NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 12 September 1889, 10 centiemen per nummer. 458te Jaar, N° 2591. Aan deHoppianters. Ontploffing te Austruweel. ABONNEMENTPRUS ANNOACEIVPRIJS I'oliliek over/.iclil. m Landbouw. Allerhande nieuws. DEDËNDEFBODE ililblad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder IjLkening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars li 3 *25 voor zes maanden fr. 1,7b voor drij maanden, voorop te betalen. „De inschrijving eindigt met 31 December, jlen schrijd in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoulslraat, V (O, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. lleeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Soum jtlSTlt SEPTFMBER. 1889. Frankrijk en het drievoudig verbond. \#ens een telegram aan 't Journal des Dtlals, loopt te Berlyn het gerucht dat [.f gelegenheid van het huwelijk van de sister des keizers met den kroonprins rtöGriekenland, deduitsche en italiaan- sdie vloten in de grieksche wateren een iedrukwekkende machtsontwikkeling zul len verioonen. Men rekent er ook op dat een engelsch eskader zich bij de twee voornoemde voegen zal. Onnoodig te men dat het drievoudig verbond, door keizer Wilhelms bezoek in Engeland wel- lichl tot een viervoudig aangegroeid, ten doel heeft door een dergelijk machtsbe toon Frankrijks verlatenheid in de Mid- dëlandschc zeo te doen uitkomen. Volgens de Figaro uit Rome verneemt, zooef eerstdaags eene schikking tol stand somen, die het duitsche eskader de )liddeliandsciie Zee feitelijk ten minste vooreen zeker tijdverloop tot een on derdeel zou maken van het italiaansche zeewezen. De samenkomst van Humbert en Wilhelm ie Monza zou moeien dienen om melde noodige plechtigheid, de be- leekeiiis van dit feil. als bedreiging tegen Frankrijk in volle licht te plaatsen. Va/gens de Post is bet nog niet volko men zeker, dal keizer Wilhelm en zijne emalin zich in October aanslaande naar laliezullen begeven, liet tijdstip van liet vertrek, zegt zij, hangt af van omstandig heden, die nu nog niet te voorzien Heildronk van keizer Wilhelm. De keizer heelt Zondag in zijn heildronk op den koning van Saksen gezegd: a Ik heb eene groote schuld af te doen. Vele jaren heeft Uwe Majesteit met on kreukbare trouw voor mij gezorgd en lang in mij gesteld. Wijlen mijn vader bad mij eenmaal bij Uwe Majesteit bijzonder aanbevolen, met verzoek voor mij te zorgen, wanneer hem iets menschelijks overkwam. Uwe Majesteit heeft op edelmoedige wijze aan dat verzoek voldaan. »KecÜs vele jaren heb ik in Uwe Majesteit een innigen vriend en vaderlij ken raadsman gevonden. Hel verheugt mij len hoogste, hier mijn warmen dank daarvoor uit te spreken. i In Uwe Majesteit vereer ik den tijd genoot,die onder bevel van mijnen groot vader roemrijk, met goed gevolg heelt mtêgewerkt. aan de wederverkrijging der oude vrijheid bij de nieuwe vestiging des rijks i Katholieken en de werkman. Ieder, die het hert op de rechte plaats heeft, voelt zich veronlweerdigd over de schandelijke rol die de liberale Kamer leden gespeeld hebben in den afgeloopen zittijd. Om de belangen van eenige mach tige liberale kiezers, bezitters van kool mijnen, bestierders van fabrieken, niet te kwetsen, is de groote leader Bara als eene echte don Quichotte op zijne kreupele Rossinante gesprongen om de schoone wet ter bescherming der vrouwen met de armzaligste argumenten te bevechten. Endatzijn de vrienden,van den werkman! Van zulke vrienden, verlos ons, Heer! Wij kunnen er zulks missen. De katholieken toonen door daden dat ze in den werkman een broeder zien, en geen slavelijk werktuig. Zij hebben de zwakke vrouw, de familie van den werk man beschermd door de wet. Dat zij voortgaan op de ingeslagen baan, en dat devoorbneldenderkatholieken van Frank rijk en Duitschland hen aansporen tot nog meer iever. In het buitenland zijn bon derden katholieken maatschappijen werk zaam om het geluk van den werkman te verzekeren. Laat ons er eenige opnoe men De Verecniging der katholieke mees ters van Lyon stelt zich voor doel goede boeken kosteloos in de fabrieken te verspreiden. De bibliotheek lelt 9.000 hoekdeelen, voorzeker eén goed middel om het socialismus en den geest van ongeloof te bevechten en den werkman het voedsel van den geest te schenken. De Zondagrust wordt de werklieden ver zekerd, dank aan eene overeenkomst der katholieke nijveraars. In de fabrieken heerscht een katholieke geestkruisbeel den versieren de zalen. Inde ijzergiete rijen van Anzin zijn 26 zusters, die de kinderen onderwijzen, de werkmanshuis gezinnen bezoeken, enz. Een Jesuief(waar vindt men ze niet Pater Sambin, slicht het orde der Zus" ters van den Werkman die zich vooral bezig houden met liet onderwijs der werkmanskinderen, het verplegen der kranken in de fabrieken, enz.Waarom dit voorbeeld niet nagevolgd in België Een pater Capucien (o, die onverbeter lijke lediggangers Ludovic de Besse sticht ie Angers spaarbanken, banken van leening, die aan den werkman het geld verschieten om huizen te bouwen ol ze zelf op te richten. In het Noorden van Frankrijk werden aldus 2,494 werkmans huizen gesticht die den werkman het hoogste goed, een eigen üeerd, schon ken. Eindelijk durft ook de Duitsche bis schop, Mgr de Ketteler zich hel lot der werklieden aantrekken. Hij slicht de ver- eeniging der meesters en werklieden. Voor 15 frank per maand heeft de werk man eene ruime gezonde woning. Door samenwerking ko&t ieder eetmaafhem de som van 46 centiemen. Ziedaar werklieden en vereénigingen waarop ieder katholiek mag fier zijn De wereldlijke macht des Pausen. De vijanden der Kerk hebben bij den root van den Kerkdijken Slaat door de revolutie-mannen onder hel vaandel van een Piëmonteesch monarch hunne over weldigingen plegende, steeds beweerd, dal de wereldlijke macht voor den Paus geeue noodzakelijkheid is. De liberalen of beter gezegd de schijn- katholieken schermen er meê, dal de wereldlijke macht geen geloofsartikel is, Dat de wereldlijke heerschappij een ge loofsartikel is,dat zal wel niemand ooit onderwezen hebben. Doch er is iets anders, dal den Paus het recht op dc wereldlijke macht geeft. Zij heeft meer dan duizendjaren bestaan, en niemand heeft het recht andermans eigendom te rooven. Heeft zij het recht matig bestaan, dan had niemand het recht op dat recht inbreuk te maken. De we reldlijke macht werd door Pepijn gesticht Al de keizers hebben ze als een rechtma tige erkend. Napoleon l, een zoon der revolutie, was de eerste die de hand sloeg aan de Kerk. Op Sint Helena, zag de gevangenen kei>.er in, dat bij eene groote fout had begaan. Groote staatsmannen, de En gelschman Pilt en de Franschman Guizot, heiden protestanten, treden voor de we reldlijke heerschappij des Pausen op. Als dus de 220 millioen katholieken der wereld verlangen, dat de wereldlijke macht aan Z. H. den Paus worde terug gegeven, dan doen zij een billijken eiscli En zoo lang koning Humbert aan dien eisch niet voldoet, loopt Dij gevaar van zijn troon geworpen te worden door de zelfden, die den Paus zijn rechtmatig bezit ontnomen hebben, 't Is toch te dwaas om te veronderstellen, dal zij, die de rechten van den Paus hebben ge schonden, die van Humbert zullen eer biedigen. Bieënteelt. Sedert den eersten op roep dien wij gedaan hebben, tol het in stellen eener maatschappij tol bevorde ring der bieënteelt hebben zich een groot getal leden reeds doen inschrijven. Heden hebben wij het genoegen aan te kondigen dat het voorloopig bestuur samengesteld is uit de volgende leden Mr Jos. Hermansondervoorzitter der landbouwmaatschappij van de provincie Antwerpen, grondeigenaar te Herenthals. Eerw.heerJ. B. De Bidder, onderpas toor te Herenthals. Mr Goemans, provinciale ingenieur te Westmeerbeek. Mr Fr. Burvenich, hoomkweeker le Gent-brugge. Mr Jans, onderwijzer te Perck, (Vil voorde). Mr August Mees, conferencier over bie ënteelt te Herent hals. Heden hernieuwen wij onzen oproep en wij verzoeken dringend al die den vooruitgang der bieënteelt behartigen van ziel» zonder uitstel, hetzij als werkend, hetzij als eerelid doen op te schrijven. De bijdrage der werkende leden is ge steld op fr. 2,75 per jaar, met inbegrip an hot maandschriftzonder dit lartste zóu de bijdrage slechts fr. 1,50 beloopen. De bijdragen der eereleden is gesteld op fr. 5,25 het maandschrift daarin be grepen. Wie hel maandschrift verlangt te ont vangen zonder deel te msken van de maatschappij, betaalt fr 2,50. Voor alle inlichtingen, inschrijvingen enz moei men zich wenden lot den on dergetekende Aug. Mees. Deze gelast ich van eene kas of korf (stelsel met losse ramen) als model te doen verveer- digen aan factum prijs. Ieder lid zal slechts eene enkele dusdanige kas kunnen beko men. Het zal aan de ahonnènten vrij iju van ons de moeilijkheden, die zij in het toepassen van het nieuwe stelsel ontmoeten, voor testellen wij zullen in hei tijdschrift dezelve trachten op te los sen. Wij zullen met dankbaarheid de mede werking aanveerden van al degenen die in dit vak ervaren zijn en ondervinding hebben. Het tijdschrift zal verschijnen zoohaast er een voldoende getal leden zullen inge schreven zijn. In den naam van het voorloopig bestuur der maatschappij van bieënteelt «I. B. De Bitlder, onderpastoor. A.. Mees, geheimschrijver. De ondergeteekenden, uitmakende de Maatschappij der Acht Merken, vereenigd lot verbetering en uitbreiding des bop- penhandelsin hel land van Aalst, achten 2ich tot eenen plicht de hopplanters ter kennis te brengen, de beslissing welke de Stedelijke Raad van Aalst genomen heeft in zijne zitting van Zaterdag 51 Oogst 1889, te weten Voortaan zullen er twee soorten van certificaten verleend worden aan de hop die goedgekeurd zal worden om liet stadslood en merk te verkrijgen liet CERTIFICAAT N° 1 2al afgeleverd worden aan de Aalstersche hop welke van goede hoedanigheid is zonder ver menging, wel gedroogd, wel geplukt en onder alle andere betrekkingen met veel zorg ingeoogst. Het CERTIEICAAT N° 2 is bestemd voor de hop goed van natuur, maar die niet volkomen droog zal zijn, of wat 'e lang geplukt is, of die wat naar den rook geurt, zelfs lichtelijk verzengd is door T vuur van den harst, ook die door den wind is rood geslagen geworden enz. enz. in één woord, aan de Aalstersche hop die alle de hoedanigheden niet ver- eenigt hierboven voorschreven tot het verkrijgen van het Certificaat n° 1 Op het Certificaat n° 2 alsook op den haal die deze soort van hop bevat, zal vermeld worden dal zij van tweede kwali teit is. De Stedelijke Raad heeft besloten dat de keuring moet en zal gebeuren met eene strenge rechtvaardigheid en dat deze beslissingen onmiddelijk zullen uitge voerd worden. Wij kunnen dus niet genoeg de aan dacht trekken der hopplanters op deze wijze maatregelen die tot uitslag zullen hebben den alouden goeden naam der Aalstersche hop le doen behouden zoo wel in België als in de vreemde landen. Daarom sporen de onderteekenden alle de planters aan hunne hop zeer goed te willen bewerken om het Certificaat n° 1 te kunnen verkrijgen, want de tweede kwaliteit van hop, dus deze welke zal voorzien zijn van bet Ceritficaat n° 2, zal dit jaar moeielijk koopers vinden, zelfs aan zeer kleine prijzen. O n liet Certificaat r.° 1 te kunnen ver krijgen raden wij de planters aan 1° l)e hop zeer kort te plukken, hoe korter hoe beter. 2° Het vuur met coke goed doen bran den vóór dat de hop op den harst gedaan wordt. Dat is omdat ze geen dampreuk zoude hebben. 5° Volstrekt in 't eerste niet het minste solfer branden. 4° De hop goed droog maken tot op den graat vooraleer solfer te gebruiken. De maatschappij der aclit merken. CUMONT-DE CLERCQ. Wed. DE WOLF-COSYNS en Zonen. DE WOLF-SOETENS. Hyacinthe LE CLERCQ. J. B. LIEVENS-VAN DEN BOSSCHE. P. MOENS-DECONINCK. J. MEERT-EECKHOUT A. VERBRUGGHEN-.VlOENS. HANDEL EN NIJVERHEID. Opbrengst van Graan in de geheelc we reld. Op het laatste congres van granen en bloemsoorten te Parijs, voerde M. Grandeau het woord over de opbrengst van graan in de geheele wereld. De jaarlijkschc opbrengst bedraagt ongeveer 825 millioen hectoliters. De productie in Europa alleen beloopt 1 heet. 45 per hoofd' een cijfer dat volko men onvoldoende is om aan het verbruik te beantwoorden. Frankrijk bekleedt den eersten rang in Europa met 100 millioen hectoliters. Drie landen vooral dienen in aanmer king te worden genomen en tol voorbeeld te strekken, met het oog op den vooruit gang en deuilbreidingvanden landbouw.- de Argentijtische replubliek, Australië en de Vereenigde-Staten. Tol in 1870 vroeg Argentine graan aan den vreemde van 1870 tol 1878 voorziet het in zijne eigene behoeften en sedert 1878 voert het uit. In 1878 was de bevol king 2,800,000 zielen de opbrengsten in granen beliepen 80 millioen fr., de buitenlandsche handel 400 millioen. fr., de inkomsten 95 millioen en de openbare schuld 400 millioen. In 1889 wsa-de be volking der republiek 4 millioen zielen, de produktie in granen beliep 300 mil lioen fr. de buitenlandsche handel 1200 millioen, de inkomsten 300 millioen en de openbare schuld 785 millioen. In Australië werden in 1835 ingevoerd 50 harfordsche koeien en 500 schapen. Nu bedraagt het aantal dieren 8,464,000 ossen c.n koeien en 9,266,000 schapen. De inwoners zijn tengetallevan 2,882,000 waarvan 847,000 landbouwers. De grond is zoo vruchtbaar dal men in zekere stre ken 50 a 57 hectoliters per hectaar wint. Australië voert thans 5,270,000 hectoli ters uit. In de Vejeenigde-Staten overtreft de gemiddelde opbrengst niet 10 hectoliters per hectaar en die opbrengst dreigt zelf te verminderen. Men moet echter niet ongerust zijn over dien toestand. In Amerika neemt de landbouw eerie groote wetenschappelijke uitbreiding. KIESKRONIJK. De kiezing te Mechelen voor een lid der Kamer, ter vervanging van wijlen M. Lefebvre, is vastgesteld op dinsdag 24 september. LETTERNIEUWS. De Slavenhandel en de Afri- kaanscbe kruistocht door Broeder Alexis M. G. Boekdeel in 8° 204 bladz. gebrocheerd fr. 0,95 rijk gekartonneerd fr. 1.20. Le Congo Beige illustré, groot in 8° 362 blad. gebrocheerd fr. 2,50. La Traite des Nègres, illustré, in 8° 240 bladz. gebrocheerd 1,20; Rijk ge kartonneerd Ir. 1,45. Een Vos. Sedert eenigen tijd hield de heer Leo Schellekens, Keizerlijke plaats alhier, eenen vos in den hof aan hunne woning. Dezer dagen, maandag naar men ons verzekert, brak de vos uit en sloop in de naastgelegen hovingen der heereri Van der Smissen, gebroeders, fa brikanten in katoenen brei- en naaiga rens enz. Onze vos werd in zijne schuil plaats ontdekt door eenige der werklie den die een der heeren Van der Smis sen dadelijk verwittigden. Men zondt om den heer Van Achter Joseph, eenen jager, doch deze was niet thuis. Men besloot dan den vos in zijnen schuilhoek aan te vallen met den revolver en na twee schotten was hij naar de eeuwigheid. Het is een prachtig dier verzekert men ons. De heer Schellekens, die later ver nam wat er gebeurd was, deed bij de heeren Van der Smissen naar zijnen vos vragen. Doch hij was reeds naar Brussel verzonden om opgezet te worden. - Onze Uleuwe Koopw a ren Statie iz gisteren dijnsdag voor 't verkeer geopend geworden. De twee eerste volle ladingen fruiten en groensels werden verzouden door den heer Joseph Pyck-Sanders, koopman alhier ter Stede. De premie van honderd frank werd dus door hem behaald. Overreden. Maandag in den mor- gend is de genoemde Désirê David hoofd-piocher aan den Staatsijzerenweg, op 't grondgebied der gemeente Lede, door eenen expresstrein getroffen en op den slag gedood geworden. Do ongeluk kige had den ouderdom van 62 jaren be reikt, was weduwenaar en woonde bij zijne dochter alhier te Aalst-Schaar- beke, Ledeweg. Mieuw stelsel van liop- droogerlj. Deze hopdroogerij vervaardigd met hopstaken, eenige me ters lijnwaad en een strooien dak, is zichtbaar bij den heer J.CalIebaut teAalsl- Mijlbeke, ten Roozen op den Bosch. Deze manier door de natuur zelve ge geven behoudt aan de hop de wezenlijke eigenschap barer reukstof en is dus bij uitmunteudheid hel recht stelsel om de hop in de beste voorwaarden te droogen. Stalen van hoppe gedroogd op deze wijze zijn zichtbaar ter Hopbeurs. - Zondagavond toen de trein, die ten 9 ure uit Geut vertrekt, in de statie van Scheliebelle aankwam, stapte, vrouw Buysse, van Ctierscamp, vergezeld van haar kindje, langs de.i verkeerden kant uil. De ongelukkige bemerkte den snel trein van Brussel niet, die juist aankwam en werd er door getroffen evenals haar kind. Het kindje werd stervend en de moeder met verpletterden voet en arnle- rc kneuzingen opgenomen. De heer Van Sande, geneesheer te Wetteren, diende beiden de eerste zorgen toe. De verantwoordelijkheid. Nog waren de Antwerpsche bevolkin gen ouder den onbeschrijfelijken indruk der verschrikkelijke ontploffing die tal rijke menscheulevens heelt gekost en overal verwoesting en vernieling veroor zaakte. toen de liberalen reeds aan 't werk waren om er de politiek in te vermengen en er aldus voordeel en pro fijt voor hunne kliek bij te vinden. De Bestendige Deputatie van den Antwerpschen Provincieraad,en zij alleen, bazuinden de liberale huurlingen o 'eral uit, is de schuld van de ontploffing en der ongelukken die zij na zich sleepte. Men begrijptde Bestendige Deputatie is katholiek. De liberalen begingen hier eene laffe daad, omdat zij weten dat ze liegen en bedriegen wanneer z!j de schuld op haar leggen. De Deputatie is in regel, zegt HET HANDELSBLAD» «en indien er h mand le blameeren is, men zoeke hem op 't Stad huis en daar troonen de geuzen. Ten einde aan onze geachte lezers te laten oordeelen, wie de verantwoorde lijkheid der ontploffing te dragen heelt

De Denderbode | 1889 | | pagina 1