Wetsontwerp. Allerhande nieuws. het wel weten aan boord te leggen dat die 6 millioen heel gouw den weg naar hunnen zak, in plaats van dien naar de gemeentekas zullen inslaan Men weet het bij ondervinding de libe ralen zijn voor 't lekken, trekken en zui gen niet! Het wetsontwerp, waarbij de burger lijke verpersoonlijking verleend wordt aan de beroeps-vereenigingen, is aan de drukpers uitgedeeld. Het is voorafgegaan van een uitgebreid vertoog der beweegredenen, waarin de vraagpunten worden uiteengezet, van welke het wetsontwerp de oplossing be tracht. Heden is het zeker dat de ontbinding der provinciale en gemeenteraden eene beslotene zaak is in het geval, hetwelk overigens zeer waarschijnlijk is, dat de kieshervorming door het gouvernement voorgesteld, zou gestemd worden. Overigens is deze ontbinding gelijk vormig met de voorgaande politieke fei ten van dien aard en moeilijk zou men het te verstaan krijgen dal het anders ware. Er is geene reden omdat deze tot hier toe gevolgde regel niet voorts in voege gezet worden. Zeker is het dat het vooruitzicht van eene ontbinding door zekere provinciale en gemeenteraadsheeren ongunstig zal ontvangen worden maar daar is niets aan te doen. En dan nog, het ongeluk zal zoo groot niet zijn, indien er op de kiezerslijsten eenige dozijnen doctrinaire en geusche farceurs blijven die heden de hoop koes teren in eenen provincialen- of gemeen teraad op te treden. Onze provinciën en gemeenten zullen er het beste mede varen alsmede de beurs van de belastingsbeta lers. Het is van groot belang voor het land en voor den regelmatigen gang der zaken dat de provincie en de gemeente, zooveel mogelijk aan den liberalen invloed die somtijds nog op hen weegt, onttrokken worden. Immers, wat steden en dorpen die eer tijds zoo rijk en bloeiend leefden, gaan heden onder den last van de door het liberalismus gestichte belastingen niet gebukt, en wat bronnen van welvaart zijn ten gevolge van de geldelijke verkwistin gen hunner bestieren niet in hunnen loop gestuit Nu. hel is juist dezen staat van zaken die ophouden moet, en die het reeds, wij hopen het, te naaste jaar zal zijn. De ontbinding van de provinciale en gemeenteraden, samenwerkende met de kieshervorming die men als het middel kent van aan dien nitslag te komen, wen- schen wij dien tengevolge uit ganscher herte dat zij komen. KONINKLIJKE BESLUITEN. Bij koninklijk besluit wordt het kies collegie van 't arrondissement Mechelen op dinsdag 24 september bijeengeroepen, voor het kiezen van eenen volksvertegen woordiger, in vervanging van M. Lefeb- vre, overleden. Bij koninklijk besluit wordt kwijtschel ding verleend aan 57 correclionnairen die nog strafte doen hadden. RECHTERLIJKE KRONIJK. Vrijdag is voor de bootstraffelijke rechtbank van eersten aanleg te Brugge, de zake opgeroepen van vier boterver- koopsters, die den 20 Juli laatst op de botermarkt te Brugge, op de plaatse be stemd voor den verkoop van zuivere boter, vervalschteboter hebben verkocht, maar doordien het aan de rechtbank bewezen is geweest, dat de vervalsching niet door hun geschiedt, maar door zeke ren K. G., koopman in boter, wonende te Brugge, voor wie zij die boter verkocht hadden voor zuivere boter, zijn zij alleen lijk veroordeeld tot eene geldboete van 10 fr., als verantwoordelijk voor de wa ren die zij verkocht hebben. Voornoem de koopman is veroordeeld tot 500 fr. boete of 3 maanden gevang. Zoodus, boterverkoopers, opgepast LETTERNIEUWS. D© tSlavenDandel en de Afri- kaansche kruistocht door Broeder Alexis M. G. Boekdeel in 8° 204bladz. gebrocheerd fr. 0,95 rijk gekartonneerd fr. 1.20. Le Congo Beige illustré, groot in 8° 362 blad. gebrocheerd fr. 2,30. La Traite des Nègres, illustré, in 8C 240 bladz. gebrocheerd 1,20 Rijk ge kartonneerd fr. 1,45. DAGBOEK. 1792 November. Omtrent half' no vember syn alle teekens van Oostenryk soo stand belden als schildereyen by ordre van de fransche afgedaen want het stand-beid van kyser Carel den V op de vrydag merkt tot Gend is omverre gesme ten, ook eenige galgen afgebroken, als ook den dry pikkel buyteu Gend; tot Aelst is den koperen arent van het stad- huys afgedaan, naer dat hy daer maer twee jaeren en hadde opgestaen want in den patriotten tyd heeft daer den leeuw opgestaen, ook syn in de groote kerk weg genomen de wapenschilden van Maria Theresia en van den keyser. p 1793 October. Tusschtn den 2* a 3* deser is den pastor van Nieuwerkerken syn huys open gebroken, de een deure en een venster met eenen balk open ge- stamt, en T meysen met eene dochter die daer ook sliep, en eenen franschen priester alle handen en voelen gebonden en soo elk in syn kamer laeten liggen en dan naer des pastors kamer gegaen, maer den pastor en was niet thuys, en daer hebben zy alle syn kasseu open ge broken en alles mede genomen dat hun aenstont, zilverwerk en geld en ook veel van syn beste hemdens en doeken, ook eenen kelk, 't zilveren polteken met de H. Olie. 1794 Januari. Alles is duer tarwe 12 guld. 't kooren 9 guld. schoekeloen 7 1/1 guld. d'haver 8 guld. 10 st. roomsehe boonen 17 'guld. peerdeboonen 8 guld. 10 st. (den zak). 1794 Februari. Alle de vruchten staen seer abondaut want de slooren staen veel in blommen, op StMathysdag hebben veel blommen geweest want lot hier toe is den winter slap. 1794 Meert. Dese maend is zoel en schoon geweest maer alles blyft duer, Daer is in alle steden troübel om de duerte van de boter, tot Gend is op een en merkt dag het klyn volk aen het muy- ten gevallen en hebben de boter korven alles in stukkeu geslaegen en alles onder de voeten getrappelt maer daer is aen- stonds in voorzien door het majistraet. Brussel, Aelst, Dendermonde stellen provosten en andere officieren aen de boter merkten maer met al dat geld sy nog 30 st. den steen.Ik hebbe tot Den- monde twee sakken saey haver gekocht tot 8 guld. 14 st. den sak. Den oorlog tegen de fransche gaet nog altyd heftig voort. De duurte der levensmiddelen sproot dus voort uit den oorlogstyd. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De Eerw, Heer Alfons Bogaert, pro fessor van St-Martensgesticht onzer stad, is onderpastoor benoemd te Ledeberg, bij Gent. Hij wordt vervangen door de E. H. A. Callewaert van Ronsse, priester der laatste wijding. De E. H. I. Van den Abeele, van Denderbelle, oudpreceptor te Harelbeke. is professor benoemd van Reken- en Wiskunde en van Natuurlijke Wetenschappen voor de Middelbare af- deeling. Deze laatste benoeming is eene nieuwe gunst voor het gesticht en bewijst hoezeer de Geestelijke Overheid er aan houdt hare Middelbare School op grondi- gen voet in te richten. Zijn Professor benoemd in Sini Jo zefsgesticht te Sint Nicolaas de Heeren Weemaes en Dupret; teEecloo, de Eerw. Heer Spanoghe, professor in het klein Seminarie te Sint Nicolaas te Ledeberg, de Eerw. Heer Tarogola surveillant in Sint Jozef te Sint Nicolaas in Sint Lie- vensgesticht te Gent, de Eerw. Heeren Libbrecht en De Jongh te Ninove de Heer Van de Vyver professor in Sint Lieveusgesticht te Gent. Zijn Surveillant benoemd in Sint Jo zefsgesticht te Sint Nicolaas, de Eerw Heer Miss iaën in het college te Oude naarde, de Eerw Heer De Vos professor in Sint Jozefsgesticht to Sint Nicolaas in Sint Lieveusgesticht te Gent, de Eerw. Heer Van Beygaerden, hulpaalmoezenier in Sint Amandsgesticht derzelfde stad. De Heeren De Muynck, Soens. De Westerlinck en De Feyter zijn naar de Leuvensche Hoogeschoolgezonden om er bijzondere studiën voort te zetten. Botermarkt. Heden zaterda: werden 830 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende le samen ongeveer 3825 kilogr. Prijs 77 a 90. Vroedkunde. Juffer Marie Mortier, dochter van Joseph Mortier, agent van politie, komt hel exaam van vroedvrouw af te leggen. Voortaan zal onze stad drij vroedvrouwen tellen. De nieuwsbladen hebben 't publiek verwittigd hoe gevaarlijk het is met de kardoezen om te gaan die uit Antwerpen als eene gedenkenis van de verschrikke lijke ontploffing van vrijdag 11. naar huis werden meêgenomen. Zekere Wzoon van den schrijn werker, op den Dam alhier, opende een dezer kardoezen doch zij ontplofte en Wwerd verwond aan het hand. Dagelijks lezen wij in verschillige dagbla den tongevallen door die kardoezen ver oorzaakt. Men weze dus voorzichtig. De kardoezen, uit Antwerpen meê- gebracht, hebben te Marcke. ook al een ongeluk veroorzaakt. De genaamde Ca- miel Caron, die er eenige bezat, had er een in zijn huis doen springen en alles was daar wel vergaan. Toen hij op zijn werk kwarn, in de roterij Van Belleghem, riep hij de andere werklieden bijeen, trok met de landen den kogel uit eene kardoes, plaatste deze met den dop omhoog, en sloeg er op met de punteener kram. De kardoes ontplof te, en Garion werd door de stukken koper getroffen, die zijne hand op drie plaatsen doorboorden. Me» vreest dat er eene onbekwaamheid tot werk zal uit volgen. Nieuw stelsel van liop- droogerij. Deze hopdroogerij vervaardigd met hopstaken, eenige me ters lijnwaad en een strooien dak, is zichtbaar bij den heer J.Callebaut teAalst- Mijlbeke, ten Roozen op den Bosch. Deze manier door de natuur zelve ge geven behoudt aan de hop de wezenlijke eigenschap barer reukstof en is dus bij uitmuntendheid hel recht stelsel om de hop in de beste voorwaarden te droogan. Stalen van hoppe gedroogd op deze wijze zijn zichtbaar ter Hopbeurs. Austruvveel. Het verslag van den heer Gouverneur der provincie Antwerpen aan den heer minister van in wendige bestatigt dat men heden het ge tal doodeti kan schatten op ongeveer 72 er bijvoegende de menschelyke overblyf- sels die men naar gissing heeft geleld. Het getal gekwetsteu, in de hospitalen der stad in behandeling, beloopt tot 114 waarvan er 40 konden weggaan, na eene eerste verbinding ondergaan te hebben. De stoffelyke schade kan tot biet loc niet bepaald worden. In de kuip der stad Antwerpen bepaalt de schade zich bij tal rijke uitgeslagen vensterglazen. T Is de 7e sektie der stad die het meest heeft ge leden en waar vele huizen zijn verbrand, verwoest of ernstiglijk beschadigd ge worden. Dat wij geen ongelijk hadden, woens dag op het gevaarlijke van hel werk le wijzen, blijkt uit hetgeen wij zelfs in het Rolterd. Nieuwsblad lezen Iemand, die do werkplaats dikwijls moest bezoeken, verklaart dat Lij steeds met zekeren angst zich daarheen begaf, nadat hij eenmaal wist. dat dc patronen in kisten naast de stoommachine stonden en gezien had hoe de arbeidsters met ijzeren (dat wordt tegengesproken) mes sen de patronen leeg maakten, Een der hoogste militairen gaf het volgende rapport M. Corvilain verzwijgt de gevaarlijk bewerkingen, die in de werkplaats ge schiedden, en wel het drogen en het ledig halen der patronen. Ik heb gezien, op den 7evan deze maand, dat patronen neer gelegd waren om le drogen. Geschiedde dit drogen om het poeier dat veel geleden had in de vochtige magazijnen weer bruikbaar te maken, hieraan was het na deel verbonden, dat dit veel gemakkelij ker ontbrandbaar werd, terwijl ook de zwavelkalk geheel droog, bij de minste aanraking met een hard voorwerp ont ploft. Wat deed men nu in de spreekplaatsen van M. Corvilain In plaats dat de pa troon, waaruil de kogel gehaald was, in het water werd geworpen, zooals dit ge schied in militaire inrichtingen, werden de hulzen geledigd met eene spadel. Het is nu zeer wel mogelijk, dat dit ijzeren voorwerp (volgens onze inlichtin gen was dit voorwerp in koper) de per cussie geraakt heeft en de ontbranding veroorzaakte van het kruit, dat reeds op de werktafels lag en zoo in een oogenblik alles deed ontbranden. Ik beu zeker, dat de ramp moet worden toegeschreven aan lift ontbranden van eene groote hoeveel heid kruit en geloof mij niet te vergissen, dat deze te schatten was op eenige dui zenden kilogrammen. Het onderzoek zal hierop uitkomst geven Het getal vaten petrool te Antwerpen door 't vuur verslonden, beloopt tot 55,730, hebbende eene waarde van een millioen en half. Voer een Vogeltje. De daglooner Frans Kiekens, uit de Montevideostraat te Antwerpen, had een vogeltje waar hij veel aan hield. Dit diertje was dijnsdag gaan vliegen, en Kiekens er achter op zoek. Eensklaps zag hij het op de gote van eene bewaarplaats van petrool zitten, zette eenen staak tegen het beschutsel en klauterde langs daar na boven. Toen hij bijna legen de gote was, schoof de staak uit, en Kiekens viel met het hoofd op de kasseisteenen. De val was zoo erg, dat de man dood opgenomen werd. Een meisje van 4 jaar oud, Adol- phine Deteau. speelde Dijnsdag morgend voor de woning zijner ouders, in de rue du Centenairc, te Elsene (Brussel). Het liep de straat op en viel bij toeval onder eenen brouwers wagen. Wanneer men het arme kind opnam, was het doodelijk gekwetst en bet stierf terwijl het naar 't gasthuis gebracht werd. Maandag nacht is, ten nadeele van een eigenaar van Watermaal, M. De Groof, een belanhrijke diefstal gepleegd. M. De Groof was sedert eenigen tijd afwezig, en daar het huis verlaten stond, hebben de dieven schoon spel gehad, Zij zijn binnengedrongen bij middel van valsche sleutels en hebben het huis van onder tot boven doorzocht. Eindelijk heb ben zij een koffer verbrijzeld, waarin zij 13,800 fr. in bankbriefjes gevonden en natuurlijk meêgenomen hebben. Men heeft nog niet het minste spoor ontdekt. Dagelijks staan de liberale gazetten opgepropt met histories "an pastoors, paters, nonnen, broeders, enz. enz., die van alle misdaden beschuldigd worden. Weet ge, lezera, hoe de liberalen die histories aaneentlikken t Luistert, het volgende voorbeeld zal u toonen hoe laf die deugnieten te werk gaan Over eenige dagen kondigden al de li berale gazellen met groot misbaar aan dat de genaamde Jan Frans Moulin, poor tier van het klooster der Redemptoristen op den Waverscheu steenweg, te Brus sel, eene zware veroordeeling ondergaan had. Welnu de Redemptoristen hebben geen klooster op den Waverscheu steenweg. Ten tweede, nooit hebben de redemp toristen eenen pater onder hen geleld, of eenen knecht in hunnen dienst gehad, die den naam van Moulin droeg. Ten derde, nooit sedert zeven en vijf tig jaar dal de Redemptoristen in België beslaan, is er noch pater, noch broeder, noch poortier dezer orde voor de recht bank verschenen. Ja maar, zult ge zeggen, van waar komt dan dat nieuws van de liberale ga zetten Wel dat is de eene of andere venijnige geus die het uit zijnen duim gezogen heeft om de kloosterlingen bij het volk hatelijk te maken. Is dat niet laf, en schandalig Gelooft nu r.og iets van al wat die vui ge lasteraars dagelijks tegen kloosters uitkramen. Wonderlijke genezing. Zondag, eerste dag van den uitgang der 25jarige processie met het mirakuluns beeld van O. L. V. te Dadizeele, is eene plotselinge genezing geschied. Een jongentje van Roncq, oud 6 jaren, en die door zijne ge- brekelijkheid, moeite had om zelf met behulp van krukken te gaan, was met zijn vader ter vereering van O. L. V. naar Dadizeele gekomen. Rond den middag, de kerk nog veel volk bevattende, hoort men eensklaps eene grootte schermutse ling, en het geroepMirakel. Iedereen wil zien. Hel knaapje laat zijne krukken vallen, en gaat alleen, 't Was reeds het derde jaar dat het volherdde. Deze schielijke, genezing heeft grooten indruk in het dorp gemaakt. 's Namiddags van dienzelfden dag kort voor de vespers, kwam het genezen jon gentje van Roncq terug in de kerk te Dadizeele. Al wie in den tempel was, wil de het zien, en om te beter hunne nieuws gierigheid te voldoen klom er eene groo te menigte op den predikstoel, die, door het gewicht en de onstuimigheid omkan telde en ten gronde viel, zonder geluk- kiglijk gekwetsten of dooden te maken. Woensdag is onder eenen aanzienlijken toeloop van eene eerbiedige mer.igte na de hoogmis van H u. voorde tweede maal de historische en godsdienstige stoet van Dadizeele uitgegaan, om het mirakuleus beeld te vergezellen dal maar alle 25 jaar processiegewijs rond - gedragen wordt. In 30 jaar heeft men nog nooit zulk eene groote menigte i.i die gemeente gezien. Inde basiliek bemerkte men talrijke damen uit den edeldom die eerbiedig te midden van de arme vrouwen ten gronde knielden Maandag heeft de konservatieve Vereeniging van Mechelen M.Lefebvre, burgemeester van Blaasvelt en provinci ale raadsheer, kandidaat uitgeroepen voor den zetel van volksvertegenwoordi ger opengevallen door het overlijden van M. Lefebvre. De kiezing van Mechelen. Te groen, zei 't voske. Wij lezen in de Independen ce. In vergadering van woensdag der liberale Associatie van Mechelen, is er besloten geenen liberalen kandidaat voor de aanstaande Kamerkiezing van 24 sep tember voor te dragen. Talrijke afgeveerdigden der buitenge meenten van 't arrondissement hebben de vergadering door hunne afwezigheid vereerd. De geuskens hebben overschot van gelijk een Kamerzetel voor eenen libe raal in het arrondissement Mechelen Neen, neen, zij zijn te groen... Een Jonge booswicht. De kleine J..., 10 jaar oud, ging eergisteren na middag door de rue Laoureux, te Ver- viers. Een knaap wierp naar haar met een steen; het meisje verklaarde dat zij haar grootere broeder zou verwittigen maar de knaap wraakzuchtig van gemoed, trok eene Flobcrtpislool uit den zak en schoot op de kleine J.... die een kogel door het been kreeg. De knaap heelt verklaard de pistool van eenen vriend gekregen te hebben. —Men meldt uit Ronsse Gaal hier en in de omstreken overal waar gij wilt, gij zult van niets anders hooren spreken dan van den krach der Bank Carpentier, die zaterdag verleden in failliet verklaard werd door de handelsrechtbank van Au- denaarde. Er is spraak van een tekort van 400,000 frank. Te Ciney is zekere Joseph Meunier overleden in den ouderdom van 103 jaar. Meunier heeft onder Napoleon I gediend bij de huzaren in den russischen veld tocht werd hij half bevrozen in den slag bij Leipzig werd hij gewond, Tot herinnering aan zijn veelbewogen krijgs manslevens. schonk prins Victor Bona parte hem, over drie jaar, op zijnen 100,ten verjaardag, zijn portret met hand- teekening. Joseph Meunier was een lelie rooker de tabakspijp was nauwelijks uit zijnen mond, en hij dronk alle dagen een goed borreltje. Vrijdag morgend, rond half vijf, is te Drongen, een schrikkelijk ongeluk aan de statie gebeurd. De voerman Goethals van Nevele reed met zijnen wagen naar Gent: De bareel was open en hij was op den ijzerenweg toen de zoogenaamde boerentrein van Gent naar Bloemendaele stoomende, door het gespan sneed. De voerman Goethals werd een been vermorzeld en eenen arm ontwricht. Hij verkeert in zeer bedenkelijk en toestand men heeft hem met eene schuit naar de Bijloke van Gent overgebracht. De broeder Camiel heeft kneuzingen bekomen en schrabben in het aangezicht, zijn toestand is betrekkelijk goed, hij is naar zijn huis te Nevele overgebracht ge worden. Twee doktors zijn onmiddelijk toege- loopen en hebben de gekwetsten ver zorgd. Het vorenste deel van den wagen is gansch verbrijzeld een der paarden is een deel der achterbil afgerukt. Het ande re paard is niet gekwetst. Beide dieren stonden dezen morgend aan de statie. De lokomolief van den boerentrein was erg gehavend, zoodanig dat zij niet meer in staat was hare reis voort te zetten. Zij staat nog in de statie, geheel verwrongen en beschadigd. De kooplieden en landbouwers, die zooals gewoonlijk naar de statiën gegaan waren, om met dien trein naar Gent te komen, hebben moeten wachten naar den volgenden trein, de gewone eerste trein, die om 7 ure 28 min. te Gent aankomt. Reeds vroeg in den voormiddag was het parket ter plaats, om een rechterlijk onderzoek instellen alsook de bestuurlij ke overheden om tot een bestuurlijk on derzoek overtegaan. Naar het schijnt zou den verschillige nalatigheden in den dienst aan te stippen zijn. Het onderzoek zal moeten uitmaken wie de verantwoordelijkheid van dit schrikketijke ongeluk moet dragen. Naschrift. Te dezer gelegenheid doet men ons opmerken dat er langs den ijze renweg Gent-Oostende veel barreelwach- ters en piocheurs zijn die te veel den maandag vieren. Dat de statieoversten en andere oversten een werkzaam oog daarop houden, anders zullen wij wel licht nieuwe ongelukken te vermelden hebben. Vooral op de lijn Gent Oostende, waar zooveel treinen stoomen, veel snel- en buitengewone treinen, moeten de be dienden steeds goed nuchter zijn. FRANKRIJK. De beweging te Parijs. Als de toe vloed van vreemdelingen er nog meer toeneemt, zal Parijs voor de Parijzenaars weldra geheel onbewoonbaar zijn. 's Namiddags en vooral 's avonds is het nauwelijks meer mogelijk om zich door de menschenmassa op de boulevards een weg te banen en die eenige haast heeft, is gedwongen van de daarmee evenwijdig loopende straten gebruik te maken. In de groote koffie-en bierhuizen is het schier onmogelijk een plaatske te vinden en de restaurants zijn zoo vol, dat de gasten nagenoeg op elkander zit ten moeten, waaronder de bediening natuurlijk lijden moet, Eene uitzondering maken alleen de restaurants van den eersten rang, wier bezoek echter alleen openstaat voor hen, die op geen geld behoeven ie zien. Op hel tentoonstellingsterrein is zulk een overvloed van bezoekers, dat het verblijf aldaar nauwelijks een uitspan ning meer is, vooral niet op zon- en feestdagen, wanneer voortdurend opstop pingen plaats hebben. De prang bij den Eiffelloren is zoo groot, dat er op sommige gedeelten van den dag vier of vijf uren voor de bestij ging noodig zijn en men dikwijls een uur queu moet maken om in een der ophaal- bakken te komen en dat op elke verdie ping. Van den stroom kan men zich eenig denkbeeld maken als men verneemt, dat bij voorbeeld op 20 augusti de hotels 23l>,838 gasten bergden, waorvan 176, 479 uit de departementen en 54,339 bui tenlanders. Eu dan zijnde talloaze bezoe kers nog niet eens meegeteld,die hun te Parijs wonende bloedverwanten de eer aandoen Daar allen zich 's avonds bij voorkeur op de Boulevards en in de centrums van het gezellig verkeer bewegen, is hel wel verklaarbaar dat het haar druk is en dat men tegen één Parijzenaar er minstens vijf vreemdelingen ziet. Kiezingen in Frankrijk. Tot hier toe zijn voor de kiezingen van 22 sept. aanstaande, 1356 kandidaturen officieel aangegeven. De wet op de veelvuldige kandidatu ren is door de rechtbank van Castellane voor de eerste maal toegepast. M. Arthur Picard, republikeinsch-on- afhankelijk kandidaat en M. de Colfbville, boulangistisch kandidaat, die verwaar loosd hadden Itnnne voorafgaandelijke verklaring te doen, alvorens zij hunne plakbrieven openbaar maakten, zijn bei den veroordeeld tol 10,000 fr. boete. De drukker werd tot 1000 fr. boete veroordeeld. ENGELAND. Geheimzinnige moorden te Londen. Opnieuw wordt gemeldt dat in Whitecha- pel een vrouwen lijk ontdekt is in dezelfde omstandigheden als bij de vroegere mis daden van Jack the Ripper. De Indépendance ontvangt hierover nog de volgende iulichtingen De politie heeft onder den boog eener brug van den ijzerenweg nabij Cables- teert. eene der slechtst befaamde straten van Londen, het verschrikkelijk ver minkt lijk eener vrouw gevonden. Het hoofd en armen waren van 't vreeselijk doorkerfd lichaam gescheiden. Het slach toffer had bruine hareu en schijnt omtrent 30 jaar oud te zijn. De misdaad is weer met buitengewone stoutmoedigheid gepleegd. De politie agent in dat gedeelte van Whitechapel met den nachtdienst gelast, gaat elk kwaart uurs voorbij de plaats waar de misdaad gepleegd werd. De moord en het in stukken snijden der vrouw, heb ben minstens 3 kwaart uurs geduurd. De politieagent heeft echter niets gehoord noch gezien geen enkele kreet heeft de aandacht der bewoners van den omtrek opgewekt. De ontroering en de schrik zijn groot in het kwartier van East End, en men is overal verstomd, ja verontweerdigd over de machteloosheid der policie. Uit het eerste onderzoek blijkt dat het slachtoffer niet vermoord is op de plaats waar men hel lijk gevonden heeft. Het bloed was uit het lichaam verdwenen. De booswicht zal den moord hebben gepleegd in een of andere afgeslotene plaats, en in den nacht heeft hij de over blijfselen van zijn slachtoffer onder de brug van Cablestreet gebracht. Volgens de overheden moet de mis daad reeds twee dagen geleden gepleegd zijn. De beenen van het slachtoffer ont- I breken. Nevens lie lijk heeft men teen j bebloed en geheel verscheurd b vonden. Drie matrozen, welke 's mom! der een naburigen boog der bru' slapen, zijn aangehouden rechtbank gebracht. Zij konder bewijzen voor niets in de zaak la te 2ijn. Sedert de talrijke geheimzinoi» den, welke in dat slechtbeK deelte van Londen sedert een den gepleegd, is er onder de pi bijzonder lelegrafiek teeken rond? waarmee zij aanstonds de ander? len van het gebeurde kunnen ver* Kort voor 6 ure, ontving men in Scotland Yard! naai, en eenige minuten laterkri heel dit policiedistrikt van In volgende berichtTen 5 ure ló, gends is de romp eener vrouw onder de bogen in de Pinchinstr. omtrent 40 jaar, lang 5 voet 3 d; j bruin haar. Geene kleederen een gescheurd en bebloed henr ellebogen zijn ontkleurd, also!rij» was er op te leunen. Rond hei l ziet men sporen als van eene koori Aanstonds daarna begonnen de ringen. Het eerst werden ali sche veebooteu in de dokken onfc dat onderzoek duurde tot laat iuj middag en al de kapiteins kond- alibi hunner manschappen bewijs Toen het iijk in het doodeng bracht was, deed doktor Clark lijkschouwing. Hij bemerkte di beenen door eene geoefende hand afgesneden. Het hoofd ontbrak.^ eene groote snee in den onderbui uitstrekkende van de linkerbil tot] borst. Geene stukken ontbraken,! dikwijls bij de misdaden van fe Ripper het geval was. Het lichaam reeds sporen van ontbinding, en* den geneesheer moest de misdaal vier dagen geleden gepleegd zijn, Het verder onderzoek der geneed heeft bewezen, dat de wonden alk waren toegebracht, 't te zeggen snee in den hals begonnen was linkerzij. Dezelfde bijzonderheids vroegere misdaden ook opgemerk Alles doet veronderstellen dal snijding der ledematen door m fende hand gedaan is, en de mew ontleedkundige kennissen bezit. Volgens het gevoelen der genet-;! is deze misdaad geene gewone Wti pel-moord, maar moet zij in de a geheimen van Battersea, Raioha geschikt worden. Het volk echter schrijft ze op m van Jack the Ripper, omdat devra dezelfde lage klas behoort der i slachtoffers, omdat dezelfde géi nigheid in 't spel is en de /hogs weer verdwenen is zondereenig achter te laten. Ook de plaats der daad is slechts een steenworp ver» van Dorsetstreet, Bucksrow, Hss street, Bernerstreet, enz., waar de gere misdaden gepleegd zijn. Niet verre van de Cablestreet, lijk ontdekt werd, is de gruwa plaats van geheel Londen gelege derickstreet wordt zij door depoü noemd, maar men begrijpt zelfs men er de kosten eener naamplat willen voor maken. Het is eeni doorgang, onder de kooldepoisi Great Eastern ijzerenweg, een lai tere gang, zwart van koolstof, s| tig en ontzettend door het scliew dat er binnenvalt. Het volk aanziet dien gang als 1- plaats voor eene moord. Ook ver» men zich sedert lang daar eens minkt lijk te vinden. De plaats onder den ijzeren i hoewel niet verre van dicht 1 kwartieren gelegen, is zooeenza men maar wenschen kan. Het volk beweert dat daar bija een policieagent te zien is. Over a tijd riep eene vrouw, zoo vertil man uit den omtrek, rond 4 urn morgend, moord Het ernstig, zegde hij want zij kreeg eene rammeling van haren mac niettegenstaande haar geschreeuw geen enkel agent opdagen. Men bespreekt veel de vraag: mag de misdaad gepleegd zyn? M is van gevoelen dat het in een&'i huis is, niet ver van de plaats derci king, want dat de misdadiger» lijk niet ver is kunnen gaan, daar ker zou opgemerkt geweest zijn. Het volk van Whitechapel blijfrt gedacht dat hel Jack the Rippers^ want een tweede monster van dia bevindt zich niet in Whitechapd men. AZ.1E. De cholera. Volgens bericht Gabuzzi uit Konstantinopel, aan bet nal d'Hygiëne te Parijs, gedagis van 29 Augusti lestleden, neemtdr lera in Mesoptamië eene onruslb* uitbreiding. In de eerste helft van L bepaalde zij zich tot het zuiden, k driehoek tusschen Bassora en Stë Half augusti werJ Bagdad aangeU thans is de geheele landstreek re' Bagdad, van Hadejuine ten noow Bassora ten zuiden besmot. De oevers van den Euphraat zijnj eens besmet van Bousma tot aan* geb. Uit Bagdad zijn een groot aan» woners gevlucht en zij kampeeret omstreken. Op 25 augusti stierf 93 menschen aan de cholera. in augusti meer dan 2000 persos Mesopotamië aan de cholera bei*3

De Denderbode | 1889 | | pagina 2