willen wij hier 't volgende meêdeelen ontleend aan 't höóger genoemd blad g Wie is er verantwoordelijk voor do verschrikkelijke ramp, die Ons getrtfflen heeft De stad verhuurde den 15 meert hare gronden en later lokalen aan den liberalen vriend, M. Corvilain, hier zéér gekend; De stad heelt stilzwijgend het gevaar lijk werk, waartoe die lokalen moestèn dienen, gedurende vier maanden laten voortduren. De stad moest nochtans wel weten dat die inrichting op hare gronden on wettig was dat zij, stad, geene machti ging te verleenen had, maar alleen de Deputatie der provincie. Alleen de Deputatie mocht de opening van die gevaarlijke instelling toelaten zij en zij alleen. De stad liet niettemin toe dat men reeds 26 a 27 millioen kar doezen had opengemaakt, vóór dat er toelating gegeven werd. Is het schandalig genoeg Wist ne politie daar niets van Eerst den 16 juli, toen de Deputatie ingelicht werd, en deze de onmiddelijke sluiting bevolen had, schreef het stadhuis aan M. Corvilain Het is MET SPIJT dat wij u moeten berichten enz. Met spijtDat woord leest men in den hrief van de stad aan den depothouder, die sedert, vier maanden, bij wete van het stadhuis, de bepalingen der wet onder de voeten had getrapt. Hij had dit gedaanzegden wij zater dag, zonder regelmatige toelating hij had het gedaan IN DE GEBOUWEN DER STAD, en dus blijkbaar met stilzwijgende TOESTEMMIMG VAM DE STAD, Onvergeeflijk zeggen wij, des te on vergeeflijker dat men uit politieker) haat nu de schuld op de deputatie geworpen heeft. En wat antwoordde het stadhuis toen de deputatie zijn advies vroeg over het geen er op hare gronden en in hare loka len gebeurde Dat het uithalen der kogels geen liet minst© gevaar ople verde maar dat de behandeling van het poeier zeer slecht was ingericht, en dus hoogst gevaarlijk was. En vier maanden lang had de stad nochtans dit werk laten voortduren Onvergeeflijk zeggen wij nog eens. Het eerste deel der bewerking niets geen gevaar opleverend, moest er in het tweede deel ten strengste worden voorzien, en werd dit gedaan, dan was het gevaar niet meer aanneemlijk ten minste zoo als bij andere gevaarlijke gestichten, want allen zijn en blijven te vreezen, Maar altijd blijft de onwettigheid en hel gevaar bestaan, dat de stad vier maanden lang liet voortduren De Deputatie schreef alsdan de streng ste maatregels voor, onder ander dat ei- maar 500 kilos poeier in magazijn mocht zijn. Heeft de gemeente, die geroe pen is de voorschriften der Deputatie te doen eerbie digen, de hand gelionden aan die bepalingen Ziet rond in de stad, ziet de verwoes tingen, die er gepleegd zijn, en antwoord ons of zij konden voortgebracht worden door 300 kilos poeier Deskundigen zeggen neen, duizend maal neen Zij spreken van duizenden en duizenden kilos, die er moeten voor handen geweest zijn. De wet legt aan het gemeentebestuur de verplichhng op de gevaarlijke gestichten te bewaken /egt, liberale schreeuwers, heeft zij ook deze zending volbracht Dat de stad spreke Men beschuldigd haar hare zending miskend te hebben loen zij vier maanden lang het losma - ken van a 2T millioen kardoezen, liet begaan, zonder dat men toelating had om die operatie te doen. die zij zelve, als gevaarlijk aanzag, het zal te zién zijn of zij hare zending niet miskende, bij het uitvoeren der strenge beslissingen, door de Deputatie voorgeschreven* Ziedaar hóe de zware steen aan de liberale schreeuwers op kop de valt Schreeuwt'riu-zoo hard gij wilt, zoekt kronkelwegeB eu bedriegt het publiek, wal hier gezegd wordt is de waarheid, de strenge waarheid. Deze houdt u vast met hare stalen vuisten, en zij zal u niet lossen vóór dat het onrecht, dat der deputatie werd aan gedaan, bij het eerlijk gubliek hersteld Arm Austruweel Inderdaad, in die kleine', arme parochie zijn drie honderd inwoners behalve de logistgasten, zonder woon. Het kleine eenvoudige kerkske is gebérsten en de schoone glasramen, ge schonken ter nagedachtenis van den zouaaf Henri Spinnox en M. Karei Sluyis- Lauwers, zijn in duizend stukken. In de sakristij en in de pastorij zijn al de ruilen verbrijzeld. Schier al de huizen van het dorp zijn beschadigd, en vele staan bouwvallig. Vele dier huizen hooren naar het schijnt aan de stad toe, De arme inwoners zijn er niet minder door gefuineerd, daar al hunne meubeltjes en keukengerief ver nield zijn. Uitvaart te Austruweel. Wij vernemen dat de Eerw. heer Mertens, pastoor van die parochie, 's morgends op den preêk- heelt aangekondigd dat er donderdag ten 10 ure eene plechtige uitvaart te Austru weel zal plaats hebben. De zangafdeeling van den Burgerkring zal den dienst zingen. Eenige andere leden van dien kring zullen, in rouw ge kleed eene rondhaliug doen ten voordecle der slachtoffers f M. Karei Roefs,leveran cier van meubelen voor feesten en plecii tighedeu zal kosteloos de rouwversiering én de stoelen voor de overheden leveren, en de eerw. pater Hilarius, overste der Capucienen, welke een der eersten op de plaats der ramp, zal de lijkrede uitspre ken. Talrijk zal de antwerpsche burgerij dus donderdag naar Austruweel gaan om die arme lieden te troosten en voor de slach toffers te bidden, welke in plaats van te feesten, nu allen in rouw verkeeren. Te feesten, ja want gisteren, moest er de prijsuitdeeling plaats hebben en men weel, dat is op elk buitendorp eene merkweerdige gebeurtenis. Maar de dooden en de verwoesting laten ïiiet toe te feesten. De prijsuitdee ling heelt geen plaats gehad. Het werkhuis Corvilain. Daarvan be staat letterlijk niets meer, dat u aantoont hoe zij er moet ui'gezien hebben. Een diepe, groote put, iets als den uit- gebranden krater van eenen vulkaan, loont de plaats waar de ontploffende stof den grond inwerkte, daar weerstand on - pervond, en zoo duizend meters hoog in de lucht sprong. En daar rond, puin, niets dan puin en eenige brokstukken van hel guanodepot Roh en Vanden Abeele. Op dien puinhoop ligt het deksel van eenen der petroolketels M. van Rietli. Zonderling. De ontploffing van de poeierfabriek had plaats in de richting der Schelde. De opvliegende stoften sleepten alles in die richting meê, wat zij ontmoetten. Door welke zonderlinge speling der natuurwet is het deksel van dien petrool- ketel in tegenovergestelde richting gevlo gen Of is die petroolkelel eerst ontploft Of is dan door den schok, door het vallen van het zware voorwerp de ont ploffing van den poeier gebeurd Men zegt dat dit stelsel aan te nemen is, le omdat de russische petrool, door zijne grootere napnte gehalte veel meer gaz uitzet, 2e omdat er in de stad reeds talrijke bewijzen zijn dat de kardoezen door schokken ol slagen ontploffen kun nen. Wat er van zij, het onderzoek van deskundigen zal dit punt waarschijnlijk oplossen. De t wee ketels van Rietli, welke eenigzins in den grond gewerkt waren, zien er uit als kolossale hoedendoozen waarop men getrapt heeft. De andere, bovenden grond, is minder beschadigd. Tusschen die ketels staat het geraam te, van dc fabriek, waarboven nog de stoomschouw uiisteekt. Eenige meters stadwaards liggen de overgroote bangaars van de stad. totaal platgebrand. Zij vertooneu niets meer dan eene zwarle, rookende massa, door- zaaid met geplooide ijzeren balken en reepen van tonnen. En in 't verschiet verwoeste en uitge brande huizen, in een gestorte bangaars, gebroken boomen en daar rond duizende nieuwsgierigen, die door de trambootjes en roeibootjes-worden aangebracht rij tuigen vol volk slaan tusschen stapels koopwaren en groepen menschen en overal heerscht neerslachtigheid. Inderdaad, wij moeten hulde brengen aan het Anlwerpsche publiek. Het ge draagt zich kalm ea weerdig en wal meer is, zelfopofferend en meelijdend- Tusschen de puinen wandelde M. Cor vilain zoon, met zijn ingenieur, en M. Rietli met zijne verzekeraars rond, in de verwachting dat de koning het terrein zou bezoeken. De koning m de gasthuizen, Rond I uur kwam eene depeche te Antwerpen aan, dat de koning uit het paleis van Laeken vertrokken was om zich naar Antwerpen te begeven. Rond 2 1/4 op het oogenblik dal de koninklijke trein in de Ooststatie stil hield stonden er duizende personen Z. M. op le wachten. Z. M. werd ontvangen door M. den ba ron Osy, gouverneur, en burgemeester de Wael. De ontvangst had zonder plechtigheid plaats. De koning was vergezeld van minister De Volder, generaal baron Jolly en ma joor Chapellié. Ia twee rijtuigen reed men naar de gasthuizen waar Z. M. bed 'voor bed al de gekwetsten bezocht, ondervroeg en zijne deelneming deed blijken. De koning ondervroeg de gekwetsten over hur.rïén toestand, over hunne be vinding op het oogenblik der ramp en geen enkele wiens toestand een gesprek mogelijk maakt, werd vergeten. M. de gouverneur en minister De Vol der brachten telkens de woorden van den Kónïn'g in 't vlaamsch aan de zieken over. Na de gekwetste mannen bezocht Z. M. de gekwetste vrouwen. Bij zijne komst in het gasthuis heeft Z. M. het dienstpersooneel bedankt en J geluk gewenscht voor zijn onvermoeibaar werk en zorg aan de gekwetsten. Het bezoek in Stuyvenberg gasthuis duurde tamelijk lang, daar al de gekwet sten op afzonderlijke zalen gelegd zijn, waarschijnlijk om den treurigen indruk bij hen zelf te verminderen. Dit maakte dat de koning schier het gelieele gasthuis heeft moeten doorwan delen. Na Sluyvenberg bezocht de Koning liet St-Elisabelh gasthuis, waar minder ge kwetsten liggen, en waar dus ook het be zoek minder lang duurde. Toch was het te laat geworden om nog het terrein der ramp te bezoeken en Z. M. is na eenige oogenblikken rust in het paleis op de Meir, kort na 5 ure naar Laeken terug vertrokken. Z. M. heeft eene som van twaalf dui zend franks geschonkon voor de slacht offers der ramp. De calholieke drukpers van Antwer pen heelt eene inschrijving geopend ten voordode der slachtoffers, Talrijke feesten worden reeds aange kondigd. In den Calholieken Kring wordt door den Symphonischen Kring en een ander gezelschap een muzikaal- en tooneelfeest gegeven. De Burgerkring richt een feest in, waarin al de gfdeelingen zullen optre den. Al de leden, zelfs de spelers, zullen hun inkomgeld betalen. Daarenboven zullen de leden van den Burgerkring, die handel drijven, naar hunne leveranciers en groothandelaars buiten de stad omzendbrieven zenden met inschrijvingsbulletijns, waarop de vreemden ongetwijfeld ten pleziere van hunne kalanten zullen inteekenen. Vier maatschappijen van Borgerhout, de Borgerlwutsche gymnasten, de Libertas, de Tuinvrienden en de Vooruitstrevende gymnasten, katholieken en liberalen ver- eenigd, richten een feest in, dat waar schijnlijk op het Laar zal plaats hebben. Inschrijvingslijsten zijn in omloop en ontelbaar. De giften die van alle kanten toestroomen. Maar ook wal al ellende, wat al rouw Wij hebben reeds de ouders gewaar schuwd tegen het gevaar dat er bestaat door de kardoezen, die door jongens en werkvolk opgeraapt worden m de stad en in de buizen te brengen. Zij doen die thans open en een schok, eene wrijving is genoeg om ze te doen ontploffen. En meer dan een werd reeds het slachtoffer van die onvoorzichtigheid. Zondag in den voormiddag wilde een inwoner der St-Annastraat, een gewezen soldaat, eene kardoes losmaken. Het voorwerp ontplofte en kwetste den man doodelijk. Hij werd door de nonnen van 't Franciscanesseuklooster naar 't gast huis gebracht. Een of twee personen, die minder erg gekwetst werden, konden thuis verzorgd worden. In den loop van den namiddag is er op dezelfde wijze nog een knaap gekwetst en men zegt dat zeven anderen reeds de slachtoffers van die onvoorzichtigheid werden. Hoeveel doódenl Hoeveel schaê-1 Hel schijnt thans dat men het getal dooden op 150, het getal gekwetsten op 3 tot 400 kan rekenen misschien zijn er meer mits men nieLweet hoeveel er iii de stra ten en huizen gekwetst werden door het instorten van muren, het vallen van stee- nen en pannen, hel breken van spiegels, enz. en die ziel» door hunne eigene dok ters laten verzorgen en zelfs geene aan- gift doen. Nu valt het nog te bezien hoe veel lij ken er door de springende fabriek op de daken der hargars geworpen werden en daar door de vlammen verteerd zijn. En de stoffelijke schaê Hoe veel zal die bedragen Dat zal men wellicht nooit met zeker heid weten. Immers honderde menschen hebben reeds hunne daken doen herstel len, hunne ruiten doen inzeilen zonder zelfs de politie te verwittigen, wetende dat men om eene vergoeding van een paar honderd franks te bekomen, soms meer tijd en inkt moet vermorzen als de vergoeding bedraagl. De hniskens van Austruweel en die binnen de vesting, waar geringe men schen in woonden welker meubeltjes en pottengerief in stukken is, hoe zal men dat alles geschal krijgen En het verlet van die arme menschen, de ziekten die door den schrik veroorzaakt werden Nooit wellicht zal men het juiste getal dooden kennen, nooit het juiste bedrag der schaê kunflen berekenen. Dc begrafenis der 65 iijken welke her kend waren en niet opgeeischt werden, heelt maandag morgend te midden van eenen talrijke volkstoeloop plaats gehad. Er liggen nog 13 lijken in het dooden. huis die niet herkend zi/h. Voerman en Peerden. Een voerman met een platten wagen vol vaten petrool, was in den omtrek van de plaats van de ramp, toen de ontploffing plaats had. De wagen werd door den schok terzij ge worpen, de peerden ontspannen en de voerman stond in eenen hagelslag van neervallende kogels. Ook is de man van onder Lot boven ge kwetst. Toch liep hij in éénen adem met de peerden naar huis, waar hij bewuste loos neêrviel. Toen men der. wagen ging opzoeken» waren de petroolvaten door een aantal kogels doorboord doch brand was er niet ontstaan. Mirakuleus. Een sehipper, die op austruweelschen steenweg herberg houdt, in het houten gebouw dat tijdens de bou wing van hot Noordkasteel tot bureel van de genie diende, lag, wijl hij 's nachts gevaren had, voor het open venster in zijn bed te slapen. Op dat oogenblik had de ontploffing plaats en de man werd met bed en al uit het venster geworpen. Toen vlogen de vensterblinden toe en de kogels doorboor den deze zoodanig, dat men zijne vingers door de gaten kon steken. Het geheele huis staal bouwvallig. Wij waarschuwen het publiek voor de nieuwskens door de brusselsche gazetten opgedischt. Zij vertellen een historie van drie Engelsshen, die zouden verongelukt zijn, van een hoofd dat door een dakven ster kwam gevlogen, en andere gekighe- den. De zaak is al erg genoeg, zonder dat zij nog verergerd wordt. De processen zijn reeds te Antwerpen aan gang, de eenen tegen M. Corvilain alleen en de anderen tegen de Stad Ant werpen hei gouvernement en M.Corvilain. Dat stoffelijke hulp vooreerst langs alle kanten komt toegestroomd, iconen de inteekenlijsten, die reeds met talrijke namen bekleed zijn. Uit de andere steden van ons land ver nemen wij ook vertroostende berichten. De Garde républicaine van Parijs geeft vandaag te Brussel een koncert. De beurskommissie van Brussel heeft eene aanzienlijke som gelds gezonden. Eene inschrijving is op de Beurs geo pend en al de dagbladen zamelen geld in. Te Blankenberg!) werd een koncert gegeven, waarop Mej. De Duve, van Ant werpen, zong en waarop de organist Wiegand, de Hymne a la charité speelde. Te Gent worden feesten ingericht. Te Parijs zijn inteekenlijsten in om loop. De bankier Koch, zendt uit Londen 1000 fr. naar M. den baron Osy. En in Autwerpen zelf! De opbrengst van den offer bij de plech tige lijkdiensten van maandag is ter beschikking van hel komiteit gesteld. De muren zijn bedekt met plakkaarten die feesten aankondigen. Het Nijverheidspaleis, de Dierentuin» Turrivereenigingen van Borgerhout en Berchem, Katholieke Kring en Burger kring, tooneel-en muziekmaatschappijen, alles, alles werkt meê. In de gasthuizen. - De toestand der gekwetsten is betrekkelijk goed. Hunne genezing gaat goed vooruit, zij zijn allen buiten gevaar. l)e douanier Lanwrei'ns, die als zinne loos was, opgegeven is reeJs hersteld en heeft bet gasthuis verlaten. Er zijn in de gasthuizen nog eenige gekwelste kinderen, die door de ouders niet opgeëischt worden of waarvan de ouders niet gekend zijn. Hoogst waarschijnlijk zijn dat kinde ren van menschen, die zelf in de ramp verongelukt zijn. Het volk dat zondag naar Antwerpen is gegaan om de vernieling te zien, was •zoo ontelbaar dat men 's avonds, bij het vertrek aan de statie, soldaten en gen darmen moest rekwireeren om de orde te herstellen. Dat was niets gekort het gedrang van hét volk was zoo groot dat de militaire macht moest wijken. Het vertrek in de statie werd ordelijk ge daan. Dat zijn wij overigens van 't be stuur gewoon. Wijn. Frankrijk heeft eene wet uitgegeven, die in andere landen navol ging zal vinden, of zouden wij geene maatregels moeten nemen tegen de wijn- vervalsching, als het land van den wijn er zelf nemen moet De wijnfabriekanlen moeten letterlijk opgeven welke stoffen- zij in den wijn gebruiken, en alleen "de'wijn, bekomen door de gisting van versche druiven zal onder den riaamvanmj» worden ver kocht. Verder zal er suikerwijn en rozijnenwijn kunnen verkochtworden doch de eigen lijke wijn moet in de voorwaarde zijn, als hooger gemeld. VEREENIGDE-STATEN. Zonderlinge zinneloosheid. Over eenige maanden verdween zekere Sarah Smith eene reeds bejaarde vrouw van Dedham uit hare woning. Niettegen staande de ieverigste opzoekingen hoor den hare kinders niets meer van haar zij werd dus als dood beweend, tot haar zoon onlangs een brief kreeg uit Enge land. Ziehier wat er gebeurd was Naar het schijnt was de vrouw van tijd tot tijd niet wel bij haar verstand zij heelde zich in dat hare vrienden uit verre streken haar wenkten om bij hen te komen. Wanneer zij in dien zonderlin gen toestand verkeerde, werd zij zeer goed bewaakt, want zij wilde steeds den ingebeelden vriend volgen. Zij was op zekeren dag. dat zij gezond was, naar Boston gegaan, w& zij ziek viel. Medelijdende menscoei brachten haar naar het hospitaal, zij verzorgd werd. Toen zij aan 't get, zen was trof haar weêr die zonderling zinneloosheid en gedurig vroeg zij J naar Engeland bij hare familie te gaa- De engelsche konsul werd geraadpleea en eindelijk vertrok zij. Op het schip sprak zij gedurig va» haren jongsten zoon, die haar in En», land wachtte, en zie toen zij te Liver' pool aan wal stapte, stond tusschen dj talrijke personen, die vrienden en kec. nissen afwachtten..., haar jongste zoon Deze kwam verheugd naar haar °elc<. pen, roepende moeder, moeder Toen de moeder thuis verdwenen wy en men geen spoor van haar terug yo« verloor ook de jonge George zijn pU51j Men bood hem aan eene zending vee ii^ Liverpool te vergezellen, en drie da»* voor zijne moeder, had hij de haven Boston verlaten, Te Liverpool wast; slechts eenige uren vroeger aangekoraer' Na dat zonderling terugvindéii trokke moeder en zoon naar Londen, waar thans samen wonen. Nog een waagstuk. Wij melddt» over eenige dagen hoe Graham zich vt den Niagara waterval heeft faten vallet Hij werd zaterdag overtroffen door ea man, Steve Brodie. Brodie is de man, die over eenigej». ren van de Brooklijn brug sprong. Zitg. dag lest ging hij omtrent 600 voet bors de watervallen, vergezeld van vrienden. Zij omwonden zijn lictiaa dicht met katoen en omringden heus dan met stalen banden. Daarna trokke zij hem een caoutchouc kleed aan enk liet zich aldus toegerust, voorziene twee schepriemeji, in 't water glijden. Met die schepriemen kon hij zich red houden. Oogenblikkelijk werd hij ij den stroom meegesleept en hij verdwa in den bruisenden waterval. Zijne vrienden wachtten hem iüa schen beneden af. Gedurende 2 minos na zijn eerste verdwijnen, zagmema daarna verscheen, midden in den door den waterval veroorzaakt, klein zwart punt in de schuimende m termassa. Het dreef naar den Ca nadaschen oere toe een man sprong in 't water, eene koord rond Brodie, want hij het, en bracht hem aan land. Hij had het bewusizijnverloren, eulfep bloed liep hem uit ooren, neus en na we Men wreef hem krachtdadig en bij i del van brandewijn en amoniak bra •men hem spoedig tot zichzelven. Ik dacht eerst dat Rij ernstig inwendig j kwetst was, maar bij een nauwte onderzoek bemerkte men dat hij eti over geheel het lichaam gekneusd was Toen hij kon spreken gaf hij hel ri gende verslag over zijne reis«Toé in den stroom kwam verzwakten !S' voornemen, en ik zou veel hebben ven om eens terug aan land te kun komen. Ik poogde bij middel mijie lieg schepriemen aan land te komen, ma* stroom sleepte mij meê. Toen ik agi* mijn val onvermijdelijk was, kreegiki gevoel als een man, die zijn dood f. voor oogen ziet, en ik had vóo'rj* leven. Op het oogenblik van den val veils ik uit schrik het bewustzijn en bleef te ten kennis tot ik beneden gevallen n Daar herkreeg ik een oogenblik lid? bruik mijner zintuigen, maar ik onbekwaam iets te denken, tot ik o strand ontwaakte. Kort daarna werd Brodie dooi canadasche overheden aapgé onder beschuldiging van poging moord, maar werd later weêr lo.sj op zijne stellige belofte, niet meer beginnen gedurende een jaipp. "^"sTAt) ANTWrÏPEN. LEEAI1VG "VAN FU. 183,440,000. 18» 14c TREKKING. IC .SEPTEMBERf 27 series, ieder van 25 stuks, uitbel J 1 juli 1890. B -2740 12687 18601 30489 38792 33022 3-268 13210 22677 33704 40044 53117 W 4511 16527 27121 36025 40313 56132 IP 10949 18030 28105 37525 45194 57443 De bijzonderste prijzen zijn gewis door de volgende nummers S. 2740 ÏS" 6 Fr. 20000 S. 36025 IS» 16D- 13210 21 2500 18601 i 12 i 1Ö00 3&025 8 300 45194 1 -1511 p .18, 130 12687 10' p f5210 V 19 V 16527 25 18030 10 p .1 18601.» 4 p 28105 12 35704 14 p Al de andere nummers, in bovenst# de series vervat, zijn uitbetaalbaar 110 fr. 36025 9 p 57525 p 2 38792 3 1 p 40515 6 1 40313 p 9 1 55Ö22jp 6' 36132 p <6 1 58600 i 58600 10 58600 i« V 67495 17 1 floten van Oostende X 8K8, 3. Bar Bij de 62° trekking, welke den j.E tember plaats had, zijn de bijzonoOPf i j ..^l.,AnnP li! '«re 3, zijn ue uywM.™ jJ( prijzen gewonnen door de volgendens*| mers N° 35313 Fr. 5000 N» 35132 Fi. 1822 500 I 37463 31322 500 Nummers uitbetaalbaar met 100 140 5574 8128 16898 20162 273113»; 1/ 2937 7475 9013 17757 25258 314.M» 3655 7658 13901 19130 26960 52702 Nummers uitbetaalbaar met 50 3043 7504 130Ö8 26897 304» 6286 9972 20068 29820 3o0^ Volgende nummers uitbeiaalb. me'4"'

De Denderbode | 1889 | | pagina 2