Zondag 22 September 1889, 10 centiemen per nummer. 453te Jaar, N.2597. NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. IE SLOTMAKER. Hophandel. ABONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS I PiuslXen NapoleonIII. Aan de Hopplanters. DENDER-BODE. jil blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagleekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, Ir. 1,00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Colqne Saon DM. 1ST 51 SEPTk ?BER. 1889 Politiek overzicht. toiiigen in FrankrijkDe groote ,i - Het aantal der in Frankrijk te enafgeveerdigden is 576, het aantal aangegeven kandidaturen is 1929, er in begrepen die van Boulanger, ionenRochetort, die niet aanveerd rden. ïoor het Seine-departement alleen zijn 317 aangiften voor 42 zeiels, 't zij lV\al 7 kandidaten voor elke kiesom- priiriog. Het is dan ook vooral in het K-departement dat het er stuiven zal men rekent dat er zondag, bij de e stemming, geen 5 kandidaten did zullen gekozen zijn al de ove- 7,uilen in herstemming vallen, en denkt zondag een definitieven ag te verkrijgen over 350 kiesom- hrijvingen. De Obmateur Francais haalt een feit at van aard is om de konservatieven in te geven, nis een teeken van de verachting, jrdoor de tegenwoordige groote bazen gedrukt voelen, haalt het blad de aan welke zij nemen om hunne ;ere kiesomschrijvingen te ontvluch- Clémenceau en Lockroy, de hei van Parijs, gaan zich beschaamd rbergen, de eerste te Perpignan, de wede te Nizza. M. Rouvier heeft zijne Klucht moeten nemen te Grasse en is «lies behalve vriendelijk onthaald. Indien die groote bazen, niet hel be- itzijn hadden van hunne impopulari- zouden zij ten minste daar blijven, rzij vroeger zulke schitterende zege- in behaalden. Jules Ferry zit niet minder op een psloelin het arrondissement Saint enM. Méline zal zijne handen kus- id, als hij er door komt in de Vogeezen. M.Constant: is kandidaat te Toulouse, of hij wel afseveerdigde van Tou- zal worden, dat is wat anders. Parijs, 19 Sept. Gaprek met Boulanger, Men Jeest [Matin iren is Boulanger door een lon- journalist geïnterviewd. Zie- wat wij van dit onderhoud verne- - generaal gaf de stellige verzekering Ikennen dat de revisionnisten, 't is te Aggen de voorstanders der herziening B de grondwet, bij de verkiezingen Beu zegevieren. he herzieningsgezinde meerderheid B de Kamer zal het vonnis, over hem, ■on en Rocheforl uitgesproken, ver- pigen, wat een ministerieele krisis en ir het aftreden van M. Carnot zal Itich slepen. NOVELLE. (Derde vervolg en slot.) *o middel slechts kleef hun over, om zich te tokten aan de vervolging van de openbare ®wg, Het bestond daarin, dc slotmakcrij op l"fn en wijd weg naar de eenzaamheid van het 1 westen te trekken, om aldaar land te gaan pnnen, I"""! g'ng men op vreg. Met kleine dagreizen We men de wildbegroeide, verlaten gronden, f^koen dag hield men onder een wilden vlj- ■wm stil, otn het avondeten te gebruiken. Al- 'lijdcn zich, van vermoeidheid uitgeput, in dc N* schaduw neder. Jacob, die nog treuriger 1 Uaa zijne ouders, beproefde te vergeefs om 1 Jthruikenhjj haalde een nieuwsblad uit I idat hij inde laatst doorgetrokken plaats l bid, en zette zich tegen den stam leuncn- i "Mtt. Voor een Amerikaan is de lectuur eene Boulanger gelooft dat M. Carnot niet langer dan ééne maand na de kiezingen president der republiek zal blijven. Als president en Senaat vertrokken zullen zijn, zal de Ka ine r in Constituante vergaderen en eene nieuwe grondwet opmaken, welke aan het volk zal onder worpen worden. Dan zullen nieuwe kiezingen geschie den. De dagbladschrijver deed hier opmer ken, dal de kiezingen dan een echt plebiscist zouden zijn legen of vóór hem. De generaal schokschouderde, maar er schoot als een bliksem door zijn oog. Wij zullen zien, was zijn antwoord maar ik beken dat ik hier het grootste spel waag, dat ik ooit heb gespeeld. Ik zal Ferry kloppen, daar ben ik zeker van. Volgens den generaal zal de uitslag eerst in October gekend zijn. Zelfs wan neer wij geene sterke meerderheid heb ben in de Kamer, besloot hij, ben ik zeker dat deze spoedig zal ontbonden zijn in eene tweede Kamer zullen de revisionnisten de overgrootemeerderheid hebben. Fransche kiezingen. De kiesbeweging. Hoe meer den dag der kiezingen nadert, hoe grooier de warboel. De eensgezindheid tusschen de republiekei- nen, die hen alleen redden kon, is niet meer dan een woord.. Deopportunische bladen deelen lijsten meê van hunne kandidaten en de radikale die der hunne. Kiesvergaderingen worden weinig ge houden, zoo niet door de boulangisten. De monarchisten doen liever beter werk en de republikeinen houden voorzichtig heidshalve geen meetings, uit vrees dat de kuil, die gematigden en radikalen afscheidt, al te zichtbaar zou worden. Het is dus door brieven, cirkulaires, plakkaarten en dergelijke dat de kies strijd wordt gevoerd. Parijs is stil alleen de muren, overal waar men ook zien kan, bedekt met de namen van kan didaten. De opportunisten z.llen ongetwijfeld deerlijk gehavend uit den strijd terug- keeren. Zoo is in de Gironde M. Raynal in 't geheel niet zeker van zijne verkie zing. In 't Cher-departement is ook M. Maret bedreigd, Men denkt dat de departementen van het zuiden en het zuid-oosten, die in 1885 niets dan zuiver republiekeinsche afgeveerdigden kozen, thans een geheel anderen uitslag zullen opleveren. De H. Stoel. Uit Kome wordt aan den Monde geschreven dat inderdaad, ge lijk reeds te verstaan was gegeven, de openbaarmaking ophanden is van belang rijke documenten betreffende de onder- even dringende behoefte als het voedsel zelf't is het broud des geestes. Hij vouwde het en doorliep afgetrokken zijne kolommen. De moeder maakte Sparks opmerkzaam, boe bleek en ingevallen zijne wangen waren, sedert de laatste wederwaardigheden, die hen getroffen had den. Op eenmaal geeft Jacab een gil. Luistertluisteitl roept hij. En hij las deze regels Philadelphia. De dief, Die de bank bestolen HEEFT, IS ONTDEKT. SPARKS WAS DAARAAN NIET SCHUL- Dlfi Sparks greep het blad en verslond het met dc oogen. Dc dief nas niets anders dan dc kussier der bank zelf. Hij was betrapt op het oogenblik dal hij, dc misdaad vergeten wanende, met ecnen medeplich tige, die de honderd duizend dollars verheeld had, trachtte te vluchten, Ontsteld en alles tegen zich ziende, had hij eene volkomene bekentenis afge legd, die volmaakt in overeenstemming was en bevestigd werd door die van den vcrheeler. Er was geen twijfel meer omtrent dc schuld dezer twee mannen. De redactie voegde er bij, dat de directeur der bank openlijk zijn welgemeend berouw over zijn gedrag tegen Sparks uitsprak. Hij verweet Strutt- man, dat die hem bad aangezet om dien armen man te vervolgen. Het algemeen gevoelen der inwoners, levendig opgewekt door deze mededee- handelingen,welke, in 1870, de overwel diging van Rome zijn voorafgegaan. Reeds moeten die stukken zich ler drukkerij van hel Vaiikaan bevinden. Er moeten onder andere aan toebehooren verscheidene onui'gegeven brieven van Napoleon III en Victor Emmanuel aan Pius IX, alsmeê diens antwoorden daarop. En daaruit zal ten duidelijkste blijken, z.egt de berichtgever,dal Napoleon III de eigen lijke drijver on Victor Emanuel slechts de uitvoerder was de geheele legende, waarmeê de italiaansche revolutionnairen dc gedachtenis van Victor Emmanuel omgeven hebben, zal vervallen en hij zelf als een karakterlooze nulliteit ontmas kerd worden. Uit de verdere documenten, die onge twijfeld groot opzien zullen baren, zal tevens blijken, welke treurige rol Pruisen in die dagen heeft gespeeld om het revo- lutionnaire Italië lot vervolging van Rome aan te zetten. De politiek van Napoléon III zal ontmaskerd, de hoofdschuldigen in de overweldiging van Rome zullen ge brandmerkt worden. In een lelegram uit Rome aan helzellde blad wordt voorts gemeld dat de H. Va der, naar aanleiding van den omzendbrief des franschen ministers Thévenet aan de aartsbisschoppen en bisschoppen van Frankrijk, eene klacht heeft doen richten tot den Iranschen gezant bij den H. Stoel, die op zijne beurt opheldering en inlich tingen vroeg te Parijs. Vrij Catholiek onderwijs. Volgens de liberalen brengt het Vrije Catholiek onderwijs niets anders dan domkoppen voort. Nu, spijtig is 't, dat de uilslagen der algemeene kampstrijden telkenmale be wijzen dat de liberalen het Vrije Catho liek Onderwijs beliegen en belasteren met eene uitstekende kwade trouw. Doch slechts de domhooiden kunnen de liberalen met hunne logens en lasterin gen om den tuin leiden. Wat verstandig mensch zou zich nog kunnen laten opvijzen dat de Vrije Catho- lieke Scholen slechts domkoppen voort brengen, wanneer men hoort en ziet dat op 42 leerlingen der Eerw. Broeders Vandale te Kortrijk naar den prijskamp der lagere scholen gezonden er 42, dus allen, zijn bekroond geworden. De Eerw. Broeders der Christelijke Scholen vaarden met slechter. Zij boden 27 leerlingen aan en allen kwamen zegepralend uit den strijd Dat de liberalen ons eens een enkel hunner gestichten aanwijzen, waar de leerlingen de zelfde uitslagen bekwamen. Maar daar zullen wij nog lang naar wachten De uitslagen der kampstrijden toonen ons aan dat de Vrije Catholieke Scholen, niet alleen onder opzicht der godsdiensti ge opvoeding maar ook onder dit der lingen der dagbladen, openbaarde zich daarin, dat het niet genoeg was, spijt te hebben neen, men moest dc familie Sparks opzoeken, ze in hare eer herstellen, en van de Bank eene aanzienlijke vcr_ goeding vorderen voor dc rampen, die dc direc teur op het hoofd dier zoo eerlijke arme lieden had uilgcstort. Terwijl Sparks overluid die zoo onverwachte tijding las, had men dc vreugde, de vervoering, de tranen der moeder en der dochter eens moeten zien, en de juichkreten van Jacob hooren, die zich steeds beschuldigd had, dat hy door zijne onbe dachte oploopendheid cenigszins mede schuld was geweest aan hun ongeluk. Als instinctmatig vielen allen op de knieën en dankten tiod, meer met snikken dan met woorden. En nu, laat ons naar Philadelphia terugkee- ren riep Jaeob uit. Dc zuster antwoordde Philadelphia 1 Philadelphia Sparks noch zijne vrouw hadden hier iels tegen. Men keerde dan naar dc geboortestad, naar het vaderland terugmaar thans met ruimer horst. Sparks schreef zijne aanslaande terugkomst aan den ouden zeeman en vroeg hem of er kans zou bestaan, dot hij zijne oude woning weer zou kun nen betrekken, want daarin alleen, schreef hij hem, zou hij zicliweêr volkomen gelukkig kunnen gevoelen. De winkel was aan brave lieden verhuurd, die, degelijkheid van T wetenschappelijk on- nerwijs, het vertrouwen der Catholieke Ouders volkomen waardig zijn. Wij kunnen de Catholieke Ouders dan niet, genoeg aansporen hunne kinders aan de vrije catholieke onderwijzers toe te vertrouwen De Civilta Cattolica levert in hare laatst versohene aflevering eene allerbelang rijkste bijdrage ten bewijze hoe Napoleon III. reeds vóór dat hel werk der revolutie van Italië een aanvang genomen had (4860-1862), door Pius IX werd doorzien De vereerders van Napoleon III willen het nog lieden doen voorkomen alsof deze Keizer liet Pausdom zocht te be gunstigen. Verder alsof het enkel de ver stoktheid van Pius IX geweest ware een verstoktheid, die haar voedsel heet te te vinden in eene onbuigzaamheid als die aan het dogma eigen, en door dezen Paus tot in de diplomatieke onderhande lingen werd doorgevoerd die Napole on ile wapenen ter verdediging in de hand verbrijzeld hadde De Civ. Callo. daarentegen verzekert dat Pius IX zich nimmer heeft laten "er- leiden door <le schijnheilige vlijerijen van Napoleon III. Pius IX verwachtte van den Keuër hulp tegen zijne vijanden,niet als achtte hij dezen in staat zich dooreen edel gevoel van welwillendheid te laten leiden jegens den Paus en den H- Stoel. Pius IX dacht zich alleen den Keizer niet onzinnig genoeg om niet te beseffen dat de omverwerping van de tijdelijke macht des Pausen noodwendig zijn eigen onder gang en die van zijn'keizerrijk met zich moest slepen. Welken graad van vertrouwen Napo leon III in de oo.ren van Pius IX verwor ven had, kan blijken uit de navolgende episode door de Civ. Catt. meêgedeeld. Het was in 't jaar 1859. Reeds was de oorlog met Oostenrijk uitgebroken, en was Bonaparte Piëmont ter hulp gesneld, na plechtig ten aanhoo- reti der wereld gezworen te hehben, dat hij de Alpen overtrok met den wil dat de>. II. Vader, in al zijne rechten van soeverein zou gehandhaafd worden. Het was toen dat een Fransch gene raal te Rome tot een verhoor hij Pius IX toegelaten, bij de/.en ten zeerste het wel dadige deed uitkome voor den H. stoel, dat noodwendig zou moeten voortvloeien uit een mogelijk zegevieren van de wape nen des Keizers. Pius IX vroeg toen den generaal met fijne scherts En gij, generaal, gelooft gij dit inderdaad Waarom getwijfeld. Heilige Vader De Keizer is geheel doordrongen van toe wijding voor Uwe Heiligheid Toen haalde de Paus uit een kastje van zijne schrijftafel een landkaart van Italië te voorschijn:® Ziet gij dezen rooden cirkel die Rome ontval voegde hij den generaal toe. Weet dan dat hij getrok- toen zij het sterk verlangen van Sparks vernamei^ van harte gaarne plaats voor hem wilden maken, ken. Door den ijver van cenige voorname ingeze. (enen der stad, onder welke dc advokaat der bank liet zich tot eene eer rekende, liet eerst te behoo- ren, werd eene geldinzameling in de stad gedaan, en deze bracht niet slechts zooveel op, dat de win ket hersteld kon worden en van een volkomen in. hoedel voorzien, met al het bcnoodigde tot eenn goede slotmakcrij, maar er oleef nog zooveel over, dat men Sparks plechtig kon inhalei: en dc famile daarna een feestbanket aanbieden. Op den dag der aankomst van Sparks, gingen verscheidene jongelingen hem tot verkenning te gemoetvervolgens kwam er op een gegeven tcc_ ken, ccnc groote menigte uil dc stad. Zoodra men den armen man, zijne vrouw en zijne kinderen ontdekte, donderden dc hoezee's en hoera's door dc lucht. Men drong om hen heen van alle kanten kwamen handdrukken ieder bood hun zijne dien sten aan. Men geleidde hen in eene groolc zaal, waar een feestmaal was toebereid zij moesten op dc eerste plaatsen zitten. Een grijsaard, die meermalen dc eerste overheidspersoon der stad geweest was, en in hooge achting stond hij de bevolking, nam aan liet einde van het banket het woord, en richtte ccnigc edele en treffende woorden tol Sparks, die met geestdrift door alle aanwezigen toegejuicht werden. Varvolgens geleidde men de familie naar ken is itt 't kabinet van den Keizer zei ven, ert onder zijne oogen, en dit is 't grondgebied dat, zoodra de oorlog ge ëindigd zal zijn, en wel mei goeden uit slag, aan den Pauszalgelatcn worden. Van (je Tuilerieën uit was deze land kaart in handen van den Paus gekomen en eeuige maanden later werd de waar heid van hetgeen op deze kaan aange duid was, bevestigd door de beruchte brochuur le Pape et le Congrès door Na poleon's toedoen openbaar gemaakt. In dit geschrift werd do werkdadige soevereiniteit van den hoogen Opper priester herleid tot een paleis en een tuin d En de Civ. Catt. voegt er bij, dat dit niet het eeriig geheim was der booze doe lingen van Bonaparte, aan Pius IX be kend. Welk betrouwen moest dan de Paus wel hechten aan de betuigingen van kin derlijke liefde welke de vos in schaaps klederen aan Z. H. voortdurend bij her haling getoond had Thou venei (le secret de l'empereur 1889) erkent overigens dat het geheim van Na poleon's dubbelzinnige politiek wat Italië betreft.lag in zijne verknochtheid aan het geheim genootschap genaamd Corboneria Palmerston was gewoon te zeggen dat Napoleon III loog als hij sprak eu samen- zweerde als hij zweeg. En Palmerston was(volgens de Civ. Catt.) niet de eer.ige die zoo sprak en die het wist. Landbouw. Men kent het algemeen vooroordeel, welk wil dat de nieuwe haver gevaarlijk is voor de paarden. Verscheidene kwee kers houden staan dal dit vooroordeel ongegrond is wat hel heeft kunnen ge loof doen vinden, zijn de jammerlijke uit werkselen van de haver een weinig groen geoogst en aan de paarden gegeven voor aleer die volkomen droog was. Inderdaad, men moet in dit geval,'aan de haver al den lijd laten otn al haar groeiwater te schieten, alvorens die le laten gebruiken. Maar de nieuwe haver, rijp geoogst en goed gedroogd, is niet alleen zonder geyaar voor de paarden, maar als aan prikkelend voeder boven de oude haver te verkiezen. Onder al de menigvuldige voordeelen die voor den landbouw uit het buitenge woon goed weder, waarvan wij thans ge nieten, zullen voortvloeien, zal het ontij dig uitbroeien van veel ongedierte tiet geringste niet zijn. Men bemerkt dal er oneindig veel rupseneieren, zoo uit net ten als uit ringjes, door de warmte uit broeien. Al deze voortijdige in sekten zul len Joor de koude overvallen worden en sterven. Het is eene natuurlijke rupsen- wering die voorde fruilboomen in groote aanmerking mag genomen worden. (Akkerbouw.) hare woning, en de buren vergoedden nu ruim schoots de lichtzinnigheid en hardheid van hun vroeger gedrag, door hunne openhartige verzeke. keringen van toegenegenheid en duizend bewijzen van belangstelling, die zij hunnen ouden vrienden gaven. Men spoorde Sparks aan, om den directeur der bank een proces aan te doen voor schadevergoe ding. In de stemming, waarin dc gansche bevol king verkeerde, was het bijna zoo goed als zeker, dat raeu hem eene aanzienlijke som zou hebben toegestaan. Hij weigerde. De directeur bood iiem vrijwillig eene lijfrente aan, die hem op eenmaal bijna rijk zou gemaakt hebben I ij weigerde nogmaalsmaar gaarne nam hij belangrijke werken aan, die hem voor verscheidene jaren door de autoriteiten en som mige rijke handelaren werden opgedragen. Hij nam goede werklieden in dienst, over welke zijn zoon op eene bekwame wijze het toezicht kon houden, terwijl hij zelf zich het oppertoezicht voorbehield. Zoo vond hij weer de gelegenheid om iedere week genoegzaam tijd aan een zijner beste plannen te besteden, dat hij aldus tot een gewenseht einde konde brengen. Dc voorspoed dezer goede familie werd verder niet gestoord, en tegen het laatst van zijn leven werd Sparks door dc volksstemming meermalen eene plaats in hel bestuur der slad aangewezen. EINDE. De Maatschappij St-Rochus verzoekt ons de raededeeling van 't volgende, schrijven 't welk zij tot de Hopplanters komt ie richten. Wij voldoen volgeern aan dat verzoek,omdat wij denken aldus mede te werken tot de heropbeuring van de Hopteelt- en Handel onzer streek.Ove- ringens onze kolomen staan open voor al wie gelooft iets lot deze heropbeuring le kunnen bijbrengen Mei de grootste verwondering verna men de inwoners van Aalst, dat hun Ge meenteraad, in avondzitting van den 31 Augustijl. zijn vroeger besluit had afge schaft, waarbij aan elke baal hop geplukt bel voo) bel (Belleken één) een bijzonder getuigschrift afgeleverd werd. Deze on ver wachtte afschaffing, door niemand openbaar gevraagdstrijdig met vooruit gang en algemeen belang, was klaarblij kelijk een vijundlijke aanval rechtstreeks gericht legen de Leden der Maatschappij van St-Rochus, die de verwezentlijke ver beteringen hebben tot stand gebracht, en tegen de planters die, volgens de on derrichtingen dezer Maatschappij en tot groot profijt voor hun eigen, zich beie- verden hunne hop hel voor bel te pluk ken. En wie waren de aanvallers Geen andere dan zij voor wie Belleken één als een schrikbeeld daarstond als openende eene deur voor de in den han del zoo noodzakelijke als heilzame kon- kurrentie geene andere dan de beoefe naars en aanhangers van den ouden slen ter en verderfelijken geest van speculatie of alleenhandel. Voorwaar zulke plotselijke afschaffing was of wel onbedacht of wel boosaardig, maar in alle geval onbezonnen, onbehen dig en hoogst gevaarlijk want, inge voerd in weerwil aller verkregene rechten en billijk voorziene profijten spruitende uit afgedane zaken of reeds voleindigde bewerkingen, stelde de lichtvaardige maatregel de Stad bloot aan ruinerende processen en dure eisclten, tot schade en interesten, vanwege de kooplieden en planters die alreeds hop met het getuig schrift van Belleken één ha'dden verkocht. Onverwijld en met zeer gegronde reden zonden deze heeren een krachtig vertoog schrift (protestatie), hetgene dadelijk en wel verstaart werd, want reeds woensdag avond kwam de Gemeenteraad, bij drin gendheid in geheime zitting bijeengeroe- peu, op zijn noodlolting besluit van za terdag in zooverre terug, tlat cl© af schaffing van Helleken één tot den 1 Auguati 1890 wordt verschoven. Welnu, die verpoozing, hoewel ge dwongen verleend, is ons kostbaar, want wij koesteren de vaste hoop en het wel overlegd voornemen middel te zoeken en stof in overvloed te vinden om bij den Gemeenteraad van 4890, beter ingelicht dan de Gemeenteraad van 4889, tegen eenen maatregel, die, of volslagene on kunde of ramzalig zelfbelang uitwijst, in beroep te gaan. Wij, Leden der Maatschappij van St- Rochus, allen kooplieden door lange on dervinding in de vereischten en in de bestaande misbruiken eu kwalen van den hophandel onderwezen, beantwoordende aan het doel onzer instellingVooruit gang en algemeen Welzijn, hebbende in de zaak zooveel belang als gij, hopplan ters, komen u meer en meer aannamen uwe hop bel voor bel te plukken, zoo als men ze wil hebben in Engeland en Duilschiand enz. waarheen onze hop vroeger uitgevoerd werd. Zonder dat, en onthoudt dit zeer wel, gelijk de tegenstrevers van ons stelsel het zeer wel weten is er geen uitvoer, en bijgevolg geen loonende prijs meer mo gelijk. Zelfs de Belgische brouwers wil len uwe hop niet meer gebruiken, en koopeu de Duitsche aan veel hoogeren prijs om de eenige reden dat deze bel voor bel geplukt en van bladeren en sten gels bevrijd is. Deze wijze van plukken, gevoegd bij eene zorgelijke en verstandige drooging is dus wel de hoofdzakelijkste aller voorwaarden om uwe waar, opnieuw aanhare volle waarde den weg tot den uitvoer en tot de Brouwerij des binnen lands te zien inslaan.

De Denderbode | 1889 | | pagina 1