Aan de dooven. Hophandel. Ontploffing te Aus- truweel. De Zwarte Hoek. Allerhande nieuws. Ylaainscb Taaljjilde Wij kunnen niet genoeg onze vrienden van de landbouwsectie aanwakkeren om zich met ons in de afdeeling van fruit- kunde te vervoegen. Dubbelen smaak vindt men in de vrucht die men zelf heeft gekweekt en bezorgd. Zonder twij fel zal onze fruitafdceling ai den eenen of anderen liefhebber aansporen om zich ook lid onzer Landbouwsectie te maken. De leden der Landbouwsectie hebben recht, tegen hunne inschrijving van 3 franken op de aflevering van het ver dienstelijk weekblad be Akkerbouw. De leden onzer Fruitafdeeling bemerk ten eenparing op de laais'e vergadering hoezeer het kuischen van den achterhof van 't Landhuis is verwaarloosd. Op den Zwarten Hoek staat er op dezen oogenblik de schoonste partij distelen te bloeien die men met oogen zien kan. Wij weten niet san wicn die welbebouwde eigendom behoort, maar wij nemen de vrijheid er de aandacht van het Stads bestuur op in tc roepen. Zoo eene par- tijke is genoeg om voor eeuwig en drij dagen garisch Mijlbeke en de omliggende parochiëu te vergeven van distels. Op denzelfJen Zwarten Hoek bemerk ten wij heden nog zoo wat eenige dui- zende ruspennetten, nu reeds uitge broeid, dank aan het schoon weder. Elk net bevat een honderdtal kleine rupsjes eene soort van Liparis. Wordt er in 't kort geen hand aangesteken het zal eene ware plaag van Egijpte zijn. Al die landbouwmerk waardigheden zijn te zien van aan den ijzerenweg tot aan de vaart. Een persoon genezen van 23 jaren, doofheid en tuitingen der ooren door eene eenvoudige remedie, zal er de be schrijving gratis van toezenden aan alwie er de vraag zal van doen aan M. Nichol son, 4, Drouotstraat Parijs. (4 rue Drouot Paris.) (Medegedeeld.) De socialisten zijn te Frameries dapper van 'l kwaad vuur stoken zij willen de mijnwerkers tot eene werkstaking overhalen, en de gevolgen dezer laatste kunnen, men heeft het reeds gezien, nooit worden berekend. Zullen de mijnwerkers zich andermaal de troebelmakers laten misleiden Heb ben zij uog geene droevige lessen genoeg in de laatste jaren gehad en zou het niet beter zijn eene kalme oplossiug af te wachten, nu bet gouvernement de zaak der werklié in handen neemt Den 29 september zal men eene betoo ging inrichten te Bergen, die zich naar Frameries zal begeven,waar vijf meetings zullen plaats hebben. De socialisten worden van allen kant opgetrommeld de gentsche werklié zouden, volgens Anseele, met bonderden opkomen. De socialisten-partij waarschuwt hare vrieuden tegen de verdachte personen die in den Borinage, op dezen oogenblik rondloopen. Verdachte personen Dat het gou vernement inlichtingen neemt, voor de openbare veiligheid, is niet meer dan billijk. Of zou men die welwillende heeren iroebelmakers maar rustig laten betijen om later aan het gouvernement te ver wijten, dat het niets gedaan heef' om de wanorders en ongelukken te voorko men Die zoogezegde verdachte peronen moeten de socialisten niets in hel oog hebben, dat buiten de grenzen der wette lijkheid gaat Onze Stedelijke Raad heeft zich wij het aankondig en, woeosd; vergaderd .en einde eene beslj^tng l: nemen ovér het tijdstip cp T wede g« sterode wQwdngeu tat freglement op den keur dér hopzat in jitvoeriog ge- Met eenparige stemmen werd de uit voering bepaald op 1 Augustus 1890, voor wat de afschaffing betreft van het bezonder certificaat verleend aan de hop geplukt bel voor bel. Dit bezonder certificaat zal dus tot 1 Augustus van liet toekomende jaar blij ven verleend worden aan de verbeterde bop, 't is te zeggen, aan deze die ge plukt ia bel voor bel. Dan werd de kwestie behandeld van het opschrift 't welk op'tcertificaat en op de balen der hop van tweede kwaliteit zal gesteld worden. M. Louis Meeit stelde voor er de woor den Qualité sécondaire op te merken. M. L. Gheeraerdts, Schepen, stelde voor op de balen der hop van mindere kwaliteit geen opschrift te merken, maar van inleg» ndeel op de balen der hop van beste kwaliteit ie stellen. Qualité supé rieure. Geen koopman, zegde M. Gbeeraer»lts, zal het merk Qualité sécondaire op zijne balen laten merken, want nooit zal bij ze nog aan de trouwe? ij kunnen ver koopen. De hop inet dit tweede merk zal gelijk staan met de hedendaagsche afgekeurde hop. Naar bet schijnt, ging M. Gheeraerdts voort, wordt dit tweede merk ook ver leend in 't belang van den landbouwer. Nooit zal men, volgens mij. de belangen van den landbouwer meer schaden dan door dezen maatregel. De. hopkooplieden zullen de hop slechts in loop aanveerden op voorwaarde dat zij ter keuring het eerste merk zal verkregen hebben, en wat zal de landbouwer dan doen met zijne hop als zij maar het tweede merk gualilé secondairemindere kwaliteit ver kregen heeft S Daar de koopman ze niet wit aanveer den, zal de landbouwer met zijne hop terug naar huis moeten, juist gelijk nu met zijne afgekeurde hop. En men be- raerke wel dot er met dit stelsel meer hop als afgekeurde aanschouwd zal zijn, dan er nu heden wezenlijke afgekeurde, 't is te zeggen, die om gegronde reden is afgekeurd geworden, aangetroffen wordt. Het voorstel van M. Louis Meert werdt in stemmen gelegd en aangenomen. M. Leo Gheeraerdts stemde tegen en MM. Limpens en Van Mol onthielden zich. Die beslissing van onzen Stedelijken Raad aangaande het verleenen van het certificaat aan de hop van mindere kwa liteit Qualité sécondaire zal onmidde- Ujk uitgevoerd worden. Dus al de bop die de voorwaarden niet veree- nigt, vereiacht door bet n° 2 van art. 3 de» regie ment» maar die nogthans goed i» voor 't verbruik, zal van heden af, liet tweede certifiaat bekomen en op het certificaat en ook op den baal die deze soort van hop zal be vatten, zal gemerkt worden, Qualité sécondaire Het ware te wenschen dat «lees opschrift in de beide fransche en Vlaam- sche talen zou gesteld worden. Te Poperinghe is men nu volop bezig met hop te plukken. De hop is nog nooit zoo schoon en zoo zwaar geweest als dit jaar. De verzending der Poperinghe-hop zal gedaan worden den 16 dezer maand met het lood. Frankrijk en Belgie schatten eenen redelijken hopoogst te bekomen. Noord Amerika denkt 50,000 balen naar Enge land te kunnen uitvoeren. De opbrengst in Engeland zal boven de 400.000 cent. niet gaan en men heeft er voor T ver bruik 550,000 noodig... Alles opsommen de, zeggen de Duitsche gazetten, vermits er geen groote voorraad van 1888 over gebleven is, en daar '1 verbruik van hop dag«dijks aangroeit voor bieren, likeuren, enz., mogen wij levendige markten en billijke prijzen verwachtenen wat Duitschland bijzonder aangaat, als koo- pers en planters zich onderling verstaan, zal er, dank aan den vroegen oogst, middel zijn de Duitsche hop op de mark ten van Engeland te verkoopen, in weêr- wil der Amerikaansche tegenwerking. LETTERNiËÏÏWS. De Slavenhandel en de Afri- kaansche kruistocht door Broeder Alexis M. G. Boekdeel in 8° 204 bladz. gebrocheerd fr. 0,95 rijk gekartonneerd fr. 1.20. Le Congo Beige illustié, groot in 8°, 362 blad. gebrocheerd fr. 2,50. La Traite des Nègresillustié, in 8', 240 bladz. gebrocheerd 1,20; Rijk kartonneerd fr. 1,45. avond PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Van Lierde, pastoor te Klein Sinay, is pastoor benoemd te Eist Hf wordt te Klein Sinay vervangen door den Eerw. Heer Bauwens onderpastoor te Lcdeberg. STAD AALST. Op Zondag 8 September 1889, om 5 uren namiddag heel stipt VOOHDRAfHT .houden in de ruime zaai ar. Werkmanska.i'. door r; r-v II t Str.trH Joos, tee «aar 'hij de Katholiek» rWijze 'na*. Onderwerp DE MOED. Een schoon Muziekfeest, gegeven door eenige liefhebbers en de koorafdeeling van den Werkmonskring, zal deze voor dracht opluisteren. Toegang vrij en kosteloos voor de Leden van het Vlaamsch Taalgildc, den Werk manskring, den Rurgerskring, het Da\iJs- fonds en den Bond der Katholieke Be- kwjamheidskiezer. Botermarkt. Heden zaterdag werden 862 klonten hoter ter merkt ge bracht, wegende t«' samen ongeveer 6030 kilogr. - Prijs 77 a 87. NJieuw »tel»el van bop- droogerij. Deze hopdroogerij veivaardigd met hopstaken, eenige me ters lijnwaad en een strooien dak, is zichtbaar hij den heer LCallebaul leAalsl- Mijlbeke, ten Roozen op den Bosch. Deze manier dóór de natuur zelve ge geven behoudt aan de hop de wezenlijke eigenschap barer reukstof en is dus bij uitmuntendheid tiet recht stelsel om de hop in de beste voorwaarden te droogen. Stalen van hoppe gedroogd op deze wijze zijn zichtbaar ter Hopbeurs Naar de Tentoonstelling van Parijs gaan per rijtuig, per velocipedp, per koriewagen, per wielschaalsen, dat al werd reeds gedaan. Nu iets nieuwsUil Haalterl.van op de dorpplaals, zijn beden zaterdag morgend om 0 ure vei trokken, per karreke met met vier hondeu bespannen, de heeren R. P... J. A... en .1. N..., naar Parijs. Zij nemen de platte baan langs Alh, ber gen, Maubeuge, Aulnoy, Tergnier en rekeneu in 4 dagen, des morgends8 uren en 's namiddags 6 uren wegs afleggende, in de tentoonstelling aan ie komen. Daar in Frankrijk de wet verbiedt hon den in te spannen, hebben zij van den Franschen consul te Brussel de toelating bekomen om met huu eigenaardig gerij de besloten reis te doen. Vooruit, het blafleud viergespan In de gemeente Baesrode verspreid de een groote razende hond schrik en angst onder memschen en beesten, daar hij reeds een aantal andere honden ge- be:en had. De gemeente-overheid gaf bevel al de honden zonder onderscheid te muilbanden, en de veldwachter werd gelast al de ongemuilbande honden onge nadig te dooden. De/.e, een oud grena dier, heeft er reeds een goed dozijn de wereld uit geholpen. DE VLAAMSCHE PATRIOT. 8 September 1889. ÏO centiemen de nummer. INHOUD. Teekeningen Het Bou- lognerbosch te Oostende. l)e kermis van AD» de stoet. Zicht in vogel vlucht der wereldtentoonstelling van Parijs. Uaricaturen. Tekst Kronijk der week. Den 7 September 1884 herdacht. De ker mis van Alh de stoet. Foriunatus' beurs en zijn vvenscblioedeken (vervolg). Onze platen. Diijes en datjes. Raadsels. Gedurende de maand augusti kwa men er in den brusselscben amigo niet minder dan 1373 logeergasten ol gemid deld 44 per dag. Dat kan nog al tellen Een vreemdeling gal woensdag namiddag aan eenen kofliehuisbediende le Brussel een briefke van 1000 fr. le wisselen om eenen bock te betalen. De bediende liet inderdaad aan den toog wissalen, maar trok er met het gewis selde geld van door. Een klacht is inge diend. Men leest op het uiihangbord van eenen doodskistenmaker te Brussel op den Leuvensche.isteenweg Fabriek van gezondheidsdoodskisten. De zelfwerkende besteller in den post dienst. Een duitsch dagblad, de Nati onal Zeitungroept de aandacht op de zelfwerkende bestellers, en Je diensten, welke deze werktuigen in de postburee- len zouden kunnen bewijzen. Aan wien is het nog niet voorgevallen, voor een winket van een postbureel te moeten wachten, tot dal de kassier een twaalftal aanbevolen brieven op den register, aan- geieeked beeftGelukkig nog, indien de kassier niet door een of twee bedienden geholpen wordt. De bediende achter zijn winket geplaatst, heelt schoon zich te haasten, hij kan toch dit tijdverlies niet inwinnen. Onlangs, was een bediende aan zijn winket, en T duurde en bleef duren, toen een heer, die slechts twee postkaarten begeerde, ten einde geduld riep Waar om bezigt men bier geene zellwerkende bestellers voor den verloop van post kaarten. Ehwel, ja waarom. De zellbesleller dient ons wel om te wegen, als besteller van chokolade, sigaren en zelfs van drank. Hij zou eenen veel gewichtigeren dienst aan den post bewijzen. Die in richting zou gemakkelijk zijn en de be dienden veel ontlasten. Daarbij, de zelf werkende besteller, geen voedsel noodig hebbende, zou zonder ophouden werken, zelfs wanneer de bureelen gesloten zijn. Wij deelen deze opmerkingen aan het bestuur der Posten mede en hopen dat hel ze in aanmerking zal nemen. Te Uccle, op een buitengoed, heeft men eene schrikkelijke ontdekkidg ge daan. Men vond er een pak, met eene koord saam gebonden dit pak bevatte het lijkje van een meisje van ongev^*- Rond den b»«-. w:i- :n* r meldt i tel lijding «let des drank en, scder hei einde van verleden jaar met 1 1/2 verminderd zijn, wel te verstaan als men mag rekenen dat het verbruik gelijken stap houdt met die opbrengst. 't Is ook mogelijk dat liet een gevolg is van de uitbreiding der smokkelaiij, die. dit valt niet te ontkennen, altijd veel grooter is dan men vermoeden kan. Altijd is liet zeker «lat het verbruik van bier voornamelijk van inlandscli bier, in aanzienlijke verhouding toenoemi. Ten kwart vóór 2 ure, schrijft lid Handelsbladdeed zich eene verschrikke lijke ontploffing hooren, die heel de stad Antwerpen dned beven. De slag was zoo geweldig dat, tot in het andere deel der stad, de vilrienen zijn aan stukken geslagen, glasruiten ver brijzeld, muren gescheurd, daken ver nield en in brokkelen geslagen. Heel de stad schudde, alsof ér eene aardbeving plaats had. Eene reusachtige kolom rook steeg lot hoog in de lucht, en bleef daar dik en zwaar geruimen tijd hangen. Het volk stormde naar builen en men vernam weldra dat (Ui kardoezenfabriek op Austruweel gesprongen was. Het is onmogelijk den verschrikkelij ken indruk te beschrijven, die deze ramp in de siad te weeg bracht. Duizende en duijzende menschen si roomden naar de Werf; vigilanten, open rijtuigen en trams kroppende van volk brachlen gedurig nieuwsgieren aan. Van de werf stroomde het volk naar Austruweel, waar de brand zich liet be merken. Aan de dokken werd het volk tegengehouden men verwittigde dat er nieuwe ontploffingen konden plaats heb ben en hel gevaar dus allergrootst is. De verwoesting van glasruiten, vilrie nen en daken strekt zich door heel de stad uit. Men dacht eerst dat de lichter gespron gen was, waarin de Memphis een deel zijner lading poeier had overgeladen. Dit nieuws werd weldra gelogenstraft. De ontploffing moet vele dooden en gekwetsten hebben gemaakt. Men spreekt van 150 dooden en 1000 verwonden. Op den weg, zoo verzekert men ons, ontmoet men transporten van veronge lukten. Zulke slag, zulke vernieling heeft men in Antwerpen niet meer beleefd, sedert de boot, van Van Speyck, tijdens de re volutie van 1830, in de lucht vloog. (Nadere bijzonderheden). Het is wel degelijk het fabriek van M. Corvilain, waar de afgekeurde en oude kardoezen worden geledigd. In dit gesticht werken een zegtigtal jonge meisjes en knapen, alsook eenige volwasseuen. Men herinnert zich dat daar over eeni ge weken nog eene kleine ontploffing plaats had, waardoor er twee personen gekwetst werden een hunner is later in 't gasthuis gestorven. Nu is de ramp uitgestrekter, ja onme telijk. Eene paniek heerscht aan de dokken, zooals men er nooit eene zag. Weenende vrouwen en kinderen loopen de rijtuigen achterna, welke de dooden en gekwet sten naar de verschillende gasthuizen brengen. De telefoongemeenschap is afgesneden. De pompiers zijn onmiddelijk met al hun maierieel toegesneld, daar de poeier ontploffing de groote petroolketels in brand heeft gestoken, een brand, die nog zoo spoedig niet zal uitgedoofd zijn, daar de voorraad overgroot is. De schaê aan huizen, entrepots en winkels aangericht moet millioenen be dragen. Daken zijn ingestort, de muur van den pruisischen hangar helt meer dan een voet over duizende en duizende ruiten worden met volle wagens opge schept en vele huizen aan de Werf slaan bouwvallig, zoodat de bewoners dezen nacht een ander onderkomen moeten zoeken. De rookwolk word gedurig dikker ten 3 1/4 ure deelt men ons meê dat de twee de petroolketel vuur vat, alsook gansche stapels leege tonnen, die onder de han gers liggen. Hel getal gekwetsten moet overgroot zijn. Een dienst is ingericht, voor het vervoer der gewonden, die men hier en daar verspreid vind liggen. Overal in den omtrek raapt men leege en zelfs nog gevulde kardoezen op, die hoog en ver door de lucht geslingerd wa ren. Het gevaar voor nieuwe ontploffingen schijnt voor het oogenblik voorbij. Personen, die van Sluivenberg komen melden ons dat dooden en gekwetsten met dozijnen, ja, tot in houdenkarren en op platforms worden aangebracht. Men ziet er verschrikkelijk verminkten. Van eene vrouw waren de borsten letter lijk afgerukt. Al de gekwetsten zijn zwart als kool. Hun gekerm verscheurt het hart van de voorbijgangers, en menigeen weent bij het zien van al die ellende. De rijtuigen, waarin vreemdelingen zit- jn, worden gerekwireerd, om de ge wetsten te vervoeren. De dienst van de gekwetsten is goed ..«gericht. Dokters en geestelijken zijn ter plaatse al de wiegen der gasthuizen zijn daar de rijtuigen zijn niet voldoende om de dooden en gewonden te vervoeren. Een aantal personen zijn gewond door het breken der ruilen, het vliegen der dakpannen en het vallen van steenen, Men ontmoet op ieder oogenblik per sonen die aan hoofd op handen verbon den zijn. Het gejammer dervrouwen, die denken dat zij kinderen of mans tussohen de slachtoffers hebben, is hartverscheurend. De winkels aan de dokken en Werf zijn zijn grootendeels gesloten, ten gevolge van het breken der vilrienen. Op het oogenblik dat wij dit schrijven, duurt de brand in de petroolmagazijnen gedurig voort en neemt in hevigheid toe. De smoor, die door de poeier-ontplof- flng, wit was, is nu. door den petrool- brand, pekzwartde zon werd er door verduisterd. De vlammen slaan hoog op. Gedurig (hoort men een dof gedommel, even also! men in de verte een bombar dement denkt waar te nemen het zijn petroolvaten die springen. Het loodsbesluur is erg gehavend de ruiten zijn uitgeslagen, het dak is ver nield. Dit is overigens langs alle kanten het zelfde. Verschillende geschilderde ruiten in de O.-L.-V. kerk zijn besehadigd. Op den toren waren voor 't minst een vijftigtal personen, die. van daar, het grootsche schouwspel wilden zien. De vlam neemt gedurig toe men belet aan iedereen den brand le naderen, aan gezien het gevaar dal zich van alle kan ten opdoet. De pompiers en soldaten werken aan het ophalen van dooden en gewonden. Op het oogenblik dat wij ter plaatse zijn, zien wij een jong meisje ophalen, dal echter nog slechts met het hoofd ont bloot is de ongelukkige is verminkt en onkennelijk. 4 ure. Men haalt lijken op van onder de pui- nen men voert karren weg, waarop zes en acht dooden liggen. Men spreekt van 150 dooden en 1000 gekwetsten. Het is onmogelijk van deze ramp, voor het oogenblik, een volledig verslag te maken. De pompiers zijn met alle bluschgerief ter plaatse doch men kan tegen het ge weld der vlammen niets uitrichten. 75 duizend vaten petrool staan in brand. Van alle kanten komen soldaten en gendarmen aan,om de redding kloekmoe dig voort te zetten. Telegrammen, die van rechts en links bij het Handelsblad toekomen, onder an der van Lier, melden dat de slag tot daar toe gehoord werd en overal de hui zen als geschud werden. Hier te Aalst werd den slag door vele personen gehoord en gevoeld. Bij iedere aankomst der treinen, ko men er van buiten, nieuwsgierigen aan. Het volk in den omtrek der ramp, kan op honderdduizenden geschat worden men verdringt zich ten allen kante, en zelfs daar, in dien drang, is het gevaar groot. De policie onderzoekt. Aan de Réforme wordt uit Antwer pen gemeld dat de firma J.Van Geetruyen en Cle hare betalingen gestaakt heeft en dat de heer Van Geetruyen zijn ontslag heeft gegeven als gemeenteraadslid en als voorzitter der koophandelsrechlbank. De Patriole meldt daarentegen dat de Réforme overdreven is. De heer Van Geetruyen heeft zijnen bilan niet neêrge- legd noch zijne betalingen opgeschorst Men vertelde donderdag op de Beurs dat hij verliezen heeft ondergaan waardoor hij een te kort zou hebben van 200,000 tot 300,000 frank, doch alles zal betaald worden. De heer Van Geertruyen heeft zijn ontslag gegeven als voorzitter der koop- handelsrechtbank, doch niet als gemeen teraadslid. De ondervoorzitter der hun- delsrechtbank,de heer Nauts.is te Parijs, zoodal de zaken dezer rechtbank onafge daan blijven. Een aantal groote Antwerpsche koop lieden hebben evenals de heer Van Geertruyen aanzienlijke verliezen onder gaan, tengevolge van spekulatie op de ruwe suiker. In eenige dagen tijds is de suiker 78 cents,dat is de helft afgeslagen. Het zijn weeral Joden die de verschillen hebben opgestreken. Een ouderling van Ath die over 20 jaar, na den dood zijner vrouw, zeil zijne doodskist maakte, is dezer dagen gestor ven. De geburen die hem in zijne leste oogenbiikken bijstonden, vonden de kist gansch gereed met het doodslaken en de spelden er in. Echt filosofisch, nis men nadenkt dal die man gedurende 20 jaren geleefd heelt met dat meubel naast zich, in de eenige kamer van zijn huis. De luchtreiziger Giorieux was dezer dagen met zijnen ballon te Spa opgeste gen en bewerkstelligde eene neerdaling in valscherm. Op 14 meters hoogte gekomen vertoon de zich voor de toeschouwers een ijzing wekkend schouwspel. Een man hing aan een schuitje onder aan de mand. Giorieux loste de koord en het schuitje daalde met ijzingwekkende snelheid en vervoerlijk schommelend, naar beneden^ zonder dat de valscherm zijn werk ver richtte. Eindelijk was hij ontplooid, de koorden stonden gepannen, maar de schomme ling duurde voort, zoo dat de reiziger on mogelijk kon blijven recht staan, iets wat naar het schijnt nog veel gevaarlij ker was, daar hierdoor het zwaartepunt verplaatst werd. Einlftlijk kwam de man in eenen boom terecht, waaruit hij 6 meiers lager op den grond viel, zoodat hij door de hoeren bewusteloos werd opgenomen. -*■ Dezer dagen heeft eene grap plaats gehad in een der omliggende dorpen van Oudenaarde, die menigeeu heeft doen lacben. Er had eene prijsuitreiking plaats aan de leerlingeu der gemeenteschool en. er was veel volk gekomen om de plechtig heid hij te wonen. Eenige leerlingen moesten een tooneel - stukje spelen en men had hen buiten de zaal gelaten, tot het oogenblik waarop zij voor liet publiek moesten optreden. Men had hun eene karaf met bier gegeven om ze onder elkander uit te drinken. De oudste jongen was schenker. Hij vond het goed voor 2ich zelf alleen te schenken, en heel de karaf te ledigen op de gezondheid zijner medegezellen. Men begrijpt wat er gebeurde .het bier deed zijn uitwerksel, en de jongen werd zoo dronken, dat hij zijne rol in het tooneelstukje niet meer vervullen kon. Het stukje kon dan ook niet gespeeld worden, tot groot spijt van den onderwij- rer. Eene erfenis van 44 millioen. 5 personen der omstreken van Piksmude, allen neven, zullen eenen eisch doen om bezit te nemen van eene erfenis die over veertig jaren vacant verklaard werd, en niet min dan 14 millieen frank y» Het is in België en in Holland <jji fortuin zich bevindt en er ontbreekt eenen doopakt ora bezit van de fnlfc te mogen r.emen. In een der oude huizen van Ponu 'ifK Neuville, hetwelk nog beslaat, werdl 5? irent het einde van 1778 de' geosjl IJenriette-Jozet Catleau, dochter !<-■ Frederik Calteau en van Henriette.j* ae Delespaule geboren. Nog zeer jong zijnde, werd bet n* verleid en vertrok naar Rijsel om b misslag te verbergen. Het is da>r dii S' 1794 ot 1795, een jongen ter wereld b die altijd den naam van Cattein droe 't is hij, die de fortuin in kwestie v» melde. Men weet dat de hoeken van dent gerstand, op dit tijdstip, maarzeero* gelmatig gehouden werden en dat, zeer gemakkelijk was de gt een kind geheim te houden. Wat meer is. sedert 1792-1795 a. de vijanden bijna ons land niet verb eene andere rede is dezeDe keto waren gesloten en men diende hét dS sel in 't geheim toe. Wat er van zij, het is uit families!, ken bewezen dat het kind te Riisei! doopt is en als men de boeken van tijd zal onderzoeken, is het te vejouil 1 stellen, dat men den datum zal 2 f- waarop de zoon van Henriette CaJ !ii geboren is. Na eenigen tijd verliet Henriette(i teau Kijsel en kwam naar Gent, veel later met eenen rijken Engelsen trouwde, Frans Van Brabant geoaï maar het kind werd niet erkend. Henriette Calteau overleefde lanefci echtgenoot en stierf te Gent den cember 1864, in den ouderdom yk jaren. Het kind, van jongs af min of* aan zijn eigen overgelaten, had een i gerust leven en eindigde met nuts te worden. Nog zeer jong bestuurde hij reeds) schip en werd welhaast reeder en naar van verscheidene schepen. Rh^ delde met al de landen vau de wtn f' Afrika, Indië en bijzonderlijk mei' Nederlandsche koloniën. Hij dreef l' lerhaude koophandel en gelukte» in weinige jaren eene fortuin ie r zamelen, die men reeds over vet! jaren op veertien millioen schatte. 1 werpen en Amsterdam waren zijoei zonderste havens maar daar er diÜij jaren verliepen zonder dat men hema bekommerde men zich geenszins "m ziju lang wegblijven. Wanneer zijne moeder kwam te n veu, moest men opzoekingen doen, gedurende twintig jaar vruchteloos ven. Het is maar onlangs dat men ven dat de schatrijke Catteau op zee geu ven was Zullen de erfgenamen nu henó geluk hebben om den geboorieakt ten den, zonder welken zij anders vu erfenis geen bezit zulleu kunnen nea FRANKRIJK. SoldaatmoordenkarEene onukiet bare misdaad is te Rouanne gepleefi Een werkman, koperslager vaubera; kwam met zijne vrouw en een vrii door «le straat, toen hij eensklaps gesproken werd dooreen soldaatdita opgewonden scheen. Gij zult voor mij betalen riepk en wilde met hem eene herberg binu Ik wilde wel, maar ik heb p geld Ha ge wilt niet en de soldaatu zijn bajounet uit de schee en doorüi er den vriend meê, die er wilde tussa komen. De soldaat werd aangehouden en i zoo woedend dat hij moast in de boei gelegd worden. De werkman was op den slagdotf Hoe de fransche Kamer samenp* is. 178 leden der fransche Kamer,1 nu uiteen gaat, zijn mager 97 ziju 0 zakken en de andere hebben eeoegi delde dikte. 184 zijn lang, 121 kort en de aude gemiddeld. 342 hebben nog al hun haardeaoir zijn min ol meer kaalkoppen. 131 dragen den geheelen baard;! zijn geheel geschoren 173 dragen» knevel 68 de bakkebaarden gelijk M| Ferry en 87 een soldatenbaard. 79 dragen eenen bril157 eennen per en 21 een enkel oogglas. Men slotte zijn er 438 rookers ea 4 overige nietrrookers. ROOMIE. De vrijmetselarij te Rome. Het is gelooflijk wat de lieve Br al uitvind en uitdenken, om onzen beminden te Rome le plagen en le kwellen. Immers de Romeinsche bladen spi ons wederom van een schandaal, ds' lede» week in de eeuwige stad plaats gehad. Op het Campo Verano te Rome daar, op last der loge, eene public lijkenverbranding plaats gehad, vergt» van al wal hatelijk en beteedigend is Kerk en Paus. - Hiermede nog niet te vreden, ber» de logie den H. Vader uog eene niw* beleediging. Ter eere van den onlangs overlsj revolutieman Cairoli, zal op deu 8 sf lember eene groote liberale betoog plaats hebben. Zijn borstbeeld zal in cj tocht door de liberale vereenigingeo,»» bare banieren, naar het Capitool gevotfl worden. De stad der Pauzen is geleverd in handen van de vijanden der kerk, en spelen daar meester en baas. rfi»

De Denderbode | 1889 | | pagina 2