Aan de dooven. West-Bengalen. Het onderwijs vernietigd. Allerhande nieuws. laamseh Taalgilde Ja, treurig is het te moeten zien dat onze schoonste positiën hier door vreem den voor onze oogen worden wegge maaid uit oorzake van een slecht be grepen colonisatiewezen en hierduizende jongelingen zijn welke niets beters zou den wenschen dan hunne bekwaamheden te kunnen ten dienste stellen onzer nijver heden en aldus mede te werken tot de her opbeuring van ons Vlaamscheland (zij die ertegenwoordigers hebben in ieder land, ons staatsbestuur, weten beter als wij waarlegen wij in de toekomst zullen ie strijden hebben en hoe wij uit dien strijd zegepralend kunnen komen. Daarom is het aan ons om te luisteren en naar hun raad le handelen). Daarin ben ik het ten volle eens met den schrijver van Land verhuizing of landbouwhervorming. Dat ons volk luistere naar ons Staats bestuur en zijne vertegenwoordigers, het handele naar hunne raadgevingen, het raadplege de verslagen onzer consulaire agenten, bijzonderlijk het belangrijk werk van onzen consul den heer van Bruissel over de Argentijnsche Republiek, het leze en herleze.de meesterlijke openings rede van den hertog d'Ursel, gouverneur van Henegouwen,en het zal overtuigd zijn dal er in den vreemde nog ruim veld voor onze werkzaamheid te vinden is. Maar vooral overwege men hel indruk wekkend voorbeeld van onzen grooten vorst Leopold II, het opperhoofd van ons Staatsbestuur,welke zich zulke onzaglijke opofferingen getroost voor het Congolanrt om voortdurend onzen kring van uit- heemschen handel te verwijden. Die onderneming de glorie onzer eeuw. zij voor ons volk een spoorslag te meer om vooruit te gaan op den weg der vreedzame koloniale veroveringen waar door voor ons geliefd Belgie een nieuw tijdvak van grootheid zal opdagen. In een volgend artikel stel ik mij voor het vraag stuk van uitwijking nog onder andere oogpunten te beschouwen. F. S. Een persoon genezen van 23 jaren, doofheid en tuitingen der ooren door eene eenvoudige remedie, zal er de be schrijving gratis van toezenden aan alwie er de vraag zal van doen aan M. Nichol son, 4, Drouotstraat Parijs, (4 rue Drouot Paris.) BELGISCHE MISSIE VAN Brief van P. Hagenbeeck aan een zijner vrienden uit Digghia. (VERVOLG.) Zeggen wij nu iets over de woning der missionarissen te Torpa. Bouwgrond ontbreekt er niet. De huizen op zijn indi- aansch gemaakt, zijn laag en zonder ver diep of stagie, en gelijken wel op de arme leemen woningen, die gij soms in de bclgische dorpen ziet. Het voornaamste gebouw der Paters is een lange rechthoek met verandas om ringd, welke ze zooveel mogelijk tegen de stralen der brandende zon bescher men. In 't midden van dien rechthoek staat eene soort van greote zaal, waar P. Lievens aan zijne talrijke bezoekers gehoor geeft. Aan de uiteinden des bouws zijn twee kleinere kamers, waar van eene tot kapel dient, middelerwijl de reeds begonnen kerk wordt voltrokken. Oostwaarts staan de woningen van den catechist en den schoolmeester west waarts ie ke'ken, de p rdenstal, - en remiezen s hie iat de be zoekers hun eetmaal mogen nemen en oil Luevens een oogenblik vrij vertelde ik hem al wat er te Pada ria en te Karandajar was voorgevallen. Sabeh, zeide hij me, gij hebt twee dor pen gewonnen, en misschien nog meer. Morgen rijden wij er naartoe. Intus- sohentijd doopte ik hier eenen volwassen en gaf hem den naam van Johan of Jan, ter eere van den H. J. Berchmans. De man was zot van blijdschap en kon nil erkentenis mijne hand niet lossen. Dinsdag, 24 februari, sprongen wij rond i ure te paard. P. Lievens was vroolijk en opgeruimd. Deze reis her haalde hij verscheidene keeren, gaat ons geheel dat distrikl aanwinnen. Bij 't vallen van den avond kwamen wij te Jabaloia aan. Met opene armen wierder den bara sahebP. Lievens ontvangen, de thikedar van 't dorp wenschte vurig, sinds drij maanden,.eenige zaken met zijne pachters te regelen door de tus schenkomst des Paters, die dikwijls ver zocht, tot nu toe aan de uitnoodiging niet had kunnen beantwoorden. Nauwelijks waren wij ia 't dorp aangekomen of de thikedar zond ons seffens eenen bode, die P. Lievens bad des anderendaags bij zijn meester te willen komen. Al de christenen van Jataloia woonden 's morgens onze missen bij en zegden in de hindische taal luidop het Confiteor Gloria, Credo, Pater terwijl wij aan het altaar dezelfde gebeden lazen. Na de mis sen werden ons eenige jongens en meis jes van 8 tot 10 jaar aangeboden om ge doopt te worden, Rond 8 ure begaven wij ons, van al de huisvaders der gemeente vergezeld, naar de woning van den thikedar. Deze, door al zijne bedienden omringd, verwachtte ons onder zijne veranda. Hij droeg lier eene roode vest met zwarte ruitjes, en op zijne borst hing eene kleine zilveren ketting, met drij blinkende spellen vasl- gei:c -at. voice. de oostersche ijt en hield in de hand eene lange pijp, waaraan hij van tijd tot tijd eens deftig trok achter hem zaten zijne lieden op hunne hielen, zoo stom als een viscli. Er stonden twee stoe len, een voor P. Lievens en een voor uwen dienaar achter ons schaarden zich de pachters van Jataloia, ditmaal zonder vrees omdat zij den grooten Saheb met zich hadden. De thikedar deed een grooten korf fruit, rijst en inlandsche lekkernijen waar bij men vinger en duim zou aflekken, in 't midden brengen, alsook een schaap dat na de regeling der zaken, moest geslacht en opgeien worden. De onderhandeling namen dra aanvang. P. Lievens deed den thikedar verschillige vragen en tee- kende nauwkeurig de antwoorden aan, dan toonde deze aan den Pater zekere kontrakten, die zijn vader met de inwo ners van Jataloia, en anderen die hij zeil met hen aangegaan had. P. Lievens onderzocht de bijgebrachte stukken, lutusschentijd r/as ik van iets zonder lings ooggetuige geweest. Een pachter met haarloozen kop, begon eene rede voering, lang gelijk een straatje zonder einde. De thikedar wilde hem onderbreken, maar te vergeefs bij wilde hem ant woorden,doch vond de kans,niet en moest zich vergenoegen met grimassen te trek ken en allerlei gebaren te maken. Wel dra kwam er iedereen lusschen, en al wat men toen hoorde was roepen en schreeuwen, tieren en huilen en op mijn sahebs gezicht mocht ik niets laten blijken, eene flauwe positie Op een tee- ken van P. Lievens werd alles stil. De thikedar was, strikt genomen, in volle recht, omdat de kontrakten, tusschen hem en zijne huurlingen gesloten, wettig waren otschoon zij dezen ondergang ver oorzaakten. Opeens staat P. Lievens recht, verlaat den kring en roept ter zijde den thikedar en dien ouderling, waarvan ik tijdens mijn eerste bezoek heb gesproken. Lang duurde hunne algezonderde onderhande ling. De thikedar door den Pater einde lijk teruggezonden, ging weêr onder de veranda zitten daar kwam ee* twintig jarige jongeling hem de nagels der teenen inkorten en den baard scheren. De plaats was wel gekozen Kort daarop keerde P. Lievens met den grijsaard lot de vergadering weder en stuurde nog eenige woorden den on verbiddelijker! thikedar toe. Alsdan wierp zich de ouderling op den grond neder, greep thikedars voelen vast en zei hem zuchtend Saheb Thikedar, luister naar de smeekingen van eenen grijsaard enz. Na eene onderbande van 5 1/2 uren gelukte P. Lievens den thikedar te overhalen. Een nieuw kon tra kt wierd er tot voldoening der beide partijen gesloten. Nooit, zei me P. Lie vens, heb ik mij in eene netelachtiger positie bevonden. Toen, alles beslist was, trokken wij al len het dorp binnen om er kermis te houden het schaap werd geslacht, de korf fruit geledigd, en al wat de inwo ners nog bij brachten verdween op eenige stonden in de uitgehongerde ma gen der dischgenoten Do vernietiging van het openbaar on derwijs is eene van die tastbare leugens, welke de geuzenpers, ondanks alles, hardnekkig blijlt verspreiden. Ziellier de officieele cijfers welke wij, aangaande dit punt, aan den Anuuaire statsitique ontleenen In 1883, onder Piet Van Humbeek, waren er 4,787 officieele gemeentescho len, met 345,687 leerlingen. In 1887, nadat de vernietiging van hel openbaar onderwijs, door de afgrijselijke klerikalen, driejaren had geduurd, waren er 4,015 officieele gemeentescholen, met 433,378 leerlingen. Dus 8T.691 leerlingen meer in de officieele ge- nieentescliolen. In 1883 waren er slechts 10 aangeno- mene scholen met 3*25 leerlingen. In 1887 waren er 1,476 met 170,690 leerlingen. Dut*, 170,36K leerlingen meer ïn de aangenomene scholen, onder toeziclit van den Staat. In plaats dus van 346,012 leerlingen in de scholen aan het toezicht van den Slaat onderworpen, onder Piet Van Humbeeck, zijn er 604.068 in 1887, 't is te zeggen !2!>8,OSS6 meer of bijna liet dubbel. En daar dit cijfer alle jaren aangroeit, zal men weldra kunnen zeggen dat, se dert de vernietiger» van 't openbaar onderwijs aan het bewind zijn, het ge tal der leerlingen verdub beid is in de scholen door den Siaat gesticht of aan zijn toezicht onderwor pen. Niettemin zullen de geuzenbladen voortgaan met te zeggen dat de katholie ken hunne macht hebben gebouwd op de puin en 'van het openbaar onderwijs en zelfs dat het getal der misdaden aangroeit, naarmate dal der scholen vermindert en dat men van de afgeschafte scholen gevangenissen zal moeten maken Wat de geuzenbladen niet zullen doen dal is de bovenstaande cijfers aan hunne lezers mededeelen. Wat is er aan te doen. Liegen is im mers leven voor de geuzerij. Sommige vuiltongen scheppen er bun behagen nog altijd in op 't Sint Marteus- gesticht te kabassen. Dit geslicht is on gelukkiglijk in zijnen oorsprong wat arm tierig aangestoken, maar niettemin heeft het vele kinderen aan 't liberaal onder wijs onttrokken en in de katholieke prin ciepen opgebracht, vele leerlingen ge kweekt die nu met vrucht hoogere studiën voltrekken, 't Staat op goeden voet. Dank aan het wijs vooruitzicht en het milddadig toedoen van onzen zoo diep betreurden Monseigneur Lambrecht hebben wij in ons Katholiek Aalst eene katholieke mid delbare school, die onder alle opzichten voor geene officieele of liberale kweeke- rijen moet onderdoen. Wij laten hier eene lijst van oud-leer lingen van St-Martinusgesticht volgen, die dit jaar in 't Coll» gie der Paters Je- suieten onzer stad bijzondere melding verdienden. M.Lodewijk Bethunevan Aalst, leer ling der i'Latijnsche klas bekwam de 2e prijs in Wijsheid, en voltrok zijne stu diën met verscheidene schoone meldin gen waaronder vierde melding in Uit muntendheid. M. Auguste De Saedeleer, van Aalst» tweede prijs van uitmuntendheid in 't Poësis en Cyrille De Pelsemaecker van Denderleeuw die om afwezigheid, slechts hooge melding verdiende, zijn twee uit- stekene studenten. In de vijfde latijusche klas treffen wij de namen aan van M. Petrus Van Lae\hem van Nieuwerkerken 5de in uitmuntendheid en M. Antontus Coppens van Aalst eerste melding in uitmuntendheid. In de zesde latijnsche klas behaalt M. Carlos Borreman de eerste melding van uitmuntendheid. In de voorbereidende afdeelingen roe pen wij de aandacht in op de namen van Frans De Pauw, Leo De Meeter en Jan De Coninek, die er in elk vak met eer worden herhaald. Karei van Hoorebeeck van Aalst is eerste eerste der tweede voorbereidende klas. In de derde voorbereidende klas pron ken de namen van Maurits Borreman Ba- ziel De Cock en Jozef De Haeck. WETTELIJKE BESLUITEN. Het Staatsblad kondigt de wet af, waar bij het verboden is insecten-etende vo gels te vangen of le dempen. Art. 1. Het is verboden insecten etende vogelen te vangen, te dooden of le vernielen, te koop te stellen, le verkoo- pen. aan te koopen, te vervoeren of rond te venten hetzelfde verhod geldt ook hunne eieren en broedsels. Art. 2. Worden beschouwd als in secten etende vogelen 1° Ten allen tijde, de hierna aangeduide soorten De winierzanger of blauwe hagemusch bruinel of blauwe koornmusch de gras- musschen de vliegenvangers, plaatvin- ken of plaatmusschen de boomkruiper de zwaluwen de kwiksteerlen, peerden- wachtertjes of koeiwacbtjes de allezan- ger of zevenzanger de meezen de loo- vervogels, basiaardnachtegalen of fijn bekken het goudhaantje of sparresiestje; de nachtegaal het roodborstje de roodstertjes de spechtmees, blauw- specht of boomklever de zwart keeltjes bruinkeeltjes en witsteertjes hel win- lerkoningsje. 2° Gedurende het tijdstip dat de pa trijzenjacht verboden is, alle slach van in hel wild levende vogels, behoudens uitzonderingen, te weten de roofvogels die ten allen tijde mogen gedood worden, zelfs bij middel van vuurwapens Deze zijn dagroofvogel, schuifuileu, of groote boschuilen, meerkolen (meer koeten, roetaards, of hanneweiten), ek sters, kraaien, stokduiven of boschdui ven. Hel is ten allen tijde toegelaten levende kneusiers en vinken, bestemd voor prijs kampen, over den weg te dragen, mits bewijsschrift van eigendom. LETTERNIEUWS. D© Slavenhandel en de Afri- kaansche kruistocht door Broeder Alexis M. G. Boekdeel in 8° 204 bladz. gebrocheerd fr. 0,95 rijk gekartonneerd fr. 1.20. Le Congo Beige illustré, groot in 8°, 362 blad. gebrocheerd fr. 2,50. La Traite des Nègres, illustré, in 8°, 240 bladz. gebrocheerd 1,20; Rijk ge kartonneerd fr. 1,45. La Barbarie Africaine, illustré in 8°, 208 bladz. gebrocheerd fr. 0,90 Rijk ge kartonneerd fr. 1,15. Deze werken zijn le verkrijgen ten Bureele van den Denderbode. Komt te verschijnenJL.a Trappe vengée ou 1'Apologie des Monaslères de l'Ordre de Citeaux parl'abbé D. Thiot. Prijs fr. 1,00 Te verkrijgen ten Bu reele van den Denderbode, of ter Boek drukkerij van den heer E. Vernimmen te Aalst, aan de Hoofdkerk. Zie notarieele aankon- digingen 4C bladzijde. STAD AALST. Op Zondag 8 September 1889, om 5 uren namiddag heel stipt. VOORDRACHT gehouden in de mime zaal van den Werkmanskring, door den Eerw. lieer Amaat Joos, leeraar bij de Katholieke Onderwijzersschool van St-Nikolaas. Onderwerp DE MOED. Een schoon Muziekfeest, gegeven door eenige liefhebbers en de koorafdeeliug van den Werkmanskring, zal deze voor dracht opluisteren. Toegang vrij en kosteloos voor de Leden van het Vlaamsch Taalgilde, den Werk manskring, den Burgerskring, het Davids- fonds en den Bond der Katholieke Be kwaamheidskiezer. Botermarkt. Heden zaterdag werden 930 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 6550 kilogr. Prijs 78 a 87. Aieuw stelsel van hop- droogerïj. Deze hopdroogerij veivaardigd mei hopstaken, eenige me ters lijnwaad en een strooien dak, is zichtbaar bij den heer J.Callebaut teAalst- Mijlbeke, ten Roozen op den Bosch. Deze manier door de natuur zelve ge geven behoudt aan de hop de wezenlijke eigenschap barer reukstof en is dus bij uitmuntendheid het recht stelsel om de hop in de beste voorwaarden te droogen. Stalen van hoppe gedroogd op deze wijze zijn zichtbaar ter Hopbeurs. DE VLAAMSCHE PATRIOT. 4 September 1889. ÏO centiemen de nummer. INHOUD. Teekeningen Thomas Vingotte. De Patriottenfeesten te Turnhout,Het borstbeeld van Lodewijk Robbe. Het hanengevecht in Vlaan deren. Caricaiuren. Een vraagstuk, door Steinlet. TekstKronijk der week. De vis- scher van Blankenberghe. De Patri- ottenfeeaien te Turnhout. Fortunatus' beurs en zijn wenschhoedeken (vervolg). Onze platen. Het Heidekruid. Ditjes en datjes,Raadsels. Programma van 'tCon cert 't welk zal gegeven worden, op Donderdag 5 September 1889, om 8 ure 's avonds, ter Groote Merkt, door onze Koninklijke Harmonie, onder de leiding van M. F. L. Vanden Bogaerde. 1° En avant Marclie. 2° Tanhaüser, Ouverture Slppè. 3" Al la stella Considente, Roman ce arr. par Vanden Bogaerde. Robandi. 4° L'hirondclle bluette pour pe tite flute, Gobbaerts. 3° Air varie pour harmonie. Van Remoobtel. 6° Potpourri Populaire. Vanden Bogaerde. Posterijen. Eerlang zullen in den postdienst der vlaamsche provinciën plaatsen van klerk en hulpklerk open vallen. De jongelingen, die de vlaamsche taal machtig zijn en aan den kampstrijd voor het begeven dier plaatsen wenschen deel te nemen, mogen zich wenden tot de postkantoren om desaangaande nadere inlichtingen te bekomen. De aanvragen worden ontvangen tot 5(,en September aanstaande. Nieuwe uitvinding. De koninklijke poeierfabriekvan Wetteren is er in gelukt iets nieuws te leveren op het gebied der vernielingswerktuigen, te weten, het zoogenaamde papierpoeier, dat eene snel heid van 725M. aan de geweerkogels kan meêdeelen. Het bleek al spoedig, dat de trilling, daardoor bij het afvuren veroorzaakt, een nadeeligen invloed op de vuurwapens uitoefende, waarom men de samenstel ling zoodanig wijzigde, dat de snelheid 600 m. bedroeg. Deze snelheid werd verkregen met eene lading van 2,9 gram, bij een kogel van 14 gram de gasdruk bedroeg daarbij 1133 atmosleren, tegen 1800 atm. druk, welke door het gewone poeier werd ver oorzaakt. Bovendien heeft het nieuwe poeier het voordeel, weinig of geen rook te verspreiden. Bij de proeven, welke reeds met ver schillende repetiliegeweren genomen zijn, is ook de aandacht gevestigd ge worden op poeiersoorten, welke groote aanvankelijke snelheid geven en een wei nig nadeeligen invloed op de vuurwapens uitoefenen. Men kwam daarbij evenwel tot de ge volgtrekking dat de nieuwe poeiersoor ten zeer gevoelig zijn voor verschillende invloeden, zoodat de standvastigheid van de kogelbaan te wenschen laai. De kwestie is dus nog niet opgelost deze bevindt zich in eene tijdvak van ont wikkeling. Volgens een fransch tijdschrift is dit poeier vooral aanbevelensweerdig voor het behoud der geweeren. De brusselsche straatjeugd wordt hoe langer hoe brutaler. Ziehier een nieuw voorbeeld er van Een kleine jon gen, 14 jaren oud, kwam dinsdag rond 9 nre 's avonds over de straat, toen hij eensklaps werd aangerand door eene tal rijke groep straalloopers, die meenden zijne zakken te doorzoeken. Daar de jon gen zich niet gewillig aan die operatie wilde onderwerpen, bracht een der aan randers hem eenen messteek in den rug toe. Daarna nam de bende de vlucht. Het gebeurt somwijlen dat kinderen wat onvoorzichtig spelen met vuurpijlen of andere voorwerpen, die zij vinden van een afgestoken vuurwerk. Dit was dinsdag te Brussel het geval. Een knaap had eene zoogezegde chandelle romain ge vonden, voortskomende van hel vuur werk der llallepoort. Hij wilde ze aan steken, doch het gevaarlijke voorwerp ontplofte, met dit gevolg dat de onvoor zichtige zijne vier vingers er bij verloor. Deze werden letterlijk afgesneden. Tien gediplomeerde onderwijzers, die hunne opleiding hadden genoten in de normaalschool te Virton, hebben te Brussel dienst genomen als.... gendarm. Dieven in huis. Het vrolijke blij spel van Ducaju dat bovenstaanden titel draagt, heeft te Brussel in de nabijheid der Noordstatie een tegenhanger gehad. Mad. X., de echtgenoote van eenen tandmeester hoorde een verdacht ge rucht in de keuken. Haastig snelde zij naar beneden en eene der dienstmeisjes kwam haar bevend te gemoet geloopen, zeggende dat er een man in den koolkel der verborgen zat. De dame wilde de deur openen maar het meisje bad en smeekte, haar leven toch niet in gevaar te stellen, zeggende dat de indringer, de moordenaar, schrik kelijke bedreigingen had laten hoorei). Als zij in den keider durfde gaan zou hij l.aar zeker vermoorden Maar haalt dan de policie Och madam, ik durf u niet alleen laten Eindelijk kwamen er twee politie agenten op het gerucht van zelf binnen zij openden de deur van den koolkelder en vonden daar, met handen en eon ge zicht zoo zwart als Massala,... een kanonnier op den steenkoolhoop zitten. Natuurlijk werd hij aangehouden, naar het policiebureel gebracht en onder vraagd. Kwaamt gij daar met het inzicht om iets meê te nemen vroeg men* Ja, mijnheer, het hartje van Lowies, de keukenmeid. Is het anders niet En de jongen werd in vrijheid gelaten. Het drama van Lovendegem. De toestand der slachtoffers van het ver schrikkelijk drama is hoogst voldoende Een aantal ervan zijn reeds hersteld, Lambrechts is nog altijd in het Ghuis- lain's gesticht opgesloten. Thans is hij volkomen kalm. Na zijnen aanval van dolle razernij, is hij als ontzenuwd stil gevallen en zachtjes ingesluimerd, Na een langen eu diepen slaap, is hij tot bezinning gekomen. De opgewonden heid had hem verlaten. Lambrechts weet niets van wat hij gedaan heeft. Middel tegen do steek van Wespen, andere bieën. enz. In Vlaanderen ge bruikt men gewoonlijk azijn, in Frankrijk fijne olie deze middelen zijn goed maar gezouten water is het beste, dat men op de steek leggen kan. Indien men peterselie of weversbladen aan de hand heeft, binde men deze plant, fijn gekorven op de wonde, die men daarna in gezouten vvaier houdt, of met dit water nat maakt. De beet van andere kerfdieren zooals van muggen, vliegen, mieren, enz., mag op dezelfde wijze behandeld worden. Indiende wesp in de neusgaten, in den mond of in de keel straalt, moet men ook zout water gebruiken. Men menge in dit geval zoo veel zout in het water dat het bijna aan eene siroop gelijkt. In den neus doet men dat mengsel opsnui ven, of indien zulks niet mogelijk is, hoeft men het er in te spuiten. In deze gevallen ware hel toch voorzichtig eenen geneesheer ter hulp te roepen. De wespen zijn gevaarlijk geburen en hare vernieling wordt soms eene nood zakelijkheid. Deze kerfdieren wonen gewoonlijk in den grond, en rondom hun nest maken zij het onveilig voor men- schen en huisdieren. Tegen den avond zijn al de wespen in het nest, en dit oogenblik moet men kiezen om er zich van te ontmaken. Hierom stcTpt men na zonnenondergang al de openingen, die naar het nest leiden, met vodden of lappen van vlas of katoen, met terpen tijnolie doordrongen. Deze stopsels worden daarna met aarde of met gras zoden overdekt. Alzoo worden al de wespen in min dan twee uren tijds versmacht. Op den buiten gaat men gewoonlijk des avonds de wespen uitsteken. Met twee of drie man begeeft men zich naar de plaats waar de wespen wonen men neemt eenen bussel strooi welke men in brand steekt, en men houdt die boven het nest uit en de meeste wespen vinden den dood in het vuur. Nochtans zijn er altijd die zwerven eenige dagen rond hun verbrand nest en blijven gevaarlijk voor menschen en dieren. Met ze te versmachten, zooals hierbo ven gezegd is, ontsnapt geen enkele. Brand.Woensdag avond,rond kwaart voor 8 ure, werden de pompiers verwittigd per telefoon, dat er brand was uitgeborsten, in het gesticht der Celle- broeders, in de Brusselsche straat, te Leuven, Onmiddellijk luidde men de noodklok, en de pompiers snelden naar de plaats de plaats der ramp. Ongeluk kiglijk was hei vuur uitgeborsteu op eenen stroozolder, waar het al licht bran dende stoffen zijn welke men er vindt, en het water ontbrak in den omtrek van het klooster, dat op eene hoogte gelegen is. Ook stond het dak der kapel en van den toren welhaast in vuur en vlam. Een moedige priester drong de kerk binnen en gelukte er in het H. Sakrament te redden, terwijl rond hemde luchters smeltend van den brandenden plafond vlogen. De kapel bevatte koslelijke siera den en onschatbare kunsttafereelen, on der andere verschillige meesterstukken van den beroemden schilder Verhaegen. Alle gevaar trotseerende, hebben burgers en pompiers alles wat men kon opnemen gered, 't Was moeilijk de groote panee- len, zoo vast aan de mured, los te ma ken. Kwaart na negen ure stortten dak en toren mei ijselijk gedruis naar beneden en het kruis viel op straat. Terzelfderlijd ontstond er brand van binuen in de ka- pel. j Bij het begin van den brand had broe der Alexis geholpen door andere persl nen de 78 krankzinnigen in eene nlaai, opgesloten gansch in steen en ijzerS bouwd over negen jaren. Doch het vu» zette spoedig zijn vernielingswerk voort en zou weldra dat gebouw bereiken Daarom besloot men de krankzinnigen naar hel gasthuis der stad o vertebra gen.. Geholpen door bereidwilligeperso! nen, konden de Broeders zonder vee' moeite dat overbrengen gedaan krijgen De ongelukkigen schijnen weinig omi roerd te zijn door het vuur. In het gast- huis gekomen moest men er echter drié het dwanglijf aandoen. Een was er in gelukt eenen muur over te klimmen en was recht naar de statie geloopen. Hoewel hij geenen rooden duit bij zich had, vroeg hij een reiskaartje Een telegramdrager zag aan zijne kleedei ren wie hij was en men gelukte erin hem terug in de stad te leiden, Doch op het zien van eenen policieagent ont vluchtte hij weer men heeft hem dan gevat in de Tienensche straat. Een andere, die als gevaarlijk bekend staat, heeft den heer Ruys, officier van policie eenen schop gegeven en hem aan den knie gekwetst. lutussclien woedde de brand voortl omtrent half twaalf stond geheel de vier. hoek welken de oude gebouwen uitoj. ken in vuur en vlam. Bij gebrek aan wa ter moest men zich bepalen het vuura.' te snijden. De brandende gebouwen blusschs was onmogelijk. Onschatbare kostelijk, li heden zooals schilderijen, geschilderd; vensters, gebeeldhouwde meubelen zij: vernietigd. Alles echter is verzekert door eene maatschappij van Brussel. Persoonlijke ongelukken zijn niet t> betreuren, en dat is bij zulke rampeniw een geluk. Om 2 ure begon men 't vuur mees& te worden. De brouwerij der Gellebr» ders (zij brouwen hun bier zelf) die» de verbrande kapel paalt, is door 'tvai gespaard geweest. Zij werd waarsch# lijk beschut goor den hoogen kapelgevk die daar verschroeid en naakt de va. nielde gebouwen schijnt te beheersches met zijn wit jaargetal 1739. De pompiers, de troepen eu verstil schillige overheden zijn tot 's morgeit ter plaats gebleven. p Men kent de oorzaak niet van het oir geluk echter veronderstelt men dates vuursprankel van de eene of de anden Fl schouw, door den wind in het opa. foc staande venster van den stroozolderri >|e gedreven zijn en alzoo den brand zal va. oorzaakt hebben. Donderdag zijn de pompiers ter plnti "j gebleven en hadden nu en dan nog eeo; ju- lans te spuiten. Verscheidene malen ooi- tri vlamden de nog rookende en smeuleÉ m puinen. Men is ook begonnen met de ontns- J ming. In den puinhoop liggen kostelijk handschriften kaarten enz. begrava. 7 Nevens de kapel hebben de Broeders p holpen door de pompiers veel papieis van waarde, door het vuur min of nuf beschadigd van onder de steenen gehai: r Het vernielde gesticht was een sein» b eu welgeschikt gebouw met lachend. - zicht. De gebouwen met hovingen besla: meer dan twee hektaren. Het zager i n droevig uit gelijk veele hospitalens 1 gestichten voor zieken. De muren wars versierd metliefelijke muurschildering s Een duivenhok is door den brand nietigd, op eene der halfverkoolde balls e zat donderdag eene duifeene oiilsa? - te treurig rond te kijken. Waarschijn verstond zij haar niet aan de schriki» ke verandering welke in éénen nacht as haar verblijf was gebeurd. De policie als ook de soldaten van is garnizoen zijn spoedigter plaats gewe» Ongelukkiglijk waren hel meerendeetfr soldaten vertrokken naar de krijgsbew gingen. Een uur nadat de krankzinnigen in ifl burgerlijk gasthuis aangekomen warflfl lagen zij allen in diepen slaap gedompdW onbekommerd over het woeden van dtflfl brand, eenige minuten van hen. Wat schoon vuurwerk! riep een iiM ongelukkigen uit, en hij wilde zich oil verwijderen men moest hem mei nl weid wegleiden. De gebouwen zijn de eigendom vanhjf bestuur der Godshuizen de meubel»! echter behoorden aan de CellebroedenjJ Donderdag reeds 'is het bestuur Godshuizen bij hoogdringendheid verj*B derd, om te beraadslagen over de nemen maatregelen. Men schrijft uit Deinze WoeosjJ namiddag, rond 2 1/2 ure, kwam voerman met eenen geladen wagen bloem uit de statie gereden. De voerw zat op den wagen, terwijl de knecht, ij klappende met dezen, te voet ging- ljj Lyster, zoo heet de knecht, waszoodul in gesprek met zijuen baas, dal hij 1 dicht den wagen naderde en het hem over den voel liep. De ongeluntö is met vermorzelden voet en eene wo&4 aan den knie opgenomen, want hij *jj ook door de bos van het wiel gevat. heeft Lyster in eene naburige wow» verzorgd en hem daarna naar huis n voerd.

De Denderbode | 1889 | | pagina 2