwapenen. Op de achterplaats gekomen, zag hij dat zijn vader zijn wapen tegen zichzelven keerde. Toen deze zijn zoon zag komen richtte hij zijn revolver op hem en zegde achteruit of ik schiet. De jongeling vluchtte weg en dan schoot Steurt zich een kogel in den mond. Bij het hooren der schoten waren de geburen toegeloopen en toen de moorde naar ze zag komen, schoot hij met zijn tweeden revolver nog twee maal, maar zonder iemand te treffen. liet parket van Rijsel is ter plaats ge komen. De toestand van den moordenaar is niet erg. Beemaert te Parijs. Woensdag gaf hetbelgische komiteit der tentoon stelling, een banket ter eere van M, Beemaert. Waren aanwezig MM. Victor lynen, Jules Carlier, graaf de Ribeaucourt, de Naeyer, de Savoye, Eloy, Vercruysse- Bracq, enz. enz. Bij het nagerecht dronk M. Victor Lynen aan M. Beemaert, in welken hij de regeering bedankte voor hare bijzon dere deelneming, waardoor' het aantal tentoonstellers zoo groot werd. M. Beemaert antwoordde en dronk aan de belgische nijverheid, kunst en handel. Zijne woorden werden levendig u juicht. Het orkest speelde de Bral de aanwezigen riepen Leve de fa Na het banket ontvangst, waar* schenen de ministers TirardenTh» M. Bestuurder der tentoonstelt Loze, prefekt van politie, de bei konsul, enz. enz. DUITSCHLAND. 17 peerden verstikt. Een p* koopman van Hersfeld had te Aroï schoone jonge peerden gekocht ent ijzerenweg naar Hersfeld doen voer Toen de wagen daar aankwam de eigenaar de 17 peerden verstik' De arme dieren zullen treeselil den hebben, want zij waren met» bedekt. De wagen, waarin zij vervoerd», was veel te klein en voor den die:; geschikt de eigenaar spant een'j in tegen het bestuur, waarvan mi belangstelling den uitslag afwacht." KERKELUKE-STATE\, Het Vatikaansch museum. - meinsche korrespondent van de| herinnert hoe Z. H. LeoXUl, \aD^ sle dagen van zijn pontificaat al, zorg heeft besteed aan het opfe en, waar noodig, herstellen van be; kaansch museum. De prachtige galerij der kaod»: werd door hem hersteld. De galen pijtwerke» bracht hem op hetdeuii eene school te stichten, waar de kunst der Gobelins opnieuw wordtj fend, eene school, die reeds ver» wegens het fijne werk dat zij alle«s Den Gortile di San Damaso heelt Eresco's doen opluisteren. De galeri schilderstukken heeft hij vaneen: wen parketvloer doen voorzien, ft» kaansche bibliotheek heeft bij met kostbare boeken en hands± en de overige vertrekken van b« kaan met schilderstukken en beeldk werk. Had hij de middelen bezeten. reeds lang het museum BraccioJ hebben laten uitbouwen en aain vergrooten. Ook wat de gewone herstelliofa treft, heeft hij kosten noch moe» zien. Hij heeft de kwartieren di: wacht, vroeger koude, vochtige te ken, laten veranderen in flinke, lua gemakkelijke zalen. ZWITSERLAND. Misdaad in 't leger. Bij de kr^a ningen van een bataillon rekrutet. schen Seebach en Oerleken, nabijl: werd eensklaps kaporaal Hul», Schaffhausen, die eene patrouil!» man aanvoerde welke aan het r„- den vijand bloot stond, door et:i getroffen, en stortte dood ter aart. Aanstonds hielden de oefeninga De oversten gaven bevel dennp vormen en spoedig werd eeu o gedaan. Bij een jongeling va: i jaren, zekere Studer, vond mei kardoezen met kogels, welkehijtm te verbergen. Hij werd aanstonds» houden. Studer kende kaporaal Hu'v zoodat er geene wraak kan in't men denkt dat de jongeling brum eene proefneming met kogels heelt» doen. ROEMRIJKE EERZUCZ —Zeiden eens deSchythische afgeur Alexander: Ware uwe persoon zoop uwe eerzucht, dan zoude de vverilit kunnen bevatten! «wij hebben nu iiï den een veroveraar, wiens eerr.a grenzeloos is als die van Aleander. ben het oog op Professor Hollow; begeerte om den mensch wel te don, adigd door de tallooze genezingen,i zijne medecijnen ten gevolge bebba nu bezig is, om aan de bebaodq ziekten in dit land eeDe andere weuhi ven. Hij stelt zich ten doel om de? lende kwalen, waarmede de mensen stelen heeft, te overwinnen le onder? Overal kunnen de zegeteekens vanr;. kwaamheid gevonden worden, middelen vermogen alles, en drongen, zijn alle kwalen verdweu hunnen invloed op de gezondheid. Hoogst waarschijnlijk bestaan ergee- nieuwsbladen, welke niet vrijt» nis af gelegd hebben van de heilzaamheid van de Pillen en Zalfm way. Tot nu toe is de bijna algem^ zelfs tegen de meest populaire gear*1 len geweest, die misschien lijdeliji* verdrijven, maar die nimmer de bests®'1 der ongesteldheden in het bloed («*j morbi) bereiken. De pillen van W daarentegen werken in 't bijzonder opt naamste aanleiding tot de ziekiez, t vochten van het lichaam waaruit r, komen, bij uitwendige kwalen tv» Zalf aan de Pillen toegevoegd, en» zame uitwerkselen daarvan zijn w minder te bewonderen. Wij geven zekeringen boe stout zij ook iw op zeer vaste gronden. Wij hebben borgen er van in de toelating der1* in de berichten van de beste gene» tijdschriften aan weerszijden van da lischen Oceaan, in de openbaar P verklaringen val duizende dankbare ter eneindelijk, (uaaronze inzigten voor» de geringste,) in onze eigene onder en opmerkingen. J Aan hem door wiens grondig ow en practische bekwaamheid op der 'geneesheelkundige wetenschap^ onvergelijkelijke geneesmiddelen vf gebracht, en door wiens bemoe# tasting en onderneming zij in elke w streek tusschen den Evenaar en de;* verspreid, komt de hulde der we« Deze is hem leu deel gevallen. Ovef» zijne reizen eene soort van irionsi"- zijn en de hoogste Europeescbe was er trotsch op om bij zijne verg*» tegenwoordig te zijn. Sunday Cw*

De Denderbode | 1889 | | pagina 2